Leidsch Dagblad 'Bejaarde moet AOW betalen' NU IN PRIJS VERLAAGD! 'Isoleren Oostenrijk beste reactie' Vervoerders claimen schade bij Franse bond Amerikaans vliegtuig stort in zee: 88 doden Concentreren op Cito-toets DNSDAG 1 FEBRUARI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42223 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 14 Dorpen bepleiten openhouden van Marinevliegkamp in Tweede Kamer 15 Jachthavens blijven taboe in Warmonds natuurgebied 16 Besturenfusie van christelijke basisscholen in de Rijnstreek 17 Brokken in de keel bij grandioze Kraaijkamp 19 Tom Cdronel wil testen in de Formule 1 én Le Mans winnen loordende arts Irijgt levenslang Engelse huisarts Harold lipman is gisteren veroor- eld tot levenslang wegens de oord op vijftien patiënten, ij gaf de vrouwen een over- heroïne, zonder een dui- ilijk motief. De politie vreest ,t nog eens honderd andere den uit zijn langdurige aktijk geen natuurlijke dood jn gestorven. larages vol iet inruilauto's lid vorig jaar hadden gara- 407.392 gebruikte auto's in orraad, een tiende meer dan ad 1998. Inmiddels is die orraad deze maand weer rder gegroeid. In 1999 wer- n 1.861.314 gebruikte auto's rkocht, 136.956 meer dan in Een record, volgens lancheorganisatie Bovag. lampbus werd vellicht ingehaald' bus, die zaterdagavond rongelukte in de Franse Al- tn, is wellicht geslipt doordat Twee stakende truckers warmen zich aan een vuurpot. Vandaag ging de tweede parus/zoetermeer Verladersorganisatie EVO en Transport en Logistiek Neder land (TLN) gaan de miljoenen- schade van de blokkades ver halen op de Franse bonden. „We hebben onze advocaten in Parijs opdracht gegeven de bonden aansprakelijk te stel len", zegt EVO-woordvoerder F. Visée. Franse truckers in loondienst blokkeerden vanmorgen op nog zeker vijftig plaatsen we gen, vooral in het noorden en oosten van het land. Zij eisen dat de 35-urige werkweek, die vandaag officieel van kracht werd in Frankrijk, ook voor hen gaat gelden. De Franse minister Gayssot(transport) wil met de vertegenwoordigers van de chauffeurs aan tafel. Ook personeel van het open baar vervoer in Parijs ging van daag in staking maar dat leidde nog niet tot grote verkeerspro blemen hoewel veel metro's, forensentreinen en bussen niet reden. Ondanks de blokkades vond het grensverkeer tussen Frankrijk en Duitsland normaal Het is de eerste keer dat de Nederlandse verladers en ver voerders proberen actievoer ders voor de geleden schade op te laten draaien. „We willen het snel toenemende aantal blok kades een halt toe roepen. We moeten een daad stellen." Vol gens Visée bedraagt de schade veroorzaakt door deze blokka des ongeveer twee miljoen gul den per dag. Reageren de bonden niet op de claim dan stappen de Ne derlandse verladers en vervoer ders naar de rechter. EVO en TLN roepen de gedupeerde be drijven en rijders op zoveel mogelijk bewijs te verzamelen. Beide organisaties voerden vandaag zelf ook actie: zij par keerden twee vrachtauto's met bloemen en fruit voor de ex port voor de Franse ambassade in Den Haag en boden de am bassadeur een protestpetitie Pagina 6: Transporteurs vesti gen hoop op Franse rechter ïalmanoeuvre van een ande- ebus. De directeur van het esbureau SnowTracks zegt lz te hebben vernomen van •qgetuigen. 'gina 3. uchtaanval Israël i Zuid-Libanon raëlische gevechtsvliegtui- w hebben vandaag het zui- |n van Libanon bestookt. Ze lurden drie raketten af op In dorp in het noorden van Israëlische bezettingszone, r is geen melding gemaakt slachtoffers. De aanval j t een dag na een aanslag de pro-Iraanse verzetsbe- fging Hezbollah op een Isra- sche legerpost in het gebied, aarbij kwamen drie Israëli- he soldaten om het leven. gina7 Viranto vecht onclusies aan t voormalige opperbevel- bber van het Indonesische ger Wiranto zal de conclusies invechten van het rapport n de commissie die schen- rigen van mensenrechten in |>st-Timor heeft onderzocht. t commissie beschouwt iranto als hoofdverantwoor- ilijke. President Wahid kon- gde aan Wiranto, nu minis- r van veiligheidszaken, te agen af te treden. gina7 /ANDAAG 20 PAGINA'S !inenland itenland Ituur en Kunst bnomie Opstandelingen weg uit Grozny Advies Wetenschappelijke Raad aan kabinet moskou Rtr Alle Tsjetsjeense opstandelin gen hebben de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny verlaten. Dit heeft de belangrijkste woord voerder van de opstandelingen, Movladi Oedoegov, vandaag gezegd. „De terugtrekking is op orde lijke wijze uitgevoerd", zei Oe doegov. „Zij hebben de stad ge heel verlaten." Hij zei niet om hoeveel manschappen het zou gaan. Oedoegov had dit verno men van rebellenleider Shamil Basajev. De terugtrekking is volgens 'het overeengekomen plan ter verdediging van onze staat'. De opstandelingen heb ben al hun wapens en munitie meegenomen, zo voegde hij daar aan toe. Welvarende bejaarden moeten in de toekomst een pre mie voor de AOW betalen. Ouderen en vrouwen moeten langer aan het werk blijven, mogelijk ook na hun 65ste. Verder moet de staatsschuld worden verlaagd; de rente die daardoor vrijkomt kan worden benut voor de AOW en zorg van de komende generaties. De Wetenschappe lijke Raad voor het Regeringsbeleid doet deze aanbeve lingen in een vandaag verschenen rapport Generatiebe- wustbeleid. ven is. Maar dan moet wel een generatiebewust beleid worden gevoerd. Dat betekent dat nu al rekening moet worden gehou den met de effecten van het be leid voor mensen die nu jong of nog niet geboren zijn. Nederland zal de komende De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringbeleid, het belangrijkste adviesorgaan van het kabinet, denkt dat de Ne derlandse verzorgingsstaat on danks de vergrijzing te handha- tientallen jaren steeds meer ou deren tellen. Over een kwart eeuw zal eenvijfde van alle be woners van Nederland ouder zijn dan 65 jaar. Eén op de twintig is dan ouder dan tach tig. Daarbij zijn er relatief min der mensen die de AOW en pensioenen moeten opbren gen. Bovendien volgen die lan ger een opleiding en willen ze eerder stoppen met betaald werk. Dat laatste vindt de We tenschappelijke Raad geen goed idee. De raad constateert dat de te genstellingen tussen de genera ties toenemen. In de Verenigde Staten woedt al een oorlog: Grey Power moet niets hebben van uitgaven voor onderwijs, terwijl jongeren proberen de kosten van zorg af te schuiven. Berekeningen voor Duitsland tonen aan dat de werkende be volking een belastingverhoging van 40 procent moet betalen om in 2030 alleen al alle pensi oenen uit te keren. Op het hoogtepunt van de vergrijzing zal Nederland, in huidige gul dens, liefst 50 miljard gulden meer dan nu aan AOW en zorg voorzieningen uitgeven. Dat hoogtepunt wordt verwacht in 2035. In zijn advies roept de We tenschappelijke Raad op tot so lidariteit tussen de generaties: de gevolgen van de vergrijzing loof en Samenleving sprek van de Dag .11,13,14,15,16 jlevisieprogramma's_ ends/Strips washington john wanders correspondent Een MD-80 passagiersvliegtuig van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Alaska Airli nes is vannacht ruim dertig ki lometer noordwestelijk van Los Angeles in zee gestort. Ge vreesd'wordt dat alle 88 inzit tenden daarbij om het leven zijn gekomen. Er bevonden zich volgens Alaska Airlines 83 passagiers in het verongelukte vliegtuig, plus vijf bemanningsleden. Het toe stel was onderweg van Puerto Vallarta in Mexico naar San Francisco. Daarna zou het doorvliegen naar Seattle. Circa dertig minuten voor de crash meldde de piloot de ver keersleiding in Los Angeles dat zijn acht jaar oude toestel tech nische problemen had. Vlucht Alaska Airlines 261 kreeg daar op toestemming voor een noodlanding op de internatio nale luchthaven van Los Ange les. Bij het aanvliegen voor de luchthaven stortte de MD-80 in de Stille Oceaan. Volgens Alas ka Airlines was er sprake van een probleem met de stabilisa toren. Het toestel verongelukte na bij Point Mugu, waar een Ame rikaanse marinebasis is geves tigd. Reddingsschepen, heli kopters en verkenningsvliegtui gen van de marine en de kust wacht waren daardoor snel ter plekke. Verspreid in het gebied van de ramp vonden ze resten van het toestel en zijn inhoud. Ook werd het eerste stoffelijk overschot gevonden en gebor gen. Zondag was er nog onder houdswerk verricht aan het verongelukte toestel. Eerder deze maand kreeg het een klei ne inspectiebeurt. leiden De leerlingen van groep acht van basisschool De Meerpaal in de Leidse Merenwijk concentreer den zich vanochtend op de Cito-toets. Zij stonden hierin niet alleen. In het hele land doen vandaag, mor gen en overmorgen 145.000 basisschoolleerlingen de vrijwillige toets. Ze worden onder meer getest op hun taal- en rekenvermogen. De uitkomsten spelen een rol bij de keuze voor een vervolgopleiding. De Onderwijsraad heeft onlangs voorgesteld verplichte toetsen in te voeren. Zo kan worden gemeten of scholen erin slagen kinderen op een bepaald minimumniveau te krijgen. FOTO HENK BOUWMAN AoncLzsccLldri cU clcd^, O- Onderzoeker Clingendael waarschuwt voor Haider als underdog Het isoleren van Oostenrijk is voor de Eu ropese Unie de meest wenselijke reactie op eventuele regeringsdeelname van de extreemrechtse FPÖ van Jorg Haider. Dat zegt drs. J. van der Meulen, onderzoeker aan het Instituut voor internationale be trekkingen Clingendael. „Maar van een politieke isolatie van Oostenrijk mogen geen overdreven resultaten worden ver wacht", zegt Van der Meulen, die op per soonlijke titel reageert op de ontwikkelin gen in Oostenrijk. Hij schetst in één adem het dilemma. „Er is een risico dat Haider zich nog nadrukkelijker in de rol van un derdog manoeuvreert. Dat kan ertoe lei den dat de FPÖ uitgroeit tot de grootste partij van Oostenrijk. Haider kan dan zelfs aanspraak maken op de post van kanse lier. Desondanks blijft Europa het meest gebaat bij een isolatiepolitiek", meent hij. Van der Meulen waarschuwt dat het standpunt dat EU-voorzitter Portugal gis teren bekendmaakte tot verwarring kan leiden. „Ik begrijp niet goed wat Portugal precies wil. Enerzijds worden de bilaterale contacten verbroken, maar de contacten op technisch niveau worden voortgezet. Houden dan bijvoorbeeld alleen de minis ters van verkeer en waterstaat contact en de staatshoofden niet? Ik vraag me af of Portugal goed heeft begrepen wat de con sequenties van dit standpunt zijn." De Clingendael-onderzoeker wijst er op dat Oostenrijk volwaardig lid is van de Eu ropese Unie. „Het Verdrag van Amster dam biedt de mogelijkheid maatregelen te nemen tegen lidstaten die mensenrechten niet respecteren, discrimineren of de de mocratische waarden niet handhaven. De Europese ministerraad moet dan vaststel len of er inderdaad sprake is van overtre ding van het Verdrag van Amsterdam. Daarna kan bijvoorbeeld worden besloten Oostenrijk het stemrecht te ontnemen." Van der Meulen ziet overigens geen pa rallel tussen de politieke ontwikkeling in Oostenrijk en de opkomst van extreem rechts in Nederland en België, in de jaren tachtig en negentig. „Extreem-rechts is in Oostenrijk al sinds de Tweede Wereldoor log sterk vertegenwoordigd, natuurlijk me de door de grote aanhang die het natio- naal-socialisme er dstijds had. Zonder 'bruin verleden' had iemand in Oostenrijk zogezegd geen politieke toekomst, een uit zondering als ex-kanselier Bruno Kreisky daargelaten. Dat is in Nederland niet het geval geweest." Pagina 7: Oostenrijk boos over sancties HET WOORD IS AAN Hildegarde Knef Als een man brult, is hij dy namisch. Als een vrouw brult, is zij hysterisch. weersverwachting kunnen niet eenzijdig op oude ren of jongeren worden afge wenteld. Zo zullen jongeren er niet aan ontkomen met zijn tweeën te gaan werken. Ook als ze kleine kinderen hebben. „Zeker als zij vroeg met betaald werken willen stoppen", be zweert de raad. De Wetenschappelijke Raad stelt met nadruk dat ook bij toenemende druk op collectie ve budgetten goed onderwijs voor de jeugd moet worden vastgehouden. De toenemende kosten van de zorg (meer oude ren die hogere eisen stellen) moeten beter worden beheerst. Niet alles wat kan, moet ook worden gedaan en vergoed. Nederlanders winkelen voor 150 miljard den haag gpd-anp Nederlanders hebben in 1999 voor 150 miljard gulden uitge geven in winkels, op de markt en bij postorderbedrijven. Dat is gemiddeld 22.000 gulden per huishouden. Drogist, doe-het- zelf-zaak en woninginrichters deden uitstekende zaken. De groei in beeld- en geluidappa- ratuur, huishoudelijke appara ten en kleding viel aanzienlijk lager uit dan in 1998. Volgens CBS- cijfers steeg de totale om zet van de detailhandel in 1999 met 4,2 procent. De groei zat vooral in aanko pen in de non-foodbranches: 6,4 procent meer dan in 1998. De omzetgroei in de voedings middelenwinkels bleef duidelijk achter (plus 1,6 procent). Een gemiddeld huishouden gaf ruim 9.000 gulden uit aan voed sel en 13 mille aan non-food. Bij de persoonlijke verzorging vallen de drogisterijen op, die vorig jaar de forse omzetgroei van 1998 hebben voortgezet (plus 10,3 procent). Kleding winkels daarentegen hebben de groei zien halveren van 7,3 in 1998 naar 3,6 procent in 1999. Woninginrichtingwinkels be haalden afgelopen jaar 7,7 pro cent meer omzet. In de doe- het-zelf-sector verbeterde de omzet eveneens met 7,7 pro cent. Een terugval deed zich voor in de branche consumen tenelektronica. Hier daalde de omzetgroei van 14,3 in 1998 naar een bescheiden stijging van 3,5 procent in 1999. Slagers sloten de boeken over 1999 met een omzetverlies van 1,7 procent vergeleken met 1998. Ook poeliers, slijters en tabakswinkels hebben de om zet vorig jaar zien dalen. De kaaswinkels kwamen vorig jaar zelfs flink in de rode cijfers (min elf procent) Bij de speci aalzaken vormen de viswinkels (plus 7,9 procent) een positieve uilzondering. 478° «79° «710° 50% 50% 30% 30% 20% 1 0% LOSSE NUMMERS Met ingang van vandaag, dinsdag 1 februari 2000, is de losse nummerprijs van onze dagbladen aangepast. Op doordeweekse dagen kost een los exemplaar 2 gulden en op zaterdagen 2,50 gulden. Dagbladuitgeverij Damiate afd. Losse verkoop Speurtocht naar bom begint volgende week De speurtocht naar een blind ganger bij de Rijnsburgerbrug in Leiden begint volgende week. Het onderzoek wordt uit gevoerd door het Explosieven Opruiming Commando (EOC). Uit getuigenverklaringen bleek vorig najaar dat er in het water tussen stadscafé Van der Werff en De Bruine Boon ver moedelijk een niet ontplofte bom ligt die is afgeworpen in december 1944. De hele kwestie is weer actueel nu Leiden de Rijnsburgerbrug tussen Steen straat en Stationsweg wil ver vangen. De zoektocht wordt gehou den in het water tussen de Rijnsburgersingel en het Kiek- pad. Een deel van de singel wordt met damwanden afge schermd en drooggepompt. itisch 34,80) irtaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100.90) Iro nr: lening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I OS WERELD OM JE HEEN. 712141 "4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1