iDeze joden zijn Duitsers en moeten terug naar hun land' Roermond zegt IJzeren Rijn te kunnen blokkeren Binnenland werpt zich op RSI-patiënten Peper kan niet verder met schandvlek -J- ERDAG 29 JANUARI 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dier ■schamende rol Nederlandse pers na holocaust Yi "55 jaar betuigt de premier van Nederland spijt. Terugkerende joden kregen na de eede Wereldoorlog een kille ontvangst. Vrijwel niemand leek te beseffen wat de in irlevenden van de kampen hadden doorgemaakt. Geen begrip, maar evenmin inte- "flse. Nederland zette zich schrap voor de wederopbouw, opgelucht dat de verschrik- e Igen van de oorlog voorbij waren. Op jammerverhalen zat niemand te wachten. 4Hz. ONNO HAVERMANS premier betreurt dat nu, pr van excuses wil hij nog al- niets weten. Die halsstarrig- i weerspiegelt de weifelende (dir.g van na de oorlog, die chrijnend naar voren komt jle kranten uit die tijd. De rate Leidse historica Eveline idriksen studeerde vorig Lei af op een onderzoek naar perichtgeving in de naoor- jaJe media over de holocaust terugkeer van overleven- u joden. Geïnspireerd door artikel van Tamarah Beni- =j (oud-hoofdredacteur van 1 Nieuw Israëlietisch Week- en nu onder meer colum- van deze krant) dook ze in rchieven van het Nederland tuut voor Oorlogsdocu- ^jitatie en de leggers van di- !e kranten. Ze vond een imel aantal artikelen, die is het schaamrood op de ka- brengen. De basis voor bijna alle be ten is onbegrip. Er was geen inning voor wat de joden sw^ien meegemaakt. De kran- ademden een sfeer van: 'We ben het allemaal moeilijk ld, laten we daar nu over ouden'. Dat werd door de tiek ook gestimuleerd. Goed oeld, want men wilde een le maken aan de bijzondere tie van de joden die door Duitsers was gecreëerd, ir daardoor werd de uitzon derlijke situatie van de joden en alles wat ze hadden meege maakt tijdens de oorlog gene geerd." Hendriksen deelde de berich ten in twee categorieën in: ver halen over de holocaust en stukken over 'hoe nu verder?'. „Over de holocaust is heel wei nig geschreven. De andere stukken gaan veelal over 'de joodse kwestie' en wat er in staat is vaak negatief. Uitgangs punt is: voorkomen dat dit nog eens gebeurt. Dus niet teveel joden aanstellen op hoge pos ten, want dat lokt alleen maar antisemitisme uit. Hou ze maar klein, dat is grofweg de basis van de discussie." Wat is ons nu na jaren Juden- Hendriksen omschrijft dergelij ke opvattingen niet als antise mitisch, maar als 'onbewust kwetsend'. „Ze laten zien dat er geen besef was van wat zich werkelijk had afgespeeld." Vooral kranten in het zuiden van het land geven ruimte aan dubieuze commentaren. Ene Bruna laat zich in Limburgs Dagblad ronduit discrimine rend over joden uit, maar wat te zeggen van hoofdredacteur A.J. Zoetmulder die in Eindhovens Dagblad pleit voor de terugkeer van Duitse joden naar hun land van herkomst? Tegenover het Deutschtum moeten wij radicaal zijn: geen mof meer als medebewoner van ons land. Als dit de stelregel is, is ook de kwestie van de Duitse jo- reinheit bewust geworden? Dat den in Nederland van de baan. de joden hun energie en invloed gebruiken teneinde elkaar op plaatsen te brengen die zij bege ren, met het gevolg dat daar een onevenredige vertegenwoordi ging komt van het joodse ele ment. (Mevrouw König-Soeters pleit in augustus 1945 in Vrij Nederland voor de beperking in sommige beroepen van één jood op driehonderd niet-jo- den.) Wanneer deze eis van het Dat zij 'statenloos' zouden zijn, is een argument, dat door ons niet kan worden aanvaard. De 'statenloosheid' was een vinding der nazi's, wij erkennen dit dis tinctief voor hen niet. Deze jo den zijn Duitsers en dienen te rug te keren naar hun vader land, waar door het verdwijnen van het nationaal-socialisme nu weer omstandigheden ge schapen kunnen worden, die niet-joodse deel onzer bevolking hen opnieuw tot nuttige burgers te zijner tijd uitdrukking vindt in onze wetgeving, dan zal men zien dat het antisemitisme in- eenzinkt als £en doorgeprikte blaas. van Duitsland zullen maken. (Eindhovens Dagblad, juni 1945) Zoetmulder reageerde op een oproep van activiste Hilda Ver- wey-Jonker voor hulp aan alle joden. 'De nood waarin deze mensen verkeren gaat ver uit boven ieder gevoel van antipa thie of sympathie.Het Parool, 2 juni 1945.) Een paar dagen la ter kwam zijn motief wat duide lijker tot uiting. 'De Nederlandse regering zou onze joden dus waarlijk geen genoegen doen door aan de Duitse joden zo iets als asielrecht te verlenen, ze zou integendeel daarmee het slui merende antisemitisme in ons land gevaarlijk wakker kunnen maken. Het is mogelijk dat aan deze mening een mengeling van on kunde en vooroordelen ten grondslag heeft gelegen. Maar dat excuus kan niet opgaan voor het cynische commentaar dat de Leidsche Courant op 27 juli 1946 gaf op de verzetsacties van joodse terreurgroepen in het toenmalige Palestina: De lieve joodjes laten maar hotels in de lucht springen in Palestina, ontvoeren Engelse soldaten enzovoorts. Het Heilige Land staat in de belangstelling van velen en het maakt de zorg uit van nog meerderen. Alleen niet om de redenen waarom wij Palestina het Heilige Land noe men. Ze hebben het ontzet tend hard te verduren gehad tij dens de oorlog, maar ze zijn weer bekomen van de schrik en zetten alweer een grote mond op en doen weer mazzel. Opmerkelijk zijn ook de citaten die Het Parool putte uit een ra dioreportage van NCRV's Vra gen aan Voorbijgangers in Al pen aan den Rijn over Het Jo denvraagstuk. „Een kapper ant woordde dat hij liever niet bij joden kwam, want (met een lachje) 'dan voelde hij zich met- Binnen een maand van de pijn af lERDAM DULAN VAN VLIMMEREN lijkt big business te worden. lSW<ds vaker adverteren com- piële bureaus met leuzen Binnen een maand bent u juw pijn af. Bij de patiën- éreniging zijn ze daar niet nee: ze geloven het niet. Ir Jelle Kapitein van het Am- (lamse bureau Physical Sen- bgrijpt wel waarom. „Dan ze hun reden van bestaan* i" op de drie werknemers in eiland heeft in meer of dere mate last van zijn nek, luder, arm of pols, als ge- Ivan het maken van steeds ilfde bewegingen onder e druk, kortom RSI (repeti- strain injuries). Soms is de I zo heftig dat werken on- gelijk wordt. ruurslid Davelaar van de pa- envereniging denkt dat its een op de vijf RSI-pati- i van hun klachten afkomt. ;ijn de mensen die zich in zroeg stadium laten behan- i. De rest komt er nooit he al van af. De verhalen van Lireaus die beweren men- een maand van hun f te helpen, noemt zij du- Zij wordt daarin ge ld door RSI-specialist Bar- •an het Utrechts Medisch rum. Jelle Kapitein en Riet tsen van het Physical Sen- nken beter te weten. RSI- inten kunnen binnen één hun muisarm af veronderstellen zij. Twee- If jaar lang zijn ze bezig ge- t met experimenteren en n. Op 1 januari is hun bu- aan de Albert Cuypstraat Jrt. oorzaak van RSI is verkeerd igingsgedrag, waardoor af- offen ophopen, met als ge lat de schouders en de nek lot' worden gezet en de Ilcirculatie en de zenuwen leid", zegt Kapitein. „Wij en de oorzaak aan en laten evolg voor wat het is. Wij en dus niet. Dat heeft he al geen zin. Ook rust of een hebben geen zin als het niet veran- ER beweringen staan haaks reguliere aanpak. Kapi- „We zijn een leerproces, therapie. Bij bijna alle RSI- nten zit de schouder op "Dat krijg je niet open door isseren of dagelijks tien ten te oefenen. Dat slot üleen open door je anders iAvegeri." 1-jarige IT'er Janssen uit re, is een van de klanten 'hysical Sense. Bijna een ,|f leeft hij pijn in armen en uders. Geen enkele thera pie hielp. Ten einde raad belde hij naar Physical Sense. Hij had het geluk dat zijn werkgever de 3.500 gulden die het bureau vraagt voor haar leerproces - een behandeling of therapie mag het absoluut niet worden genoemd - wilde vergoeden. Ook de 24-jarige De Jong uit het West-Friese Wognum heeft een hele rij hulpverleners gehad. Acupunctuur verlichtte de pijn wel, maar hielp onvoldoende. Stofzuigen kan ze nog steeds niet. Over tien weken verwacht ze haar baby, die ze dolgraag zou willen oppakken, maar dan moet ze eerst van haar RSI af zijn. Haar laatste redding is Physical Sense. Het ziekenfonds vergoedt de kosten echter niet. „We zijn bij alle grote verzekeraars langs ge weest maar niemand wil nog met ons in zee. Ze moeten het eerst zien, dan pas geloven ze het", zegt Kapitein. Ook Jans- sens werkgever was nogal scep tisch. „Terwijl de hele medische wereld zegt dat het genezings proces van een RSI-patiënt maanden duurt, zeggen twee onbekende personen in Am sterdam dat het binnen één maand ook kan. Dat klinkt heel ongeloofwaardig. Maar na twee weken merk ik het al. De pijn is wat minder, al weet ik niet ze ker of het door Physical Sense komt. De laatste tijd zit ik ook minder achter de computer", aldus Janssen. Hoewel het bureau de eerste re sultaten lijkt te boeken, blijven de sceptici aarzelen. „Ze moe ten gewoon eens komen kijken om te begrijpen wat we doen", vindt Kapitein die geen zin heeft te discussiëren over de verschillen in aanpak. „Laat die verschillen maar gewoon be staan. Wij weten dat onze aan pak werkt, en dat is het belang rijkste." Eveline Hendriksen een al bedrogen'. Of anderen hem nooit hadden bedrogen, vroeg de reporter. Jawel, maar dat vond de kapper niet zo èrg. Een andere inwoner van Al phen vond 'dat die joden maar naar Palestina moesten gaan, was het niet goedschiks, dan maar kwaadschiks'." Het Pa rool omschreef de reportage als 'bekrompen' en 'walgelijk'. Hendriksen heeft alleen knip sels verzameld. Over gesprek ken met journalisten uit die tijd heeft ze 'ernstig nagedacht', maar ze heeft er van afgezien omdat het ondoenlijk zou zijn hun drijfveren te achterhalen. „Het levert ongetwijfeld inte ressante gesprekken op, maar die informatie is zelden histo risch betrouwbaar. Het is na tuurlijk zeer de waag of iemand zal toegeven dat hij destijds an- tisemitistische gedachten had. Toch denk ik dat mijn onder zoek van belang is. Niet als ver wijt aan mensen, maar om een reëel beeld te geven van de situ atie. Tijdens een stage in Israël heb ik gemerkt dat mensen meteen beginnen over Anne Frank en de rol van het verzet, dat Nederland de joden zo goed heeft beschermd, terwijl dat beeld helemaal niet klopt met de werkelijkheid." „Waarom erkenden de jour nalisten van na de oorlog de holocaust niet als onderwerp, terwijl dat nu wordt gezien als het belangrijkste element van de Tweede Wereldoorlog? Waarom schreven ze wel een hele pagina over de terugkeer van de koninklijke familie en niet over Auschwitz? Ja, er zijn uitzondelingen. De NRC deed een aantal dagen achter elkaar verslag van het proces tegen de kampbeulen van Bergen-Belsen ROERMOND ANP België kan het vergeten dat er binnen afzienbare tijd treinen zullen rijden over de oude IJzeren Rijn dwars door natuurpark De Meinweg. De ge meente Roermond concludeert dat op grond van een onderzoek door de milieurechtsgeleerde prof.mr. Koeman. Het onderzoek is verricht in opdracht van de gemeenten Roermond, Weert en Roerdalen, en Staatsbosbeheer. Het definitieve onderzoeksrapport wordt 11 fe bruari gepresenteerd tijdens een bezoek van de vaste Kamercommissie voor verkeer en water staat aan Noord- en Midden-Limburg. Volgens de gemeente heeft reactivering van het historisch tracé van de IJzeren Rijn onvoldoende juridische basis. F. Bossenbroek van Staatsbosbeheer zegt dat volgens het onderzoek de Europese habitat- en vogelrichtlijn van groter gewicht is dan het scheidingsverdrag uit 1839, waarop België zich beroept. De Meinweg is een nationaal park en valt onder de vogelrichtlijn. De stilte in het ge bied mag dus niet door voorbijrazende goede rentreinen worden gestoord, aldus Bossenbroek. België sloot bij het scheidingsverdrag in 1839 een overeenkomst met Nederland, dat het op ei gen kosten een transportverbinding vanuit Ant werpen over Nederlands Limburg naar het Duit se Roergebied mocht aanleggen. Er waren toen nog geen spoorwegen, gedacht werd aan een weg- of waterverbinding. In 1871 sloten België en Nederland een aanvul lend verdrag, waarbij een spoorwegverbinding werd overeengekomen. Deze 'IJzeren Rijn' werd in 1879 in gebruik genomen. Tijdens de Eerste Wereldoorlog sloot Nederland wegens zijn neu traliteit de IJzeren Rijn. De Duitsers legden toen tussen Aken en Luik een nieuwe railverbinding aan, de Montzenlijn. Na de Eerste Wereldoorlog bleef die bestaan, en werd de IJzeren Rijn allengs minder belangrijk. Die werd tenslotte zo weinig gebruikt, dat de verbinding in 1991 werd geslo ten. Volgens het onderzoek, waarop Roermond zich nu beroept, kan de IJzeren Rijn ook in het kader van de Spoorwegwet niet open, en wel om dat na 1991 alle seinen, wissels en spoorwegover gangen in Limburg zijn weggehaald. In Roer mond is een blokkade aangebracht op de rails, zodat er geen trein meer door kan. De Duitsers hebben het stuk tussen Dalheim en de Neder landse grens na 1991 niet meer onderhouden. foto taco van der eb en dat gebeurde vrij minutieus, met veel aandacht voor de slachtoffers. Maar na een paar dagen houdt het op. Dat nieuws is ineens gewoon weg. Zoals er na 1945 overal een stop lijkt te zijn op verhalen over de joden. Alles in de sfeer van la ten we erover ophouden, de schouders moeten eronder. Wat dat betreft is een juichver- haal over de Oranjes wel lo gisch, dat was een stimulans. In de trand van: Het was vreselijk, maar het is voorbij." Registratiekamer: Strenge controle op CID-registers DEN HAAG ANP Het is maar de vraag of de nieu we regels voor bijzondere poli tieregisters er toe leiden dat er minder mensen in de bestan den van de criminele inlichtin gendiensten (CID) worden op genomen. Dat stellen Van Stra tum en Van de Pol van de Regi stratiekamer. Strengere regels zouden het aantal geregistreer- den moeten doen slinken. Of dit ook gebeurt, is volgens de Registratiekamer nog maar de vraag omdat de regering, na kri tiek van politie en justitie, heeft besloten tot verruiming van het aantal misdrijven dat kan lei den tot CID-registratie. De Re gistratiekamer bepleit dat chefs van de regionale CID's en de CID-officieren van justitie vaker controleren of het wel nodig is bepaalde gegevens vast te leg gen. OPINIE DEN HAAG ANS BOUWMANS EN KOOS VAN WEES Klant van Physical Sense in de vroegere, verkeerde, werkhouding (foto boven) en in de nieuw aangeleerde, betere houding. foto gpd phil nijhuis Niemand kan ontkennen dat Peper in zijn tijd royaal omsprong met etentjes, uitstapjes en reisjes. In het belang van Rotterdam natuurlijk, want een grote havenstad moet niet te krenterig overkomen. Dat gebeurde ook in alle openheid; de gemeenteraad wist van de veelvuldige reisjes naar Indonesië of Cuba. Alleen werd hij er toen niet op afgerekend, niemand durfde het gevecht met de horkerige potentaat aan de Coolsingel aan. Nu hij is afgezwaaid naar Den Haag, is dat anders. Er zijn - grotendeels anonieme - beschuldigingen dat hij cadeaus mee naar huis nam, privé bootreisjes maakte en naar het buitenland ging op kosten van de gemeente. Wat daarvan waar is,-moet blijken uit het onderzoek van de COR. Rondom dit onderzoek is inmiddels een moddergevecht gaande. Doordat werd 'gelekt' dat de accountants een 'waslijst' aan dubieuze bonnen en verklaringen hadden gevonden, kwam Peper in het beklaagdenbankje terecht. Wat eerst nog als roddel kon worden afgedaan, kreeg nu een officieel tintje. De eerste slag was voor de tegenstanders van Peper. De minister stond op achterstand, maar liet het er niet bij zitten. Hij koos voor de aanval. Het lek moest uit de COR of ondersteunende diensten komen. Het was in Pepers voordeel als het publiek duidelijk zou worden dat de commissie zo lek was als een mandje, en dus niet betrouwbaar. Een brief die hij had gestuurd naar de COR- voorzitter, stond dan ook razendsnel in de krant. Peper legde daarvoor de schuld bij de commissie, maar waarschijnlijker is dat hij die brief zelf liet lekken. Het sein voor de aanval was gegeven. Zijn weigering - op het allerlaatste moment - om vorige week zaterdag te verschijnen bij een gesprek deed velen de wenkbrauwen fronsen. Dat was een tikkie te veel dédain. Bram Peper heeft veel te verliezen: zijn naam, zijn ministerschap, zijn publieke bestaan. Volgende maand wordt hij zestig. Hij wil aan het eind van zijn veelbewogen carrière niet worden afgebrand. Maar de kans op een afrekening is wel degelijk aanwe zig. Feit is dat er een publicitaire oor log woedt rondom het onderzoek naar het declaratieverleden van de oud-burgemeester van Rotterdam. Gevoed door zowel Bram Peper zelf als door lekken in en rond de Com missie voor Onderzoek van de Reke ningen, kortweg COR. Dat hij terugvecht kun je hem gezien de belangen die op het spel staan wel vergeven, maar een beetje staatsman blijft beleefd. Inmiddels is de strijd met de COR weer enigszins geluwd, maar de lekken hebben hun werk verricht. De combinatie 'dubieus' en 'Peper' zit in de geheugens van de mensen geklonken. En Peper is erin geslaagd enige twijfel over de werkwijze van de commissie te zaaien. Waar iedereen nu gespannen op wacht, is het eindrapport van de Rotterdamse onderzoekscommissie. Dat is voor politiek Den Haag doorslaggevend in de beoordeling of Peper kan aanblijven als minister van binnenlandse zaken. Is hij nog geloofwaardig als politiek verantwoordelijke voor de integriteit van het openbaar bestuur? Komt de COR met een heldere conclusie - schuldig dan wel brandschoon - dan is het oordeel zo geveld. Uit de informatie die nu wordt gelekt, kun je concluderen dat de kans daarop niet zo groot is. Waarschijnlijker is dat Pepers handelen zich op de rand bevindt van wat betamelijk is, maar niet zo duidelijk in strijd met de regels dat hij direct zijn biezen kan pakken. In dat geval wacht Den Haag nog een moeizame discussie. Peper kan daarbij wel rekenen op premier Kok, die vorige week nog zei zijn minister te steunen 'tot bewezen is dat er dingen zijn gebeurd die niet door de beugel kunnen'. Maar de vraag is of het daartoe beperkt kan blijven. Het sleutelwoord in deze is 'integriteit'. De berichten over de burgemeester van dubieuze zaken hebben de afgelopen weken hun werk gedaan. De kans dat Peper er in slaagt de commissie serieus in diskrediet te brengen, is niet zo groot. Ook al heeft hij de fundamenten daarvoor in de afgelopen weken gelegd. Op het Binnenhof gruwt men van het beeld dat van Peper blijft hangen als iemand die zijn spilzucht niet liet temmen door een overdreven normbesef. Zo'n imago doet afbreuk aan het gezag van een minister-die als bewaker van de integriteit van het openbaar bestuur zelf van onbesproken gedrag dient te zijn. Bij PvdA'ers komt daar nog de opvatting bij dat een sociaal-democratisch politicus een soberder leefwijze dient te hebben dan bijvoorbeeld zijn WD-collega's. Het gaat bovendien niet alleen om wat bewijsbaar is, maar ook of Peper als burgemeester heeft gehandeld zoals je van een man in zo'n positie mag verwachten. Er mag geen spoortje twijfel zijn over zijn rechtschapenheid. Bij elke handeling die Peper in de toekomst verricht, zal men zich de huidige discussie herinneren. Zelf zal hij met zijn olifantenhuid wellicht niet willen wijken, maar de geloofwaardigheid van de Haagse politiek is niet gebaat bij een minister met een schandviekje. Ans Bouwmans en Koos van Wees zijn redacteuren van de Geassocieerde Pers Diensten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5