'Ik wil diabetes kunnen genezen' Leiden er leiden Regio Interne strijd faculteit nekt Rijnsburgse bij afstuderen )0 'Dit is zonde van mijn tijd, het is echt belachelijk' GERECHT s Leidsch DagbladARCIIIEVEN fJSDAG 1 FEBRUARI 2000 c e Kindertelefoon Leiden is op zoek naar vrijwilligers. Zij krijgen arlijks meer dan zevenduizend telefoontjes van kinderen en jon- r (ren tussen de 8 en 18 jaar. De vragen die zij stellen zijn uiteenlo- ïnd. De één wil weten hoe je met pesten moet omgaan, een an- c Br wil alleen maar een mop vertellen. Om al deze vragen te blij- ïn beantwoorden zijn zij op zoek naar nieuwe vrijwilligers. Daar- jn wordt op 10 februari een informatie-avond gehouden, waar j ader andere aandacht wordt besteed aan het werk als vrijwilliger a de Kindertelefoon als organisatie. Geïnteresseerden kunnen j for 10 februari bellen naar 0800-0432. fet Sint Elisabeth Gasthuishof, het verpleeghuis aan de Caecilia- raat 16, is op zoek naar enthousiaste vrijwilligers die zich 's mid- igs enkele uren willen inzetten voor de bewoners van het huis. oor meer informatie kan worden gebelde met mevrouw Hage- lan, coördinator vrijwilligerswerk, telefoon 5171234 of het hoofd in de activiteiten begeleiding, K.J. Cebol, telefoon 5122346. doiixJwyvc dtrftrftuc durft Benecol halvarine Bevat 40% vet. Helpt bij de verlaging van het cholestorol- CLL CLcc^- GE Leidse onderzoeker Roep optimistischer dan ooit JKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, lit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt laar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden jestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl :elf to| eerd. uw di oediglRENWUK In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad Dele tfc-den vanaf donderdag ook 's avonds yogalessen gegeven. Voor toe ori lessen bedragen de kosten 62,50 gulden. Informatie: telefoon mid<;2893. voon vrijnf ar bu t een om i enjanjCAAAP Bij de volksuniversiteit-K&O beginnen diverse taalcur- ïlijk \jsen. Behalve Frans, Italiaans, Pools en Spaans zijn er ook cur- ?wee^sen Nederlands voor anderstaligen. Op deze intensieve cursus- l wordt door een groter aantal lesuren per week in relatief korte loten'een maximum aan taalkennis bijgebracht. De cursusprijs is af- institifüce'ijk van de cursusduur. Inlichtingen: K&O, Oude Vest 45, te- ieuwePon 5141141. >t en sal oj^NDAAL De basisprincipes van het grimeren worden aange- 0prd tijdens de cursus grimeren, een ouder kind-cursus, die ïn. Dir8en begint in de tijdelijke locatie van het Leidse Volkshuis aan Garenmarkt lb. De cursus wordt gegeven van 15.30 tot 16.30 r en kost voor vier lessen 40 gulden. CAMP Op het gebied van ambachtelijke, creatieve en kunstzin den |!e vorming beginnen bij de Leidse Volksuniversiteit K&O onder g vai!er de cursussen autotechniek, binnenhuisarchitectuur, decora ve verftechnieken, edelsmeden, keramiek, getouwweven en wer- met de stem. In het kader van het Japanjaar zijn speciaal ge- nte cursussen als origami, ikebana, Japanse kalligrafie, sumie pans tekenen) voorbereid. Voor de jeugd van 7 tot en met 12 ve,r staan verschillende cursussen op woensdagmiddag op het pgramma. Informatie en inschrijving bij het bureau van K&O, de Vest 45, telefoon 071-5141141. DE MORSCH FETA, een stichting die het beoefenen van dans heel de wereld wil bevorderen, verzorgt morgen open lessen elddans voor volwassenen. Voor mensen met weinig of geen servaring begint de les om 19.00 uur, om 20.45 uur voor gevor- den. Deze danscursussen duren vijf maanden en kosten 140 lden. De lessen staan onder leiding van Jeanette Verberk, afge- ideerd aan de Rotterdamse Dansacademie. Nadere inlichtingen n te verkrijgen bij Anneke de Vries, telefoon 5147113 of Gerard n Steekelenburg, telefoon 5764089. LEIDEN NIENKE LEDEGANG „Je hoort het, hè? Ik noem mensen met diabetes geen pa tiënt." Dr. B. Roep, weten schappelijk onderzoeker in het LUMC, heeft al sinds zijn stu dietijd 'iets' met suikerziekte. „Ik weet niet wat het is, als ik studiegenoten en hoogleraren hoorde praten over hoe je het best insuline kan spuiten en complicaties kan voorkomen, dacht ik: daar help je die men sen toch niet mee? Ik vond het totaal niet bevredigend. Toen riep ik al: ik wil diabetes kun nen genezen." Jaren later lijkt Roep zijn gram te halen. In het televisie programma Netwerk trad hij naar buiten met de uitkomsten van een tien jaar durende stu die. De resultaten waren ver bluffend. Vijf van de vijf men sen die behandeld waren met het middel ATG, vanwege een transplantatie, waren genezen van diabetes type 1. Deze vorm van suikerziekte ontstaat door een ontsporing van het afweer systeem. Afweercellen vallen de eilandjes van Langerhans in de alvleesklier aan, waardoor er geen insuline meer wordt ge maakt. De insulineproductie kan weliswaar worden hersteld door eilandjes van Langerhans te transplanteren, maar dan moet er ook iets worden ge daan aan de vergissing van het afweersysteem, anders ont spoort dit alsnog en wordt de insulineproductie weer stopge zet. „Wij hebben ontdekt dat die vergissing met ATG onge daan kan worden gemaakt." „Ik ben optimistischer dan ooit", zegt Roep, „Toen profes sor F. Klaas en ik aan dit onder zoek begonnen dachten we nog; dit lukt nooit. Ik had welis waar geroepen dat ik diabetes wilde genezen, maar diep in mijn hart was ik ervan over tuigd dat het zeer moeilijk zou zijn. Dat we toch aan dit onder- Dr. B. Roep: „Het is een beetje als het wissen van een computer. Het hele immuumsysteem moet opnieuw geïnstalleerd worden." foto taco van der eb zoek begonnen, was omdat we wilden aantonen waarom transplantaties altijd zo slecht verliepen.Eh, ik heb gelukkig ongelijk gekregen, ja. Door ons onderzoek hebben we niet al leen weten aan te tonen waar door het zo slecht lukte, maar ook hoe het wél goed kan gaan." Het Europese onderzoeks team testte een middel dat het hele afweersysteem van de dia beet vernietigt, waarna het weer, zonder afwijkingen, op gebouwd wordt. „Het is een vrij heftig middel, dat wel, je ver nietigt namelijk alle afWeercel- len. Niet alleen de ontspoorde. Wie behandeld is met ATG be gint met een blanco afweersys teem, kan dus bijvoorbeeld ge woon weer mazelen krijgen. Het is een beetje als het wissen van een computer. Alles moet opnieuw geïnstalleerd wor den." Schieten met een kanon op een mug, dat lijkt nog een beet je het motto van de ontwikkel de methode. „De behandeling met ATG is eigenlijk alleen ge schikt voor mensen voor wie door ernstige complicaties een transplantatie noodzakelijk is zegt Roep, „Veel mensen met diabetes zijn, behalve dat de in sulineproductie onvoldoende is, eigenlijk verder gezond. Be handeling met ATG is dan erger dan de kwaal. We beperken ons dus tot die gevallen, waarbij transplantatie zeer wenselijk is. Bij een nieraandoening bijvoor beeld. Ons streven is echter wel óók mensen zonder complica ties op den duur te genezen. Daarom zijn we nu bezig met de ontwikkeling van een speci fieker middel. Een middel dat alleen de ontspoorde cellen vernietigt en de gezonde cellen ontziet." Roep blijft voorzichtig in zijn uitspraken. „Ik noem het een streven, hoor. We zijn nog niet zover. Daarbij vind ik, dat bij dit soort onderwerpen de grootste voorzichtigheid is geboden. We moeten absolute zekerheid hebben voor we ergens mee naar buiten treden. De ontdek king van het succes bij gebruik van ATG hebben we vijf jaar voor ons gehouden, eerder durfden we het niet aan. Dat geldt ook voor een eventuele mildere variant van ATG. Het lijkt me verschrikkelijk te roe pen dat je de oplossing hebt, en dat die bij nader inzien niet blijkt te werken." Roep is ervan overtuigd dat hem dat met de uitslagen van het ATG-onderzoek niet zal ge beuren. „We hebben niet alleen de gunstige bijwerking van dat middel ontdekt, we weten ook waarom het zo werkt en daar door weten we zeker dat de ontsporing ongedaan is ge maakt. Het enige dat we niet weten is waardoor diabetes ontstaat. Het kan een virus zijn of een bacterie, maar we weten het gewoon niet." Peinzend: „Als we dat weten, kunnen we in de toekomst mensen misschien wel inenten tegen diabetes." Toekomstmu ziek of niet, Roep is dolblij met de ontwikkeling. „Het is mooi dat we zover gekomen zijn. Toen ik in Netwerk één van die behandelde mensen hoorde vertellen, dat hij inmiddels al vijf jaar niet meer gespoten heeft en dat hij voor die tijd geen dag zonder die spuit kon, ja, toen kreeg ik echt een brok in mijn keel." RUNSBURG PERSBUREAU CERBERUS en PETER VAN EGMOND Vierentwintig jaar studeren, en dan in het zicht van de finish moeten afhaken. Het lijkt een Rijns burgse studente culturele antropologie te gaan overkomen. Door persoonlijke omstandigheden liep zij bij haar studie jarenlange vertraging op. Nu zij aan haar laatste scriptie toe is, steekt de examencommissie van de Universiteit Leiden een spaak in het wiel: afstuderen mag niet, om dat haar tentamenresultaten zijn verlopen. De Rijnsburgse stelt dat ze over duidelijke toe zeggingen beschikt van haar docenten. De tenta mens die zij tussen 1976 en 1983 heeft gehaald, zouden geldig blijven. Inmiddels heeft ze een aanbod liggen om promotie-onderzoek te doen aan de Universiteit van Amsterdam. Maar daar voor geldt dé voorwaarde dat ze is afgestudeerd. De studente uit Rijnsburg denkt vrij eenvoudig aan die voorwaarde te kunnen voldoen door één niet als voldoende beoordeelde scriptie uit 1990 alsnog af te ronden. Het College van Beroep voor de Examens van de Leidse universiteit heeft die opzet doorkruist. Volgens het college zijn de tentamenresultaten uit de zeventiger en begin tachtiger jaren verlo pen. De 'houdbaarheid' van tentamenresultaten is bepaald op tien jaar. Er kunnen omstandighe den zijn om die periode te verlengen, maar daar voor is officiële toestemming nodig. Het beroeps college is niets bekend van dergelijke toestem ming en schrapte het afstuderen van de Rijns burgse. De rechtbank in Den Haag sloot zich daar enige tijd later bij aan. Dat betekent dat de Rijnsburgse 'bijna-cultu- reel antropologe' anderhalf jaar studeerwerk op nieuw moet doen. Daarmee neemt ze geen ge noegen. Ze ging in hoger beroep bij de Raad van State. Advocaat M. Velsink hield de bestuurs rechters voor dat de kleine subfaculteit 'van in formaliteit aan elkaar hing'. „Er zijn geen afspra ken op papier gezet. Het gaat om een hele kleine faculteit, één gangetje met kamers. Alles gaat daar volstrekt informeel, wordt onderling afge sproken." De Rijnsburgse studente kreeg volgens Velsink herhaaldelijk bevestigd dat ze de afgelegde tenta mens niet opnieuw hoefde te doen én dat die toezeggingen niet op schrift hoefden te staan. Tot degenen die haar dat hadden verzekerd be hoorde studiecoördinator Speckmann, die ook voorzitter was van de examencommissie van de vakgroep. Maar bestuursrechter J. Grosheide betwijfelde of die toezeggingen zelf niet inmiddels over hun houdbaarheidsdatum heen zijn. Speekman zelf ging in 1990 met emeritaat en is inmiddels ook overleden. Bovendien, had de Rijnsburgse niet zelf haar tentamenresultaten veilig moeten stel len? Volgens advocaat Velsink is het standpunt van de examencommissie niet zo zuiver formeel als de universiteit doet vermoeden. Hij wijst erop dat Speekman inmiddels als examencommissie voorzitter is opgevolgd door 'zijn opponent Sha- did'. „Ik heb begrepen dat er meer speelt. Tussen de regels door bleek dat het te maken heeft met een oude prestigestrijd binnen de universiteit: Speckmann en Shadid hebben altijd al bonje ge had. Nu Shadid Speekman heeft opgevolgd, denkt hij natuurlijk: met hem heb ik niets meer te maken." Dus wat ik zeg is niet meer re- ivant?! U bent een beetje raar! 1 tit is zonde van mijn tijd. Het echt belachelijk. Ongelooflijk: 'at een geouwehoer!" De Lei enaar cfie gisteren tierend de echtszaal verliet, was het dui- elijk niet met de beslissing van e kantonrechter eens. De man 'as - zoals dat heet - 'in verzet' 'egaan tegen een dwangbevel, lij had dit ontvangen omdat BAfl ij een bekeuring en verhogin- en van die bekeuring niet had etaald. Waarom hij die niet ad betaald en waarom hij zijn uto op de stoep had gepar- eerd, dacht hij nu nog even te rave unnen uitleggen. Maar dat ing niet door. echter C. Oomen zei dat de eidenaar tegen de bekeuring n beroep had kunnen gaan bij officier van justitie. Daarna ®ad hij dat ook nog kunnen loen bij de kantonrechter. Als Ie termijnen hiervoor zijn ver treken, volgen verhogingen 'an de bekeuring. Als ook die liet worden betaald, volgt er liteindelijk een dwangbevel, egde de kantonrechter gisteren neerdere keren uit. En zo'n Iwangbevel is al snel een veel- voud van de oorspronkelijke bekeuring van negentig gulden. In verzet gaan betekent niet dat de overtreder nog kan uitleggen waarom hij de overtreding heeft begaan. Hij kan alleen aangeven dat hij niet in de gele genheid is geweest om in be roep te gaan, omdat hij bijvoor beeld de bekeuring of verhogin gen niet heeft ontvangen. De Leidenaar verklaarde daar op dat hij niet wist hoe deze procedure werkt. „Ik krijg niet zo vaak bekeuringen. En geluk kig maar. Ik heb een bezwaar schrift geschreven en verder weet ik echt de gang van zaken niet." Oomen zei daarop dat bij de bekeuring precies wordt uit gelegd dat de overtreder bij de officier in beroep kan gaan en daarna bericht krijgt hoe het verder moet. „U moet iets doen als u het er niet mee eens bent", hield Oomen de overtre der voor. Deze kwam daarna niet veel verder dan dat Hij weinig tijd had gehad, maar gaf toe dat dat geen goed excuus is. Hij zei zelfs op het punt te hebben ge staan niet op de zitting te ver schijnen. „Ik weet niet of u weet waar ik woon, maar ik sta daar nog steeds op de stoep. Dat komt omdat ik daar geen kant uitkan", zei hij hoogst ge ïrriteerd. De kantonrechter bleef kalm. „Ja, maar dan moet met de gemeente gaan pra ten, niet met mij. Ik zit hier niet om college te geven. Daar is de rechter niet voor. Als u proble men hebt met parkeren, moet u naar de parkeerdienst van de gemeente gaan." En daarmee was de kous af: meneer moest zonder verzet gewoon betalen. Zijn ongenoegen luidkeels ui tend verliet de Leidenaar daar op de rechtszaal. Alarm Een andere Leidenaar kon reke nen op meer begrip. Hij had wél volgens de regels bezwaar gemaakt tegen zijn bekeuring van negentig gulden. Hij had die gekregen (en al betaald) omdat hij zijn auto midden op de Plantage had stilgezet in plaats van netjes geparkeerd. De man had hier echter een verklaring voor: het had alles te maken met een alarm dat was afgegaan in een kantoor aan de Plantage. De Leidenaar had een sleutel van het pand en moest het alarm binnen vijf minuten afeetten. Anders werd de politie ingeschakeld. De Leidenaar was daarom in zijn auto gesprongen en via de verkeerde kant de Plantage in gestoven. Daar zag hij iemand zonder sleutel in de deurope ning van het kantoor staan. „Ik heb de auto neergezet, met de alarmlichten aan overigens, en ben nog geen anderhalve mi nuut binnen geweest", ver klaarde hij. In het kantoor was alles in orde, de man zette het alarm uit en bij terugkomst stond een agent een bekeuring uit te schrijven. De Leidenaar had nog tegen de agent gezegd dat hij niet anders kon, maar kreeg te horen dat hij dan maar in beroep moest gaan. De offi cier van justitie stelde hierna voor het bedrag van de bekeu ring te halveren. „Ik heb de overtreding inder daad begaan en daar hoort ge woonlijk ook een sanctie op te staan", zei de Leidenaar tegen de kantonrechter, „maar ik vind deze sanctie niet redelijk." De kantonrechter was het daar mee eens„U had niet bekeurd mogen worden. U reed wel vanuit de verkeerde kant de straat in, maar dat kan daar ook bijna niet anders." Een extra rondje rijden, vond de kanton rechter ook teveel gevraagd en daarom kreeg de man zijn ne gentig gulden terug. CONNIE VAN UFFELEN ANNO 1900 Donderdag 1 Februari LEIDEN - In de kleine Nutszaal was gisteravond een Openbare Vergadering uitgeschreven door de Leid- sche Loge (Steenschuur 119) der 'Universeele Broe derschap-Organisatie', wier hoofd zetel te Nieuw- York gevestigd is. Nadat op orgel en viool eenige mu zieknummers waren uitgevoerd, opende de voorzitter deze vergadering en werd een uittreksel uit de con stitutie voorgelezen. Hierna wees de voorzitter er o.m. op, dat deze or ganisatie tot voor twee jaar meer bekend was onder den naam 'Theosophisch Genootschap' en hoe dit laatste in Amerika ontstaan was. Die groote waarheid, die Broederschap, die één heid zoekt deze Organisatie ook in alle godsdiensten en sekten, want hebben ze in de kern niet alle ge meen: de verheffing van den mensch en de verneer- lijking van het goede? Ontdaan van de dogma's en ceremonieën hebben ze alle één schoon, edel doel: het streven naar hooger. En deze Universeele Broe derschap-Organisatie, waarvan lid zijn menschen van allerlei stand, rang en geloof over de geheele we- reeld, wil, met voorbijzien van die kleine uiterlijkhe den, streven naar dit doel, niet alleen met woorden, maar met de daad. ANNO 1975 LEIDEN - De claviger (ofwel: de conderge) van het Stedelijk Gymnasium aan de Frulnlaan de heer J. Slra heeft gistermiddag afscheid genomen. Hij is met pensioen gegaan. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om hem de hand te drukken. foto archief leidsch dagblae Zaterdag 1 februari HAZERSWOUDE - Op vrijdag 7 februari, om 14.30 uur, wordt in Rhynenburch-oost de eerste paal ge slagen voor de protestants-christelijke basisschool. Dit deelde burgemeester J. ten Heuvelhof mee tij dens de raadsvergadering. Met ingang van 26 febru ari neemt de bibliobus anderhalf uur lang een stand plaats in bij het gemeentehuis en vanaf die datum op elke woensdag. De wijk Groenendijk krijgt de bi bliobus elke week een half uur (drie maanden op proef) in haar midden. De bevolking van Hazerswoude telde per 1 januari 9739 personen (vorig jaar 9602): 4970 mannen en 4769 vrouwen. Aantal huwelijken in 1974: 81 (in 1973: 67), scheidingen: 7 (4). In 1974 kwamen 163 woningen gereed: 62 woningwet, 35 premie koop- en 66 vrije sectorwoningen. In Hazerswoude verhuisden in het afgelopen jaar binnen de gemeen te 223 'gevallen' (in 1973 123). Hazerswoude telde op 1 januari 1236 kinderen, die werden geboren in de periode 1969 t/m 1974. Kinderen, geboren van 1962 t/m 1968: 1605. Aantal misdrijven in 1974: 70 (waaronder 26 diefstallen) 1 gewapende overval op het PTT-kantoor), 495 bestuurders van een mo torvoertuig werden verbaliseerd wegens 'te hard rij den'. Drie dodelijke aanrijdingen vonden plaats in de gemeente, dat kostte het leven aan vijf personen. LOS ANGELES - Zakkenroller Timothy Mack is ver oordeeld tot het dragen van wanten voor de duur van vijf jaar. Een rechter in Los Angeles veroordeelde Mack in 1971 tot acht maanden gevangenisstraf, maar hij maakte de straf voorwaardelijke toen Mack ermee instemde dat hij buiten wanten zou dragen om te kunnen weerstaan aan de verleiding zijn vin gers in andermans zak te steken. Maar deze week stond hij weer voor de rechter, nadat hij door de poli tie, zonder wanten was betrapt in een bankgebouw. Hij moet de acht maanden nu helemaal uitzitten en vijf jaar daarna wanten dragen als hij buitenshuis is. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, ta-v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13