Verstandelijk gehandicapten worden ouderling en diake^ li Geloof Samenleving Artieste^ hekelend evangelisch beweging der Kinderen van één Vader WOENSDAG 2 FEBRUARI 2000 VANDAAG Christenen vieren vandaag de Maria Lichtmis, ter ere van Jezus die veertig dagen na zijn ge boorte in de tempel van Jeruzalem werd ge wijd. De joodse wet schrijft voor dat dan de moeder een reinigingsritueel ondergaat en het kind een wijding. De gebeurtenis wordt herdacht door in de kerk het altaar vol te zetten met brandende kaarsjes. Maria en het kindje Jezus zouden, volgens het evangelie van Lucas, op deze dag de bejaarde Simeon en Anna in de tempel hebben ontmoet. Simeon, 'rechtvaardig en vroom', was overtuigd dat hij niet zou sterven voor hij de Messias had gezien. De 84- jarige profetes Anna kwam al haar hele leven elke dag naar de tempel om te bidden en te vasten. Beiden herkenden Jezus als de Heiland die de profetieën van het Oude Testament in vervulling zou brengen. Het lange wachten van de twee staat symbool voor het wach ten van het volk van Israël op de Messias. Op 2 februari wordt ook de Deense patroonheilige Ansgar geëerd. Bij zijn geboorte, ergens in het Frankische rijk in 812 na Christus, heette hij Anscharius. In 826 ondernam hij zijn eerste missietocht naar Scandinavië. Later werd hij bisschop van Hamburg en ging hij nog vele malen naar het noorden om het evangelie te verspreiden. Ansgar had niet veel succes als missionaris, maar wist wel de Zweedse koning Olaf tot het christendom te bekeren. Steeds meer bidstonden utrecht» Bij steeds meer bedrijven houden werknemers regel matig bidstonden. M. Pijnacker Hordijk publiceert al jaren een lijst met bedrijven en organisaties waar zulke gebedsbijeenkom sten plaatsvinden. Dit jaar telde hij er 44, tegen 34 vorig jaar. Achter sommige vermeldingen gaan diverse vestigingen met ve le bidstonden schuil. Behalve christelijke organisaties staan ook ministeries en grote bedrijven als de NS, Shell, ING en Arcadis op de lijst. Pijnacker Hordijk kent slechts een enkel voorbeeld van een bedrijf, dat weigerde werknemers ruimte te geven voor bidstonden. Manifestatie Acht Mei Beweging utrecht» De vijftiende manifestatie van de Acht Mei Beweging (AMB) vindt 27 mei in de Veemarkthallen in Utrecht plaats. Het bestuur van het platform van vernieuwingsgezinde rooms-ka- tholieke organisaties denkt de begroting sluitend te kunnen krij gen. Eind vorig jaar was een groot deel van de kosten van de manifestatie, bijna twee ton. nog ongedekt. Nu hebben veel or ganisaties en sympathisanten bijdragen gestort of toezeggingen gedaan, aldus het bestuur. De dag zal in het teken staan van een 'levensreis voor alle generaties'. Onder een 'zee' van lampionnen kuala lumpur Een boeddhistische monnik wandelt bij een klooster in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur onder een zee van rode lampionnen. De lichtjes zijn opgehangen om het Chinese nieuwjaar te verwelkomen. Op 5 februari eindigt het jaar van het konijn, een dag later begint het jaar van de draak. FOTO REUTERS BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Noordwijk (b.w. Ichthus), J.A. de Koeijer te GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Uithuizer- meeden, P. Ravensbergen te Bergambacht. Toegelaten en beroepbaar: mw. C E. de Jong, Zeepziedershof 19, 8261 ZB Kampen. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Breukelen, GJ. Zwarts te Amsterdam-Cen- CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Sneek i.c.m. Hee renveen,*G.C. den Hertog te Lei den. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Nieuw-Beijerland, C. Sonnevelt te Veenendaal. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEEN TEN Aangenomen: naar Arnhem-Zuid, W.P. van Berkel te Hoogeveen. 'Hij is niet meer alleen ontvanger, maar ook gever' meppel anp In de oecumenische gemeente Het Erfdeel in Meppel zijn twee mensen met een verstandelijke handicap ou derling en diaken geworden. De ge meente, die veel verstandelijk gehan dicapten onder haar leden telt, wil met de benoeming tot uitdrukking brengen dat deze mensen er helemaal bijhoren. De twee kersverse ambtsdragers, Willem Haverkamp en Roelie Sieders, hebben een aangepast takenpakket ge kregen. De vergaderingen van de ker kenraad hoeven ze niet bij te wonen. „We willen hen niet belasten met onze vergadercultuur en beleidsstukken", aldus de hervormde predikant A. van Noort gisteren. „Ze zullen op hun ma nier concrete ambtelijke taken uitvoe ren." In de kerkorde staat volgens haar nergens dat verstandelijk gehandicap ten van kerkelijke ambten zijn uitge sloten. Haverkamp, die nu diaken is, krijgt een taak bij het uitdelen van de litur gieën aan het begin van de dienst, de collecte en de viering van het avond maal. Sieders beheert als ouderling het voorbedenboek, waarin kerkgangers gebedsintenties kunnen schrijven en brengt dat vlak voor de dienst naar de voorganger. De gemeente vond het volgens Van Noort belangrijk om ook mensen met een verstandelijke handicap in het ambt te bevestigen, omdat de kerken raad een afspiegeling van het ledenbe stand moet zijn. De gemeente kerkt in een zaal van Het Erf, een woonvoor ziening voor verstandelijk gehandicap ten. Voor de betrokkenen was de bevesti ging in de dienst van afgelopen zon dag vooral een erkenning van hun aanwezigheid, aldus Van Noort. „Het feit dat Willem, die vaak geholpen moet worden, nu zelf ook een helper mag zijn, sterkt zijn zelfbewustzijn en waardigheid. Hij is niet meer alleen een ontvanger maar ook een gever." In de gemeente heeft volgens de 0(j Religieus front tegen uitdragen homoseksualiteit op Britse scholen londen anp Een breed religieus front keert zich tegen het voorstel om het verbod op het uitdragen van homoseksualiteit op Britse scholen te schrappen. Rooms- katholieke bisschoppen, joden, moslims, hindoes en sikhs vre zen, dat de wet op het lokale bestuur wordt gebruikt om ho moseksuele relaties als gelijk waardig aan het huwelijk te presenteren. Verschillende religieuze groe peringen hebben het voorstel veroordeeld. De opstellers heb ben tolerantie verward met een positief moreel oordeel, vindt opperrabbijn Jonathan Sacks. „Er is een reëel gevaar dat dit voorstel leidt tot promotie van een homoseksuele levensstijl als moreel gelijkwaardig aan het huwelijk." Dat is verwar rend voor jonge mensen wier seksuele identiteit nog niet vastligt, aldus Sacks. De Moslimraad van Groot- Brittannië vreest blootstelling aan 'immorele waarden en praktijken'. Het presenteren van homoseksuele relaties op een moreel neutrale manier noemen de moslims 'beledi gend en onaanvaardbaar'. Voorzitter Om Prakash Sharma van de Nationale Raad van Hin doetempels noemde homosek sualiteit een 'onnatuurlijke nei ging die actief moet worden be streden'. De Schotse bisschoppen be strijden de argumenten vóór het schrappen van het verbod, dat volgens de regering hulp belemmert aan leerlingen die worstelen met hun seksualiteit. De bisschoppen wijzen op de officiële Schotse richtlijnen bij de wet, die stellen dat het ver bod een 'objectieve bespreking' van homoseksualiteit en hulp bij seksuele problemen niet in de weg staat. Een van de weinige dissiden ten in het koor van tegenstan ders is de anglicaanse bisschop Richard Harries van Oxford. Het verbod heeft volgens hem uitingen van homohaat tegen jonge mensen niet kunnen ver hinderen. „Integendeel, ze heeft waarschijnlijk negatieve houdingen versterkt." Leraren voelen zich volgens hem wel degelijk gehinderd bij het be spreken van homoseksualiteit op de 'gevoelvolle' manier die dat vereist. predikant niemand bezwaar i tegen de bevestiging van Willjl Roelie. Van mensen in het lan^J ze wel kritische geluiden geho<T benadrukt dat de gemeente j voortrekkersrol wil spelen'. HetL om het ambt van ouderling en |l voor verstandelijk gehandi) open te stellen, komt voort uit 1 zondere karakter van Het Erfde) dere kerken hoeven het voorbeet Van Noort betreft niet zo nodigv_ 8en- tnste pag van ende thinj élk heb heel weinig over geloof te zeggen. Thuis doen we er nauwe lijks iets aan. Ik denk er wel over na, bijvoorbeeld over de hemel. Ik weet niet zeker of ik daar wel heen ga. Soms vraag ik me af of ik nog een tweede leven heb. Dat betekent dan bijvoorbeeld dat als ik dit leven heel slecht ben geweest, ik in mijn volgende leven terugkom als een dier. Als ik zou terugkomen zou dat zijn om meer te leren over hoe mensen doen en over hoe je zelf doet. Maar vóór dit le ven had ik nog geen leven, dat weet ik ze ker. Ik vind het heel leuk om over dit soort dingen te denken. Ik denk ook over hoe ik zelfben. Als ik een probleem heb, dan vraag ik me af wat de beste manier is om het op te lossen. Ik probeer er dan achter te komen hoe ik in dat probleem ben gekomen. Dat Florian Braam (9 jaar, afkomstig uit Haarlem) vertelt over zijn geloof nadenken gaat vanzelf, maar ik praat veel met mijn ouders over de dingen waarover ik denk. Meestal kom ik op ideeën als ik me verveel, of als ik een boek heb gele zen. Ik denk ook wel eens over hoe de heren daarboven eruit zien als ze er al zijn. De heren daarboven, zijn God en de zielen. Ik heb zelf ook een soort geest, een ziel die bepaalt hoe ik denk en ben. Voor ie der mens is er zeker één ziel. God zorgt ervoor dat je als ziel naar beneden wordt gestuurd. God lijkt op een mens, maar bij die zielen stel ik me net zoveel voor. Ik ben ook wel eens in de kerk geweest. Ik vind zo'n gebouw voor God raar. Je bent sowieso altijd dicht bij God. Ik vindt het onzin dat je een kerk nodig hebt om dat te voelen. Uhm - eigenlijk geloof ik dus in God. Nou ja, een beetje dan. wierden anp gez —en f EC effi :ivit »iijL lei» vaifl ars I - rvaB :hri Predikanten en leiders evangelische bc schermen zich af v; 'creatief-kritische geluii christen-kunstenaars, ten zijn er volgens slechts om de activitj van kerken en christelijl ganisaties 'op te lei „Kritische geluiden v« voorbeeld kunstenaars den als bedreigend erva|^ Dat stellen 26 chri' kunstenaars en leidir venden in evangelische I in een manifest, dat christelijke maandblad veil deze maand public „Wij maken ons ernstige gen over de afgesloten van de gemeente van j Christus in Nederland jaar daag", aldus de ondeiL^j naars. Onder hen ziji0< zangers Elly en RikkertL0 derveld en Rob Favier, termaker Job van GorcuLj0 poppenspeler Aad V( maar ook directeur Ai van Heusden van de Eva lische Alliantie en direj ge, Edward de Kam van \Ltp for Christ. kc2 „Zoals koningen proLag nodig hebben, zo kanknj kerk niet zonder critiG christen-kunstenaars", Ln- het manifest, dat oproejun communicatie en herste[gn vertrouwen tussen arti^t j en lefdinggevenden in ken en organisaties. De) sten zijn volgens de om kenaars te veel gericht^ consolidatie van hunj meente en hun eigen pi Kunstenaars met eeu^ tisch geluid worden kapseld of genegeerd, gemanoeuvreerd ri kinderwerk of nauweliji rieus genomen', stelt. "1 manifest. „Hooguit m^ (j| zij illustreren wat leidefcjn prediken. Waarom vtgn conformisme beloondL creatief- kritisch geluid l j straft?" Lj Uit protest tegen deter handeling van kunsten^ door kerken en organir als de EO heeft initiatie mer Aad Peters aangd digd voorlopig niet mee di WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Finland: Flinke opklaringen. In het zuiden vooral woensdag meer bewolking en af en toe sneeuw. Middag- temperatuur veelal tussen -5 en - 10 graden, maar in het zuiden eerst nog rond -3. Denemarken: Wisselend bewolkt en woensdag een aantal buien, ook met win terse neerslag. Ook veel wind. Donderdag iets rustiger en tijde lijk droog. Middagtemperatuur dalend tot omstreeks 3 graden op donderdag. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Woensdag geregeld zon en droog, met uitzondering van het noorden. Donderdag aanwakke rende wind en van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door regen. Maxima uiteenlo pend van een graad of 6 in Schotland tot 11 in Ierland. België en Luxemburg: Afwisselend zon en wolken en eerst overwegend droog. Donder dagavond van het westen uit re gen. Middagtemperatuur om streeks 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Woensdag bewolkt en af en toe regen, in de bergen in het oosten ook sneeuw. Donderdag meer zon en op de meeste plaatsen droog, wel kans op mist. Middag temperatuur op woensdag om streeks 9 graden, donderdag wat lager. Zuid-Frankrijk: Woensdag wolkenvelden en soms regen, in de bergen wat sneeuw. In de buurt van de Mid dellandse Zee geregeld zon en droog. Donderdag ook elders meer zon en droger. In het Rhne- dal waait de Mistral. Maxima meest tussen 8 en 15 graden. Spanje: Zonnige perioden. In het noor den eerst nog wolkenvelden en wat regen. Maxima uiteenlopend van een graad of 14 in het noor den tot iets meer dan 20 graden langs de kusten in het zuiden. Portugal: Geregeld zon en droog. Middag temperatuur van 14 graden in het noorden tot 18 in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Geregeld zon en droog. Maxima rond 18 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en droog. Maxima van ongeveer 20 graden in het noorden tot meer dan 25 in het zuiden. Tunesië: Veel zon en droog. Maxima langs de kusten tussen 18 en 23 gra den. Madeira: Zonnige perioden en droog. Maxima rond 20 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en vooral woensdag een aantal regen- of sneeuwbuien. Donderdag meer zon. Woensdag nog maxima rond 8 graden, daarna wat lager. Oostenrijk: In het zuiden geregeld zon. El ders flinke wolkenvelden en kans op wat regen, boven 1100 meter sneeuw. Middagtemperatuur in de dalen dalend tot omstreeks 6 graden op donderdag. Zwitserland: Wolkenvelden en vooral woens- L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071- DIRECTIE B.M. Essenberg, M J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrf het automatisch afschrijven van h abonnements- geld, ontvangen 1,- koi betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binner worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE8 Voor mensen die moeilijk lezen, slechl hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenval van het regionale nieuws uit het Leids Dagblad op geluidscassette beschikba informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr< dag af en toe regen, boven 1200 meter sneeuw. In het zuiden ge regeld zon en droog. Geleidelijk iets lagere maxima, donderdag ongeveer 6 graden. Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt en af en toe regen, vooral later ook sneeuw. Middagtemperatuur dalend tot omstreeks 4 graden op donder dag. Hongarije: Wolkenvelden en kans op wat re gen. Daling van temperatuur tot ongeveer 7 graden op donder dag. Italië: Zonnige perioden en vrijwel over al droog. Maxima rond 14 gra den, in het noorden plaatselijk wat lager. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur rond 16 graden. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden en vrijwel over al droog. Maxima van 12 tot 17 graden. Malta: Droog en flink wat zon. Middag temperatuur omstreeks 17 gra den. Turkije en Cyprus: Geregeld zon. Droog maar in het noorden kans op een sneeuwbui. Maxima langs de kusten in het zuidwesten uiteenlopend van een graad of 10 op de Dardanel- len tot 17 op Cyprus. H U I ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16