Anders denken in de nieuwe tijd ZATERDAG 29 JANUARI 2000 a E-business consultant Ton van Rooijen en zijn innoversity De dagen zijn definitief voorbij dat er om de nieuwe media wordt gelachen. De hele wereld is on line. Internetbedrijven kopen 'oude' multinationals op, e- commerce jaagt de beurskoersen op. Is the sky the limit, of komen de grenzen van menselijk onvermogen eerder in zicht? Het laatste, zo denkt Ton van Rooijen, initiatiefnemer van een nieuwe post-doctorale hogeschool, de innoversity. Hij leidt de nieuwe generatie managers op, gedreven door de alarmerende gedachte dat nieuwe technologische toepassingen een steeds ontwrichtender effect hebben op bestaande bedrijven en business-concepten. Een dramatische innovatie is dringend gewenst. Het Nijenrode van Neelie Kroes wordt gedomi neerd door een liefelijk kasteeltje in de weilanden en bosscha ges bij Breukelen. De particuliere uni versiteit in het Hollandse polderland drijft op reputaties en een esprit de corps die voornamelijk de society-ru- brieken halen. Stof voor de vlijmscher pe hagepreken van Youp van 't Hek die het zakenleven net zo min vertrouwt als de gemiddelde Hollander. In een ooit zakelijk vormgegeven, maar chaotisch ingericht bijgebouw biedt Nijenrode echter onderdak aan nieuwlichters, die het traditionele beeld van jonge topmanagers het liefst meteen onderuit schoffelen. 'Topdog' onder de nieuwe generatie bedrijfs kundigen is Ton van Rooijen, een strak gekostumeerde veertiger die voor het broertje van Pim Fortuyn zou kunnen doorgaan, zij het dat hij aardiger is en zijn dodelijke conclusies voor de BV Nederland zachter verpakt. Van Rooijen, e-business consultant van een groot aantal ondernemingen (ABN, Au to Lease Holland, Hoogovens, Neder landse Spoorwegen, ING Bank Neder land, KPN, AEG, Nationale Regio Pers, Budget Rent A Car, Hewlett Packard) trekt geen keiharde conclusies, maar stelt vooral vragen. Vlijmscherpe vra gen. In de collegezaal schuift een dertigtal jonge toptalenten uit het bedrijfsleven onrustig heen en weer. De sfeer is als bij het VARA-programma Het Lager huis. 'Wat is de gemiddelde levensver wachting van de 500 topbedrijven in de wereld, zoals ze voorkomen op de hit lijst van het Amerikaanse zakenblad Fortune?' De hersencellen kraken bijna hoorbaar, een enkele arm priemt de lucht in. Van Rooijen: „Veertig jaar." Drie seconden rust. 'Hoelang duurt het voordat een mid delgroot bedrijf het hoofd in de schoot legt of wordt overgenomen?' „Nomde- jus, wat een vervelende vraag. En dat na een klote werkdag", verzucht een young executive van nog geen dertig. Ze schudt haar blonde, halflange haar in gespeelde verontwaardiging los. „Twaalfeneenhalf jaar", zegt Van Rooijen, die de houding van een Tibe taanse monnik lijkt aan te nemen, de vingertoppen als in gebed tegen elkaar plaatsend. De crux van zijn betoog klinkt logisch: als de veranderingen zo snel gaan als nu het geval is moet het bedrijfsleven daarop onmiddellijk in spelen. Toegepast op de nieuwe elektroni sche eeuw komt zijn stelling op het volgende neer: het begrijpen van nieu we technologie alleen is niet voldoen de. De manier waarop de leidinggeven den in al die duizenden grote en klei nere bedrijven kijken, denken, hande len, plannen ontwikkelen en hun busi ness organiseren moet ingrijpend ver anderen. Zo niet, dan legt het bedrijf onder invloed van de, almaar sneller om zich heen grijpende revolutie van de nieuwe media voortijdig het loodje. De innoversity van Van Rooijen do ceert namelijk waarheden als koeien: 'oude bedrijfsculturen maal nieuwe technologie is gelijk aan zeer kostbare uitvoeringspraktijken'. De nieuwe tijd Van Rooijen opereert als mede-initia tiefnemer van Striking Innoversity BV in een conglomeraat van bedrijven dat door de Haarlemse zakenman Michel Walvisch is opgezet. Een middelgrote kern van consultants, ideeënmakers en conceptuele denkers komt binnen dit samenwerkingsverband met grote re gelmaat bijeen in brainstorm-sessies, die de gevolgen in kaart brengen van wat we in dit verband maar even beti telen als de nieuwe tijd. „Een voorbeeldje", zegt Van Rooijen. „Als ik een boek bestel bij de veelge prezen on line-boekhandel Amazon .com, tref ik 's avonds bij thuiskomst een kaartje aan dat de pakketdienst is langs geweest. Dat ze me niet thuis hebben getroffen en dat ze zich mor gen weer tussen tien en twaalf zullen melden met het boek. Dat gebeurt zon der zich te vergewissen of ik dan wel thuis ben. Dat is nou typerend voor oud denken. Over de hele wereld kun je zaken doen met 'Amazon dot com' maar de aflevering blijft de achilleshiel, terwijl de nieuwe media de mogelijk heid in zich dragen om ook de service op mijn persoon toe te snijden. Bij voorbeeld door vast te stellen dat ik de volgende dag moet tanken bij benzine station zus en zo. Waarom niet dat adres gebruikt om het boek bij mij te bezorgen? Of deze nieuwbouw van Nij enrode?" Blaaskakerij? Luchtfietserij? De Stri king Group is met een vijftal werk maatschappijen (Striking Concepts, Striking Communications, Striking E- dentity, Striking developments en Stri king Innoversity) betrokken bij de ont wikkeling van nieuwe ideeën op het ministerie van verkeer en waterstaat, bij het stadsgewest Utrecht en bij enke le tientallen grote ondernemingen. In totaal draaien Walvisch, Van Rooijen en anderen mee in een dertigtal grote projecten, variërend van de gewenste mate van aanwezigheid in de grote stad van 's lands grootse kruidenier tot een samenhangend aanbod van mobi liteitsmogelijkheden door een autover huurbedrijf. Vooral Walvisch, als observator aan wezig bij de colleges van Van Rooijen, houdt ervan om reeksen one-liners door de collegezaal te smijten en daar door olie op het vuur te gooien. „Bud get Rent A Car wordt de eerste autover huurder die gaat verdienen aan open baar vervoer." Of: „Nu nog betaal je hoge prijzen voor winkelpanden in de binnenstad. Door het internet en het on line zakendoen zal de noodzaak om er veel winkels op na te houden ver minderen. Kunnen we lelijke winkel centra weer omtoveren in groenstro ken, terwijl we straks entree moet beta len voor de luxe winkelcentra. Die wor den de grote concurrenten voor pret parken." E-commerce Uiterlijk heeft Van Rooijen niets van een doldrieste bedrijfskundige die Ne derland wel even klaar zal stomen voor het e-tijdperk. Vanachter een bakje koffie doet hij zijn verhaal. „Striking In noversity praat met bedrijven en gaat op zoek naar nieuwe ideëen, vaak bin nen de context van het bestaande be drijf. Niet zelden leidt zo'n zoektocht naar verborgen goudpotten inderdaad tot vondsten, tot nieuwe bedrijven. Die veranker je dan in een business pro gram. Dat is de praktijkwerking van onze aanpak. Aan alléén doceren heb ik een broertje dood. De colleges ma ken zo'n veertig procent van ons werk uit." Het lesgeven is er in tweede instantie bij komen kijken. Pas nadat Van Rooijen door de praktijk van zijn con sultancy in de gaten kreeg dat het hele Nederlandse bedrijfsleven in de gaten heeft dat het op een vulkaan leeft, maar vaak niets doet om zich te prepa reren voor de revolutie die e-commer ce met zich meebrengt, benaderde hij het hoger onderwijs. „Ik kreeg de unie ke kans om voor de Rijksuniversiteit Groningen twee jaar terug een work shop te doen met kopstukken uit het bedrijfsleven aan de ene kant en afstu derende talenten aan de andere kant." „Wat doe je als bedrijf met e-com- merce en de nieuwe media?, vroeg ik het management. De ondernemers zei den als in koor: 'Dat weten we wel, maar dat gaan we hier niet vertellen.' ,0', zei ik, ,Geef je adreskaartjes maar, want volgens mij weten jullie het niet.' Vervolgens ging ik op de studenten af: 'Als jullie nu gaan werken bij bedrijven die niet weten wat ze met de nieuwe mogelijkheden aanmoeten of het niet willen vertellen - wat denk je dat je als pas afgestudeerde kunt aanrichten?" „'Nou, weinig', zeiden de studenten. 'Wacht 'ns even', zeiden de onderne mers, 'Als de studenten van de univer siteit komen, hebben we niks aan ze'. 'Hoezo dan?', vroeg ik. ,Nou, ze moe ten dan eerst nog door de gehaktmolen van mijn eigen bedrijfscollege heen. Want ze kijken naar mijn bedrijf alsof het een roestige spijker is'. 'Wacht 'ns even', zeiden de studenten toen, .Maar wij worden opgeleid voor de onderne mingen van de jaren zestig en niet die van de toekomst.' Toen kon ik naar de conclusie toe werken dat die onderne mers en studenten beiden niet weten wat er op ze afkomt. Die ondernemers zijn alleen managers, die met de kaas schaaf nog meer budget willen weg snijden en bedrijfsmatige anorexia wil len plegen. Jullie zijn bang om te on dernemen, om geld uit te geven." „De bedrijven van nu en de universi teiten van nu zijn weliswaar op effici ency ingericht, maar het is de efficien cy van de productiebeheersing. Ze zijn allebei evenzeer verkokerd, elke studie richting staat evenzeer op zichzelf als elke bedrijfsafdeling. Het is als een ver zuilde Griekse tempel, waarbij de voor kant van het heiligdom niet weet dat er achteraan ook nog een pilaar staat die het zaakje probeert te stutten." „Iedere klant van vrijwel elk bedrijf kent die gang van zaken uit de praktijk. Je weet dat je te maken kunt krijgen met 85 verschillende afdelingen bin nen een en hetzelfde bedrijf, waarvan de een niet weet wat de ander doet. Mijn boodschap aan de ondernemers is: zo hebben jullie het nü georgani seerd. Dat is logisch vanuit het verle den, de wordingsgeschiedenis van het industrieel tijdperk vróeg om die orde ning. Maar het is een manier van orga niseren die niet klantgericht is, waarbij de klant zelfs helemaal niet centraal staat. Met dit efficiencydenken zijn be drijven de klant en het onderscheidend denken kwijtgeraakt. Als je denkt dat je het daarmee gaat redden in de nieuwe tijd zit je fout. Ga in Athene, bij het Parthenon, maar eens kijken wat er overblijft van een Griekse tempel." Productiefactor De meeste topmanagers in de Verenig de Staten denken dat de gevestigde be drijven niet alleen de slag om de nieu we media hebben verloren, maar ook bezig zijn hun positie op de eigen be staande markten te verliezen, doceert Van Rooijen zijn meelevende gehoor in Nijenrode. Nieuwkomers veranderen de spelregels op tal van terreinen in grijpend, bijvoorbeeld doordat ze een bestaande bedrijfstak anders kunnen bedienen door een beter gebruik te maken van e-business toepassingen. Van Rooijen vertelt hoe hij werd in gehuurd door Autolease Holland, dat per jaar zo'n kwart miljoen papieren facturen van schade-herstel-bedrijven ziet binnenstromen. „Elektronisch aanleveren van facturen leek dat be drijf wel handig. Ik vind het het paard achter de wagen spannen. Je gebruikt een nieuw foefje om hetzelfde te doen. Ik heb ze geadviseerd het niet te imple menteren, want wat is de toegevoegde waarde van een elektronische factuur voor een lease-rijder?" „"Wat dan?', was de vraag. Gebruik dat nieuwe medium om meer te doen met je klant. Controleer of de informa tie over die klant beschikbaar is in de garage waar zijn auto wordt opge knapt. Deel samen het antwoord op de vraag of hij een trekhaak achter zijn vierwieler heeft, zodat je hem in vakan- tietijd het juiste vervangende voertuig kunt leveren. Weet je of het een roker of niet-roker is? Kun je 'm e-mailen of SMS'en dat de reparatie is afgerond? Begrijp dat je een opgeknapte auto ook weer op de juiste plek moet afleveren, lever meer service naar je klant toe. Doe je het niet, dan wordt je straks ge confronteerd met een bedrijf dat die nieuwe service met behulp van e-busi- ness-technieken wel gaat leveren. In de VS denken diezelfde topmanagers dat nieuwkomers binnen twee tot drie jaar hun voornaamste concurrenten zijn. Informatie is dus een heuse produc tiefactor, die door de klassieke econo men destijds over het hoofd hebben gezien. Bedrijven lijken die factor te hebben verloren in hun IT-systemen." „Ik waarschuw voortdurend voor onderschatting. Wist je dat Microsoft de grootste autoverkoper is geworden in de VS? Dat ze de meeste reizen ver patsen? Het internet en alle toepassin gen die daaraan vastzitten, veranderen de spelregels in de arena's van de han del en de zakenwereld volledig. Het probleem bij de meeste managers die ik spreek zit nog niet eens in hun blin de vlek. Het is eerder zo dat ze verblind zijn door de mogelijkheden die op hen afkomen. En vervolgens dat ze te ma ken hebben met systeembeheerders in eigen huis die helemaal niet klaar zijn voor de vraag wat er op technologisch gebied moet gebeuren wil het bedrijf op zijn minst bijblijven. De meeste IT'ers in bedrijven zijn hard bezig de bestaande handel te laten draaien, het zijn mensen die worden afgerekend op maintenance, onderhoud - in plaats van het verkennen en ontwikkelen van nieuwe mogelijkheden." 'Groningen' wilde uiteindelijk niet in zee met Van Rooijen ('Ze geven liever de overheid de schuld dat ze niet mee kunnen met de nieuwe tijd'). Vandaar dat hij zelf zijn innoversity is gestart, gebruikmakend van bestaande oplei dingen, horizontaal geprogrammeerd. Hij is in gesprek met de Hogeschool Haarlem, de Technische Universiteit Eindhoven, praat verkennend met ge meenten en met IT-bedrijven. „De kern van mijn betoog is voor iedereen te begrijpen. We hebben er vijftig jaar overgedaan om te begrijpen dat we meer met elektriciteit kunnen dan licht maken, vijftig jaar om meer te doen met de telefoon dan babbelen, we gaan nu versneld ontdekken dat de IT-we reld meer in zich draagt dan de organi satie binnen een bedrijf te versoepe len." „Alles gaat op z'n kop. Nog een voor beeld: mass-marketing, direct-marke ting, het zal aan gewicht verliezen. Het wiel wordt helemaal opnieuw uitge vonden, juist door de nieuwe mogelijk heden die aan het ontstaan zijn. We zullen het straks niet eens meer heb ben over een 1 to 1-marketing, maar over permission-marketing, waarbij ie dere klant aan een verschillend aantal informatieleveranciers toestaat een be perkte hoeveelheid data te leveren. De informatie is niet meer schaars in de 21ste eeuw, maar wel de hoeveelheid tijd en aandacht die iedere consument ter beschikking staat. Nieuwsmedia zullen geld gaan verdienen aan het fil teren van informatie." JOHN OOMKES Ton van Rooijen: „Gebruik als bedrijf de nieuwe media om meer te doen met je klant. FOTO OLAF KRAAK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 55