De lange weg naar le t Witte Huis ZATERDAG 29 JANUARI 2i A door MAAIKE OPPENKAMP foto's: REUTERS, AP ,,De belastingplannen van George Bush zijn ronduit onverantwoord en schadelijk voor de sociale omgeving", schreeuwde de Democraat Al Gore afgelopen dinsdag. Ook Republikein George Bush nam alvast een voorproefje op de presidentsverkiezingen van november. ,,Dit is het einde van het tijdperk Clinton.Beide heren verkeerden in extase na de voor hen succesvolle voorverkiezingen in de staat lowa. In de Verenigde Staten houden de politieke partijen in elke staat voorverkiezingen, waarna op de partijconventie een kandidaat voor de presidentsverkiezingen wordt aangewezen. Komende dinsdag wordt de belangrijke 'primary' van New Hampshire gehouden. Deze wordt als een belangrijke graadmeter gezien voor wie de meeste kans maakt om de uiteindelijke presidentskandidaat te worden. New Hampshire is belangrijker dan lowa, omdat in lowa op besloten partijbijeenkomsten gestemd wordt. In New Hampshire wordt voor de eerste keer de gang naar de stembus gemaakt. De uitslag van lowa was weinig verrassend. Gore gaat bij de Democraten en Bush bij de Republikeinen op kop. Wel is de eerste afvaller bekend. De 65- jarige Republikein Orrin Hatch heeft zich teruggetrokken uit de race omdat hij in lowa maar één procent van de stemmen kreeg. Nu zijn er nog negen president-wanna-be's over. Bij de Democraten strijden Al Gore en Bill Bradley voor de nominatie. Bij de Republikeinen zijn George Bush, John McCain, Steve Forbes, Alan Keyes en Gary Bauer nog in de race. Bij de derde Amerikaanse partij, de Reform Party, liggen de zaken een beetje anders. Hier proberen Pat Buchanan en Donald Trump de nominatie te verkrijgen, maar de partij houdt geen voorverkiezingen. De kandidaat wordt rechtstreeks aangewezen op een partijconventie. De belasti?igen en de gezondheidszorg zijn centrale thema's in de verkiezingscampagnes. Maarzoals gewoonlijk bij de Amerikaanse verkiezingen is er meer aandacht voor de kandidaten zelf. Hoe komen ze over, wat hebben ze gedaan in hun leven en wat zijn de verborgen geheimen. Een overzicht van alle kandidaten in hun race op weg naar het Witte Huis.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 56