Saturnus geeft de zege aan DES '72 De Zijl/LGB veel sterker dan Vivax 1] Verlies Leythoii tegen 'makkie' AZC heeft geen moeite met Robben Belangrijke punteiii Rijnstreek-mannen Sport Ht Rijke medailleoogst voor jeugdploeg LZ MAANDAG 31 JANUARI 2000 Kansen op kampioenschap lijken verkeken In de eerste divisie B hebben de mannen van Saturnus de topper tegen DES'72 met 17-18 verloren (rust 7-8). Met de wetenschap dat bij verlies de kans op een even tueel kampioenschap een stuk kleiner zou worden, start ten beide ploegen in een matig gevulde Vijf-Meihal zeer aftastend. Vooraf had Saturnus-coach Peter Barreveld nog aangekondigd dat het een 'bloed aan de paal'-wed strijd zou worden, en daarin kreeg hij al snel gelijk. LEIDEN ROEL DE ZEEUW Na de zenuwachtige openings fase beukten de teams erop los en was de toon met enkele tijd- straffen aan beide kanten snel gezet. DES had geleerd van een eerder treffen met de Leide- naars en besloot tot een per soonlijke dekking op Freek de Bakker. Die taktiek werkte, want de sterspeler kon zich nauwelijks in de wedstrijd spe len en kreeg zijn vizier niet meer op scherp. De altijd zo rustige De Bakker liet zich zelfs enkele malen verleiden tot aan merkingen aan het adres van het arbitrale duo, dat -het dient eerlijkheidshelave gezegd te worden- tot enkele discutabele beslissingen in zijn nadeel be sloot. Ook aanvoerder Marcel Nieu- wenhuys kreeg geen vat op het spel van de tegenstander, zodat de Leidse voortrekkersrol deze keer uit een andere hoek moest komen. Het was Nico Mooren die de lijnen uitzette, subtiele steekpasses gaf, nuttige overtre dingen maakte en regelmatig een belangrijke treffer meepik te. De lage 7-8-ruststand hield de strijd ook na de thee onge meen spannend. Beide defen sies speelden groots en doel punten vielen met name uit strafworpen te noteren, of wer den gemaakt in overtalsituaties en de fast-break. Bovendien stonden in beide goals twee fantastische sluitposten: bij DES de 'beul' Dennis Abram- sen, bij Saturnus een subliem keepende Rob Otten, die met een dozijn miraculeuze reddin gen de thuisploeg in de slotfase op de rails hield. De arbitrage bleef ondertus sen strooien met tijdstraffen en gele prenten en raakte de greep op dit belangrijke treffen, dat, naarmate de tijd verstreek als maar grimmiger werd, volledig kwijt. Het eerste opstootje viel te noteren vlak voor de rust, toen Giovanni Voskuil op hard handige wijze werd gevloerd. Een botsing waarbij Freek de Bakker betrokken was, stookte het vuurtje direct na de pauze verder op, en ook beide coa ches lieten zich niet onbetuigd, zodat de sfeer tot ongekende hoogte was opgefokt. Tegen deze achtergrond was het de spielniacher Nico Moo ren die zich liet gaan. Met nog enkele minuten te gaan ver prutste hij bij een 16-15 voor sprong een strafbal. De hieruit- volgende tegenaanval werd ver volgens door hemzelf onregle mentair gestuit, zodat hij niet alleen voor twee minuten naar de kant moest, ook werd de toegekende strafbal door DES verzilverd. In de aansluitende overtalsi- tuatie kwamen de Drechtstede- lingen zelfs met 16-17 voor. Even later was het diezelfde Marcel Nieuwenhuijs van Saturnus legt aan voor een schot. De Leidenaars verloren met 17-18 van DES '72. Mooren die in de fast-break on der het parket geschoffeld werd. Maar in plaats van zich met de strafworp én de tijdstraf aan Papandrechtse kant tevre den te stellen, smeet hij de bal geïrriteerd in de bank van de gasten. Trainer en wisselspelers stoven woedend omhoog, een handgemeen volgde en Mooren moest naar de tribune. De strafbal werd evenwel door de ijzersterk spelende Pe ter Innemee benut, maar van de man-méérsituatie was geen sprake meer. Sterker, DES'72 kwam in de zinderende slotse conden zelfs, nog voorbij de thuisploeg: 17-18. Coach Barreveld was verbit terd over de schlemiel van de wedstrijd: „Nico heeft ons ge nekt. Het huizenhoge krediet dat-ie gedurende de gehele wedstrijd had opgebouwd, ver gooide hij in één onbezonnen actie." En verder: Onze dekking was foutloos vandaag, alleen de afwerking had veel beter ge- Emotieloos verloop derby De derby in de eerste klasse tussen De Zijl/LGB en Vivax kent meestal een emotioneel verloop. Afgelopen zaterdag in Oegstgeest kwam daar weinig van terecht. De Zijl/LGB was vooral in het benutten van de kansen veel sterker en won na een lauwe wedstrijd met 5-9. Voor beide ploegen stond er het een en ander op het spel. De Zijl/LGB moest winnen om in de race voor de titel te blijven en Vi vax kon de punten goed gebruiken om een plaats bij de eerste vier ploegen te bewerkstelligen. Ingre diënten genoeg dus om een wed strijd op het scherpst van de snede te verwachten. Niets was minder lacob Spijker van de ploeg uit Leiden keek dan ook enigszins ver baasd terug. „We hadden duidelijk meer van Vivax verwacht. Ze had den tenslotte van VZC gewonnen. Wij speelden een van onze beste partijen. We hadden ons concept een beetje afgestemd op Serge Dietz. We hebben hem veel laten zwemmen, waardoor hij minder aan scoren toe kon komen. Dat is goed gelukt. Verder blijkt in dit soort wedstrijden het voordeel van onze brede selectie. Rob Dubbel- deman is nog geblesseerd, maar zijn taak werd door Ron Ligtvoet prima overgenomen. Een heel be langrijke overwinning met de wed strijden tegen BZPC en Rapido voor de boeg. In die wedstrijden moet blijken waar we staan. Groot verschil tussen beide ploegen was het benutten van de man-meersituatie. In de eerste pe riode kregen beide teams er drie. Tussenstand na het eerste part was 0-3 voor De Zijl/LGB. Vivax coach Michel van der Zeeuw be- rusttend. „We kregen bij die man meers zelfs geen kans op een sco re, dan houdt natuurlijk alles op. We hebben een lesje in efficiëntie gehad. Serge Dietz had een minde re dag, maar er was ook niemand die het van hem overnam. Het is tekenend dat een jongen uit het tweede Koen ten Hake, topscorer is geworden. Jammer voor ons, maar een terechte zege voor De Zijl/LGB". In de tweede periode een zelfde spelbeeld. Vivax, in het veld niet veel minder, bleef de man-meer missen, terwijl De Zijl/LGB in die zelfde situaties uiterst trefzeker was. Halverwege stond er 1-4 op het scorebord. Toen Sjors Verburg in de derde periode 2-4 liet aante kenen leek Vivax terug te kunnen komen. De Zijl/LGB had het goede antwoord paraat. Opnieuw twee man-meers van respectievelijk Ron Ligtvoet en Johan Kluivers Johan Kluivers van De Zijl/LGB controleert de bal, Hans Tijsburg van Vivax heeft geen verweer. De Zijl/LGB won ge makkelijk met 5-9. foto hielco kuipers brachten de marge op vier treffers lange aanvallen gekozen. Vivax 5-9. (2-6) en de wedstrijd was beslist. kon doen wat het wilde de zege Goals Zijl/LGB: Ron Ligtvoet (3), De resterende tijd gaf een rustig voor De Zijl/LGB kwam niet meer Bas Meegdes (3), Johan kluivers (1) spelend Zijl/LGB te zien. Met Al- in gevaar. Jeroen Sprinkhuizen (1) en Joa- bert Spijker in het water werd voor Periodestanden: 0-3, 1-4, 3-6 en chim de Ruysscher (1). WATERPOLO DIRK KLOOS AZC had geen enkele moeite met HZC/De Rob ben. De Alphenaren wonnen met 13-5. Na een pe riode stond het al 4-0 voor de ploeg van Ron de Vogel. Verder kon De Vogel naar hartelust wisse len. Het hard spelende De Robben kreeg geen vat op AZC en mocht met de nederlaag niet eens klagen. Teammanager André de Jeu van de Alphense ploeg keek met gemengde gevoelens terug. „De Robben speelt eigenlijk geen polo, ze proberen al leen maar jou het spelen te beletten. Tot voor kort lieten we nog wel eens punten liggen in dit soort wedstrijden, maar nu winnen we probleemloos. Bovendien hadden wij negen man die scoorden." Periodestanden: 4-0, 7-3, 9-4 en 13-5. Topscorers AZC: Bob Brebde 3, Joeri Stoffels 2 en Niels Joor 2. LZ 1886 verloor in Ede met 13-8 van Polar Bears. Na een redelijke start ging het snel bergafwaarts met de Leidse ploeg. Ondanks het goede keepen van Jan Schrama kwam Polar Bears al in het twee de part op 8-2 en kon LZ een goed resultaat verge ten. In de slotfase gaven de Leidenaars de stand nog een draaglijk aanzien. Topscorer LZ 1886: Tjerk Kramer 5. Sassenheim en Katwijk vochten een derby uit. In de eerste competitiehelft werd het 4-4. Nu was iedereen het erover eens dat de 4-6 zege voor de Katwijkers terecht was. Harald Geurds van Sassen heim: „We begonnen gewoon te mat. In de eerste twee perioden waren we niet fel genoeg. Daarna ging het wel beter, maar we konden Katwijk niet meer bedreigen." Ruud Plouvier van Katwijk vond dat zijn ploeg nog genadig was geweest voor Sassenheim. „We maakten de kansen slecht af. Nu blijven ze toch nog in de wedstrijd. De 3-6 van Katwijk, drie mi nuten voor het einde, sloeg de laatste Sassenheim- se hoop de grond in. Doelpunten Katwijk: Kjelld Boonstoppel (3), Alex Sieval (2) en Wim Schaap (1). Sassenheim: leny Leepel (2), Rene de Bruin (1) en Erwin de Bruin (1). Koudekerk was in de derde klasse te sterk voor Aquarijn. Na een stroeve start (0-2) werd Aquarijn overklast. De felle pressing ging zijn vruchten af werpen en de negatieve marge werd omgebogen. Vooral de laatste periode was Koudekerk opper machtig. Van 4-3 werd het 8-4. Topscorers Koudekerk: Sander Emeys (2). Sander Filippo (2) en Niel Martha (2). Alkemade verloor met 6-4 van De Vuursche. De ploeg van Jim van Es had te kampen met vakan ties en blessures. De zoneverdediging van De Vuursche stelde Alkemade voor problemen. Van Es miste een schutter. „We raakten te veel paal en lat en hebben het daardoor aan onszelf te wijten. De jonge jongens missen nog de ervaring om te gen zo'n zone te spelen." Topscorer: Frank de Heij (2). Bij de vrouwen verloor LZ 1886 van Otters/het Gooi met 7-5. Verdedigend ging het goed, maar aanvallend werd er te slordig gespeeld. Topscoorsten Noeki Klein (3). In de tweede klasse herstelde Alkemade zich van de dubbele nederlaag tegen Gouwestaete. Aliance werd in Zaandam door goed combinatie spel met 5-11 teruggewezen. Topscoorsters: Rianne Hoogeboom (5) en Brenda Hooge- boom (3). HANDBAL ROEL DE ZEEUW In de eerste divisie B bij de vrouwen leed Foreholte een te leurstellende nederlaag bij La- son: 17-13 (rust: 6-7). Forehol- te-coach Rondberg experimen teerde voor 't eerst met een 6-0- verdediging en was daarover niet ontevreden. De thuisploeg had moeite met scoren en de Veensen namen zelfs heel bru taal een 6-7 voorsprong bij de rust. Vijf minuten daarvoor was de wedstrijd gestaakt omdat te veel condens in de zaal de vloer spekglad had gemaakt. Beslo ten werd om daarom met de deuren open verder te spelen. Na de thee ging de partij tot 10- 10 gelijk op. Vanaf dat moment grossierden Esther Nieuwen- dijk, Patty Warmerdam en Es ther Hoek in de individuele fouten. Bovendien liep de fast- break bij de Voorhoutsen on zorgvuldig en werden enkele strafballen gemist. Uiteindelijk liepen de Valkenburgsen steeds verder uit en bleef de scoretel ler op 17-13 steken. In de derde divisie boekten de mannen van Rijnstreek een belangrijke overwinning. Rijn streek versloeg in eigen huis subtopper Unitas'63 met maar liefst 27-17 (rust: 15-7). De winst werd makkelijker behaald dan vooraf was gedacht. Sluit post Steffen Lagendijk keepte een uitstekende partij en hielp de ploeg van coach Tinus Pabst door de moeilijke periodes heen. Remco Pabst was het doeltreffendst met tien treffers, Bas van Rijn schreef er zeven op zijn naam bij. Alle naast concurrenten verloren hu wedstrijden, zodat Rijnstree] r' nog volop in de race is voor he kampioenschap met slecht één punt achter de koploper. De vrouwen van Stompwijk j /Fairplay zagen hun naaste bek lager Hoilandiaan eveneen verliezen, waardoor de koppo sitie alleen wordt ingenomea na de zege van 12-10 op DWS (rust 6-7). Op papier moest ht een makkelijke middag worde in de eigen Meerhorst-hal. Dpi Rotterdammers hadden de eei ste wedstrijd al met 20-7 verlo ren en verkeerden in ernstig degradatienood. Stompwi had echter een off-day e moest dat nog bijna met verlien bekopen. De vrouwen van Oase werke éi zich steeds dieper in de nestei hi Het degradatieduel in De st Haag tegen HEC ging met 13-1 la verloren. HEC speelde met eei P: zeer open defensie, maar mm die ruimte wisten de speelstei iv van coach 't Mannetje zicK geen raad. De Veensen ginge nog wel rusten met een 4- voorsprong, die na de thee si ongedaan werd gemaakt, hofstedelingen kwamen na 6-5 vervolgens geen momei meer in gevaar. Het ziet er nat uit dat Oase met Achilles g< uitmaken wie er degradeert de derde divisie. In dezelfde klasse speelde d\ de mannen van Saturnus 2 miD 28-28 gelijk tegen WIK 2, c ii nummer laatst, zodat de rol va a de Leidse reserves lijkt uitgul; speeld. foto eric taal kund. Zonde, want dit was dé wedstrijd voor ons. Nu zijn we afhankelijk van wat de concur rentie gaat doen, terwijl je zelf alles moet winnen," aldus de zeer teleurgestelde Hagenaar. Met vijf punten achterstand op beide koplopers Hellas en DES lijkt de competitie voor de Leidenaars inderdaad gespeeld. Leiderdorpers geven 2-0 voorsprong weg VOLLEYBAL CHRIS HARTMAN De volleyballers van Leython troffen in Zenzero/Sovicos 2 een tegenstanderdie op papier als een 'makkie' omschreven kon worden. De praktijk zag erechter anders uit, want de Leiderdorpers verloren met 3-2. Ook de mannen van RW leden een 3-2 nederlaag. De vrouwen van Gemini/Kange- roes en RWzegevierden met respectievelijk 3-0 en 3-2. Gemini/Kangeroes behoefde in Zoetermeer niet tot op de bodem te gaan om hetonder- aan staande Zovoc te bedwin gen. Met name in de eerste en tweede reeksliep het bij de for matie uit Voorschoten op rolle tjes. Gemini won deze setsmet 15-7 en 15-9. Gemini-coach Nico Halsema: „Eerder in het seizoen haddenwe veel meer moeite met Zovoc. Toen won nen we met 3-1." In het derde bedrijf nam Gemini een 10-0 voorsprong. Vervolgens gunde Halsema Laura Smits enige speeltijd, omdat spelverdeelster Linda Botermans ziek was ge weest. Deconcentratie viel ech ter weg bij Gemini, waardoor Zovoc kon naderen tot opvier punten. Maar de winst gaven de bezoeksters niet uit handen: 9-15.Halsema: „Alleen Evelien Brouwer heeft niet gespeeld. Zij mag zaterdag tegen Voko be ginnen." De vrouwen van RW noteer den een moeizame zege op hekkensluiter VCNesselande 2. In Zevenhuizen werd het 2-3. Setstanden: 4-15, 15-5, 15-10,3-15 en 11-15. RW- -coach Lieuwe van der Meulen: „Op het papier lijkt het een wedstrijd met pieken en dalen, maar in de praktijk viel dat wel mee. Hetwas niet zo dat we het ene moment heel sterk en het, andere moment heel zwak speelden. Feit is gewoon dat de krachtsverschillen in onze klas se klein zijn. Er zitten geen slechte ploegen meer tussen." In de tweede set viel de service- druk bij RW weg, waardoor Nesselande aanvallend het eeu en ander kon laten zien. RVe; moest het doen zonder Esthco van der Speijk. De inbreng vai t; de nog niet helemaal fitte Eia ther Hartog bleef beperkt t 2 enkele rondjes in het achte )c veld. In eerste instantie leek voor Leython geen vuiltje a<iii de lucht. De nummer drie v;n de ranglijst speelde tegen So\ lii cos 2 niet denderend, maar ze ic te de eerste en tweede set wel e winst om. De ommekeer kwa c in het derde speldeel. Bas Do A kers, spelverdeler en aanvoele der van de Leiderdorpse eqi ir pe: „Bij een stand van 4-8 kw ia men onze aanvallers niet me li tot scoren. Sovicos, dat tot d< ai toe slecht had gespeeld, z<ti toen dat er mogelijkheden w ren. Bij ons liep bovendien service niet meer. Maakte eerste instantie Sovicos de foi - ten, vanaf de derde set dedf wij dat." De Leython-selecl telde in Den Haag maar lief twaalf namen. Marc Stron- horst, licht geblesseerd, was enige die niet in actie kwaï Setstanden: 9-15, 8-15, 15-' 15-13 en 15-10. De mannen van RW, zakt naar de voorlaatste posit op de ladder,verloren de uw wedstrijd tegen Waterlande onnodig met 3-2. Qua vollen balcapaciteiten deed de Rijn Ie burgse ploeg absoluut niet oi p der voor de Nieuwkopers, d e opereerden zonder hun vas e spelverdeler. Coach Mart e Broere moest noodgedwongf Ie zijn positie overnemen. Aai e; vankelijk was dat geen succell; want Waterlanders verloor <fl? eerste reeks kansloos met 6-1 Hoe kwetsbaar RW, gecoac 2 door voorzitter Bart van Kruiie tum, op dit moment is bleek ig de tweede episode. Waterla ie ders oefende iets meer druk i en de fouten regen zich Rijnsburgse kant aaneen: 15- ei In de sets die volgden waren oi krachtsverschillen geril ie 15-12, 15-17 (na 14-11) fe 15-10. ta De jeugdploeg van LZ 1886 is met twaalf medailles terugge komen van de Nederlandse zwemkampioenschappen. In Almelo haalde Toesja Klein drie medailles en Lenneke van Schaik twee. Beide zwemsters imponeerden ook met per soonlijke records op vrijwel el ke afstand die zij zwommen. Lenneke van Schaik impo neerde vooral op de 100 meter vrije slag met een tijd van 1.00.13- Van Schaik haalde ook nog de eerste prijs op de 100 meter vlinderslag. Toesja Klein verscheen eerste op het podium bij diol 200 meter wisselslag, de 1CM ilc meter vlinderslag en de 401 If meter wisselslag. Beiden had Wi den ook nog een belangrifie] aandeel in de zilveren medail ip le op de vier keer 100 mete a; wisselslag estafette. Met Loret te Velting en Corinne van Am ei sterdam kwamen ze tot ea e tijd van 4.47.81. ijl Voor een verrassing zorgi Nick Driebergen. De Rijnsbui o ger haalde een zilveren me ei daille op de 400 meter wissel irr slag in een tijd van 5.24.24.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 26