Franse truckers gaan weer wegen blokkeren Angst voor terrorisme beheerst Moskou opnieuw Economische top worstelt met 'globofoben' Buitenland Ministers: Deze zomer minder files in de lucht Bidden in zeldzame sneeuw Kabinet 'bezorgd' over formatie in Oostenrijk :RDAG 29 JANUARI 2000 itse arts bepleit 'vet-tax' op eten ■en Alle vette levensmiddelen in Groot-Brittannië moeten It belast met een BTW van 17,5 procent. Dat bepleit de arts Marshall in de British Medical Journal. Zo'n 'vet-tax' kan ijks de levens redden van negenhonderd tot duizend men- beweert hij. Veel Britse levensmiddelen als melk, kaas, ca- be'j oekjes, gebak en pudding zijn momenteel vrijgesteld van De arts meent dat de relatief lage prijzen mensen aan- digen er te veel van te eten, met alle gevaren voor hart- en aandoeningen van dien. Tegenstanders geloven daar niets en wijzen er bijvoorbeeld op dat een hogere belasting op etten er ook niet toe leidt dat mensen stoppen met-roken. den bij bomaanslag in Karaichi ^6^' een bomaanslag op een moskee in de Pakistaanse id Karachi zijn gisteren vier mensen omgekomen. Zeker nen raakten gewond. De bom was verstopt onder een leed. Ongeveer een uur eerder was in het zuiden van een bom geëxplodeerd bij een gerechtsgebouw. Drie 1 sen raakten daarbij gewond. In Karachi staat deze week de malige premier Nawaz Sharif terecht, op verdenking van oering, poging tot moord, verduistering en terrorisme. Het aire bewind in Pakistan, dat Sharif verdreef, ziet echter gen land met de rechtszaak. Het wees direct de geheime dienst ndia aan als dader van de aanslagen. India en Pakistan lig- il jaren overhoop, vooral over de grensprovincie Kashmir. llennium Dome krijgt grote lening en_i De Britse regering is bereid de Millennium Dome in nwich een lening van 210 miljoen gulden te geven. Een dvoerder van premier Blair zei dat het geld nodig is om het ffiBctiecentrum op korte termijn uit de financiële problemen [lpen. De Millennium Commissie, de financiële waakhond iet project, kwam gisteren bijeen. Het prestigeproject van regering kampt met een groot tekort aan inkomsten. Er lagelijks 33.000 bezoekers nodig, maar volgens de Britse wflia willen niet meer dan 5.000 tot 12.000 mensen per dag de ilden entree betalen. De bouw van het project heeft meer ,6 miljard gulden gekost. De Millennium Dome, een ge- van 320 meter doorsnee en 50 meter hoog, moet het Brit- onument voor het derde millennium worden. ie doden bij gijzeling in Duitsland he Een uit de hand gelopen ruzie tussen een 41-jarige man ,en jn ex-vriendin heeft in het Duitse Aschaffenburg aan drie ma sen het leven gekost. De man had de 20-jarige vrouw in gij- ,n a g genomen. Toen de politie aan het drama een einde wilde ?n, vermoorde hij de vrouw en sloeg de hand aan zichzelf, er vond ook een politieagent de dood. De agenten waren inneerd door de buren van de man, die een vechtpartij pR den. Toen twee agenten poolshoogte kwamen nemen, be- ie man te schieten. Hij trof één agent dodelijk. Daarna bar reerde de man het huis en nam hij de vrouw in gijzeling. c te it de politie het huis later had bestormd, troffen zij de twee ^il aan. De man was een bekende van justitie. neorikant van melkpak overleden iu a en !Lt Gad Rausing, de Zweedse industrieel die het verpak- ic°ncem Tetra Pak uitbreidde tot een imperium, is op 77- j leeftijd in Zwitserland overleden. Rausings vader Ruben i nt in 1951 het Tetra Pak-systeem op de .markt. Voor het acji werden daarmee dranken als melk en vruchtensappen akt in gecoate kartons. Nadat Ruben Rausing was overle- wei namen Gad Rausing en zijn broer Hans het concern over. ct bkocht Hans later uit en breidde Tetra Pak uit tot een bedrijf „0j belangen en fabrieken in zo'n 170 landen, waaronder Ne ig nd. Gad Rausing had volgens het Amerikaanse tijdschrift id'eies een persoonlijk vermogen van 9 miljard dollar, ann tei rkse politie vindt opnieuw zes lijken -• iul_ï De politie in het Turkse Istanbul heeft gisteren op en iv zes lijken opgegraven onder de keldervloer van een ihuis. Het gaat waarschijnlijk om slachtoffers van de radi- yje slamitische Hezbollah. In totaal zijn nu 39 vermoedelijke a? (offers van deze groepering gevonden. De andere lijken x ne erder onder meer gevonden in Ankara en in Konya. De 3jsj, ie Hezbollah, waarop de politie een ware klopjacht heeft ^ef0 end, heeft geen banden met de gelijknamige organisatie in Mg ion. De Turkse Hezbollah (Partij van God) streeft naar een )n(j g islamtische Turkse staat. De splintergroepering heeft vol- een BVD-rapport uit 1998 ook aanhangers in Nederland. nei tse zwaardvechter pleegt aanslag fL: Een man heeft gisteren met een samoeraizwaard een var a8 gepleegd op het Britse parlementslid Nigel Jones. Een yZe nverker van Jones kwam daarbij om het leven. De zwaard- jet( er stormde het kantoor van de politicus in zijn kiesdistrict ratt enham binnen, toen Jones in gesprek was met bewoners. m edewerker kreeg meerdere houwen en overleed aan zijn oe(j ondingen. Jones liep flinke verwondingen aan zijn handen on iij is naar een ziekenhuis gebracht. De aanvaller is aange- en. De politie heeft nog geen idee omtrent zijn motieven. I-jarige Jones is lid van het Lagerhuis voor de liberaal-de- aten, de derde partij van het land. Hij is woordvoerder ivetenschap en techniek. Vorig jaar werd voor het konink- ^e's Buckingham Palace in Londen ook al een zwaard ier aangehouden. moskou hans hoocenduk correspondent In de hoofdstad Moskou en in veel andere grote steden in Rusland zijn tienduizenden politie mannen weer begonnen met het controleren van scholen, flats en overheidsgebouwen. Op de in valswegen naar Moskou worden alle auto's aan gehouden door zwaargewapende militairen en eenheden van binnenlandse zaken. De veilig heidsdiensten vrezen nieuwe terroristische aan slagen door Tsjetsjeense guerrillastrijders. De woordvoerder van de geheime dienst FSB, ex- KGB, generaal Zdanovits, zei gisteren: „De rebel len en terroristen verkeren in een kritieke situatie en ze zouden kunnen grijpen naar de meest af grijselijke middelen om de opmars van onze troepen te stoppen." Naar zijn zeggen beschik ken de geheime diensten over aanwijzingen dat de Tsjetsjenen van plan zijn operaties uit te voe ren zoals in 1995, toen ze honderden mensen gij zelden in het ziekenhuis van de Zuid-Russische stad Boedjonnovsk. Bij de daarop volgende strijd vielen meer dan 100 doden. Overal in het land zijn daarom de regionale lei ders opgeroepen alles te doen wat terroristische aanslagen kan voorkomen. Op de vliegvelden zijn de controles drastisch verscherpt. De Russi sche veiligheidsorganen zijn vooral gealarmeerd door de mededeling van de in Tsjetsjenië vech tende Jordaanse guerrillaleider Chattab dat zijn mensen bereid en in staat zijn overal toe te slaan. „Mijn strijders zijn niet alleen klaar om in elke stad in Tsjetsjenië toe te slaan, maar ook in iede re stad in Rusland", aldus Chattab in een inter view. De Russische veiligheidsdiensten richten hun aandacht onder meer op het aan Tsjetsjenië grenzende Dagestan. De guerrilla's willen dat mogelijk als uitvalsbasis voor hun aanslagen ge bruiken. Gisteren meldde het Russische leger- commando dat een aanval van zo'n honderd re' bellen op een basis van de strijdkrachten in Da- gestan was afgeslagen. Een week geleden sloeg waarnemend president Poetin als eerste alarm. In een reactie op het groeiende aantal meldingen over mogelijke aan slagen zette hij in Moskou een speciaal anti-ter roristisch commandocentrum op. Het ministerie van defensie kondigde de staat van alarm af voor alle kazernes. In Moskou heeft de politie het aan tal patrouilles met 25 procent opgevoerd. In to taal zijn nu in de hoofdstad meer dan 20.000 agenten en specialisten van het ministerie van binnenlandse zaken ingezet. Ze bewaken flats, scholen, ziekenhuizen, gasleidingen, bruggen, de metro, vliegvelden en winkelcentra. De nieuwe veiligheidsmaatregelen komen vier maanden na een serie zware aanslagen in Mos kou en andere steden, waarbij 300 burgers om het leven kwamen. De Russen hebben Tsje tsjeense strijders steeds verantwoordelijk gesteld voor deze actie. Die hebben echter alle verant woordelijkheid van de hand gewezen. Nog steeds circuleren in Rusland hardnekkige geruchten dat elementen binnen de geheime dienst de bom men hadden geplaatst om een alibi te hebben om opnieuw in Tsjetsjenië te kunnen vechten. Na de aanslagen in september zijn diverse keren net op tijd springladingen ontdekt, de laatste keer donderdag in Sint Petersburg. Bij een ander alarm, ruim een maand geleden, bleek dat de ge heime dienst FSB er achter zat. De dienst ver klaarde toen dat het om een oefening-ging. De FSB blijft volhouden dat Tsjetsjenen de werkelij ke daders zijn, en dat ze zich nog in de opstandi ge deelrepubliek bevinden. „We doen alles om ze te pakken te krijgen", zei FSB-generaal Zdano- vitsj gisteren. Volgende week opnieuw acties tegen invoering 35-urige werkweek Vertragingen worden teruggedrongen Franse vrachtwagenchauffeurs gaan maandag en dins dag opnieuw actie voeren tegen de invoering van de 35- urige werkweek. Er staan blokkades van logistieke centra en brandstofdepots op het programma. Mogelijk gaan zij ook grensovergangen blokkeren. Niet uitgesloten is dat de acties morgenavond al beginnen, aldus Neder landse transportorganisaties. den haag anp De Nederlandse verladersorga nisatie EVO is er 'woedend over dat in Europa steeds vaker wordt gegrepen naar het actie middel van blokkades'. Ook de transportorganisaties Konink lijk Nederlands Vervoer (KNV) en Transport en Logistiek Ne derland (TLN) zeggen de buik vol te hebben van dit soort ac ties. Volgens C. Erasmus van de EVO staan er ook acties op sta pel in Duitsland, vooral uit pro test tegen de hoge dieselprijzen. Beroepsvervoerders willen daar vanaf 7 februari blokkades op werpen. Erasmus zegt sterke aanwij zingen te hebben dat de acties al maandag beginnen. De verla dersorganisatie heeft de Duitse actievoerders gisteren gedreigd met juridische stappen als de acties niet binnen 24 uur wor den afgeblazen. Volgens Eras mus heeft een eventueel kort geding kans van slagen, omdat blokkades van wegen in Duits land bij wet zijn verboden. In Frankrijk is dat niet het geval. De Franse vakbonden voor truckers hebben tot de actie op geroepen. Ruim twee weken ge leden was het ook al raak. Toen waren het de werkgevers in het wegtransport die twee dagen lang grensblokkades uitvoer den. De acties leverden het Ne derlandse bedrijfsleven een schadepost op van enkele mil joenen guldens. Ook dit keer draaien de acties om de gevolgen van de invoe ring van de 35-urige werkweek voor het wegtransport. Hier over bereikten de werkgevers eerder een akkoord met de Franse transportminister Gays- sot. De definitieve uitwerking van dat akkoord bevalt de vak bonden echter niet. Gayssot zou van gemaakte afspraken zijn afgeweken. Ook de werkge vers zijn ontevreden over 'het decreet' van de minister. Zij la ten het actievoeren voorlopig over aan de vakbonden FO, CFDT en CGT. Jeruzalem Moslims bidden in de sneeuw voor de Al Aqsa-moskee in Jeruzalem. Het Midden-Oosten werd gisteren getroffen door de zwaarste sneeuwval in tientallen jaren. Het winterse weer zorgde voor grote problemen. Vrijwel alle toegangswegen naar Jeruzalem waren afgesloten. In het Arabische deel van de stad stierf een Pales tijnse man doordat een dak onder de last van de sneeuw bezweek. In Tel Aviv overleefden twee daklozen de kou niet en in Noord-lsraël viel een dode door brand als gevolg van een defecte kachel. Op som mige plaatsen ligt al bijna dertig centimeter sneeuw. In de Negev- woestijn viel voor het eerst in vijftig jaar neerslag in de vorm van sneeuw. Op de Westelijke Jordaanoever, waar ook veel sneeuw is gevallen, zijn zo'n twintig ingesneeuwde joodse kolonisten opge vangen in een polikliniek van de nederzetting Kiryat Arba, vlakbij Hebron. Zij hadden de nacht in hun auto moeten doorbrengen. Tel Aviv, dat aan de Middellandse Zee ligt, heeft ook nog eens last van overstromingen. Ongeveer tweehonderd mensen zijn geëvacueerd. Volgens meteorologen is de afgelopen dagen in Tel Aviv negentig centimeter neerslag gevallen. Dat is een kwart van wat er normaliter in een heel jaar valt. FOTO EPA AWAD AWAD BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Het aantal vertragingen in het vliegverkeer door een slecht functionerende luchtverkeers leiding daalt deze zomer met veertig procent. Die ambitieuze doelstelling hebben de trans portministers van 38 Europese landen, onder wie minister Ne telenbos, gisteren vastgelegd. Gemiddeld landt of vertrekt ieder toestel hierdoor 5,5 mi nuut te laat. Veel toestellen ver trekken wel op tijd, wat bete kent dat het tijdverlies vooral onderweg optreedt. Problemen bij de afhandeling van bagage en capaciteitsgebrek op lucht havens kunnen de wachttijd nog verder doen oplopen. De Europese ministers willen deze zomer de gemiddelde ver traging als gevolg van de onvol doende begeleiding terugdrin gen tot 3,5 minuut, het niveau van 1997. Daartoe zullen Frank rijk, Italië en Zwitserland - dé knelpunten in het luchtruim - extra luchtverkeersleiders aan nemen. Eind vorig jaar voorspelde de Europese Commissie een ern stige 'luchtvaartcrisis' voor de komende zomer als er niets ge beurt. De groei van het vlieg verkeer - de verwachting is zes procent per jaar - dwingt tot snelle actie, op straffe van een chaos tijdens de zomervakan tie. Netelenbos benadrukte dat er voor de laftge termijn meer nodig is dan wat extra perso neel in de luchtverkeerstorens. Een speciale werkgroep buigt zich daarom komende tijd over een efficiënter gebruik van de nationale luchtruimen. Daartoe zou de coördinerende rol van Eurocontrol (regelt ten dele het Europese vliegverkeer) versterkt moeten worden, ten koste van de invloed van nationale lucht- autoriteiten. Eurocontrol, on der meer gevestigd in Maas tricht, kan het luchtverkeer let terlijk en figuurlijk in betere ba nen leiden. De werkgroep heeft drie jaar voor haar werkzaamheden. In die tijd moeten de landen het ook eens worden over het ge bruik van militaire vliegzones voor de burgerluchtvaart. Bete re navigatie-apparatuur, zoals bijvoorbeeld satellieten, kan de luchtverkeersknoop eveneens losser maken. Met behulp van een exactere positiebepaling is het mogelijk de afstand tussen vliegtuigen in het luchtruim te halveren. Dat verdubbelt de ca paciteit op de vliegroutes, zon der dat dit de kans op botsin gen vergroot. Extreemrechtse FPÖ ongekend populair DEN HAAG-WENEN ANP-DPA-Rtr Het kabinet is 'bezorgd' over de mogelijkheid dat de extreem rechtse partij FPÖ in de Oos tenrijkse regering komt. Dit zei premier Kok gisteren na de mi nisterraad. Ondanks de hevige kritiek uit het buitenland stijgt de partij in eigen land echter naar ongekende populariteit. Nederland schaart zich met Koks uitspraak in een lange rij van Europese staten die het verloop van de Oostenrijkse ka binetsformatie met argusogen volgen. EU-voorzitter Portugal deed dit eerder op de dag. Lis sabon reageerde echter terug houdend op een voorstel van de Belgische premier Verhof- stadt om een gemeenschappe lijke reactie van de EU te geven. In België wordt uitzonderlijk scherp gereageerd op de drei ging van een extreemrechtse re geringspartij in Oostenrijk. De Vlaamse minister-president De- wael gelastte zelfs een gepland bezoek aan Oostenrijk af uit protest tegen de gang van za ken. In Oostenrijk wordt de inter nationale kritiek op de FPÖ niet gedeeld. Opiniepeilingen wij zen uit dat de partij van Jörg Haider inmiddels de populair ste partij van het land is, met steun van 33 procent van de kiezers. Bij de verkiezingen in oktober was zij nog tweede met 27 procent. Haider zei op een bijeen komst in Klagenfurt de critici van zijn partij te zullen 'bescha men'. „Wij zijn in deze demo cratie door de burgers gelegiti meerd, en onze politiek kan daarom al helemaal niet ver keerd zijn", aldus Haider. De informele formatiege- sprekken tussen de FPÖ en de christen-democratische ÖVP beleefden gisteren hun vierde dag. Bijzonderheden over de voortgang zijn niet bekendge maakt. De Oostenrijkse presi dent Klestil wil begin volgende week van de leiders van beide partijen horen hoe zij een nieu we regering tot stand willen zien komen. Christen-democratische par tijen uit meerdere EU-landen zullen er in Europees verband bij hun zusterpartij op aandrin gen de onderhandelingen met de FPÖ af te breken, en op nieuw met de sociaal-democra ten om de tafel te gaan zitten. geneve BOB kroon CORRESPONDENT Op het World Economie Forum (WEF) in Davos stortten politieke leiders en kopstukken uit de internationale za kenwereld gisteren tonnen olie op de golven van onrust over de ongebrei delde macht van de economische 'glo balisering'. De Britse premier Tony Blair, de directeur-generaal van de Wereld Handels Organisatie (WTO) Mike Moore, de présidenten van Mexi co en Argentinië en de premier van Turkije betoogden allen dat vrije han del goed is voor iedereen, vooral voor de helft van de wereldbevolking die moet overleven op twee dollar per dag. Duidelijk daarbij werd dat de mislukte WTO-top in Seattle in november als een schrikbeeld hangt boven het con gres van de internationale financiële elite in het besneeuwde Zwitserse bergdorp. Ook in Davos was het verzet tegen een door economische machten gedomineerde samenleving duidelijk te bespeuren. WEF-president Profes sor Klaus Schwab nam zelfs de moeite zijn illustere gasten even alleen te la ten om een gezelschap activisten van de groepering 'Oog op Davos' te over tuigen van het streven van het Forum naar 'meer menswaardige economi sche scenario's'. Als vandaag president Bill Clinton ten tonele verschijnt, wacht de 2.000 con gresgangers een betoging van interna tionale 'globofoben', een term die de Mexicaanse president Ernesto Zedillo voor het eerst lanceerde. De Zwitserse politie, versterkt met legereenheden, is op alles voorbereid, want officieel zijn demonstraties tijdens Clintons bezoek verboden. Tony Blair, die samen met Michael Dell, oprichter van de gelijknamige computergigant een plenaire zitting toespraak, benadrukte dat zijn 'Derde Weg-formule' (de Britse variant op het poldermodel) de werkloosheid over tuigend had teruggedrongen. Blair drong aan op een nieuwe handelsron de van de WTO, die 'tot geen prijs een tweede Seattle mag worden' en dus moest 'openstaan voor de buitenwe reld'. Volgens de Britse premier moe ten de EU met de Verenigde Staten, Ja pan en andere industrielanden de handen ineenslaan om arme landen vrije markttoegang te verlenen voor hun producten, zonder heffingen of quota. WTO-baas Mike Moore zei dat rege ringen moeten samenwerken met de zakenwereld om 'onrecht te verban nen uit de wereldhandelsstructuur'. Maar het was volgens Moore niét min der onrechtvaardig om de WTO de schuld te geven van alle kwaad in de wereld. „Ageren tegen vrije handel is even onzinnig als ageren voor de her bouw van de Berlijnse muur", aldus Moore, een voormalige Nieuw-Zee- landse vakbondsleider. „Door ontwik kelingslanden internet en elektroni sche handel te onthouden, pleeg je ge woon verraad aan de armen in onze wereld. Je kunt net zo goed zeggen dat ze geen elektriciteit, spoorwegen of bruggen nodig hebben." Maar het gros van de in Davos aanwe zige politieke leiders en economen ziet weinig heil in een nieuwe WTO-top voordat de Amerikaanse verkiezingen achter de rug zijn. Eerst moet in Genè- ve op lager niveau worden getracht de obstakels weg te nemen waarop Seatt le muurvast liep: de Europese land bouwsubsidies, de Amerikaanse stel ling dat lage-lonenlanden de westerse economieën door 'oneerlijke concur rentie' ontwrichten en de klacht van ontwikkelingslanden dat alles buiten hen om wordt bekokstoofd. Maar vol gens Mike Moore is de WTO geen 'on deronsje van rijke jongens die de rest van de wereld hun wil opleggen'. Intussen worden ook politieke zaken gedaan. Clinton wilde in Davos met Yasser Arafat en de Israëlische premier Barak het vastgelopen vredesoverleg weer aanzwengelen. Maar Barak, die in eigen land met de nodige proble men worstelt, heeft afgezegd. Clinton zal wel Griekse en Turkse leiders ont moeten, in een poging het eeuwige conflict over Cyprus op te lossen. Over het eiland begint in Genève overigens maandag een conferentie tussen de betrokken partijen. Met zijn minister van buitenlandse za ken Albright, die gisteren al in Davos arriveerde, wil de Amerikaanse presi dent ook een bemiddelingspoging doen in andere 'regionale conflicten', zoals tussen Azerbeidzjan en Armenië. Na zijn rede voor het WEF-congres wil Clinton nog zo'n twintig regeringslei ders spreken, alvorens hij weer huis waarts vliegt. K\ nthals Bij een botsing tussen twee passagierstreinen zijn ermiddag in het Vlaamse Herenthals vijf zwaargewonden tllen. Nog eens 71 passagiers liepen lichtere verwondingen Een woordvoerder van de Belgische spoorwegen kon-nog i verklaring geven voor het ongeval. Vermoedelijk heeft de :hinist van een uit Antwerpen komende trein een rood licht gezien. Hij was al aan het afremmen om het station He- hals binnen te kunnen rijden, maar heeft mogelijk toch nog m per uur gereden toen hij op de andere trein knalde. Die id stil. Beide machinisten wisten zich in veiligheid te stellen, hun cabines uit te hollen op het moment dat ze beseften en botsing onvermijdelijk was. FOTO EPA e hllgisch gedoogbeleid wassen neus da SIL? Van het nieuwe Belgische gedoogbeleid ten aanzien softdrugs is in de praktijk vrijwel niets terecht gekomen. ;eren die met een paar gram hasj of weed tegen de lamp lo- belanden vooral in kleinere gemeenten nog steeds in de ,e >f moeten een forse boete betalen. Deze conclusie staat in evaluatierapport, dat binnenkort in het kabinet wordt be- ken. Justitie en politie in België blijken zich weinig aan te ,j een van het twee jaar oude regeringsverzoek aan de bestrij- van het sofdrugs-gebruik de 'laagste prioriteit' toe te ken- Overheden worstelen vooral met het probleem dat niet is n*^j chreven welke hoeveelheid drugs door de vingers mag wor- gezien, en nemen daarom het zekere voor het onzekere. el gewonden bij treinbotsing België

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7