Eindsprint Belgische illegalen Buitenland Wiranto krijgt handen vol aan Timor-zaak Spanning loopt hoog op in Zuid-Libanon Bijeenkomst vrijheidsstrijders Nixon noemde Willy Brandt dom en lui' Rusland hoopt op keerpunt in Tsjetsjenië Britse regering wil 'statiegeld' Aziaten 'Spanje heeft procesgang Pinochet getorpedeerd' ANDAG 31 JANUARI 2000 ancering Endeavour gaat toch door pe Canaveral De NASA heeft besloten de voor vandaag ge ïnde lancering van het ruimteveer Endeavour niet uit te stel- l Eerder was dat nog onzeker, nadat in het zusterschip Dis- very bij een routinecontrole een defect in de hoofdmotor was tdekt. Met dit defect is de Discovery zes keer de ruimte in ge- ïurd. De kwaal was zó erg dat de motor eigenlijk naar de n. iroothoop had gemoeten, aldus NASA. Het defect had ervoor Dleinnen zorgen dat een van de motoren uitviel tijdens de klim n de shuttle naar een baan om de aarde, aldus NASA, met een licovolle noodlanding of erger tot gevolg. Onderhoudsmon- urs zijn daarom drie dagen bezig geweest om de Endeavour te iderzoeken op defecten die mogelijk over het hoofd gezien juden zijn, maar hebben niets gevonden. Wantoestanden bij Britse eerste hulp fjDEN* Op de eerste-hulpafdelingen van Britse ziekenhuizen terst grote chaos. Een 71-jarige vrouw moest in een ziekenhuis Londen 49 uur op een wagentje blijven liggen voordat een ts naar haar omkeek. Een 73-jarige vrouw met een gebroken ien lag er eveneens bijna twee dagen op een brancard. Een [derzoek van de vereniging van gemeentelijke GG en GD's ft nieuw voedsel aan de ongerustheid onder de Britten over •d) gezondheidszorg. Enkele dagen geleden bleek dat 70 procent n hen zich ernstige zorgen maakt. Voor het eerst sinds pre- ier Blair in mei 1997 aantrad, gaf meer dan de helft van de itten zijn regering een onvoldoende, mede omdat zij volgens In de problemen in de gezondheidszorg onvoldoende aan- Vooral in het zuidoosten van Engeland is het met de op- ig van patiënten slecht gesteld. aurkse politie vindt opnieuw lijken - jANBUL» De Turkse politie heeft dit weekeinde opnieuw zes ichtoffers opgegraven van de militante moslimbeweging Hez- illah. Twee lijken werden zaterdag gevonden in een tuin in In voorstad van Istanbul. Gisteren werden in Diyarkabir vier ^en ontdekt in een kelder. Daarmee komt het totale aantal lij- |n dat de afgelopen twee weken door heel Turkije is p op 46. De meeste slachtoffers - bijna allemaal Koerden p gemarteld en beroofd voor ze werden omgebracht. De poli- heeft een ware klopjacht geopend op Hezbollah. Dit lijkt de .^Jlitante beweging niet te stoppen. Eén van de mannen die in jflyarkabir werden gevonden, was nog geen twee dagen dood. ^2 Turkse Hezbollah (Partij van God) heeft geen banden met de =iijknamige organisatie in Libanon. Ze streeft naar een streng n amitische staat. Het motief voor de moorden is onduidelijk. lienstplichtige Rus veroorzaakt drama ?skou Een Russische dienstplichtige die wilde deserteren ieft gisteren vijf mensen doodgeschoten en daarna zelfmoord fleegd. Volgens de Russische televisiezender NTV doodde hij vijftal omdat hij hun auto wilde stelen voor zijn vlucht. In handschoenenkastje van de wagen vond de politie een af- jieidsbriefje van de 18-jarige soldaat, waarop hij in slordig 4Vidschrift zijn excuses aan zijn moeder aanbood. Volgens een ^ordvoerder van het leger had de jongen zijn grenspost bij de iclave Kaliningrad, tussen Polen en Litouwen, zaterdag verla- ■*^i, met medeneming van zijn machinegeweer. NTV suggereer- i dat de jongen zichzelf had doodgeschoten om de slechte be- indeling in het Russische leger te ontvluchten. lommelding in nieuwe metro Athene hene» De politie van de Griekse hoofdstad Athene heeft giste- n na een valse bommelding verscheidene drukke stations van i nieuwe metro enige tijd moeten ontruimen. De politie vond en explosieven en stelde de ondergrondse weer open voor ibliek. De metro was op het moment van de anonieme bom- elding stampvol met duizenden mensen die het nieuwe trans- rtmiddel wilden uitproberen. Sinds de metro zaterdagmor- n openging voor publiek hebben circa 1,8 miljoen mensen - igeveer de helft van alle inwoners - een rit gemaakt met de etro. De ondergrondse is in het weekeinde gratis. ritse zwaardmoordenaar gearresteerd eltenham De Britse politie heeft gisteren een 49-jarige man ngehouden en aangeklaagd wegens moord en poging tot Dord. Het zou gaan om de man die vrijdag met een zwaard n kantoor van de Liberaal Democraten was binnengedron- n, en daar een medewerker van een Brits Lagerhuislid ver- Dordde. De politicus zelf, Nigel Jones, raakte gewond. Hij ver- t het ziekenhuis gisteravond. Volgens Britse media is de ver- ichte een werkloze waterbouwkundige, die in psychische lod was geraakt nadat hij zijn huis was uitgezet omdat hij de potheek niet langer kon aflossen. De man wordt vandaag orgeleid. loord-Koreaanse delegatie naar VS )skou Noord-Korea stuurt uiterlijk eind maart voor het eerst n delegatie van hoge vertegenwoordigers naar Washington, it maakte het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken iteren bekend. De VS hebben het communistische Noord-Ko- vorige maand uitgenodigd. In mei 1999 was de Amerikaanse id-minister Perry op bezoek in de Noord-Koreaanse hoofd- d Pyongyang. De relatie tussen de VS en Noord-Korea kwam vig onder dmk te staan toen het Aziatische land in augustus 98 een proef deed met een raket, die over Japan heenvloog en rvolgens in zee terechtkwam. In'september beloofde Noord- rea dergelijke raketproeven voorlopig te staken in ruil waar- or Washington verlichting van de economische sancties in t vooruitzicht stelde. ma's Elian als heldinnen ontvangen Ivana» De grootmoeders van Elian Gonzalez, het 6-jarige Cu- lantje dat de inzet is van getouwtrek tussen zijn vader en ove- le familieleden in Cuba en familieleden in de VS, zijn gisteren ruggekeerd op Cuba. De oma's hadden hun kleinkind in de bezocht, en gepoogd hun kant van de zaak aan de Ameri- anse bevolking duidelijk te maken. Hoewel het hen niet lukte ït de jongen terug te keren, werden ze als heldinnen ontvan- In, onder meer door de Cubaanse leider Fidel Castro. Hon- rdduizenden Cubanen hadden zich opgesteld langs de route n het vliegveld naar het centrum van Havana. De ontvangst n de oma's werd rechtstreeks op de televisie uitgezonden, [lgens de oma's zal Elian nooit gelukkig kunnen worden in de „Het is een Cubaanse jongen. Hij heeft een vader, vier potouders en een hele familie op Cuba", zei een van hen. jakarta theo haerkens correspondent De Indonesische Wiranto doet er volgens zijn ad vocaten verstandig aan ontslag te nemen als minister. De voor malig opperbevelhebber en mi nister van defensie en tegen woordig coördinerend minister voor politieke zaken en veilig heid wordt genoemd in het rap port dat de Indonesische On derzoekscommissie voor de schending van mensenrechten in Oost-Timor vandaag publi ceert. Volgens Muladi, de voor malige minister van justitie die deel uitmaakt van Wiranto's ad- vocatenteam, zal de zaak voor de viersterrengeneraal 'erg ge compliceerd zijn' en is het be ter dat hij niets anders aan het hoofd heeft. De commissie houdt Wiranto 'moreel' verantwoordelijk voor de terreur voor en na het refe rendum waarin de Oost-Timo- rezen massaal voor onafhanke lijkheid kozen. Pro-Indonesi sche milities ontketenden met steun van Indonesische militai ren een orgie van geweld die honderden mensen het leven kostte en dorpen en steden vol komen vernietigde. Daarnaast werden honderdduizenden Oost-Timorezen naar West-Ti- mor overgebracht, waar velen van hen nog steeds in kampen zitten. Behalve Wiranto wordt in het rapport nog een handvol topge- neraals genoemd en verder tientallen andere officieren. Zij wijzen echter alle verantwoor delijkheid af en houden het er op dat alleen individuele mili tairen misstappen hebben be gaan, maar dat er geen voorop gezet plan was voor systemati sche vernietiging. De generaals hebben zich ver zekerd van de beste advocaten in het land. Onder hen bevindt zich behalve ex-minister Mula di de prominente mensenrech tenadvocaat Adnan Buyung Generaal Wiranto. foto ap Nasution. Dat hij deze taak op zich heeft genomen, wordt hem door zijn voormalige mede standers niet in dank afgeno men. Nasution vindt dat ook tel aviv ad bloemendaal correspondent De spanning in het zuiden van Libanon is gisteren hoog opgelopen na de moord op kolonel Akel Hashem, ondercommandant van het 'Zuid-Libanese Leger' (SLA), de pro-Israëlische militie in het gebied. Has hem kwam om het leven bij een bomaan slag door de islamitische verzetsbeweging Hezbollah. De dood van Hashem betekent een ern stige slag voor Israël en voor het SLA. Dat is toch al gedemotiveerd, nu Israël heeft be sloten zijn leger aanstaande zomer uit Li banon terug te trekken. De Israëlische rege ring heeft Syrië gewaarschuwd Hezbollah in de hand te houden. Ze vermoedt dat het Libanese verzet zijn acties opvoert op bevel van Damascus, om Israël te bewegen tot concessies in het vastgelopen onderhande lingsproces. Volgens Israëlische defensie-experts was de aanslag op Hashem tot in de kleinste bijzonderheden voorbereid. Het hele inci dent werd van nabij op video vastgelegd door Hezbollah. Een Libanees televisiesta tion zond de band later uit. Het Israëlische leger heeft alle zeilen moeten bijzetten om te voorkomen dat woedende SLA-leden onmiddellijk zelf wraak namen, zoals in het verleden. Op zo'n wraakoefening volgt meestal een ra- ketaanval van Hezbollah op doelen in Isra el. Kort na de aanslag bombardeerde de Is raëlische luchtmacht daarom doelen in Zuid-Libanon. Die actie was mede bedoeld om het SLA van een eigen wraakneming af te houden. generaals recht hebben op ver dediging en die opvatting leid de ertoe dat hij werd uitgesto ten uit een advocaten-collectief dat hij eerder zelf hielp oprich ten. Politiek ligt de kwestie uiterst gevoelig. De Indonesische rege ring wil laten zien dat het haar ernst is met de bescherming van de mensenrechten. Schul digen hoeven niet op clementie te rekenen. Maar de regering wil evenmin toegeven aan de publieke druk om met het ge hate leger af te rekenen en alle militairen tegen zich in het har nas te jagen. De VN volgt de zaak met argus ogen en wil een internationaal tribunaal. De organisatie heeft kennelijk te weinig vertrouwen in de Indonesische rechtspraak. Indonesië vindt dat een niet te accepteren vernedering en meent ook dat dit contra-pro ductief is en zal leiden tot ex treem nationalisme en vreem delingenhaat. hamburg anp De Amerikaanse oud-presi dent Richard Nixon en zijn veiligheidsadviseur Henry Kis singer vonden de Duitse bondskanselier Willy Brandt 'dom. lui en een alcoholist'. Dat blijkt uit nog niet gepubli ceerde bandjes die Nixon van zijn gesprekken met Kissinger liet maken, en die het Duitse blad Welt am Sonntag heeft gepubliceerd. Brandt, van 1969 tot 1974 de eerste sociaal-democratische bondskanselier van de Bonds republiek, is vooral bekend geworden door zijn Ostpolitik het verbeteren van de betrek kingen met de communisti sche landen in Centraal- en Oost-Europa. De bandjes stammen uit 1971, toen Brandt een informeel bezoek aan de Verenigde Staten bracht om Nixon en Kissinger over die Ostpolitik te informe ren. Voor hun gesprek met Brandt zei Nixon tot Kissingen „Grote God, als hij Duitslands hoop is, dan heeft Duitsland niet veel hoop." Kissinger was het daarmee eens. Beide Ame rikanen hadden ook grote kri tiek op de tafelrede die Brandt hield. Nixon vond dat de Duit ser Brandt 'een verdomd schandelijk beeld' van onder meer de oorlog in Vietnam had geschetst Verder nam de president het de bondskanselier zeer kwalijk dat die met geen woord over de gastvrije ont vangst in het Witte Huis had gesproken. „Ik prijs de buiten landse leiders toch ook in al mijn toespraken, en dan krijg je stank voor dank. Deze snui ter is ons veel verschuldigd", aldus Nixon. Het ontging de media overigens volledig dat het tussen Nixon en Brandt niet erg boterde. Zij berichtten dat beiden 'het volledig met elkaar eens waren geweest'. Eenmalige 'saneringbeëindigd Belgische illegalen hebben afgelopen weekeinde in een eindspurt het aantal aanvragen voor een verblijfsvergun ning verdubbeld. Minister Duquesne van binnenlandse zaken schat het totaal aantal verzoeken na een eerste tel ling op 20.000 tot 25.000. Gisteren kwam na drie weken een einde aan de eenmalige actie van de Belgische rege ring om illegalen een legale status te geven. wallay khee Een jonge Karen-soldaat staat in de houding tijdens een jaarlijkse bijeenkomst van de Karen Nationale Unie (KNU). De KNU vecht tegen de junta van Myanmar, het voormalige Birma. Vorige week hield een afsplitsing van de KNU, het Gods Leger, een ziekenhuis in buurland Thailand gegijzeld. foto ap apichart weerawong brussel marc peeperkorn correspondent Afgelopen vrijdag lag het aantal aanvragen nog op 10.500. Vele illegalen wachtten tot het aller laatste moment om zoveel mo gelijke bewijzen te verzamelen over hun verblijf in België. Du quesne sprak van een geslaagde 'sanering' van het illegalenpro- bleem. Gemeenten hebben nu vier weken de tijd om alle dos siers te onderzoeken, waarna zo snel mogelijk het besluit over legalisering valt. Illegalen wier aanvraag wordt afgewezen wacht een directe uitwijzing. De eenmalige actie is vrijwel zonder incidenten verlopen. Van politieke zijde werd aan vankelijk rekening gehouden met vijftig- tot zeventigduizend aanvragen. Vluchtelingenorga nisaties noemden dit van meet af aan overdreven. De regularisatie vloeit voort uit het paarse regeerakkoord van afgelopen zomer. Enerzijds wordt onder liberale druk het asielbeleid aangescherpt (stren gere controle, snellere uitzet ting), de groenen en de socialis ten kregen hiervoor de eenma lige 'sanering' terug. De aanvragers moeten kun nen aantonen dat zij al mini maal zes jaar in België verblij ven, danwel op andere wijze een 'duurzame band' met het land hebben. Juist omdat de il legalen steevast al hun sporen hebben uitgewist, is dat een moeilijke zaak. Vluchtelingen organisatie Open Grenzen de monstreerde daarom gisteren voor verlenging van de aan- vraagperiode. Minister Duque sne noemde dit 'onwerkbaar en onbetaalbaar'. Hij sprak tevens de vrees uit dat extra tijd 'hefti ge reacties onder de Belgische bevolking' zou oproepen. Gedurende de drie aanvraag- weken verscherpte de Belgische politie de grenscontroles om de komst van nieuwe illegalen te gen te gaan. In totaal werden circa vierhonderdduizend wa gens gecontroleerd. Ruim vijf tienhonderd mensen zonder verblijfspapieren alsook enkele mensensmokkelaars zijn vol gens de rijkswacht aangehou den en uitgewezen. MOSKOU Rtr-DPA-ANP De Russische opmars in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny verloopt uiterst langzaam. Maar Moskou put hoop uit de over gave van tientallen rebellen, die dit weekeind^ hun wapens zou den hebben neergelegd. De Russische woordvoerder voor Tsjetsjenië, Jastrzjemski, verklaarde zaterdag dat in to taal zo'n 95 rebellen in de op standige republiek het bijltje er bij neer hadden gelegd. Giste ren meldde de commandant van de Russische troepen in Tsjetsjenië de overgave van zo'n 128 rebellen. Onduidelijk is of dat aantal nog boven op de 95 man komt van zaterdag. De bronnen spreken zich daarnaast tegen. De leider van de pro-Russische milities in Tsjetsjenië, Gantamirov, zei gis teren dat de afgelopen 24 uur zo'n zeventig strijders de wa pens hadden neergelegd. Vol gens Gantamirov ging het niet om de harde kern van goedget- rainde rebellen maar om jonge mannen die gedwongen waren om tegen de Russen te vechten. De overgaves waren volgens zo wel Jastrezjemski als Gantami rov een teken dat er een 'psy chologisch keerpunt' was geko men binnen de gelederen van de rebellen. De Tsjetsjenen zelf ontkenden dat er ook maar een strijder de wapens had neerge- legd. londen anp De Britse regering begint dit jaar met een proefproject om bezoekers uit India, Pakistan en Bangladesh een borgsom van 10.000 pond (36.000 gul den) te vragen. Op deze ma nier wil Londen voorkomen dat de Aziaten hun visum ge bruiken om in Groot-Brittan- nië te blijven. De Indiërs, Pakistanen en Bengalezen die ervan worden verdacht dat ze in Groot-Brit- tannië willen blijven, moeten de borgsom al betalen als zij in hun land een visum aanvra gen. Wie Groot-Brittannië niet verlaat vóór de dag dat het vi sum verloopt, verliest het geld. De Britse regering reageert op de groei van het aantal ille galen in Groot-Brittannië. Vanuit de Conservatieve partij is aangedrongen op maatrege len om buitenlanders die zich illegaal in het land willen vesti gen te ontmoedigen. Als de proef slaagt, zullen ook inwo ners van andere landen bij een bezoek aan Groot-Brittannië een borgsom moeten betalen. Critici, zoals het Labourpar- lementslid Jeremy Corbyn, be schuldigen de regering van discriminatie. De arme inwo ners van de drie betrokken landen kunnen Groot-Brittan nië zo nooit meer bezoeken. Corbyn sluit ook niet uit dat de proef in strijd met de wet is. Met de slimme, gratis software "Internet KostenBeheersing". Daarmee geeft u iedere gebruiker een limiet om te internetten. Limiet bereikt? Verbinding verbroken! Zo houdt u de Internet-kosten van iedereen thuis simpel onder controle. U kunt het gratis programma op cd-rom ophalen bij Pjrimafoon of snel en simpel downloaden van Internet: Vanaf de eerste dag dat de Chileense ex-dictator Augusto Pinochet op ver zoek van de Spaanse onderzoeksrech ter Garzon in Londen werd aangehou den, heeft de Spaanse regering geroe pen 'geen standpunt' te hebben in de zaak van de ex-dictator. Vandaag spreekt het Britse Hooggegerechtshof zich uit over het verzoek van mensen rechtenorganisaties om het medische dossier van Pinochet in te zien. Als dit verzoek verworpen wordt, kan Straw, de Britse minister vqn binnenlandse zaken, Pinochet vrijlaten. Gemor in Spanje, want inmiddels wordt de dubi euze rol van de regering Aznar in de zaak Pinochet steeds duidelijker. BARCELONA HENK VAN DEN BOOM Surf naar www.kpn-telecom.nl k'p'r CORRESPONDENT De oppositie in het Spaanse parlement beschuldigt de regering ervan het proces tegen Pinochet te hebben 'getorpe deerd'. Ook juristen zijn van mening dat de opstelling van de Spaanse regering de doorslag heeft gegeven voor de vrijlating van Pinochet. Een van de particuliere aanklagers die optreedt namens de Spaanse hoogleraar Marcos Roitman (slachtoffer van de Chi leense dictatuur) heeft een aanklacht te gen minister van buitenlandse zaken, Abel Matutes ingediend. De bewinds man heeft zich, zo luidt de beschuldi ging, onttrokken aan het gezag van justi tie. Matutes heeft op voorhand aange kondigd dat zijn regering niet in beroep zal gaan tegen geheimhouding van het medische rapport dat door Engelse art sen over Pinochet is opgesteld. Onder zoeksrechter Garzon heeft om open baarmaking van deze verklaring ge vraagd. De Spaanse ambassade in Lon den heeft dat verzoek weliswaar keurig overgebracht aan de Britse regering, maar Matutes had eraan toe laten voe gen dat de Spaanse regering niet in be roep zal gaan. indien Straw de open baarmaking zal weigeren. Daarmee wordt Londen door de Spaan se regering geen strobreed in de weg ge legd om Pinochet op medische gronden vrij te laten. In Spanje worden overigens ook vraagtekens geplaatst bij de op rechtheid van minister Straw. De krant El Pais publiceerde gisteren de briefwis seling tussen de Britse minister en de advocaten van Pinochet. Hieruit blijkt dat het geheimhouden van de medische gegevens een initiatief is van Straw zelf. Het is niet, zoals hij heeft gezegd, ge beurd op verzoek van de advocaten van Pinochet. Dit lijken futiliteiten, maar in deze beslissende fase van de zaak-Pino- chet zijn ze van doorslaggevende bete kenis, aldus Spaanse juristen. Wie nog mocht twijfelen aan de neutra liteit van de Spaanse regering werd ein de vorige week door de minister hoogst persoonlijk uit de droom geholpen door een paar onbeholpen uitspraken in een televisie-interview. „Spanje", aldus Ma tutes, „is niet het geschikte land om een dergelijk proces te voeren, gezien de spanningen en emoties die dat zou op roepen. We onderhouden nauwe ban den met Chili en de andere Zuid-Ameri kaanse landen. Met een dergelijk proces zouden we ons internationale prestige verliezen." Matutes is een van de zwakke posten binnen de ploeg Aznar. Hij heeft al aan gekondigd dat hij na de verkiezingen van 12 maart niet terug zal komen. Alle verklaringen over onpartijdigheid ten spijt: in Spanje wordt de vrijlating van Pinochet gezien als een een-tweetje tussen de regeringen Blair en Aznar. De vriendschap tussen de rechtse Aznar en de socialist Blair wordt in de Spaanse media altijd breed uitgemeten en draagt bij aan dit soort verdenkingen. De apo theose in de zaak-Pinochet had overi gens voor de Spaanse regering niet op een beter moment kunnen komen. De recente moord door de ETA op een ko lonel van het leger heeft de aandacht van het publiek flink afgeleid van de voormalige dictator.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5