'Het maken van fouten hoort bij het vak' Volleybalcoach Toon Gerbrands voortdurend onder druk op moeizame weg naar Sydney 235 ZATERDAG 29 JANUARI 2000 Toon Gerbrands bungelt met bet nationale volleybalteam, de regerend olympisch kampioen, aan een zijden draad. De bondscoach en de volleyballers waren volgens de kwalificatieregels op een dood spoor beland, maar krijgen dankzij een geslaagde lobby toch nog een derde kans op deelname aan de Olympische Spelen in september in Sydney. Gerbrands is ervan overtuigd dat zijn Oranje het haalt. De 42-jarige bondscoach uit Haarlem kijkt terug op vier roerige jaren. In die periode is de toestand van het nationale volleybalteam een zaak van landsbelang geworden. „Ik was naïef toen ik er instapte. Maar inmiddels ben ik een grote egoïst geworden. Omdat ik er uiteindelijk alleen voor sta. Mensen vragen mij wel eens: wat is persdruk eigenlijk? Ik schets dan de situatie dat ze in hun baan acht uur per dag een journalist tegen- over zich hebben zitten. Die jour nalist schrijft alles op wat je doet. Als je vrouw belt, schrijft de journalist een artikel met de kop: 'Piet belt privé op zijn werk'. Wat doet een mens als zoiets vier weken doorgaat? Die gaat zijn gedrag aanpassen. Big Brother was een mooi voorbeeld van hoe zoiets in zijn werk gaat. De media registreren ook alles in het proces van het nationale vol leybalteam. Stapt een speler uit het team, dan staan de cameraploegen klaar om hem bij het hek op te wachten. Het fenomeen Big Brother maken wij ei genlijk al jaren mee. En Louis van Gaal bij Barcelona in de meest extreme vorm. Elke dag staan er tien pagina's in de Spaanse kranten over Barcelona, waarvan vier over Van Gaal. Het is in het voetbal normaal dat als een speler geblesseerd raakt, gelijk drie camera's op hem zijn gericht. Wat dat betreft zijn de omstandigheden rond het nationale volleybalteam maar een 'kleine Big Brother'. Dat neemt niet weg dat ik de Nederlandse sportjournalistiek serieus neem. Die is door gaans betrouwbaar en van een goed niveau. Van de twintig journalisten met wie ik regel matig contact heb, is er maar een met wie ik op voet van oorlog leef. Die score valt dus ei genlijk wel mee, vind ik. Dat komt ook om dat ik een belangrijk onderscheid maak tus sen feiten en meningen. Een mening mag ie dereen hebben, ook al ben ik het er niet mee eens. Maar feiten blijven feiten. Als feiten worden verdraaid, dan ontstaat er een pro bleem. Voorbeeldwerking In een open gesprek valt veel op te lossen. Maar wat doet Van Gaal? Hij doet de journa listen in de ban. Het verschijnsel doet zich daarna steeds voor dat niemand daar wakker van ligt. De journalisten blijven komen, de bladen blijven artikelen publiceren. Wat ik niet goed vind van Van Gaal is de voorbeeld werking die er van zijn gedrag uit gaat. De voetballers, die van Ajax in het bijzonder, ne men van hem de benadering over dat jour nalisten niet meer dan een soort tweede rangsvolkje zijn. De media zijn een belangrijke factor in mijn vak als volleybalbondscoach. Nee, het is niet zo dat de spelers beter gaan volleybal len omdat ik altijd de pers te woord sta. Maar als er verkeerde dingen in de kranten verschijnen, dan heeft dat wel degelijk in vloed op de teamprestatie. Ik word geacht daar professioneel mee om te gaan. De snel heid van de media heeft me wel verrast. Het is heel beladen om verkeerde uitspraken te doen. Ik neem me ook voor om na een wed strijd even een paar minuten de tijd te ne men voordat ik voor de camera verschijn. Want iedereen weet dat het eerste kwartier na de wedstrijd de gevaarlijkste periode is om uitspraken te doen. Nee, ik heb geen spijt van dingen die ik in de afgelopen vier jaar heb gezegd. Je moet die uitspraken ook zien in de context van het moment. En als ik wat roep, dan roep ik dat oprecht. De vraag of ik bepaalde zaken in het traject een tweede keer anders zou doen, kan ik alleen maar verkeerd beantwoorden. Als ik nee zeg, ben ik arrogant. Als ik ja zeg, dan geef ik toe fouten te hebben gemaakt. Het maken van fouten hoort bij het vak. De definitie van ervaring is: heel veel fouten maken, echter dezelfde maar één keer. Ik heb allerlei opleidingen en cursussen ge volgd. Maar ik durf te beweren dat geen en kele universitaire opleiding op kan tegen de ervaring die ik in de laatste vier jaar als vol leybalcoach heb opgedaan. Coaching is bij uitstek een ervaringsvak. Een verschrikkelijk lang traject, dat stap voor stap moet worden afgelegd. Ik geloof niet in de coach die in één keer aan de top staat. Daar gaat veel aan vooraf. Neem Co Adriaan- se, de voetbaltrainer van Willem II. Hij zei na de loting van de Champions League dat zijn ploeg in de makkelijkste groep zat. Maar Wil lem II won geen enkele wedstrijd. Dus zoiets roept hij denk ik niet meer. De volleybalploeg heeft na de olympische titel van Atlanta in 1996 twee jaar moeten vechten tegen het imago van de hockeyers en de korfballers. Het beeld van deze sporten is dat het toernooi pas begint bij de finale. In het volleybal is dat imago in het eerste jaar na de olympische titel versterkt omdat we ondanks een paar wisselingen in het team vrolijk verder gingen: we werden in 1997 voor het eerst Europees kampioen. Kentering Na het WK van 1998 in Japan is het beeld omgeslagen. We werden zesde en toen drong het besef door dat Nederland uit de wereldtop was gevallen. Op straat waren de reacties er ook naar. Het ging niet goed met het Nederlandse volleybal. De kentering kwam na het Europees kampioenschap van een paar maanden geleden toen de vraag werd gesteld of we wel naar de Olympische Spelen zouden gaan. We worden nu gezien als subtopper en krijgen van het publiek ook weer iets meer steun. Ik had het niet moeilijk met die terugval, maar mijn gezin wel. Mijn zoon heeft de sta tus dat zijn vader de volleybalbondscoach is, maar toen het fout dreigde te gaan kreeg hij ook de opmerkingen naar zijn hoofd geslin gerd. Een leraar zei tegen hem: 'Je vader krijgt een andere baan-hè?' Waarop hij zijn moeder is gaan vragen of dat waar is. Niet veel later stelde een biologieleraar voor de klas het nut van topsport ter discussie. Dus dat kreeg hij ook nog eens te horen. Die lera ren maakten daarin grote pedagogische fou ten. Er is tegenwoordig ook zo'n onzinnig praatprogramma over sport op RTL5. Daar zitten drie mannen (Kees Jansma, Johan Derksen en Hugo Camps, red.) zonder ken nis van zaken aan tafel voor hun eigen per soonsverheerlijking. Ze oordelen met een ethisch gehalte van minder dan nul op onbe Toon Gerbrands: „Geen enkele universitaire opleiding kan op tegen de ervaring die ik in de laatste vier jaar als volleybalcoach heb opgedaan." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER CYNTHIA VAN DUKE schofte wijze over sporters en coaches. Na het EK volleybal had Jansma een oplossing voor het nationale volleybalteam. Ik zou ver vangen moeten worden, maar uit de naam van de mogelijke opvolger bleek al dat hij geen kennis van zaken had. Ik schaar dat on der de noemer borrelpraat. Het grote publiek heeft in algemene zin ook niet de kennis van zaken om te kunnen oordelen, maar ik vind het commentaar dat ik op straat hoor ten minste nog wel oprecht. Als ik nu op straat zou gaan staan, dan krijg ik twee soorten reacties te horen. Er is een groep die je een hart onder de riem wil ste ken en er is een groep die heel direct zegt dat het niet goed gaat met die volleyballers. Ik zag op televisie een reportage over de opening van het Sparta-stadion in Rotter dam. Er werden supporters opgevoerd die hun club door dik en dun steunen en ver driet hebben als het slecht gaat. Er was er een die vertelde dat als hij in de trein langs het Feyenoord-stadion rijdt altijd de andere kant opkijkt. Een prachtig verhaal vind ik dat. Waar ik toen meteen aan moest denken, is dat het publiek zo'n relatie met een natio naal team niet heeft. Als we winnen, dan hoort iedereen erbij. Als we verliezen, krijgen we in principe geen steun. Goedgelovigheid Ik stapte er vier jaar geleden als bondscoach naïef in. Ik dacht dat iedereen onvoorwaar delijk achter het doel zou gaan staan. Als er een eigenschap is die ik in de afgelopen ja ren heb afgeleerd, dan is dat wel goedgelo vigheid. En ik merk dat ik als bondscoach een groot egoïst ben geworden. Dat heeft te maken met het gebrek aan steun en krediet. Krediet heb ik maar vijf minuten. Ik sta er uiteindelijk alleen voor. Wat is een goede coach? Winnen en verlie zen, dat is het enige wat meetbaar is. Van Frank Snoeks heb ik de volgende vraag gejat: wie weet wie de meest succesvolle voetbal- coach in Nederland is? Ik heb het aan een zaal vol voetbaltrainers gevraagd. Er werden twaalf namen genoemd, maar niet die van Stefan Kovacs. Hij won met Ajax in twee jaar twee Europa Cups, de wereldbeker, twee landstitels, de KNVB-beker, de Super Cup. „Ja, maar hij trainde nooit", riep iemand achter in de zaal. Winnen en verliezen, dat is meetbaar. De pers zal je daar elke dag op afrekenen. Alber- da zal altijd de meest succesvolle Nederland se volleybalcoach ooit zijn. Hij won een keer goud, drie keer zilver en de World League. Daar is geen discussie over mogelijk. Ik moet worden afgerekend op wat ik heb gehaald. Excuses tellen niet, die zijn niet meetbaar. E-mail Mijn programma was een paar weken gele den na het olympisch kwalificatietoernooi in Katowice in principe dood. We zouden in de zomer nog World League spelen, elke wed strijd dichter bij het einde komen. Maar we krijgen toch nog een kans om ons te kwalifi ceren voor de Olympische Spelen. En dat is een grote stap vooruit. Er is het nodige lob bywerk bij komen kijken, maar ik heb me van niemand wat aangetrokken in onze po gingen toch nog een kans op olympische kwalificatie te kunnen afdwingen. Bas van der Goor, de aanvoerder van het team, gaf met zijn e-mail aan Acosta aan dat hij bereid was er alles aan te doen. Als zijn invloed maar drie procent is, dan is dat in topsport heel veel. Maar de e-mail van Van der Goor werd in de pers in het belachelijke getrokken. Ik probeer me tegen dat soort za ken te wapenen. Ik weiger me te laten leiden door columns. Van der Goor zal zich een vol gende keer niet uitlaten over een e-mail. Zo creëer je sporters en coaches die alleen nog CDA-antwoorden geven. Sport hoort niet diplomatiek te zijn, sport is vooral passie. We moeten er alles aan doen om in Sydney te komen, ook al hebben we dat niet meer in eigen hand. En als daartoe een e-mail moet worden gestuurd, dan moet dat gebeuren. Acosta heeft het bijzonder op prijs gesteld, want zo vaak krijgt hij niet een brief van een sporter. En dan gaat het over passie. Wat betekent volleybal in Nederland? De olympische finale van 1996 is het sport - moment van de eeuw. Daar was Acosta van onder de indruk. Een goed citaat over passie las ik van een coureur uit de Formule I. Ik weet niet meer wie. Maar hij zei: 'Zolang sport nog over pas sie gaat, heb je niet alles onder controle. Maar als je alles onder controle hebt, ga je niet hard genoeg'. Met andere woorden: als ik het proces onder controle heb, dan ben ik niet meer dan een ambtenaar. Als we deze kans niet benutten, dan heb ben we niks te zoeken op de Olympische Spelen. We gaan niet als figurant. De grote landen hopen dat wij het niet zullen halen. Want wij zijn een volleyballand met traditie, wij kunnen op Olympische Spelen altijd iets extra's geven en we hebben nog steeds heel goede spelers. En op de Spelen geldt vanaf de kwartfinale een knock-outsysteem. Het gaat dan om een prestatie op die ene dag. En geloof me, geen enkel land is op zo'n mo ment gelukkig tegen Nederland te moeten spelen. Ik stel me er niet op in dat we Sydney niet halen. Ik ben er van overtuigd dat het wel lukt. En mocht het zo zijn dat we ons niet kwalificeren, dan zal het oordeel hard zijn. De persconferentie zal kort en bondig zijn. Nee, er is geen excuus. We hebben dan ver loren, al het andere is niet meet baar. Ik zal de mensen bedanken voor de samenwerking. En dan ga ik weg." GIJS VAN OOSTEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 51