Minister wil bemiddelaar in taxioorlog Chauffeur TaxiDirekt: 'Ze noemen ons kakkerlakken' prei met 'n sausje ^Zuidwester storm ontregelt Vliegverkeer op Schiphol Binnenland Bevrijding Auschwitz herdacht Deel Kamer tegen sponsoring politiek Zelfmoordpagina internet trekt veel bekijks MANDAG 31 JANUARI 2000 lg Verdachte bevallen van dochter den haag De verdachte van de moord op baby Risanne Tingen zaterdag in het Bronovo Ziekenhuis in Den Haag bevallen van een dochter. Moeder en dochter maken het goed. De vader was niet aanwezig bij de bevalling. De vrouw lijdt volgens een psy chiater aan het Von Munchhausen by proxy-syndroom. Bij deze stoornis mishandelen of doden vrouwen hun kind om op die manier aandacht voor zichzelf te krijgen. Daarom kondigde jus titie voor de bevalling extra maatregelen aan. De vrouw mag haar dochtertje niet bij zich houden en geen borstvoeding ge- Krakersbetoging Kalenderpanden Amsterdam Ongeveer tweeduizend krakers en sympathisanten hebben zaterdagmiddag in Amsterdam gedemonstreerd tegen ontruiming van de zogeheten Kalenderpanden. De betoging be gon op de Westermarkt en trok door de binnenstad naar de Ka lenderpanden bij Artis. De Kalenderpanden zijn al drie jaar ge kraakt. De historische pakhuizen zijn inmiddels cultuurpanden geworden, menen de krakers. De panden bieden niet alleen on derdak voor vijftien mensen, ze hebben ook een publieke func tie. Zo is er een restaurant, een bioscoopzaal, concertruimte en wordt er 'vrije radio' gemaakt. Massale knokpartij in Zevenbergen zevenbergen In het uitgaanscentrum van Zevenbergen (Noord- Brabant) is in de nacht van zaterdag op zondag massaal ge vochten. Een menigte van honderd a honderdvijftig mensen viel op de Markt een groep Turken aan. De politie heeft ver scheidene mensen opgepakt. De aanleiding was een ruzie van vorig weekeinde waarbij een meisje gewond was geraakt. De chaos was enorm. „Iedereen vocht er met iedereen", vertelde een politiewoordvoerder. De politie, die van elders versterking had gekregen, voerde charges uit, waarbij ook honden werden ingezet. Pas tegen half vier was de rust hersteld. J Haagse asielzoekers op straat den haag Ruim dertig Haagse asielzoekers (onder wie een aan tal kinderen) hebben vanaf vandaag geen onderdak meer. De groep woonde in de slooppanden van de woningbouwvereni- i ging HaagWonen. Het contract dat de vereniging had met vluchtelingenorganisatie Prime liep november vorig jaar af. Pri- I me heeft echter geen geschikte opvang voor de groep gevon- «is Snelrecht in justitie-bus rouw middelburg De justitie gaat een mobiel kantoor inzetten bij in- grote evenementen als de Europese kampioenschappen voet bal, popconcerten of verkeerscontroles. Het plan doorvoor is bedacht bij politieacties in Renesse vorig jaar. Volgens de Mid- a delburgse officier van justitie J. Eland is de justitiebus het ideale middel om uitvoering te geven aan het lik-op-stuk-beleid'. )est Geen nieuwe gifpillen in Eindhoven jat, i| eindhoven In Eindhoven zijn geen nieuwe gifpillen opgedoken, tdu- Vrijdag werd bekend dat in het Eindhovense uitgaanscentrum IstoK °P het Jongeren Informatie Punt ter controle een XTC-pil was i de aangeboden met daarin een dodelijke hoeveelheid strychnine, ieuw- een bekend bestanddeel van rattengif. Waar de pil vandaan e. kwam, was onduidelijk. Novadic, de regionale instelling voor naa verslavingszorg, sloeg alarm door middel van een waarschu- to wend pamflet, jij*1! Schot na weigering toegang disco numegen Een 29-jarige Nijmegenaar heeft gisterochtend een schot in de lucht gelost nadat de portier van een discotheek hem de toegang had geweigerd. De man bedreigde de portier, trok vervolgens zijn vuurwapen en schoot daarmee. De Nijme- oever genaar vluchtte een café in, waar hij zich verkleedde met kleren voor- die hij van bezoekers had gekregen. Hij zag kans tussen de it wachtende agenten door te glippen, werd op het laatste mo- af te ment toch herkend en na een achtervolging gepakt. Twee Nij- iertoi megenaren werd eveneens aangehouden omdat zij de kleding il van van de man en zijn vuurwapen hadden verstopt, irte- e Winkeldief steekt man neer alkmaar Een 25-jarige Alkmaarder is zaterdagmiddag in een winkelstraat vier keer met een mes gestoken door een winkel- paard dief. De dader had vlak daarvoor kleding gestolen en wilde zich n van uit de voeten maken. Toen de Alkmaarder die toevallig voorbij- er. Dl kwam de dief probeerde tégen te houden, werd hij geslagen en Cen gestoken. De toestand van de man is stabiel. De winkeldief is ontnapt. hij wiero DIMII staan' wijl ie- B ihiphol pieter v j bij-I vadePe zuidwester storm van de af- ^an dl ;elopen dagen heeft geleid )ntregeling van het vliegverkeer 'an en naar Schiphol. Vanoch- end kon er alleen geland wor- egea-len op de Buitenveldertbaan; vliegtuigen moes- en gebruik maken van de kaagbaan, gei- Dezelfde situatie deed zich die Jaterdag voor toen tien tot vijf- □eeiien vluchten moesten worden -| di [eannuleerd vanwege het Heftormachtige weer. De gemid- lelde vertraging lag rond de an- Iiceeilerhalf uur. Gisteren waren re- lelijk meer banen beschikbaar ;n kon het vliegverkeer nor- naai doorgang vinden. Wel was e|en,ir sprake van vertragingen als 'Kabelaar UPC biedt klanten met opzet trager internet' Kabelbedrijf UPC biedt zijn klanten internetverbindingen die veel trager zijn dan nodig. Dat noteerde NRC Handels blad afgelopen zaterdag uit de mond van elektronicastudent T. Koeman uit Hilversum. Door wat soldeerwerk aan een modem wist Koeman zijn internetverbinding tien keer zo snel te maken. Omdat UPC zijn klanten verbiedt van het internet gebruik te maken via een modem waaraan is ge sleuteld, heeft Koeman een speciaal computerprogramma geschreven dat hetzelfde ver snellende effect heeft. De 18-jarige Koeman, heeft zijn programma FuckUpc ge doopt. Internetgebruikers kunnen het betrekken van Koemans persoonlijke website (www.globalwarez.org:8080). De afgelopen tijd hebben bij na 50.000 mensen die site be zocht. Dat zijn er ongeveer evenveel als UPC internet klanten heeft. Het kabelbedrijf heeft in het weekeinde erkend dat Koe man zijn programma vrijelijk mag aanbieden. Wel bekijkt het bedrijf of klanten die FuckUpc gebruiken, kunnen worden aangesproken op de gevolgen daarvan. UPC-klan- ten die via het versnellingpro gramma grote hoeveelheden gegevens van internet halen, kunnen de verbinding van an dere klanten vertragen. Volgens UPC heeft Koeman zijn programma ontworpen uit wraak omdat het kabelbe drijf hem eerder een keer heeft afgesloten. Koeman zelf was vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. Amsterdam Zo'n 1500 mensen namen gisteren deel aan de jaar lijkse Auschwitz-herdenking in het Amsterdamse Wertheimpark. Donderdag was het precies 55 jaar geleden dat het vernieti gingskamp Auschwitz-Birkenau door de Russen werd bevrijd. De, herdenking bij het spiegelmonu- ment 'Nooit meer Auschwitz' van Jan Wolkers werd voorafgegaan door een stille tocht. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer premier Kok, de ambassa deurs van Israël, Polen en Oos tenrijk en de consul-generaal van Duitsland. Burgemeester Patijn hield een toespraak bij het spie- gelmonument. Naar aanleiding van een rapport over de behande ling van uit de concentratiekam pen teruggekeerde joden bood Kok vorige week publiekelijk ex cuses aan. De commissie Van K©^- menade, die onderzoek heeft ge daan naar roof en teruggave van joodse eigendommen, adviseert een tegemoetkoming van 250 miljoen gulden. J. Grishaver, voorzitter van het Nederlands Auschwitz Comité, zei dat giste ren niet met Kok over de excuses is gesproken. „Een herdenking is daar niet de gelegenheid voor. Zijn aanwezigheid geeft wel een extra dimensie." FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Vier chauffeurs aangehouden wegens klemrijden, opruiing en geknoei met meter Minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat wil dat een bemiddelaar de taxioorlog in Amsterdam gaat oplossen. Zij reageerde gisteren positief op een idee hiervoor van de Rotterdamse Taxi Centrale (RTC). Die stelde Netelenbos en de Amsterdamse bur gemeester Patijn voor om de Leidse oud-hoogleraar sociaal recht prof. M.G. Rood in te schakelen. gpd anp- Rotterdamse taxiwereld. De 72- De politie in Amsterdam jarige Rood, die in Amsterdam heeft afgelopen nacht vier woont, zei nog niet te zijn be- chauffeurs aangehouden, Rood, in 1982 minister van Bin nenlandse Zaken, heeft erva- naderd. Hij wil zich over zijn rol ring in dit soort problemen. Hij ook nog niet uitspreken. „Ik ga bemiddelde jaren geleden met mezelf niet aanbieden. Ik wacht succes in een probleem in de rustig af." twee van Taxicentrale Am sterdam (TCA) wegens het klemrijden van concurrenten. Hun taxi's werden inbeslagge- nomen. Een chauffeur van Taxidirect werd aangehouden wegens geknoei met de meter. Een Rotterdamse chauffeur werd opgepakt wegens oprui ing. De politie sprak deson danks van een relatief rustig weekeinde. Achter de schermen is het echter minder rustig. Oud TCA- bestuurslid H. Buurman noemt de TCA een dictatuur. Hij be schuldigt de bestuursleden van belangenverstrengeling. Vol gens Buurman verkochten de bestuursleden hun eigen ver gunning met dubieuze contrac ten. „De vergunningen werden verkocht voor een beperkt aan tal jaren. Eigenlijk kocht je dus niks, het was een soort huur koop", zegt Buurman. Sinds 1 januari, toen de nieu we Taxiwet werd ingevoerd die concurrentie makkelijker moet maken, zijn deze vergunningen niets meer waard. Sommige chauffeurs betaalden hier wel 300.000 gulden voor. Minister Netelenbos is niet bereid de vergunningen af te kopen. Veel vergunningen zouden met zwart geld betaald zijn en dé minister wil dit niet witwassen. Wel zegde de minister de ge dupeerde taxichauffeurs 300 miljoen gulden toe als (fiscale) tegemoetkoming. Enkele finan ciële specialisten van de ge meente Amsterdam bekijken momenteel wat de mogelijken hiervan zijn voor de chauffeurs. amsterdam gpd Zaterdagnacht is het spitsuur in Am sterdam. Voor het vierde achtereen volgende weekeinde hebben de Taxi Centrale Amsterdam (TCA) en con current TaxiDirekt hun chauffeurs opgeroepen massaal de straat op te gaan. Zo'n dertienhonderd TCA-taxi's en een honderdtal van TaxiDirekt rij den in lange files door het centrum. Hun verrichtingen worden nauwlet tend in het oog gehouden door het dertig man sterke 'taxiteam' van de politie. Het lichtbord van TaxiDirekt schroeft Rein Scholten pas op zijn wagen als hij uitrijdt. Taxistandplaatsen mijdt hij als de pest. En ook rijdt hij liever met een grote boog om het Koningsplein. De schrik zit er nog goed in, sinds zijn taxi door concurrerende chauffeurs bijna total loss werd geslagen. „Ik pik alleen rijdend vrachtjes op in de stad. En dan nog kijk ik goed uit. Als er een TCA'er in de buurt is, geef ik hem liever een rit dan dat ik die zelf neem. Voor je het weet is het matten." Drie weken geleden, op het hoogte punt van de Amsterdamse taxioorlog, was het ook bij Scholten raak. „Bij het Koningsplein werd ik te grazen geno men. Ik had twee klanten in m'n wa gen. Ineens gingen er twee stenen door een ruit. Rakelings langs de vrouw die op de achterbank zat. Die moet echt een engel op haar schouder gehad hebben, want ze werd net niet geraakt. Daarna gingen die gasten pTn auto te lijf. Twee deuren werden inge trapt, de achterkant van de auto kapot en een deuk in de motorkap. Schade: achtduizend gulden. Door dat geintje kon ik twee weken niet rijden en zat ik dus zonder inkomsten. Als dit nog eens gebeurt, kan ik de handel wel in pakken." De concurrentiestrijd in dé hoofdstad woedt sinds eind 1998, met de komst van TaxiDirekt als tweede taxicentrale. Het verkrijgen van taxivergunningen voor deze nieuwkomer werd lange tijd tegengehouden door vergunningver strekker OLT Azam. Pas toen de poli tiek zich ermee ging bemoeien, kwa men de eerste vijf vergunningen voor TaxiDirekt los. Dat zette kwaad bloed bij chauffeurs van TCA. Die kochten vaak nog recent een vergunning en zit ten met torenhoge schulden. Pas sinds kort is het hun echt duidelijk dat die geen cent meer waard is en is de echte taxioorlog een feit. Scholten, van oorsprong schilder, kocht zich drie maanden geleden in voor 7500 gulden bij TaxiDirekt. „Leuk werk, vooral de vrijheid zonder baas boven je bevalt me." Toch twijfelt Scholten regelmatig of hij het dit eer ste jaar gaat redden. Volgens de nieu we Taxiwet moet hij minstens een jaaromzet van 50.000 gulden halen om zijn vergunning te behouden. „Ik moet het vooral van de weekends hebben. Gisteren had ik een topomzet van 650 gulden. Door de week rijd ik vooral 1 overdag. Dan zijn de inkomsten laag. We hebben de makke niet op een taxi standplaats te mogen staan. Officieel1 mogen we daar wel gebruik van ma- - ken, maar als je dat doet, is het meteén hommeles met die TCA'ers. Ze noe men ons kakkerlakken, omdat wij nu op straat de vrachtjes oppikken. Maar nu het drukker wordt, doen zij precies hetzelfde." gevolg van de annuleringen van zaterdag. De beperkte capaciteit leidde vandaag eveneens tot een ver traging van veel vluchten. „Bij problemen 's ochtends lopen we de hele dag achter op sche ma. Er ontstaat als het ware een domino-effect", aldus een Schiphol-woordvoerster. Bij de Commissie Geluidshin der Schiphol zijn zaterdag 24 klachten binnengekomen over geluidsoverlast van startende vliegtuigen vanaf de Kaagbaan. Volgens een woordvoerder zijn dat er niet buitensporig veel. „Blijkbaar houden de omwo nenden er rekening mee dat de sluiting van enkele banen leidt tot een toename van vliegtuig lawaai." GroenLinks, PvdA en SP denken aan voorstel voor wetswijziging den haag anp Een aantal Tweede-Kamerfrac ties wil zelf een wet indienen om sponsoring van politieke partijen tegen te gaan. De par tijen zijn ontevreden dat strikte regels nu ontbreken. Door de huidige vrijheid kan minister Peper (Binnenlandse Zaken) niet optreden tegen de spon sorzoektocht van de WD, zo bleek donderdag bij overleg met de partijvoorzitters. Peper was niet bereid zelf een wets voorstel in te dienen voor strengere regels. GroenLinks, PvdA en SP denken daarom aan wijziging van de Wet Sub sidiëring Politieke Partijen. Tweede-Kamerlid Rehwinkel (PvdA) polst morgen in de wandelgangen van de Kamer welke fracties willen meewer ken. Een totaalverbod op sponsoring is voor hem be spreekbaar. „Wij zijn bereid onze eigen historische band met verzekeraar Reaal ter dis cussie te stellen", aldus Reh winkel. Het verzekeringsbedrijf geeft wegens een socialistische verbondenheid jaarlijks 85.000 gulden aan de PvdA. GroenLinks heeft ook intern besloten de Kamer duidelijke regels voor te stellen, eventueel door een eigen initiatiefwet in te dienen. De inhoud van de regels wil GroenLinks laten af hangen van overleg met onder meer CDA en PvdA, om zo een Kamermeerderheid te vormen. Het gaat dan wel om sponso ring door bedrijven en instel lingen, niet om giften van pri- vé-personen, benadrukt een fractiewoordvoerder van GroenLinks. De Socialistische Partij (SP) is van oudsher al fel tegen elke vorm van sponsoring. „Na tuurlijk doen we mee, wat dacht jij nou?", stelt Kamerlid Kant. „Het gaat hier om een hoger doel: is de democratie te koop of niet? Je ziet nu die toe standen in Duitsland." Het CDA zegt nog niet te zijn benaderd door GroenLinks voor een gezamenlijk wets voorstel. Maar het CDA heeft daar ook geen behoefte aan. „De wet is helder. Wij werken gewoon door aan de eigen ge dachte voor een gezamenlijke giftenregeling voor de politieke partijen", aldus een CDA- woordvoerder. 'Spring van een heel hoog gebouw den haag gpd Een Internet-pagina met praktische advie zen over zelfmoord heeft dit weekeinde tot algemene afkeuring geleid. Zowel binnen de politiek als daarbuiten vallen termen als 'onverantwoord', 'schokkend' en op zijn minst 'onverstandig'. „Deze pagina is abso luut niet bedoeld om mensen aan te zetten tot zelfmoord," laat de anonieme maker op de website weten. 'Thisbe's Zelfdestructiepagina' is ruim een maand actief maar wordt pas sinds de media-aandacht dit weekeinde massaal be zocht. De praktische toon ('je moet wel zeer diep snijden') en de adviezen zijn vol gens de maker vooral bedoeld om mensen te helpen die dood willen: „Spring van een hoog gebouw, minimaal tien verdiepingen, maar liefst hoger. Zorg dat je landt op be ton." De maker zegt niet te geloven dat zijn pagina kan aanzetten tot zelfmoord. „Mis schien helpt het lezen over zelfmoord som migen zelfs het niet te doen." Op de site, waarop ook songteksten en gedichten te vinden zijn, wordt de lezer ge wezen op de mogelijkheid nabestaanden zoveel mogelijk te ontzien bij het ontdek ken van de zelfmoord. Het voor de trein springen wordt als methode niet aanbevo len, omdat het de conducteur een trauma bezorgt. De maker van de site geeft aan ook zelf dagelijks met de gedachte aan zelf moord rond te lopen. „Praten over zelf moord is op de een of andere manier ook 'aangename' afleiding (vandaar dat ik nou mijn dagen doorbreng met het werken aan deze site in plaats van met scheermesjes in mijn bed te liggen)." Vanuit de psychiatrie wordt tegen de site gewaarschuwd. Het belangrijkste bezwaar is dat mensen met psychische problemen niet meer naar de hulpverlening komen, maar hun heil op Internet zoeken. Voor de wetenschappers is daarbij van belang dat vier van de vijf mensen die ooit een poging deden tot zelfmoord, nadien blij is dat zij het overleefden. Een poging tot zelfmoord is in de meeste gevallen vooral een nood kreet om hulp. CDA-Kamerlid Ross liet zaterdag weten dat dergelijke 'pseudohulpverlening verbo den moet worden'. PvdA'er Oudkerk zou de site het liefst verbieden, maar wijst op de mogelijkheid de informatie dan van bui tenlandse websites te halen. WD-Kamerlid Vos noemt de site 'onverstandig' en wil vooral met de maker ervan in contact ko men. Directeur Jonquiere van de Neder landse Vereniging voor Vrijwillige Euthana sie (NWE) heeft geen moeite met de site, al zou zijn vereniging de informatie nooit pu bliceren. De NWE geeft alleen voorlichting in persoonlijk contact. Volgens het Openbaar Ministerie is slechts het aanzetten of daadwerkelijk hulp bieden bij zelfdoding strafbaar. Eerder jus titieel onderzoek naar de stichting De Ein der, die mensen met een doodswens advi seert, leverde geen strafbare feiten op. Ons recept van vandaag: Prei, kort afgesneden, kilo, van 2S0 voor 1.29 Maggi groentesmoor, per doosje, van LS5"voor 1.29 Cfl Magere varkenslappen, kilo, van 123& voor 6.90 500 gram, van .Z25" voor 3.75 Serveertip: Bestrijk de varkenslappen voor het bakken met Zaanse mosterd, voor een lekkere pittige smaak En onze lekker belegde boterham: 01 Gegrilde casselerrib, 100 gram, van 1W voor 1.99 3 halen, 2 betalen: Allinson volkoren, tarwerogge of grof volkoren zonnepit, heel, van 26T voor 5.78 :e aanbiedingen zijn alleen geldig

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3