ZATERDAGS BIJVOEGSEL wondermiddel of valkuil ZATERDAG 29 JANUARI 2000 eidsch Dagblad Leiden zet met herindelingsplannen verhoudingen in de regio op scherp In de werkkamer van de Katwijkse burgemeester Boelhouwer van Wouwe hangt aan de muur een affiche van Loesje. 'Gemeentelijke herindeling: Van een beetje saaie stad maak je toch al snel zo'n veertig schattige dorpjes', staat erop. Een groter contrast met de Leidse burgemeesterskamer is nauwelijks denkbaar. Daar siert een paneel van Escher dat de groei van Leiden voorstelt de wand. De uitdijende stad brengt vogels voort die uitvliegen, almaar verder en verder. De afgelopen eeuwen kon Lei den maar op één manier groei en: door landjepik te spelen bij de buren. Met die traditie wil de stad breken. In een vorige week gepresenteerd plan stelt Leiden voor zichzelf op te heffen en op te splitsen om vervolgens met dertien regioge meenten Rijnstad te vormen. Het voorlopige resultaat is dat Leiden niet alleen meer over hoop ligt met de naaste buren. In een paar dagen tijd hebben burgemeester en wethou ders hun collega's in de wijde omgeving de gordijnen in gejaagd. Wel is er nu, eigenlijk voor het eerst unaniem, een algehele erken ning voor de 'grote problemen' in de regio. Dat lijkt de winst voor Leiden, dat jarenlang bij menige gemeente te horen kreeg dat het allemaal wel meeviel. Voor Leiden lijkt Rijnstad een soort Haar lemmerolie - een middel tegen alle kwalen. En die kwalen zijn talrijk en hardnekkig. De Leidse wethouders Jan Laurier (GroenLinks) en Tjeerd van Rij (PvdA) schudden moeite loos een dozijn of wat voorbeelden uit hun mouw waaruit volgens hen blijkt dat de hui dige samenwerking tussen Leiden en de buurgemeenten is vastgelopen. Over wat de grote problemen zijn in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek, lo pen de meningen niet uiteen: wonen en wer ken, en verkeer. De Katwijkse burgemeester Van Wouwe - tevens voorzitter van het Sa menwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) - kan op deze terreinen heel goed meevoelen met Leiden. „Het gebrek aan ruimte voor woningen geldt nu al voor de Leidse regio maar over tien tot vijftien jaar ook voor de Duin- en Bollenstreek en zeker voor Katwijk. We kunnen nu nog zo'n 2000 woningen bouwen. Daarmee kunnen we vooruit tot 2010 - 2015. In Leiden kan nu al niks meer, hier op het dorp binnenkort dus ook niet meer. Ruimte voor werken is er in Leiden nog minder. Daar is echt een groot gebrek aan bedrijfsterreinen. Dat is er een nog groter probleem dan de ruimte voor wo ningen. Hier hebben wij alleen nog plek langs de Oude Rijn. Dus op grondgebied van Oegstgeest en Valkenburg. Katwijk is mo menteel bezig met het bedrijventerrein Klei - Oost. Als ik zie hoeveel belangstelling er voor is denk ik dat dat terrein binnen vijf jaar is uitverkocht. Het is dus een druppel op de gloeiende plaat. En voor Leiden is die gloei ende plaat nog een stuk groter." Waar de Bollenstreek nu al onder lijdt, zijn de gebrekkige verbindingen naar het oosten. „Simpel gezegd stuit het verkeer op de sin gels van Leiden. Ais wij naar Alphën aan den Rijn willen, kunnen we beter gaan fietsen." De route- tussen de A44 en de A4 is rampza lig. Het gevolg van het vasthoudende verzet van Leiden en Voorschoten tegen de aanleg van rijksweg 11-West. „Je moet eens met de directeur van bloemenveilling Flora gaan praten. Al die honderden vrachtwagens die daar vandaan het land in moeten, wurmen zich door Leiden of rijden hele einden om en staan uren in de f"e omdat Voorschoten rijksweg 11-West niet over zijn grondgebied wil. Dat zijn echt heel moeilijke problemen waar we elkaar voor nodig hebben. Dat de Duin- en Bollengemeenten en de Leidse Re gio dat samen moeten oplossen staat zo vast als een huis. Dat moet je ook echt als één man aanpakken bij het rijk, anders vergaat het deze regio niet goed." Voor Van Rij zou rijksweg 11-West, als hij een bestuurder uit een Bollengemeente was, juist een reden zijn om de Leidse plannen te omarmen. „Laten we even meedenken. Als de Bollenstreek vindt dat rijksweg 11-West er moet komen, dan heb je met Rijnstad meer kans om je zin te krijgen. Dan bestaat er geen blokkade meer." Dat Leiden in de nieu we stad de directe zeggenschap over rijksweg 11-West zou verliezen neemt Van Rij voor lief. Dat hoort er nu eenmaal bij. De wethouder vindt dat het probleem trouwens wel wat simpeler is op te lossen. Als bloemenveiling Flora in Rijnsburg een aansluiting krijgt op de A44, hoeven de chauffeurs hun bloemenwagens niet meer over de Leidse Churchilllaan te persen. Ze kunnen dan eenvoudig over de Landschei- dingsweg bij Den Haag doorsteken naar de A4. ,,'s Morgens vroeg is dat geen enkel pro bleem." Kapitaalvernietiging Wie een uurtje naar Van Rij en zijn collega Laurier luistert krijgt de indruk dat bestuur lijke autonomie van gemeenten hét middel is tegen chaos en geldverspilling. Een voor beeld. Van Rij: „Zoeterwoude en Leiderdorp wilden de HSL over bestaand spoor laten rij den. Leiden had al eerder vastgesteld dat dat spoor onvoldoende capaciteit had. Het was een miskleun van de eerste orde dat we daar als regio geen gezamenlijk standpunt over hadden. Het probleem met de A4 had kos- tenloos voor ons kunnen worden opgelost als de HSL gebundeld met de A4 onder de Rijn door was gegaan. Nu kost het ons 120 miljoen gulden om het probleem met de A4 op te lossen. Het gaat onze inwoners 120 miljoen kosten omdat we het niet eens kon den worden. Dat is toch eigenlijk om te hui- Laurier: „Wie een uitkering aanvraagt, moet zich in eerste instantie melden bij het CW1, het Centrum voor Werk en Inkomen. Een Rijnsburger die zich moet aanmelden, rijdt met de bus eerst langs het Leidse station waar straks een mooi nieuw CWI staat. Uit gerekend daar moet die Rijnsburger over stappen op de bus naar Lisse, waar zijn CWI staat. Da» valt toch niet meer uit te leggen." Van Rij: „En dan de discussie over de rij richting op de Lage Rijndijk. Wij hadden be sloten dat die 'stad uit' zou worden. Vervol gens draait Leiderdorp eenzijdig de rijrich ting op de aansluitende Van der Valk Bou- manweg om. Het verkeer van bedrijventer rein De Waard moet nu door De Kooi. Of kijk naar de Draadbaan en de Touwbaan in Lei derdorp. Winkels worden uit Leiden wegge kocht doordat er geen regionaal beleid is voor bedrijfsvestiging. Er is een regionale structuurvisie waarin is vastgelegd dat detail handel op bedrijventerreinen niet is toege staan. Maar die afspraken zijn niet dwin gend. Als een gemeente zich daar niet aan houdt, valt er niets aan te doen. Hetzelfde geldt voor het bedrijventerrein in Zoeter- woude-Rijndijk. De afspraak is dat daar be drijven komen, geen kantoren. Maar Zoeter woude wil er kantoren heen lokken door rui me parkeergelegenheid aan te bieden. Bin nen de regio hebben we geen enkel machts middel om dat tegen te gaan. Daarvoor moesten we naar de rechter stappen." Het ophalen van huisvuil is volgens Lau rier een ander voorbeeld waarbij samenwer king op sommige gebieden te wensen over laat. „Wij hebben met z'n allen gekozen voor het MSTS-systeem. We hebben uitgerekend dat gemeenten die zich daarbij aansluiten goedkoper uit zijn. Het scheelt de burger dus geld. Sommige gemeenten gooien daarom het roer om. Zoeterwoude en Warmond wer ken op dezelfde wijze. Maar anderen willen toch maar vooral laten zien dat ze het zelf kunnen, onafhankelijk van Leiden. Om dat te bewijzen kiezen ze er bewust voor de bur gers meer te laten betalen dan nodig is." Door de huidige samenwerking krijgt Lei den ook de rekening gepresenteerd voor za ken waar ze zelf weinig aan heeft. De leerlin gen van de reformatorische school De Drie star komen vooral uit Katwijk en in mindere mate uit Lisse. Maar de school wordt in Lei den gevestigd omdat De Driestar niet wil concurreren met een vergelijkbare school in Katwijk. Van Rij: „In Leiden huist misschien één leerling. Dat wordt nog uitgezocht." De wethouder vindt Katwijk een logische vestigingsplaats, maar de school beslist an ders. „Dat is niet alleen onhandig - leerlin gen moeten met busjes naar Leiden worden gereden - het kost ons ook geld. De huisves ting van de school wordt slechts voor een kwart door het rijk vergoed, de rest is voor rekening van de gemeente." De kunstijsbaan aan de Vondellaan in Lei den is een ander voorbeeld van een voorzie ning waar de hele regio van profiteert. Van Rij: „Maar wij moeten de ijshal in ons eentje betalen. Terwijl we kunnen aantonen dat er meer mensen uit Sassenheim dan uit Leiden gebruik van maken. Maar dat is voor zo'n ge meente geen aanleiding om iets bij te dra gen." Nog een kwestie uit de Duin- en Bollen streek: „Valkenburg is bezig om in het gebied waar straks de aansluiting tussen Valkerhout en de Stevenshof moet komen, nog meer kassen te bouwen. Als daar woningbouw komt, 'dan moet je die kassen weer wegha len. Dat is toch absurde kapitaalvernietiging! roept Van Rij uit. Soms is er volgens de wethouder zelfs sprake van discriminatie van regiogenoten. „Voorhout bouwt voor Leidse woningzoe kenden. Maar de bewoners van die 'Leidse' sociale huur-woningen worden als het om doorstroming gaat niet erkend als ingezete nen van Voorhout, zelfs niet als ze al vier, vijf jaar in de gemeente wonen. Die opstelling is onmogelijk juridisch te verdedigen. Maar ja. het is nou eenmaal niet een groep die snel naar de rechter stapt." „Wij hoeven echt niet altijd onze zin te hebben. Maar de gekke situatie is nu wel dat Leiden in z'n eentje beslist over nachtopvang van zwervers en over een opvanghuis, over betaald parkeren en het aanbod van culture le voorzieningen. Wij bepalen wat voor win kels er in het centrum van Oegstgeest komen - want het 'centrum' van Oegstgeest is de Leidse binnenstad" Samenwerking Maar is Rijnstad werkelijk de oplossing voor alle problemen? De Katwijkse burgemeester Van Wouwe kan op zichzelf wel waardering opbrengen voor het plan. „Ik zit al tientallen jaren in het openbaar bestuur. Ik hou van dit werk. Als ik puur naar de vakmatige kanten kijk, kan ik van zo'n idee als Rijnstad best ge nieten. Ik was destijds ook gecharmeerd van het Rotterdamse idee voor de vorming van de stadsregio, waar het Leidse plan een ko pie van is. Daar had het trouwens uitgevoerd moeten worden. Maar Leiden is Rotterdam niet. Hier is de haalbaarheid nul. En ik vind het zo jammer dat een centrumgemeente met zoiets komt. Die strategie is echt niet goed. In Leiden moeten ze ophouden te denken dat die vijftien gemeenten maar naar hun pijpen moeten dansen. Ze moeten eens echt proberen samen te werken in plaats van 'ach en wee' te roepen. Rijnstad is een ver keerde keuze. Als ze dit doorzetten dan heb ben we het tot 2010 alleen maar over struc turen en doen we verder helemaal niets." Moet de regio dan maar blijven doormod deren met een vrijblijvende samenwerking? Van Wouwe vindt van niet. Samenwerking is voor hem de enige weg. Maat dan wel s;i menwerking met een Wat dat betreft is hij blij dat het euwe vinciebestuur zijn taak als V n lijk serieus lijkt te nemen I gemeenten dwingen ine' noods door te dreigen nu den voelt zich met zijn ei i i misschien een tikkeltje te gn vincie. Maar wij vinden dat de provincie er bij moet blijven. Voorschoten moet dan din gen accepteren, zoals Iedereen moet, vanwe ge het algemeen belang. Natuurlijk speelt rijksweg 11-West al twintig jaai n ht provinciebestuur Voorschoten al lie 'u i la ten hannesen. Maar wat veranderd i n" daarom heb ik alle vertrouwen in de pre cie is dat gedeputi we progianima vei 1 Sti op samenwerking. Ze gaan dat echt stirr ren en pakken elke mogelijkheid aan m Ie onderlinge samenwerking te vei sterken.' De regio heeft volgens Van Wouwe tn t wens wel degelijk oog voor Leidse prohle men. Wij hebben immers ook I goed functionerende centrumgemei ote want ik mag ook graag in Leid n een museum ingaan en de schouwburg 1 zoeken. Maar wij hebben de problemen Leiden nooit de onze kunnen n d u i tijd hebben ze ons nooit gegev n Of hebben de Duin- en Bollengemeen n die kans misschien nooit gegrepen i i dereen is het product \an is waar. De Duin- en Bollenstreek, en de Leidse regio trouwens ook, zijn 1 vooral met zichzelf bezigge heb het gevoel dat zich in de Duin en B lengemeenten een ohislag voltr 11. Er h een sfeer van samenwerking En of d ook gestalte kan krijgen op het marinevlieg kamp... Ach/als straks de Deferisl h schijnt en daar staat in dat het vliegveld vei dwijnt, dan moeten we het daarover maar 's eens worden. Wij willen er 5000 woningen. Leiden 8000 en de provincie 7000 Met die cijfers moet je toch wat kunnen, zou je zeg gen." Een week na de presentatie van het plan heeft leiden voor Rijnstad nog nauwelijks enthousiasme weten te wekken. Rijnstad dus een utopie? Van Rij wil zich daar voorlopig niet bij neerleggen. „Als je niet gelooft dat mensen gevoelig zijn voor redelijke argu menten, dan geloof je niet in democratie." Maar als het dan toch niet lukt? „We zullen er alles aan doen om het toch te laten slagen. Maar je hebt uiteindelijk geen keuze. We móéten de problemen oplossen. Wij zeggen: we hebben liever Rijnstad. Maar als dat niet kan, komen we uit op onze tweede keuze. De traditionele oplossing. landjepik." Ruud Sep Wim Koevoet Marijn Kramp Wint Wegman

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 49