Kakkerlakkenplaag in flats Rijn Veenstreek Alphense hondenclub beste van het land IJsclubs rekenen nog op toertocht Ter Aarse partijei onderschrijven 'historische' brief Vijf jaar creatief met hout Politie rekent Mijdrechts duo in na wilde achtervolging MAANDAG 31 JANUARI 2000 Monumentencommissie blijft bestaan alkemade De monumentencommissie van Alkemade wordt niet opgeheven. De gemeente plaatst op korte termijn adverten ties om drie nieuwe leden te werven, zodat de commissie weer compleet is. Na het vertrek van de leden J. Kret, G. van der Meer en E. Oudshoorn vroeg wethouder Beelen zich af of de commis sie wel moest blijven bestaan, maar hij twijfelt nu niet meer. De oude commissie verweet de gemeente beeldbepalende panden bewust te laten verpauperen. Naar aanleiding van het sloopbe- sluit van de oude brandweerkazerne aan de Spoorstraat in Roe- lofarendsveen stapte de commissie op. Romantisch winkelen in Herenhof alphen aan den run De winkeliers van de Alphense Herenhof willen de zaterdagmiddag vóór Valentijnsdag een romantisch tintje geven. Op 12 februari zetten zij twee hostesses in om hun klanten in valentijnstemming te brengen. Een muzikale lakei bedient tussen 12 en 16 uur het draaiorgel. De winkeliers heb ben dit jaar nog meer plannen. Zo komt er bij de Koninginne dagviering op zaterdag 29 april een kindervrijmarkt. De nacht- braderie staat gepland voor donderdag 6 juli. Marktkooplieden en verenigingen kunnen zich hiervoor inschrijven: 0172-231471. runsaterwoupe»deze winter nog ijs komt. Met steun van de VSB-bank IJsverenigingen zitten zelfs in uit Leimuiden hebben de sa- zachte winters niet stil. Vier ijs- menwerkende ijsclubs een tra clubs uit de regio presenteren ject van 25 kilometer uitgezet, donderdag een nieuwe toer- De route gaat via de Drecht, tocht, waarvan zij zich afvragen Braassemermeer, Leidsevaart of het er dit jaar nog van komt. en Aarkanaal. Maar zelfs als de temperaturen blijven stijgen, zijn de Ter Aarse De presentatie van het draai- IJsclub, Excelsior uit Bilderdam, boek is donderdagavond om De Eendracht uit Rijnsaterwou- 20.30 uur in het clubgebouw de en Nut en Vermaak uit Lei- van Nut en Vermaak, de veren- muiden trots op hun initiatief, ging waarvan ook de Leimui- ,,Dan ligt het draaiboek er maar dense topschaatser Bob de Jong vast", zegt pr-man C. de Blaeij. lid is. Bank-directeur Angenent „Maar we blijven hopen dat er krijgt dan het eerste exemplaar. alphen aan den run dachten. Daarbij liep de Alphe- naar onder meer een wond bo- Na een wilde achtervolging ven zijn oog op. De politie zette heeft de politie twee Mijdrech- de achtervolging in op de Mij- tenaren aangehouden die zij drechtenaren, die in hun auto verdenkt van mishandeling van via Nieuwkoop en Nieuwveen een 44-jarige Alphenaar. Het naar huis scheurden. Daarbij duo van 52 respectievelijk 39 haalden zij soms snelheden jaar had het slachtoffer zater- rond de 160 kilometer per uur. dagavond afgetuigd in een kel derbox aan de Seringenstraat in In Mijdrecht hielpen plaatse- Alphen aan den Rijn. Zij had- lijke agenten mee om het duo den ruzie over daar opgeslagen in te rekenen. De verdachten goederen van één van de ver- zitten nog vast. ter aar tim brouwer de koning Eensgezind gaat de gemeente Ter Aar werken aan haar toe komst. Een brief van die strek king is onderweg naar het pro vinciebestuur. Ter Aar zegt de provincie toe dat het vóór 1 maart een plan van aanpak voor verbeteringen op het ge meentehuis heeft. In ruil daar voor wil het een normale be handeling bij de vervulling van de burgemeestersvacature. Ter Aar moet weer èen ge meente worden als alle andere. In hun brief aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland probe ren burgemeester en wethou ders die normale status subtiel te verkrijgen. Het provinciebe stuur had naar aanleiding van het onderzoeksrapport van Van Naem en Partners geoordeeld dat de commissaris van de ko ningin grote invloed moet krij gen bij de benoeming van een nieuwe burgemeester in Ter Aar. Het Ter Aarse college juicht betrokkenheid van de provinciebestuurder toe, maar schrijft tevens dat de procedu res niet mogen afwijken van die bij andere burgemeestersvaca tures. Verder beloven B en W dat het personeel op het gemeente huis aan de hand van een plan van aanpak nog beter werk gaat leveren. Het managementteam biedt dat plan vóór 1 maart aan. Het gemeentebestuur heeft met de fractievoorzitters afgespro ken dat ook de raadsleden op een hoger niveau komen. Eén van de kritiekpunten uit het rapport van Van Naem was het ontbreken van een vruchtbaar politiek debat in de gemeent Inmiddels telt Ter Aar na afsplitsing van 'De echte li raai' van de WD vijf politi partijen. Zij schaarden zich rige week achter de brief burgemeester en wethoud die volgens waamemend-t gemeester Lyklema histori is. Alleen oppositiepartij gressief Akkoord (PAK) plaa nog wel wat kritische kantfr ningen bij het rapport van onderzoekers van Van Naen Partners. De partij, die zich enkele keren afwezigheid v\ meldde bij het informele f tievoorzittersoverleg, bet! het dat vrijwel niemand inz heeft gehad in het vorige port van Van Naem en P ners. Dat was zo negatief, het toenmalige provincie stuur Ter Aar rijp achtte herindeling. Vragen van gelijke strèkl stelde E. Riedel, echtgenoot raadslid I. Riedel van 'De ec 1 liberaal', als 'inspreker' vooi1 gemeenteraadsvergadering afgelopen donderdag. Rie 1 die op persoonlijke titel sp vindt het wonderlijk dat zelfde onderzoeksbureau mening over Ter Aar bin een jaar 180 graden bijstelt, een politiek debat leidde dels bijdrage riiet. Alleen C c voorman Otto liet weten gediend te zijn van deze vi J van politiek bedrijven. Op manier gaat Ter Aar na stappen vooruit weer een hjzai stap achteruit, aldus Otto, over drie maanden door du_ werkzaamheden de gemee raad verlaat. Volkstuinders verkassen wellicht lat£ Het is nog onduidelijk of de volkstuinders in Alkemade dit voolegs' al verkassen van. het perceel langs de A4 naar polder Het No<ërv< veen in Nieuwe Wetering. Ze moeten bij de A4 weg in verband de verbreding daarvan en de aanleg van de HSL. Volgens vciet i tuinder Henk van Tol moet er nog zoveel gebeuren om het nie?n gebied klaar te maken voor de moestuinen, dat dat niet binjees twee maanden lukt. Nu de aanleg van de HSL pas in septen aar begint, wil Van Tol het projectbureau HSL-Zuid vragen om lainge langs de snelweg te mogen blijven. Wethouder Beelen denkt dgewc plek Het Noordveen wel op tijd klaar is. Toch spreken beide plag en komende week met elkaar. lach alphen aan den run* harry oosterveen Vereniging Houtrijk Nederland had zaterdag een feestje te vie ren in het Alphense themapark Archeon. De Hollandse organi satie zet zich namelijk al vijf jaar in voor het gebruik van duurzaam bewerkt hout uit Ne derland en het buitenland. Zo rond de vijftig houtbewerkers, meubelmakers en architecten lieten op een informatiemarkt zien wat zij doen met 'eerlijk' hout. „In ons vijfjarig bestaan heb ben we 22 tentoonstellingen ge houden om het publiek voor te lichten over duurzaam afge werkt Nederlands hout", zegt Otto Koedijk, voorzitter van Houtrijk Nederland. „Daarom vonden we het tijd worden voor een bijeenkomst voor onze ei gen leden. Doel van deze dag is dat de leden aan elkaar kunnen laten zien wat ze kunnen. Daar voor heeft iedere deelnemer één vierkante meter tot zijn be schikking." Op de bovenverdieping van de Romeinse herberg in het Ar cheon staan op tafels tientallen kunstvoorwerpen, alle gemaakt uit verschillende soorten hout. Grote abstracte hoofden en een enorm vrouwenfiguur staan opgesteld. In het midden van de grote zaal toont Christine Langerhorst originele uit hout vervaardigde complete boeken. De kaften bestaan uit grillig schors, de bladen uit fijne plak jes hout. In één van de boeken zie je nog de gangen die hout- wurmen hebben gegraven. „Een echte boekenwurm", lacht mede-organisator Gerard de Bruyn die een rondleiding geeft. „Het gaat vandaag niet om de verkoop van deze kunst werken, maar om de diversiteit in onze vereniging." Een meubelmaker laat een ci lindervormige kast zien van duurzaam beuken. Naast de netjes afgewerkte kast snijdt een man figuren in wandelstok ken. Een ander maakt klassiek uitziende instrumenten van es- senhout, zoals twee simpele gi taartjes en een paar andere snaarinstrumenten. Ruud Jas pers uit Alkmaar maakt van es doornhout vreemde spiraalvor mige kunstwerken. Het lijken wel de omgekrulde einden van varenbladeren. „Wat het voor stelt mag iedereen voor zich be palen", zegt Jaspers. „Ik maak er meestal vijf of zes tegelijk en ik kan er wel twee maanden mee bezig zijn." De Bruyn hamert erop, dat alle deelnemers hout gebruiken dat niet is bewerkt met allerlei chemicaliën om het langer goed te houden. .Alles wat je ziet is gemaakt van milieuvrien delijk bewerkt hout. Er zit ook duurzaam geproduceerd FSC-hout uit het buitenland tussen." Voor de aansluitende mini-conferentie is Marijke Vos, Tweede-Kamerlid voor GroenLinks, aanwezig. „Hout- bewerken is een vak voor de toekomst", zegt Vos vanaf het spreekgestoelte. „Maar in die sector moet nog veel gebeuren. Zo is het belachelijk dat hout bewerkers een hoog BTW-tarief moeten betalen. De overheid heeft weinig gedaan om het vak aantrekkelijk te houden." Volgens Vos ziet het ernaar uit dat met giftige stoffen ver duurzaamd hout van de markt wordt geweerd. Nu is het nog zo dat bijvoorbeeld veel tuin schuttingen schimmelwerende stoffen bevatten die slecht zijn voor het milieu. „In mei komt er een verbod op verkeerd ge- impregneerd hout", zegt het Kamerlid. „GroenLinks heeft daarnaast een wetsvoorstel op tafel liggen waarin staat dat al het hout dat op de markt komt een label moet dragen. Zo kan de consument kiezen uit 'slecht' of 'goed' hout. Meer is politiek gezien nog niet haal baar om al het giftige hout te weren." Twee hoogbouwflats in de Vliestroom zijn getroffen door een grote kakkerlakkenplaag. De flats langs de Ei- senhowerlaan in Alphen moeten eind februari met een bestrijdingsmiddel worden behandeld. Het gaat om ruim 170 woningen, driekwart van het totaal van de twee flats. De bewoners moeten daarvoor hun woning voor drie uur verlaten. Wonen Centraal, eigenaar van de flats, heeft de hulp ingeschakeld van het Kennis- en Advies centrum Dierplagen (KAD) uit Wageningen. zegt een woordvoerster van de woningcorporatie. „Verschil lende keren hebben we korte bestrijdingsacties uitgevoerd, maar dat is dus niet toereikend. Daarom gaan we het nu groots aanpakken." Wonen Centraal heeft in november vorig jaar uitgebreid onderzocht hoe groot het probleem was. Enkele weken lang zijn in alle wonin gen kakkerlakvallen uitgezet om te ontdekken waar de insecten zich bevinden. De ene flat moet helemaal worden gereinigd, de andere voor de helft. Samen met het KAD is ver volgens een bestrijdingsplan opgesteld: niet alleen de wonin gen waar de beestjes zijn ge vonden worden behandeld, ook de appartementen die daaraan grenzen. Verder worden de stortkokerruimten en lift schachten behandeld: de ver- spreidingsplekken bij uitstek. De bestrijders gaan de kak kerlakken te lijf met Empire 20, een gebruikelijk bestrijdings middel. De vloeistof, bestaande uit minuscule balletjes, wordt in kieren en gaten gespoten. Voor kakkerlakken is- het spul dodelijk. Bij mensen en huis dieren kan het geen kwaad. Wél moeten zij tijdens de werk zaamheden, van 21 tot en met 25 februari, gedurende drie uur hun woning uit. De woningcor poratie zorgt voor vervangend onderdak. Dat de bestrijdingsactie pas volgende maand is, komt door dat Wonen Centraal het nu goed wil aanpakken. „Je moet niet zomaar begin nen, maar zo'n actie goed voor bereiden. We zijn tot en met december bezig geweest met de kakkerlakvallen. Pas daarna konden we een plan maken. Verder hebben we twee keer een informatiebijeenkomst ge houden om de bewoners op de hoogte te stellen." uit de Leidsch DagbladAltCHIEVM ANNO 1900 Woensdag 31 januari GEMENGD NIEUWS - Een verontrustend cijfer. Te Amsterdam zijn 25, ODO meer vrouwen dan man nen! Als men dat leest, staat men verbaasd, dat de vrouwenbeweging aldaar nog zoo weinig beteekenis heeft. Waar moeten we al die vrouwen naartoe? Een Amsterdamse maagdenroof uitlokken? Een hu welijksbureau oprichten voor de provincie? Dit zou een Idee zijn, maar dan van gemeentewege (gemeente-exploitatie). Intusschen, als dat zoo doorgaat en Amsterdam zoo vrouwelijk wordt, dan zal er toch wat moeten gebeu ren, om het verbroken evenwicht te herstellen. Als we in Amerika waren, stond er al een onderne mend man klaar, om met die 25,000 overcomple vrouwen een optocht te organisereren. Er zit kapit in! Ook zou men al een heel eind op streek komen, al er verordend kon worden, dat ieder tiental manne nogèène vrouw moest verzorgen, en dat die dame aan de combinatie van gemeentewege werd toege wezen. ANNO 1975 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geer overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Lek Dagblad, ta.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Lei( Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. De houten boeken van Christine Langerhorst vallen op bij de lustrum-bijeenkomst van de Vereniging Houtrijk Nederland. foto eric taal Vereniging Houtrijk Nederland viert lustrum in Archeon LEIDEN - In het midden de beide kosters van de Maranathakerk met links ds. Koolstra en rechts ds. V» Achterberg. foto archief leidsch dagi WOUBRUGGE - De raad van Woubrugge heeft be sloten tot de bouw van een, noodzakelijk geworden, zes-klassige Openbare basisschool ten noorden van de Emmalaan. Bij een vlotte regeling van de finan- formeerde kerkdiensten gehouden. In het vervolg vinden er uitsluitend gemeenschappelijke dienstf in de (hervormde) Maranathakerk plaats, waarin t toerbeurt een hervormde of een gereformeerde pr ciering zou dan de eerste paal al over (ruim) een jaar dikant zal voorgaan. Zondag is dit ds. H. J. van Ac kunnen worden geslagen. De grond naast deze nieuw te bouwen school zal kunnen worden gereser veerd voor een twee- of drie-klassige openbare kleu terschool. De voorzitter nodigde (belangstellende) terbergen op 9 februari de gereformeerde wijkpre kantds. R. J. Koolstra. Aan dit samen-kerken, da noodzakelijk is geworden door de sluiting van de l delijke) Beloftekerk, zijn tal van vruchtdragende I raadsleden uit om op 13 februari aanwezig te zijn bij sprekingen vooraf gegaan. Teneinde hieraan enig een laatste bespreking van het gemeentebestuur met de architect van het nieuwe raadhuis. SASSENHElM - Loco-secretaris P. T. Bunjes (37) van de gemeente Sassenheim is per 16 februari be noemd tot burgemeester van Langbroek, een twee duizend inwoners tellend dorpje in de provincie Utrecht. De heer Bunjes is getrouwd, heeft één kind en is lid van deCHU. LEIDEN - Met ingang van zondag worden in het Morskwartier geen afzonderlijke hervormde en gere- liêf te geven werd gisteravond in de Maranathakei een bijeenkomst gehouden. Ds. Koolstra, diedezi avond opende, wees er op, dat deze samenwerkin rust op de basis, waarop de kerk van Jezus Christi rust, te weten de schriftverkondiging, de doop en heilig avondmaal. Ds. Van Achterberg sprak de ve wachting uit, dat beide wijkgemeenten, met vreuj en respect voor elkander, in grote eensgezindheid geloof, hoop en liefde in de toekomst werkzaam z len zijn. alphen aan den run' suzanne barbier De gevoelstemperatuur daalt tot ver onder het vriespunt op het grasveld, maar de cursisten is dat niet aan te zien. Op zo'n winterse avond trainen is nu eenmaal bikkelen, weten de be zoekers van de Alphense hon denclub allang. Ze doen het niet voor niets: na zestien we ken zijn de bazen een welopge voede of een behendige hond rijker. Geen geblaf meer en geen getrek aan de lijn: dat is het doel. De 'relatietherapie' tussen mens en hond leverde de Alphense hondenclub vorige week de titel beste club van Ne derland op. Een verrassing voor de vereniging die binnenkort dertig jaar bestaat. Mariëtte van der Werf traint al twaalf jaar honden van de Al phense club. Toen ze met haar man Martin een bastaard uit het asiel haalde, bleek dat niet zo'n slimme zet. Het hondje hield de buren overdag zo bezig met zijn geblaf, dat een ge dragscursus bepaald geen over bodige luxe was. „Ik druk de cursisten altijd op het hart: maak niet de fout om impulsief een hond in huis te halen. Maar zelf heb ik dat dus wel-gedaan", zegt de vrijwilligster. „Na de cursus elementaire gehoorzaamheid, werd ik ge grepen door het 'hondenvirus', zoals zoveleh op deze club. Ie probeert steeds op een hoger niveau te komen, tot je op wed strijdniveau belandt." In de puppyklas van de Al- mando zoals volg, afliggen, halt houden. Doet de hond het goed, dan wordt er in die zak gegraaid, zo niet dan moet het stel langer oefenen." Sommige rassen pikken de commando's sneller op dan andere, legt Wielders uit. „Herders zijn van oudsher gewend om dichtbij mensen te blijven. Jachthon den, zoals de spaniels en retrie vers, gaan meer hun eigen weg, en dat merkje op zo'n cursus." 'Huiswerk maken' is belang rijk in de cursus, leren de hon denbezitters. Wat er op het veld wordt aangeleerd, kan gemak kelijk teniet worden gedaan door inconsequent gedrag thuis. „Nooit mag de hond op de bank of het bed, maar op vrijdagavond maakt de baas plotseling een uitzondering omdat dat zo gezellig is. Hon den begrijpen daar niets van. Die vragen zich af hoe zijn wij getrouwd?", maakt Van der Werf duidelijk. Wanneer de hond eenmaal door heeft dat zijn baas zich aan dezelfde regels houdt, slo ven de honden zich graag uit. In tegenstelling tot wat niet- hondenbezitters kunnen den ken, zijn de cursussen er niet alleen voor het plezier van de baas. „Als de dikke sokken uit de lade worden gehaald om de kou in te gaan op donderdag avond, zitten mijn honden al klaar op de deurmat", zegt Wielders. „Als ik de honden hier zie rennen, weet ik dat ze er net zo veel plezier in hebben als ik." phense hondenclub is het ook deze avond flink dringen gebla zen. Geen wonder, want de beste leeftijd om een hond iets bij te brengen is tot twaalf maanden, beklemtoont de trainster. „Op puppycursus le ren de honden wat leren is. Al les draait erom om goed gedrag te belonen, dat is het uitgangs punt van Martin Gaus' leerme thode die wij gebruiken. Dat werkt veel beter dan verkeerd gedrag bestraffen. De hond krijgt dan op zijn kop als hij iets fout doet, maar hij heeft geen idee hoe het wel moet." „Denk maar aan het hondje van Pavlov: dat ging na verloop van tijd al kwijlen als het luikje openging", vult haar echtge noot en hondentrainer Martin aan. De cursisten van donderdag avond zijn inderdaad gewa pend met hondenkoekjes en stukjes worst. Zo'n tien duo's staan klaar om de oefeningen van Mariëtte uit te voeren. As pirant-trainer Barbara Wielders houdt de groep vanaf de zijlijn in de gaten. „Eerst zorgt de ba zin ervoor dat ze oogcontact heeft, zodat de aandacht van de hond alleen op haar gericht is. Dan geeft ze een duidelijk com-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12