Leiden Regio Universiteit opent garage voor publiek De grote aantrekkingskracht van oud blik In de Merenwijk wil het nog wel eens spoken Leidse universiteit tracht manncnbolwerk te slechten Een andere wereld iAAANDAG 31 JANUARI 2000 Alcohol in het verkeer leiden Vier personen zijn het afgelopen weekeinde door de po litie van de weg gehaald omdat ze onder invloed van alcohol achter het stuur van een auto zaten. Gistermorgen kon een 31- jarige Tilburger zijn auto inleveren omdat hij slingerend over de Plesmanlaan reed. Kort daarvoor was op de kruising Marnix- straat/Willem de Zwijgerlaan een Hoofddorper (43) opgepakt met een stuk in zijn kraag. Zaterdagmorgen reed een 43-jarige man uit Capelle aan de IJssel op de A4 richting Den Haag ter hoogte van de afslag Zoeterwoude tegen de vangrail. Ook hij bleek onder invloed. Vrijdagavond al werd op de Nieuwe Bees tenmarkt een auto tot stoppen gedwongen omdat de lichten waren gedoofd. Ook deze bestuurder, een 38-jarige Leidenaar had te veel gedronken. Drie auto's uitgebrand leiden Aan de Pieter Bothstraat zijn zaterdagavond rond half twaalf twee auto's volledig uitgebrand. De oorzaak is niet be kend. Ruim een uur later stond er aan de Pluimzegge in de Me- renwijk opnieuw een auto in lichterlaaie. Daar slaagde de brandweer er in het vuur tijdig te blussen zodat de auto niet volledig werd vernield. Het vermoeden bestaat dat hier sprake was van brandstichting omdat er verbrand papier bij de auto werd gevonden. dien verdubbeling van het aan- al kinderopvangplaatsen, vrou welijke directeuren in de amb- elijke dienst en een actief be- eid om meer vrouwelijke hoog- eraren en hoofddocenten aan e stellen. De Leidse universiteit rekt er hard aan om de achter- itand van vrouwen aan de top nel te verkleinen. ,,We hebben lie vrouwen gewoon hard no- stelt J. van Bergen, in het ollege van bestuur belast met jersoneelsbeleid en emancipa- De Adviesraad voor het We- Ienschaps- en Technologiebe- rid (AWT) legde vorige week vee eens de vinger op de zere >lek. Het percentage vrouwelij- e wetenschappers aan de uni- ersiteiten loopt ver uit de pas net het sterk gegroeide aantal rouwelijke studenten. Voor het erst zijn er dit studiejaar zelfs leer meisjes dan jongens on- ler de eerstejaars. Het percen- vrouwelijke hoogleraren chommelt landelijk echter nog ussen de vijf en zes procent. In ijn advies pleit de AWT voor rastische maatregelen. j „De helft van de studenten C estaat inmiddels uit meisjes. )an is het toch gek als de bege- iding bijna alleen uit mannen lestaat", aldus Van Bergen. Op de huidige arbeidsmarkt is et niet altijd eenvoudig om )nge mensen te vinden die aan ee universiteit willen blijven erken. Het aanvangssalaris is og wel gelijkwaardig aan het ledrijfsleven, maar er is helaas veinig kans op doorstroming, c kan me voorstellen dat jonge wetenschappers niet willen 4 wachten tot een oudere hoogle- II aar met pensioen gaat. Dat kan 'Wn probleem worden, want innen een jaar of tien komen r door de vergrijzing wel veel laatsen vrij." Van Bergen heeft mede daar in voor de universiteit een k j mancipatiebeleid opgezet, dat 'f erder gaat dan de maatregelen ie dusver landelijk zijn ge nomen. „Het afgelopen jaar hebben we al zeven nieuwe vrouwelijke hoogleraren aange steld. Als de periode te overzien is, gaan we geschikte vrouwen vervroegd aanstellen, dan heb ben we bij pensionering van een hoogleraar al een ingewerk te opvolgster in huis. Hetzelfde willen we doen met universitair docenten en hoofddocenten." Dankzij een stimuleringspro ject van de Nederlandse Orga nisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) en de Ver eniging van Samenwerkende Nederlandse Universiteiten (VSNU) zullen binnen vijf jaar dertig vrouwen een treetje ho ger klimmen op de carrièrelad der. Volgens de verhoudingen mag Leiden rekenen op drie ba nen, maar de zeven faculteiten hebben samen achttien plan nen ingediend* „Wij garande ren dat van elke faculteit in elk geval een verzoek wordt inge willigd", aldus Van Bergen. Maar dat is niet genoeg. In zijn rapport Halfslachtige we tenschap wijst de AWT op de door mannen gedomineerde werkcultuur, die 'een heleboel kleine drempels' opwerpt waar door vrouwen niet doorstro men of zelfs afhaken. Van Ber gen erkent het probleem. „We moeten laten zien dat we er met zijn allen belang bij heb ben om meer vrouwen in dienst te hebben, ook bij het niet-we- tenschappelijk personeel. Bij de omvorming van het bureau van de universiteit hebben we drie nieuwe directeuren benoemd en twee daarvan zijn vrouwen." Verder gaat de universiteit in de beoordeling van weten schappers meer rekening hou den met mensen die in deeltijd werken en wordt het aantal plaatsen in de kinderopvang uitgebreid. Van Bergen: „Op korte termijn kopen we vijftien plaatsen in bij de Stichting Kin deropvang Leiden (SKOL) want onze eigen opvang van zo'n zestig plaatsen zit vol. In de toekomst gaan we dat aanvul len naar 110 plekken." Het was niet eens zozeer het merk of het model dat opviel tussen al dat glimmends giste ren in de Groenoordhallen. Er stonden beduidend oudere en zeker ook veel mooiere auto's tussen al die honderden oldti mers. Wat dat betreft was die Volvo 244 GL uit 1974 eigenlijk nog maar een jonkie met nau welijks recht van spreken. Maar het was de bijbehorende tekst op de voorruit die ervoor zorg de dat deze wagen er toch bo venuit sprong, die er net even dat exclusieve tintje aan gaf. 'Uitvoering Willem Alexander' zo luidde de specificatie. Zo, zo, wat een pretenties. Nooit gesig naleerd op het Rapenburg an ders, die vierkante bak. De bebrilde eigenaar legde het de potentiële koper voor de zekerheid nog maar één keer uit. Nee, weliswaar rijdt de kroonprins inderdaad ook in auto's van het Zweedse merk, maar deze is toevallig niet van hem geweest. En nee, omdat deze niet van hem is geweest, kan hij er destijds ook niet mee de sloot bij het Pesthuis zijn in gereden. Dat moet wel degelijk een ander type zijn geweest. Maar waarom heet het dan toch 'Uitvoering Willem Alexander'? wilde de nieuwsgie rige man nu helemaal graag weten. Kijk dan naar die kleur van de auto. Die is hard oranje. En de bekleding van binnen, die is eveneens geheel oranje. En de vloermatten, zelfs die zijn oranje. Nou, daarom heet dit ene model 'Uitvoering Willem Alexander'. De kleur van het koninklijk huis, weet u wel. En met het schaamrood op de ka ken, omdat hij de grap niet eer der doorzag, wist de koper-af niet hoe snel hij moest opgaan in de massa bezoekers die het Super Oldtimer Festival het af gelopen weekeinde weer trok. Wat dat laatste aangaat, was het was opnieuw verbazing wekkend om te constateren hoe groot de aantrekkingskracht van oud blik - want dat is het toch eigenlijk - wel niet is. Het beslist niet kinderachtige par keerterrein aan de Willem de Zwijgerlaan was zeker op zon dag bijkans te klein voor al dat blik van recenter datum en dat had weer zijn weerslag op de omliggende wijken waar auto's schots en scheef werden ge dumpt. De informatie van de zijde van de organisatie - dat de Groenoordhallen op slechts en kele minuten loopstand liggen van het station Leiden Centraal en dus ook per openbaar ver voer goed bereikbaar zijn - was aan dovemansoren gericht. Lo gisch. De echte liefhebber van auto's komt niet met de trein. Tja, die aantrekkingskracht van oud blik. Nou ja, mits goed geconserveerd zie je dat na tuurlijk niet. En als er nog altijd sprake is van glans, dan weer spiegelt zich dat ook meteen in de waarde. Zo kan oud de prijs van nieuw nog gemakkelijk overtreffen, wat bijvoorbeeld het geval was bij de Jaguar E-ty- pe uit 1974, uitgevoerd in glim mend zwart en voorzien van verchroomde spaakwielen. Het prijskaartje dat er aanhing, ver meldde het bedrag van 125.000 gulden. Veel belangstelling trok ook de Cadillac Coupe de Ville van acht strekkende meter, in de kleur van roomijs en met vleu gels zo lang als van een DC-9. De handgemaakte Morgan uit 1986 was nog niet zo oud, had ook niet meer het houten frame als zijn illustere voorgangers, maar stond er bij als een snoepje. Wie hem wilde laten inpakken, moest wel 60.000 gulden neertellen. „Een plaatje, niet", sprak zijn eigenaar uit Brunssum vol trots. Maar waar om bied je hem dan te koop aan? „Tja, het is ook handel, nietwaar", sprak hij met een Oud blik, maar dan glimmend gepoetst en perfect onderhouden. veelbetekende knipoog. En dat de business soms hard kan zijn, werd weer eens duide lijk bij de dame aan de over kant. Ze zat aan een bureau dat bestond uit de afgezaagde voor kant van zo'n prachtige Che- brengen voor het nieuwe vakantieseizoen hield het Leidse reisbureau Djoser het afgelo pen weekeinde zijn inmiddels traditionele beurs in de Pieterskerk. Wie geen kaartje had - en er vervoegden zich nog genoeg mensen aan de deur zonder een toegangsbewijs - duizend relaties was de kerk al meer dan vol. Dat Djoser staat voor 'een andere manier van reizen' sprak ook weer uit de aankleding van de kerk die voor drie dagen was omgetoverd in een compleet andere wereld. Tempels, maskers, palmbomen, rieten matten en safari- terse muziek en exotische hapjes - op houts kool geroosterde Japanse vogelspiesjes - kostte het de bezoeker weinig moeite om in derdaad in die door Djoser-directeur Herman van der Velde beoogde sfeer te geraken. FOTO TACO VAN DER EB Het gebeurt 's ochtends, 's middags, 's avonds en 's nachts met steeds hetzelfde resultaat, li De betrokkenen schrikken zich rz wezenloos, springen hoog op uit bed of stoel en worden ver volgens met een kapotte ruit geconfronteerd. In de Meren wijk spookt het namelijk. Met enige regelmaat springen daar ramen aan honderdduizend stukken. Is er een mysterieuze i l stenengooier actief? Zijn er A agressieve aardstralen? Liggen de huizen op een breukvlak of zijn er kwajongens met een luchtdrukpistool aan het spe len? Neen, de ramen springen spontaan. Hoewel, een verkla ring is er wel voor. Het heeft te maken met oxidatie van alumi nium, scharnierpunten en het ontbreken van sponningen. Aan de Voorjaarszegge staan huizen waarvan veel ruiten ooit al eens zijn gesprongen. Voor de goede orde: het gaat om ra men die kunnen worden ge opend, niet om 'vaste' ruiten. „Je schrikt je een ongeluk want het gebeurt namelijk ook als je ligt te slapen", zegt een van de bewoners. „Het is levensge vaarlijk want het wiegje van mijn baby staat vlak bij zo'n raam", aldus een andere be- Zo af en toe is er in de Merenwijk gedonder in de glazen. woonster. De verhuurder van de woningén, Van 't Hof Rijn land Vastgoedbeheer uit Voor schoten kan daarom binnen kort een pittige brief van de straatbewoners verwachten met daarin het verzoek alle ra men te vervangen voordat er echt ongelukken gebeuren. De ruiten zijn namelijk verou derd, althans het bevestigings mechanisme is niet meer van deze tijd, legt een kenner uit. Het gaat om zogenaamde hard- glazen kiepramen zonder sponningen die overal kunnen zitten. In de keuken, badruimte maar ook de slaapkamers. Het beslag, de scharnieren, bestaat uit metaal. Dat komt in aanra king met (buiten)lucht, gaat oxideren en vervolgens uitzet ten. Daardoor komt het raam onder spanning te staan en vroeg of laat knapt het glas. Het probleem is heel makkelijk te verhelpen door roestvrijstalen scharnieren te installeren. Oh ja, een ruit(je) kost afhankelijk van de grootte tussen de ruim honderd en pak 'm beet zeven honderd gulden per stuk. Een verzekering voor glasscha de is niet inbegrepen bij het huurcontract voor de wonin gen. Toch is Van 't Hof Rijn land Vastgoedbeheer zo cou lant geweest de rekeningen van de glaszetters tot nu toe te be talen en daarmee de bewoners van de Voorjaarszegge tege moet te komen. Daar blijft het ook bij want de verhuurder die 616 woningen in de Merenwijk beheert, is vooralsnog niet van plan over te gaan tot een ingrij pende ombouwoperatie. Volgens een woordvoerder ge beurt het namelijk maar zelden dat er een ruit springt. „Deze kwestie speelt al jaren. In een groot aantal van onze wonin gen zijn inderdaad ramen met roestvast beslag. Als de bevesti ging beschadigd raakt, knalt zo'n raam wel eens. Al komt dat maar weinig voor. Geluk bij een ongeluk is daarbij dat de ruit niet in van die verschrikke lijke scherven uiteenvalt, maar in korreltjes. Dat is een stuk minder gevaarlijk. Maar het blijft schrikken voor de bewo ners natuurlijk. De meeste hui zen zijn tussen de 20 en 25 jaar oud. Gezien het aantal klachten is het probleem in onze ogen incidenteel en zeker niet struc tureel. Een paar jaar geleden is er nog uitgebreid naar de ra men gekeken en ze verkeerden toen vrijwel allemaal in goede staat. Het knappen van de rui ten is niet leuk maar is nu een maal een eigenschap die inhe rent is aan dit type raam." eric-jan berendsen vrolet die je in vroegere films van James Dean op de achter grond langzaam voorbij zag cruisen. Waar de rest van die zeegroene schoonheid van wel eer is gebleven? zo luidde de vraag. 'Staat in de tuin', meldde FOTO ERIC TAAL haar jongere broertje zonder een spoortje van mededogen in onvervalst Haags. 'Doet dienst als bank. Maar je kan hem ko pen, hoor. Eventueel lassen we de boel gewoon weer aan el kaar.' Het voormalige Van Gend Loosterrein in Leiden krijgt geen grote parkeergarage. Die is te duur en niet rendabel te maken, oordeelt de gemeente. In plaats daarvan wordt de parkeergarage van de universiteit tussen de Witte Sin gel en de Maliebaan op zaterdagen waarschijnlijk open gesteld voor publiek. leiden robbert minkhorst Wethouder Van Rij (ruimtelijke ordening) presenteerde van morgen tijdens een persconfe rentie de resultaten van een on derzoek van Goudappel Cof- feng naar de gevolgen voor het verkeer door het Aalmarktpro ject en de bebouwing van het Van Gend Loosterrein. Aan leiding voor dat onderzoek is de vrees dat door de ingrijpende facelift van de binnenstad en de huizenbouw op het Haagweg- terrein in het westelijk deel van de binnenstad verkeersproble men ontstaan. Goudappel Cof- feng schotelt de gemeente veer tien varianten voor waarmee Leiden die verwachte proble men het hoofd kan bieden. Van Rij maakt duidelijk dat hij en de andere wethouders nog geen keus hebben gemaakt uit die varianten. Wel zegt hij dat een uitbreiding van de par- keercapaciteit op het Haagweg- terrein, een uitdrukkelijke wens van de exploitant daarvan, de Stichting Stadsparkeerplan, er niet in zit. Tegelijk erkent de wethouder dat het onderzoek van Goudappel Coffeng nog maals de noodzaak van een Boommarkt-garage onder streept. Volgens het onderzoek zijn bij een uitbreiding van het aan tal parkeerplaatsen op het Haagwegterrein ingrijpende verkeersmaatregelen nodig. Zonder extra infrastructuur loopt het verkeer op de Haag- weg, de Morsweg, het Noord einde en waarschijnlijk ook op de Witte Singel en de Turfmarkt vast. Goudappel Coffeng be dacht daarom een tamelijk re volutionaire en controversiële oplossing: een nieuwe weg die vanaf de Haagweg over de Ou de Rijn en om de wijk Transvaal heen richting de Stationstunnel gaat. Daarvoor zouden dan wo ningen en kantoren (waaronder het Belastingkantoor) moeten worden afgebroken. Die variant is voor de ge meente een brug te ver, zegt Van Rij. „Het is een hele ingrij pende en dure oplossing, die zelfs ook nodig is als we de Boomarktgarage niet bouwen." Die opstelling sluit daarmee meteen een grote parkeergara ge op het Van Gend Looster rein uit. Burgemeester en wethouders verschillen daardoor van me ning met Goudappel Coffeng. Het adviesbureau stelt namelijk in zijn onderzoek dat bij een klein parkeerterrein (zoals nu) een rendabele exploitatie is uit gesloten. Om toch extra bezoe kers naar de binnenstad te lok ken wil Leiden de garage van de universiteit achter het huidige kantongerecht openstellen voor winkelend publiek. De universi teit is bereid om de garage op zaterdagen 'vrij te geven'. 'Brug tussen Morsweg en Haagweg' leiden herman joustra Met de bouw van de Boom- marktgarage en uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen op het Van Gend Loos-terrein, ontstaan er grote verkeerspro blemen op de Haagweg. Om die het hoofd te bieden is de bouw van een nieuwe brug over de Rijn, tussen de Morsweg en de Haagweg, een goede oplos sing. Vanaf die brug zou dan ook een nieuwe weg moeten worden aangelegd, langs het spoor, naar de huidige T-krui- sing Morssingel-Stationsplein. Tot die opzienbarende aan beveling komt het adviesbureau verkeer en vervoer Goudappel Coffeng. Voor het plan moet wel een aantal huizen in de buurt worden gesloopt. Al met al is het wel een ingrijpende èn dure oplossing, zeggen de on derzoekers. Dat neemt niet weg dat de maatregelen zeer de moeite van overwegen waard zijn, want negentig procent van al het verkeer op de Haagweg heeft als bestemming of her komst de binnenstad. Met de bouw van de Boom- marktgarage doemen nog meer problemen op. Zo is de garage vanuit het noorden en oosten moeilijk bereikbaar, met het huidige eenrichtingsverkeer op de Turfmarkt. En de afsluiting van de Breestraat zorgt ervoor dat de garage vanuit het zuiden en het oosten niet goed toegan kelijk is. Gevolg is dat de capa citeit van garage niet volledig zal worden benut, zelfs niet op zaterdag. Goudappel Coffeng adviseert daarom onder meer om eenrichtingsverkeer in te voeren op het Noordeinde in de richting van de binnenstad, en op het Kort Rapenburg de bin nenstad uit. Waardoor de krui singen makkelijker toegankelij ker worden. Tweerichtingsverkeer op de Turfmarkt is geen optie volgens de onderzoekers. Hierdoor zou de straat een stuk lastiger zijn over te steken. Om het gebied rond de Aalmarkt aantrekkelij ker te maken voor het winke lend publiek is het goed een al geheel rijverbod op de Aalmarkt in te voeren.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9