I Lapmiddelen helpen niet - Amstelveen Sport Romme alleen naar WK als 5000 meter 'loopt' Willem II bekert verder Nederlaag LZ ^JTOfl van BEffimElEfl Volleyballers krijgen herkansing ierden De Nederlandse volleyballers krijgen nog een kans :h te kwalificeren voor de Olympische Spelen in Sydney. Gis- ren bepaalde de internationale federatie FIVB dat Oranje als- ig mee mag doen aan een van de drie mondiale kwalificatie- efen ernooien in juli 2000. De loting daarvoor is op 25 februari in irto. Nederland, dat de plek van Mexico inneemt, slaagde er rder deze maand in Polen niet in zich te plaatsen. Bonds- ach Toon Gerbrands reageerde verheugd op het nieuws. „We kijl, yen weer. We krijgen sportief nog één kans en die moeten we ijpen." Jeine vervangt Angenent erenveen Schaatser Henk Angenent ziet af van zijn aanval op werelduurrecord. Zijn ploeggenoot Piet Kleine van Frisia iet nu op 18 of 19 maart een poging. Het record staat op naam n de Italiaan Roberto Sighel (41 kilometer en 40,54 meter). Bij isia heeft Gauke Nijholt ontslag genomen. Het opstappen van n jholt vloeit voort uit meningsverschillen met teammanager ink Heetebrij en ploegleider Jos Niesten. iiddink praat met Betis Sevilla iDRiD Guus Hiddink heeft gesproken met voorzitter Manuel iiz de Lopera van de Spaanse club Real Betis Sevilla. Bij de immer veertien van de Primera Division zit de Argentijnse liner Carlos Timoteo Griguol op de wip. Betis staat drie pun- boven de degradatiezone. Oud-bondscoach Hiddink wilde afloop van het gesprek geen commentaar geven. jax verhaalt schade krade Ajax wil de schade die gisteravond in het supporters- n va! k is aangericht, verhalen op de dader. Na de wedstrijd in rkrade tegen Roda JC werd volgens het bestuur van Ajax de nstichter aangehouden. Er is voor ongeveer zestigduizend lden schade aangericht. Bovendien zal Ajax voortaan geen is zonder een speciale 'uitkaart' bij uitwedstrijden tolereren, herhaling van de incidenten van gisteravond zal de clublei- ïg hardere maatregelen nemen. Directeur Frank Kales: „We Hen dan twee uitwedstrijden zonder onze fans spelen." pathisch Nigeria speelt gelijk Het Nigeriaanse voetbalelftal heeft zich geblameerd te- lericl1 Congo Brazzaville. Het team van bondsoach Jo Bonfrère is vooraf de grote favoriet bij het toernooi om de Africa Cup, lar daar viel in de tweede groepswedstrijd tegen de 'onbete- nende' opponent weinig van te merken. Nigeria speelde apa- sch, kwam niet verder dan 0-0 en mocht daar nog blij mee ri ook. Egypte bracht het er veel beter vanaf tegen Senegal, al ms qua resultaat. De titelverdediger versloeg Senegal met 1-0 is met zes punten uit twee duels al zeker van een plek in de f p 'artfinales. Topschutter Hossam Hassan maakte de enige tref- Kameroen won van Ivoorkust met 3-0. iket verliest van Polgar aan zee In de kop van het klassement van het Corus- ïaaktoemooi zat gisteren geen beweging. Leko hield Kaspa- keurig op remise en Kramnik kwam niet verder tegen Korts- Een door griep overvallen Piket verloor zijn partij tegen Pol en daarmee zijn gedeelde vierde plaats. Timman werd in licht inferieure positie door Adams op het verkeerde" been jet en Morozevich won de publieksprijs voor zijn overwin- ig op Lputian in wat veel weg had van een koffiehuispartij. ax niet langs Leekster Eagles irhout Na een weinig enerverende eerste helft - 0-1 ach- stand - heeft Bax alsnog gelijkgespeeld tegen Leekster Eagles, rust kregen de zaalvoetballers uit Voorhout legio kansen, irtin Bax, Kees van Tongeren en Dennis Schroevers (twee- lal) scoorden voor Bax. Vlak voor tijd liet de ploeg een grote ns op de winst liggen. Alle ogen zijn morgen gericht op Gianni Romme. De stayer uit Made moet op de 5000 me ter van de wereldbekerwed strijd schaatsen in Calgary vormbehoud tonen om aan het wereldkampioenschap all round te kunnen meedoen. Het is de enige afstand die Romme in Calgary rijdt. Hij laat de 1500 meter vandaag lo pen. De Nederlands kampioen allround, die dit seizoen lange tijd wegens ziekte uitgescha keld was, zei gisteren dat hij niet eens op het WK in Milwau kee wil starten als zijn prestatie morgen tegenvalt. Er lijkt geen reden om aan te nemen dat Romme niet aan de eis van de commissie topsport van de KNSB voldoet. Hij schaatste vorige week bij een trainingswedstrijd in Calgary al verbluffend sterk. Daar reed hij een nieuw persoonlijk record op de 5000 meter en bijna een wereldrecord op de 3000 me ter. Hij herstelde deze week goed van die inspanning. Gisteren trainde Romme niet. „Voorschrift van Peter Mueller en dokter Nikkels", al dus de olympisch kampioen van de lange afstand. „Zij heb ben ook de beslissing genomen dat ik niet aan het Europees kampioenschap meedeed. Dat is prettig, want zelf doe je dat niet zo snel. Thuis voor de tele visie baalde ik wel. Ik had in Hamar kampioen kunnen wor den." Romme moest lachen om het begrip vormbehoud, zoals de commissie topsport die ge steld heeft. „Dat is een bela chelijk begrip. Wat bedoelen ze daar mee? Wat zij beslissen is eigenlijk niet belangrijk. Het gaat in eerste instantie om mijn eigen gevoel. Als ik dit week einde niet voldoende presteer heeft het niet eens zin om in Milwaukee te rijden. Dan hoeft het van mij niet eens." Op tweede kerstdag werd Romme geveld door de griep. Pas vorige week was hij volle dig hersteld. Als hij niet op tijd fit was geweest, zou Sicco Jan maat zijn plaats op het WK in nemen. „Tentporondjes rijden geeft nog problemen en de kracht en coördinatie zijn nog niet helemaal terug, maar dat wordt steeds beter." „Op de lange afstanden gaat het al weer redelijk goed", zei Romme gisteren optimistisch. „Dat moet ook haast wel, want ik ben gewend om te winnen. Op de korte afstand is het nog wennen, vooral door de hoge snelheid. Romme laat de 1500 meter in Calgary vooral om die reden lopen. „Ik heb het nog niet goed onder de knie. Bovendien zou het een aanslag op mijn li chaam zijn om twee afstanden te schaatsen. Maar ik heb dit seizoen al genoeg 1500 meters gereden om te weten hoe dat gaat. Ik ben nu nog helemaal niet met het wereldkampioen schap bezig. Ik neem elke dag zoals die komt. Ik ga morgen flink gas geven en dan zien we het wel." Roda JC stoot Ajax uit bekertoernooi Ajax maakte gisteren een nieuwe start. De derde alweer in iets meer dan een jaar onder de huidige directeur be taald voetbal. Meer kansen zal Wouters niet krijgen. Daarom was het op z'n minst vervelend dat die laatste kans begon met een nederlaag (1-0). Het is een ongeschreven wet in Amsterdam, waarschijnlijk op de geboorteakte van de club - bijna honderd jaar geleden - met de hand bijgeschreven. Er moet met drie spitsen worden gespeeld, hoe slecht de spelers ook zijn. Jan Wouters, van ge boorte geen Ajacied, moet er heel lang tegenaan hebben ge hikt. Zou hij de doodzonde be gaan? Zou hij zijn hart volgen en het elftal laten spelen naar de - niet al te grote - kwalitei ten? Hij had al zo veel gepro beerd, getest, geschoven, ge predikt. Het wilde maar niet klikken in de driehoek tussen trainer, spelers en systeem. Voor de voetballers van Ajax was de oefenstof van Wouters hogere wiskunde. Het moest simpeler. In de winterstop heeft de coach de knoop dan toch door gehakt. Een moedige beslissing. Hij trotseert machtige krachten binnen de club. Maar wat had hij nog te verliezen? Ajax laat zich tegenwoordig verder te rugzakken dan ooit - op de pe riode na, waarin trainer Ivic de baas was,, De ploeg speelt niet meer op de helft van de tegen stander, speelt niet meer op balbezit, maar speelt in op bal verlies. Zoals gisteravond in Kerkrade. En dat was hard no dig, want nog steeds raken de Ajacieden de bal heel vaak kwijt. De passing - over lange of korte afstand - was ook gister avond weer abominabel. Een simpele breedtepass van Aron Winter zeilde ver achter Tim de Cler langs. Dat had niets met het veld van doen. De discussie over het systeem is verre van zuiver. De 'poppe tjes' zijn net zo belangrijk als de posities. Met Verlaat en Van Halst of Winter wilde het maar niet kloppen in het hart van de defensie. Met het duo Chivu- /Vierklau kregen de Roda-Bel- gen Peeters en Van Houdt ten minste twee echte verdedigers tegenover zich. Het is een stuk rustiger geworden voor doel man Grim. Eén nadeel kon gis teravond al worden gesigna leerd: aan de andere kant bleef het nóg rustiger. Dat duurde precies een uur. Toen pas, bij de eerste aardige actie van Brian Laudrup en de inzet van Grönkjaer, liet Ajax van zich horen. En stond doel man Kalac met een mooie red ding even in het middelpunt van de belangstelling. Het was de enige redelijke kans voor de bekerwinnaar. Wouters wilde zijn spelers met de tactische ommezwaai vooral meer speelruimte geven. Bob Peeters scoorde de enige treffer in het duel met Ajax. foto wfa Dat kon de trainer vanaf de twintigste minuut na rust echt uitgetest zien. Chivu kon na zijn tweede gele kaart vertrekken. Het was alweer de derde keer dat de jonge Roemeen dit sei zoen voortijdig diende in te rukken. Het Ajax-spel werd zo waar iets minder slecht. Sterker, er zaten aardige acties tussen de vele fouten, vooral van Lau drup. Wrang: juist in die laatste fase klutste de bal via Van Des- sel en Peeters in het doel. Roda JC: Kalac; Senden, Vrede (77. Doomernik), Luijpers en Van Haaren; Zafarip, Van Dessel, Valgaeren en Van der Luer; Peeters en Van Houdt. Ajax: Grim; Nieuwenbure, Chivu, Vier- klau en De Cler; Laudrup, Winter, O'Brien en Dani; Machlas en Grönk- helmond anp Willem II beleefde een moeilijk avondje in Helmond, maar be reikte ondanks een tumultueu ze slotfase de kwartfinales van de Amstel Cup: 1-2. Landzaat scoorde al snel de 0-1. Pas in de eindfase kwam de zege in ge vaar toen invaller Evers verras send gelijkmaakte. Schulp voor kwam voor Willem II een ver lenging. Met veel moeite is ook NEC doorgedrongen tot de kwartfi nales. Excelsior bleek een meer dan gelijkwaardige tegenstan der. Het verschil was dat de Nij meegse thuisclub deed wat de Rotterdammers hadden moe ten doen, scoren: 1-0. De Gier was daarvoor verantwoordelijk. Dordrecht '90 heeft zich ten koste van RBC Roosendaal (1-0) geplaatst. In een rommelig be kerduel loodste goaltjesdief Marco Boogers zijn ploeg met een kopbal naar de kwartfinale tegen NEC. De voorzet kwam van invaller Mark de Vries die eerder op de dag een contract voor anderhalf jaar in Dor drecht had getekend. LEIDEN De waterpoloërs van LZ hebben gisteravond in eigen huis een competitienederlaag geleden tegen AZPC. Het duel eindigde in 8-11. Na de eerste periode stond de Leidse ploeg al achter (2-3 3-6 4-8 8-11). Marco Kerk vliet en Tjerk Cramer scoorden elk tweemaal. De overige doel punten kwamen van Frans Lan- gerhout, Michiel Schrama, Mir- ko Zuidweg en Bas Willemse. Wolvega zaterdag 29 januari. Eerste koers: Mister Nobo, Starlite Merc, Smiss Jennis. Tweede koers: Orlando Cunera, Nadine Boko, Otto B Spirit. Derde koers: Max Wielinga, LochtOptiek, Mercedes Star. Vierde koers: No- ra van Cornjum, Makes Perfect, Nick Transs R. Vijfde koers: Ansjovis, Keep Fair Meadow, Leen Wielinga. ZesdeKoers: Paul Trot, Braque Mourotois, Herbie W. Zevende koers: lan Lam- CO mers, Galaxi Pirol, Ivita Schermer. Achtste koers: Miss Harlev, Q_ Memoiy Lane,Jairzinho Lion. Negende koers: Nerva. Noully j Bayka, Novia Lady GJ. Tiende koers: Kairos Hanover, Moren- yj go, Mondeo Transs R. Alkmaar zondag 30 januari. Ill Eerste koers: Nico P Arctic, Villalonea, Nenya. Tweede koers: Q Adonis Guard, Mima Buitenzorg, Keystone Sycamor. Derde koers: Mario Faune, Foxy Dart, Kelly Dragon. Vierde koers: Jordan M, Koss van Zuilen, Island Haven. Vijfde koers: l.esly's Juvvel, Konkorde S, Macho Space. Zesde koers: Nachtdraver, Nol H, Mireille K. Zevende koers: Micky Jeanet, Merel, Lo- tharR. Achtste koers: Macabre Meadow, Kaptein Crown, Key H. Negende koers: finale. SCOREBORD PRIJSVRAGEN Lucky ten van vrijdag 28 januari. 2-14-15-28-34-38-42-56-58-61-62-64- 65-69-72-74-77-78-79-80. (onder voorbehoud) Toto 13, week 4A. Eerste prijs.- geen win naar Tweede prijs: elk f 191,80. Derde prijs: elk f. 49,20 VOETBAL Amstel Cup. Achtste finale NEC - Excelsior 1-0 (0-0). 70. De Gier 1-0 Helmond Sport - Willem II 1-2 (0-1). 9 Landzaat 0-1, 86. Evers 1-1, 87. Schulp 1-2 Roda JC - Ajax 1-0 (0-0). 90. Peeters 1-0. Dordrecht '90- RBC 1-0 (0-0). 51. Boo- Willem II, Roda JC, Dordrecht '90 en NEC naar kwartfinale. België: Standard - RC Genk 5 - 1 Afrika Cup. Groep A: Kameroen - Ivoorkust 3-0 (2-0). 29 Kalla 1-0, 45. Etóo 2-0, 90. Mboma 3-0. Groep C: Egypte - Senegal 1-0 (1-0). 38. Hassan 1-0 Groep D: Nigeria - Congo Brazzaville 0-0. BIUARTEN Nijkerk. NK anker kader 71/2. Tweede ronde: Klijn Ottenhof 185- 200/8, Christiani - Van Geel 200-200, Van de Heuvel - Luijsterburg 132-200/5, Tille- man - Van Silfhout 200-200/4. GOLF Perth (Aus) Heineken Classic, 2 miljoen gulden. Stand na 2de dag: 1 Björn (Den) 136 slagen (68 68), 2. Campbell (NZe) 137 (68 69), 3. Skold (Zwe), Cejka (Dui) 138, uitgeschakeld: 84. Lafeber (Ned) 147 (71 76). Derksen 147 (75 72). 124 Muntz(Ned) 151 (76 75). HOCKEY Mannen, vriendschappelijk. Egypte - Ne derland 1-4 (0-2). 8 De Nooijer 0-1, 27 Lomans 0-2 (sc), 54 Brinkman 0-3, 57. Brinkman 0-4. 75. Walid 1-4. Vrouwen, vriendschappelijk. Nederland - Groot Brittannië 2-3 (0-1). 32 Gullen 0-1, 42. Simpson 0-2, 50. Wright 0-3, 55. Van den Boogaard 1-3 (sc), 68. Van de Kieft 2- PAARDENSPORT Hannover. CSI. Springconcours na barra ge: 1 Wulschner (Dui) Salieri 0-33,61, 2. Hassmann (Dui) Landstreicher 0-34,00, 3. Michael Whitaker (GBr) Handle 0- 34,21 Dressuur, Grand Prix: 1. Salzgeber (Dui) Wall Street 1481 punten. 2 Kem- mer (Dui) Albano I 1436, 3. Werth (Dui) Aleppo 1403. SCHAATSEN Göteborg. Wereldbeker shorttrack. Mannen, 1500 m: 1. Guilmette (Can) 2 29,602. 2 Jun Li (Chn) 2.29,625, 3 Carta (Ita) 2.29|769. 500 meter: 1 Li Jia- jun (Chn), 2. Turcotte (Can), 3. Carta (Ita), 4. An Yulong (Chn), 5. Juffermans (Ned) Vrouwen, 1500 m: 1 Yang S (Chn) 2 34,307. 2 Min-Jin (ZKo) 2.35,117, 3. Radanova (Bul) 2.37,429 500 m: 1 Yang Yang A (Chn), 2 Wang Chunlu (Chn), 3. Joo Min-jin (ZKo), 4. Rodigari (Ita), 5. Yang Yang S (Chn). SCHAKEN Wijk aan Zee. Corus toernooi. Groep A, elf de ronde: Kasparov (Rus) - Leko (Hon) 1/2- 1/2, Adams (Eng) - Timman (Ned) 1-0, Van Wely (Ned) - Nikolic (Bos) 1/2-1/2, Kortsnoi (Zwi) - Kramnik (Rus) 1/2-1/2. Polgar (Hon) - Piket (Ned) 1-0, Short (Eng) - Anand (Ind) 1/2-1/2, Morozevich (Rus) - Lputian (Arm) 1-0. Groep B, Achtste ronde: Ni|boer (Ned) Avrukh (Isr) 1/2-1/2, Delemarre (Ned) - Reinderman (Ned) 1/2-1/2, Tiviakov (Rus) - Berkvens (Ned) 0-l.Nisipeanu (Roe) - Hendriks (Ned) 1-0, Van der Wiel (Ned) - Ashley (VS) 1-0. SKIËN Altenmarkt (Oos). Nederlandse FlS-wed- strijd. Vrouwen, reuzenslalom: 1 Boucher (Can) 1.41,62, 2. Hrskova (Tsi) 1.42,00, 3. Prchal (Can) 1.43,66, 30. Bekenkamp 1.56,86. TENNIS Heilbronn (Dui). Challenger, 220.000 gul- Tweede ronde: Stoliarov (Rus) - Van Lot- tum (Ned/1)6-1 7-5. 4WIELRENNEN Tour de Langkawi (Mal). Derde etappe. Taiping - Sitiawin: 1 Nazon (Fra) 86,1 km in 1 55 14, 2. Fraser (Can), 3. Haselba- cher (Oos). 4 Raimondi (Ita), 5. Teuten- berg (Dui), 68. Koerts, 93. Talen, 130. Moerenhout ZEILEN Miami. Olympische regatta. Star, stand na drie races: 1. Van der Ploeg/Truiillo (Spa) 21 punten, 2. Walker/Covell (GBr) 23, 3. MacDonald/Bjorn (Can) 27, 9. Neeleman- /Schrier 41 (4-6-31), 16. Blees/Houweling 60 (20-12-28). Laser, stand na zes races met aftrek: 1 Suneson (Zwe) 14 punten, 2.Mendelblatt (VSt) 22. 3 L.ma (Por) 33. 5. Kats 37 'tenschappelijke vindingen in het schaatsen hebben volgens Jos de Koning zijn beperkingen: j eb rek aan techniek wordt genadeloos afgestraft afbeeldingen aan de muur zijn kantoor verraden dat de Koning een fervent latsliefhebber is. Op een er- bindt een eenzame rijder de Langeraarseplassen de aan met de winterse ele- iten. Ooit kreeg De Koning foto van Hans Heus in de nderstelling dat hij die latser was. Bij nadere be ering van de plaat bleek die ichte onterecht, al vertoon- e mooie stijl van de eenza- rijder overeenkomsten met meer dan gemiddelde tech- Met de tijden die ik nu was ik in 1960 wereldkam- in geworden, al kan je het lurlijk niet vergelijken. Het n andere wereld, een ande- jd. We rijden nu binnen op schaatsen." Koning is er als bewe- swetenschapper van de i Universiteit in Amsterdam mede voor verantwoorde- jeweest dat de tijden in het iatsen een enorme vlucht ben genomen. Al jaren kt hij met Nederlandse top- latsers samen om de 'men- ke beweging' te kunnen afelen. Hij zet het werk een paar tegelijkertijd bekijken. Je zou kunnen zeggen dat wij onder woorden proberen te brengen, of in getallen te vat- het wezen van de sport veran deren dan weet ik niet of je er echt goed aan doet." Bij de komende Olympische ten,- wat zij eigenlijk intuïtief Spelen trekken de schaatsers in Nederlandse schaatsers in Calgary bezig met 'droogtraining'. Nieuwe trainingsmethoden en het verminde ren van de luchtweerstand kunnen volgens Jos de Koning leiden tot snellere tijden. foto reuters voort van de overleden Gerrit- Jan van Ingen Schenau, de grondlegger van het schaatson- derzoek bij de VU en uitvinder van de moderne klapschaats. !=!=<M=i=lVi=l»kAd=lHI»1 Haai van AANVANG 14.30 UUR het zien, en proef de echte rvgbysfeer bij LPC DI0K ledereen is welkom aan de Smaragdlaan 101 in Leiden (tegenover CBFl/3 Octoberhal) J KAMPEER-WINTER RUITERSPORT Momenteel wordt er hard ge werkt aan de verdere verfijning van de grootste ontdekking in het schaatsen.„Dan kun je denken aan een nog betere af stelling van de schaats - waar moet nu precies de as zitten - tot en met de ontwikkeling van misschien een nog wel betere schaats." In derails treedt De Koning niet. Verder dan 'een iets andere constructie van de klapschaats' en 'het is weer zo'n kleine verbetering' wil hij niet gaan. Vooruitlopen op de conclu sies van het onderzoek dat de promovendus Han Houdijk verricht, heeft volgens hem geen zin. „Je weet nooit of het succesvol is", blijft hij voorzich tig. Bovendien is er wel een be ter moment te verzinnen om met nieuwe vindingen naar buiten te komen. ,Als we op de Olympische Spelen een noviteit kunnen presenteren zou dat mooi zijn. Maar je weet nooit hoe snel dingen gaan. Halver wege de jaren tachtig dachten wij ook dat iedereen in 1988 op klapschaatsen zou rijden. Het werd tien jaar later." Het duurde lange tijd voordat de schaatsers overtuigd waren van de voordelen. De Koning raakte er niet van gefrustreerd. „Het was heel begrijpelijk waar om ze niet wilden. De angst be stond dat, als iedereen er hard op zou rijden, de klapschaats mogelijk zou worden verboden. Dan hadden ze net een andere techniek aangeleerd en zouden ze vervolgens weer terug moe ten naar de gewone schaats. Sporters gaan liever van zeker heden uit. Wij hadden uiteinde lijk het geloof dat het er toch wel van zou komen. Tijdens de Spelen van Nagano waren er slechts twee schaatsers die er niet op reden en die kwamen uit Noord-Korea. Die rijders ko men ook bijna nooit over de weten. Door alles te ontleden kun je aan verbeteringen wer ken." Hoe ver de mogelijkheden uiteindelijk reiken durft De Ko ning niet te voorspellen, toch ziet hij nog op tal van gèbieden kansen op verbetering. „Bij topsport is het nooit zo dat al die duizend factoren aan de meest positieve kant zitten. Misschien krijg je een keer een schaatser die - door een be paalde manier van trainen of een gave - er in slaagt om daar in veel verbetering aan te bren gen. Dan maak je weer in een keer een sprong, zoals toenter tijd met Eric Heiden. Hij train de zijn lichaam op een andere manier, ging in plaats van tien keer - wat normaal was voor topsporters - veertien keer per week trainen. Laatst hoorde ik tijdens een terugblik op de Olympische Spelen Mart Smeets nog zeggen: „Schrijf de ze tijd maar op want die zal nooit worden verbeterd." Als je nu 14.27 rijdt mag je als Neder lander niet eens aan de WK meedoen want er zijn er genoeg die onder de 14 minuten dui ken." Naast nieuwe trainingsme thoden valt er nog de nodige winst te boeken bij reductie van, zoals De Koning dat noemt, energieverlies. De wrij ving die de schaats veroorzaakt op het ijs lijkt redelijk onder controle, maar op het gebied van luchtweerstand valt nog grens. Ze wisten bij God niet veel te verbeteren. „Leg je een wat hun overkwam toen ze in Nagano kwamen." Waar jarenlang de oplossing voornamelijk werd gezocht in verbeterde trainingsmethoden, kwam het antwoord op snellere tijden opeens uit wetenschap pelijke hoek. Toch moet het be lang ervan niet worden over schat. „Met alle apparatuur die we hebben zien we toch'niet die dingen die een coach in een oogopslag ziet. Als wetenschap per richt je je op een klein facet om dat uit te zoeken. Een schaatsprestatie hangt van mis schien wel duizend factoren af. Als sporter en als coach moet je die allemaal beheersen. Als we tenschapper kan je er hooguit Ferrari motor in een gestroom lijnde Ferrari wagen dan gaat-ie snel, maar leg je diezelfde mo tor in een DAF truck dan trekt ie 'm niet. Luchtweerstand is de grote energie-opeter. Als je er gens zou moeten speuren naar winst dan moet je het daar doen." Het heeft echter zijn be perkingen. „De reglementen hebben grenzen. Je mag geen dingen aanbrengen die de vorm van het lichaam veranderen. Dat kan ik me ook best voor stellen. Anders rijden er op een bepaald moment een soort maanmannetjes rond. Je kunt altijd proberen om slimmer te zijn dan je tegenstander, maar als dat ontaardt in dingen die ieder geval profijt van de hoog te waarop Salt Lake City ligt. „Nadeel van ijlere lucht is dat je per ademteug minder zuurstof binnen krijgt, maar dat wordt ruimschoots gecompenseerd door de verminderde lucht weerstand. Op de 500 meter scheelt dat grofweg eentiende van een seconde per honderd meter stijging. Het voordeel kan zo'n 1,3 seconden bedragen als je van Heerenveen naar Salt La ke City gaat. Rijd je hier een tijd van 1.48 op de 1500 meter dan is tijdens de Spelen misschien wel 1.44 mogelijk. Ik sta er hele maal niet gek van te kijken als dat gebeurt." Schaatsers moeten dan wel eerst acclimatiseren. Trainin gen in een druktank of hoog testages zorgen ervoor dat het lichaam gewend raakt aan de omstandigheden. De aanmaak van rode bloedlichaampjes, die de zuurstof transporteren, wordt daarmee gestimuleerd. „Maar je kan uiteindelijk nog zo veel zuurstof willen transporte ren, je zal het wel om moeten zetten in snelheid. Je techniek moet goed zijn om bij een hoog tempo goed te kunnen schaat sen." Zo heeft Annamarie Thomas het niet zo op de baan in Calga ry, waar het complete schaats- circus dit weekeinde is neerge streken voor een wereldbeker wedstrijd. „In Calgary ga je zo snel dat je eigenlijk niet meer weet wat je aan het doen bent", merkte Thomas die vorig jaar op de Olympic Oval een we reldrecord reed op de 1500 me ter (1.55,50) onlangs op. Daarmee bevestigde ze de mening van De Koning. „Bij schaatsen is het toch meer een kwestie van hoe je de energie in je lichaam om kan zetten in snelheid. Dat is veel belangrij ker dan alleen maar te zorgen voor zo veel mogelijk energie. Daar maak je niet de snelste schaatser mee. Schaatsen is ge woon een technische sport. Je wordt genadeloos afgestraft als je je techniek niet goed be heerst. Dan kan je zomaar een paar seconden per ronde verlie zen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 41