ijl Iff IJl ifi M. SM m M fff J Verplaatsing vliegkamp één miljart Bloemenveiling Flora breidt stap voor stap ui Skeeleren op de baan kan deze zomer in Lisserbroek cLl 0 KQnAtar Duin Bollenstreek Nieuwbouw Calorama mag doorgaan 'Florapark ligt niet stil Een jaar cel voor geëist voo fileermessteken en caféruzi Maximaal 12 per artikel per klant. Adidas body deodorantspray of doucheschuim Voor sportieve mannen. Kies uit 3 geuren. Per stuk 150/200 ml. Mee Klantenkaart iSr99 Poly Color haarverf Kies uit diverse kleuren. Per pak. Met Klantenkaart Clean Clear huidverzorgings-producten O.a. Daily Wash, een dagelijkse scrubcrème. Tube 150 ml. Met Klantenkaart J-255" ucten Optiform vitamine bruistabletten Kies uit o.a. multivitamine, vitamine-C of kindervitamine. Koker 20 bruistabletten. Met Klantenkaart 3^9" Aquafresh flex tandenborstel inter-action Voor een optimale verwijdering van tandplak. Kies uit medium of soft. Per stuk. Met Klantenkaart 3^5" Nivea for men aftershave balsam sensitive Voor een fris en verzorgd gevoel na het scheren. Flacon 100 ml. Met Klantenkaart 3639" ve Nivea visage Clear-up strip Diepreinigende strips voor het reinigen van de neus. Verwijdert mee-eters direct, ook voor heren Pakje 6 strips. Met Klantenkaart 34-49" "ligen van Bic Twin wegwerpscheermesjes Normaal, sensitive of lady. Zakje 5 mesjes. Met Klantenkaart £69 ïrmesjes Williams scheergel Kies uit normaal, gevoelige huid of zware baard. Bus 200 ml. Met Klantenkaart 3-49" Panty's 50 denier Verkrijgbaar in de maten I 36 t/m 46. Per stuk. Met Klantenkaart .339 DINSDAG 1 FEBRUARI 2000 Dorpen bepleiten openhouden Valkenburg in Tweede Kamer Verplaatsing van vliegkamp Valkenburg kost waarschijn lijk één miljard gulden. Vertegenwoordigers van de ge meenten Valkenburg, Wassenaar en Katwijk waarschuw den gisteren de Tweede Kamer dat de berekening van het ministerie van Defensie, dat de verhuiskosten schat te op driehonderd tot vijfhonderd miljoen gulden, aan de lage kant was. Een aantal Kamerleden had eerder juist gezegd dat dat bedrag te hoog was. Verschillende Kamerfracties zijn voorstander van woningbouw op de thuisbasis van de Orions, de zeeverkenningsvliegtuigen van de marine. den haag persbureau Cerberus tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer. Defensie heeft „Reken u niet rijk", zei burge- volgens hem niet meegeteld dat meester Van Wouwe gisteren bij woningbouw op het terrein nieuwe wegen aangelegd moe ten worden. En de kosten voor het opruimen van de defensie gebouwen waren ook buiten beschouwing gelaten. De totale rekening voor een verplaatsing van het vliegterrein zouden best wel eens op één miljard gulden kunnen uitkomen, be cijferden de delegatieleden tij dens het gesprek met de Ka merleden. Het terrein mag veel waard zijn als bouwgrond, maar die opbrengsten wegen volgens de dorpen lang niet op tegen die uitgaven. Van Wouwe somde alle argu menten tegen bebouwing nog eens op: het open gebied tus sen Leiden en Den Haag mag niet dichtslibben, het vlieg kamp is een belangrijke ecolo gische verbindingszone tussen het Groene Hart en het duinge bied en de marinebasis zorgt voor veel werkgelegenheid in de regio. De Tweede Kamer mocht volgens Valkenburg, Katwijk en Wassenaar ook niet vergeten dat het vliegveld een belangrijke betekenis heeft voor het Joegoslaviëtribunaal in Den Haag. CDA-woordvoerder Van der Knaap wilde van de 'pro-vlieg- kamp'-gemeenten weten hoe het woningtekort in de Leidse regio opgelost kan worden, zonder het militair terre bebouwen. Dat tekort r niet overdreven worden, den de drie gemeenten. Le een voorstander van be wingvan het vliegkamp, volgens de delegatie te schattingen van het tekort teren. Valkenburg, Wassenaai Katwijk zullen zich echter tegen iedere prijs tegen be wing van het vliegveld Va burg verzetten, zo bleek j ren. Als er toch gebouwd i worden, willen de gemee wel meewerken aan de k van maximaal vijfduizend ningen. Rijnsburgse veiling denkt aan parkeren op het dak om ruimte te scheppen runsburg peter van egmond Bloemenveiling Flora gaat de ko mende jaren fors uitbreiden. Na 'r twintig jaar in de Kamphuizenpol- der heeft de Rijnsburgse veiling steeds minder lege, groene ruimte om zich heen. Ook de laatste stro ken polder worden de de komen de jaren bouwrijp gemaakt. De ge stage groei die Flora in twee de cennia doormaakte, komt in een stroomversnelling. Aan de oost kant van de veiling groeit het ko- persgebied stap voor stap, volgens de zogeheten 'lobbenstructuur'. Die lobbenstructuur is het meest in het oog springende bouwplan. Of beter, serie bouw plannen. Want het gaat om vier af zonderlijke 'lobben' aan de oost flank van de veiling, die de ko mende jaren elk afzonderlijk ver rijzen. 'Lobben' zijn losse nieuw- bouwvleugels aan het huidige ko persgebied, die dicht op elkaar worden gebouwd. Samen vullen ze het grootste deel van het open gebied tussen snelweg en veiling op. Sinds no vember wordt gewerkt aan de eer ste 15.700 vierkante meter uitbrei ding van de eerste, meest noorde lijke 'lob'. Stapsgewijs komen er nieuwe bij, zodat de veiling van noord naar zuid uitbreidt. Het voordeel van de lobben structuur is dat de veiling er een 'langere gevel' aan overhoudt. Want de veilingmuur loopt niet meer rechtdoor, parallel aan de snelweg, maar rondom de ver schillende lobben. Dat levert een veel groter oppervlak op om vrachtwagens te laden, via de zo geheten 'dockboards'. Op de eer ste lob komt 2.000 vierkante meter nieuwe kantoorruimte. Met ruim daglicht en uitzicht op de snelweg. Bestemd voor handelsbedrijven, adviesbureau's, boekhouders en andere veilinggerelateerde onder nemingen. Ook aan de zuidkant van de vei ling bereidt Flora nieuwbouw voor. Een kavel van 20.000 vier kante meter wordt bouwrijp ge maakt voor uitbreiding van het neerzet- en keurgebied. Daarmee groeit Flora op termijn dicht tegen de Oegstgeestse wijk Buitenkist aan. Binnen de huidige muren wordt het neerzetgebied vergroot. De begane grond daarvan werd enige tijd geleden opgeleverd. De tweede verdieping volgt, volgens planning, voor Valentijnsdag 2001. De ruime hoeveelheid parkeer ruimte op het Flora-terrein komt wel steeds verder in het gedrang door de uitbreidingen. Voor het Het gebied tussen snelweg A44 en bloemenveiling Flora, dat de komende jaren voor een groot deel dichtgroeit. FOTO HENK BOUWA vrachtverkeer blijft voldoende ruimte tussen de veiling en de snelweg, ook na de uitbreiding van het kopersgebied. Voor perso nenauto's wordt gedacht aan een smalle maar hoge garage, drie of vier verdiepingen, als onderdeel van de eerstvolgend te bouwen lob. Een alternatief is een parkeer gelegenheid op het dak van die lob, maar dat neemt dan wel het daglicht op de begane grond weg. Van een groot parkeerterrein op het hele dak van de veiling - naar Aalsmeers voorbeeld - wil Floradi recteur W. Jansen niet weten. Een groot dek neemt het daglicht weg en stuit op beperkingen in de Ar- bo-wetgeving. ,,In Aalsmeer wer ken mensen op de eerste verdie ping in het donker. Ik denk dat ze het nu niet meer zo zouden doen." Het veilingbestuur wil het productie- en handelsgebied waar de bloemen komen, zo veel moge lijk op de begane grond houden. Kantoren en parkeren kan daar, binnen strikte grenzen, bovenop. Behalve uitbreidingen heeft Flo ra ook interne verbouwingen op het programma staan. Vooral in het hart van de veiling. Het kanto- rengebied wordt heringedeeld, met als resultaat twintig werkplek ken extra. De receptie en de post kamer zijn enige tijd geleden ver nieuwd, de benedenverdieping is nog steeds het domein van tim merlieden. Vanaf april volgen de kantoren op de bovengelegen ver diepingen. Eind 2000 begint de veiling aan het gebied rondom de mijnzaal. Het open kopersgebied achter de mijnzaal, waar de bloemen na ver handeling terechtkomen, blijkt te krap. Om meer ruimte te creëren wordt de kleine open ruimte ach ter de receptie bij het veilingge bouw getrokken. Tijdens die werk zaamheden blijven de veilklokken gewoon draaien. „Dat betekent dat we de bouwwerkzaamheden en het veilproces nauw moeten af stemmen. Het is feitelijk een open-hartoperatie", stelt J. de Mol, hoofd facilitaire zaken van de veiling. Op termijn loopt Flora tegen grenzen van het huidige terrein aan. Een oplossing kan zijn in meer lagen te bouwen. Een andere uitwijkmogelijkheid is dat de vei ling naar het westen groeit, over het water, in de richting van de Oegstgeesterweg. Maar volgens di recteur Jansen speelt dat pas over tien, vijftien jaar. den haag/noordwuk De bouw van 29 woningen op het landgoed Calorama in Noordwijk kan zonder vertra ging doorgaan. De Haagse bestuursrechter Houweling heeft gisteren een verzoek van vijf bewoners van De la Bassecour Caan- straat in Noordwijk afgewezen om de bouwvergunning op te schorten. De bewoners maakten bezwaar tegen het bouwplan omdat het te massief zou zijn. Daardoor wordt volgens hen het zicht op het landgoed Calorama weggenomen van uit de omliggende wijken. Volgens de eige naar van het landgoed Taets van Ameron- gen, bouwbedrijf Van der Wiel en de ge meente Noordwijk is de nieuwbouw nodig om het landgoed te beschermen tegen van dalen. De schriftelijke motivering van de uitspraak is nog niet bekend. In het jaarverslag 1997 meldde een opgetogen Flora-( recteur W. Jansen: „Inmiddels is vijftig procent van i beschikbare grond in Flora Park verkocht, en gespre ken met andere gegadigden verlopen voorspoedig. I ontwikkeling van Flora Park blijkt een schot in de roi te zijn geweest." Nu - twee jaar later - staan er twee bedrijfspanden Flora Park, het bedrijventerrein voor grote bloemenha delsbedrijven. Verder is het gebied tussen veiling Oegstgeesterkanaal nog een lege vlakte. Sinds de kom van A. Heemskerk en Paauw Van Egmond is er gee meter grond meer verkocht. j Maar directeur Jansen maakt zich daar niet ongenj over. „Die grond had binnen de kortste keren verkoel kunnen zijn. Maar we willen wel kritisch kijken wie v! in Florapark willen hebben. Het belang van de veiling? een zo groot mogelijke omzet tegen een zo hoog mogj lijke prijs te halen, we zijn er voor de telers. Dus kijké we naar koopkracht van geïnteresseerde bedrijven' hoeveel omzet brengen ze mee? We willen niet zomal iedereen daar hebben." De veiling is momenteel in gesprek met twee koper En hoewel er geen handtekeningen zijn gezet, bevinde die gesprekken zich volgens Jansen in een vergevordei stadium. Het gaat daarbij om in totaal 11.000 vierkant meter grond. Ook spreekt de veiling sinds kort met eé derde potentiële koper, over de uitgifte van 3.500 viei kante meter grond. Voor Flora Park is in totaal 80.0(j; vierkante meter grond gereserveerd. 'Ik drink altijd soep' den haag/katwuk lisserbroek hanneke van bochove Er komt definitief een nieuwe skeelerbaan in Lisserbroek. De werkzaamheden voor de sportvoorziening beginnen in april en het is de bedoeling dat skeelers in september op de baan terecht kunnen. De nieuwe skeelerbaan komt op het ter rein van de IJsclub Lisserbroek. Het terrein staat in de winter onder water in de hoop dat er geschaatst kan worden. In het voorjaar laat men het water weglopen en wordt het terrein praktisch niet gebruikt. Het is nu de bedoeling dat komende zomer op dit gras veld een geasfalteerde skeelerbaan wordt aangelegd. Volgens Theo Witteman, secretaris van de IJsclub lisserbroek, hoeft het feit dat de skeelerbaan straks een paar maanden onder water staat, geen probleem op te leveren. „In Medemblik bestaat net zo'n baan al zes jaar en dat gaat goed", zegt hij. De ijsclub kwam op het idee om een skee lerbaan aan te leggen omdat er tijdens de zo mermaanden eigenlijk weinig activiteiten waren bij de vereniging. Bovendien sluit skeeleren goed aan bij schaatsen. En wordt er nu veel op straten geskeelerd. Witteman: „Maar op de weg is het gevaarlijk en het ver keer ondervindt er hinder van. In de polder kun je weliswaar veilig de weg op, maar in het dorp niet. De skeelerbaan, de enige in de Bollenstreek, is daarom een uitkomst." De baan kost 250.000 gulden. Twee ton is inmiddels binnen. Het resterende bedrag probeeert de vereniging via sponsors binnen te krijgen. „Mocht dat onverhoopt niet luk ken dan sluiten we desnoods een lening af. Maar dan moet de contributie omhoog en dat hebben we natuurlijk liever niet." De contributie voor de Lisserbroekse ijs- club bedraagt nu 7,50 gulden per jaar. Wat men moet betalen voor gebruik van de skee lerbaan is nog niet duidelijk. Er komt in ieder geval een apart lidmaatschap en de contri butie zal niet hoger zijn dan tachtig gulden. Niet-leden kunnen ook gebruik maken van de skeelerbaan. Ze kunnen gewoon een en treekaartje kopen. Ook wordt het mogelijk om skeelers te huren bij de baan. persbureau cerberus Een 26-jarige Katwijker hoorde gis teren bij de Haagse rechtbank we gens. twee geweldsdelicten een cel straf van achttien maanden waar van zes voorwaardelijk tegen zich eisen. Officier van justitie Kattouw achtte bewezen dat de Katwijker op 23 oktober van dit jaar tijdens een feest in een woning aan de Ou de Haven in Sassenheim drie gas ten met een fileermes gestoken heeft. Daarnaast vond zij dat er voldoende bewijsmateriaal tegen de man was in verband met een zware mishandeling van twee be zoekers van een café aan de Bin nenvestgracht in Leiden. Zelf ontkent de Katwijker er tij dens het feest in Sassenheim met een mes op los gestoken te heb ben. De man zegt zich verdedigd te hebben toen een groepje gasten ra cistische opmerkingen tegen hem maakte en een dreigende houding aannam. „Ik pakte een mes om hen bang te maken", aldus de Kat wijker. Tegen het verhaal van de man pleit dat geen enkele aanwezi ge racistische taal uit de mond van de slachtoffers heeft horen komen. „Een van de slachtoffers zei tegen de Katwijker, dat hij hem een ver velend mannetje vond", zei een ge tuige van de ruzie tegen de politie. „Vervolgens wees dë Katwijker zelf naar zijn donkere huid en begon erop los te slaan." Later bleek het slachtoffer een mes in de rug gestoken te z Toen twee andere feestvierc; hun gram gingen uiten over messteek, werden zij met hetzel mes in de zijde en schouder ken. „Als de verwondingen die waren geweest, had veel ernsti letsel kunnen ontstaan", gaf de ficier van justitie als uitleg om ging tot doodslag ten laste te gen. „Had u die avond veel dronken?" vroeg rechter Quad ker. De Katwijker antwoordde o wijkend. „Op het einde van feest drink ik altijd soep." Het r port van de reclassering typee de man echter als alcohol- drugsafhankelijk. Over de ruzie in het Leidse op 23 maart vorig jaar lopen verklaringen eveneens uiteen, weet alleen dat ik met een gla« het gezicht werd geslagen en d E iedereen mishandeld", zei de K1 wijker. De rechter reageerde rem. „Dat is maar de helft van verhaal dat ik u heb voorgeh den." Daarmee doelde de rech op de verklaringen van twee c; gangers, die beweerden door man mishandeld te zijn. Een vro zei door de Katwijker in het gezi gespuugd en geslagen te z Daarop ging de Katwijker met hc vriend op de vuist. De schermut lingen werden op straat voortge: Uitspraak volgt over twee weki

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14