ZATERDAG 29 JANUARI 2000 EORGE W. BUSH, REPUBLIKEIN DNSERVATIEF MET WILDE JEUGD George Walker Bush is de groot ste kanshebber voor de Republi keinse nomina tie. Volgens veel opiniepeilingen is hij zelfs de grootste favoriet om uiteindelijk president te wor den. Bush, die als gouveneur van Texas mate loos populair is, heeft zijn naam mee. Hij is de van George Bush, die van 1989 tot en met 1992 esident van de Verenigde Staten was. Bush, die •stijds een grote rol speelde in de campagne van jn vader, behoort tot de rechterflank binnen de Re- ïblikeinse partij. Hij pleit voor 'compassionate inservatism', een conservatieve politiek met het irt op de goede plaats, zoals hij het zelf omschrijft, j wil de rol van de centrale overheid beperken, het dividu een grotere verantwoordelijkheid geven, en t traditionele gezin in ere herstellen. Bovendien ?eft hij ingrijpende belastingverlagingen aangekon- gd. ish jr. mag dan ver voor liggen in de opiniepeilin- n, hij kan nog niet achterover gaan leunen. Het oet hem verontrusten dat zijn voorsprong in Iowa et zo groot was als hij van tevoren inschatte. Bush ijgt van zijn kiezers ook steeds meer kritiek te ho- i. In debatten met zijn tegenstanders doet hij het ak slecht en kiezers klagen dat ze niet weten waar ash politiek gezien staat. Zo weigert hij bijvoor- |eld concrete uitspraken te doen over abortus. Vol tas critici praat Bush te veel in de ruimte, ids eind vorig jaar wordt ook aan de intelligentie n Bush getwijfeld. Hij belandde onvoorbereid in n quizje over buitenlandse politiek. Maar op de lag naar de namen van leiders van enkele landen het nieuws (Tsjetsjenië, Pakistan, India en Tai- m), wist Bush alleen de naam van de president |n Taiwan te mompelen. )ren op de molen voor een Democratische rivaal. Gore zei in een interview: „Onlangs sprak ik nog Oetkir Soeltanov -de premier van Oezbekistan, als je weet- en hij vroeg me: 'Ben je niet vergeten n verjaardagskaartje te sturen aan Hamed?' -daar- 2e bedoelde hij vanzelfsprekend de premier van inesië, Hamed Karoui. Mijn god, dacht ik toen. ïlemaal vergeten. En ik had het net nog over hem had met Ion Sturza, de premier van Moldavië." v aar misschien wel veel schadelijker voor het imago n Bush zijn de blijvende geruchten over vermeend ugsgebruik. Bush heeft al toegegeven dat hij een ilde jeugd' heeft gehad, waarin hij onverantwoor- :lijke dingen heeft gedaan. Maar hij weigert te zeg- n of hij in het verleden cocaïne heeft gebruikt. 'Ik b sinds ik politiek actief ben geen drugs gebruikt' iet enige dat hij kwijt wil. AL GORE, DEMOCRAAT EEN LEVEN IN TEKEN VAN POLITIEK „Ik heb maar één boodschap. We zijn nog maar net begonnen", riep Al Gore af gelopen maan dag, nadat hij de caucus in Iowa ruim had gewon- nen. Gore was zo i enthousiast dat 'eek alsof hij al zeker was van de -JWDemocratische ^^B nominatie tot presidentskandi- daat. Albert Arnold Gore (51) is zijn hele leven al bezig met de politiek en is nu naar ei gen zeggen klaar voor het grote werk. Toen hij gebo ren werd, was zijn vader senator van Tennessee. Go re jr. werd voor diezelfde staat in 1976 gekozen in het Huis van Afgevaardigden. In 1988 stelde hij zich kandidaat voor het presidentschap, maar hij verloor in de voorrondes van Michael Dukakis. Tot grote verrassing van iedereen koos Bill Clinton in 1992 Go re als zijn running-mate. De twee lijken immers veel op elkaar (babyboomers, zuiderlingen, een vrouw met eigen carrière) terwijl de presidentskandidaat normaal gesproken een tweede man met een andere achtergrond kiest, om zo veel mogelijk stemmen te trekken. Maar de samenwerking werd een succes. Gore heeft zich goed kunnen profileren tijdens Clintons ambts termijn. Meer dan ooit een andere vice-president deed, heeft Gore zich met belangrijke zaken bezig gehouden. Hij roerde zich actief in de buitenlandse politiek en bij milieu-aangelegenheden. En belang rijker nog, na acht jaar Clinton-Gore gaat het Ameri ka economisch goed. Gore probeert dit in zijn cam pagne te benadrukken. Maar het feit dat Gore onder Clinton heeft gediend, kan ook tegen hem werken. Veel Amerikanen heb ben genoeg van de huidige president en zijn Lewins- ky-schandaal. Ze willen nu een leider die daar ver van af staat. Gore heeft Clinton altijd verdedigd. Ten tijde van het schandaal prees hij de president om zijn moed dat hij de affaire had toegegeven. Om de kiezer niet af te stoten, is Gore nu van toon veran derd, hij probeert steeds meer afstand te nemen zijn voorganger. Gore, getrouwd met Tipper en vader van vier kinderen, vindt de wijze waarop Clinton zijn vrouw bedonderde onvergeeflijk en benadrukt dat hij zijn eigen waarden naar Washington zal meene men. Hij verhuisde van Washington naar Tennessee. Weg uit het machtscentrum, terug naar het volk. Maar het grootste obstakel van Gore op weg naar het Witte Huis is zijn eigen houding. Hij komt over als een houten klaas. „Moet iedereen worden gedwon gen om een acteur te worden", vroeg hij zichzelf in dit kader af. Toch deed Gore vier jaar terug een goe de poging toen hij het publiek op de Democratische conventie tot tranen toe roerde, toen hij vertelde dat zijn zus ooit aan longkanker was gestorven. - WDelaware 5/8 I South Carolina, Arizona, 19-22©Michigan pebr Virginia, Washington 29 'Super Tuesday' California, Connecticut -4^*v Georgia, Maine, Maryland, Massachusetts, Missouri, New York, Ohio, Rhode Island, Vermont South Carolina, Colorado, Utah, Wyoming, Arizona 14 Florida, Louisiana, Mississippi, Oklahoma, -jTennessee, Texas I Illinois r^ÏJeSot\. Republikeinse c°. Conventie }Ylt-V Philadelphia Democratische fjüO Conventie Los Angeles, California Labor Day Traditionele - begindag van de campagne BILL BRADLEY, DEMOCRAAT POPULAIR DANKZIJ SPORTCARRIÈRE Achttien jaar lang was hij Senator voor de staat New Jersey. Toch zijn er maar weinig Amerikanen die zullen opgeven van de politieke prestaties van Bill Bradley. Hij is vooral bekend als sportheld. De Ame rikanen kennen Bradley van de gou den Olympische me daille, die hij in 1996 met het Amerikaanse basketbalteam won. En van de twee kampioenstitels die hij met zijn ploeg de New York Knicks behaalde. Nu is de 56-jarige Bradley naast Al Gore de enige an dere kandidaat die voor de Democratische nomina tie strijdt. En met succes. Gore leek een paar maan den geleden nog de gedoodverfde favoriet, maar de laatste tijd lijkt dat te veranderen. Bradley mag dan wel in Iowa verloren hebben, in de opiniepeilingen voor de voorverkiezing in New Hampshire (die veel belangrijker dan Iowa wordt geacht), staat Bradley op een, zei het lichte, voorsprong. Het deert Bradley niet dat hij een groot deel van zijn populariteit aan zijn sportcarrière dankt. Diezelfde carrière heeft een groot deel van zijn politieke denk beelden gevormd. Als één van de weinige blanke spelers bij de New York Knicks leerde hij veel over de verhouding tussen blank en zwart in Amerika. „Als je straks bij mij als president een wit voetje wilt ha len, moet je laten zien hoe jij in je leven de verstand houding tussen blank en zwart hebt bevorderd, want daar ga ik mensen op beoordelen", aldus Bradley op een verkiezingsbijeenkomst. Het is dezelfde problematiek die Bradley er toe bracht Democraat te worden. In 1964 werkte hij nog voor de Republikeinse presidentskandidaat William Scranton. Tijdens Senaatsdebat over de Civil Rights Act, over de gelijke behandeling van zwart en blank, besloot Bradley Democraat te worden. Het verschil in opvattingen met Gore bevindt zich vooral op het gebied van de buitenlandse politiek. Bradley is in tegenstelling tot Gore tegen ingrijpen van Amerikaanse troepen in het buitenland. Hij vindt dat dat soort zaken vooral door de Verenigde Naties moeten worden gedaan en dat Amerika alleen moet bijspringen als het land zelf gevaar loopt. Mocht Bradley president worden dan moet hij daar wel iets heel belangrijks voor opofferen: zijn privacy. Bradley heeft in zijn memoires geschreven dat alleen ziekelijk privégedrag, zoals het slaan van je vrouw, belangrijke informatie voor het publiek is. Persoon lijke eigenaardigheden hebben volgens Bradley niets van doen met geschiktheid voor het presidents schap. Of Bradley de hartritmestoornissen waar hij aan lijdt ook als een persoonlijke eigenaardigheid ziet, is niet bekend. Feit is wel dat de kiezers het niet waarderen dat Bradley daar zo stil over is. „Hij doet wel alsof het niets is, maar ik heb dezelfde kwaal én ik weet dat het wel degelijk vervelend is", zei een kiezer vori ge week, die om deze reden besloot toch maar op Gore te stemmen. PAT BUCHANAN, REFORM PARTY CONSERVATIEVE NATIONALIST De kandidatuur van de 61-jarige Pat I Buchanan is omstre den. Afgelopen okto ber verruilde hij noodgedwongen de 'grand old party', de partij waar hij altijd lid van was geweest, voor de Reform Par ty. Buchanan zag in dat hij bij de Repu blikeinen geen kans maakte op de nomi- natie en bij de Re- form Party was er nog geen echte kan didaat. Toch zijn ze bij de Reform Party niet echt blij met Buchanan en nog minder met zijn standpunten. Buchanan is een nationalist. Hij steekt niet onder stoelen of banken dat Amerika en de Amerikanen op de eerste plaats komen. Hij vindt dat de Verenigde Staten zich van het politieke wereldtoneel moeten terugtrekken en alleen de eigen belangen moeten behartigen. Zijn opvattingen doen erg denken aan het 'eigen volk eerst' waar extreem-rechtse partijen zich populair mee proberen te maken. Buchanan heeft wel vaker dingen gemeld die aan ex- treem-rechts doen denken. Hij noemde Hitier een 'zeer moedig individu' en betwijfelde of de Duitsers echt honderdduizenden joden in kampen als Tre- blinka vermoord hadden. In zijn onlangs verschenen boek A republic, not an empire schreef hij dat het stom was dat Amerika zich met de Tweede Wereld oorlog bemoeid had, omdat het land helemaal niet werd bedreigd. De campagne van Buchanan in 1996, toen hij een gooi deed naar de Republikeinse nomi natie, liep een deuk op toen bleek dat een van zijn naaste adviseurs banden had met racistische partij en als Ku Klux Klan. Naast nationalistisch is Buchanan een aartsconser vatief. Hij past met zijn denkbeelden in het rijtje van de Republikeinse conservatieven Bauer, Keyes en Forbes. Denkbeelden die niet echt bij de Reform Party horen. Een van de kopstukken van de partij, Jesse Ventura, pleit juist voor legalisering van drugs, meer rechten voor homo's en is een voorstander van abortus. Vier jaar geleden verraste Buchanan de Republikei nen door de belangrijke voorverkiezingen in New Hampshire van Dole te winnen. Het bleef echter bij die ene stunt. Ook nu maakt Buchanan vrijwel geen kans op het presidentsschap, maar kan hij wel een cruciale rol in de verkiezingen gaan spelen. De oude president Bush heeft bij herhaling gezegd dat hij de presidentsverkiezingen in 1992 verloren heeft, om dat hij veel stemmen kwijtraakte aan Ross Perot, de oprichter van de Reform Party. De jonge Bush maakt zich hier ook zorgen over. Als Bush jr. het uiteinde lijk tegen Buchanan moet opnemen, kunnen veel rechtse aanhangers van de Republikeinen wel eens op Buchanan stemmen. Door het Amerikaanse kies stelsel is dit positief voor de Democratische presi dentskandidaat. .AN KEYES, REPUBLIKEIN VARTE RELIGIEUS-RADICAAL De enige zwarte kandidaat is bij voorbaat al kans loos. De 49-jarige radio-talkshow presentator Alan Keyes is het wel gewend. Hij deed in 1996 al een gooi naar de Re publikeinse no minatie. Zonder succes. Hij pro beerde twee keer, in 1998 en 1992, in de Se naat terecht te men. Ook zonder succes. Keyes lijkt veroordeeld politiek op de achtergrond. Hij werkte onder agan op het ministerie van buitenlandse zaken en 5 diplomaat bij de Verenigde Naties, uiterlijk altijd verongelijkte Keyes voelt zich on- gewaardeerd. Hij heeft het gevoel dat mensen :t naar hem willen luisteren. In 1996 ging hij vier gen in hongerstaking omdat hij niet met de ande- Republikeinen mee mocht debatteren. Nu verwijt de pers, dat die hem te weinig aandacht schenkt, beschuldigde de media zelfs van discriminatie, ch lijkt de lage populariteit van Keyes weinig met criminatie te maken te hebben. Volgens een arte belangenorganisatie is Amerika best wel rijp Dr een zwarte president, maar is Keyes gewoon t de goede man. Zijn ideeën zijn te religieus-radi- 1. 'es behoort inderdaad tot de rechterkant van de lublikeinen. Vandaar dat deze man het goed deed de caucus van Iowa, de staat waar veel christelijke zers wonen. Met zijn scherpe redevoeringen is hij iefd bij de gelovigen in de Verenigde Staten. „Het mij eerlijk gezegd geen fluit schelen of u mijn ndpunt inzake abortus deelt of niet. En weet u arom? Omdat geen ander standpunt verenigbaar net de wil van God." arom speelt Keyes ook een belangrijke rol in de )rverkiezingen. Met zijn standpunten bindt hij de "istenen aan zijn partij. Hoe meer stemmen Keyes alt, des te meer de uiteindelijke presidentskandi- at rekening moet houden met zijn standpunten de kiezers niet kwijt te raken. GARY BAUER, REPUBLIKEIN EEN GELOVIGE FAMILY-MAN 'Een overheid kan een natie nooit zo vormen als een fami lie dat kan'. Met deze wijsheid probeert de 53-jarige Gary Bauer de kiezers op zijn hand te krijgen. Bau er is een 'family- man'. En dat niet al leen, Bauer is een zeer gelovige 'family- man'. De oud-advi seur van Ronald Reagan zorgde er de afgelopen tien jaar voor dat de conservatieve Family Research Council, waar hij voorzitter van is, van een hobbyclubje tot keiharde lobby-organisatie uitgroei de. Niet voor niets liet Bauer zich vorige week op een begraafplaats interviewen. Bij het graf van een pas geboren babytje dat in een vuilnisbak gevonden is, noemde hij babymoord een gruwelijke misdaad. De huidige arbortuspraktijken zijn vergelijkbaar met de holocaust. Bauer belooft de kiezers dat hij arbortus binnen drie a vier jaar afschaft als hij president is. En om de christelijke moraal van de toekomstige ge neratie te bevorderen, zullen de Tien Geboden in al le klaslokalen worden opgehangen. „Bent u wel ge lukkig in een land waarin je wel de Amerikaanse vlag mag verbranden, maar niet de Tien Geboden op school mag ophangen. Bent u nog blij met uw land, waarin de pil en condooms worden uitgedeeld op scholen. Waardoor onze kinderen zich nu gedragen als hitsige beesten in een schuur, zonder enige re strictie." Een ander 'hot item' van Bauer is de evolutietheorie. Die mag niet langer onderwezen worden. „Dat de huidige politici in Washington denken dat ze van de apen afstammen, moeten zij weten. Ik weet zeker dat ik ergens anders vandaan kom." 'Zij die zonder zonde is, werpe de eerste steen' sprak Jezus Christus in de Bijbel. Bauer heeft zijn mond vol van mooie familiewaarden, maar raakte een paar jaar geleden zelf in opspraak. Hij moest een glazen deur in zijn kantoor aanbrengen, omdat het gerucht ging dat hij nogal veel tijd met een campagnemede werkster in zijn kantoor doorbracht. Alhoewel Bauer populair is bij de rechtse achterban heeft eigenlijk geen kans om de Republikeinse nomi natie te winnen. Op spotprents wordt hij daarom af gebeeld als een muis mei een katapult. In het schiet wapen zit een bijbel waarmee de muis een olifant (het symbool van de Republikeinen) probeert aan te vallen. STEVE FORBES, REPUBLIKEIN EEN ZAKENMAN IN POLITIEK I De 52-jarige For- j bes is de enige j van de Republi keinse kandida ten die geen po litieke ervaring heeft. Het is dan ook niet verwon derlijk dat hij in I zijn campagne benadrukt dat 'de enige die echt iets kan ver anderen in Was hington een out sider moet zijn'. Die opvatting lijkt succesvol te zijn. Zakenman Forbes komt in de opiniepeilingen steeds dichter bij George Bush. En Forbes kan als geen ander campagne voeren. Hij aasde in 1996 al op de Republikeinse kandidatuur en zijn campagne werd toen de 'negatiefste campagne in de Amerikaanse geschiedenis' genoemd. Hij pro beerde zijn tegenkandidaten met leugens en halve waarheden zwart te maken. Forbes is de zoon van Malcolm Forbes, de exentrie- ke miljonair-uitgever die in in 1990 overleed. Zijn va der richtte het succesvolle zakenblad Forbes op, waar Steve nu hoofdredacteur van is. Tegenstanders van Forbes beschuldigen hem ervan de presidentskandidatuur te willen kopen. De schat rijke Forbes is de enige die de hele campagne uit ei gen zak betaalt en hij schroomt om zijn aanhangers gratis kaartjes voor partijbijeenkomsten te geven. Gezien zijn rijkdom is het niet verwonderlijk dat For bes in zijn verkiezingsprogramma vooral aandacht heeft voor de economie. Zo is hij voor de versoepe ling van het belastingstelsel en voor algehele belas tingverlaging. Ook moet de Amerikaanse handel meer gestimuleerd worden. Maar ook op het religieuze vlak laat Forbes van zich spreken. Hij preekt moeiteloos mee met zijn oppo santen Keyes en Bauer. Op een kerkelijke bijeen komst reageerde hij onlangs woedend op de legali sering van abortus. „Het is het meest moordzuchtige besluit dat het hooggerechtshof ooit heeft geno- John McCain, Republikein Leven in dienst van het land John Sidney McCain is na Bush de groot ste kanshebber op de Republikeinse nomi natie. Hij deed het weliswaar slecht in de Iowa caucus, maar dat zegt niets. McCain heeft name lijk bijna geen cam pagne gevoerd in de ze staat, hij zet alles op New Hampshire waar hij Bush een ge nadeloze klap hoopt toe te brengen. Het levensverhaal van de 63-jarige McCain is er een van een oorlogsheld. Hij weet dit tot in den treure te be nadrukken. McCain is de beste man voor de 'job' omdat hij zijn hele leven al in dienst heeft gesteld van het land. Als zoon van een marinier kwam hij al vroeg met het leger in aanraking en ging als piloot naar Vietnam. Zijn vliegtuig werd in 1967 door een raket getroffen en McCain werd gevangen genomen. Niet lang daar na werd zijn vader admiraal van de Amerikaanse troepen in Vietnam. Toen de Vietnamezen daar ach ter kwamen, besloten ze hem als ruilmiddel voor Vietnamese gevangenen aan te bieden. McCain wei gerde echter uit de gevangenis te vertrekken, omdat andere krijgsgevangenen al langer vast zaten. Uitein delijk kwam hij pas aan het einde van de Vietnam- oorlog in 1973 vrij. Nadat McCain uit het leger was afgezwaaid, stortte hij zich in de politiek. Hij werd in 1982 voor de staat Arizona tot lid van het Huis van Afgevaardigden ge kozen, in 1987 werd hij voor diezelfde staat Senator. Held of niet. Het verleden van McCain is niet brand schoon. Begin jaren '90 raakte hij betrokken bij het schandaal rond de 'Keating 5'. Vijf senatoren moes ten toen voor de ethische commissie van de Senaat verantwoording afleggen voor hun hulp aan de frau derende bankier Charles Keating. McCain had enke le malen vakantie gevierd in het huis van de bankier in het Caribisch gebied. De onderzoekscommissie bekritiseerde het beoordelingsvermogen van McCa in, maar nam geen verdere stappen. Een ander heikel punt is het stuklopen van zijn eer ste huwelijk. McCain heeft toegegeven dat zijn vrouw van hem scheidde, omdat hij vreemd ging. En zijn tweede vrouw, met wie hij twee kinderen heeft, bekende jarenlang medicijnverslaafd te zijn. Mensen in zijn omgeving grijpen zijn oorlogsverle den aan om het mislukte huwelijk te verklaren. 'He laas liep het huwelijk, net als dat van veel andere Vietnamveteranen stuk', staat er in McCain's biogra fie. Tegenstanders gebruiken datzelfde oorlogsverle den om de geschiktheid van McCain in twijfel te brengen. Daarom heeft McCain zijn medische dos siers vrijgegeven en daarin staat dat hij psychisch ge zond is. DONALD TRUMP, REFORM PARTY OUTSIDER ZONDER ERVARING De grootste outsider van alle kandidaten is ongetwijfeld Do nald Trump. Deze schatrijke onroe- I rendgoedmagnaat heeft geen enkele po litieke ervaring. Re- den voor tegenstan- ^B ders om te zeggen dat Trump alleen I maar meedoet voor zijn eigen naamsbe kendheid. Trump is bekend van I zijn torenhoge ge bouwen, zoals de Trump-tower in de New Yockse wijk Mdnhattan. Op het moment wil Trump de hoogste bewoonde wol kenkrabber van de wereld bouwen. Het 72 verdie pingen tellende gebouw moet naast het hoofdkwar tier van de Verenigde Naties in New York komen te staan. Maar Trump is vooral bekend van zijn liefdes leven. Hij is al meerdere malen getrouwd en ge scheiden van mooie fotomodellen. Trump was eigenlijk lid van de Republikeinen, maar heeft dit lidmaatschap inmiddels opgezegd. Hij pre senteert zich nu als een liberaal in morele kwesties en een conservatiefin economische zaken. Het is niet verwonderlijk dat hij als rijke zakenman pleit voor belastingverlaging. Een paar jaar geleden had Trump misschien nog een kleine kans gemaakt bij de verkiezingen. De even eens steenrijke Perot behaalde in 1992 verrassend twintig procent van de stemmen bij de presidents verkiezingen. Toen ging het echter economisch slecht met de Verenigde Staten. Perots plannen voor economische hervorming vielen in goede aarde. Nu gaat het Amerika echter economisch voor de wind. Dat maakt de kans dat Trump de voorkeur krijgt van het volk praktisch nihil. Of hij wel de voorverkiezing binnen zijn partij wjnt, hangt af van de machtsstrijd die er bij de Reform Party woedt. Kopstuk Jesse Ventura is een groot fan van Trump. De oprichter van de partij, Perot, is ech ter niet weg van hem en heeft zijn voorkeur (nood gedwongen) voor Buchanan uitgesproken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 57