Sport 'Hier heeft de beste gewonnen' Viefs veranderd, maar een wereld van verschil Het verdriet van België Vormbehoud9 is voor Romme wereldrecord WAN DAG 31 JANUARI 2000 [Cantona in beeld bij Fulham' Londen Eric Cantona is in beeld om manager te worden bij de Ëngelse First Division-club Fulham. De Fransman, die in 1997 plotseling het voetbal de rug toekeerde, heeft volgens de Engel- Be zondagskranten inmiddels een oriënterend gesprek gehad met de steenrijke eigenaar van de club Mohamed Al Fayed. Ful- pam wil zo snel mogelijk naar de Premier League, maar staat op bit moment op een kleurloze elfde plaats. Scheidsrechter maand geschorst Londen De Engelse scheidsrechter Rob Harris is voor een maand geschorst wegens een grove blunder in de bekerwed strijd tussen Tranmere Rovers en Sunderland op 8 januari. Het Lvas de arbiter ontgaan dat Tranmere in de slotfase gewoon met plf man doorspeelde hoewel hij Clint Hill net uit het veld had bestuurd. Op het moment dat Harris de rode kaart trok ten te ken dat Hill kon inrukken, kwam Stephen Frail als invaller de Lvei in. Dat viel niemand op. De thuisclub won uiteindelijk met tt-0 en bereikte daardoor de vijfde ronde van het toernooi om pe FA Cup. De Engelse bond zag geen reden het duel ongeldig Ie verklaren. Weer wereldrecord voor Niemann calgarv Renate Groenewold en de Duitse Gunda Niemann hebben in Calgary respectievelijk het Nederlands en het wereld record op de 3000 meter verbeterd. Niemann bleef op de Olym pic Oval nog net boven de vier-minutengrens: 4.00,51. De oude [oprijd, eveneens op haar naam, stond op 4.01,67. Dat reed ze bok in Calgary, op 27 maart 1998. Groenewold schaatstè #.05,04, waarmee ze precies viertiende seconde sneller was dan eerder deze maand in Hamar. St Louis Rams winnen Super Bowl hlanta De St. Louis Rams hebben zondag in een thrillerachtig luel de 34e Super Bowl van de National Football League (NFL) ;ewonnen. De Rams versloegen in de met 72.000 toeschouwers jevulde Georgia Dome in Atianta de Tennessee Titans met 23- 6. De spelers van de winnende ploeg verdienden ieder 130.000 gilden. De Titans moesten het stellen met circa 75.000 gulden ter persoon. Quarterback Kurt Wamer van de St. Louis Rams werd uitgeroepen tot beste speler van de wedstrijd. )e Belgische furie na het WK veldrijden aanschouwend, uilen er binnenkort bij onze Aliderburen ongetwijfeld ook ïog Kamervragen gesteld wor- len. Behalve de (vreugde)tra- ïen van Richard Groenendaal 'loeiden er ook vele krokodil- entranen in Sint-Michielsge- tel. Sven Nys brak het angst- weet uit, Mario de Clercq milde van woede. Er werd fi- juurlijk met modder gegooid, jevloekt, gescholden. Het was zó duidelijk. Nys, :owel in wereldbeker als Su- jerprestige veruit de sterkste lit jaar, reed het WK - zo jleek al in de openingsronde - liet met Belgische pet op, naar als Rabobank-werkne- ner. Groenendaal, vlot er van ussen gepiept, dwong hem in le verdediging. Mario de Cler- :q deed alles en nog wat om ïem te bewegen toch eens in le achtervolging te gaan, naar nooit wilde de jongeling erieus achtervolgen. Bang ge Mek Boys boekt verdiende zege in en tegen Noordwijk: 2-1 Richard Groenendaal reed een uur aan kop bij het WK veldrijden en won. int-michielsgestel gpd maakt door Rabo-manager Jan Raas, woedend na eerdere echecs tijdens de wereldbe kerwedstrijden in Tabor en Zeddam toen De Clercq door het Rabobank-pact brak. Bondsvoorzitter Laurent de Backer sprak er schande van. Noemde - het 'de doodsteek voor het veldrijden als ploe gen zo'n invloed kunnen doen gelden'. Het Vlaamse journail le suggereerde een schorsing voor Sven Nys. Nys zelf huilde, op een me morabele persconferentie. „Ik hoop dat de mensen me gaan begrijpen. Voor mezelf ben ik er zeker van dat ik de juiste keuzes gemaakt heb. Ik heb tijdens de koers met Van der Poel gesproken, toen Richard al veertig tellen los was. Ik mocht gaan, maar twijfelde omdat ik De Clercq weer ach ter mij zag aanrijden... Ik heb het er al met al moeilijk mee. Ik weet dat ik veel commen taar ga krijgen. Maar aan tea morders houd je je, anders ben je een lafaard."' Op het erepodium, hoog boven zijn twee kibbelende Belgische collega's, draaide Richard Groenendaal achter licht betraande en gesloten ogen de film van de afgelo pen maanden nog eens af. Daar stond hij dan: wereld kampioen, eindelijk. En nog wel in zijn eigen woon plaats, Sint-Michielsgestel. modderfiguur. Bij de vorige WK-gelegenheid in eigen land (Gieten 1991) faalde hij zelfs als amateur: 51e. En de laatste ja ren bleef de Rabo-coureur bij de elite-renners ook altijd uit de buurt van het schavot met achtste, zeventiende en negen de plaatsen. Zijn eigen suppor- tersschare wilde echter ver gaan, haalde voor hem de we reldtitelstrijd naar Sint-Mi chielsgestel. Het gaf Groenen daal, ondanks de immense druk en belangstelling vanuit eigen dorp, de rust die hij zocht. „Ik heb tot op de dag van de wedstrijd nooit dat speciale WK-gevoel gehad. Het was ge sint-michielsgestel edward swier De uren dat hij - vertwijfeld na het verloren vorige seizoen - keihard trainde, hadden ge loond. De weken waarin Groe nendaal zichzelf tegenover fa milie en bekenden een klootzak voelde, waren weggepoetst. En dat nog wel in zijn eigen 'ach tertuin', waarin zo veel publiek kwam, dat er geen enkel gras sprietje meer te herkennen viel. Groenendaal, van 13 juli 1971, zat er al jaren tegenaan te hikken. Was weliswaar wereld topper in de discipline modder- fietsen, maar sloeg op de we reldtitelstrijd juist geregeld een woon een cross in eigen dorp. Vertrouwd. Ik reed op de plek ken waar ik elke dinsdag altijd wat jog. Alleen, er waren nu wat mensen komen kijken." Hij had de praatjes van de kampioen. Mocht dat ook. Al in de openingsronde, bij de eerste materiaalpost, had Groenen daal zijn collega's in de tang ge nomen. In deze tak van sport, waarbij het door de sponsorbe- langen zo oneerlijk verdeeld is, bleek een vroege vlucht nood zakelijk. Groenendaal had, ver trouwend op de grote ervaring van vader Rein, zijn tactiek vlak voor de start nog bijgesteld. „Hij kwam me vertellen dat de hekken bij de materiaalpost iets verplaatst waren, dat er een stuk gras vrijkwam dat goed te berijden bleek. Ik heb daarop besloten in de eerste ronde niet te wisselen, maar de gok te wa gen en direct een gaatje te slaan." Sven Nys, Belg maar bo venal Rabo-collega, koos wel voor de pitstraat en een nieuwe fiets. En bezegelde daarmee het lot van de overige WK-deelne- mers. Wim de Vos (vooral hij in de openingsronden) en Adri van der Poel schermden de vlucht af, Nys mocht niet tegen de stalorders van Jan Raas in gaan en dus bleef slechts Mario de Clercq als serieuze achter volger over. Op de persconferentie, te midden van kibbelende Belgen, pakte de Brabander tot twee maal de microfoon. „Ho even, hier heeft wel de beste gewon nen, hè. Je moet, of je nu wel of niet hulp van achteruit hebt, wel de capaciteit hebben om een uur voorop te rijden." Vlak voor de mallemolen van huldigingen en. andere plicht plegingen op gang kwamen, keek hij nog even terug. „De vorige winter was dramatisch, de zomer superlang. Iedere dag twijfels. Ik wilde weer de beste worden, wist niet of ik dat nog kan zijn. Dat vooral speelde hier vandaag weer door m'n kop. Het is fijn als alles lukt." Onderweg had hij, ondanks de lange solo, geen moment ge noten. „Ik zat er na een twintig tal minuten al compleet door. Anders herken ik nog wel eens iemand langs het parcours, nu was het een waas. Ik voelde me een zombie, een robot. Infor matie over de voorsprong of zo ontging me compleet. Ik kon niks horen. Of mijn ketting goed op het tandwiel lag, of er ergens zand tussenzat, ik voel de het niet. Hoorde het even min Mijn oren floten. Pas twee ronden voor het einde hadden ze dat in de pitstraat ook door. Stond mijn vader met borden, met de marge erop. Pas toen was ik iets geruster. De wed strijd van mijn leven? Ik heb hier al jaren voor geknokt, weet niet of dit het nu is. Ik zal het nooit meer vergeten, dat is ze ker. Maar de video erbij heb ik wel nodig, als geheugensteun", aldus Groenendaal, die deze week nieuwe contractbespre kingen met de Rabobank heeft. De drager van de regenboog trui (in 1989 was hij overigens 's werelds beste junior) staat sterk. Rabobank wil - zeker nu Van der Poel afscheid neemt - niets liever dan een Hollandse wereldkampioen aan de start brengen. Van der Poel zelf, na een schuivertje maar vooral door de Rabo-tactiek uitgeschakeld voor de podiumplaatsen, ver wacht volgend seizoen een ex cellente Groenendaal. „Dit is wat die jongen nodig had. Hij aasde er al jaren op. Het had anders wel eens een negatief breekpunt in zijn carrière kun nen zijn. Nu gaat dit hem vleu gels geven." Jeffrey Rutten (links), de bal en Cees Smit. daarvan wachtte Van der Gun te lang en werd hij verrast door Cees Smit, die kon corrigeren. „Ik hoorde Smit niet aankomen en had Peter helemaal niet ge zien", legde Van der Gun na af loop uit. Verder had Peter Kruit moe ten scoren, zo klaagden de Kat- wijkers voort, toen hij door Jef frey Rutten was vrijgespeeld. Maar Kruit speelde de bal te ver voor zich uit en Noord wijk- doelman Korff kon het brandje blussen. „Met 3-0 is de wed strijd gespeeld. Nou zitten ze met een totaal ander gevoel in de kleedkamerwist technisch verantwoordelijke Henk Krau- wel. „Leuk dat je twee keer heel fraai scoort, maar als je vlak voor rust twee dotten van kan sen laat liggen voel je je alsof je achter staat. Ze zitten nu toch stiekem te denken dat het weer mis zal gaan." Er waren slechts vijf minuten gespeeld in de tweede helft en de Katwijkse doemdenkers kre gen gelijk. Rechtsback Jurgen Faerber, die goed met slecht af wisselde, maaide over de bal heen en gaf Patrick Scheurwa ter vrij baan. De Noordwijker nam zijn tijd om de bal met een boog buiten het bereik van Tom van der Niet in de boven hoek te draaien (1-2). Noordwijk, dat voor rust geen schijn van kans had gekregen, speelde in het eerste kwartier na rust beter dan de bezoekers. Gedwongen door de achter stand schoof vrije verdediger Jelle Korbee een linie op naar FOTO KEES VAN HOOCDALEM het middenveld en dat was te veel voor Raymond Flaton, die in de eerste helft Arnold Rein- ders onzichtbaar had gemaakt. Gert Aandewiel, die de door schuivende Korbee had moeten opvangen, durfde het niet aan om zijn defensie een-tegen-een te laten spelen. De overmacht op het middenveld leverde ech ter niet meer op dan veel balbe zit en een beeq'e dreiging. In het slotkwartier nam Quick Boys het initiatief zelfs weer over en voerde het het aantal gemiste uitgespeelde kansen op tot in de dubbele cijfers. Aan de andere kant werd doelman Van der Niet alleen nog van afstand op de proef ge steld. Voor de volley van Wim de Jong had hij een mooie snoekduik klaar en de schuiver van Korbee pakte hij met geluk. „Gewoon een kwestie van ogen dicht en grabbelen. Ik geloof dat ik die bal met de onderkant van mijn dijbeen pakte", lachte de Quick Boys-doelman na af loop, terwijl zijn schouders bij na beurs werden geslagen door complimentjes van supporters, die de Katwijkse derby van aan staande zaterdag weer met wat vertrouwen tegemoet zullen zien. Ruud Bröring, die met zijn ploeg ondanks het verlies nog steeds tweede staat, deed niet eens een poging om de vreugde bij de tegenstander te temperen of te relativeren. „Het was een terechte zege voor Quick Boys. Ze hadden vandaag net dat beetje extra, net iets meer om voor te vechten en dat konden wij niet overbruggen. We mis ten de mazzel, die we in ons kampioensjaar wel hadden." Arie van Duijn, die de geschors te Cees Tempelaar verving, be rekende ondertussen wat de drie punten voor zijn ploeg be tekenden. „Op de ranglijst niet veel. We staan nog steeds waar we stonden en we wisten al dat we konden voetballen. Maar mentaal zou het wel eens een belangrijke zege kunnen zijn. Als het vandaag eindelijk eens is gelukt, waarom zou het de komende weken dan ook niet lukken?" Noordwijk: Korff; Van Kins, Smit, Kor bee. Patrick de Jong (46. Van der Niet); Wim de Jong, Reinders, Azien Scheur water, Van Dam, Pitti (46. Kleijn). Quick Boys: Van der Niet; Faerber, Van Dijk, Aandewiel. Vein der Plas; Van Hooy, Flaton, Schaap; Kruit (72. Viereck), Rutten. Van der Gun (76. Van Schijndel). calgary gpd/johann mast „Vormbehoud, wat is dat?", vroeg Gianni Romme zich af gelopen week grijnzend af. „Als het voor mijn gevoel maar goed gaat." De man die bij de wereldbekerwedstrijd in Calgary vormbehoud moest tonen om mee te kun nen doen aan het wereld kampioenschap allround schaatsen, deed dat vannacht overduidelijk. Hij schaatste een verbluffend wereldre cord op de 5000 meten 6,18,72. „Zou ik nu nog een discus siepunt zijn", vroeg Romme zich knipogend af. De com missie topsport van de KNSB gaf al snel antwoord op die vraag. Romme vormt met Rintje Ritsma en Ids Postma de Nederlandse afvaardiging bij het WK in Milwaukee. Vanzelfsprekend. Een week voor het WK all round zijn de ziektekiemen die sinds de kerst in het li chaam van Romme zaten verdwenen. „Gianni zit op 95 procent van zijn kunnen", zei zijn coach Peter Mueller. „Maar hij hoefde zich hier niet in te houden. Je kunt net zo goed zo hard schaatsen als je kimt. Maar je weet dat je na zestien dagen ziekte niet ineens honderd procent bent" Vorige week kondigde de tweevoudig olympisch kam pioen uit Made doodleuk aan een aanval te willen doen op zijn eigen wereldrecord van 6,21,49. Dat deed hij gisteren prompt. Halverwege de race lag Romme al vijf seconden onder zijn oude toptijd, tot verbijstering van iedereen. Uiteindelijk dook hij met 6,18,72 iets minder dan drie seconden onder zijn oude wereldrecord van 6,21,49 „Ik ging niet voor het we reldrecord, want ik had niet verwacht dat te kunnen ha len. Ik ging gewoon rijden. Het was heel heavy ijs en in de bochteri slipte ik steeds weg. Ze hadden beter wel kunnen dweilen. Maar als je een wereldrecord rijdt, moet je niet zeuren. Na drie kilo meter ging het minder, waar schijnlijk omdat ik die ziekte heb gehad, je bent toch een paar weken eruit geweest." Ids Postma, één van Rom- me's concurrenten voor de wereldtitel, reed een per soonlijk record op de 5000 meter. Dat stemde hem te vreden, maar hij wist ook dat die tijd in het geweld van Shirahata en Romme onder sneeuwde. Postma scherpte zijn persoonlijke toptijd, die sinds 13 maart 1998 - gere den tijdens het door hem ge wonnen WK allround - op 6,33,09 stond, aan tot 6,32,92. „Ik wilde een week voor het WK een goede race rijden en dat is gelukt. Maar op deze baan kun je ook ge makkelijk een pr rijden", zei Postma nuchter. Rintje Ritsma kampte zo wel op de 1500 als 5000 me ter met zijn luchtwegen. Met 6,36,15 eindigde de Europees kampioen wel erg ver achter Romme. Ook op de 1500 me ter was Ritsma niet in goeden doen. „Dat hoort niet bij Rintje", vond Romme. „Ik vind dat toch een voorbode dat het niet helemaal goed met hem zit." „Het verschil was inder daad erg groot", constateer de Mueller. „Maar ik ben er van overtuigd dat Ritsma niet voluit is gegaan. Dit zegt niets over volgende week."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19