Weinig verdachte kunst in musea International Jazzin met hoog feestgehalte n Cultuur Kunst Vrienden van Amstel te snel uit de startblokken J Wormstekig melodrama VSB Music Award voor Vera Westera Gospel Concert Michiel Braam: Nederlands meest avontuurlijke arrangeur Uitgeverij J.M. Meulenhoff koopt Vassallucci MAANDAG 31 JANUARI 2000 leiden pablo cabenda „Say Hey!" „Heeey!" „Say Yeah!" „Yeeaaahh!" En zelfs een Hallelujah is niet teveel gevraagd voor een publiek dat niet genoeg kan krijgen van de muzikale clownerieën van de Bloose Brothers. „Hallelujaaaah!". En daarna doen we in de Stadsgehoorzaal met zijn allen nog de 'twist', de 'alligator', de 'mashed potatoes', en tientallen andere dansen waar nog namen voor moeten worden verzonnen. Op het balkon is een groepje uitzinnigen virtuele ramen aan het boenen. In de grote zaal beweegt alles dat twee benen heeft en staat de show en de muziek van de Bloo se Brothers revue als een huis. De tweede editie van International Jazzin' Leiden, het Jazzgala dat aan het eind van de Leidse Blues Jazzweek staat geprogrammeerd, heeft een hoog feestge halte. En er is wederom sprake van onvoorwaar delijk overgave aan het rock 'n' soul 'n' blues beest met een stuwende vierkwartsmaat. De broertjes Bloose, Jake en Elwood, gemodelleerd naar die van de film, hebben zich tot in de punt jes de grapjes en danspasjes eigengemaakt. De saxofonisten zijn verkleed als politieagenten, de gitarist draagt soulpijpen en de drummer staat op een verhoging voorzien van de felle koplam pen van een Cadillac. 'Everybody needs some body'. En de eerste vijf rijen steken zonder enige deskundige begeleiding van de band, (het 'every body clap your hands' is totaal overbodig) de handen al in de lucht. En voor zoveel dwingende gezelligheid durft menigeen wel even zijn con sumptie op de tactisch geplaatste tafeltjes te par keren. Maar er is meer. De Stadsgehoorzaal hanteert net zoals in het vorige jaar de 'elk wat wils' for mule, want per slot van rekening staat er ook nog zoiets als 'jazz' in de naam van het evenement. Door de wandelgangen langs de bars en de trap pen cruist een gemêleerd gezelschap van. driede lig en haarlak, spijkerbroek en gehaakt handtasje. Niet iedereen heeft hetzelfde doel. En soms moe ten mannen met contrabassen behendig door netwerkcorridors manoeuvreren. Maar in de spits van het compacte muziekfestivalfletje) wor den grote botsingen vermeden. Alhoewel. Telkens als de deuren van het Cor nells Schuytzaaltje (zo'n dertig stoelen) open gaat, slaat een golf ongenodigd Boogie Woogie Blues Band door de sluizen naar binnen en ver zuipen de precieze passie van Locura Tanguera. Blikken ijskoud vuur worden naar elke argeloze binnenkomer gestraald. Schoonheidsfoutje. De tango van Locura Tanguera had misschien beter boven kunnen worden geprogrameerd. Daar gaat het in de KPN Zaal wel intiem aan toe. De enige elektrische verlichting is afkomstig van de lampen op het podium. Het publiek doet het met sfeerverhogende waxinelichtjes. En Lee Gibson doet haar ogen dicht. De Britse jazz-zan- geres geeft zich over aan de weelderige loomheid van lounge jazz. Als dat allemaal iets te relaxed is, kun je altijd nog naar Hot Bolshevik. Opzwepende funky jazz uit Rusland met een fabelachtige drummer. Of net zo opzwepend maar iets theatraler: Mr Boo gie Woogie and the Firesweep Bluesband. Of Scott Hamilton de jazzveteraan die nog tenorsax speelde bij Benny Goodman. In de Catharinazaal wordt na elke solo dankbaar geapplaudiseerd voor de brede pre-bebop tonen van mister Ha milton die samen met het trio Jeroen Koning speelt. Bijna overal een zoete inval. Niet bij Georgie Fame echter. Meneer Fame was namelijk dronken en moest midden in zijn optreden afgevoerd worden. Een vertraging van zijn vlucht en een goed bevoorraade luchthaven- bar werden de Engelse zanger/pianist fataal. Nog een geluk dat de vrouw van de gitarist van de band ook in de zaal was en het gat kon opvullen. En daarbij nog heel verdienstelijk zong. Een fraai staaltje improvisatie dat mooi in de jazztraditie paste. En passant bleek dat dat zoete inval voor meer der uitleg vatbaar is. muziek recensie louis du moulin Concert: 'De Vrienden van Amstel LI VE! Met: Cesar Zuiderwijk (met Per- cossa), E-Life. Volumia!, Guus Meeuwis Vagant, City to City. Freek de Jonge. Skik, Kane, Van Dik Hout, Frank Boeijen, Yasmine, Blof. Gezien: 28/1, uitzending op RTL4: vnjdag 4 februari (22.00 uur) en zaterdag 5 fe bruari (22.00 uur). Een vliegende start kan bij een marathon, ook een mu zikale, lelijk opbreken. De Vrienden van Amstel' onder vonden dat vrijdagavond in Ahoy' nadat met de flitsende ouverture middels een vanuit de nok binnenzwevende 'li chaamstrommelaarCesar Zuiderwijk, overlopend in twee daverende een-tweetjes van E-Life (eerst met de Ear ring-drummer, daarna met Volumia!) al zoveel vaart was gemaakt dat de collega's dui delijk moeite hadden om aan te haken. Zelfs Freek de Jon ge zocht steeds ongeruster naar z'n tweede adem (Vol gens mij luistert er niemand') toen hij waarschijnlijk voor de eerste keer z'n grootste singlesucces 'Leven na de dood' als meezinger de mist in zag gaan. Aan het stroeve verloop van de amicale Nederpopes- tafette kwam pas een eind door het kordate slotoptre- den van Blof, op dit moment veruit 's lands populairste band, en de 'grande hnale' in de vorm van een Doe Maar medley door alle artiesten. Dat in de tussenliggende twee uur 'De Vrienden van Amstel LIVE! in Ahoy" niet zo'n zinderende happening werd als vorig jaar bij de vuurdoop in het Rotterdamse sportpaleis zullen de RTL 4- kijkers komend weekeinde amper merken. Want alleen al de eerste van de ditmaal drie opnamesessies (zaterdag was de tweede, gisteravond de derde) zal voldoende mu zikale leut bieden voor uit zendingen op vrijdag en za terdag. Waar de uitvergroting van uit de Amsterdamse kroeg Heeren van Amstel de eerste keer wel ontaardde in een denderende happening, ont brak nu eigenlijk aldoor dat echte feestgevoel. Ondanks de betere aankleding van pretpark Ahoy' (met gebruik van meerdere podia en vi deoschermen), een zorgvul diger uitwerking van de esta fette-gedachte en een veel gedoseerder inzet van parti ciperende presentatrice Ma- nuëla Kemp. Dat beetje min der, wat voor haar gold, zou ook de meeste van haar gas ten in dit verband goed heb ben gedaan. Ofwel: had elk van hen een kunstje minder (dan gemiddeld vier) laten doen en nog wat meet 'vrien den' uitgenodigd. Waardoor de kans op verrassende com binaties ook nog eens zou zijn vergroot. Want ook op dat punt werden er maai weinig sensationele surprises gepresenteerd. [gtn toneel recensie susanne lammers Voorstelling: De Manke van Martin Mc- Donagh door Noord Nederlands To neel Regie: Albert Lubbers. Spel: Stijn Westenend, Pleuni Touw, Ellis van den Brink e.a. Gezien 29/1, Leidse Schouw burg. Weg. Zo snel mogelijk en zo ver mogelijk. Dat willen de jonge mensen van het piep kleine, onherbergzame stukje rots voor de Westkust van Ier land. Dus als er een regisseur uit Hollywood opdaagt, een vluchtmogelijkheid naar een grootser leven zich voordoet, worden desnoods list en be drog ingezet om die kans te grijpen. Manke Billy fingeert (we schrijven 1934) de tering om maar weg te komen, maar in het harde Hollywood blijkt de ongelukkige wees, wiens ouders onder onduidelijke omstandigheden verdronken, zijn eilandgemeenschap toch te missen. Dus keert hij terug. En ook al hoort hij dan dat zijn ouders omkwaijien bij hun poging hem te verdrin ken, het meisje van zijn dro men wil nu wel met hem uit. Toch nog gelukkig geworden dus, ook al heeft hij inmiddels echt de tering. Het Noord Nederlands To- Ellis van den Brink en Pleuni Touw (links). foto pr/karel zwaneveld neel speelt om volledig ondui delijke redenen 'De Manke'. Een vervelend stuk, dat nog het meest lijkt op traditioneel volkstoneel, veel te lang, oer- flauw en volledig voorspel baar, ook al probeert de in 1996 met de 'Evening Stan dard Most Promising Play wright Award' onderscheiden Martin McDonagh je in de laatste tien minuten nóg even op het verkeerde been te zet- ten. De aankleding is een krui sing van 'Op hoop vah Zegen' en 'Sil de Strandjutter', de muziek tussen de scenes door klinkt ook al naar ouderwetse NCRV-series, de mufheid walmt je tegemoet. 'De Manke' is een wormste kig melodrama, volgehangen met belegen grapjes, en de kluchtige speelwijze vergroot daarbij je irritatie. Een grote kerel die een kleine jongetje speelt met een korte broek waar harige benen uitsteken, een veel te koddige alcoholis- te, een kittig meisje dat voort durend met rauwe eieren gooit. De luidschreeuwende humor moet de manco's van het stuk blijkbaar verhullen. Des te verbazender is de ijze ren onverstoorbaarheid van Ellis van den Brink en Pleuni Touw, twee oude tantes in soepjurken voorstellend, wier ingetogenheid en onnadruk kelijkheid nogal afsteekt bij de rest van de spelers. Zij geven, meer dan stijve Stijn Wes tenend in de rol van Manke Billy, de voorstelling een klein zweempje desolaatheid en ontroering. Maar die zijn in dit stuk zo misplaatst, dat zelfs dat kleine beetje integriteit nog weet te hinderen. Onderzoek levert geen spectaculaire vondsten op amsterdam cpd Onderzoek in bijna vierhonderd Nederlandse musea naar de herkomst van aanwinsten uit de periode 1940- 1948 heeft geen spectaculaire vondsten opgeleverd die musea met onmiddellijke ingang aan rechtmatige eige naars of hun erfgenamen moeten teruggeven. In onder meer het Rijksmuseum, Museum Boymans Van Beunin- gen en het Kröller-Müller Museum zijn wel objecten met een onbekende herkomst aangetroffen waarvan musea graag willen weten wie de rechtmatige eigenaars zijn. in het archief van het veiling huis Mak van Waay wees uit dat de krijttekening op de veiling van mei van dat jaar was inge bracht door de Liro-bank, de roofbank waar joden op grote schaal hun kostbaarheden moesten inleveren voor ze op transport werden gesteld. Wie de oorspronkelijke eigenaar van dit werk was, viel niet meer te achterhalen. Museum Boymans Van Beu- ningen in Rotterdam wil twee aquarellen van Marius Bauef aan de erfgenamen van de voormalige eigenaar ter be schikking stellen. Door het Kröller-Müller Museum in Ot- terlo wordt gezocht naar moge lijke erfgenamen van Else Berg, De Commissie Museale Ver- wervingen 1940-1948 heeft fo to's van in totaal acht objecten opgenomen in haar vandaag gepresenteerde eindrapport. Ook zijn er onderhandelingen gaande tussen musea bij wie zich al wel eventuele rechtmati ge eigenaars hebben gemeld, zoals bij het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden over een verzameling archeologische voorwerpen. Het Rijksmuseum in Amster dam kocht in augustus 1943 van een makelaar/taxateur een tekening van een groep bomen op de berm van een weg van Theophile de Bock. Onderzoek de joodse kunstenares die tij dens de Tweede Wereldoorlog werd vermoord. Het museum op de Hoge Veluwe kreeg in 1946 een schilderij van een vrouwelijk naakt van Berg ten geschenke waarvan het onbe kend is of de bewindvoerder die in 1946 over haar vermogen werd aangesteld, ervan op de hoogte was. Bij de andere instellingen wordt gezocht naar rechtheb benden op onder meer een klein olieverfportret van een anonieme kunstenaar uit de negentiende eeuw van rabbi I. Krukziener (Het Palthehuis, 01- denzaal), een zilveren aanwijs stokje voor het lezen van de To- ra-rol (Nederlands Goud-, Zil ver- en Klokkenmuseum, Schoonhoven) en een gobelin met jachttafereel uit de zeven tiende eeuw (Stadsmuseum Woerden). De Commissie Museale Ver- wervingen werd in maart vorig jaar opgericht door een aantal museumdirecteuren. Aanlei ding voor het initiatief was het groeiende bewustzijn dat mu sea mogelijk geen recht hebben op een deel van het kunstbezit dat in de jaren veertig door aankoop, bruiklenen, inbewa ringstelling of schijngiften in de collecties belandde. De direc teuren achtten het hun morele plicht een 'zelfonderzoek' naar de mogelijke discutabele aan winsten van voornamelijk jood se eigenaars in dit tijdvak te starten, los van de golf specifie ke claims of navraag door rechthebbenden die ook over andere joodse vermogensbe standdelen 'loskwamen' in de jaren negentig. Onder voorzitterschap van directeur Ronald de Leeuw van het Rijksmuseum is het onder zoek uitgevoerd onder auspici ën van de Nederlandse Muse umvereniging (NMV). Belang rijk aandachtspunt waren mo gelijke aankopen bij 'verdachte' veilinghuizen als S.J. Mak van Waay en Frederik Muller Co in Amsterdam en het Haagse veilinghuis Van Marle Bignell. Ook moest worden gespeurd naar aanwinsten via Duitse of 'geariseerde' instanties en dien sten als de roofbank Lippman, Rosenthal Co (Liro) en de Dienststelle Mühlmann. Gebruik makend van de goe de naam van de joodse bank richtte de Duitse bezettings macht een filiaal op aan de Sar pathistraat in de hoofdstad. Vanaf de zomer van 1941 wer den de joden verplicht daar hun geld, goud, zilver, juwelen, kunstcollecties, enzovoorts, en zovoorts in te leveren. De Dienststelle Mühlmann werd al in 1940 opgericht in opdracht van Rijkscommissaris Seyss-In- quart en had als voornaamste taak op grote schaal Nederland se kunstwerken voor Duitse af nemers als Hermann Göring te verwerven. Onderzoeker drs. Eelke Mul Ier concludeert in het eindrap port dat het bijzonder lastig is bij museale verwervingen ga ranties te geven over de 'zuiver heid' van de herkomstgeschie denis: „Gaande het project hebben vele bij het onderzoek betrokken instellingen moeten ondervinden hoe complex deze materie is en hoe vaak de bron nen zwegen over juist datgene waar de aandacht naar uit ging" muziek recensie ken vos Finale van de VSB International Music Award. Gezien: 29/1, de Waag, Leiden. Hoewel de benaming van deze prijs, vijfduizend gulden groot met een optreden in Jazzin' Lei den volgend jaar, doet vermoe den dat het gaat om een open internationale inschrijving, be tekent 'internationaal' in dit ge val dat ook niet-Nederlandse musici die Nederlandse oplei dingen volgen of volgden, mee kunnen doen aan de VSB Inter national Music Award. Het ni veau was ook dit jaar technisch zeer behoorlijk, hetgeen vooral iets zegt over de kwaliteit-van de opleidingen. Muziek moet het echter vooral hebben van specifieke individuele kwalitei ten en daar leek de jury van dit jaar ook rekening mee gehou den te hebben. De eerste van de drie geno mineerden, die afgelopen zater- in de finale ieder een half uur voor hun rekening moch ten nemen, was zangeres Vera Westera. Zij had een goed inge speelde band meegenomen, zoals trouwens alle finalisten. Westera is technisch een zeer goede zangeres met een opval lend heldere en flexibele stem het mainstream-genre. An dere sterke kanten van haar op treden waren haar buitengewo ne toonvastheid en vlotte pre sentatie. Dat' ze behoorlijk kan componeren en arrangeren ligt ook niet voor de hand bij een zangeres. Kleine minpuntjes aan haar optreden waren een beperkte dramatiek en een enigszins stijve ritmiek. Technisch iets zwakker was, maar meer risico's nam saxofo- niste Susanne Alt, die overigens zowel op de sopraan als de alt te horen was. De nervositeit speelde haar parten en maakte haar optreden en presentatie krampachtig. Desondanks kwa men de ballads op de sopraan zeer behoorlijk voor de dag, niet in de laatste plaats door de fraaie, lichte toon. Op de alt overtuigde ze iets minder. Ook hier was de band goed inge speeld, hoewel vrijwel elke solo dynamiek ontbeerde omdat er te veel noten in geperst moes ten worden. Het lijkt wel of op 's lands conservatoria alleen maar op vingervlugheid en zui verheid wordt gelet en niet op dynamiek en expressiviteit. Aan dat zelfde euvel leed het optreden van het trio van Rem brandt Frerichs. Vooral geïnspi reerd op Bill Evans, maar ook een beetje op de swingpianis ten van de jaren veertig en vijf tig, was Frerichs degene die ge wonnen zou hebben als alleen maar gelet zou zijn op techniek. Het was duidelijk te merken dat Frerichs de meeste podiumer varing had, maar even zeer dat hij de neiging heeft om op de harmonische automatische pi loot over te schakelen. De stan dards werden even onberispe lijk als emotioneel afstandelijk uitgevoerd. Dat is des te onge lukkiger, omdat juist dit trio rit misch het meest overtuigde. De keuze van de vijfkoppige jury voor Vera Westera was daarom geen verrassing. Vol gend jaar, zo is beloofd, kan ook het bredere publiek tijdens Jazzin' Leiden zich door deze veelbelovende zangeres laten verrassen. leiden De Leidse Blues- en Jazzweek werd gistermiddag traditioneel composities met sterke gospelinvloeden en een aantal gospelorigi- afgesloten met een gospelconcert. In de Lutherse Kerk traden Carlo de nals vertolkt door gastsolisten Simone Roerade en Adriana Romijn. Wijs The Voices of Soul op met een aantal van Carlo de Wijs' eigen foto eric taal amsterdam anp Uitgeverij Vassallucci, die het werk uitgeeft van onder anderen Lulu Wang en Abdelka- der Benali, komt in handen van uitgeverij J. M. Meulenhoff. Uitgeverij Vassalluci is een kleine literaire uitgeverij die is gespecialiseerd in oor spronkelijk Nederlandse en internationale en multiculturele literatuur. De uitgeverij publiceert jaarlijks 25 nieuwe titels. Vassallucci heeft onder anderen Lulu Wang in haar fonds, schrijfster van de best seller 'Het Lelietheater'. Een andere beken de auteur is Abdelkader Benali. Zijn roman 'Bruiloft aan zee' werd in 1999 in Frankrijk uitgeroepen tot de beste buitenlandse de buutroman van dat jaar. De in Leiden woonachtige Benali is in 1975 in Marokko geboren en woont sinds 1979 in Nederland. Bij Vassallucci zijn acht medewerkers in dienst; bij J.M. Meulenhoff 28. De overna me zal geen gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. muziek recensie ken vos Concert: Alle 13 goedll van Bik Bent Braam. Gezien: 29/1, Hot House in Socië teit Burcht, Leiden. Diegenen die de jaren zeventig bewust hebben meegemaakt, zullen zich de risicoloze pop- -compilaties wel herinneren die met titels als 'Alle dertien goed!' op de markt werden ge bracht om het laatste beetje verkoopwaarde die in oude sin gles zat, nog eens ten gelde te maken. Daarop zinspelend stel de pianist en arrangeur Michiel Braam een dertienkoppig or kest samen om dertien stilis tisch juist zeer gevarieerde, overbekende tot iets minder bekende stukken, van Mozart tot Deep Purple, eens stevig on der handen te nemen. Michiel Braam staat altijd wel garant voor speels en vinding rijk gegoochel met bekende muzikale gegevens. Aan alle dertien in het programma aan gekondigde stukken kwam de band niet toe, omdat vanwege ontevredenheid met het uitein delijke resultaat tijdens de repe tities, het drieëntwintigste pia noconcert van Mozart was uit gevallen. Wat overbleef, bood stof genoeg voor interessante bewerkingen. Deze versie van de 'Bik Bent' is weliswaar naar traditionele jazzmaatstaven geen echte big band, maar de forse bezetting met vier rietbla zers en zes koperblazers kan geen kleurloosheid worden ver weten. Ook is er rol weggelegd voor minder voor de hand lig gende instrumenten als de bas tuba, de tenortuba en de fagot. Afgezien van de originele arran gementen werd het publiek ook ruimschoots in de gelegenheid gesteld om van de vaak excep tionele, individuele, improvisa torische kwaliteiten van de mu sici te genieten. Tot de hoogtepunten behoor den de uitvoering van Ravels overbekende 'Bolero' dat be stond uit een tergend langzaam opgebouwd crescendo, waarin bijna stiekem kleine uitstapjes in de vorm van dissonant com mentaar werden opgenomen. Mooi was ook de uitvoering van Mancini's 'Pink Panther The me' waarin zoals trouwens ook in de originele uitvoering, mooi gebruik gemaakt werd van de dynamische mogelijkheden van het grote blazerscontingent. Sterk was ook het arrangement van Ellingtons 'Mood Indigo' waarin het pianissimo gespeel de thema mooi contrasteerde met de stilistisch vrije improvi saties. De tweede set was iets minder verrassend, hoewel ook hier bijzondere vondsten te ho ren waren. Onverwacht was bij voorbeeld dat het thema van Deep Purples 'Child in Time' in flageoletten op de bastuba werd gespeeld; een sterker con trast met de bombast in de.rest van dit stuk is nauwelijks denk baar. Ook werd het depressieve karakter van Brels 'Ne me quit te pas' in de lange introductie bijzonder fraai aangedikt. Niet alle arrangementen waren even uitgebalanceerd van karakter en enkele daarvan klonken on nodig zwaar op de hand, maar er werd zonder uitzondering in alle stukken op hoog niveau ge soleerd. Met 'Alle 13 goed!' be wijst Michiel Braam nog eens Nederlands meest avontuurlij ke arrangeur van dit moment te zijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15