Kasparov is boos na zege Anja Borst Nederlands kampioene bij B-juniores envoudige overwinning oor Leids Damgenootschap s Ierkerk wint A-toernooi Sport m tóH 3K - Hollen met Han Judith Straathof 'beste van beste sporters' in Zoeterwoude )erde IM-resultaat Van Blitterswijk Erika van de Bilt al zeker van WK cross Sommers verliest NK-finale Amsterdam Denise Sommers heeft bij het NK Squash in Am sterdam de finale bereikt. De kopvrouvv van het Leidse SportCi- ty was hierin in drie games (1-9 4-9 5-9) niet opgewassen tegen de als eerste geplaatste Vanessa Atkinson. De huidige nummer 11 van de wereldranglijst bij de vrouwen greep alweer haar vijf de nationale titel op rij. In de halve finale had Sommers voor een verrassing gezorgd door de als tweede geplaatste Daphne Alb'ada Jelgersma in vier games (9-1 6-9 9-4 9-3) voor te blijven. Woensdag kan Sommers met haar team het kampioenschap in de eerste divisie binnenhalen. Een beslissingswedstrijd tegen de kampioen van de andere afdeling in de eerste divisie, Squash Zwolle, scheidt SportCity dan nog van promotie naar het hoog ste competitieniveau. Erik Bakker snelste in Velsen ■eidenErik Bakker heeft gisteren de Beeckesteincross in Velsen Zuid gewonnen. De Sassenheimse atleet van De Spartaan had voor 9,8 kilometer 31 minuten en 21 seconden nodig. Dat was 12- twaalf tellen minder dan Vladimir Lopes Cardozo van de Am sterdamse vereniging Phanos en vijftien meer dan Getachew Ayelle van AV Haarlem. Winst en verlies boksers Lantrok helmond Bokser Mark Lantrok heeft zich tijdens de open kam- 8-] pioenschappen van Zuid-Nederland niet kunnen plaatsen voor de finale. De Leidenaar verloor van Eindhovenaar Van der San- de. Mark Lantrok hield in een zwaar gevecht Frasier uit Purmer- 4 end achter zich. Hij bokst aanstaande zaterdag in Hoensbroek de finale tegen Amsterdammer Rosenblad. Aan de open kampi oenschappen van Zuid-Nederland namen ook boksers uit uz Duitsland en België deel. Raemon Sluiter reserve J2- Rotterdam Tennisser Raemon Sluiter is toegevoegd als reserve van het Davis Cup-team, dat vanaf vrijdag in Leipzig tegen Duitsland speelt. De 21-jarige Rotterdammer neemt de plaats in van John van Lottum, die als vervanger van de geblesseerde vs kopman Richard Krajicek werd opgeroepen. Raemon Sluiter, die gistermiddag met het team richting Leipzig vertrok, kreeg de voorkeur boven Peter Wessels, die. al sinds augustus vorig jaar net zijn gezondheid (overmpeidheid) sukkelt. iorn/asten peter klein 13- Tijdens de Nederlandse kampioen schappen allround voor neo-senioren en junioren hebben verschillende re gionale schaatstalenten beslag gelegd op eremetaal. In het overdekte Kardin- ge kreeg juniore A Helen van Goozen (Hoogmade) het brons omgehangen. Anja Borst uit Voorhout en Esther Boer (Woubrugge) waren in Groningen met goud en brons succesvol in het veld van de juniores B. In de C-groep ver overde Margot Boer uit Woubrugge de gouden medaille en gleden Sanne van der Star (Rijpwetering) en Walter Looijenstein (Noordwijkerhout) res pectievelijk naar brons en zilver. Grote vraag tijdens de afgelopen drie dagen was of titelverdedigster Van Goozen in staat zou zijn om haar twee grote concurrentes van Jong Oranje, Wieteke Cramer en Frédérique Anko- né, te verslaan. Dat bleek voor de schaatsster van de IJsclub Hoogmade geen haalbare kaart. Met name de 18- jarige Cramer, lid van STC De Pream- keskouwers, was niet te stoppen. De Lemmerse won alle afstanden (500, 1500, 1000 en 3000 meter). Ze verbe terde bovendien drie baanrecords. Van Goozen (19), regerend wereld kampioene bij de junioren, stond al leen op de kortste afstand (43,04 se conden) niet op het podium. Ze werd drie keer derde dankzij 2.09,20, 1.24,41 en 4.32,38. Ankoné (18), lid van de Ootmarsumse IJsclub, liet vier keer de tweede tijd noteren en scherpte daar bij twee persoonlijk beste tijden aan. Thijs van Goudoever behaalde in 'zijn' A-groep één toptienklassering. De Leidenaar werd tiende op de 500 meter met 39,90 seconden. Dat was onvoldoende voor een startbewijs op de afsluitende afstand (5000 meter). Nederlands kampioen bij de junioren A werd Maurice van der Dool (Hoor naar), die dit seizoen debuteert als lid van Jong Oranje. Borst ondervond als verwacht ge duchte tegenstand van Erna de Vries uit Haule. Maar de Voorhoutse juniore B gaf alleen op de 1500 meter toe: 2.09,31 (baanrecord) om 2.09,76. Zo wel op de 500 meter (42,53) als de twee 1000 meters (1.24,65 en 1.24,33) was Borst de beste. Esther Boer, die genoe gen moest nemerv met de vijfde plaats overall, scoorde één derde plaats (43,66 op de 500 meter) en twee pr's. Op alle afstanden schaarde de Wou- brugse zich bij de toptien. B-junior Dennie van Leeuwen leverde fraaie strijd, maar werd voor zijn inspannin gen niet beloond. De Hoogmadenaar eindigde drie keer op plaats vier en kwam daarmee ook op die stek in het eindklassement uit. Op de 1500 meter (2.01,26) en de 3000 meter (4.16,16) was Van Leeuwen wel sneller dan ooit. De titel ging naar Remco Olde Heuvel (Losser), die alle hoogste ereplaatsen voor zich opeiste. Margot Boer toonde zich in Gronin gen bij de junioren C een klasse apart. Het talentje won de 500 en de 1000 meter met meer dan een seconde voorsprong op haar leeftijdgenotes. Van der Star boekte de tweede plaats op de 500 meter en werd zevende op de dubbele sprintafstand. Ook Anouk Zoutendijk uit Leiderdorp reikte tot een hoge klassering. Zij werd tiende op de openingsafstand. Looijenstein had 41,25 seconden nodig voor de 500 me ter (tweede) en liet de vijfde tijd note ren op de 1500 meter. Alleen Arjen van der Kieft uit Zwanenburg reed een ho ger puntentotaal bijeen. Zowel bij de dames als heren neo-senioren waren er geen deelnemers uit de Leidse regio. De titels gingen respectievelijk naar Christine Heins (Maarssenbroek) en MarkTuitert uit Holten. 12- I3lartin Verkerk heeft de enkel- 13-|pltitël van het viersterren A- :mooi in Hoorn op zijn naam chreven. De 21-jarige Al- ense proftennisser was in de ndstrijd in twee sets (7-5 6-3) meerdere van Eric Reuijl, die coach dit jaar het je 12-jnsburgse talent Bart van :lft op de moeilijke weg naar n internationale loopbaan igeleidt. Verkerk was vooral intent met zijn overwinning de halve finale op Wouter w andaart, die hij na drie lange ts voorbleef. Eerder deze win- bij het A-toernooi van ight had de Alphenaar nog in finale van hem verloren, 'apijt is zijn favoriete onder- ond en mijn slechtste", zei 'rkerk, die volgende week lor twee Futures en een Chal ky ïger-toernooi naar Engeland ]reist. „In de A-toernooien is een van de sterkste Neder - idse tennissers. Dan ben je als je hem kunt verslaan en geeft het je vertrouwen voor de komende toernooien." Katja Nossik drong bij het A- toernooi in Asten door tot de laatste vier. Door het er toege paste poulesysteem vormde het evenement een uitstekende voorbereiding op de eerste in ternationale trip die de Leider- dorpse op haar programma heeft staan. Nossik heeft zich, evenals haar teamgenoten bij Dekker Tennis Warmond, Jo- landa Mens eh Anouk Sterk, in geschreven voor twee toernooi en in Indonesië. Leonie Mekel voerde in Asten vijf partijen tot winst. De nieuwe competitie aanwinst van het Katwijkse Zee Duin bleek geen nadelige ge volgen te hebben overgehou den aan een overval waarbij zij het slachtoffer was. De 16-jarige Mekel werd twee weken gele den op weg naar de training in Warmond door drie gemasker de mannen tot stoppen ge dwongen en moest onder be dreiging van een vuurwapen haar scooter afstaan. leiden Met gespreide armen leidt Han Kul- ker de warming-up. Onder begeleiding van de oud-atleet zijn zaterdag 190 lopers be gonnen aan hun voorbereiding op de Leidse marathon, die zondag 11 juni wordt gehou den. Ze worden klaargestoomd voorde 10, de 21 en in een enkel geval zelfs 42,195 kilo meter. Het totaal aantal deelnemers dat vorig jaar aan de Leidsch Dagblad marathongroep deelnam (zo'n 70) is daarmee ruimschoots verdubbeld. Kulker - op de 1500 meter ooit derde op het EK - en de zes overige trainers onderwier pen de sporters zaterdag eerst aan een fit heidstest. Dit om de deelnemers, van begin ners tot gevorderden, in groepen te kunnen indelen. In negen clinics, waarvan afgelopen zaterdag dus de eerste, wordt naast training uitleg gegeven over zaken als voeding, kle ding en schoeisel. Tijdens die sessies krijgen de lopers ook de trainingsschema's mee die zij af moeten werken. Mensen die ook willen 'Hollen met Han' kunnen zich nog aanmelden. Tot het begin van de tweede clinic op zaterdag 12 februari is inschrijving mogelijk bij Jacquelien Mas- saar (tel: 071-5356212). In de komende ne gentien weken - zo lang duurt de voorberei dingstijd op de marathon - zal het Leidsch Dagblad de verrichtingen van de marathon- groep volgen. Wekelijks vertelt een van de deelnemers over zijn of haar ervaringen. foto hielco kuipers Be mmen «jan bey it Leids Damgenootschap behaalde in de lan- iioi lijke KNDB-damcompetitie een verrassend akkelijke zege. Met nota bene twee invallers (Ni rsloeg LDG het sterke tweede team van het nersfoorts Damgenootschap: 14-6. RDC et ijnsburg) klom door een 9-11 winst op hek- w nsluiter Den Haag naar de tweede positie op ranglijst. De RDC-reserves verloren met 14-6 n koploper DDV (Dordrecht) en Samen Sterk vij azerswoude) verloor van titelkandidaat Edam- olendam met 12-8. )G - ADG 2 14-6 ins Tangelder opende aan het eerste bord voor Leids Damgenootschap de score, door met n zeldzame grote slagzet van vijf schijven 'er te winnen. Zijn opponent gaf de partij met- op. LDG liep uit, door scores van invaller OCKip van Duyvenbode en van André van der ijmej rartel met simpele schijfwinst. Het Amersfoorts imgenootschap kwam wat terug in de wed- ijd, doordat Henk Meester in een rare vijf-om- !ee f-stand terechtkwam en verloor. Bovendien Bos' )g Jan Slingerland tegen de ratingsterke Harry Waard in de tijdnoodfase onderuit. l'erder liet LDG het echter niet komen, want ms Kreder had in het middenspel winnend a ordeel en invaller Piet Swart kwam op eenvou- ;e wijze tot de volle score. Arend van Beelen n in zijn boeiende partij met een korte vleugel sluiting niet tot winst komen en Dick den Ou- R kwam in een wederzijds verplichtend afspel echt (remises). Fred Ong zat als laatste in een en moeilijk eindspel van vijf tegen vier. Ong al zijn techniek nodig om te kunnen winnen zou daarin uiteindelijk slagen. in Haag-RDC 9-11 IC had aan degradatiekandidaat Den Haag be- Jgl aid geen gemakkelijke tegenstander. Hoewel er 16-1 een tweetal overtuigende zeges een 4-8 ]j?'orsprong werd behaald (Mark Bremer met een itasievolle aanval en Cor van Dusseldorp bleek agha sterk voor z'n opponent) kwamen Kloosterziel, De Mooij, Bosch en Kromhout toch niet verder dan remises. Toen Eric-Jan van Reenen in tijdnood een foutje maakte en verloor en ook de jeugdige in valler Alfons van der Plas (14 jaar) z'n schijfver- lies niet wist te compenseren, was het maar goed dat Eric Hogewoning zijn tegenstander gedeci deerd met een schijfoffer van het bord speelde. Uiteindelijk wist Pieter-Jan Rijken zich in een vreemd spelletje naar remise te mazzelen, waar door RDC een benauwde zege pakte en daarmee het nog maximaal haalbare in deze competitie (de tweede plaats op de ranglijst) reeds in hun bezit hebben. DDV - RDC 2 14-6 Het tweede team van RDC koesterde vooraf te gen koploper DDV geen illusies. Dat het uitein delijk 'slechts' met 14-6 verloor, kan gezien de omstandigheden zelfs verdienstelijk worden ge noemd. RDC liep door fileproblemen een flinke tijdsachterstand op en damde bovendien met een speler minder, omdat Nico Mul het aan- vangstijdstip niet wist te halen. De RDC-bordpunten kwamen tot stand door verdienstelijke remises van Piet van Egmond, Ri- nus en Mariëlle Kromhout en Casper Vroegop. Renate Sneijders kwam als enige (weer) tot de volle score in haar tweede invalsbeurt door zich in het centrum op overtuigende wijze naar de winst te offeren. Edam/V'dam - Samen Sterk 12-8 Titelkandidaat Edam/Volendam bleek een maat je te groot voor Samen Sterk. Met een achttal vechtremises en twee nederlagen was de koek snel op. Bij Samen Sterk speelde dit keer Peter Slagter weer eens mee. Hij is één van de betere spelers bij Samen Sterk, maar heeft een tijd niet gedamd en mist daardoor te veel wedstrijdritme om een echt gevaar voor de tegenstanders te zijn. Hij was een van de remisespelers. Richard Treur kampt met een flinke vormcrisis en verloor ook nu weer van een zwakkere tegen stander. Linda Schnieders verviel in haar oude fout en tuinde - in betere stelling - in een simpe le combinatie en kon opgeven. De winnaars van de sportverkiezing in Zoeterwoude met van links naar rechts: Louis van Schaarenburg, Dieuwertje Vermeulen, Maarten van der Salm en Judith Straathof. foto eric taal zoeterwoude 'aken jan bey j 14-Jt Corus-schaaktoemooi 0 Spi eft naast de grootmeesters- iepen ook een reservegroep n circa dertig meesters die ié- leen promotieplaats streden ar de grootmeestergroep B 14- n volgend jaar. Deze reservegroep was dit 18- r erg sterk bezet met veel buitenlandse meesters, onder anderen Ivkov, Georgiev, Bellin en Romero Holmes. Opvallend was dan ook de eerste plaats (en daarmee promotie) van de Nederlandse internationaal meester (IM) Manuel Bosboom met zeven punten uit negen partijen. Yge Visser werd twee de op een half punt en derde werd Leidenaar Stefan van Blit terswijk (LSG) met zes punten. Van Blitterswijk scoorde hier mee (met een half punt over- score) z'n derde IM-resultaat. Hij moet afwachten of dit door de FIDE wordt erkend, omdat een van die resultaten behaald is in de KNSB-competitie. „Voor de IM-titel heb ik nog een flinke sloot ratingpunten nodig", zei Van Blitterswijk. Ze baalde er verschrikkelijk van dat ze niet in Calgary was, om daar de World Cupwedstrijden te rijden, maar kreeg in haar woonplaats Zoeterwoude een 'leuk' doekje voor het bloeden. Judith Straathof, vlak na kerst door een knieblessure uitge schakeld voor het NK afstan den, 'Calgary' en het WK-all- round (waar ze eerste reserve zou zijn), werd zaterdagmiddag andermaal uitgeroepen tot 'de beste van de beste' Zoeter- woudse sporters. Tijdens het sportgala in za lencentrum Don Bosco over handigde burgemeester Koop manschap haar de speciale tro fee die hoort bij deze 'overkoe pelende' prijs, die traditioneel wordt uitgereikt na de verkie zingen van de sportman (LZ- zwemmer Louis van Schaarén- burg), sportvrouw (LZ-zwem- ster Dieuwertje Vermeulen), sportclub (de voetbalvereniging Meerburg) en sportvereniging van het jaar (SJZ). Straathof was er verguld mee: „Het is onwijs jammer dat ik Calgary mis, want ik zal nu nooit weten wat ik daar had kunnen rijden, maar dit is ook leuk. Hier doe je het tenslotte voor. De schaatsster, die gister avond haar eerste wedstrijdje weer reed in Den Haag, werd beloond voor haar prestaties in 1999: kampioene bij de neo-se nioren, vijfde op het NK all round en vaak opvallend goed bij World Cup-wedstrijden, waarbij ze op de 1500 meter in Heerenveen zelfs sneller was dan Gunda Niemann. Voor de titel 'sportvrouw van het jaar' kwam zij ditmaal niet meer in aanmerking. Wie in die verkie zing vijf keer eerste is gewor- Geen publieksprijs voor Rus Gary Kasparov blijft een wonderlijke vogel, eentje met gebruiksaanwijzingen. De sterkste schaker van de wereld heeft in het weekeinde met overmacht het Corus Chess Tournament op zijn naam geschreven. Desondanks ver liet de in z'n wiek geschoten Rus boos en tot in het diep st van zijn ziel gekwetst dorpshuis De Moriaan in Wijk aan Zee. wuk aan zee hans reismann Kasparov raakte na zijn zege op Judith Polgar in de slotronde van de kook toen hij vernam dat niet hij maar Alexander Morozevitsj voor diens winst partij tegen Pedrag Nikolic de dagelijkse publieksprijs (500 gulden) had ontvangen. „Bela chelijk", riep de schaker uit Ba koe, nu eenmaal tuk op respect en waardering, emotioneel uit. En zonder iemand een blik waardig te gunnen beende hij, het gezicht op onweer, in gezel schap van zijn vaste secondant Joeri Doichoiau richting hotel. Kasparov kwam evenwel snel tot inkeer, zeker nadat hij had vernomen dat de publieksprijs niet per definitie is bestemd voor de beste partij van de dag. Van een boycot van de slotcere monie zag hij wijselijk af en een paar uurtjes later nam hij glim mend van trots de eerste prijs (20.000 gulden) in ontvangst. En alsof er niets was voorgeval len liet de Russische gewelde naar doorschemeren dat de (debuterende) toernooidirec teur Jeroen van den Berg en de zijnen volgend jaar weer op hem konden rekenen. Gary Kasparov, de onvoor spelbare, liet in Wijk aan Zee drie achtervolgers (Leko, Kram- nik en Anand) maar liefst an derhalve punt achter zich. Des ondanks was iedereen het er over eens dat de nummer één van de wereld minder spranke lend spel heeft laten zien dan een jaar geleden, toen hij de laatste Hoogovens won en nota bene één nederlaag (tegen Ivan Sokolov) aan de broek kreeg. „Kasparov was minder sterk dan vorig jaar", meende Jan Timman. „Vooral met zwart heeft hij niets bijzonders laten zien. Maar misschien komt het ook wel doordat mensen nu be ter op hem zijn ingespeeld." En Loek van Wely merkte op: ,,ln een hoop partijen heeft hij op het randje gestaan. Enkele ke ren was hij zelfs al afgeschre ven. Maar het tekent zijn klasse dat hij zich steeds weer heeft hersteld. Het mentale aspect heeft daarbij een belangrijke rol gespeeld." Met de remise tussen Kram- nik en Kasparov in de zaterdag se, voorlaatste ronde van Corus was de beslissing in feite al ge vallen. Kramnik speelde een merkwaardig toernooi. Hij startte overdonderend (4 uit 5), maar zag daarna geen kans meer een vol punt te scoren: acht keer achtereen remise. Het speelt hem vaak parten: een te rugval na een sterk begin. Jan Timman nestelde zich op de valreep op gelijke hoogte met Jeroen Piket, die zo voort varend was begonnen maar door griep een fikse stap terug moest doen. Piket speelde za terdag razendsnel remise tegen Anand, die eveneens met een opkomend griepje worstelde, maar zondag moest de Leider dorper in het eindspel buigen voor zijn vroegere leermeester Viktor Kortsjnoj. „Dat is flink balen natuurlijk", verzuchtte Leiderdorper Piket, die gister avond al voor de prijsuitreiking (weer) onder de wol kroop. „Sinds de rustdag is het mis. Ik heb constant op bed gelegen. Ik ben zaterdag nog naar de dok ter geweest. Het is maar goed dat er geen dopingcontrole plaatsvindt, want ik heb heel wat pillen geslikt. Maar niets helpt tegen deze griep. Ik speel de op het laatst als een dweil. En zo voelde ik me ook." Timman daarentegen voegde in het slotweekeinde anderhal ve punt aan zijn totaal toe en fi nishte zodoende, evenals Piket, op vijftig procent. Hij was er niet tevreden mee. „Ik wil het geen falen noemen", aldus Timman, „Ik heb goede dagen gekend, maar daar stonden toch te veel zwakke dagen te genover. Ik heb stomme reken fouten gemaakt en dat irriteert me mateloos." Loek van Wely sloot het toer nooi af met halfjes tegen Leko en Kramnik, waardoor hij op de laatste plaats bleef. Hij noemde dat 'verschrikkelijk' en zei, niet zonder enige zelfspot, 'zich diep te schamen'. Maar de Til- burger hield 'een goed gevoel' over aan het toernooi, waarin hij naam maakte door met zwart te volharden in de Naj- dorf-variant van het Siciliaans, ondanks oorwassingen van Kasparov, Morozevitsj en Tim man. Het meest te kwaad heeft Van Wely het tijdens het toernooi evenwel gehad met zijn remise partij tegen Pedrag Nikolic, waarin de Bosniër in verloren stand ontsnapte dankzij een pattruc. „Dat ik dat toeliet was pure zelfkastijding van mijn kant", aldus Van Wely. „Ik heb Nikolic volledig weggespeeld, maar een technisch gewonnen eindspel niet winnen doet pijn. Je hebt dan wel zin om een pot je te janken." Het is er niet van gekomen, doch dat terzijde. den, zoals zij, kan volgens de reglementen geen kandidaat meer zijn, maar kan wel mee dingen naar de wisselbeker in de 'buitencategorie'. Daardoor lag de weg naar de eerste plek bij de vrouwen dit maal geheel open voor andere sportsters. Zwemster Dieuwer tje Vermeulen (15), die haar slag schoolt bij het Leidse CZ'86, dook in het gat en eiste de titel voor zich op, voor wiel- renster Suzanne de Goede. Achter de zwemmende 'blikver- zamelaar' Louis Schaarenburg, werd rugbytalent Hajo Feitsma (DIOK) tweede bij de mannen. De aanmoedigingsprijs ging naar de jazzdansende meisjes- groep van Meerburg. De jeugdi ge schaatser Maarten van der Salm werd talent van het jaar in Zoeterwoude, dat op of rond Koninginnedag de sporter van de eeuw kiest. leiden wilmar kortleever Anderhalve maand voor de we reldkampioenschappen veldlo pen is Erika van de Bilt al zeker van uitzending. De loopster van Leiden Atletiek staat eerste in de tussenstand van het Delta Lloy crosscircuit. Na de vierde wedstrijd volgende week zon dag in Uden wordt op basis van dat nationale circuit alvast een loopster aangewezen voor de kampioenschappen in het Por tugese Villamoura op 18 en 19 maart. De rest van de selectie wordt vastgesteld na de nationale- kampioenschappen op 5 maart. Door blessures en afmeldingen van concurrentes kan Van de Bilt in Uden niet meer worden ingehaald. Nummer twee Na- dezhda Wijenberg vindt de wedstrijd niet passen in haar marathonvoorbereiding. Num mer drie Miranda Boonstra kiest in tegenstelling tot haar clubgenote Van de Bilt voor deelname aan de Europa Cup cross voor clubteams in Spanje. De enige concurrente die was overgebleven, de Brabantse Sandra Hofmans, is geblesseerd geraakt. Het is voor de derde keer dat Van de Bilt (28) zich plaatst voor het wereldkampioen schap. In 1998 moest ze gebles seerd afzeggen, in 1999 gaf ze de voorkeur aan de Haagse City Pier City loop.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29