Italië kan daklozen niet langer negeren Buitenland Kwakkelende, maar reislüstige Indonesische president brengt bezoek aan Nederland Ex-studenten willen fluwelen revolutie' dunnetjes overdoen Het liefje van Chira| en andere schandale ZATERDAG 29 JANUARI 2000 JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT Vol zelfvertrouwen heeft de bijna blinde president Abdurrahman Wahid (59) zijn koffers laten pakken voor zijn zoveelste reis. Deze keer zal de ziekelijke president, die zeer moeizaam loopt en toch in zijn eerste honderd dagen nog geen dag heeft verzuimd, ook Nederland bezoeken, ko mende dinsdag en woensdag. Kritiek op zijn reislustigheid wuift hij weg, want het puin in eigen huis - militante separatisten, etnisch-religieus geweld, fricties met het leger - kan alleen worden geruimd met hulp van buiten. De internationale samenleving moet we ten dat Indonesië's nieuwe, democratisch gekozen, leiding serieus doende is het land met zijn 210 miljoen inwoners en 13.000 eilanden om te smeden tot een fatsoenlij ke natie met respect voor de mensenrech ten. Zakenlui, die nu vooral brandende gebou wen zien en vaak onbegrijpelijk bloedver gieten, moeten ervan worden overtuigd dat investeringen geen weggegooid geld zijn, maar op den duur het risico dubbel en dwars waard. Het aanpakken van de economische crisis is volgens Wahid een van de medicijnen om de sociale nood te lenigen en de onrust in te dammen. Wahid en minister van buitenlandse zaken Alwi Sihab zien licht aan het eind van de tunnel. „Vraag het de gewone man op straat, die voelt zich weer veilig. Kleine de monstraties zijn geen maatstaf', aldus Shihab. De president, sinds jaar en dag ge moedelijk aangeduid als Gus Dur - Gus betekent jonge heer en Dur is de afkorting van Abdurrahman - geniet inderdaad de steun van grote delen van de bevolking, al was het maar bij gebrek aan beter. Dat wil niet zeggen dat er geen kritiek is. De president wordt verweten wel heel erg een one-man-show op te voeren. Hij trap te op heel wat gevoelige tenen door het pas gekozen parlement te bestempelen als een kleuterklas en hij zaaide verwarring met uitspraken over een referendum in de opstandige provincie Atjeh. Maar Wahid trekt zich Van conventies niets aan. De president, die het liefst met zijn handen eet, het vervelend vindt schoenen te dragen en liever op de grond zit dan op een stoel, noemde militairen die hem vriendelijk bejegenen maar achter zijn rug tegenwerken ronduit 'lafaards'. Fundamentalistische moslims die met een heilige oorlog de waanzin op de Molukken willen beëindigen zette de voormalige moslimleider als idioten in de hoek. Aan controversiële onderwerpen lijkt hij haast plezier te beleven. Relaties met Israël liggen gevoelig in het grootste moslimland van de wereld, maar het verzet daartegen bleek een storm in een glas water. Er loopt nieuw onderzoek naar de corruptie van ex-president Soeharto en zijn kliek, maar op voorhand verklaarde Wahid de inmid dels zeer broze 'Pak Harto' niet achter de tralies te willen zien. Dit in tegenstelling tot zijn steenrijke kinderen en zaken- vriendjes. De rotte appels uit het verfoeide leger probeert hij geleidelijk te verwijde ren, maar jonge cadetten spreekt hij op haast vaderlijke toon moed in. Wahid weet goed wie hij te vriend moet houden. Niet voor niets dook hij van de week op bij een partijbijeenkomst van de PDI van zijn vice-president Megawati Soe- karnoputri om daar te vertellen dat hij zeer dankbaar zou zijn als 'zus Mega' weer voorzitter zou worden. Megawati, die geen zichtbare inbreng levert aan het landsbe stuur, is namelijk wel goed voor een derde van het electoraat. Ook met belangrijke internationale geld schieters staat de president - die zelf geldt als een economische analfabeet - op goe de voet. Voorschriften van de Wereldb; en het Internationale Monetaire Fonds worden stipt nageleefd, want Indonesië kan zich zelfs niet veroorloven dat de kraan tijdelijk dicht gaat. Overigens betekent dit niet dat Gus Dur oren uitsluitend laat hangen naar de wei sen van de internationale gemeenschap.; Een Indonesiër moet trots zijn op zijn land. En daarom kon het onderzoek na; de schending van mensenrechten in Oo; Timor niet worden overgelaten aan de Wahid wilde dat per se de eigen mensem rechtencommissie laten doen. Hij verze kerde dat de verantwoordelijken hun si niet zullen ontlopen. Ook niet als dat to[ generaals zijn, zoals bijvoorbeeld voorm; lig opperbevelhebber Wiranto. Spoedvergaderingen, noodplannen - de Italiaan se autoriteiten zijn wakker geschud door een record aantal doden onder het le ger daklozen in de grote steden. In heel Italië zijn sinds begin dit jaar meer dan tien 'barboni' omge komen. De combinatie van kou - zelfs in Rome zakten de nachtelijke temperatu ren vaak naar het vries punt - alcoholgebruik en griepepidemie was in de meeste gevallen de doods oorzaak. ROME HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Rome kende met zeven doden een recordaantal sterfgevallen onder daklozen. Vooral in de omgeving van het centraal sta tion Termini was het raak. Hulpverleners van de organisa tie Caritas spraken er schande van dat er wél miljarden zijn gestopt in het oploiappen van monumenten en kerken voor het Heilig Jubeljaar, maar dat de verschoppelingen van de maatschappij aan hun lot wor den overgelaten. ,,De maat schappij kan niet onverschillig blijven bij een gemiddelde van één dode per twee dagen", zei Caritas-directeur Damoli. De golf van kritiek, duchtig ge voed door de media, leidde gis teren tot een spoedvergadering van de Romeinse gemeente raad. Besloten werd dat ruim twaalf miljoen gulden wordt uitgetrokken voor extra voorzie ningen voor de meer dan 1.800 daklozen. Ook worden extra specialisten ingezet bij eerste- hulpcentra; het aantal bedden in daklozencentra wordt uitge breid van achthonderd naar Een bedekt lichaam van een dakloze vrouw in een straat te Rome. Zij is een van de vele daklozen die de afgelopen weken door de kou zijn omgekomen, foto »ap» massimo tramonte meer dan duizend en Caritas krijgt opvangruimtes op de sta tions. Minister Turco van socia le zaken zei gisteren dat de re gering aan een nationaal nood plan dacht. ,,In de begroting is meer zestig miljoen gulden uit getrokken voor extra voorzie ningen", zei ze. Het aantal daklozen in geheel Italië wordt op zo'n 60.000 ge schat. Onder hen zijn veel ille galen. Zij zijn ook vaak het slachtoffer: van de zeven doden in Rome kwamen er drie uit Tu nesië, een uit Marokko en een uit Polen. Hulpverleners vinden dat de noodplannen niet meer dan een druppel op een gloei ende plaat zijn. Zij schatten het aantal daklozen in Rome op meer dan vierduizend. In een stad als Milaan zijn voor tijdelij ke opvang slechts 120 bedden beschikbaar. Verzet tegen ranzige politieke cultuur in Tsjechië groeit PRAAG HANS GERTSEN CORRESPONDENT Helmut Kohl kan jaloers zijn op zijn Tsjechische collega's Vaclav Klaus en Milos Zeman. Net als Kohl nu zijn Ze- man en Klaus en hun partijen in het verleden in opspraak geraakt vanwe ge dubieuze financiële kwesties. Maar terwijl Helmut Kohl in Duitsland van zijn voetstuk is gevallen, doen Klaus en Zeman alsof er niets aan de hand is. Zeman mag van zijn vroegere aartsri vaal Klaus regeren via een zoge naamd oppositie-akkoord. Maar het verzet tegen het politieke handjeklap in Praag groeit. De studenten die in 1989 het communistische regime ten val brachten, willen een nieuwe partij oprichten om het machtsmonopolie van het tweemanschap te doorbre ken. Martin Mejstrik roert in zijn koffie en zucht diep. ,,We willen eigenlijk hele maal niet de politiek in, maar we moeten iets doen. We hebben de laatste tijd het gevoel dat we in een Latijns-Amerikaanse bananenrepu bliek leven waar de mafia de macht heeft en niet in een klein, beschaafd Centraal-Europees land." De 37-jarige voormalige studentenlei der die in 1989 mede aan de basis stond van de zogenaamde 'fluwelen revolutie' die de Tsjechische commu nisten ten val bracht, heeft zojuist een opsomming gegeven van de be langrijkste financiële schandalen die Tsjechië de afgelopen jaren heeft doorgemaakt. De vroegere conservatieve premier Vaclav Klaus en zijn Democratische Burgerpartij (ODS) spannen volgens Mejstrik de kroon als het om dubieu ze financiële transacties gaat. Maar zijn rivaal Milos Zeman en diens so ciaal-democraten (CSSD), sinds an derhalf jaar aan de macht, zijn aan een indrukwekkende inhaalrace be zig, zo lijkt het. In net zwartboek dat Mejstrik en de Zijnen hebben samen gesteld, is ook de CSSD goed voor minstens tien schandalen. De dubieuze affaires waarin de ODS en de CSSD zijn of waren verwikkeld, variëren van het 'lenen' van grote be dragen van bedrijven in ruil voor gunsten tot het bezitten van goed ge vulde geheime buitenlandse rekenin gen en het accepteren van royale schenkingen van niet bestaande of al lang overleden buitenlandse sympa thisanten. Een reeks schandalen die de afgelopen jaren breed is uitgeme ten in de Tsjechische pers, maar die desondanks nauwelijks consequen ties had voor de betrokkenen. „Nie mand bekent ooit schuld of spijt en vrijwel nooit wordt er tot juridische vervolging overgegaan", zo vat Mej strik het samen. De reeks schandalen geeft veel Tsje chen het gevoel dat politici ordinaire zakkenvullers zijn die zichzelf boven de wet plaatsen. Dat gevoel is alleen nog maar sterker geworden sinds Milos Zeman en zijn sociaal-demo craten in het najaar van 1998 een zo genaamd oppositie-akkoord sloten met Vaclac Klaus' ODS. In ruil voor een aantal prestigieuze en lucratieve functies, stond Klaus zijn aartsrivaal Zeman toe een minderheidsregering te vormen. Die regering heeft er de afgelopen an derhalf jaar bijzonder weinig van ge bakken. Tsjechië, eens alom gezien als 'de beste leerling van de Centraal- Europese klas', maakt nu een diepe economische crisis door. Terwijl Po len en Hongarije al jaren forse econo mische groei kennen, maakt Tsjechië pas op de plaats. De werkloosheid is in luttele jaren meer dan verdubbeld en bedraagt nu ruim tien procent en de Europese Commissie heeft het kandidaat-EU-lid de afgelopen twee jaar meerdere malen ernstig bekriti seerd. De onvrede over de situatie is enorm. Volgens recente peilingen zouden de sociaal-democraten, in 1998 nog goed voor 32 procent van de stem men, nu amper 15 procent halen. De onvrede blijkt misschien nog duide lijker uit het feit dat de communisti sche partij de tweede partij van het land zou worden als er op korte ter mijn verkiezingen zouden zijn. De communisten oogsten in dat geval vele honderdduizenden proteststem men. Maar liefst zeventig procent van de Tsjechen is namelijk tegen het op- Een vrouw waait met de doorgestreepte portretten van Vaclav Klaus (links) en Milos Zeman. De demonstranten ondersteunen de mening van de voormalige studentenleider van de 'fluwelen revolutie' van 1989 dat de huidige politieke leiders moeten af treden. foto ep a tomas zelezny positie-akkoord dat Klaus en Zeman hebben gesloten. De kritiek weerhoudt de twee 'sterke mannen' van de Tsjechische politiek er niet van om op de ingeslagen weg door te gaan. In Praag wordt dezer dagen de laatste hand gelegd aan een verbreding van het omstreden ak koord. Zemans zwaar onder vuur ge raakte minderheidsregering krijgt op nieuw de steun van Klaus en zijn ODS. In ruil voor onder andere een wijziging van het kiesstelsel die moet leiden tot een twee-partijenstelsel en een wijziging van de grondwet waar mee de macht van de president aan banden wordt gelegd, mag Zeman van Klaus doormodderen tot het ein de van de rit in 2002. „Klaus en Zeman monopoliseren het politieke leven via hun onderlinge deals. Het oppositie-akkoord is strij dig met de geest van de democratie. Het gaat hen helemaal niet om het landsbelang, maar puur om eigenbe lang; om macht en geld", meent Mej strik Hij is bepaald niet de enige in Praag die vindt dat het de hoogste tijd is voor fundamentele veranderingen in Tsjechië. Mejstrik en een groep an dere voormalige studentenleiders kregen in december in Praag 80.000 mensen op de been voor een demon stratie tegen het oppositie-akkoord. Maar liefst 200.000 Tsjechen teken den spontaan de petitie 'Bedankt, hoepel nu maar op' waarin de zitten de politieke klasse werd opgeroepen plaats te maken voor een nieuwe ge neratie. Slechts één politicus, de liberaal Ruml, deed dat inderdaad. Maar ook Klaus en Zeman moeten volgens de studenten hoognodig van het politie ke toneel verdwijnen. Ze willen daar toe 'binnen enkele weken' hun eigen politieke partij oprichten. „Nu het vermaledijde oppositie-akkoord wordt uitgebreid in plaats van opge zegd, rest ons geen andere keuze", zegt Martin Mejstrik. Hij is optimistisch over de kansen van de nieuwe partij. „Peilingen zeg gen dat we nu al op ruim 25 procent van de stemmen kunnen rekenen. Niet slecht voor een partij die nog niet eens formeel bestaat", zo meent de vroegere studentenleider. „Het wordt tijd dat Tsjechië een echte de mocratie en rechtsstaat wordt." PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Toen hij aan het einde van zijn loopbaan was gekomen, legde Charles de Gaulle aan een jeug dige minister uit wat het ge heim van zijn succes was ge weest. „Ik heb mijn hele leven gedaan alsof', sprak de gene raal. „Ik heb gedaan alsof wij de oorlog hadden gewonnen en la ter alsof we van de Duitsers hielden. Wij leven in een repu bliek van uiterlijke schijn. Waar het om gaat, is deze komedie te blijven opvoeren, om zodoende de aandacht van een schandaal te kunnen afleiden." Charles de Gaulle had vele leer lingen. Valérie Giscard d'Es- taing deed alsof hij een eerlijk man was, terwijl hij diamanten aannam van een corrupte Afri kaanse keizer. Francois Mitter rand deed alsof hij een voor beeldig gezinshoofd was, terwijl hij er nog twee gezinnetjes op nahield. Jacques Chirac doet alsof alle drugs uit Nederland komen, terwijl de hofleveran ciers zijn kompanen in Marok ko zijn. Frankrijk, zo zegt Sop hie Coignard in haar boek l'Omerta Franqaise is een theater waarin politici de rol van goede fee spelen. De journa list, die zich elders tot de politicus Wfhoudt als een hond tot een lantaarnpaal, houdt in Frankrijk gewoon de decorstukken overeind. En voor zover er al kriti sche journalisten zijn, worden die door de rechter afgeschoten. Zelf werd Sophie Coig nard wegens haar boek, waarin ze talloze politici hun masker van fatsoen afrukt, door drie ver schillende mensen aan geklaagd. Maar dat valt Sophie haar eigenlijk nog mee, want l'Omerta Frangai- sè noemt man en paard. In haar boek strooit ze links en rechts met voorbeelden die nooit de media mochten halen. Jacques Lang, gedurende tien jaar minister onder Mitterrand, stak 8,4 miljoen francs (iets minder dan drie miljoen gul den) aan gemeenschapsgèld in eigen zak. Valerie Giscard d'Es- taing, president voor Mitter rand, veroorzaakte in het hart van Parijs een aanrijding door veel te hard te rijden in een ge leende Ferrari. Maar de media verkozen het stilzwijgen, zoals ook bij alle buitenechtelijke escapades van de heren politici. Soms lag de reden voor dat stilzwijgen voor de hand, omdat de maitresse gewoon de journaliste zelfwas. Chirac bijvoorbeeld had een liefje op de redactie van het Franse persbureau AFPin Pa rijs, aldus Sophie Coignard. Hij ging toen door het leven als burgemeester van Parijs, en was een bekende persoonlijk heid. Dat weerhield Chirac er echter niet van om bijna dage lijks de redactie te bellen, zich met verdraaide stem als 'Mon sieur Nicolas' voor te stellen, en te vragen naar de betrokken schoonheid. Een journalist die de telefoon aannam, en de stem herkende, zou ooit over de zaal hebben geroepen: „Hier is Chirac weer voor jou!" Chirac, die zich graag mag laten fotograferen met zijn echtgeno te Bemadette en zijn dochter Claude, heeft een grote naam als schuinsmarcheerder. Op buitenlandse reizen mag hij graag de sleutel van zijn hotel kamer bij een van de vrouwen in zijn gevolg achter te laten, al vorens naar boven te gaan. Een van die dames vertelde eens hoe ze na een congres van de RPR (de partij van Chirac) op haar hotelkamer drie tele foontjes had gehad. Het eerste was van Alain Juppé (de pre mier), die vroeg of ze langs wil de komen om enkele zaken op te helderen. Het tweede was van minister Toubon van justi tie, die haar vroeg of ze zijn ra dio wilde lenen. Het derde was van Chirac, die haar voorstelde nog een laatste glaasje te ko men drinken. Mitterrand had ook een jou liste als bedgenote, een Zwe se correspondente bij wie h een kind verwekte. Maar da naast beschikte de presiden over een permanente mai tresse, wier bestaan pas korl voor zijn dood werd onthul; De president had haar in ee appartement van de staat o dergebracht, en zijn macht gewend om hun gemeenscl pelijke dochter op een elitai ceum in Parijs te krijgen. M er was geen politiek journal die erover schreef. „Zelf wist ik al tien jaar van relatie en het onwettige kin; voordat het bekend werd", Sophie Coignard. „Het was verhaal dat overal de ronde deed. Ik vernam ervan zodr bij Le Point (een weekblad) kwam te werken. Maar jour listen beschouwden het bei den hun stand om erover te richten. Ze schreven liever de relatie tussen inflatie en werkloosheid." De ergsten zijn de politieke journalisten, die dicht aan- lg its ie schurken tegen de politici. „Over het privé-leven van e-,° politicus schrijven, staat vov va hen gelijk met eten uit een nisbak." Voor hen die zich op dat gladde pad wagen, wacht aan de horizon vrijw tijd de rechter. Frankrijk h< een wet die het privé-leven danig afschermt dat joumasen ten zich zelfs niet kunnen a gen hoe een matig betaalde parlementariër aan zijn kas is gekomen. „Gelukkig hebben we in Fr; rijk nu een twintigtal magis ten (van de 550) dat niet m< schroomt om onderzoek te doen naar corruptie", zegt hie Coignard. „Dankzij hen corrupte praktijken als die )ri het stadhuis van Parijs nu a het licht gekomen." (tegen gemeester Tiberi lopen drie rechtelijke onderzoeken). Maar de politici laten zich zonder verzet naar de slach bank voeren en in 1994 kwt men ze met een nieuwe wel verdachten van een delict b schermt. „Op zich is het got dat iemand onschuldig is, tin"- dat hij schuldig is bevondei Maar de wet maakt het onn gelijk nog over een zaak tel richten, zodra een gerechte onderzoek is begonnen." Sophie Coignard geeft een voorbeeld uit haar praktijk: journalist bij Le Point. „We hulden enkele maanden den het bestaan van een ne ,fikt i rk ïhui ierd werk van pooiers dat meisj; *e soms minderjarig, aan gefoen" neerde mensen leverde. Ma 10.n- omdat het gerechtelijk ondi 1S' zoek tegen hen al,was bego nen, daagden de pooiers or voor de rechter. Ze wonnen tS( hun zaak, omdat de rechter oordeelde dat ons verhaal s de deed aan hun imago van a8 schuld. We hadden bewijzeiwei over, maar het ginger niet;'e" of ons verhaal Idopte. Wattie was dat we het imago van diec^ souteneurs hadden bezoed De rechter veroordeelde on "1 betaling van een schadever en ding aan de pooiers." L'Omerta Frangaise wordt gegeven door Albin Michel^01' .Jtiilu.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6