eiden Regio i j Betaald parkeren beperkt ingevoerd Een reis door de (saaie) millenniumnacht (<p Hulshof! Uitwisseling moet studenten voor de techniek behouden Feestje voor EcoTeams uit Leiden en Oegstgeest Leiden tegen voorstel voor rekeningrijden VISDAG 2 FEBRUARI 2000 irnhal krijgt snel vorm bN Een maand geleden pas lag er nog slechts de fundering. wachten was op het staal voor het 'omhulsel' waarvan de ?ring enige vertraging had opgelopen. Inmiddels zijn de pla- gearriveerd en in rap tempo neemt de turnhal in de Meren- k nu vaste vorm aan. Het hoogste punt, zo is door het Sport- Irijf Leiden berekend, wordt op 11 februari bereikt en dan tdt ook het traditionele pannenbier geschonken. De geza- mlijke Leidse gymnastiekverenigingen kunnen, als er geen jtraging optreedt, de accommodatie naast sporthal Broek- in nog deze zomer in gebruik nemen. Inmiddels hebben ze, j het NOCNSF en van het VSB-fonds, subsidies ontvangen 1 respectievelijk 25.000 en 20.000 gulden. Van het geld schaf- l de clubs nieuwe turntoestellen en een geluidsinstallatie aan. foto henk bouwman shandeling Van der Werfstraat jen Zonder aanleiding is een 18-jarige Noordwijkse gister- ddag in de Van der Werfstraat mishandeld door zes leeftijds- liotes. Zij wilde net samen met haar 17-jarige Leidse vriendin een middagje winkelen op de bromfiets stappen toen de zes hevig scheldend, tegemoet kwamen lopen. De Noordwijk- laakte daarover een opmerking, maar moest dat bekopen it een paar klappen. Daarbij liep ze een gebroken neus, blau- plekken en een opgezwollen wang op. "(wee inbrekers betrapt ^en Twee inbrekers zijn afgelopen nacht op de Gooimeer- in door de politie gepakt. De agenten hadden kort tevoren p melding gekregen dat vier personen bezig waren in te bre- bij een fietsenwinkel in de Groenoordstraat. Blijkbaar had Qt kwartet onraad geroken, want plotseling waren ze verdwe- ji. Agenten troffen hierop twee van de vier inbrekers, een 18- Bige Oegstgeestenaar en een 20-jarige Leidenaar, aan op de Boimeerlaan. Alleen in wijken aan buitenrand singels Leiden houdt geen nieuwe inspraakronde over de moge lijke invoering van betaald parkeren tot aan de gemeen tegrenzen. In plaats daarvan wil de gemeente de uitbrei ding van het zogenoemde parkeerrestrictiegebied voor lopig beperken tot het Boerhaavekwartier, Groenoord, Noorderkwartier, Transvaal, Vreewijk, Tuinstadwijk, de omgeving ^an de Lammenschansweg, Zeemanlaan en Lorentzkade. In een later stadium zouden daar dan nog de Burgemeesterswijk en het Zeeheldenkwartier moeten bijkomen. Dat is althans het voorstel van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad. missie. Die oordeelde ruim een maand geleden dat Leiden een nieuwe inspraakprocedure voor de invoering van betaald parke ren in de wijken buiten de sin gels moest beginnen, omdat de vorige procedure een paar sto rende mankementen vertoon- HERMANJOUSTRA De plannen van Leiden beteke nen overigens niet dat het be taald parkeren in deze buurten zonder meer wordt ingevoerd. Pas na overleg met de bewo ners kan de gemeente zo'n be slissing nemen. Het voorstel van het college, dat morgen in een openbare commissieverga dering wordt behandeld, is een reactie op de uitspraak van de gemeentelijke inspraakcom- de. Zo was de inspraakprocedure voor de wijkbewoners naar het oordeel van de commissie veel te kort. Bovendien staat in de gemeentelijke nota, dat het ge voerde beleid uiteindelijk moet gaan gelden tot aan de stads grenzen. Maar alleen de wijken aan de buitenrand van de sin gels worden in het beleidsstuk met name genoemd, merkte de commissie op. Om die reden heeft het college heeft nu laten weten in eerste instantie alleen in die wijken betaald parkeren te willen invoeren. De inspraakcommissie kwam tot haar uitspraak nadat de wijkvereniging Professoren- en Burgemeesterswijk, het wijkco- mité Tuinstad-Staalwijk en de wijkvereniging Plan Noord een klacht hadden ingediend over de in hun ogen gebrekkige in spraakprocedure. Dat niet alle wijken staan te springen om het invoeren van betaald parkeren, bleek uit een recent gehouden enquête in het Noorderkwar tier. Slechts eenderde toonde zich voorstander. Een nog klei ner deel van de bewoners - veertien procent - zei bereid te zijn te betalen voor een par- keervergunning. CONNIE VAN UFFELEN Het EcoTeam Centrum Leidse Regio vierde gis teren weer een feestje in het atrium van het stadsbouwhuis. Dit keer zette het niet het eer ste, niet het honderdste en ook niet het beste regionale EcoTeam in de schijnwerpers, maar twee andere 'bijzondere EcoTeams'. Een Leids team dat door de IKON werd gefilmd en een Oegstgeests team dat als eerste in Nederland milieubewust probeert te zijn in duurzaam ge bouwde (DUBO) woningen. In dit geval in nieuwbouwwijk Poelgeest. EcoTeams bestaan uit maximaal tien huis houdens die proberen zo milieubewust moge lijk te leven. Via een doe-het-zelf-cursus pro beren ze zuinig om te gaan met water, gas, elektra, vervoer en afval. Daarbij krijgen ze hulp van een coach en praten ze op een serie bijeen komsten over methoden en tips om zuiniger met energie om te gaan. Uit de meest recente gegevens van 1321 Nederlandse EcoTeams (8900 huishoudens) blijkt dat deelnemers hier door per jaar 1124 gulden kunnen besparen ten opzichte van een gemiddeld Nederlands huis houden. Omdat de IKON hier aandacht aan wilde be steden, filmde deze omroep vorig jaar acht maanden lang het doen en laten van een team uit het Leidse Houtkwartier. De cameraploeg ging onder meer-met teamlid P. Chrispijn mee naar teambijeenkomsten, de supermarkt voor de boodschappen en de 3 oktober-optocht. Hij is heel benieuwd naar het uiteindelijke resul taat. ,,Op 13 maart hebben we een soort voor première en op 21 maart wordt het om half tien uitgezonden." Het volgen van het team gebeur de nog net niet zoals bij het programma Big Brother, maar dat komt misschien een volgen de keer, grapte P. van Luttervelt van Global Ac tion Plan (de overkoepelende organisatie voor EcoTeams). Als dank voor hun medewerking aan de documentaire kregen alle leden van het Leidse team een vogelhuisje. Het Poelgeestse team kreeg een boekje over milieuvriendelijk tuinieren en een tas met bio logische biertjes. De Oegstgeestse milieuwet houder en voorzitter van het Bestuurlijk Over leg Milieu van de Leidse regio Van Eisen, prees de leden omdat zij als eersten in Nederland een aangepaste EcoTeam-cursus volgen. In tegen stelling tot 'gewone EcoTeams' hoeven zij niet te letten op eisen voor isolatie en bouwmateri aal, omdat hun DUBO-woningen daar al aan voldoen. Leden van het team verklapten niet zozeer om deze reden te hebben gekozen voor hun woning, maar meer om het wonen in een groter of nieuwer huis. Toch vergelijken zij trouw hun meterstanden voor stadsverwarming, elektrici teit en water met die van hun buren. Om daar mee te controleren of zij het beter of slechter doen en waarom. De Leidse Hogeschool hoopt door samenwerking met de TU Delft en hogescholen in Den Haag, Rotterdam en Rijswijk meer studenten voor de technische studies te behouden. foto mark lamers GPD/ONNO HAVERMANS De Hogeschool Leiden gaat stu denten techniek uitwisselen met de Technische Universiteit Delft. Ook de hogescholen in Den Haag, Rotterdam en Rijs wijk doen mee aan de samen werking. Studenten die het in Delft niet kunnen bolwerken, moeten gemakkelijk kunnen te rugvallen op het HBO-aanbod. In Leiden kunnen ze terecht voor laboratoriumonderzoek: chemie of biologisch/medisch. Andersom moeten afgestudeer de HBO'ers kunnen doorstro men naar de laatste studiejaren van de universiteit. Op die manier hopen de in stellingen meer studenten te behouden voor de technische studies. Die kampen al jaren met een fikse achteruitgang in belangstelling. De Leidse hoge school heeft al een soortgelijk project met de Universiteit Lei den. De TU Delft wil Leiden en de Rotterdamse Erasmus Uni versiteit nu ook betrekken bij de nieuwe samenwerking, waarvoor in de loop van 2001 ook een eigen plek op het ter rein van de TU zal worden in geruimd. „Door de studies en organi saties beter af te stemmen ho pen we dat studenten die de universiteit niet aankunnen, voor de techniek behouden blijven", verduidelijkt sector- hoofd Van Delft van de Haag- sche Hogeschool. Andersom is het probleem minder ernstig. „HBO'ers kunnen overal goed aan de slag komen, dus waar om zouden ze nog een paar jaar doorstuderen?", aldus voorlich ter R. Kofman van de Leidse hogeschool. Behalve de studenten moeten ook de instellingen zelf wijzer worden van de samenwerking. De technieksector is sterk ver grijsd. In de toekomst zal veel kennis verloren gaan. Van Delft: „Je moet de kennis delen want je kunt niet meer alles zelf be mannen. Vandaar dat we do centen en hoogleraren willen uitwisselen." De scholen willen ook het imago van technische opleidin gen oppoetsen. De huidige stu dies zijn vooral gericht op tech niek. „Wij willen ingenieurs af leveren die met beide voeten in de samenleving staan. Ze moe ten ook beschikken over juridi sche en bestuurskundige ken nis", zegt Van Delft. le verloven waren die nacht I ngetrokken. Iedereen stond op "cherp, voorbereid op het erg- :e. Politiechef Ries Straver en lurgemeester annex korpsbe heerder Jan Postma verkeerden h opperste staat van opwin- ling en paraatheid. Het zou vel eens fors uit de klauwen :unnen lopen tijdens de jaar- visseling, eeuwwisseling en lillenniumwisseling. Het viel llemaal echter reuze mee. De 'roblemen bleven uit. De eeste computers deden geen ekke dingen en de relschop- ters op straat waren op som- 1 nige plekken geheel afwezig en >p andere plaatsen redelijk in le hand te houden. Nederland j oos vrijdagavond 31 decem- I ter 1999 niet massaal voor op- oer en een millenniumfeest iei maar voor de gezelligheid thuis. Toch waren er honderden poli tiemensen en -medewerkers die laatste nacht van het afge lopen jaar in politieregio Hol lands Midden actief, ver van huis en haard. Hun eeuwwisse ling werd gevolgd door een fo tograaf en de reportage ver scheen in het januarinummer van Politie Profiel, het informa tiemagazine van het korps Hol lands Midden. 'Reis door de millenni umnacht' is volgens de redactie van Politie Profiel een kleurrijk bewaarexemplaar. De millenni umnacht in Hollands Midden is door de zoomlens van een foto graaf vastgelegd. Beelden van agenten in actie op straat vind je vaak genoeg in de kranten. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Ditmaal dus een beeld van 'achter de coulissen' van ons re giokorps. Daarnaast geven wil lekeurige collega's een reactie op de vraag: 'Hoe was je millenni umnacht?' Het geheel heeft ge leid tot een waardevol histo risch document. Hollands Mid den tijdens de overgang naar het jaar 20001, zo luidt de inlei- ding. Dat belooft nog wat. Tot onze teleurstelling zien we op de fo toreportage gemaakt op zo'n beetje alle politiebureaus in de regio echter niets anders dan een tafeltennissende politieda- me, oliebollen, nog meer olie bollen, héél véél oliebollen, schalen met salades, proosten de beleidsmakers, politiemen sen met de handen in de zij dan wel over elkaar, lachende gezichten, zoenende mensen en ME'ers die dikke sigaren ro ken. Zelfs de foto's genomen in het hoofdkantoor kunnen geen moment de indruk wekken dat Leiderdorp even het middel punt was van een bedrijvige politieregio. Zo, dat was me het nachtje wel, maar niet heus. Gelukkig zijn niet alle betrokkenen van alle realiteitszin gespeend. Volgens een projectmedewerker op het hoofdkantoor was het namelijk de saaiste oud- en nieuwvie- ring van de eeuw, zo valt er in het informatiemagazine van de sterke arm te lezen. Reis door de millenniumnacht klinkt als de titel van een spannend jon gensboek. maar is in werkelijk heid een oersaai verslag met veel foto's en weinig tekst. Niks waardevol historisch docu ment. Hooguit een paar geinige kiekjes voor het familiealbum. i in 'actie' tijdens de laatste avond van het afgelopen jaar. Er gebeur- archieffoto mark lamers Sloepenrace Over een maand of twee is het wederom zo ver. Zaterdag 8 april wordt voor de tweede keer de Leidse Sloepenrace gehou den. Onze fraaie grachten vor men dan het decor van de ope ning van het watersportseizoen in deze regio. De race wordt net als vorig jaar georganiseerd door de Konink lijke Watersportvereniging De Kaag. De Kaag is in het bezit van twee houten roeisloepen, zogenaamde Whalers. Een Whaler werd vroeger bij de walvisvangst gebruikt en is een slanken, houten sloep die van voren en van achteren spits toeloopt. Door de vorm is het een 'snelle' boot met een groot drijfvermogen. Dat laatste is ook wel nodig want in een Whaler roeien acht mannen- /vrouwen met een stuurper- soon. Acht april strijden twintig sloe pen met bemanningen uit het hele land tegen elkaar in en rond Leiden. Vanaf negen uur 's ochtends worden de vaartui gen op de Beestenmarkt met een kraan te water gelaten. De boten worden vervolgens naar Annie's Verjaardag geroeid van waar een sprintwedstrijd wordt gehouden naar de Blauw- poortsbrug. Om twee uur gaat de langeaf- standswedstrijd van start. Er wordt vanaf de Beestenmarkt geroeid via Galgewater, Rijn, Korte Vliet, Rijn en Schieka- naal, Oude Rijn, Herengracht om via de Nieuwe Rijn weer te rug te keren bij de Beesten markt. Het parcours is zo gekozen dat supporters de varende deelne mers op de fiets kunnen vol gen. ERIC-JAN BERENDSEN» LEIDEN/REGIO ROBBERT MINKHORST VERVOLG VAN VOORPAGINA Leiden is tegen de huidige plannen om rekeningrijden rond Den Haag in te voeren. De gemeente verzet zich overigens ook tegen de Amsterdamse tol poorten. Niet omdat ze tegen tolheffing is, maar omdat de kordons rond de hoofdstad en Den Haag volgens de voorstel len te groot zijn en de grenzen daardoor te dicht tegen Leiden aan liggen. Zo denkt trouwens de hele Leidse regio er over. De provincie Zuid-Holland wil - onder bepaalde voorwaar den - rekeningrijden invoeren rond Den Haag en Rotterdam. De provincie is een van de par tijen die met minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat onderhandelt over de tolhef- flng. Wethouder Van Rij (verkeer) uit Leiden vreest echter voor ontzettend veel sluipverkeer'. „De tolpoorten moeten niet di rect bij Leiden en niet helemaal in de Haarlemmermeer komen te staan", laat hij weten. Ie mand uit Lisse zal dan voortaan over Leiden naar Utrecht rij den, omdat die rit hem niets kost. „De kordons rond Den Haag en Amsterdam moeten daarom zo klein mogelijk ge maakt worden. Het rekeningrij den moet echt beperkt worden tot de stad." Alleen zo heeft de maatregel het goede effect, vindt Van Rij. Ook iemand uit Zoetermeer zou met het open baar vervoer naar Den Haag moeten reizen. Zolang die ech ter gratis met de auto mag gaan, wordt hij daartoe niet aangespoord. Het standpunt van Van Rij komt overeen met dat van de hele Leidse regio, blijkt uit de reactie van de Voorschotense wethouder Draijer, tevens voor zitter van de commissie verkeer en vervoer van het samenwer kingsverband van de regio. „We hebben alleen nooit een princi piële discussie over rekeningrij den gevoerd. Als Voorschote naar zeg ik dat als een klein kordon niet kan, Voorschoten binnen het kordon van Den Haag moet komen. Het stand punt van de provincie heeft mij overigens een beetje verrast. Het vorige bestuur was minder enthousiast." Draijer heeft morgen overleg op het provin ciehuis en zal dan meteen 'om opheldering vragen'. De provincie wil de Leidse re gio, de Duin- en Bollenstreek en een klein deel van de Rijn streek tegemoet komen. Zuid- Holland pleit voor extra maat regelen, omdat ze nadelige ge volgen ondervinden van het re keningrijden rond Den Haag. Mensen zouden op een goede en comfortabele manier op de grens tussen de Leidse en Haagse regio uit de auto in de bus moeten stappen, zoals nu al de bedoeling is bij het Trans ferium bij de A44. De Kamer van Koophandel voor Rijnland gelooft niet in re keningrijden. Bovendien, meldt secretaris Broeksma, vindt de Kamer de wensen van de pro vincie nog 'te vaag'. Broeksma heeft wel ideeën: maak de Nil af en leg de Rijn Gouwe Lijn versneld aan. „Cruciaal is ook waar de tolpoorten komen: bij Voorschoten al? Tegen het prij zen van mobiliteit hebben we op zich niets. Maar wij denken dan aan het scheiden van ver keersstromen, betaalstroken."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15