'U moet dit rechtzetten' TV WEER Oostenrijk isoleert zich Steppen en dansen voor kinderziekenhuis MAANDAG 31 JANUARI 2000 COMMENTAAR De Europese Unie dreigt binnen haar gelederen voor de eerste keer in haar bestaan geconfonteerd te worden met een regering waarvan de democratische gezindheid in het geding is. Het is vrij wel zeker dat de extreem-rechtse partij van Jörg Haider aan de re gering van Oostenrijk gaat deelnemen en hoewel het regeerak koord nog niet gereed is, zijn de eerste voortekenen onheilspel lend. Het is van het grootste belang dat de Europese regeringsleiders terstond bij de installatie van de nieuwe regering een helder sig naal afgeven dat er geen plaats is voor een land dat de grondbegin selen van de Unie met voeten treedt. Of de nieuwe Oostenrijkse re gering dat ook daadwerkelijk gaat doen staat echter nog te bezien. De voorgenomen immigratiestop lijkt op het eerste gezicht in fla grante strijd met het Europese Handvest. Juristen zullen zich de komende tijd moeten buigen over de vraag of dat in de praktijk ook zo is en hoe daartegen door de Europse Unie kan worden op getreden. Een ander scenario is dat het regeerakkoord de toets der kritiek kan doorstaan en dat Haider voorlopig genoegen neemt met de nieuwe politieke realiteit die zijn partij van de oppositie in de rege ring heeft gebracht. Hij wil zelf geen minister worden, maar in de coulissen aan de touwtjes trekken. In die opstelling schuilt het ge vaar dat hij het kabinet vanaf de zijlijn bij voortduring met onsma kelijke beleidssuggesties zal bestoken en daarvoor meer dan in zijn oude rol een podium krijgt. In dat geval is het voor Europa aan zienlijk lastiger om maatregelen te nemen. Een zeker politiek isolement lijkt wel het minste dat Oostenrijk te wachten staat. De vergelijking dringt zich op met de periode dat de oorlogsmisdadiger Kurt Waldheim in Wenen presideerde. Het ver schil met toen is echter dat Oostenrijk door zijn EU-lidmaatschap tot de Europese beschaving is toegetreden en dat is allesbehalve een vrijblijvende zaak. Niet voor Oostenrijk en ook niet voor de an dere lidstaten. Uitgesproken zacht De verschillen tussen het ooste lijk en westelijk deel van de re gio rond de Middellandse Zee zijn opmerkelijk groot. In het Turkse binnenland is het steen koud. Zaterdagochtend werd in Erzurum -34,2 graad geregi streerd. Aan de Spaanse costa's hebben de overwinteraars geen enkele reden tot klagen: gister middag werd het in Valencia 22,6 graad. Qua temperatuur hebben wij, met het oog op de tijd van het jaar, evenmin reden tot klagen. Zaterdag werd het op Schiphol en in Nieuw-Vennep 9,9 graad; gisteren noteerde Schiphol 10,2. Vlak aan zee wordt de in vloed van het afgekoelde Noordzeewater merkbaar. Op het duinstation van Bloemen- daal werd het zondag 'slechts' 7,7 graad. Met circa 7 graden is het water van de Noordzee ove rigens wel zo'n 2 graden te warm voor deze tijd. Februari zet het milde karakter van de louwmaand (januari pakt 2 graden zachter uit dan normaal) voort. Morgen wordt het opnieuw zo'n 10 graden en ook de nachtelijke uren verlo pen met geen lagere minima dan rond 8 graden uitgespro ken zacht. Verder is het bewolkt met mogelijk wat lichte regen of motregen. Dinsdagavond gaat het met de komst van een kou front harder regenen. De zuid westenwind is morgen vrij krachtig, aan de kust meest hard. Op woensdag en donder dag wordt het minder zacht en de regenkansen nemen af. Daarna voltrekt zich opnieuw een verzachting met van tijd tot tijd regen. Tijdens het afgelopen weekeinde hebben de Denen het opnieuw zwaar te verduren ge kregen. Het noordelijk deel van Jutland kreeg te maken met or kaanwinden. In sto ten werden snelhe den bereikt tot meer dan 150 kilo meter per uur. Bij ons stond zaterdag een harde tot storm achtige westzuidwes tenwind. In windstoten werden maximale snel heden bereikt tot rond 90 km/uur. Het vlieg verkeer op Schiphol had veel last van de wind maar echt ge stormd heeft het bij ons niet. jan visser Breekijzer met Pieter Storms begint aan nieuw seizoen Het is die maandagochtend druk bij Gerwin Toersen. In zijn Zwolse woning loopt zijn vriendin Judith heen en weer met koffie, terwijl Pieter Storms, twee redacteuren en een geluids- en cameraman alles klaarmaken voor de eerste opnames van een nieuw seizoen Breekijzer. Toersen, van beroep lasser, heeft de hulp van het programma ingeroepen nu hij het hoofd niet meer boven water kan houden. Schulden, veroorzaakt door zijn ex-vriendin, maken dat hij greep naar deze 'laatste strohalm', zoals hij het omschrijft. Koningin jarig Mooie beelden, matig verslag Fascinerende live-televisie was er gistermiddag te beleven bij het wereldkampioenschap veldrijden voor profs in St. Michielsgestel. Ik ga hier niet de wedstrijd zelf behandelen, op de sportpagina's elders in de krant treft u daar het nodige over aan. Waar het mij om gaat, is de journalistieke verwerking. Daarvoor heb ik zowel naar de NOS als naar de Vlaamse tv gekeken. En dan vallen je wel wat verschil len op. De NOS verzorgde de beelden met liefst 24 camera's op een parkoers dat ruim twee kilomer bedroeg. Er hoefde ons dus weinig te ont gaan. Het overleg, eerst tussen Belgen Nys en de Clercq en Nederlander Van der Poel die achter koploper Groendaal reden, en later de bitte re tweespalt tussen de Belgen Nys en De Clercq, werden mooi in beeld gebracht. Daarover geen klagen. Maar tegenover al dat came rawerk had de NOS maar één verslaggever gezet, jean Nelissen, een man die ontzaglijk veel van wielrennen weet, maar nu niet direct een kritische geest is. De Vlaamse ti> deed dat degelijker: die had niet alleen als studiogast nog een oud-veldrijder die van de hoed en de rand wist, maar ook een man die De Clerq (tweede) en Nys (derde) al op het erepodium interviewde. Nys had zijn landgenoot niet willen steunen in de ach- tervolging op Groenendaal, omdat hij (Nys) voor dezelfde commer ciële ploeg rijdt als de Nederlander. Magnifieke momenten leverde dat op. De Clerq was in dat gesprek aan de totale ontreddering ten prooi, Nys keek of hij gehangen zou worden (maar was even tevoren wél met een knipoogje over de streep gekomen). Er vielen woorden als 'lafheid' en 'verraad'. De NOS nam later die interviews van de Vlaamse tv over. Nelissen zelf bracht het niet ver der dan een onbeduidend gesprekje met winnaar Groenendaal. Over de intrige had hij alleen deze slappe opmerking: „Je hebt wel voor verwarring bij de Belgen gezorgd. In de Vlaamse studio ging het pittiger toe. Daar werd Jan Raas, in het dagelijks leven ploegleider van Nys en Groenendaal, als de kwa de genius achter deze zaak gezien: Nys mocht eenvoudig niet win nen. Dus zou je denken dat de NOS Raas wel voor de camera zou halen, desnoods in de avonduitzending van Studio Sport. Maar nee. Ook de leider van de Nederlandse ploeg Snoeijink, werd niet gevraagd wat hij van dit alles wist of dacht. De Vlaamse tv sprak later op de avond opnieuw met de twee Belgi sche renners, met ploegleider De Vlaeminck en met de voorzitter van de Belgische Wielerbond. De vraagstelling had hier wat steviger gekund, maar men deed in elk geval iets. De NOS maakte zich er na de race wel erg gemakkelijk vanaf. wil buys Het verhaal van Toersen is er één zoals men die vaker in Breekijzer tegenkomt. In het kort samengevat heeft de Zwol lenaar een nare smaak overge houden aan zijn relatie met Ca- rola. Zijn ex heeft leningen op zijn naam afgesloten, heeft zijn lopende rekening bij de bank geplunderd en heeft Toersen daardoor met een schuld van ruim 45.000 gulden opgezadeld. De betrokken geldschieters hebben tot dusver geen mede dogen getoond: de bekentenis van Carola aan de politie doet hen niets. Toersen moet beta len en moet - wil hij zijn geld terugzien - dat maar verhalen op zijn ex. De redactie van Breekijzer krijgt wekelijks honderden brieven van tot wanhoop gedreven mensen. Uit deze stapel harten kreten selecteren de vier redac teuren enkele zaken. ,,De crite ria zijn: het onderwerp moet tv- waardig zijn, de mensen moe ten zelf al alles hebben gedaan om hun probleem op te lossen en de daders moeten grote in stanties zijn", vertelt Storms. Redacteur Paul van Riessen ver volgt: „Is dat het geval, dan bel len we op voor meer informa tie. Daarna hebben we een voorgesprek en wordt een dos sier samengesteld. Pieter neemt uiteindelijk de beslissing of we er daadwerkelijk iets mee gaan doen." Toersen heeft het voor traject al doorlopen en voldeed volgens de redactie aan alle ei sen. „Liefde maakt blind. En soms ook blut!", schampert Storms wanneer de camera eenmaal loopt. Toersen knikt, legt uit hoe het zo ver heeft kunnen ko men. Veel hoeft de presentator niet te vragen, want de Zwolle naar lepelt zijn verhaal op zon der hakkelen. Storms vraagt nog even door: „Om welk be drag gaat het?" „Had je het niet door?" De vriendin van Toersen giebelt ondertussen de zenu wen weg. „Ik had samen met zijn moeder de brief geschre ven. Nee, ik had nooit verwacht er antwoord op te krijgen." Het interview heeft een half m. :Èkü^, A Pieter Storms op bezoek bij Gerwin Toersen. uurtje geduurd. Niet langer. Terwijl Toersen zich binnen voorbereidt op 'een spannende dag', maakt de Breekajzer-re dactie de laatste buitenopna mes. Eén van de twee donkere bestelbusjes mét geblindeerde ramen wordt teruggereden, om vervolgens voor het oog van de camera met piepende banden opnieuw bij het huis aan te ko men. Storms springt de wagen uit, het dossier onder zijn arm gekneld, en roept nogmaals uit volle borst: „Liefde maakt blind. En soms ook blut!" Hier na wordt, onder luidkeels toe juichen van de buurt, koers ge zet naar de plaatselijke bank, waar Toersen het grootste deel van 'zijn' schuld heeft open staan. Op weg naar de bank doceert Storms: „Weetje, er hoort spra ke zijn van equality of arms. Zo dra die gelijkwaardigheid ont breekt, komen wij in beeld. In het geval van Gerwin is er spra ke van ongelijkwaardigheid; beide partijen staan niet even sterk. Hij heeft rechtszaken aangespannen, waarin hij in het gelijk werd gesteld. Maar het helpt niets. De arrogantie die dergelijke instanties ten toonspreiden, is onacceptabel." „Alles onder controle?", vraagt Storms treiterig aan een beveili gingsbeambte van de Rabo bank. De ploeg is zojuist het ge bouw binnengelopen en heeft gevraagd naar de vestigingsma nager. Of hij even wil wachten, vraagt de receptioniste terwijl de klanten allen met grote ogen naar de camera én Storms tój- ken. Hij is de beroerdste niet. „Natuurlijk, mevrouw." Redac teur Van Riessen wordt onder tussen door de beambte ge maand de auto toch echt van de invalidenparkeerplaats te halen. „Hij staat er maar voor de helft op", verweert de redac teur zich om vervolgens snel de wagen te verplaatsen. Het wachten - „normaliter zijn we daar de meeste tijd aan kwijt" - duurt niet lang. Toer sen en Storms worden naar een kantoortje geleid, de camera- en geluidsman gaan onge vraagd mee. Op gebruikelijke wijze begint Storms zijn ver- FOTO CPD FRANS PAALMAN haal. Met verwijten. „U bent opgelicht. Ik hou u verantwoor delijk. U moet een oplossing vinden. Gerwin heeft hier niets mee van doen. U moet het geld bij zijn ex-vriendin weghalen. Niet bij Gerwin. U moet dit rechtzetten." Hakkelend vraagt de vestigings manager wanneer Storms ant woord moet hebben. „U weet, wij werken met gisteren ei) niet met vandaag", zegt Storms dreigend. „Maar goed, binnen drie dagen wil ik antwoord van Redacteur Van Riessen overlegt een deel van het dos sier aan de bank. Afgesproken wordt dat hij de instantie woensdag belt. Dan weet Toer sen meer. „Ik vind het wel een vriendelijke man", zegt de Zwollenaar na het gesprek. Er wordt koers gezet naar IDM in Amsterdam, waar Toersen het andere deel van 'zijn' schuld heeft openstaan. De twee busjes maken haast, de toegestane snelheid wordt ver overschreden om snel bij de fi nancieringsmaatschappij te ko men. Ondertussen bladert Storms in het dossier. „Ze maakten vorig jaar een miljard winst", zegt Van Riessen. Ont houden, zie je Storms denken, dat kan nog van pas komen. „Ik ga ervan uit dat Gerwins pro blemen worden opgelost", ver telt de Breekijzer-presentator even later. „En liegen de instan ties ook maar één keer tegen ons, dan hebben ze een pro bleem." Hij kan wel lachen om het feit dat sommigen hem een Robin Hood noemen. „De for mule is natuurlijk van alle tij den. David en Goliath, Robin Hood en de Sheriff: er zijn ge noeg verhalen over de kleine man die strijdt tegen het on recht. Ja, Breekijzer past daar ook bij, hoort daarbij. Vind ik." „Welkom in de wereld van IDM", grapt Storms wanneer de ploeg eenmaal het gebouw nabij de Amsterdam Arena bin nenloopt. De receptioniste kan er wel om lachen. De verant- woordelijke van IDM laat niet lang op zich wachten. „Storms. Pieter Storms." De presentator, die met zijn armen zijn woor den meer kracht bijzet, wordt gewaagd om een rustig plekje op te zoeken. „Zonder came ra", eist IDM. Fout. Zo werkt Breekijzer niet. En Storms al helemaal niet. „Ik zal het u even in het kort uitleg gen", begint de presentator, terwijl zijn 'opponent' hem probeert te interrumperen. „U kent het verhaal? Nee? Toch is het üw probleem, maar dat lijkt u niet door te hebben." Nadat Storms zijn verhaal gewoon voor de draaiende camera heeft afgestoken, word%t ook de IDM enkele dagen bedenktijd gege ven. „Dat vind ik altijd mooi. Zeggen ze zonder camera, maar begin je gewoon je verhaal en laten ze je het ook nog afma ken. Ondertussen kunnen ze er niets aan doen", grinnikt Storms. De uitkomst van de Zaak Toer sen is vanavond te zien op RTL4, wanneer Breekijzer aan een nieuw seizoen begint. harold de haan Mascini met koeien Melkunie 'reclameheld' „Ik heb nog zo gezegd; geen bommetje!" Deze gevleugelde uitspraak van Peer Mascini in de reclamespot met de koeien van de Melkunie heeft televisie kijkers het meest geamuseerd. De acteur werd gisteren tot 're clameheld van de eeuw' geko zen. Dat gebeurde op de ten toonstelling 'Reclamehelden' die werd afgesloten in de Beurs van Berlage. Peer Mascini haalde 27 procent van de stemmen. Tweede werd Petje Pitamientje uit de reclame van Calvé Pindakaas met 24 procent van de stemmen. Als derde, met 11 procent van de stemmen, eindigde de Zwaan van de KLM. In totaal 39.000 mensen brachten hun stem uit. De expositie werd bezocht door ruim 65.000 mensen. Driedelige pakken zijn nauwe lijks te zien in de hal van het World Trade Center in Rotter dam. Wel veel mannen en vrouwen in trainingspakken of strakke fitness-kleding. Het kantoorgebouw aan de Cool- singel, waar zaterdag en zondag de negende Aerobic- en step- party voor het Sophia Kinder ziekenhuis plaatsvond, is dit weekeinde omgetoverd tot één grote sportschool. De luide muziek is buiten op de trappen al hoorbaar. In de grote hal is het één groot feest, en steppen honderden mensen, voornamelijk vrouwen, drie uur lang op de dreunen van de op zwepende muziek. De over het algemeen enthousiaste deelne mers worden aangemoedigd door familieleden en vrienden aan de kant. Ixindelijke rijdag met hindernissen Met de toewijding van een chirurg die een donoror gaan uit de koelbox haalt, verwijdert een lid van de EMD Club Nederland de verpakking van een Ameri kaans modelspoortreintje. De glimmende doos wordt omzichtig geopend, de beschermende laag bubbeltjes- plastic losgetrokken en het locomotiefje bijna teder van het bedje van piepschuim losgemaakt. Daarna wordt het op de rails gezet tnet een voorzichtigheid die leden van het Explosieven Opruimingscommando re serveren voor het onklaar maken van de detonator van een brisantgranaat. Het zweet breekt me uit. Ik heb me bij de jaarlijkse landelijke rijdag van de EMD Club club gemeld met een locomotiefje dat tussen oude kassabonnetjes op de bodem van een plastic tasje met het opschrift 'Digros' ligt. Een goede beurt voor iemand die nog maar net de status van aspirant-lid heeft verworven van dit selecte gezelschap verzame laars van modellen uit de stal van de Electro Motive Division (EMD), het bedrijfsonderdeel van General Motors dat voor de Amerikaanse markt diesellocomotieven maakt. De EMD Club Nederland telt drie volwaardi ge leden. Eén keer per jaar wordt bij één van hen de landelijke rijdag georganiseerd. Daar toe wordt, als het even kan in de huiskamer, een spoorbaan uitgelegd, waarop het door de leden meegebrachte materiaal zijn rondjes draait. De voorzitter van de club behoort van wege hele andere redenen tot mijn kennissen kring en toen hij voor de kerst bij ons op be zoek was ontdekte hij tussen het zooitje onge regeld op en rond mijn eigen spoorbaan een DICK VAN DER PLAS locomotief van het Amerikaanse merkAtheam (blauw/geel, met het opschrift Santé Fe), dat ik voor een prikje uit de failliete boedel van een lokale hobby winkel heb opgepikt. Een schaalmodel van een loco motief uit de Electro Motive Division, constateerde de kennis, waarna ik als aspirant-lid van de EMD een uitnodiging voor de landelijke rijdag ontving. Dat aspirant-lidmaatschap is geen vrijblijvende zaak. Vorig jaar is iemand met deze status voor het leven ge royeerd omdat hij de doelstellingen van de club niet serieus nam. Alleen zijn treintjes zijn nog welkom op de landelijke rijdag hij mag ze bij de deur afgeven. Verzamelaars van treintjes kun je in dezelfde categorie indelen als vogelaars en vliegtuigspotters. De groep kenmerkt zich door veel viijgezellen met kleding en brillen uit de jaren vijftigen een aan autisme grenzen de fascinatie voor dienstregelingen en serienummers. (Ik duif hier best te generaliseren want deze beschrij ving heb ik van de genoemde kennis zelf, die nog met de nodige zelfspot over zijn hobby spreekt.) Zelf sta ik in de modelspoorwereld als een 6-jarige kleuter: ik vind het leuk om treintjes te laten rijden. Tegen het plafond van mijn werkkamer zijn drie spo ren aangelegd waarop tot voor kort vooral Duitse wa gonnetjes rondtuften. Maar als aspirant-lid van de EMD Club trek ik mijn spoorbaan definitief de Leder- hose uit en schakel ik over op Amerikaanse locs: ro buuster, mooier en, omdat ze in veel grotere oplagen gemaakt worden, nog een stuk goedkoper ook. Het probleem dat het materiaal bij Nederlandse winkels nauwelijks te krijgen is, kan tegenwoordig worden omzeild dankzij internet. Bij winkels als www.wal- thers.com en www.atlasrr.com (als je eenmaal verbin ding hebt gemaakt met deze zaken vind je via de 'Links' nog probleemloos dertig of veertig andere adressen) kun je allés krijgen wat je wilt. Bekijk de plaatjes, klik op 'Order', vul je adresgegevens en je cre ditcardnummer in en binnen een minuut heb je via e-mail een ontvangstbevestiging van All American Girls ab Kimberley Wibon (de credit manager van At las) of Michelle Fellenz (van de Terminal Hobby Shop van Walthers). Binnen twee tot drie weken laten zij de postbode het bestelde pakje afleveren. Maar op de eerste landelijke rijdag van de EMD inoest ik mij als aspirant-lid noodgedwongen nog melden met het enige Amerikaanse treintje dat ik toen had. Wanneer ik het onder gefronste wenkbrauwen van de andere aanwezigen uit het plastic tasje van de Digros haal, valt er een lading losse onderdelen op de grond waarvan ik me al anderhalfjaar afvraag wat ik daar in hemebnaam mee moet. Het blijken voor de verza- melaar onmisbare attributen om het treintje (met be hulp van een loep en een pincet) te voorzien van rem- schijven en allerlei andere technische toebehoren. Mijn kans op een volwaardig lidmaatschap verspeel ik als ik het spul (met de mededeling dat die locomotief ook zonder al die ballast prima rijdt) weer in de tas laat glijden. Op het gezicht van de voorzitter van de EMD Club Nederland tekent zich een mengeling van afgrijzen en ongeloof af. Ab een olievlek verspreidt die gelaatsuitdrukking zich naar de hoofden van de overi- lid lijdt, lijden alle leden. Meer dan duizend mensen, van achttien verschillende sport scholen, doen er dit jaar mee aan de Aerobic- en stepparty van de Stichting Sporten voor Sophia. Niet alleen spannen zij zich lichamelijk in, maar heb ben zij ook, onder hun familie en kennissenkring, geld ingeza meld voor het goede doel. Volgens organisator Andy Han van conditiecentrum Zonne- trap in Rotterdam staat de deel name centraal en niet de pres tatie. „Er zijn veel mensen die alleen fitness doen en geen ste- pervaring hebben, maar toch willen meedoen voor het goede doel." Hoewel de Aerobic- en stepparty al jaren een groot succes is, en elk jaar meer deel nemers telt, wil Han het con cept volgend jaar toch aanpas sen met Tae Bo. Koningin Beatrix is vandaag (52 5 jaar geworden. Zij vierde haar v verjaardag afgelopen weekeint- c de in huiselijke kring en ging e vandaag gewoon weer aan het j. werk. De nationale viering vari j, koninginnedag is op 30 april. Dan brengen de koningin en haar familie een bezoek aan die gemeenten Leiden en Katwijk. D MENSELIJK !vi j m De rugoperatie die de Belgische d< Koning ALBERT zaterdag onder ging is volledig geslaagd. Dat is bekendgemaakt in een commu niqué van het Onze-Lieve-Vrouw M! Ziekenhuis in Aalst waar de in- gr greep plaatshad. De Belgische b« vorst kampt al een tijd met ern- b< stige rugklachten. Albert heeft a( d( maanden last van ischias of heupjicht. In september moest hij een week alle officiële ver plichtingen opschorten wegens een acute aanval. Als hij staat, ij IU de pijn het ergst. Hij is voortdu- Vi rend te zien met een wandelstok oj Dinsdag sprak hij leden van de a< diverse overheden op een nieuw- ee jaarsbijeenkomst zittend toe. k\ Het ziekenhuisverblijf blijft, naavc het zich laat aanzien, beperkt to w enkele dagen. Daarna zal de vorst enkele weken rust moeten nemen, maar hij kan zijn functie gewoon uitvoeren, zo verzekerde M de woordvoerder van premier sc VERHOFSTADT. h. tij Kranten in Turkmenistan hoever g< niet meer dagelijks op hun voor- di pagina de foto van president w SAPARMOETAR NIJAZOVafte m drukken. Voortaan zijn ze hiertoi ni alleen nog verplicht in geval van v£ officiële besluiten of gebeurte nissen H ierdoor komt op de voorpagina's van de Turkmeense kranten beduidend meer ruimte ai voor ander nieuws. De dagelijks! w foto ging namelijk altijd gepaard di met een groot aantal citaten van ui of over de Turkmeense leider. Dj kj 59-jarige Nijazov regeert de Cen g< traal-Aziatische republiek sindsi oi de onafhankelijkheid in 1991. j In december vorig jaar werd hij benoemd tot president voor het leven. Rondom de alleenheerse/^ is een cultus gecreëerd die doem denken aan de vroegere bewiero king van Sovjet-leider VLADIMI^ LENIN. Overal in het land staan Nijazovs standbeelden, terwijl hij ook op menig schilderij Ie- fcï vensgroot is afgebeeld. Zijn bij-i naam is TURKMENBASJI, vadepe aller Turkmenen, in navolging [el van de Turkse leider ATATÜRKi>n' rar Een in december in de Ameri- leri kèanse staat New York opgegra-aei ven tijdcapsule uit 1873 bevattrei een artikel dat er kennelijk nietFr in hoorde te zitten: een con- ^a; doom. Het preservatief van gei- 1 tendarm zat in een envelop die in een boek was gestoken. De e iei velop was geadresseerd ,,Aan diie< persoon die de doos opent". Het0 condoom stond niet op de in- je' houdslijst die kranten publiceei'ei den toen de capsule in 1873 or'e' der het stadhuis van de stad Roin Chester in de grond werd ge- n£ stopt. Alle ingesloten artikelen,:r waaronder zaadcatalogussen, landkaarten en munten, zijn goed bewaard gebleven in de luchtdichte koperen capsule. „Iemand had het er stiekem in gestopt. Dit was een verrassing' zei RALPH WIEGANDT, conser vator van het ROCHESTER MU SEUM AND SCIENCE CENTER over de vondst van het condoon De inhoud van de capsule word' vanaf half februari in het muse um tentoongesteld. Het concert van RANDY NEW MAN, vanavond in Carré, zal liv T op de internetsite van Planet In temet te zien zijn. Dit optreden i is later (op 12 februari) nog maals te horen bij Leidsekade Live (KRO-radio). Het internet adres waarop de fans moeten af stemmen, is www.planet.nl/randynewman (vanaf 20.00 uur). De KRO-re^ stratie op 12 februari wordt uit gezonden op Radio 3FM tussen j 20.00 en 22.00 uur. Randy Ne wman geeft een reeks concertei in Nederland na het verschijnei van zijn cd Bad Love, zijn eersti 1 popplaat sinds elf jaar. Vrijwel alle concerten zijn uitverkocht.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2