Frustraties en schaamte over trage kerkfusict 'Biecht mag niet dienen om seksueel geweld stil te houden' 'Moskee en Nederlandse imam kunnen helpen bij integratie Geloof Samenleving Feest van baby Jezus MAANDAG 31 JANUARI 2000 VANDAAG 31 Don Giovanni Bosco (1815-1888) verdiende zijn heiligverklaring en eigen gedenkdag met zijn werk voor de verwaarloosde jeugd. Hij komt uit het Italiaanse Becchi en maakte zelf bepaald geen luxueuze kindertijd mee. Door zijn stand vastig geloof wist hij het toch tot priester te schoppen. Vanaf dat moment richtte hij zich op de jeugd in de ach terbuurten van Turijn. Om verzekerd te zijn van hulp en middelen zette hij een eigen kloosterorde op: de Salesia- nen. en riep hij verschillende stichtingen in het leven. De grootste verdienste van Don Bosco (de toevoeging 'Don' is een erenaam in Italië) is zijn moderne opvatting over op voeding. Fouten en misstappen moest je volgens hem niet bestraffen, maar zien te voorkomen. Elke vorm van dwang kon het beste vermeden worden. En goede daden moest een opvoeder uitbundig belonen. Don Bosco's pedagogi sche opvattingen zijn tot op de dag van vandaag modern. 'Honderden priesters sterven aan aids' Washington In de Verenigde Staten zijn de afgelopen jaren honderden katholieke priesters aan aids overleden. Dit meldt de krant The Star in Kansas City na een uitgebreid onderzoek. Nog eens honderden priesters zijn besmet met het hiv-virus. Hoge katholieke geestelijken hebben de bevindingen niet ont kend. Bisschop Gumbleton van Detroit sprak van grote nalatig heid in de 'seksuele educatie van priesters'. „Zij wisten niet hoe zij met hun seksuele gevoelens om moesten springen, en deden dat op een ongezonde manier." Volgens de krant heeft de kerk gezorgd dat de oorzaak van het overlijden van de geestelijke ge heim bleef. Een in het oog springend voorbeeld, aldus het blad, is de dood van de bisschop van New York, Emerson Moore. Hij verliet in 1995 het ambt en stierfin een ziekenhuis in Minneso ta. Op de overlijdensakte stond dat hij een arbeider was, die was gestorven aan 'onbekende natuurlijke oorzaken'. Vaticaan protesteert tegen homofeest rome» Het Vaticaan heeft er bij de gemeente Rome op aange drongen de plannen voor een internationale homomanifestatie in de stad te herzien. Volgens kardinaal Angelo Sodano is het festival World Gay Pride 2000 'niet in balans' met de status van Rome als heilige stad. World Gay Pride, van 28 juni tot 9 juli, komt ongelegen voor de katholieke kerk, die 2000 tot heilig jaar heeft uitgeroepen. Miljoenen pelgrims worden in de stad ver wacht. Tijdens World Gay Pride worden zij vergast op travestie tenparades en 'homovoetbal'. Volgens burgemeester Rutelli zijn de organisatoren van het evenement zich ervan bewust, dat het heilig jaar gerespecteerd dient te worden. De voorzitter van de Italiaanse vereniging van homoseksuelen reageert laconiek: „Wat verwachten ze nou? Een bestorming van het Vaticaan?" Saudi-Arabië laat kinderen vrij riyad/ermeloDe autoriteiten in Saudi-Arabië hebben vijf Fili- pijnse kinderen en hun moeders vrijgelaten. Ze werden op 7 ja nuari tijdens een illegale kerkdienst in Riyad door de gods- dienstpolitie gearresteerd. De kinderen woonden samen met ongeveer honderd anderen een bijbelkring in het huis van een Filipijnse gastarbeider bij toen de politie een inval deed. Zestien mensen werden gearresteerd, onder wie de vijf kinderen. Ge vreesd werd dat de kinderen als pressiemiddel gebruikt zouden worden om de ouders tot bekentenissen te dwingen en adres sen van huiskerken te verraden. Bruiden wachten op massa-huwelijk siliguri In de Indiase stad Siliguri wachtten bruiden zondag op de voltrekking van hun huwelijk. Tijdens de massaceremonie in de open lucht werden 153 huwelijken voltrokken. Welk geloof de bruiden aanhangen was aan de kleur van hun trouwjurk te zien: de christelijke bruiden droegen wit, de moslims rood en hindoes geel. foto ap zoetermeer anp Daders van seksueel misbruik zouden meer ruimte moeten krijgen om hun misdaden in vertrouwen te belijden. Maar het biechtgeheim van pastorale hulpverleners mag niet dienen om doorgaand seksueel geweld stil te hou den. Dat schrijven R. Ganzevoort en A. Veerman in hun boek 'Geschonden li chaam. Pastorale gids voor gemeenten die geconfronteerd worden met seksu eel geweld'. Biechten kan volgens hen een bevrijdende werking hebben als daders hun misdaden in vertrouwen kunnen onthullen. Voor een dader die berouw heeft, kan het een aanzet zijn tot een schuldbelijdenis tegenover het slachtoffer. Maar het biechtgeheim heeft grenzen, aldus de auteurs. Bij de pastorale zorg voor slathtof- fers en daders van seksueel misbruik moet de veiligheid van het slachtoffer voorop staan, benadrukken ze. In ker ken kan dat volgens hen betekenen dat er voor de dader tijdelijk of definitief geen ruimte is deel te blijven nemen aan het gemeenteleven wanneer dat ten koste zou gaan van het slachtoffer dat lid is van dezelfde kerk. „We hoeven niet te bepalen of de aangeklaagde schuldig is, maar we kunnen ook niet altijd wachten tot een rechter zich heeft uitgesproken", me nen Ganzevoort en Veerman. Het gaat daarbij volgens hen niet om bestraf fing of excommunicatie. Kerkenraden dienen wel zorgvuldig om te gaan met maatregelen, om niet onnodig en voorbarig iemand te stigmatiseren. Kerken moeten ook een klimaat scheppen waarin slachtoffers de ruim te krijgen om erkenning te vragen voor het aangedane kwaad. Tot dusver is die ruimte vaak beperkt en voelen slachtoffers zich gedwongen binnen de kerk te zwijgen. „Daarmee is de kerk moreel medeverantwoordelijk voor een verzwaring van het lijden", aldus de auteurs. Kiezen voor het slachtoffer betekent volgens hen het doorbreken van het zwijgen. Gemeenteleden en kerkenraden hebben vaak de neiging te streven naar harmonie, rust en het handhaven van de illusie dat de eigen gemeente veilig en betrouwbaar is. „Dat ver klaart de verleiding om het misbruik te ontkennen, te bagatelliseren, als indi vidueel incident te beschouwen of voortijdig op te roepen tot vergeving. Hiermee gebruiken kerken dezelfde af weermechanismen als de dader", schrijven Ganzevoort en Veerman. Ze gaan ervan uit dat elke kerk waar schijnlijk op de een of andere manier te maken heeft met seksueel geweld. Er bestaat volgens hen geen enkele aanwijzing dat seksueel misbruik bij nen de kerk minder of meer voorkon dan daabuiten. De afgelopen twee ja meldden zich negentig mensen d slachtoffer zijn geworden van seksue misbruik in pastorale relaties. Het tale aantal geregistreerde meldingen de afgelopen vijf jaar bedraagt 240. Het boek komt voort uit het rappe 'Schuilplaats in de wildernis', dat voi 'n jaar door de synode van hervormde :n gereformeerden en lutheranen we aanvaard. De kerken kozen 'onoi wonden' de kant van de slachtoffei Ze noemden seksueel misbruik zone kwaad in Gods ogen en onrecht tege over de medemens. manila» Een vrouw legt in een buitenwijk van Maniia de laatste hand euze feesten de devotie van de gelovigen. Ruim een maand na kerst- aan de versiering van het beeld van de baby Jezus op een fietstaxi. mis is het daar op 30 januari alweer tijd voor het feest van baby Jezus. Op de overwegend katholieke Filipijnen weerspiegelen tal van religi- foto ap lunteren anp Binnen de Samen-op-Wegker ken groeit de frustratie over het uitblijven van een definitieve fusie tussen hervormden, gere formeerden en lutheranen. „Ik schaam mij ronduit voor al die vertraging waartoe mijn her vormde medebroeders vandaag weer hebben opgeroepen", zei de hervormde predikant S. Bijl uit Groningen vrijdag op de triosynode in Lunteren. Bijna veertig jaar geleden rie pen studenten- en evangelisa tiepredikanten op tot een sa mengaan van de protestantse kerken, omdat de scheiding leidde tot verlies van krediet in de samenleving. Ook in deze tijd heeft de wereld behoefte aan het advies van een onge deelde kerk bij ethische vragen en hulpverlening aan uitgepro- cedeerden, zei de gereformeer de predikant A. de Nooij uit Vlissingen. „Terwijl de wereld in brand staat, zijn wij hier op de synode bezig met een bin nenkerkelijk binnenbrandje." Op de eerste gezamenlijke sy nodevergadering in 1973 be stond de hoop dat de kerkfusie in 1985 (150 jaar na de Afschei ding) of 1986 (honderd jaar na de Doleantie) zou plaatsvinden. „Nu durven we zelfs niet meer aan Sint Juttemis te denken", aldus De Nooij. De drie synodes vergaderden vrijdag over een rapport van de werkgroep Hoe verder met Sa men op Weg? Deze commissie irl werd ingesteld nadat eind 19!*s de kerken het niet eens kondi tU worden over de naam van toekomstige kerk. De zwaar bemande wei groep, waarin onder ander de drie voorzitters van de syn des zitting hebben, heeft gek |Q zen voor voortzetting in het li huidige lage tempo, fusie plaats van federatie (waartoe enkele jaren geleden is besl ten) en uitstel van de keuze de nieuwe naam tot aan einde van het fusieproces. Uit de rechterflank van tegen het Samen-op-Wegpi ces. Synodelid H. Reurink uil Harde waarschuwde dat de meenten Elspeet en Doornsp met zondags enkele duizend kerkgangers niet meegaan in nieuwe kerk. nemuiden. „Het is niet dat er drie kerken zijn, het ook niet goed dat die ande dertig kerken er zijn, maar is wel een feit." Ook synodelj^1 den zonder principiële bezw ren tegen vereniging, pleittf voor een pas op de plaats. D leidt weliswaar tot tweedelü zei de Rotterdamse predikant CJ. de Jong, maar beter dat, d dat een deel van de kerk afscheidt. Wegens de vele moties amendementen is de besli vorming uitgesteld tot komi de vrijdagavond. den bosch anp Moskeeën en imams die in Ne derland zijn opgeleid, kunnen een belangrijke rol spelen bij de integratie van jonge moslims in de samenleving. De geestelijk leiders zouden hun geloofsge noten bovendien moeten sti muleren aan het maatschappe lijk debat deel te nemen. Dat zegt Coskun Cörüz, voorzitter van de stichting bijzondere leerstoel islam aan de Universi teit van Amsterdam (UvA) en CDA-raadslid in Haarlem. Moskeeën kunnen volgens hem veel jongeren met een isla mitische achtergrond bereiken en hen helpen bij hun emanci patie en de participatie in de samenleving. Ook voor niet-ac- tieve gelovigen kan de moskee dienen als ankerpunt in een onbekende samenleving of als raadgevende en steunverlenen- de instelling. Omdat integratie met com municatie begint, moeten imams in Nederland worden opgeleid, benèdrukt Cörüz. De meeste imams die nu in de bij na 300 moskeeën in ons land werken komen uit het buiten land, spreken geen Nederlands en kennen de cultuur niet. De ze 'pendel-imams' zijn volgens Cörüz niet in staat een eigen tijds antwoord te geven op de sociaal-maatschappelijke en pedagogische vragen die de moslimgemeenschap hen in toenemende mate stelt. Volgens het Haarlemse raads lid zouden toekomstige imams een 4-jarige algemene theologi sche opleiding moeten volgen, eventueel aangevuld met een door de moslims zelf te finan cieren postdoctorale oplei ding. Cörüz zegt het een goede zaak te vinden dat de Neder landse tak van de islamitische beweging Milli Görüs een eigen imamopleiding wil beginnen aan een universiteit, vermoede lijk de UvA. Imams hebben een belangrij ke voorbeeldfunctie. De voor gangers die in Nederland zijn opgeleid, moeten volgens rüz voorkomen dat moslims grote afwezigen blijven in i batten over kwesties als armtjau de, het milieu, genetische ra nk nipulatie en euthanasie. Dch loog en vrijwillige integralel blijven volgens hem broodn3/ dig. „Waar dialoog stopt - geen kans krijgt, begint venv dering. Waar begrip ontbreeet is ruimte voor haat." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Finland: Wisselend bewolkt en kans op een sneeuwbui. Meest matige, in het noorden strenge vorst. Denemarken: Bewolkt en af en toe regen of motregen. Middagtemperatuur van ongeveer 2 graden in het noorden tot 7 in het zuiden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen, in Schotland de grootste hoeveelheden. Tem peratuur tussen 7 graden in Noord-Schotland en 13 graden bij Londen. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en vooral in de Ardennen wat regen. Dins dag droger. Middagtemperatuur rond 10 graden, Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, ook geregeld zon en meest droog. In het oosten meer wolken en vooral in de heu vels kans op regen. Dinsdag ook in het westen bewolking. Mid dagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot bijna 15 in Midden-Frankrijk Zuid-Frankrijk: Maandag zonnige perioden en droog, alleen in de Alpen nog neerslag. Verder nog een Mistral- wind. Dinsdag van het westen uit bewolking en daar kans op re gen. Maxima meest tussen 10 en 15 graden, in het uiterste zuiden bijna 20 graden. Spanje: Droog en overwegend zonnig. Dinsdag in het noordwesten be wolkt en een enkele bui. Maxima rond 18 graden, aan de zuidkus ten ruim boven de 20 graden. Portugal: Droog en eerst flinke zonnige pe rioden. In het westen later meer wolken en kans op een bui. Maxima oplopend naar ongeveer 18 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Droog en vrij zonnig. Maxima rond 20 graden. Marokko: Westkust: geregeld zon, maar ook nog kans op een regen- of onweersbui. Maxima meest tus sen 20 en 25 graden. Tunesië: Veel zon en droog. Maxima ruim boven de 20 graden. Madeira: Geregeld zon en kans op een bui. Soms veel wind. Maxima rond 20 graden. Canarische Eilanden: Van tijd tot tijd zon, maar ook een enkele bui. Middagtempera tuur ongeveer 24 graden. Duitsland: Veel bewolking en vooral in het noorden perioden met regen, in de vergen en heuvels boven de 1200 sneeuw. Middagtempera tuur meest tussen 4 en 10 gra den. Oostenrijk: Veel bewolking en vooral maan dag af en toe regen, boven 1500 meter sneeuw. Middagtempera tuur in de dalen rond 7 graden. Zwitserland: Wolkenvelden, in het zuiden flink wat zon. Op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur in het laagland rond 10 gra den. Polen: Veel wind en bewolking en nu en dan regen, maandag ook nog kans op sneeuw en ijzel. Middag temperatuur maandag rond het vriespunt, dinsdag tussen 10 in het zuidwesten en 3 graden in het noordoosten. Tsjechië en Slowakije: Veel wind en bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Hongarije: Bewolkt en van tijd tot tijd regen. Temperatuur dinsdag rond 7 gra den. Italië: Perioden met zon en meest droog. In het noorden ook kans 1 120 op wolkenvelden. Maxima rond 16 graden, in het noorden min der zacht. Corsica en Sardinië: Droog en flink veel zon. Middag temperatuur rond 17 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en vrijwel over al droog. Maxima van 12 tot 18 graden. Malta:' Istanbul zwaar bew. W.S.Ü 9 7 0.0 Klagenfurt ver. 1 2 0 0.9 Kopenhagen half bew. W 7 7 0 5.0 Las Palmas zwaar bew. w.s.O 22 18 0.0 Lissabon half bew. NO 3 15 7 0.0 Locarno half bew. w.s.0 13 -1 0.0 Londen zwaar bew. W 5 12 10 0.0 Luxemburg zwaar bew. W5 9 7 2.0 Madrid half bew. w.s.0 15 0 0.0 Malaga zwaar bew. NW3 17 6 0.0 Mallorca w.s.0 18 1 0.0 Malta licht bew. W2 15 11 0.2 Moskou zwaar bew. ZW2 0 -1 1.0 München half bew W 5 9 6 14.3 Nice licht bew. N 3 9 5 0.0 Oslo licht bew. NW3 5 0 0.0 Pari|s half bew ZW3 11 8 2.2 Praag Regen W 5 6 2 2.0 Rome half bew. 02 16 2 0.0 Split zwaar bew. N2 13 4 0.0 Stockholm 0 0 0.0 Warschau Sneeuw Z3 3 0 06 Wenen zwaar bew. W 5 9 3 13.0 Zürich half bew. ZW3 8 5 15.0 Bangkok half bew. 02 29 21 0.0 Buenos Aires zwaar bew. 12 34 27 0.0 Casablanca half bew. ZW1 18 11 0.0 Johannesburg half bew 12 25 11 0.0 Los Angeles Z02 0 0 0.0 New Orleans zwaar bew. N4 8 3 2.3 New York Regen 04 3 -6 4.0 Tel Aviv half bew Z02 17 4 00 Tokyo zwaar bew. N 4 15 5 0.0 Toronto Sneeuw ZW2 0 -8 00 Tunis half bew. W2 17 11 0.0 Vancouver Regen NO 3 8 •4 00 Droog en meest zonnig. Middag- LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres; Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging; Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W.F REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties; 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- korting! n VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland] worden verzonden geldt een toeslag van 01 aan portokosten per verschijndag. f LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBANO Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogi av hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvatting van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar. Vi r' informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave). temperatuur omstreeks 18 gra den. Turkije en Cyprus: Geregeld zon, maar aanhouden de kans op een pittige bui. Maxi ma van 12 graden aan de Turkse westkust tot 16 graden aan de zuidkust en op Cyprus. K N H U I. mmm z I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10