Remkes: Huren mogen 4,25 procent omhoog 'Ik kan me er niets van herinneren' Weekendnachten zijn zwart gat voor automobilist Binnenland DE COMPLETE LEOLUX-COLLECTIE van tilWWiUllf FNV Bondgenoten zet arbeidsinspecteurs in Gehoorapparaat straks geheel naar eigen keuze Fietsers ontzien door fiscus ;RDAG 29 JANUARI 2000 ititie regelt 'bewijs goed gedrag' haag Gemeenten mogen niefrmeer zelfstandig beoordelen jmand een bewijs van goed gedrag krijgt. Dat wordt voort- [^centraal geregeld op het ministerie van justitie. Werkgevers en vaak een bewijs van goed gedrag van sollicitanten. Bij- Qgbeeld van iemand die als onderwijzer aan de slag wil. Dan Hit bijvoorbeeld gekeken of hij geen zedendelicten heeft ge- gd. Deze toetsing door gemeenten werkt in de praktijk ech- Jiet goed. Gemeenten geven de verklaring te vaak te gemak- t.A af. De verklaring is daardoor geen betrouwbaar integri- ïchunstrument, vindt het kabinet. De aanvraag en daadwerke- r o\ afgifte van de verklaring gaat via de gemeente, ezig ooijitie Groningen bekijkt stappers Iiingen De Groningse politie houdt vanaf gisteravond met dulltien camera's het uitgaanspubliek in de Groningse binnen- eeiTlive' in de gaten. Het experiment moet zowel de veiligheid °orle pakkans van vechtersbazen vergroten. Vier medewerkers ppgeleid om tijdens de typische uitgaansavonden en -nach- 1 ^e|donderdag, vrijdag en zaterdag) de stappers te bekijken. In vpre steden worden de beelden alleen opgeslagen. Door van- ,prp e meldkamer de beelden direct te volgen, denkt de Gro- |se politie de agenten op straat beter te kunnen aansturen. nbtenaar nam steekpenningen aan 'Beek Een 49-jarige ambtenaar van de gemeente Groes- heeft geld gevraagd voor het toestaan van afwijkingen in yijwergunningen. Ook ontving hij geld van aannemers en J -Ifectontwikkelaars voor het uitvoeren van zijn normale werk. taal heeft de Groesbeker enkele tienduizenden guldens aan kpenningen verdiend. De ambtenaar is 14 december aange- itgèen op zijn werkplek in het gemeentehuis. Zijn aanhouding vanprzaakte een schok in het Gelderse dorp. De poÜtie maakte ur F ren bekend dat burgemeester Prick van Groesbeek al in ANember formeel aangifte tegen de man deed. Later meldde ara\ook een man, die de ambtenaar meermalen had betaald. Han9-jarige Groesbeker is deze week op vrije voeten gesteld in n dichting van zijn rechtszaak. Hij verklaarde bij de politie dat ndebgelucht was dat zijn gedrag uitgekomen was. jC-pil met rattengif a Sloven In het uitgaansleven in Eindhoven is een levensge- :lse lijke XTC-achtige pil opgedoken. Volgens het ministerie van an bevat de pil behalve de werkzame stof MDMA ook acht rmegram strychnine, oftewel rattengif. Bij inname kan de pil 3aK Jlijk zijn. De pil met rattengif is geel met spikkels. Het mi- ie8|rie houdt er rekening mee dat deze pillen ook elders te avaJ> worden aangeboden. Het wordt niet uitgesloten dat er ook 'en met een ander uiterlijk strychnine zit. boulxichauffeur Rijsenhout nog vast cha erdam De rechter-commissaris in Amsterdam meent dat lldoende juridische grond bestaat om een taxichauffeur uit a^Jnhout voor nog eens maximaal tien dagen in voorlopige uenis te houden. Met nog vijf collega's werd de man, aan- vï ken bij de Taxicentrale Amsterdam (TCA), woensdagmor- J^bearresteerd. Twee van de zes opgepakte taxichauffeurs fveJen gisteren op vrije voeten gesteld. Justitie besloot woens- ncjepe Rijsenhöuter en zijn kornuiten mede op grond van arti- junT® van ^et Wetboek van Strafrecht (lidmaatschap van een linele organisatie) van hun bed te lichten. Daarnaast wordt ijsenhouter gezien als één van de hoofdverdachten die col ls heeft aangezet tot het plegen van geweldadige acties in de 'stad op woensdagavond. Staatssecretaris negeert motie van Kamer Uit angst voor schadeclaims van woningbouwverenigin gen staat staatssecretaris Remkes van volkshuisvesting dit jaar een huurverhoging toe van maximaal 4,25 pro cent. Hij negeert daarmee een Kamermeerderheid die de maximale huurverhoging op het inflatiecijfer (nu circa 2,2 procent) wil vastleggen. Remkes wil de verhoging verzachten door huurders eventueel te compenseren via extra huursubsidie. Coalitiepartijen D66 en PvdA wijzen het voorstel van de staatssecretaris af. verleden gemaakte afspraken maar die heeft hij nog niet op papier kunnen laten zien", zegt Van 't Riet. PvdA'er Duivesteijn is zwaar teleurgesteld over Remkes voorstel. Hij overweegt een parlementaire werkgroep in het leven te roepen die onder zoekt waarop die claims geba- den haag gpd D66-woordvoerster Van 't Riet, die het voorstel indiende om de verhoging vast te leggen op de hoogte van de inflatie, eist een spoeddebat. ,,Ik wil duidelijk heid over die claims. De staats secretaris baseert zich op in het seerd kunnen zijn. De coalitiepartijen en Rem kes hebben een paar keer over legd over de voorgenomen huurverhoging maar die ge sprekken liepen op niets uit. Al leen coalitiegenoot WD steunt de eigen staatssecretaris. Rem kes stelt dat in een akkoord met de woningbouwcorporaties een gemiddelde huurstijging van 3,8 procent is gewaarborgd voor de periode van 1995-2010. De landsadvocaat heeft de staatssecretaris gewaarschuwd voor schadeclaims als hij die af spraak niet nakomt. Volgens de Woonbond, de belangenclub van huurders, is dat grote on zin. „Er is geen grond voor claims", aldus woordvoerder Roseboom „want de afspraken zijn nergens terug te vinden." Van Remkes moeten woning bouwverenigingen die de huur verhogen met meer dan het in flatiepercentage de verhoging schriftelijk onderbouwen. Hij meent dat sommige verhuur ders niet rond kunnen komen als ze alleen met het inflatieper centage mogen verhogen. Volgens een Kamermeerder heid van D66, PvdA, SP, Groen- Links, RPF en GPV valt dat wel mee. Die wil een verhuurder al leen toestemming geven om de huur met maximaal 4,25 pro cent te verhogen als de huur van de woning veel 'lager ligt dan wettelijk mag. Moordenaar Chanel Naomi hoort beschuldigingen wezenloos aan tdf.f-l. Pii Josté lfatitrmy Turn).Ut De rechtszaak in beeld: de verdachte kijkt (vlnr) naar officier van justitie Du Fossé en rechter Van der Herberg. Naast hem zit zijn raadsman, De J Ong. TEKENING ANP JAN HENSEMA assen gea meulema „Uniek. Wat een hoge straf', reageert een bezoeker. „Ik had twaalf jaar in gedachten, dit is tophoog". De ijzige stilte die de hele dag in de zittingzaal heerst, wordt doorbroken als de officier van justitie haar eis bekendmaakt. Twintig jaar met tbs. Toehoorders ver schuiven hun stoel. Spreken elkaar eventjes aan. De hele dag hebben ze de meest gru welijke feiten aangehoord. De eis geeft een gevoel van op luchting. Eventjes maar. De familie Eleveld hoort de eis schijnbaar onbewogen aan. De 45-jarige dader zit de hele tijd bewegingsloos in zijn stoel. Ook na de woorden 'twintig jaar' van de officier geeft hij geen kik. Even gaat hij verzitten en friemelt aan zijn oor. Je zou zijn gezicht willen zien, maar hij zit met de rug naar de familie en de pers toe. Een zwart-bruin geblokte fleece - kraag zover mogelijk omhoog - met daarbo ven grijzend haar is alles dat ze zien. Toch is het duidelijk dat het 's middags beter met de ver dachte gaat dan in het begin van de zitting. Als de rechter de man een paar keer vraagt zijn daden toe te lichten, komt hij nauwelijks uit zijn woorden. Bij de beschuldiging van de ver krachting van zijn vrouw vraagt de rechter hoe hij haar heeft verkracht. „Weet ik niet meer." En even later: „Daar kan ik me niets van herinneren. Het klopt niet wat ik heb gedaan." Murmelend zegt hij het, kort, nauwelijks hoorbaar. Het is de vraag in hoeverre de woorden van de rechter tot hem door dringen. Pijpen, anale seks, orale seks, pomo, penis, vagina. De woor den komen uit de monden van de rechter, de officieren van justitie en de advocaat alsof het dagelijkse kost betreft. Maar ook weer niet, want de wanda den van de Assenaar gaan ie ders voorstellingsvermogen te boven. Misdaden gepleegd in grote dronkenschap, frustratie en woede.Ais ik begin te drin ken, kan ik niet meer stoppen." Met grote gevolgen zo blijkt, want in zijn dronkenschap kent hij geen grenzen. Er is geen rem. Hij denkt alleen nog maar aan zichzelf. Het moet een heel andere man zijn, een heel andere per soonlijkheid dan de man die in de rechtszaal wezenloos en mat voor zich uit zit te staren. De man dié zegt spijt te hebben van zijn daden. Als zijn seksueel misbruik en de moord op Cha nel-Naomi tot in detail zijn be sproken, wordt het hem te veel. Een traan druppelt over zijn ■TOIH Het designcentrum Van Til heeft een speciale afdeling met de complete collectie van Leolux. Van be kroonde klassiekers tot het nieuwste design. Van banken, fauteuils, biedingen. Dus wót u ook zoekt van salontafels en eetsets tot exclusieve Leolux: u vindt het honderd procent specials en aantrekkelijke aan- zeker bij Van Til. a LEOLUX Openings .DESIGNCENTRUM wang. ,,'t Is heel erg droevig", brengt hij uit. „Lukt het?" vraagt de rechter. Hij slaat zijn handen voor zijn gezicht en barst in snikken uit. „Ik vind het moeilijk om er over te praten", zegt hij ander half uur later, als hij weer is be komen. „Ik klap dicht van de zenuwen." Toch gaat het daar na beter. Hij spreekt duidelij ker, maakt langere zinnen. Kan zo nu en dan een korte toelich ting geven. Als de psycholoog van het Pieter Baan Centrum zegt dat de moordenaar een ernstige psychische stoornis heeft, is hij het daarmee eens. „Ik ben ziek. Geestelijk ben ik ziek." Maar wat hem precies man keert, daar heeft hij geen zicht op. „Ik ben niet agressief', zegt hij op een moment dat het ene gruwelijke feit om voorrang vecht met het ander. Hoe hij twee vrouwen met geweld tot seks dwong en hij Chanel-Nao- mi langdurig misbruikte en ver moordde. Als de rechter hem aan het eind van de rechtszitting vraagt of hij nog wat wil zeggen, brengt hij drie zinnen uit. Excu ses en spijt. „Ik heb er ontzet tend veel verdriet van. Ik leef mee met de ouders van Chanel. Het is verschrikkelijk wat er is gebeurd." Maar de woorden vervliegen. Want de aanwezigen kennen geen medelijden, en ze accep teren geen spijt. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Om overtredingen Arbowet te signaleren utrecht anp Leden van FNV Bondgenoten gaan zelf kijken of bedrijven de nieuwe arbowet wel naleven, die op 1 november is ingegaan. Volgens de bond heeft de ar beidsinspectie te weinig inspec teurs om dat zelf te controleren. Sinds november kan de ar beidsinspectie boetes opleggen aan bedrijven die de nieuwe Ar bowet overtreden. De bond vindt de boetes te laag. „De be hoefte aan daadwerkelijke con trole is groot. Zeker nu blijkt dat het aantal ongevallen in de in dustrie de laatste jaren met on geveer de helft is toegenomen", stelt de bond. De leden van FNV Bondgeno ten gaan bij het bedrijf zelf aan kaarten wat schort aan de ar- beidsomstandigenheden en wat de mogelijke boete is. Op die manier wordt de werkgever gedwongen de arbeidsomstan digheden te verbeteren. Voor zitter De Vries: „Als werkne mers zelf de hoogte van boetes in hun bedrijf gaan berekenen, kan dit een breekijzer zijn in de discussie met de werkgever. Als de werkgever van niks wil we ten, dan kan de ingevulde lijst met overtredingen alsnog naar de arbeidsinspectie worden ge stuurd." Staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken vindt het goed dat werknemers en werk gevers elkaar aan de regels gaan houden en aankaarten wat er fout gaat. In de Tweede Kamer zei Hoogervorst dat wordt ge werkt aan een uitbreiding van het aantal arbeidsinspecteurs. Op dit moment zijn dat er vol gens een woordvoerder ruim vierhonderd. Dat aantal moet met 20 procent worden ver hoogd. utrecht gpd Soap-actrice geeft toe dat ze 'ongelooflijk stomis geweest personeel van de rechtbank en enkele Utrechtse advocaten wa ren blijkbaar zéér geïnteres seerd in de zaak Schuurman. Politierechter Krol toonde zich onverbiddelijk en stelde dat het ongeval te wijten was aan de alcohol. De Vinkeveense was een gevaar op de weg, meende hij. Katja Schuurman erkende dat ze ongelooflijk stom' was geweest. Vlak voor het ongeval was zij in Amster dam op haar motor al aange houden voor het rijden zonder helm. Ook toen had ze gedron ken. Dat kostte haar toen 700 gulden. „Ik ben me er van be wust dat ik een voorbeeldfunc tie heb, het zal niet meer ge beuren. Ik probeer juist positief naar buiten te treden", beloof de ze plechtig. Katja Schuurman is gisteren door de politierechter in Utrecht veroordeeld tot een boete van 1650 gulden en een ontzegging van het rijbewijs voor zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Het jeugdidool moest voorko men voor het rijden onder in vloed. Schuurman sloeg eind no vember op de A2 met haar Opel Frontera over de kop. De actri ce, vooral bekend van de RTL4- soap 'Goede tijden, slechte tij den', bleek drie maal zoveel al cohol te hebben gedronken als wettelijk toegestaan. De grote rechtszaal van de rechtbank was gisteren overvol. Jonge fans van Katja maar ook Individueel budget medische hulpmiddelen den haag gpd Gebruikers van medische hulp middelen als brillen, gehoorap paraten en loopwagentjes krij gen vanaf volgend jaar een ei gen budget, waarmee ze zelf kunnen kiezer wat ze willen ko pen en bij wie. De komende ja ren kunnen steeds meer van dergelijke artikelen via zo'n persoonlijk budget worden ge kocht. Minister Borst van volksge zondheid wil zo flink besparen op de uitgaven voor medische hulpmiddelen. Ze verwacht dat er ook op deze markt steeds meer concurrentie komt, waar door de prijzen dalen. Borst ziet als voorbeeld de brillenketen Hans Anders, die zich heeft ge stort op de markt van de ge hoorapparaten, als gevolg waarvan de prijzen sterk zijn De minister heeft er voor ge kozen niet te snoeien in de pak ketten van medische hulpmid delen. Ook de eigen bijdrage hoeft niet omhoog. Wel is het zo dat mensen die het hun toe gewezen budget willen over schrijden, zelf voor de extra kosten moeten opdraaien. Dat kan gebeuren als ze hun huidi ge apparaat sneller dan volgens de afgesproken gebruikstermijn willen vervangen, bijvoorbeeld omdat ze de allernieuwste snuf jes willen. Volgens minister Borst zal het persoonlijke budget echter steeds toereikend zijn om een kwalitatief hoogwaardig pro duct te kunnen kopen. Volgens haar zullen mensen met een handicap straks steeds vaker zelf op zoek gaan naar het hulpmiddel van hun keuze. Nu moeten ze accepteren wat er door een arts wordt voorge schreven. De uitgaven voor me dische hulpmiddelen stijgen al jaren sneller dan begroot en het kost Volksgezondheid grote moeite om ze in bedwang te houden. Minister Borst zei gis termiddag dat ze het desalniet temin toejuicht dat deze hulp middelen steeds meer worden gebruikt. den haag anp Fietsers krijgen in het nieuwe belastingstelsel toch recht op een reiskostenaftrek. Maar voor die aftrek van 747 gulden moet wel getrapt worden: ministens drie dagen op de fiets naar het werk en daarbij moet zowel heen als terug meer dan tien ki lometer worden gefietst. In het nieuwe belastingstelsel vervalt het zogeheten reiskos tenforfait, ofwel de aftrek voor het eigen vervoer. Dat treft ook de fietsers die niet opzien tegen een lange afstand. In de Twee de Kamer heeft vooral Groen- Links erop aangedrogen dat er een aftrek blijft voor deze mi lieuvriendelijke vorm van ver voer. Minister Zalm en staatssecre taris Vermeend van financiën - de laatste is zelf een verwoed fietser - hebben nu hun wets voorstel aangepast. De fieters- bond ENFB is uitermate blij dat de fietser niet wordt gedupeerd. „De aftrek is iets minder dan wat het was, maar in ieder geval iets", aldus woordvoerster De Jong. De bond had veel klach ten van leden gekregen over de verdwijning van het reiskosten forfait. Volgens de ENFB fietsen da gelijks meer dan 110.000 men sen meer dan tien kilometer naar hun werk. utrecht jos steehouder Automobilisten opgelet, het is weer weekend! Zowel ervaren automobi listen als jonge beginners hebben in de nachten van het weekeinde een aanzienlijk grotere kans om in het verkeer om het leven te komen. Toch is een weekeinde met twaalf ver keersdoden - zoals het vorige - nog steeds uitzonderlijk, aldus de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Het gaat steeds meer de goede kant op met het aantal verkeersdoden in Nederland. Jarenlang bedroeg het aan tal slachtoffers rond de dertienhon derd, in 1998 waren het er nog 1066. Dat zijn er gemiddeld 2,7 per dag, maar op donderdag, vrijdag en zater dag vallen er meer slachtoffers dan op maandag, dinsdag en woensdag. Het risico op zondag is iets groter dan dat op de eerste drie dagen van de werk week, maar weer iets kleiner dan aan het eind van de week. Heeft het te maken met verkeers drukte of vermoeidheid dat eind van de week meer slachtoffers zijn betreu ren? Met de drukte op de wegen vrij wel zeker niet, zegt SWOV-onderzoek- ster Twisk. Opvallend is dat de drukte op de wegen elkaar door-de-week of in het weekeinde eigenlijk niet veel ont loopt. Door de week is het bijzonder druk in de spitsuren, maar in de file lijkt het relatief veilig te zijn vanwege de lage snelheden. In het weekeinde zijn minder files, maar bewegen we ons wel massaal, vooral met recreatie ve bestemmingen en familiebezoek. Een verklaring waarom eind van de week iets meer slachtoffers vallen, is volgens de SWOV niet te geven. Anders ligt dat in de nachten van het weekeinde. Uit onderzoek van de SWOV is gebleken dat beginnende au tomobilisten tot 21 jaar vier keer zo veel kans hebben om 's nachts in het weekeinde om het leven te komen dan overdag. Hun kans om te sneuvelen in het verkeer ligt in de weekendnacht zelfs tien keer hoger dan bij ervaren automobilisten van 35 jaar en ouder. De verklaring lijkt voor de hand te lig gen: dronken jongelui scheuren erop los over de polderwegen. Maar volgens Twisk ligt het genuanceerder. Uit alco hol-onderzoeken blijkt dat jonge auto mobilisten gemiddeld minder vaak en met minder alcohol op achter het stuur worden betrapt. Maar jonge be stuurders blijken veel gevoeliger voor een klein beetje alcohol, lijkt het. Erva ren automobilisten rijden vaker onder invloed, maar die lopen ondanks meer alcoholgebruik toch minder kans te bij een verkeersongeluk het leven te laten. De sleutel tot meer veiligheid in de weekendnachten ligt volgens de SWOV deels bij een strengere alcoholnorm voor jonge automobilisten, zoals mi nister Netelenbos die nu overweegt. Een andere manier om het aantal do den in het weekeinde terug te dringen is ervoor te zorgen dat jonge automo bilisten op de een of andere manier eerder ervaring kunnen opdoen. In Zweden mogen jongeren vanaf 16 jaar onder begeleiding van een ervaren au tomobilist al achter het stuur, voordat ze officieel hun rijbewijs hebben. Dat leidde tot 30 procent minder verkeers doden in het weekeinde. Maar volgens de SWOV is dit Zweedse model door het veel intensievere verkeer hier en de veel betere rijopleidingen zeker niet zomaar in Nederland toepasbaar. :hapen met rollycan diei rg In een weiland bij Elburg lopen enkele schapen rond een jerrycan op de rug. De schapenhouder gebruikt ze als ycan', om te voorkomen dat ze gaan rollen. Als schapen naai op hun rug liggen, kunnen vooral de dikkere en drach- dieren niet meer overeind komen. Door uitputting sterven ;en ieren soms al binnen een uur. Schapen gaan rollen als ze ng hebben van jeuk, veroorzaakt door schurft of parasieten. FOTO ANP MARTIN HOLLERING ibinet kort varkensstapel haag Het kabinet kort de varkensstapel met tien procent, rmee voert het kabinet de wet uit die de varkensstapel moet gbrengen zodat het mestoverschot wordt verminderd. Over irijze waarop dat gebeurt, spreekt landbouwminister Brink- t verder met de boeren, heeft het kabinet gisteren besloten, ge week oordeelde het Gerechtshof dat het kabinet de var- .houders tien procent van hun beesten mag afpakken zon- kei schadevergoeding te geven. Deze zogeheten varkenswet enige maanden opgeschort, omdat een lagere rechter vond ch;de boeren geld moesten krijgen voor het inleveren van hun >ten. Boerenorganisaties LTO en NW hebben donderdag Brinkhorst al 'een aftastend gesprek' gehad. LTO zegt dat oodsituatie van de varkenshouders haar weer terug naar de irhandelingstafel heeft gedreven. Brinkhorst heeft hen niets ank tK betaalt 70 miljoen terug ingi erdam» Het GAK stort f 70 miljoen terug op de rekening innLisv. Dat geld claimde de beheerder van de WW en de WAO /or<ens de verkoop door het GAK van het eigen communicatie- :t te >vianed eerder dit jaar. Svianed kwam in juni voor 350 mil- gulden in handen van Versatel. Het Lisv eiste 20 procent de verkoopprijs op basis van een eerder GAK-besluit. GAK 'erde steeds te betalen en juristen hadden nog geen sluiten- plossing uitgedokterd. GAK zegt nu Lisv het voordeel van maivijfel te gunnen. „Anders komen we op een heilloze weg 1 or oeverloze procedures", aldus een woordvoerder. Het heeft via ens hem niet te maken met de kritiek die Lisv-voorzitter rmeijer twee dagen geleden uitte in een interview in Vrij erland, Volgens Buurmeijer heeft het GAK zeker tientallen ïe tpenen guldens aan premiegeld gebruikt voor commerciële dri einden, ïxai 'zSjliek grafveld gevonden in Almere ^RE In Almere is een uniek grafveld gevonden, dat op zijn V. >t dateert van 5300 voor Christus. Dat is voor Nederlandse !ll8 uitenlandse begrippen een uitzonderlijk hoge ouderdom. Toeven oud grafveld is in Nederland slechts één keer gevon- in Mariënberg. De vondst is gedaan tijdens grondwerk- vaiiheden voor het nieuw te bouwen stadsdeel Almere Poort. geen enkel risico te nemen, wordt een dijklichaam rond het ^in Veld aangelegd. Daardoor kan er geen opgespoten zand op andst komen. Of de vondsten worden opgegraven is nog zeker. Opgraving kost de gemeente drie tot vijf miljoen gul-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3