'Betrek kleine landen bij wereldeconomie' faak voor OPTA voorbij' Warenhuis HEMA wil gemaksklant terug van supermarkt Economie Megatransport in Aalsmeer Koppeling verwarming kassen en woonwijk iNDAG 31 JANUARI 2000 T Tjwi zorgt voor stijging verkoop fris Het mooie weer van afgelopen zomer heeft de ver- p van frisdrank bijzonder gestimuleerd. Een Nederlander )nk vorig jaar gemiddeld 88,5 liter fris, 4,5 procent meer dan [998. Mineraalwater won nog meer aan populariteit. De afeet pc(i 'watertjes' steeg met 13,5 procent naar 17,2 per liter per per '-rfsoon. In totaal werd vorig jaar in Nederland 1,4 miljard liter weggedronken, zo blijkt uit cijfers van de Vereniging Neder- lse Frisdranken Industrie (NFI). llF leent 16,8 miljard aan Argentinië osHet International Monetair Fonds (IMF) leent Argenti- 16,8 miljard gulden ter ondersteuning van het economische eid van het land. Het fonds heeft de lening goedgekeurd om- het onder de indruk is van de economische plannen van de ering. Dit heeft onderdirecteur S. Fischer van het IMF giste- gezegd in Davos waar hij het jaarlijkse World Economie Fo- n bijwoont. Volgens Fischer is de lening niet uitzonderlik ot en is het voor Argentinië een normaal bedrag. De lening ïft een looptijd van drie jaar. lein deel volledig afgekeurde» werkt terdam Dertien procent van de volledig arbeidsongeschik- werkt. Volgens het Landelijk Instituut Sociale Zekerheid >V) gaat het veelal om deeltijdbanen van enkele uren per ik. „Dit mag", zegt een woordvoerder. Volgens hem is niet ;ere volledig afgekeurde gedoemd achter de geraniums te zit- Van de gedeeltelijke arbeidsongeschikten werkt 46 procent, kt uit cijfers van het LISV. Het gaat om de situatie eind 1998 'n 898.593 mensen een WAO-uitkering hadden. In totaal had irocent van de uitkeringsgerechtigden een baan. Het LISV ft bekeken in welke sectoren mensen met een WAO-uitke- aan de slag zijn gekomen. Het taxi- en ambulancevervoer )esloten busvervoer springen er uit met tien procent. harterbedrijven slaan handen ineen >hoven Dynamic Airlines in Eindhoven en Rijnmond Airser- es in Rotterdam hebben besloten de activiteiten te bundelen. samengaan heeft geen gevolgen voor het personeel, aldus ecteur R. Buijs van Dynamic Airlines. Het Eindhovense vlieg- ürijf is gespecialiseerd in zakelijke charters. De Rotterdamse lememing houdt zich daar ook mee bezig, maar richt zich h vooral op onderhoudsactiviteiten. Dat geldt ook voor het :hterbedrijf IAS, dat zich uitsluitend bezighoudt met het on- houd van cockpitinstrumenten. Het gezamenlijke bedrijf be- likt over acht vliegtuigen. Er werken zeventig mensen in vaste nst en vijftien oproepkrachten. uonomie VS groeit boven verwachting jhingtonDe economie van de Verenigde Staten is in het tste kwartaal van vorig jaar gegroeid met 5,8 procent op jaar- lis. Het cijfer ligt boven de verwachting van de meeste analis- Die hadden gerekend op ongeveer vijf procent. In het derde artaal van 1999 groeide de economie eentiende procent min- snel. Het jaarcijfer kwam uit op 4,0 procent, na 4,3 procent 1998. De vooruitgang van vorig jaar werd vooral gedragen )r de consumentenbestedingen. Die namen toe met 5,3 pro- it, de sterkste groei sinds 1984. Analisten menen dat hierdoor kans op inflatie en een hogere rente is toegenomen. auwe samenwerking Rabo en .VIKB iterdam De Rabobank en MKB Nederland gaan nauwer sa- nwerken. De bank stelt enkele miljoenen guldens beschik- r voor projecten die kleine ondernemers moet ondersteu- i op het gebied van ondernemen en belastingen, zo is be- dgemaakt. De Rabobank ziet het landelijke project als een vulling op de dienstverlening van de lokale kantoren, die sa ri veertig procent van het Nederlands MKB bedienen. ielse dochter Vendex over naar Eliëns P"erdam Vendex KBB draagt zijn werkmaatschappij V&D ijectinrichting in Tiel over aan Eliëns Interieurprojecten in |t. Hierdoor ontstaat een van de grotere Nederlandse bedrij- in projectstoffering en interieurinrichting. De combinatie Idt een gezamenlijke jaaromzet van circa 35 miljoen gulden :elt negentig medewerkers. Door de krachtenbundeling it de omzet naar verwachting dit jaar naar 40 mijoen. ereldbank leent weer aan Indonesië [rta De Wereldbank heeft eind vorige week een lening van i miljoen dollar (672 miljoen gulden) verstrekt aan Indonesië. j)r de leningverstrekking te hervatten laat de Wereldbank ji dat de instelling de democratisch gekozen regering van isident Wahid steunt. De bank waarschuwt daarmee tevens irect het Indonesische leger geen militaire coup te plegen, lening is de eerste van een serie leningen die de Indonesi- je regering nodig heeft om de begroting sluitend te krijgen. jiilips wil meer chipsbedrijven kopen losPhilips vindt de aankoop van het Amerikanse VSLI niet oeg en wil wel meer producenten van computerchips over- ïen. Dit heeft Philips-topman Boonstra gisteren gezegd in 'os. Hij woonde daar de bijeenkomst bij van het World Eco- nic Forum, de jaarlijkse ontmoetingsplaats van hoogge- itste vertegenwoordigers uit de politiek en het bedrijfsleven, lips kocht VSLI vorig jaar voor ruim 2 miljard gulden. Hl Helft vrouwen: betaalde baan voorburg anp Meer dan de helft van de Ne derlandse vrouwen heeft een betaalde baan. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) noemt deze stijging van ar beidsdeelname van \TOUwen met 14 procent in tien jaar 'spectaculair'. De totale werkgelegenheid is vorig jaar met 200.000 gegroeid. De beroepsbevolking in Neder land groeide in 1999 tot 6,8 mil joen mensen. In de laatste drie jaar nam het aantal werkende vrouwen toe met 370.000, de toename bij de mannen lag met 250.000 een stuk lager. Het aantal flexwerkers is voor het eerst sinds 1994 gedaald met 30.000 tot 571.000. Deze daling hangt samen met de krapte op de arbeidsmarkt. Ook de arbeidsparticipatie van ou deren neemt daardoor verder toe. Vanaf 1995 groeide het aantal ouderen dat werkt tot 47 procent vorig jaar. Draka verkoopt kabelfabriek Delft delft anp Kabelfabrikant Draka gaat de fabriek in Delft verkopen aan Pirelli Cables Systems. Draka kreeg de fabriek vorig jaar in handen bij de overname van NKF Kabel. De fabriek in Delft maakt vooral (zware) elektrici teitskabels. De groeimogelijk heden in de branche zitten vooral in de telecommunicatie- kabels. Voor de verkoop van de Nederlandse activiteiten is een positief advies van de onderne mingsraad ontvangen en heeft de NMA toestemming verleend. Na goedkeuring in Finland zal de juridische overdracht naar verwachting eind februari plaats hebben. aalsmeer In alle vroegte is afgelopen zaterdag het eerste brugelement van een nieuwe overdekte transportverbinding bij de bloemenveiling in Aalsmeer geplaatst. De overdekte flyover zal uiteindelijk uit acht elementen bestaan die het huidige veilinggebouw en het nieuwe complex met elkaar verbinden. Het brugelement heeft een gewicht van 390 ton. Het zware transport maakt onderdeel uit van een forse uitbreiding van de veiling aan de overzijde van de Legmeerdijk (N231). foto anp frans bonnet Conclusie grote industriële landen op top in Davos: Kleine landen moeten directer betrokken worden bij de aanpak van de economische wereldorde. Daarnaast moeten het lot van de armere landen en het milieu in de toe komst hoger op de internationale agenda komen. Over deze drie zaken zijn de leiders van de belangrijkste industriële mogendheden het tijdens het World Economie Forum in het Zwitserse Davos eens geworden. De technologische revolutie dwingt regeringen en de zaken wereld tot bezinning, zo viel af gelopen dagen te beluisteren in het Zwitserse bergdorp dat vijf dagen lang fungeert als 'hoofd stad' van de economische we reld. President Clinton maakte hij enkele kritische kantteke ningen bij de opmars van inter net en de moderne informatie technologie. „We kunnen niet langer voorbijgaan aan het lot van de misdeelden in de wereld en aan de aantasting van het milieu", aldus Clinton in een door vriend en vijand als in drukwekkend bestempelde toe spraak. Volgens de Amerikaanse pre sident, later bijgevallen door andere landen, moeten de rijke landen 'de kleine jongens' meer betrekken in hun gesprekken over de wereldeconomie. Met dien verstande dat het weinig zin heeft te strijden tegen de opmars van een vrijere wereld handel, waar sommige kleine landen tegen zijn. Daartegen strijden is volgens Clinton even nutteloos als destijds de weer stand was tegen de omschake ling van een agrarische naar een industriële maatschappij. Net als tijdens de WTO-han- delstop onlangs in het Ameri kaanse Seattle werd ook in Davos uitgebreid gedemon streerd tegen de al genoemde vrije wereldhandel, die volgens tegenstanders ten koste gaat van een aantal kleinere landen. Ruim duizend 'anti-globalisa- tie' activisten zagen kans door de barricades van leger en poli tie heen te breken. Bij het WEF- congresgebouw bekogelden ze de politie met sneeuwballen en ijsbrokken. De ruiten van het plaatselijke McDonalds-restau rant, symbool van de 'multina tionale voedselverloedering', gingen aan diggelen en een Amerikaanse vlag werd ver brand terwijl luidkeels leuzen werden gescandeerd als 'Yan kee Go Home'. Tijdens een persconferentie rapporteerden de Amerikaanse senator J. Kelly en de Zweedse ex-premier C. Bildt dat tijdens de beraadslagingen van de af gelopen dagen de 'machtigen der aarde' het in grote lijnen eens zijn met Clinton. „Wereld handel heeft een meerwaarde nodig die niet alleen in hogere winsten of beurskoersen wordt vertaald", aldus Kelly. De economische grootmach ten achtten daarbij een nauwe re samenwerking noodzakelijk tussen de Wereldbank, die zich met name op ontwikkelingslan den richt, en het Internationale Monetaire Fonds. Bij het plan nen van zo'n nieuwe koers moeten ook ontwikkelingslan den meer inspraak krijgen bij de 'pragmatische aanpak' van de wereldeconomie. De energiebedrijven EZH en Energie Delf land gaan de warmtevoorziening van kas sen en woningen op grote schaal koppe len. De koppeling wordt toegepast op de nieuw aan te leggen woonwijk Ooster heem in Zoetermeer en het nieuwe kas- sengebied Zuidplaspolder. Nadat 280 hec tare aan kassen op de juiste temperatuur is gebracht, worden de 8.500 woningen in Oosterheem gestookt met de uit de kassen afgevoerde restwarmte. Volgens een woordvoerder van Energie Delfland is de warmtevoorziening aan de glastuinbouw en woningen 'nergens in Nederland zo grootschalig gekoppeld'. Mogelijk wordt zelfs een tweede nieuw bouwwijk bij Rotterdam in het project be trokken. De warmte moet van de nieuwe ener giecentrale in Bleiswijk komen. Bij het op wekken van elektriciteit komt niet alleen warmte vrij, maar ook kooldioxide. Ook dat product wordt aan het nieuwe kassen- gebied geleverd. De glastuinders, die grotendeels uit het Westland en mogelijk ook uit Pijnacker moeten komen, kunnen naar alle waar schijnlijkheid ook rekenen op de levering van C02 van Shell in het Botlekgebied. Tussen de Botlek en de haven van Amster dam loopt een oude olieleiding van het ministerie van economische zaken en Am sterdam. Uit een eerste test blijkt de lei ding geschikt voor het transport van C02. Zijn vrije tijd besteed hij bijna helemaal aan de kinderen. En die kosten veel geld. „Maar dat geef ik met liefde uit." Verder houdt de kersverse voorzitter van de grootste vakbond van Nederland nauwelijks tijd over om geld uit te geven. Zijn beste uitgave is dan ook een aankoop voor langere tijd; namelijk een huis. „Door deze uitgave woon ik nu op een mooi plekje in Rotterdam." De Vries kocht zijn huis net iets voor de enorme hausse op de huizenmarkt. Mensen die nu een huis kopen moeten volgens hem goed opletten wat ze ko pen. Zelf kocht hij een nieuw bouwwoning. „Die worden over het algemeen toch iets la ger gewaardeerd dan oude hui zen." Hij moet even nadenken, maar zijn slechtste aankoop ooit is een stuk kleiner. „Dat is ongetwijfeld de wereld ontvanger voor de vakantie." Deze radio, die De Vries 'drie tientjes' kostte, heeft hij maar één jaar meegenomen. De ra dio werd aangeschaft om tij dens de vakantie naar het nieuws te kunnen luisteren. Uiteindelijk heeft er nooit naar geluisterd. „Dan ben je lekker op vakantie en denk je er niet aan." De Vries geeft geen enorme 'sommen' geld uit aan cd's of boeken. In zijn vrije tijd leest hij vooral kranten. „Maar dat is ei genlijk ook voor mijn werk", re deneert hij. Zo nu en dan leest hij een boek. „Momenteel ben ik bezig in een boek van Marcel Metze." Maar soms heeft hij ge woon geen zin om te lezen. „Dan kijk ik liever televisie." Voor zijn werk moet hij al zo veel stukken en rapporten le zen. Ook aan zijn vakanties naar Frankrijk - vier weken per jaar - besteedt hij niet meer dan het 'normale patroon'. Toch vindt hij zichzelf niet zuinig. Een groot gedeelte van zijn uitgaven zijn voor de kinderen. „En dan ben je al snel veel geld kwijt hoor. En verder heh ik gewoon te weinig tijd om mijn geld uit te geven." Zijn auto heeft hij niet zelf hoeven kopen. „Ik heb nog nooit zelf een auto gekocht. „Tot nu toe heb ik altijd in een lease-auto gereden." De Vries typeert zijn eigen fi nanciële uitgaven als 'vrij ge woon'. Hij heeft dan ook maar één financiële tip. „Klop bij FNV Bondgenoten aan voor fi nancieel advies." De vakbond wil binnenkort advies gaan ge ven over financiële producten. „Ik weet nog niet precies hoe we dat gaan aanpakken. We zullen eerst een businessplan moeten opstellen, maar we zul len in ieder geval geen beleg- gingstips gaan geven." uwe KPN-topman Smits: Si IEMA pakt haar aanbod in levensmiddelen isch aan. Naast de befaamde taarten, drop lokworst richt HEMA zich nu ook op eigen- ir zaken als bapao en gevuld knoflookbrood, dde winkelinrichting gaat op de schop. Toon- en en bedienend personeel verdwijnen alles wordt zelfbediening. Zelfs de vlaaien en voorverpakt aangeleverd, angrijkste reden voor de veranderingen is chtergebleven rendement van de HEMA. Na lie van KBB met Vendex moet de HEMA een bedrijfsresultaat halen van zes procent van de omzet. De HEMA haalde daar vorig jaar slechts de helft van. HEMA brengt daarmee dus aanmer kelijk minder geld in het laatje dan V&D en de Bijenkorf. Reden voor moederbedrijf KBB om vo rig jaar 750 banen bij HEMA te laten verdwijnen. HEMA verloor de afgelopen jaren veel klanten aan de supermarkten. Die trekken met langere openingstijden meer consumenten naar zich toe. De klant die van oudsher vlak voor zessen de HE- MA binnenstapte om nog even een snelle hap in te slaan, gaat nu gewoon om zeven uur nog naar de supermarkt voor een kant en klaar maaltijd. In het filiaal in Delff wordt op dit ogenblik ge- experimenteerd met een heel nieuwe opzet van de voedingsafdeling. Daarin ligt de nadruk op vijf verschillende 'eetmomenten'. Alles rond een be paald eetmoment is in één schap te vinden. In de hoek 'koffie/thee-moment' staan bijvoor beeld niet alleen de koekjes maar ook de pakken koffie en de theezakjes. In de hoek 'borrelmo ment' staan naast de flessen wijn ook nootjes, voorverpakte kaasblokjes en toastjes. Daarnaast zijn er nog speciale hoeken voor het 'tussendoor moment' (met onder meer drop, rookworst en frisdrank), het 'kindermoment' (met snoep, traktaties en kleine cadeautjes) en het 'evene mentmoment' (met seizoensafhankelijke artike len, dus kerstkransjes met kerst, eitjes met Pasen en moederdagtaarten met moederdag). Opvallend is verder dat kaas en vleeswaren al leen nog maar voorverpakt worden verkocht. Verder is de broodafdeling helemaal verdwenen en is het aanbod van gebak verkleind. Het experi ment in Delft zal een half jaar duren. Daarna zal bekeken worden of en wanneer de veranderin gen in alle andere filialen doorgevoerd zullen worden. linde van telecomtoezicht- ler OPTA is nabij. Want de irlandse telefoniemarkt is lal geworden. Er zijn in- lels meer dan 500 bedrij- ctief in de branche. Verder r ook tal van mogelijkhe- om te bellen: met de mo- telefoon, via internet of de Daarmee heeft OPTA zijn bereikt, zegt Paul Smits van KPN, maart de bestuurshamer Vim Dik overneemt. Smits voor een evaluatie van OP- Dan zullen we zien dat de chthouder in de laatste fa- in zijn bestaan zit. Dat is r dan verwacht maar de ikkelingen in telecomland zijn ook veel harder gegaan dan iedereen kon denken." OPTA is vooral in het leven geroepen om KPN in de gaten te houden. En KPN klaagt: „Er is nog steeds geen tweede lan delijk dekkend netwerk van be tekenis. OPTA heeft ons ge dwongen om de tarieven zo te vérlagen dat het voor de con currentie makkelijker is om ruimte bij ons te huren dan zelf een netwerk aan te leggen." De enige concurrent zijn de kabelbedrijven. Als zij hun ka bels met elkaar verbinden ont staat er een netwerk van bete kenis. „Maar ze kunnen het on derling niet met elkaar vinden", zegt Smits. „Een gemiste kans. Dom. Hun achterstand wordt steeds groter." Telecomtoezichthouder OP TA reageert lacherig op het pleidooi voor opheffing. „Lo gisch dat KPN dat zegt, zij zijn het doel van ons werk. Het is niets nieuws en zeker geen on verwacht standpunt", zegt een OPTA-woordvoerder. De tele- comwaakhond vindt dat de doelen, liberalisering van de te- lecommarkt, nog lang niet be reikt zijn. „KPN heeft in heel veel sectoren nog enorme marktaandelen. Er is wel wat veranderd, want er is een begin van concurrentie." Volgens OP TA is de werkelijkheid anders. „Wij nemen afgewogen beslui ten. Daarbij houden we reke ning met diverse nieuwe markt partijen. Wij zijn er niet om onszelf in leven te houden." De nieuwe topman van KPN Telecom Paul Smits voor het nieuwe hoofdkantoor in Den Haag. foto anp roger dohmen HANS DE VRIES Leeftijd: 40 jaar Beroep: voorzitter van FNV Bondgenoten Burgerlijke staat: samenwonend Kinderen: zoon van 4 en een dochter van 7 Hobby's: lezen en de kinderen Auto: Ford Mondeo (lease-auto)

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7