I PROPELLER Toerisme WASLIJST AAN TIPS REIZEN MET JE HART Platteland Het Noord-Nederlands Bureau voor Toerisme (NNBT) heeft onder de titel 'Drents Landleven' een brochure uitgegeven met daarin een ruim aanbod van logeeradressen op het Drent se platteland, zoals boerderijcampings, bed breakfasts en kleine hotelletjes. Vele daarvan zijn voorzien van het keur merk DrentsGoed. De veertig pagina's tellende folder is af te halen bij alle VW-kantoren in het noorden van het land, maar kan ook worden aangevraagd bij het NNBT in Drachten, telefoon (0512).58.50.85. Bij het Achterhoeks Bureau voor Toerisme kwam eveneens een gids uit, dat het platteland als onderwerp heeft. Ook hier veel logeeradressen, een activitei ten-kalender en een overzicht van de toeristische mogelijk heden. De 'Plattelandsgids Achterhoek' kan worden opge vraagd bij voornoemd bureau, Postbus 4106, 7200 BC Zut- phen, telefoon (0900).269.28.88. Fjaerlandsfjord Vanaf 29 mei aanstaande zal er een autoveerdienst worden onderhouden in de Fjaerlandsfjord, een uitloper van de Sognefjord in Noorwegen. De veerboot heefteen capaciteit van maximaal 200 passagiers en kan 30 auto's en 3-4 bus sen vervoeren. De lijn begint in Leikanger en voert via Vangs- nesen Balestrand naar Fjaerland (Gletsjermuseum). Het tarief voor een auto met passagier bedraagt 210 Nkr. Een gezins kaartje (max. 4 personen) kost 395 Nkr. Finland Bij het Fins Verkeersbureau verscheen onlangs de Engelstali ge brochure 'Free in Winter Wonderland'. De gids verschaft de gebruiker honderden tips voor speciale wintervakanties in Finland. Informatie: Fins Verkeersbureau, telefoon (020).671.98.76. Interhome Toeristen die via Interhome een vakantiewoning willen huren, kunnen dat sinds kort ook doen via Internet. Een homepage (http://vww.interhome.nl) toont foto, beschrijving en prijs van het huis (de van oorsprong Zwitserse reisorganisatie heeft er - verspreid over heel Europa en Florida - twintigduizend), waar na eventueel rechtstreeks on-line kan worden geboekt. Campinggids De ACSI Internationale Campinggids voor Europa verschijnt dit jaar voor het eerst in twee delen. Dit om het zich steeds verder uitdijende, in full colour gedrukte boekwerk enigszins hanteerbaar te houden. Naast de gids is er voor pc-gebrui kers ook weer een cd-rom (met ingebouwde routeplanner) beschikbaar. In vergelijking met vorige edities is de informa tie over de geïnspecteerde 8.000 campings opnieuw uitge breid. Onder meer wordt nu ook de hoogteligging van het kampeerterrein, de oppervlakte en het e-mailadres vermeld. De ACSI gids is verkrijgbaar in de boekhandel. Ik was op weg naar Edinburgh en we ulogen al boven zee toen ik merkte dat één van de propellers het niet deed. Of was het slechts schijn? Ik stootte m'n buurman aan. 'Sorry sir, but what do you think... Ik hoefde mijn vraag niet af te maken. Daar klonk de stem van de captain al. Niets om u zorgen over te maken folks, maar we moeten terug. Er is een motor uitgevallen. Op de andere gaan we landen. Ik voelde nauwelijks angst. Totdat we boven Schiphol kwamen en ik een peloton gele brandweerwagentjes schuin over het vliegveld zag jakkeren. Die waren voor ons bedoeld. 'Ken-u dat verhaal van dat vliegtuig dat een noodlanding moest maken op zee?' vroeg plotseling mijn buurman in het En gels. Ik lachte verschrikt en maakte een afwerend gebaar. Maar dat belette hem niet doodgemoedereerd door te gaan. 'Op vlucht 403 van Lufthansa naar New York vielen de motoren uit. Er diende een noodlanding te worden gemaakt. Op volle zee. De stewardessen gaven instructies. De passagiers die niet konden zwemmen, moesten plaatsnemen aan de rechterkant van het vliegtuig en de passagiers die wel konden zwemmen aan de linker-. Vervolgens nam de cap tain het woord. Hij zei: Tegen de passa giers links zou ik willen zeggen: When te plain hits the water, swim away as quick as you can. En tegen de passagiers rechts: Thank you for flying Lufthansa. Soms moet je je angst wel eens weglachen. Veluwe' Zojuist verscheen de Veluwe Gids 2000 met daarin een vracht aan toeristische informatie over Neerlands grootste aaneengesloten natuurgebied. De hoofdmoot wordt gevormd door een overzicht van alle accommodatiemogelijkheden (of het nu jeugdherbergen zijn, hotels of stacaravans) maar ook wordt aangegeven waar de 'Vael Ouwe' op z'n mooist is en wat er allemaal te doen valt. De brochure telt 116 pagina's, kost 4,50 gulden en kan worden besteld bij het Gelders Overijs sels Bureau voor Toerisme, telefoon (0570).68.07.80. Zojuist verscheen, 'Wijs op Reis!' de brochu re die jaarlijks door het ministerie van Bui tenlandse zaken wordt uitgegeven en waarin ook nu weer een waslijst aan adviezen en tips de hoofdmoot vormt. Zo hamert het hoofd stukje 'Voor uw eigen veiligheid' op de geva ren van drugsgebruik, sekstoerisme, contact met criminelen alsmede kleding- en gedrags codes die hier wel, maar in het buitenland niet worden gerespecteerd. Ook de gezond heidsrisico's van het reizen door verre lan den komen uitgebreid aan bod. Een apart hoofdstukje is gewijd aan de hulp die Neder landse ambassades en consulaten kunnen bieden aan vakantiegangers die over de grens in de problemen geraken. Verder geeft 'Wijs op Reis!' uiteraard advie zen over reisdocumenten, verzekeringen, geldzaken, het veilig achterlaten van de eigen woning, vervoer in het buitenland, douane bepalingen, contact met het thuisfront, trou wen in het buitenland en de gevaren van bij voorbeeld in het vliegtuig meegenomen kwikthermometers, spuitbussen met haarlak en aanmaakblokjes. Een aantal raadgevingen staat dit jaar ook centraal in een nieuwe voorlichtingscampagne van Buitenlandse Zaken: bewaar paspoort en reisdocumenten apart en noteer paspoortnummer, alarm nummer en ook de telefoonnummers om betaalpas en creditcards bij verlies of diefstal te blokkeren. Het lijken adviezen die voor de hand liggen, maar volgens het ministerie, doen zich op deze punten veel problemen voor. Ten slotte zijn er in de folder ook een lijst met nuttige adressen en een checklist opgenomen. De brochure is gratis verkrijgbaar bij onder meer alle ANVR-reisorganisaties, Grenswissel-kantoren, Rabobanken, afdeling burgerzaken van de gemeente en GGD's. Ook kan hij worden besteld bij de Douane Infolijn (tel. 0800-0143) of de Postbus 51 Informatiedienst (tel. 0800-8051). Alternatieve vakanties hebben het imago van geitenwollensok ken en neutronenbombaarden. Maar dat is onzin, meent Aaltje Koopman, spreekbuis van de alternatieve vakantiebeurs, die aanstaande zondag op het ter rein van bezoekerscentrum 'De Watermolen' aan de Zijpen - daalseweg 24a in Arnhem wordt gehouden. Bewijs: een grote circustent die tot in de nok is volgestouwd met infor matie over natuur-, cultuur- en milieuvriendelijke réizen. Res pect en groen, daar draait het in de beurs 'Reizen met je hart' al lemaal om. Koopman: „Maar het is beslist niet zo, dat we het waarschuwende vingertje op steken. We willen alleen laten zien, dat je heus niet naar Thai land of naar een andere verre bestemming hoeft om nieuwe natuur te zien en nieuwe prik kels op te doen. Dat kan ook in bijvoorbeeld Bohemen, of heel dichtbij, in eigen land.' De studente Rianne Verschoor, een van de organisatoren van de beurs, constateert dat steeds meer jongeren op een natuur- en milieuvriendelijke manier op vakantie gaan. „Vooral actieve en sportieve vakanties, wande len, fietsen en treinreizen zijn populair. Ook de belangstelling voor werken op een boerderij, of in een natuurgebied groeit. Het is een andere manier van vakantie houden. Heel leer zaam. Je legt leuke contacten en komt op plekken waar ande ren niet mogen komen." Op 'Reizen met je hart' is een twintigtal kleinere organisaties present. Zij geven informatie over bijvoorbeeld creatieve va kantiecursussen, trektochten te paard, vakanties op het platte land, vrijwilligers projecten, goedkoop kamperen en andere actieve, creatieve en sportieve vakanties in binnen- en buiten land. Ook zijn er stands met onder meer kleding, schoenen, kampeerartikelen, landkaarten en reisgidsen. Wereldfietsers geven reisadviezen. Reizigers kunnen medereizigers zoeken. Op het programma staan con certen, videopresentaties en le zingen over bijvoorbeeld lange- afstandswandelingen, voordeli ge treinreizen in Duitsland, een pelgrimstocht naar Santiago de Compostela en catzeiltochten op het Wad en de zee. De beurs is open van 10 tot 17 uur. Toe gang 5 gulden, t/m 16 jaar gratis. Informatie: 026-445.06.60. (ZATERDAG 29 JANUARI 2000 voor langlaufers vormen de Vogezen een waar eldorado. fows hohneck een aangename temperatuur heeft voor sporten als zwem men en windsurfing. De Vogezen mogen dan bij uit stek het gebied vormen waarin het gebruik van (langlauftski's of stevige wandelschoenen wordt aangeraden; tussen de groene dan wel witte heuvels bevinden zich ook aardige ste den. Zo is daar bij voorbeeld het historische Belfort, dat deeluitmaakt van het kleinste departement van Frankrijk. Niet ver daar vandaan liggen ook nog lieflijke dorpjes als Gi- romagny, Grosmagny en Rou- gegoutte, die elkaar de loef pro beren af te steken in de wed strijd om de meest bloemrijke plaats van Frankrijk. Interessant voor een bezoekje is verder de kapel van Ron- champs van de beroemde Zwit serse architect Le Courbusier in de regio Franche-Comté. Het op de top van een heuvel staan de futuristische bouwwerk, lijkt nauwelijks op een kerk. Buiten bevindt zich een betonnen kan sel, terwijl de preekstoel binnen van hetzelfde materiaal is ge maakt. Alles is even functioneel en bijgevolg vandalismeproo/ In Luxeuil les Bains, in het de partement Haute-Saöne, be staat de mogelijkheid een duik te nemen in de thermale baden die zijn gezegend met een con stante temperatuur van 34 gra den. Helemaal in het noorden van de Vogezen tenslotte prijkt het kasteel van Lichtenberg, waarvan in de stervormige bui tenste ring de hand van Vauban - de bouwmeester van Louis XVI - zichtbaar is. MARCEL VERMEULEN Meer informatie: Maison de la France, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam, telefoon (0900) .11.22.332 (1 gulden per minuut) Ver boven de vallei van La Bres- se klautert de brave schimmel Satan over steile paadjes met losliggende keitjes. Het dier hijgt als een molenpaard, maar zijn berijder bezorgt hij een ui terst ontspannen ervaring. In de verte zicht op een lief dorpje en rondom hem de geur van pas gemaaid gras, het geluid van ruisende beekjes en - dat vooral - de warmte van een heerlijk zonnetje. Het leven is zo slecht nog niet in de Vogezen. Het gebied ligt in kilometers o zo dicht bij West-Europa, maar qua rust ook weer zo ver weg. De regio, gelegen in de noordoostelijke punt van Frankrijk, vormt een immense groene long. Bossen, bossen en nog eens bossen. Slechts af en toe tref je een me demens. Regelmatig eindigt een pad bij een groen overwoekerd huis, dat door de eigenaar al ja ren geleden verlaten lijkt. De woning niet zelden te koop; elektriciteit en waterleidingen zelf aanleggen. De Vogezen omvat de regio's Elzas, Lorraine en Franche- Comté. Hierin ligt het 'Pa,rc Na turel Régional des Ballons des Vosges', één van de zeven na tionale parken in Frankrijk. Met een oppervlakte van 3000 vier kante kilometer is het de vijfde in omvang. „Het is een pro- bleem een evenwicht te vinden tussen natuur en economie", stelt woorvoerder Pierre Berg- miller. „Er wonen hier ook nog 250.000 mensen." Die toevallig - samen met de toeristen - wel de beschikking hebben over een net van 7000 kilometer aan wandelpaden. Stank Bij wandel- en fietsarrange- menten is het mogelijk de ba gage van hotel naar hotel te la ten vervoeren. Op sommige plaatsen mag in het veld van boeren gekampeerd worden, terwijl er ook zeventien zoge- noemde ferme auberges zijn. Agrariërs gebruiken hun boer derijtjes om - als de koeien hoog in de bergen grazen - toe risten onder te brengen. Vaak worden er in deze hutjes ook kleine, traditionele maaltijden geserveerd. Tevens verdienen de boeren nog wat francs bij met het maken van kaas. 't Is even doorzetten, maar echt, de smaak is beter dan de stank die tijdens de bereiding wordt ver spreid. I Er worden de laatste tijd ver woede pogingen in het werk ge steld de Nederlandse toerist te interesseren voor het oudste berggebied van Europa. Dat is niet eens zo makkelijk Velen la ten de 600 miljoen jaar oude Vogezen uit gewoonte links lig gen op hun reis naar zuidelijker gelegen oorden. Het Zwarte Woud is al langere tijd een fenomeen als het gaat om een weekeindje skiën, maar de Vogezen moet die plaats nog verwerven. Regional Airlines vliegt dagelijks op Straatsburg, terwijl het met de auto onge veer zes uur rijden is vanaf Am sterdam. Surprise: er hoeft on derweg niet gestopt te worden voor de péage. Let op: het gebied wil voor vol worden aangezien. Vergelijk in het bijzijn van de Fransen de Vogezen niet met de Ardennen, want dan voelen ze zich bele digd. Le Grand Ballon d'Alsace (1424 meter) en Le Hohneck (1362 meter) zijn immers twee keer hoger dan de heuvels in het oosten van België. Laatstge noemde berg biedt bij goed weer een prachtig panorama op de Mont Blanc. Tussen de Elzas en Lorraine vormt Gérardmer een volwaar dig skioord. Er zijn daar 40 pis tes met verschillende moeilijk heidsgraden die worden ontslo ten door liften die al in novem ber in bedrijf worden gesteld en die tot eind maart blijven draai en. De beste tijd om op de lan ge latten te gaan, is echter in ja nuari en februari. In de andere periodes is de sneeuwtoestand wat minder ondanks de 235 sneeuwkanonnen. Die immers werken alleen als de tempera tuur tot onder nul is gedaald. Schaatsen In het gebied rond Gérardmer staan 66 hotels, die op een bord met knopjes bij de plaatselijke VW kunnen worden geboekt. Er zijn ook tal van chalets, die fraai tegen de bergen zijn ge bouwd. Tenslotte is er een grote camping op de oever van het meer van Gérardmer. Het wa ter, met een omvang van zes ki lometer, leent zich zowel in het voor- als najaar voor vissen of een rustig boottochtje. In de winter kan er geschaatst wor den, terwijl het water 's zomers Ze staan geenszins bekend als het beste skigebied van Europa. En dat zijn de Vogezen natuurlijk ook niet. Maar wie van rust houdt èn van langlaufen, treft in het noordoostelijk puntje van Frankrijk een waar eldorado. Prettige bijkomstigheid: de Vogezen liggen op slechts zes uur autorijden van Amsterdam. Restaurant 'd'Altitude' bij La Bresse vormt in bij goede sneeuwomstandigheden het middelpunt voor in de Vogezen skiënde wintersporters.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 43