Amerikaanse economie naar record Illlllil 'Schuld van Nederlandse staat moet nu worden afgelost' Bedrijven houden moeite met 'temghaal-acties' producten Open Jubeljaar christelijke Hout- en Bouwbond dak en airco werken prima samen Economie WOENSDAG 2 FEBRUARI 2000 340 Rijken in VS laatste tien jaar nog welvarender en armen steeds armer De economie van de Verenigde Staten kan niet anders dan binnenkort een record breken. Eind januari werd de langste periode van economische groei tot nu toe geëve naard en voorlopig staat niets een langere groei in de weg. Februari zal de boeken ingaan als de 107de achter eenvolgende maand van economische groei en daarmee een record vestigen. Amerikaanse economie Economische groei Werkloosheid 7,5% Inflatie 3,0% 3,0% n co/ 2 8% 3,0% p -joj H mm mi 2-3% mm 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 Het hoogtepunt tot nu toe staat op naam van de jaren zestig, toen de Vietnam-oorlog de be drijvigheid in de VS stimuleer de. Van 1962 tot en met decem ber 1969 was er alleen maar sprake van economische ex pansie, waarna er een recessie intrad. Er is vrijwel geen analist te vin den die op korte termijn een einde aan de huidige 'boom' voorziet. De Amerikaanse cen trale banken vinden het nu wel welletjes geweest en zullen pro beren met een renteverhoging, naar alle waarschijnlijkheid vandaag, de onstuimige groei te temperen. Vorige week werd bekend dat de economie van de VS in de laatste drie maanden van vorig jaar op jaarbasis met 5,8 pro cent is gegroeid. Dat is ruim meer dan de toch al hoge 5 pro cent die was verwacht. Hoewel er in tegenstelling tot wat ge bruikelijk is nog geen echte op leving van de inflatie is te be speuren, willen de centrale banken het gevaar daarvan af wenden met een preventieve renteverhoging. Sterke economische groei vormt doorgaans een bedrei ging voor zichzelf doordat prijs- en looninflatie ontstaat. De hui dige krapte op de Amerikaanse arbeidsmarkt geeft opwaartse druk op de lonen, maar de schade blijft tot nu toe beperkt. De geldontwaarding lag vorig jaar op 2,7 procent. Zonder de grillige prijzen van energie en voedsel bedroeg het percentage 1,6 en dat is precies het gemid delde van halverwege de jaren zestig. De werkloosheid be droeg het afgelopen jaar rond 4,1 procent van de beroepsbe volking en was daarmee de kleinste van de laatste dertig jaar. De jongste recessie was in maart 1991 voorbij. Die periode van economische achteruitgang duurde maar zes maanden en viel samen met de Golfoorlog, die leidde tot een sterke stijging van de olieprijzen. Sindsdien is het bruto binnenlands product van de VS, de ruimste maat waarmee economische groei kan worden berekend, toegeno men met 58 procent om vorig jaar op het bedrag van 9.000 miljard dollar uit te komen. Lang niet iedere Amerikaan deelt echter in de welvaart. Voor 'Joe Sixpack' (Jan met de pet) is een miljoen dollar nog ver weg, in tegenstelling tot veel van zijn landgenoten. De rijken in de VS zijn de laatste tien jaar rijker geworden en de armen armer. Zelfs voor de midden klasse is het bereiken van een betere levensstandaard moeilij ker geworden. Mensen met een hoog inkomen zijn er in de jaren negentig 15 procent op vooruitgegaan. Voor de lage inkomens en de mid deninkomens was er achteruit gang of op zijn best een stagna tie weggelegd. Voor velen is de kwaliteit van het leven verslech terd. Er zijn meer en meer vrouwen aan het werk gegaan. Er zijn meer mensen per gezin aan het werk en ook zijn er nogal wat werknemers met meer dan één baan. Nog altijd 43 miljoen Amerikanen doen het zonder ziektekostenverze kering. Van degenen die er wel op zijn vooruitgegaan, hebben er velen hun welvaart te danken aan de koersstijgingen die de aandelen hebben laten zien. Gemiddeld zijn de aandelenkoersen op de beurs van New York in de jaren negentig verviervoudigd. Wie op koersstijgingen gokt en alleen maar belegt, loopt wel een groot risico. Veel deskundi gen spreken van het grootste ri sico dat de huidige periode van economische expansie kent. Als de aandelenkoersen ineenstor ten, kan dat ernstiger gevolgen hebben dan de beurskrach van 1987 en vermoedelijk leiden tot een recessie, zo menen zij. De Hout- en Bouwbond CNV bestaat honderd jaar, maar van slijtage is bij de protestantse vak bond nog lang geen sprake. De bedrijfstak ver grijst, er komen minder jonge werknemers bin nen maar het ledental van de bond groeit. Het eeuwfeest wordt in april gevierd met een con gres. Vanaf september reist een musical met Wil- leke Alberti in de hoofdrol door het land om in totaal 34 keer voor CNV-leden op te treden. Inmiddels zijn ruim 51.000 bouwvakkers en timmerlieden lid van de eens sukkelende bond. Na de crises in de jaren zeventig en de enorme werk loosheid die daarop volgde, kwamen er het afgelopen decen nium jaarlijks 700 tot 1200 nieu we leden bij. Een eeuw lang heeft de bond zich laten leiden door de nor men en waarden van de bijbel, vertelt de 58-jarige voorzitter F. van der Meulen. De leden ope nen de vergaderingen immer met gebed en in de bondsraad declameren bestuurders nog steeds gezangen. ,,De Hout- en Bouwbond CNV blijft daarmee vasthouden aan zijn eigen identiteit", vindt Van der Meulen. Die identiteit stamt van de eerste Christelijke Bond van Timmerlieden uit Amsterdam. De tim merlui sloten zich in 1909 aan bij de vakcentrale CNV. Na de oorlog stimuleerde de latere staats man Marinus Ruppert, onlangs uitgeroepen tot vakbondsman van de eeuw, de christelijke bouw arbeiders tot grotere eenheid om een blok te vor men tegen de werkgevers. Op zijn aandringen sloten zich in 1955 ook de meubelmakers bij de timmerlieden aan. De huidige Hout- en Bouw bond CNV was daarmee een feit. Twee jaar geleden opperde de Bouw- en Hout bond FNV dat de Hout- en Bouwbond CNV zich beter kon aansluiten. „Ze hadden op hun kan toor nog wel een etage over. Of wij niet wilden verhuizen. Daar zijn we maar niet op ingegaan", Kloof tussen werkgevers en directeuren laatste jaren steeds groter lacht Van der Meulen. „We varen een eigen en trekken ons, niets aan van de grote FNV. Hij heeft geen moeite met het kleine broertji imago dat leeft bij de FNV. „Iedere ner ziet de CNV voor vol aan. Wij gelijk iets in te brengen. Of het nu in de SER Stichting van de Arbeid of tijdens handelingen. Kijk naar de bouw. Het voorstel werknemers van 55 jaar en ouder vier dagen t( laten werken is ons idee. ren lijken dat over Met de voorzichtige slaat de CNV-bond een brc tussen werkgevers en FNV, gens Van der Meulen. „De grijpt sneller naar het pen. Wij overleggen liever een keer. Voor ons is een stakï het uiterste middel, geen drei v ging." r* Volgens Van der Meulen heeft, het onderwerp honderd jaar n dato niets aan actualiteit ingef boet. Hij ziet juist een toene- i mende kloof tussen werknemi-, en directeuren. „Wij kunnen a ze leden niet uitleggen waarc managers zoveel verdienen n opties en bonussen, terwijl on[ dernemers zich intussen druk c maken over een loonsverhogii v van meer dan 2 procent." De bond heeft flink in de buidel getast voor het b feest. In april staat zoals gezegd het eeuwcongi op de agenda. Dan verschijnt een boek over ho je derd jaar geschiedenis van de Hout- en Bouw- r bond. Later dit jaar schittert Willeke Alberti ii een musical van Ivo de Wijs over de geschiedei 3; van de Hout- en Bouwbond. Op kosten van de s bond kunnen leden uit het hele land vanaf sep ls tember een van de 34 voorstellingen in het lanfo bezoeken. Van der Meulen neemt afscheid tijdens het eeuwfeest. Hij gaat met de VUT. Zijn 25 jaren a bestuurder vat hij samen met: „Mijn hele leven g, vertegenwoordigde ik een minderheid. Ik kwarf 1 in situaties terecht waar ik mijn positie v moest maken. Dat vormt je voor je leven. Het zelfde geldt voor de vakbond." Stukjes glas in AH-zuurkool, metaaldeeltjes in zakken Funmix van Red Band, droog kattenvoer van Techni-cal met verkeerde houdbaarheidsdatum. Voor fabrikanten en leveranciers is het dringen geblazen om de aandacht van de consumenten voor niet deugende spullen. Ook een luchtontvochti- ger, verenboa en een reflectorlamp moes ten vanwege uiteenlopende defecten uit de handel. Hoewel terughalen ('product-recall') ge meengoed is geworden en uif onderzoek blijkt dat consumenten bedrijven die fou ten zelf bekendmaken eerder vertrouwen wekkend vinden, hebben bedrijven er nog steeds moeite mee. Recent voorbeeld is diervoedeifabrikant Martin Pet Foods in Tiel, dat 17 januari waarschuwde tegen mogelijk bedorven droogvoer van Techni cal Kitten en Adult. Al in de tweede helft van 1999 had het be drijf, na tientallen klachten, in stilte een deel van de verdachte partij teruggehaald. Pas na een TROS-uitzending kwam het vo rige week met een advertentie met waar schuwing, terughaalactie en 'oprechte ver ontschuldigingen'. Met zo'n aanpak be staat het gevaar dat een merk of product vakkundig de nek wordt omgedraaid: „Het gaat om voer voor raskatten, het is een van de vier soorten kwaliteitsvoer. In de wereld van de raskatten krijgt Techni-Cal een slechte naam", zegt Inez van den Akker van Twinkle Consultancy Publishing, die drie jaar geleden voor haar afstuderen het feno meen onderzocht en er een boek over schreef. „Ze hebben zich maanden lang verschuild en eerst ook nog gezegd dat het Met de in 1991 ingevoerde Wet Produkt- aansprakelijkheid als stok achter de deur zijn bedrijven veel eerder geneigd om de publiciteit te zoeken wanneer aan hun pro ducten iets niet deugt. Intussen wordt ge middeld zestig keer per jaar een product te ruggehaald, schat woordvoerder Bert Hen driks van de Inspectie Gezondheidsbe scherming (ex-Keuringsdienst van Waren). Hoewel het in de praktijk in Nederland nog niet veel voorkomt, kunnen consumenten op basis van die wet bedrijven eerder aan sprakelijk stellen. „De bedrijven zien het nut van openheid wel in, ook met het schrikbeeld van Heineken, Brinta of Olvarit voor ogen", stelt Hendriks. „Dat bedrijven fouten nu meestal zelf be kend maken, is voor mij een teken aan de wand." Consumenten worden mondiger en trekken bij bedrijven of winkels aan de bel als ze iets hebben gekocht dat niet deugt. Bij producenten zelf worden volgens hem de kwaliteitscontroles steeds scherper. „Er wordt nu een grotere zeef toegepast. Ik denk dat tien, twintig jaar geleden veel eer der dingen die niet deugden de poort ver lieten." Ook Inez van den Akker heeft de indruk dat bedrijven alerter worden. Maar er zijn er ook nog genoeg 'die de kop in het zand ste ken'. „Ze denken dat zoiets alleen de buren overkomt." Eenzelfde mening is directeur Aris Neven van de Goudse Verzekerings maatschappij toegedaan. De Goudse heeft als enige verzekeraar in Nederland een zo genoemde reputatiepolis, waarmee bedrij ven zich kunnen indekken tegen de kosten die een recall of andere 'calamiteit' met zich meebrengt. Na de affaires met dioxi ne-kippen en ziekmakende stoffen in cola sprak Neven vorig jaar juni de verwachting uit dat de belangstelling voor de verzeke ring wel zou stijgen. Vooralsnog kreeg hij geen gelijk. „Ik heb de indruk dat er door de millenniumproblemen wel wat aan dacht is voor plannen die de continuïteit van een bedrijf garanderen als zich een ca lamiteit voordoet. Maar ik merk betrekke lijk weinig van calamiteitenplannen." Ken nelijk is er enorm veel tijd nodig voordat mensen dit 'nieuwe denkgebied' hebben verkend, zegt hij. De reputatiepolis dekt onder meer de kos ten voor pr-advies, reclamecampagne, he instellen van een 'call center' en de kostei van het terughalen van een partij goedere „De dekking is maximaal 50.000 gulden Daar kun je heel wat vrachtwagens voor ten rijden", aldus Neven. De polis is bedoeld voor het midden- er kleinbedrijf, want de grote bedrijven 'heb "d' ben specifiek maatwerk nodig en hebben zelf vaak meer financiële mogelijkheden'. En voor artsen, notarissen en dienstverle nende bedrijven. Een arts die in opspraak^ komt, kan ook wel wat communicatiead vies gebruiken. De artiestenwereld is van deelname uitgesloten. Geen beginnen aain met al die gevallen van potentiële naams- beschadiging in alleen al de roddelbladen^ Econoom Eijjfinger: Toekomstige generaties niet belasten De Nederlandse staat heeft een schuld van 520 miljard gulden, waarvan de jaarlijkse rentebeta lingen 29 miljard (2.000 gulden per hoofd van de bevolking) be dragen. DeTilburgse hoogleraar prof.dr. S. Eijffinger vindt dat de schuld moet worden afgelost. Hij vreest dat plannen om Ne derlanders de komende twee jaar 6 of 7 miljard gulden extra te geven de economische groei zal schaden. Eijffinger ziet in het 'eerste' overheidsoverschot een uitgele zen kans om het land van zijn schuldenberg af te helpen. Hij 'zingt' daarmee in het koor van Eurobank-topman Duisenberg. De Nederlandsche Bank en het Centraal Planbureau. Geld spa ren voor later is het motto. „De vergrijzing gaat over tien 01 twintig jaar enorm knijpen", zegt Eijffinger. „We moeten nu substantiële maatregelen ne men." Het AOW-fonds dat het kabinet in het leven noemt hij 'een doekje voor het bloeden'. Peanuts. Overigens vindt de hoogleraar dat de tien miljard gulden in het fonds het resul taat is van een vestzak/broek zak-operatie binnen het over- heidskasboek. Eijffinger verwijst bovendien naar de verdragen voor euro land, waarin de aangesloten staten beloofden jaarlijks geld over te houden en de staats schulden terug te dringen. „Dat was dezelfde filosofie: aflossen in goede tijden." Ook voor de andere lidstaten van de Euro pese Unie gold als motief om voor later voldoende geld ach ter de hand te hebben. De kos ten van de vergrijzing - afgezien van het aanvullende pensioen dat bijna iedereen heeft - be dragen in Nederland over ruw weg twintig jaar vijf procent van wat we met zijn allen verdie- Om het aankomende, nieuwe belastingplan geruisloos in te voeren brengt minister Zalm van financiën, met instemming van het kabinet, ongeveer 6 miljard gulden smeergeld mee. De verwachting is dat de Ne derlanders dit geld lekker gaan uitgeven, terwijl de economie al als een tierelier draait. Eijffin ger: „Ik ben bang dat de poli tiek alles maar gaat afkopen, omdat er zo veel meevallers zijn. Ze hebben geld genoeg." Eijffinger bepleit een duidelijk andere lijn: „In de beperking toont zich de meester. De poli tici kopen alles af; hun behoefte is nooit gestild." Zich met geld uitdelen populair maken, onder meer met het oog op de verkie zingen van 2002, is een gangba re politieke praktijk, signaleert hij. Terwijl het bestuur natuur lijk ook is ingehuurd om af en toe besluiten te nemen die de kiezers misschien minder wel gevallig zijn. Zoals het geld dat overblijft voor toekomstige knelpunten opzij zetten. „De meevallers van nu blijken straks de grootste tegenvallers." Partijen konden elkaar tot dus ver vinden onder regie van mi nister Zalm: van het geld dat over was werd de helft besteed aan aflossing van de staats schuld en de helft aan lasten verlichting uitgedeeld. Eijffinger Rail, bereikbaarheid van de beklemtoont meermalen dat deze 'Zalm-norm' haar tijd heeft uitgediend. „Die was pri ma voor de overgangsfase. Nu hebben we geen rekentechni- sche norm meer nodig." De hoogleraar vindt het tijd voor nieuwe, duidelijke regels die het uitgeven van geld toestaan, uitsluitend zolang het gaat om investeren „In principe moet er worden afgelost op de staatsschuld, Randstad, files of rekeningrij den. Onstoffelijke prioriteiten zijn volgens Eijffinger onder meer onderwijs. „Economiele raren zijn niet meer te krijgen", illustreert hij. „Investeringen in onderwijs leiden tot een hogere productiviteit in de economie, daar hoef je geen econoom voor te zijn om dat te begrij- toekomstige ge- pen." Voor geld uitgeven aan sociale zekerheid en gezondheidszorg is de tijd is het volgens Eijffin- tenzij er goede argumenten zijn ger nog niet rijp. „Dat zijn bui investeren." Dat mag wat tengewoon slecht georganiseer- hem betreft in bakstenen e beton, bijvoorbeeld Randstad de sectoren. Daar mag in de overgangsfase best U gaar Liwpe genaan, maar er moeten wejdbure hervormingen plaats vindeijportsi ben bang dat de in deze goips de 1 tijden noodzakelijke reorga* Presi saties niet doorgaan." Uisw; Eijffinger vermoedt dat de ppO arb tiek de lessen uit de tijd vanjaar vi Den Uyl is vergeten. Toen wl 19 to den de aardgas-miljarden ci sumptief uitgegeven, met alh j|0] gevolg dat er jarenlang is bef nigd om de rekeningen te bcEL- len. „Het gevaar is nu dat toi verd komstige generaties enorm (erd ir worden belast." leven kman ion Ti teen j, maa HAARLEM ED BLAAUW Het lijkt een tegenstelling van de bovenste plank. Een auto met open dak én airco. Toch bijten die twee extra's elkaar volstrekt niet, zegt verkoopma nager Henk Kromhout van Ko ninklijke Vermeulen Hollandia. Zijn collega Marije Vermeulen, manager corporate affairs bij het Haarlemse bedrijf: „Bij een auto met alleen airco neemt het zuurstofgehalte af. Juist door dat open dak kan er weer frisse lucht binnenstromen." Het open dak is een aanvulling, weet Kromhout. „Zelfs in ca- brio's worden airco's inge bouwd." Marije Vermeulen vult aan: „Als ik in een auto zit, let ik er altijd op of er een open dak is en hoe de inbouw is gedaan. Een auto zonder open dak vind ik, hoe zal ik het zeggen, een beetje treurig eigenlijk. Een beetje benauwd ook." Vermeulen Hollandia, dat al 106 jaar bestaat, houdt zich bezig met het ontwerpen, fabri ceren, verkopen en distribueren van open daken in auto's. Het bedrijf heeft verscheidene vesti gingen in ons land, onder meer fabrieken in Oudenbosch in Noord-Brabant en in Kampen in Overijssel. Ook heeft het tientallen inbouwstations ter beschikking zoals in Haarlem en in de regio Den Haag. Bij Vermeulen Hollandia werken circa 225 mensen. Vanaf het moment dat auto's meer en meer standaard wer den uitgevoerd met een airco, stagneerde de groei bij Vermeu len Hollandia. Maar die tijd is inmiddels voorbij. „We merken dat de belangstelling voor het open dak weer fors begint aan Willeke Alberti vervult hoofdrol in musical voor leden CNV Henk Kromhout van Koninklijke Vermeulen Hollandia en collega Marije Vermeulen. foto united photos de boer marisa beretta te trekken", zegt Marije Ver meulen. Twee jaar terug is Vermeulen Hollandia overgenomen door het het Duitse Webasto, dat ook actief is in open daken. Webas to houdt zich met name bezig met de zogenoemde voor-in bouw, dat wil zeggen dat voor de nieuwe auto van de lopende band rolt het open dak al is aangebracht. „Wij bouwen bij voorbeeld de open daken in voor de Mercedes A-klasse", zegt Kromhout. „Maar we leve ren ook open daken aan de Ford Ka." Van alle auto's op de weg rijdt tussen de vijf en tien procent met een open dak. Vermeulen Hollandia en Webasto zijn niet alleen marktleiders in Neder land en Duitsland, maar ook in heel Europa. Tachtig procent van de productie van open da ken van Vermeulen Hollandia voor de zogeheten achteraf in bouw is bestemd voor de ex port. Een aanzienlijk deel gaat naar Zuid-Korea. Marije Vermeulen: „We werken zeer internationaal. Zo hebben we een joint venture in Hong Kong en verkoopkantooren in onder meer het Amerikaanse Detroit, waar veertig mensen werken." Kromhout: „Autorij den met een open dak is ook veel veiliger omdat je veel meer licht in de auto hebt."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6