Wahid schuift Wiranto aan de kant De vriendelijk ogende dokter die de dood toediende Buitenland Tribunaal veroordeelt advocaat tot geldboete België in beroep tegen besluit Britse rechtbank over Pinochet Israël: Geen overleg als Syrië Hezbollah blijft aanmoedigen Oostenrijk boos over sancties EU DINSDAG 1 FEBRUARI 2000 Drie vliegtuigen maken noodlanding londen Binnen drie dagen hebben drie vliegtuigen van de ge renommeerde Britse luchtvaartmaatschappij British Airways (BA) op de Londense luchthaven Heathrow een noodlanding moeten maken. Een Boeing 747 landde gisterochtend veilig op het vliegveld nadat een van de motoren was uitgevallen. Zater dag moesten twee concordes nog geen uur na elkaar op de grootste Londense luchthaven een noodlanding maken. Om half twee stond het veiligheidspersoneel volledig paraat nadat in de cockpit van een concorde een alarmlicht was gaan knip peren. Ldter bleek het om een loos alarm te gaan. Een uur eer der landde een ander supersonisch vliegtuig met problemen aan een van de motoren. Beide vliegtuigen kwamen zonder problemen aan de grond. BA stelt een onderzoek in. Niet bestaand meer ontdekt catanzaro Accountants in Zuid-Italië hebben een stuwmeer ontdekt dat er nooit is geweest. Toch heeft het Lago di Lacina jarenlang op vele landkaarten gestaan en is er tot nu toe onge veer 110 miljoen gulden belastinggeld aan besteed. „Het enige wat we hebben gevonden, waren de hutten van de arbeiders en een verroest en door geweerkogels doorschoten wegwijzer", vertelt openbaar aanklager Nicola Leono in het Zuid-Italiaanse Catanzaro. Waar het belastinggeld is gebleven, is volgens de Ita liaanse televisie nog niet bekend. Het schandaal is een van de vele in haar soort die in Zuid-Italië nauwelijks meer bijzonder zijn. Zo liggen er zinloze straten die voor miljoenen guldens zijn aangelegd en in het niets eindigen, en zijn er in het verleden fa brieken gebouwd die nimmer een product op de markt brach ten. Vorig jaar nog kwam aan het licht dat Italië 120 ziekenhui zen telt die nooit zijn afgehouwd en waar nooit een patiënt bin nen is geweest. India ongelukkig over Brits plan londen De Indiase regering is ongelukkig met het Britse voor nemen bezoekers uit Aziatische landen een borgsom te vragen voordat zij toestemming krijgen Groot-Brittannië te bezoeken. „De informatie die wij nu hebben, is afkomstig uit de media, aangezien men niet de beleefdheid in acht heeft genomen met ons te overleggen", aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in New Delhi. Zondag werd bekend dat Londen dit jaar begint met een proefproject om inwoners van India, Pakistan en Bangladesh die Groot-Brittannië willen be zoeken, een borgsom van 36.000 gulden te vragen. Op deze ma nier wil Londen voorkomen dat de Aziaten hun visum gebrui ken om in Groot-Brittannië te blijven. Rusland bevoorraadt Mir toch weer moskou Rusland heeft gisteren toch nog een bevoorradings schip gelanceerd voor het ruimtestation Mir, dat al vijf maan den onbemand rond de aarde draait. Eigenlijk zou het station geen bemanning meer ontvangen, maar ter voorbereiding van een nieuwe missie is er nu voedsel, brandstof en zuurstof on derweg. Eind maart zouden dan kosmonauten kunnen vertrek ken, vooral voor onderhoudswerk. De Mir lekt als sinds de herfst lucht, en raakt daardoor in een steeds lagere baan om de aarde. In augustus vorig jaar verliet de laatste bemanning de Mir. Moskou zei toen geen geld meer voor het onderhoud van te hebben. Onder president Poetin, die met de Tsjetsjenië-oor- log iets van de militaire kracht van Rusland poogt te herwinnen, lijkt het nu ineens ook weer mogelijk om het paradepaardje van de sovjetruimtevaart in de lucht te houden. Vorige maand was er plotseling geld voor een missie van 45 dagen. Illinois staakt executies Chicago De Amerikaanse staat Illinois heeft gisteren executies van terdoodveroordeelden gestaakt. Het is de eerste staat in de VS die zo'n tijdelijke stop afgekondigd. Gouverneur George Ry an, een Republikein, noemde de beschamende staat van dienst van justitie in Illinois als reden. Hij is in beginsel voorstander van de doodstraf voor afgrijselijke misdaden, maar er zijn zo veel onschuldigen terdoodveroordeeld dat de tenuitvoerleggin gen voorlopig worden stopgezet. Illinois heeft in 1977 de dood straf heringevoerd. Sindsdien zijn dertien terdoodveroordeel den vrijgelaten toen hun onschuld bleek. Twaalf veroordeelden zijn sinds 1977 gedood met injecties. Lancering Endeavour toch uitgesteld cape Canaveral Op het laatste moment is gisteren de lancering van het Amerikaanse ruimteveer Endeavour uitgesteld wegens een probleem in een cruciaal computersysteem. Ook het weer speelde de ruimtevaartdienst NASA parten bij de geplande lan cering: het regende en er hing een dicht en donker wolkendek. Het probleem deed zich voor bij een van de twee master-con trollers. Omdat er te weinig tijd was om het computersysteem te testen werd de lancering met nog negen minuten op de aftelk- lok te gaan afgeblazen. De controllers zijn bij de lancering nodig voor de ontsteking van de twee aandrijfraketten en later voor het afstoten van diezelfde raketten. NASA had eerder op de dag na uitgebreid technisch onderzoek toestemming gegeven voor de lancering vanaf basis Cape Canaveral in Florida. Dat onder zoek werd verricht nadat bij een ander ruimteveer, de Discove ry, een ondeugdelijke afdichtring aan een van de turboladers was ontdekt. Nederlander dood bij vliegramp abidjan De Nederlander die aan boord was van het vliegtuig dat zondag voor de kust van Ivoorkust neerstortte, heeft het on geluk niet overleefd. Dat meldt Kenya Airways. Onder de tien overlevenden bevindt zich behalve Afrikaanse passagiers, ook een Fransman. Voor de rest van de 169 inzittenden lijkt het niet goed te zijn afgelopen. Het zoeken naar overlevenden is inmid dels gestaakt. Tot nu toe zijn ruim tachtig lijken geborgen. Het ongeval met de Airbus A310 van de Kenyaanse luchtvaartmaat schappij Kenya Airways gebeurde enkele minuten nadat het toestel was opgestegen van het vliegveld van Abidjan. Millennium-rad Londen in orde londen Het millennium-reuzenrad in Londen kan eindelijk zijn rondjes gaan draaien. Het rad had eigenlijk op 31 december 1999 geopend moeten worden, maar een veiligheidskeuring gooide roet in het eten. Dinsdagmorgen krijgen de media en winnaars van speciale prijsvragen de gelegenheid hun rondjes te draaien. Het 'gewone' publiek mag vanaf begin maart in de rij staan voor het rad, dat 126 miljoen gulden kostte. De 'Millen nium Wheel', geplaatst door het Nederlandse constructiebedrijf Hollandia, bleek problemen te hebben met de in Duitsland ver vaardigde koppelingen van de passagiersgondels. Nu is alles ge reed voor het ontvangen van passagiers. Het reuzenrad staat aan de Thames tegenover de parlementsgebouwen. den haag marjolun de cocq Het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag heeft de Servische advocaat Milan Vujin gisteren veroordeeld tot een geldboete van 15.000 gulden. De advocaat werd schuldig bevonden aan 'minachting van het hof omdat hij getuigen heeft gemanipu leerd en willens en wetens vals bewijsmateriaal heeft inge diend tijdens het proces tegen de Bosnische Serviër Dusko Ta- dic. Volgens de Guyaanse rechter Shahabuddeen heeft Vujin met zijn wangedrag 'het hart van het rechtssysteem' getroffen. „Gerechtshoven en tribunalen 'Indonesische minister van veiligheidszaken verantwoordelijk voor geweld Oost-Timor' De Indonesische president Wahid schuift generaal Wiranto, minister van veiligheids zaken en voormalig opperbevelhebber en minister van defensie, aan de kant. Vanuit Zwitserland, waar hij het World Economie Forum in Davos bijwoont, liet de president weten dat hij de generaal onmiddellijk aan de kant zal zetten, nu Wiranto samen met vijf collega's en nog 27 anderen verantwoordelijk wordt gehouden voor de orgie van geweld rond de volksraadpleging over onafhankelijkheid in Oost-Timor. jakarta theo haerkens correspondent Wiranto heeft gezegd dat hij de conclusies van het rapport van de commissie die schendingen van mensenrechten in Oost-Ti mor heeft onderzocht, zal aan vechten. De oud-legertopman weigert vooralsnog op te stap pen. Een van zijn juridische medewerkers zei vanbdaag dat Wiranto pas vertrekt als hij door een rechtbank schuldig is bevonden. Met het aangekondigde ont slag van Wiranto heeft het In donesische leger in korte tijd de zoveelste klap te incasseren ge kregen. Het leger staat in een kwade reuk vanwege de vele in- moeten kunnen vertrouwen op de eerlijkheid van de raadslie den in de zaken die voor hen komen." De Kamer van Beroep van het tribunaal begon de procedure tegen Vujin na klachten van de aanklagers en een advocaat uit zijn eigen team. Volgens Tadic, die vorige week in hoger beroep tot twintig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, had zijn voormalige raadsman nauwe banden met de Bosnisch-Servi- sche leider Radovan Karadzic en diens commandant Ratko Mladic. Vujin zou er op uit zijn geweest ten koste van Tadic prominente Bosnische Serviërs te beschermen. londen harm harkema correspondent België heeft gisteren officieel beroep aangetekend tegen de afwijzing door een rechtbank in Londen van bezwaren tegen de voorgenomen vrijlating van de Chileense ex-dictator Pinochet. Het is de laatste poging van België. „Na deze zaak gaan we niet meer in beroep", aldus een woordvoeder van het Belgische ministerie van buitenlandse za ken. Een Britse gerechtshof had eerder op de dag een klacht te gen de mogelijke vrijlating van de Chileense oud-dictator Pi nochet afgewezen. België en zes mensenrechtenorganisaties, waaronder Amnesty Internatio nal, hadden de klacht inge diend. Zij hadden onder andere bezwaar gemaakt tegen de ge heimhouding van het medisch onderzoek waarop de Britse minister Jack Straw van bin nenlandse zaken zijn besluit tot vrijlating wil baseren. Maar een rechter van het Britse Hoogge rechtshof oordeelde dat Straw 'wettig, eerlijk en rationeel' heeft gehandeld. Hoewel er op een militaire vliegbasis in de buurt van Lon den al een Chileense Boeing 707 klaar staat om Pinochet naar zijn vaderland te vliegen, moet die door het beroep van België nog even wachten. Ver moedelijk vindt die zitting vol- cidenten waarin het de hand heeft gehad en die nimmer zijn opgelost. Met het aanzeggen van het ontslag maakte de pre sident duidelijk dat hij en nie mand anders de touwtjes in handen heeft in Indonesië. Wiranto, eens de adjudant van ex-president Soeharto, geldt als de belangrijkste tegenspeler van de eerste democratisch ge kozen president. Fricties met onwillige ele menten in het leger en beschul digingen van de president aan het adres van 'laffe' officieren leidden voor zijn reis naar Eu ropa tot speculaties over een coup. Maar Wahid vertrok vol vertrouwen in de overtuiging dat de overgrote meerderheid van het leger het democratise ringsproces steunt. In een reactie op de bevin dingen van de Indonesische onderzoekscommissie voor de schending van mensenrechten op Oost-Timor liet de onlangs vervangen woordvoerder van de strijdkrachten weten haar bevindingen volledig te respec teren. Maar hij benadrukte dat de beschuldigingen nog wel voor de rechter moeten worden bewezen. De strijdkrachten accepteren het rapport omdat ze zich ervan bewust zijn dat de door de overheid speciaal ingestelde commissie bedoeld is om bui tenlandse interventie tegen te gaan. Indonesië wil hoe dan ook voorkomen dat zijn militai ren zich voor een internationaal tribunaal moeten verantwoor den. Pagina 2: Commentaar tel aviv ad bloemendaal correspondent Israël zal niet verder onder handelen met Syrië als dat land de acties van de Hezbol lah in Libanon blijft aanmoe digen. De Israëlische premier Barak zei dat gisteravond na een spoedzitting van kabinet in verband met de dood van drie Israëlische soldaten in Zuid-Libanon. „Syrië zorgt voor de aanvoer lijnen en voor de bewegings vrijheid van de Hezbollah. Het moet goed begrijpen dat de huidige toestand niet al leen de belangen kan scha den van Israël, maar ook die van Syrië en Libanon." Een aantal ministers en de leger leiding pleitten voor harde te genacties in Libanon, maar het lijkt erop dat Barak heeft besloten daar voorlopig van af te zien. Afgelopen zondag kwam in Zuid-Libanon de ondercom mandant van het door Israël gesteunde 'Zuid-Libanese Le ger' (SLA), kolonel Akel His- ham, om het leven bij een door de Hezbollah uitgevoer de bomaanslag. Een aantal hoge Israëlische officieren woonde gisteren zijn begrafe nis bij. Ongeveer om dezelfde tijd lanceerde de Hezbollah een aanval op een versterkte Israëlische positie elders in het zuiden van Libanon. Drie Israëlische soldaten kwamen daarbij om het leven en vier raakten gewond. Een klein aantal Israëlische ministers drong in de kabi netsvergadering van gisteren aan op een zo snel mogelijke terugtrekking uit Libanon. Premier Barak heeft zijn kie zers beloofd dat hij het leger voor de zomer van 2000 zal terughalen, maar steeds min der Israëliërs lijken het geduld daarvoor te kunnen opbren gen. Barak geeft er de voor keur aan de terugtrekking uit te voeren als onderdeel van een vredesovereenkomst met Damascus, maar het ziet er op dit moment niet naar uit dat er tegen de zomer een verdrag zal zijn ondertekend. Syrië eist van Israël een schriftelijke garantie dat het zich zal terugtrekken naar de grens van voor juni 1967. Pas daarna is het bereid het over leg te hervatten. Barak heeft die eis afgewezen. De Israëlische regering raakt steeds meer geïrriteerd door de Syrische houding en de stemming is er niet beter op geworden door de publicatie van een anti-semitisch hoofd artikel in de Syrische rege ringskrant Tishrin. Daarin valt onder meer te lezen dat 'de zionisten de mythe van de holocaust in het leven heb ben geroepen', onder meer door het aantal slachtoffers te overdrijven, om de wereld geld te kunnen afpersen. In regeringskringen in Jeruza lem gaat men ervan uit dat Syrië de islamitische verzets beweging Hezbollah groen licht heeft gegeven om haar acties, en daarmee de druk op Israël, op te voeren. brussel-wenen paul koopman correspondent In Oostenrijk is met verbazing en verontwaardiging gerea geerd op de sancties die de veertien andere lidstaten van de Europese Unie gisteren tegen het land hebben aangekondigd. Het zag er vanochtend niet naar uit dat de coalitiegesprek ken tussen de christen-demo cratische ÖVP en de extreem rechtse FPÖ van Jörg Haider worden afgebroken als gevolg van de Europese kritiek. Formateur Schüssel zei dat de Europese zorgen te begrij pen, maar noemde de aange kondigde politieke isolatie van Oostenrijk voorbarig. Haider reageerde voor zijn doen gema tigd. „Ik ben ontzet over zoveel gebrek aan respect voor onze democratie", verklaarde hij. „Dit zal veel Oostenrijkers te leurstellen." Premier Guterres van Portu gal, tijdelijk voorzitter van de Unie, maakte gisteravond be kend dat de veertien lidstaten alle bilaterale officiële contac ten met Oostenrijk zullen ver breken als de FPÖ van Haider in de regering komt. Verder hoeven Oostenrijkse kandida ten voor internationale functies niet langer te rekenen op Euro pese steun als in de Weense re gering de deur voor extreem rechts openzwaait. Nooit eer der werd in de Unie een lidstaat op zo'n bestraffende toon toe gesproken. De Franse minister van bui tenlandse zaken Védrine noem de de onderhandelingen tussen ÖVP en FPÖ 'absurd en mis plaatst' en 'een stap waarop in heel Europa met afkeer is ge reageerd'. Premier Kok en mi nister Van Aartsen namen een gematigde houding aan, iets dat D66-leider De Graaf erger de. Hij vindt dat Nederland veel krachtiger stelling moet nemen tegen de mogelijke regerings deelname van de FPÖ. gende week plaats. Als de ka mer uitspraak van gisteren in stand houdt, ziet het er naar uit dat Pinochet echt terug kan ke ren naar Chili. „Het is juridisch een uiterst ingewikkelde zaak, maar voor zover we het nu kunnen over zien is dat dan het einde van de juridische rit", aldus een woordvoerder van het departe ment van de Lord Chancellor, de hoogst verantwoordelijke voor de rechterlijke macht. Jack Straw heeft gezegd te wachten met een definitief besluit over de vrijlating van Pinochet tot de nu lopende procedure is afge handeld. Het ziet er nu dus naar uit dat dat een kwestie van hooguit enkele weken wordt. londen harm harkema correspondent Zes dagen was de jury al in conclaaf. Wetend dat heel het land op hen lette, kwamen de twaalf leden gistermiddag in de rechtbank van Preston, een voor stad van Manchester, eindelijk tot een uitspraak. Harold Shipman, een 54-ja- rige huisarts uit Hyde, Manchester, werd schuldig bevonden aan de moord op vijftien patiënten, allen min of meer gezonde vrouwen in de leeftijd van 49 tot 81 jaar. Hij doodde hen allemaal tussen 1995 en juni 1998 met een overdosis heroï ne, een goedje dat bij Britse artsen in de medicijnkast mag staan. Na de jury-uitspraak sprak de rechter vanon der zijn pruik: ,,U gebruikte uw medi sche kennis op perverse wijze, bereke nend en koelbloedig. U hebt geen be rouw getoond. Dat betekent voor u le venslang." De vriendelijk ogende, grijzende en bebaarde Shipman, die alles ontkent, staat nu te boek als de ergste massa moordenaar in de Britse geschiedenis. Zelfs Peter Sutcliffe, de Yorkshire Rip per, die eind jaren zeventig en begin jaren tachtig het land in zijn greep hield, kwam niet verder dan 13 moor den, voornamelijk op vrouwelijke prostituees. Het onderzoek naar Shipman is trou wens nog niet afgerond. De politie houdt er ernstig rekening mee dat de arts meer dan 100, misschien zelfs wel zo'n 150 van zijn patiënten om het le ven heeft gebracht. Zij zet het onder zoek daarom op volle sterkte voort. In middels is onderzoek verricht naar 136 overleden patiënten. Het openbaar ministerie zegt inmiddels over vol doende gegevens te beschikken om Shipman voor nog eens 23 gevallen aan te klagen, als de nabestaanden van de vermeende slachtoffers daar toe- Shipman alles ontkent, blijft het gis sen. Maar tijdens het proces dat bijna vier maanden heeft geduurd, en waar voor honderden getuigen werden ge hoord, zei openbare aanklager Richard Henriques: „Er is geen sprake geweest van euthanasie. De verdachte heeft deze vijftien vrouwen gedood omdat hij er van genoot. Hij oefende de ultie me macht uit: die over leven en dood." Een financieel motief leek er alleen aan te pas te komen bij het vijftiende en laatste slachtoffer, de 83-jarige Ka thleen Grundy. Zij was ondanks haar leeftijd nog zó kwiek, dat haar dood in juni 1998 wel erg onverwacht kwam. Shipman liep daarna al gauw tegen de lamp, omdat hij op knullige wijze het testament van zijn slachtoffer bleek te hebben veranderd. Hij had zich daarin de woning van het slachtoffer toebe dacht, een huis dat een waarde van zo'n 1,5 miljoen gulden vertegenwoor digde. Sectie op het stoffelijk overschot wees uit dat de verder gezonde me- vrouw Grundy de geest had gegeven door een overdosis heroïne. Na diens arrestatie begon de politie met het opgraven van de stoffelijke resten van twaalf van Shipmans pati ënten die waren overleden zonder dat er vooraf een ernstige ziekte aan de or de was geweest. Die opgravingen brachten acht verdachte sterfgevallen aan het licht. Daarnaast werden nog zes aanklachten aan de lijst toege voegd die betrekking hebben op vrou wen die waren gecremeerd. Verdenkingen tegen Shipman waren er overigens al voor de dood van Kath leen Grundy. Drie maanden voor haar dood hadden artsen van een naburige huisartsenpraktijk zich al afgevaagd waarom er omder Shipmans patiënten zo veel begrafenissen en crematies plaatsvonden. Een politie-onderzoek daarnaar liep wegens gebrek aan be wijs toen nog stuk. Tijdens de rechtzaak bleek dat Ship man minutieus te werk ging om de moorden te verdoezelen. Zo paste hij medische dossiers aan, en vervalste hij ziektegeschiedenissen om eveneens verzonnen doodsoorzaken aanneme lijk te kunnen maken. In veel van de gevallen wist Shipman familieden er ook van te overtuigen dat onderzoek naar de doodsoorzaak niet nodig was. Shipman, gehuwd en vader van vier kinderen oefende zijn praktijk zo'n dertig jaar uit. Hij stond onder zijn pa tiënten uitstekend bekend als een zorgzame, gedreven arts. Die patiën ten wisten overigens niet dat Shipman in 1976 al eens was veroordeeld we gens gebruik van de drug pethadine. Hij werd behandeld voor zijn versla ving, en mocht vervolgens doorgaan met zijn praktijk.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7