Plan natuurgebied dreigt te mislukken "'Het is hier in Oegstgeest elke week raak' Commissie zet vraagtekens bij brommerverbod Regio MAANDAG 31 JANUARI 2000 Man doet zich voor als agent wassenaar Een 36-jarige bewoonster van de Waldeck Pyrmont- laan kreeg zaterdagmiddag een vreemd bezoekje. Een man bel de omstreeks vier uur aan en gaf zich uit als politieman. Hij droeg geen uniform, maar toonde wel een soort legitimatiebe wijs. Hij vroeg of de vrouw enkele foto's wilde bekijken van ver moedelijke inbrekers. De vrouw heeft de man niet te woord ge staan, omdat ze het verhaal vreemd vond. Navraag leerde dat de politie in Leiden en Wassenaar nergens vanaf wisten. Rekening Leiderdorper geplunderd leiderdorp Twee jongens die een portemonnee met pinpas sta len van een 91-jarige Leiderdorper hebben enkele honderden guldens van zijn rekening gehaald. De politie vermoedt dat er meer slachtoffers ?;ijn van het tweetal, dat zich met een smoesje toegang verschafte tot de woning van de Leiderdorper, de por temonnee weggriste en later als 'politieagent' opbelde om de pincode te vragen. De ongeveer 16 jaar oude jongens kwamen zondag 23 janauri aan de deur bij de Leiderdorper in verzor gingshuis Huis ten Does aan de IGaprooskamp. Ze deden zich voor als collectanten. Nieuwe fractievoorzitter D66 voorschoten Y. Molenkamp is vanaf vrijdag de nieuwe fractie voorzitter van D66 in Voorschoten. Zij volgt H. Smits op, die de ze rol de afgelopen twee jaar heeft vervuld. Hij blijft wel in de gemeenteraad zitten. Het wisselen van functies is aan het begin van de huidige raadsperiode afgesproken. Kinderboerderij later open voorschoten De openingstijden van de kinderboerderij in het Burgemeester van der Hoevenpark in Voorschoten zijn een half uur opgeschoven. Omdat het langer licht blijft, is de boerderij vanaf morgen geopend van 16.00 tot 17.00 uur. De ingang is aan het Oude Stationslaantje. Platform zoekt leden werkgroep voorschoten Het Platform Duurzaam Voorschoten heeft vier nieuwe werkgroepen gevormd: stadsgroen, bedrijven en milieu, duurzame energie en project lokale duurzaamheidsspiegel. Het platform roept Voorschotenaren op plaats te nemen in een van deze groepen. Op donderdag 10 februari wordt in het Am- bachts- en Baljuwhuis in de Voorstraat informatie gegeven over deze thema's. Milieuconsulent L. van Albada legt uit wat duur- hj zame ontwikkeling is. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. 'De provincie zet ons in ons hemd' voorschoten Het plan voor een 'open landelijk' gebied op de grens van Leidschendam en Voorschoten dreigt uit te lopen op een fiasco. De provincie Zuid-Holland en het rijk heb ben niet genoeg geld om een begin te maken met het uitkopen van de tuinbouwbedrijven die in het beoogde gebied nabij kasteel Duivenvoorde liggen. Dat nieuws is slecht gevallen bij vier leden van de Landinrichtings commissie Leidschendam. gisch belangrijk punt: midden in het gebied dat een landelijk karakter moet krijgen. De tuin der was zelf bovendien ook ge baat bij de verhuizing, aldus Krantz. „Hij kreeg de mogelijk heid zijn bedrijf te verplaatsen naar een betere locatie in Voor schoten." Met de verplaatsing was vol gens Krantz 1,8 miljoen gulden gemoeid. „Ongelooflijk, dat ze dat ér niet over hebben", zegt hij. „Mijn broek zakt ervan af. Wij proberen in opdracht van de provincie dit en dat voor el kaar te krijgen. Dat willen we doen, maar wel op voorwaarde dat er geld voor is." De woordvoerder van de pro vincie heeft een ander verhaal. Volgens hem ging het niet om 1,8 miljoen gulden. „Dat geld was er in principe voor gereser veerd. Maar het bleek uiteinde lijk om 2,6 miljoen gulden te gaan. Ja, en dan maak je de af weging: is het ons dat waard?" In elk geval is de slotsom dat de tuinder nu blijft zitten waar hij zit en hij zijn bedrijf gaat uit breiden. Het afketsen van de eerste bedrijfsverhuizing is vol- De leden van dit adviesorgaan van de provincie hebben zich 'rotgelopen' om verplaatsing van het eerste tuinbouwbedrijf voor elkaar te krijgen, zegt H. Krantz. „Steeds hebben we be richt gehad dat het ging lukken. En nu blijkt dat de provincie er geen geld voor over heeft! We voelen ons in ons hemd staan." Volgens een woordvoerder van de provincie is het boek echter nog niet gesloten. „We gaan nog een poging wagen om ergens geld vandaan te halen. Want wij vinden het netzo jam mer dat het niet is gelukt de tuinder uit te kopen als de landinrichtingscommissie. Ze gaan woensdag aan onze eigen statencommissie vragen of men bereid is meer middelen in te zetten. Ook willen we proberen om met de ministeries om de tafel te gaan zitten." Volgens Krantz van de land inrichtingscommissie mist de provincie een uitgelezen kans. Het bedrijf dat bereid bleek te vertrekken, ligt op een strate- gens Krantz ook door andere tuinbouwbedrijven opgevat als een signaal om weer te gaan in vesteren. Aanvankelijk stelden veel tuinders nieuwe investe ringen uit, nadat ze hadden ge hoord dat ze mogelijk weg moesten. Door die investerin gen wordt het volgens Krantz alleen maar moeilijker de kas sen ooit nog weg te krijgen. Uit woede over de gang van zaken hebben vier leden van de Landinrichtingscommissie, die bestaat uit vertegenwoordigers van de agrarische wereld, na tuurorganisaties en de water schappen, hun werkzaamhe den opgeschort. Uit de com missie stappen wil Krantz, die er namens enkele natuurorga nisaties in zit, niet. „Dan raken we onze grip kwijt." Het plan voor een 'open lan delijk' gebied in de omgeving van kasteel Duivenvoorde is onderdeel van een groter land schapsplan, dat de Landinrich tingscommissie Leidschendam een jaar geleden presenteerde. In de visie van de commissie moeten de polders aantrekkelij ker worden voor zowel recrean ten als agrariërs. Gepleit werd voor het combineren van 'eco nomisch rendabele landbouw' met natuur- en recreatiegebied. De provincie schaarde zich achter de bevindingen van de commissie, maar gaf destijds al meteen aan dat 'het moeilijk zou worden om het benodigde geld bij elkaar te sprokkelen'. uitensporige vernielingen niet van vandaag of gisteren obegstgeest peter blok van voorpagina volet is niet van vandaag of giste- ie^n dat de uitgaande Oëgst- inieestse jeugd op de terugweg snjaar huis een spoor van vernie achterlaat. Dat zeggen d^ewoners die afgelopen zater- op zondagnacht het lachtoffer waren van vernielin- en aan hun auto's. Van zeven auto's sneuvelden ruiten, Tiegels en ruitenwissers en er 'as veel blikschade. De schade bedraagt meer dan 100.000 gul den. De verzekeringsmaat schappijen vergoeden niet, om dat de oorzaak vandalisme is. R. Kater is een van de bewo ners van wie de auto het afgelo pen weekeinde is toegetakeld. „Wij ontdekten zondagmorgen om een uurtje of acht, toen mijn man op het punt stond om te gaan hardlopen, dat in de voorruit van onze auto een flink gat was geslagen. Het was dui delijk te zien dat er met een scherp voorwerp op was ge beukt. Bij een andere auto in de straat zagen wij dat de achter ruit met een baksteen was inge gooid." Volgens Kater worden vrijwel wekelijks in de nacht van zater dag op zondag vernielingen aangericht. „Het is hier in de Hofbrouckerlaan elke week raak, maar dan uiteraard wel in mindere mate dan nu. Afgelo pen weekeinde zijn blijkbaar al le remmen los gegaan en moest heel Oegstgeest het ontgelden, omdat een aantal jongeren zich zo nodig moest afreageren." Kater wil dat de politie meer gaat posten. „Dit uitgaansge- weld moet en kan volgens mij voorkomen worden door meer controles in de nacht van zater dag op zondag. Wij zijn nu flink de dupe. De verzekering ver goedt niets en zo'n nieuwe ruit kost vele honderden guldens." Politiewoordvoerder F. Ver geer spreekt van 'een triest inci dent waarop nu eenmaal geen politiebeleid kan worden ge maakt'. „Nog nooit eerder zijn op deze schaal in Oegstgeest vernielingen aangericht. Laten we ervan uitgaan dat dit een malig is. Wij gaan er alles aan doen om de daders van deze excessen op te pakken." Ver geer sluit niet uit dat er meer slachtoffers van de vernielingen zijn. De Oegstgeestse burgemees ter Timmers heeft vanochtend met jongerenwethouder Steens over het uitgaansgeweld ge sproken. De uitkomst van dat gesprek is nog niet bekend. warmond De storm blies de lampionnen in War mond gisteravond alle kanten op. Dat was pech voor de zeker 250 kipderen en volwassenen die meeliepen met de jaarlijkse lampionnenoptocht door het dorp. Zij moesten hun lampionnen stevig vasthouden. Jong Adest uit Sassenheim zorgde voor de muzikale begeleiding. Kant-en klare lampions uit de winkel waren dit keer taboe. Het was de bedoeling dat de kinderen een zelfgemaakt exemplaar meebrachten. Het Warmondse carnavalsprinsenpaar, Mathieu en Els van Winsen, koos de vier mooiste uit. Voor de ma kers was er een prijs. De optocht werd georgani seerd door de Vereniging tot Viering van War- monds Feesten (VWF). foto eric taal CO O co cc Louter goed nieuws deze week. Warmond hoeft zich geen zorgen meer te maken over een supermarkt en Leiderdorp niet over een nieuw dorpshart. Oegstgeest heeft haar ambtenaren geheel onder controle en Progressief Zoeterwoude heeft de kloof tussen burgers en politiek gedicht. Het allergrootste nieuws van vorige week hebben we allemaal over het hoofd gezien: Leiderdorp behoeft geen bruisend duur nieuw dorpshart meer en Warmond geen eigen supermarkt. Onze welgemeende excuses. Maar ja, wie had kunnen voorzien dat de mannen die in deze twee gemeenten verant woordelijk zijn voor de ruimtelijke ordening (Molkenboer) en de stads- en dorpsvernieu wing (Van de Velde), hun dorp het liefst zien als stadsdeel van Rijnstad? Begrijpelijk toch, dat de logische conclusie van dat standpunt dan slechts langzaam doordringt? Ho, even terugschakelen. Waar is de wet houder van het miniatuurdorp aan 't Joppe precies verantwoordelijk voor? Stads- en dorpsvernieuwing, u leest het goed. Het staat zwart op wit in zijn portefeuillebe schrijving, sla de gemeentegids er maar op na. In dat licht is het niet zo vreemd dat Van de Velde er zo z'n eigen interpretatie van Rijnstad op nahoudt. Waarin Warmond niks kwijtraakt, maar er de Merenwijk - inclusief supermarkt! - bijkrijgt, zoals hij enthousiast aan deze krant uiteenzette. Over landjepik gesproken. Een nóg ruimere blik toont Van de Veldes collega en partijgenoot (PvdA) in Leider dorp. Niet dat Molkenboer z'n oog heeft la ten vallen op Roomburg of zo. Nee, hij kiest een andere koers: volgens hem is Rijnstad - 315.000 inwoners, zo'n tien vierkante kilo meter groot - nog veel te klein gedacht. Zuidvleugelstad, dat.is volgens Molkenboer de oplossing van alle problemen. Daarmee bedoelt ie dus de hele lap tussen Amsterdam en Den Haag - al met al nog eens drie keer groter dan Rijnstad. Zo. Heeft ie Grote Broer Leiden eindelijk eens laten zien wat écht groot denken is. Wat hij in z'n enthousiasme vergeet: hoe groter de stad, hoe petieteriger het stadsdeel Leiderdorp... Aan de andere kant: als je een door een ander opgelaten luchtballon nog 'ns extra opblaast, klapt die vroeg of laat vanzelf. Fout 'Wij hebben niets fout gedaan.' Het zit de gemeente Oegstgeest toch niet lekker, al die krantenberichten over specule rende gemeenteambtenaren. De twee top ambtenaren die met niet onbelangrijke voorkennis twee monumentale panden voor een prikkie kochten hebben niets fout ge daan, maar de lucht van belangenverstren- Kraakpanden: je herkent ze van ver. De panden zijn steevast behangen met spandoeken en/of beklad met leuzen. Aan het barricaderen van het pand heb ben de krakers een dagtaak en dat zie je eraan af. Of het nu een gekraakt huis is op het tracé van de Betuwelijn of het gekraakte voormalige bankgebouw aan de Hoofdstraat in Leiderdorp: de overeenkomsten zijn altijd weer verbluffend. Op het eerste gezicht zijn deze foto's identiek. Maar dat zijn ze niet. Zoek de tien verschillen! foto's hielco kuipers/ gpd geling blijft er omheen hangen. In zo'n geval doe je een beroep op je 'com municatiemedewerker'. Die klaart de lucht met een geruststellend artikel op de pagina die je als gemeente wekelijks koopt bij de Oegstgeester Courant. 'Verkoop voormalige gemèentepanden Wilhelminapark 25/27 zorgvuldig', zet je er boven. En er onder: 'Voor meer informatie kunt u contact opne men met de heer J.C. Koedam, afdeling Communicatie, tel. 071-5191732'. Houdt u dan er wel rekening mee dat me neer Koedam niet op alle vragen ingaat. Want: 'De gemeente Oegstgeest onthoudt zich van elk standpunt ten aanzien van pri- vé-transacties of voorgenomen transacties van haar medewerkers, omdat het hier gaat om de eerbiediging van de persoonlijke le venssfeer'. Aldus de laatste alinea van bo vengenoemd artikel. Zo ziet u: ook de voor lichter houdt zich, net als iedere andere Oegstgeestse ambtenaar, aan de regels. Om de schijn van belangenverstrengeling ook in de toekomst te voorkomen voert Oegstgeest een ambtseed in. Zoiets verbetert het geschonden imago van ambtenaren, denkt burgemeester Timmers. Ook zij vindt dat de Oegstgeestse ambtenaren niets te ver wijten valt. Die ambtseed komt er vooral omdat de burgemeester zich 'een kliek lacht' als minister Peper weer eens een brief rondstuurt over het onderwerp 'integriteit'. Ronald Mauer, de nieuwe gemeentesecreta ris, vond een eed niet nodig, maar hij moest er vorige week toch aan geloven. 'Ik beloof dat ik mij zal gedragen zoals een goed amb tenaar betaamt, dat ik zorgvuldig, onkreuk baar en betrouwbaar zal zijn en dat ik niets zal doen dat het aanzien van het ambt zal schaden. De betrouwbaarheid en zorgvuldigheid van Oegstgeestse ambtenaren staat op papier. Feiten die voor zich spreken. Jachthaven Progressief Zoeteiwoude ziet door de paal tjes het dorp niet meer. Of zoals Ria de Lan ge afgelopen week tijdens de raadsvergade ring zei: „Er staan er zoveel dat het dorp wel een jachthaven zonder boten lijkt." Ze hoopt dan ook dat het service- en adviesbureau 113 bij het onderzoek naar een nieuwe dorpskern deze sta-in-de-wegs opruimt. Tegelijkertijd gaf zij echter aan dat deze zo genaamde hindernissen juist de weg plavei en naar een nieuwe vorm van communicatie met de burgers: „Pas zat ik in een bus die weer een paaltje eruit reed. Stonden we een kwartier stil. Ik had dus alle gelegenheid om met mensen te gaan praten. Bijvoorbeeld over die paaltjes." Terwijl De bange voor het tegenovergestelde pleitte, bedoelt ze juist te zeggeri/iat er méér paaltjes moeten komen. Dat leidt tot meer botsingen, meer oponthoud en dus veel meer mogelijkheden om de stem van de kie zer te laten horen en inhoud te geven. De weg die zich daar bij uitstek voor leent is de Noordbuurtseweg, die langs het gemeen tehuis voert. Daaruit (uit de weg dus) moet de snelheid worden gehaald en wat is er mooier dan buschauffeurs te laten slalom men, net zo lang tot ze vlak voor het cen trum van de democratie stranden. PZ warmt de passagiers een kwartier op met boeiende lezingen over de politiek. De inzittenden vergeten op slag hun reisdoel en rennen en thousiast het gemeentehuis binnen om nog meer informatie te vergaren over bouwcon- tingenten, vuiloverslag en voorontwerp-be stemmingsplannen. Als de kiezer niet meer naar de raadzaal komt, is dit dé manier om paal en perk te stellen aan de politieke ongeïnteresseerd heid van de burgers. afke van der toolen, erna straatsma en jan preenen dat het een provinciale weg is. Dan vraag ik me af: is dit wel re delijk beleid?" Hij wilde daarom van de ambtenaar horen wat de argu menten achter het besluit wa ren. De Vreugd: „We willen het pad rustiek houden." Leyhoffer Velders wordt een beetje 'lache rig' van dit argument. „Als dat fietspad .nou door een polder liep. Maar hij ligt pal langs de provinciale weg!" Het geluid van een brommertje valt bij zulk autogedruis grotendeels in het niet, begreep ook de com missie. De ware reden van het brom merverbod, zo gaf De Vreugd toe, is het afke van der toolen Ze mogen niet op de N445 én niet op het regionale fietspad daarnaast: de bromfietsers die vanuit de Leiderdorpse wijk Leyhof richting Oud Ade of Hoogmade moeten. Want op beide wegen geldt een brom merverbod. Het gevolg is dat de Leyhofse bromfietsers een heel stuk moeten omrijden om op een punt te komen dat een paar steenworpen van hun huis ligt. H. Velders en zijn vrouw, in dieners van een bezwaarschrift tegen het verbod, zijn van die Leyhoffers die voor hun werk naar Rijp wete ring en Roelof- arendsveen moeten. Ze hebben één au to. Een brom mer is dan een mooie oplos sing, dacht het echtpaar. Niet wetende dat ze vanaf hun huis niet het nieuwe fietspad op kun nen. Het gevolg is dat ze hele maal via de Bui tenhoflaan, de Engelendaal, de Zijldijk en de Nieuwe Weg moeten. „Maar er is helemaal geen sprake van een omweg", aldus beleidsambtenaar T. de Vreugd, die het gemeentelijke besluit onlangs verdedigde tegenover de commissie beoep- en be zwaarschriften. Want, zo stelde hij, het js nooit mogelijk ge weest om anders te rijden dan via de Buitenhoflaari, de Zijldijk en de Nieuwe Weg. Dat argument overtuigde niet. „Maar meneer De Vreugd", aldus commissielid L. Wildeboer. „Het gaat hier toch om gemeentelijke besluitvor ming. Er is een fietspad aange legd. Daar mogen van de ge meente geen brommers op. Maar in dit geval mogen brom mers ook niet op de weg, om- 'Dan vraag ik mij af: is dit wel redelijk beleid? feit dat het nieuwe fietspad aansluit op het fietspad langs de 'buitenste' huizen van de Buiten hof. De be woners daarvan hebben van het begin af geageerd te gen de mo gelijkheid dat' er brommers mochten rij den. Het fietspad loopt name lijk tussen hun huis en het ge luidsscherm langs de N445 door, zodat het lawaai ook nog eens wordt weerkaatst. Wildeboer had wel een oplos sing: alleen het laatste stukje van het nieuwe fietspad, van de Leyhof naar het wel voor brom mers toegankelijke fietspad langs de N446, openstellen voor bromfietsers. Ambtenaar De Vreugd sputterde daarop nog wat over 'moeilijke handhaaf baarheid' en 'continuïteit': „Het moet geen zoekplaatje worden van hier mag het wel en daar niet." Commissielid A. van Es sen maakte daar korte metten mee. „Op het hele stuk wél brommers toestaan is óók con tinuïteit."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13