Gegevens klanten Univé op straat Alphense supermarktketen experimenteert met huisgeur Economie kmazon stapt nu ook h meubels en bedden Trambus Derde recordjaar Finse Nokia Geen straf importeurs voor schoenenfraude Mogelijk acties bij Corus Auto met chip over vijf jaar Blokkades in Frankrijk ten einde ENSDAG 2 FEBRUARI 2000 iswa-bezoeker met baan naar huis fTERDAMDe branchevereniging Hiswa en Start Uitzendbu- gaan tijdens de watersportbeurs Hiswa 2000 op zoek naar hw personeel. Bezoekers kunnen zich ter plekke bij her uit en wejdbureau inschrijven en zelfs direct solliciteren. „Ook dfe wa- dndeijportsector heeft te kampen met krapte op de arbeidsmarkt, ze goijis de enige manier waarop bedrijven zich als werkgever kun- sorgai presenteren", aldus W. Frederiks van Hiswa 2000 gisteren. Hiswa verwacht in de watersportindustrie snel een groei van it de p)0 arbeidsplaatsen op een totaal van 28.000. De beurs wordt d vanjjaar voor de 45ste keer gehouden in de Amsterdamse RAI oen w 19 tot en met 27 februari, den d ïetalj is bef i te hitelBij Organon Teknika in Boxtel, onderdeel van Akzo No- dat to[ verdwijnen ongeveer veertig banen. Het bedrijf is gespecia- ïorm erd in zogeheten diagnostica, zoals aidstesten en andere even voor laboratoria en bloedbanken. Volgens directeur R. ;mans staan de opbrengstprijzen jaar na jaar onder druk. Or ion Teknika draaide in 1998 met verlies, maar behaalde vorig r een bescheiden winst. Salsmans: „Het rendement neemt maar is nog altijd onvoldoende. Met de reorganisatie willen een structurele kostenbesparing doorvoeren". FNV Bondge- :en is niet op voorhand overtuigd van de noodzaak. Bij het Trijf werken ruim 550 mensen. >nge boer vraagt rem op grondprijzen :Cht De jonge boeren in Nederland willen dat de regering ji actieve grondpolitiek gaat voeren. Zij menen dat via een Iks maatregelen de grondprijzen moeten worden beteugeld. R staat in een nota die het Nederlands Agrarisch Jongeren ntakt (NAJK) heeft vastgesteld. De jonge boeren lopen, dpor (voortdurend en sterk stijgende grondprijzen, op tegen stpeds uitere problemen bij bedrijfsovername. Met hun voorstellen kn de jonge boeren in tegen de gevestigde orde. De Land- en inbouw Organisatie Nederland (LTO) wijst actieve grondpoli- k af. De maatregelen die het NAJK voorstelt zijn zeer divers: p inpoldering van de Markerwaard, via fiscale maatregelen I invoering van heffingen op te bebouwen landelijk gebied. )M lijft Brits helikopterbedrijf in MD Helikopters, een deelneming van RDM Holding d Joep van den Nieuwenhuijzen, neemt Specialist Aviation vices (SAS) in Groot-Brittannië over. SAS is een holding met Jee dochters: Police Aviation Sendees en Medical Aviation Ser ies. Bij de SAS-groep werken 120 mensen. MD Helicopters |>ft de uitstekende faciliteiten die SAS heeft op het vliegveld i Gloucestershire (in de buurt van Londen). Hier worden on- Jr andere vliegtuigen en helikopters afgebouwd volgens speci- Ite eisen van de ldant. MD Helicopters was op zoek naar een lategische uitbouw van haar onderneming. Inderzoek klachten bij rederij VTR iterpam De ondernemingsraad van Verenigde Tankrederij [Rotterdam (VTR) stapt naar de ondernemingskamer in Am- èrdam om de overname door concurrent Atlantic Horizon te ijen onderzoeken. Volgens de OR zijn niet alle procedures op 1 juiste wijze nageleefd. De raad plaatst vooral vraagtekens bij I rol van werknemerscommissaris A. van der Louw. De oud- |rgemeester van Rotterdam zou bij het beheer van certificaten n de tweehonderd werknemers de belangen van het perso- "}el niet goed hebben behartigd. Ook zijn zij bang dat hun ar- lidsvoorwaarden verslechteren. Kitgever en bank met zakerisites Iswuk Bankbedrijf ING en uitgever Elsevier beginnen op kor- Itermijn met een internetsite voor het midden- en kleinbe- tijf. Onder de naam Zibb.nl komt Elsevier Bedrijfsinformatie Jgin maart met een site en ING-dochter Freehold lanceert de- week Onderneemhet.nl. Freehold, dat ook verantwoordelijk Ivoor de gratis internetprovider Freeler, heeft voor de inhoud an Onderneemhet.nl contracten gesloten met De Zaak, Bruna, urfboard en Track. nki L IW reschillencommissie voor internet' lel; Internetprovider Casema pleit voor een onafhankelijke schillencommissie voor de internetbranche. De explosieve oei van het aantal internetgebruikers maken zo'n commissie ilgens Casema noodzakelijk. Het bedrijf steekt de hand ook in een boezem: „Door een onderschatte groei kwamen er tech- sche problemen op Casema af, zoals files op het kabelnet, ^iaardoor verbindingen traag werden. We hebben veel gepraat et de gebruikersgroep", aldus een woordvoerder. „Er zijn ai- d wel zaken waar we niet uitkomen. Op zo'n moment is er n onpartijdige instantie nodig wiens uitspraak bindend is." ancheorganisatie Vecai zegt bezig te zijn met zo'n commissie. •j^Dk de Consumentenbond voelt wel wat voor zo'n instantie. em tle anp Amerikaanse internetwinkel azon.com breidt zijn assor- °*j ent verder uit. De van oor- rutyong cd- en boekverkoper op wereldwijde web krijgt bin- ïkort een uitgebreide meu rt61 boulevard op zijn site. Ama- 1 kondigde gisteren een alli- "°ie aan met Living.com, dat ningdecoratiezaken aan- dt. De nieuwe partner be rt61 lt 328 miljoen gulden om ex- de sief meubels, bedden, kus- ;eP is en andere woningacces- an< res aan te bieden. imazon neemt bovendien belang van 18 procent in ing.com, met een optie op 'en i eens 9 procent. Ook krijgt bedrijf uit Seattle zitting in directie van de virtuele wo- igdecorateur. Steeds meer lerikanen vinden hun meu- s op het internet. Furniture- m is de meest Amsterdam In de hoofdstad rijdt vanaf vandaag tot en met volgend week zaterdag deze bijzondere tram rond. Drie VW-bestelbusjes ziijn aan elkaar gekoppeld en voorzien van tramwielen. Het is een stunt van de Volkswagen-importeur die tijdens de morgen beginnende bedrijfs- autotentoonsteling in het RAI-complex het vijftigjarig bestaan van dit Verzekeringsbedrijf biedt excuses aan en dicht lek op website haarlem-assen Persoonlijke gegeven van (potentiële) klanten van verze keraar Univé zijn op straat beland. Het gaat om mensen die in december via de mail-functie van de website in formatie opvroegen. De ideële Haarlemse hackersgroep Hit2000 kwam erachter dat Univé een lek in Microsofts Internet Information Server, dat aj in mei 1999 bekend was, nog steeds niet had gedicht. Inmiddels is dat wel gebeurd. omdat hij werkt bij de lokale vestiging van Intratuin. Een klant uit Schagen informeerde over de dekking die het Univé- ziekenfonds plus pakket biedt bij aanschaf van twee gehoor apparaten. Univé is op enkele punten de fout in gegaan, zeggen de hac kers. Grootste blunder is dat de voorbeeldbestanden van Inter net Information Server online staan. Deze bestanden, bedoeld als lesmateriaal voor de sitebe heerder, staan op een gemakke lijk te vinden plek. Het is moge lijk om alle tekstbestanden op de computer waarop IIS draait in te zien. „Slordig geweest? Wat heet!", reageert woordvoerder Rob Mensinga van het Univé-hoofd- kantoor in Zwolle. Hij wijst er Na instructies van Hit2000 kon WebWereld, dat het nieuws gis teren bekendmaakte op haar si te, een groot bestand ophalen van de Univé-server, met door klanten verstuurde informatie. In het duizenden pagina's grote bestand worden brochures aangevraagd, adreswijzigingen doorgegeven en vragen gesteld over schade-afhandeling. Vrijwel alle klanten vermel den naast hun naam ook hun polisnummer, bank of giro nummer en adresgegevens. Bij aanvragen voor autoverzekerin gen wordt ook het type wagen en het bouwjaar vermeld. Zo vroeg een klant uit Zoetermeer om bedrijfskorting voor de ver zekering van zijn Porsche 944 overigens met nadruk op dat de hackers van Hit2000 alleen in formatie van de website heb ben gehaald en niet bij de inter ne bedrijfsgegevens konden ko men. „Daar zit bij wijze van spreken nog steeds een Chinese muur omheen. Maar we waren er van uitgegaan dat ook voor de website gold." Mensinga moet echter be kennen dat het voor technisch begaafde mensen minder moeilijk was om tot de site door te dringen dan verondersteld. Het lek is inmiddels gedicht, zo weet hij. „We zijn toen we op de hoogte werden gesteld on middellijk aan de slag gegaan. Ja natuurlijk, we vinden het ontzettend vervelend wat er ge beurd is. We trekken onze les sen hieruit." Hoewel de getroffen klanten van Univé niet op de hoogte zijn dat juist hun gegevens zijn uitgelekt, zal de verzekeraar de ze mensen toch per brief ver ontschuldigingen aanbieden. Rob Mensinga: „Of we dan sla pende honden wakker maken? Ja, waarschijnlijk wel. Maar we vinden het belangrijk om open kaart te spelen in zulke zaken." naam. Voor Amazon is het de zo veelste uitbreiding. Het in 1995 opgerichte bedrijf verkoopt ook drogisterijproducten, speelgoed en software. En er wordt sa mengewerkt met Sotheby's voor veilingen via internet. Amazon.com maakt vandaag zijn jaarcijfers bekend. Topman Jeff Bezos heeft al gewaar schuwd dat de verliezen verder zullen oplopen. De internet winkel heeft in zijn bijna vijfja rige bestaan nog nooit winst ge maakt, ondanks de zestien mil joen klanten. De beurskoers van Amazon .com staat sinds half december onder druk. Het aandeel zakte van ruim 100 naar circa 60 dol lar. Angst voor sterk oplopende verliezen zijn daaraan vooral debet. Amazon kondigde daar om vrijdag aan 150 van de 7.500 werknemers te ontslaan. r- utrecht anp Een aantal schoenimporteurs heeft vier miljoen paar Chinese schoenen op de Nederlandse markt gebracht en ze als Viet namees aan de man gebracht. Zij hebben zo voor bijna drie miljoen aan invoerrechten om zeild. Het openbaar ministerie (OM) ziet af van strafrechterlij ke vervolging en de autoriteiten nemen genoegen met een na- heffing. Het OM gaat de frauderende importeurs niet vervolgen om dat het moeilijk te bewijzen is waar de schoenen vandaan ko men. „We hebben de zaak sa men met het OM praktisch be keken", aldus een woordvoer der van de Economische con trole Dienst (ECD). „We krijgen in ieder geval het geld binnen." De illegale schoenen ligt ge woon in de winkel. De ECD begon in 1998 een groot onderzoek naar gesjoe mel met certificaten van oor sprong in de internationale schoenhandel. Schoenimpor teurs bleken valse papieren in tussenhavens te kopen waarop staat dat het schoeisel in Viet nam is gemaakt. Daarmee om zeilen zij de antidumpinghef- fing op Chinese schoenen van de Europese Unie. Het ECD heeft zeker 150 valse certifica ten ontdekt. type auto wil vieren. De 'trambus' wordt bestuurd door personeel van het gemeentelijk vervoerbedrijf CVB maar levert geen bijdrage aan het openbaar vervoer. Bij haltes wordt niet gestopt voor passagiers. Voor meer nieuws over de Bedrijfsauto-RAI zie de speciale pagina elders in deze krant. foto anp robertslagman Internetwinkel van Wehkamp groeit als kool ZWOLLE CPD Postorderbedrijf Wehkamp in Zwolle heeft haar omzet via In- temet de afgelopen twee jaar zien vervijftigvoudigen. Werd in 1997 nog 1 miljoen gulden per jaar omgezet via dit nieuwe me dium, nu wordt dat bedrag in een week gehaald. Zo'n 7 pro cent van de totale omzet wordt nu via internet geboekt. De rest van de bestellingen komt bin nen via de telefoon. Het aantal mensen dat nog een klassieke bestelbon per post opstuurt is volgens woordvoerster Joke Vrolijk te verwaarlozen. Emancipatie van de vrouwe lijke computergebruiker is vol gens Vrolijk een van de belang rijkste oorzaken van het sterk groeiende aantal elektronische bestellingen. „Niet alleen stijgt het aantal aansluitingen op in ternet razendsnel, er komen ook steeds meer vrouwen op het web." Wehkamp profiteert volgens Vrolijk ook van zijn naamsbe kendheid. Het bedrijf is al sinds 1952 bezig met verkopen op af stand en dat schept vertrou wen. „Mensen hebben er ver trouwen in dat het wel goed zit met betaling en levering. Van wege onze logistieke ervaring hebben ze de spullen de vol gende dag al in huis en betalen hoeven ze pas na de zichtter- mijn van zeven dagen, via een bijgevoegde acceptgiro. In veel andere gevallen moet je eerst betalen, voordat het product wordt verstuurd. Velen vertrou wen dat niet." De mogelijkheid van kopen via internet trekt volgens Weh kamp veel nieuwe klanten. On geveer tien procent van de klandizie komt van mensen die nog nooit eerder iets bij het be drijf bestelden. Wehkamp ver wacht dat de omzet via de elek tronische snelweg binnen vier jaren zal groeien naar circa veertig procent van het totaal. FNV wil duidelijkheid over reorganisatie Steel sloot het laatste half jaar vóór de fusie af met een verlies van ruim 607 miljoen gulden. Het sterke Britse pond is debet aan het nadelig resultaat. Bij de poorten van Corus zijn gisteren pamfletten uitgedeeld over de slechte gang van zaken. FNV Bondgenoten houdt mor gen drie ledenvergaderingen over de toekomst van Corus. Met name de positie van Lange Producten in IJmuiden staat hier centraal. De Corus-leiding wil deze afdeling afstoten. Hier door komen 600 arbeidsplaat sen te vervallen. De OR van de afdeling 'Lang' heeft gisteren een negatief ad vies uitgebracht over de slui ting. De ondernemingsraad vindt dat er sprake is van een onevenredige belangenafwe ging. De afdeling zou met de nodige investeringen een meer dan gemiddeld winstgevend bedrijf is. De Corus-top weigert echter geld uit te trekken van wege de onzekere afzetmarkt. umuiden pieter van hove J. Duynhoven van FNV noten sluit niet uit dat er acties komen wanneer onduidelijk heid blijft bestaan over de werkgelegenheid bij Corus, de nieuwe naam van Hoogovens en British Steel. Volgens de vak bondsman staan veel banen op de tocht als gevolg van de aan gekondigde reorganisatie. In to taal telt het bedrijf 66.000 werk nemers. Bij British Steel werd twee jaar geleden aangekon digd dat er 8.000 tot 10.000 mensen uit moesten. „Maar dat is niet gebeurd. Hoeveel er precies nu op stapel staan, is niet helder gemaakt", aldus Duynhoven. De FNV-be- stuurder stelt dat sprake zou zijn van een banenverlies tot 3.000 mensen bij Corus. Duyn hoven berekent een verminde ring van het aantal staffuncties met ongeveer 400 en nog eens 70 uit het voormalig hoofdkan toor van Hoogovens. British ATHENAEUM BOEKHANDEL Henry Mintzberg in Haarlem voor de presentatie van zijn nieuwe boek Waarom ik zo de pest heb aan vliegen Donderdag 3 februari vanaf 20.30 uur Athenaeum Boekhandel Gedempte Oude Gracht 70 uitgeverij S c r p t u m den haag cpdte sluiten". Met de ingebouwde chip kan een auto straks altijd en overal worden gevolgd. Dat is niet al leen van belang voor de over heid bij verkeersovertredingen, rekeningrijden en het innen van belasting, maar ook voor de automobilist. Zo wordt het mo gelijk in de auto verkeersinfor matie te krijgen en hulp te vra gen bij pech en ongevallen. De chip kan ook helpen bij dief stalpreventie en bij het terug vinden van zoekgeraakte auto's. Netelenbos overhandigde het eerste officiële exemplaar aan G. van Woerkom, hoofddirec teur van de ANWB. Samen schroefden zij de plaat (VZ-HJ- 94) op de splinternieuwe servi cewagen van wegenwachter Hans Plug uit Katwijk. Alle auto's in ons land krijgen over vijf jaar Electronische Voertuigen Identificatie (EVI). Auto's worden dan voorzien van een chip, die fraude met kentekens en het ontduiken van belasting moet uitsluiten. De verplichte invoering maakt ook de registratie voor rekeningrij den mogelijk. Dat kondigde mi nister van verkeer Netelenbos gisteren aan bij de presentatie van de nieuwe kentekenplaten. Het vervalsen van nummer platen is met de gisteren inge voerde Gecontroleerde Afgifte en Inname van Kentekenplaten (GAIK) lastiger geworden. „Maar we zijn er nog niet", zei Netelenbos. „Fraude is hiermee niet voor honderd procent uit Cannes-Helsinki Voor de derde achtereenvolgende maal heeft Nokia een recordjaar achter de rug. De nettowinst bedroeg 5,7 miljard gulden. Dat is 47 procent meer dan in 1998, toen de Finse fabrikant van telecomapparatuur een winst van 3,85 miljard meldde. Topman Joma Ollila zei dat Nokia zijn posi tie als de nummer een op de markt voor mobiele te lefoons heeft weten te verstevigen. De omzet nam vorig jaar toe met 48 procent tot 43,5 miljard gul den. De groei is veel sterker dan Nokia-topman Olli la vorig jaar voorspelde. Op de foto: een verkoper van Nokia toonde gisteren een futuristisch draag baar multimedia-apparaat op de grote gsm-beurs in Cannes. foto epavanina lucchesi parus/zoetermeer anp De blokkades in Frankrijk zijn voorbij. De wegen waren van ochtend \Toeg weer toeganke lijk voor het verkeer. De bon den gaan op 8 februari met de minister van transport om de tafel zitten om kortere werktij den voor de Franse chauffeurs te bespreken. Voor de grootste vervoersvakbond CSDT was dit de reden om leden op te roe pen de actie te beëindigen. Voorman Poletti van de vak bondsfederatie FO, ging als laatste door de knieën. „De an dere bonden hebben de zaak gewoon verraden", zegt hij. Volgende week willen de bon den weer demonstreren om de onderhandelingen kracht bij te zetten. Dan zijn er ook weer blokkades te verwachten. Verladersorganisatie EVO en Transport en Logistiek Neder land (TLN) volharden in hun pogingen de schade van onge veer 2 miljoen gulden per dag, te verhalen op de vakbonden. „Het beëindigen van de acties is voor ons geen reden om onze eis in te trekken", zegt een woordvoerster van TLN. Niet alleen de truckers zijn ontevreden in Frankrijk. Een groeiend aantal protestacties overspoelde het land gisteren op de eerste dag dat de wet op de 35-urige werkweek van kracht werd. Ook bij het open baar vervoer, de posterijen, de arbeidsbureaus (AJMPE) en in de gezondheidszorg zijn of komen er deze week protestacties. De 35-urige werkweek vormt de basis van het werkgelegen heidsplan van de Franse pre mier Jospin. Slechts 14 procent van de beoogde bedrijven heeft tot nu toe afspraken gemaakt voor een kortere werkweek. hen aan den run kia buitelaar b nder dat je het in de gaten hebt, ruikt het in Hoogvliet-supermarkten anders dan bij an- re grootgrutters. Het bedrijf uit Alphen aan le n Rijn is begonnen met een geurexperiment ak tardoor de ldant zich nog meer thuis moet elen. Wie de nieuwste vestiging in Voorburg inenstapt, ruikt de typische Hoogvlietgeur n een frisse, opgeruimde winkel. en 'k verderop in de zaak verspreiden geurdispen- "s hun luchtjes voor een aangenamer koopkli- tat. Ze zijn verstopt tussen de schappen, waar inten het niet zien. Ze moeten het zelfs niet be- ist ruiken, legt directeur Monique Hoogvliet uit. „Het is heel subtiel." Maar wel degelijk aan wezig: de geur van koekjes in het koekjesschap, de geur van wijn tussen de flessen. Want geur is óók een manier om met de klant te communiceren, zegt Hoogvliet. „Net als de in richting van de winkel en het licht dat je gebruikt. Daarmee proberen we weer te geven waar we als winkel voor staan. Dat ook het geurzintuig daar bij hoort, begint nu een beetje'door te dringen in de branche. Hiermee willen we het plaatje com pleet maken." Hoogvliet liet zijn 'huisgeur' ontwikkelen door het bedrijf Senta Aromatic Marketing uit Woer den. Een woordvoerster vertelt dat het effect uit eigen onderzoek is gebleken. Proeven in een win kelcentrum, een bank en een vastgoedbedrijf toonden aan dat klanten de sfeer in een winkel mét geurdispenser positief ervaren en er langer binnenblijven. Senta voert, behalve voor Hoog vliet, ook bij een andere supermarktketen een geurtest uit. En ook andere bedrijven zijn de win- kelgeurtjesmarkt aan het verkennen, weet de woordvoerster. Behalve de Hoogvlietgeur valt er in de Voorburg- se winkel nog r.ieer te snuffelen. Rond de schap pen hangt de geur vap het product dat er wordt aangeboden. En niet omdat er een pak koekjes is opengescheurd of een wijnfles is stukgevallen. Het zijn goed verstopte geurverspreiders die on gemerkt hun werk doen. Hoogvliet: „Je ruikt na tuurlijk altijd wel wat in een supermarkt, omdat er speculaas wordt gebakken of koffie is gezet. Maar op de cosmetica-afdeling ruikt het normaal gesproken nergens naar. Dat bij ons een geurdis penser parfum verspreidt, valt ook niet direct op. Maar toch doet het onbewust iets met de klant. Resultaten zijn bij Hoogvliet nog niet bekend. Als je nu al reacties van klanten zou krijgen, doe je het niet goed. Want dat betekent dat ze de geur opmerken. We willen dit een kans geven, want de gedachte erachter is overtuigend. Als het vakblad Food Personality het niet had opgepikt, hadden we er niet zo veel ruchtbaarheid aan gegeven. Want ik kan absoluut niet zeggen of we dit ook in onze andere supermarkten gaan invoeren. De winkel die we in Alphen aan het vernieuwen zijn, is volgend jaar misschien wel van nog modernere snufjes voorzien." Franse stroom wet goedgekeurd parus afp-RtrFrankrijk te weren omda de stroommarkt in ons land al lan ger is geliberaliseerd. Daarvan profiteert onder meer het Fran se staatsbedrijf Electricité de France (EdF) onder meer van profiteert. Ook andere EU-lid staten zinden op maatregelen. De wet maakt het voor Franse grootverbuikers mogelijk van leverancier te veranderen. Nu levert EdF nog alle stroom. De bedrijven moeten wel minimaal 40 gigawatt-uur afnemen om een buitenlandse leverancier te kunnen kiezen. Volgens minis ter Pierret (industrie) wordt dit jaar 30 procent van de elektrici teitsmarkt in eigen land ge opend voor concurrentie, oplo pend tot 34 procent in 2003. Het Franse parlement heeft gis teren een wet goedgekeurd die de elektriciteitsmarkt voor het buitenland opent. Frankrijk voldoet daarmee aan een in 1996 ingestelde Europese libe- raliseringswet. Eind december vorig jaar dreigde Brussel Frankrijk voor het hof van justi tie te slepen, nadat de stroom- wet was gestrand in het Franse parlement. Een woordvoerder in Brussel verwelkomde giste ren de nieuwe ontwikkelingen, maar zei dat- het dreigement nog niet is ingetrokken. Minister Jorritsma (economi sche zaken) schermde al eerder met plannen om stroom uit

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7