'We redden het echt wel' Gevoel voor water raak je nooit meer kwijt' De KWESTIE Sporter van de eeuw? Sport r De verkiezing van de 'Sporter van de eeuw' in Leiden heeft nogal wat dis cussie opgeleverd. Niet alleen over de keuze van de jury (Gerben Karstens eindigde als eerste), maar ook over de entourage en het feit dat de gemeente de gasten geen hapjes voorschotelde... Har Meijer, huisarts, voorzitter van voetbal en cricketvereniging ASC ,,Ik heb alle waardering voor de mensen die dit hebben georganiseerd, maar je kon duidelijk zien dat er maar een korte voorbereidingstijd was voor deze avond. Het was de titel de 'sporter van de eeuw' niet waardig. Er was erg weinig van gemaakt. Het viel me tegen dat het grootste gedeelte van het gemeentebestuur niet aanwezig was. Maar misschien krijgt de Leidse sport wel de avond die hij verdient. Over de keuze van de jury kan je discussiëren, maar dat is altijd als er een jury aan de gang gaat. Ruud Paauw, voormalig sportjournalist en lid van de jury „Ik kijk tevreden terug op deze avond. Ik heb me geërgerd aan opmerkingen dat dit een dorpsni veau had, dat er te weinig captains of industry waren, niemand van de universiteit. Nou, de universiteit leeft in Leiden al jaren in een ivoren toren en de industrie heeft nog nooit een cent in de sport willen steken. Het is het dédain waar over ik me opwind. Het zijn wel de Van Duiven- bodes die het sportcafé organiseren en de Rietho- vetis die de Tour de France naar Leiden halen. Gerard Bakker, voormalig toptafeltennisser, tafeltenniscoach, eindigde bij de verkiezing ex-aequo als zevende. „Ronald Florijn had 100 procent winnaar moe ten worden. Hij heeft tivee keer goud gewonnen, ook nog in de tijd dat de Oostbloklanden nog meededen. En bovendien in een tak van sport waar je niet wegkomt met een uurtje trainen, nee waarin je elke dag vier, vijf uur bezig moet zijn. Het is een jongen met een geweldige sport- mentaliteit. Ik gun het Gerben Karstens van har te, maar ja, van hem werd op z'n erelijst zelfs de Ronde van Drenthe vermeld. Ja, ik heb ook wel dertig ereklasse-toernooien gewonnen. Het gaat erom dat je hebt gepresteerd op het allerhoogste niveau, de Olympische Spelen. De avond had ook niet erg veel cachet. Ik vind het jammer da t er niet veel meer sporters waren. Bovendien was het een afgang dat er niets te eten was. Zoiets wordt eens in de eeuw gehouden, maak er dan wat van. Gooi er als gemeente niet 5000 gulden, maar eens 50.000 gulden tegenaan, er had een geweldig koud buffet moeten staan. Toen Gerben Karstens wegging zei hij: 'eerst even langs de snack.Ook op dit gebied was Leiden weer het Biafra van de sport. Aad van Polanen, judoka, eindigde op een ge deelde zevende plaats: „Het is jammer dat niet mijn complete erelijst is vermeld. Ik ben bijvoorbeeld nog Europees jeugdkampioen geweest en derde bij de Europese kampioenschappen. Het was zelfs zo dat mijn leerlingen me vroegen: Aad, is dat allemaal wel waar wat je hebt gehaald. Nou, iedereen kan de oorkondes zien hangen in mijn sportschool. Gerard van den Berg, zesmaal Nederlands kampioen taekwondo, vijfde op de WK, werd niet genomineerd. „In het begin sta je er niet bij stil dat je niet bent genomineerd. Maar als mensen je er op aanspre ken, ga je jezelf toch afvragen waarom je er niet bijzit. Er zijn meer mensen naar mijn mening onterecht gepasseerd. Edward Maasdijk, de zwemmer die wel vijftien keer Nederlands kam pioen werd, er hadden meer gewichtheffen bij kunnen zitten. DIOKzou genomineerd kunnen worden. Ik zit er niet echt mee, ik ben wel het een en ander gewend. Mijn pupil Mandyde Jongh, die wereldkampioen werd, viel ook altijd buiten de prijzen. Dan was er weer een regeltje waarom ze geen prijs kon krijgen. Maar ik ben niet boos hoor, hooguit een beetje teleurgesteld. TEKST WILLEM SPIERDIJK FOTO HENK BOUWMAN 'Etterbak' Tim van der Horst gaat met Sporting Trigon belangrijke weken tegemoet oen Sprinkhuizen heeft accent verlegd naar waterpolo bij De Zijl/LGB Jeroen Sprinkhuizen is )rwater een eerste levens- tefte. Zoals Sjors Sjimmie- g heeft, kan hij niet buiten cwembad. Hoewel Sprink- n het accent heeft verlegd waterpolo, blijft hij zijn itrijden nog zwemmen als ijl/LGB hem nodig denkt te ten. Vanavond komt er een bal aan te pas tijdens erby in de eerste klasse te- 'ivax. 'emmen. De gedachten op :etten en er lekker keihard laan gaan. Het was jaren- de ultieme leefwijze voor m Sprinkhuizen (19). Hij een begenadigd zwemmer, chien niet zo getalenteerd roer Robin, maar toch. Hij deel aan menig regionale lationale finale. „Maar op langrijke momenten ging looit goed", zegt hij vooraf - d aan de woensdagavond- ing in de kantine van het deibad. „Dan was er weer met mijn brilletje aan de dan weer wat anders. Het n erop neer dat ik gewoon it zwom." rklaringen zijn er wel te ge- Sprinkhuizen liet zich snel len door de randzaken bij kampioenschap. Hij geeft choorvoetend toe. „Eigen- ing ik er meer heen om te Als ik er eenmaal was, iet toch altijd snel lachen." gebrek aan trainingsinten- lag het in ieder geval niet. mijn doorzettingsvermo- at het wel goed. Ik heb al- eihard getraind. Ik ga zelfs ;en hardlopen om te trai- terwijl dat zeker niet mijn ste kant is. Maar als ik bij- >eeld op school drie kilo- r op tijd moet lopen, haal 1 een voldoende." liefde voor het water heb- de broers Sprinkhuizen /an huis uit meegekregen, ouders zwemmen heie niet. Mijn opa heeft wa- ilo gespeeld. Ik moet het vel van hem hebben", zegt Den Haag woonachtige int aan de Haagse Acade- voor Lichamelijke Opvoe- Als kleine jongen volgde erder zijn broer naar het ïbad. Pas toen Robin het rlijk huis in Rijnsburg ver- kwam de klad erin. „Je in zwemmen heel veel tijd len. Voor de ochtendtrai- reed ik altijd met mijn mee. Nu is het geen doen meer, tenzij ik naar een club in Den Haag ga. Maar daar heb ik geen zin in en ik heb er nu door mijn studie ook geen tijd meer voor." De Zijl/LGB verlaten is sowie so al geen optie voor Sprinkhui zen. „De loyaliteit bij de club is heel sterk. Dat zit in de mentali teit van de leden. Natuurlijk zou het logischer zijn als ik naar HZ/Zian zou gaan. Maar er heerst hier zo'n sfeer dat je blijft." Hoewel Sprinkhuizen ook nog af en toe in het tweede meespeelt, is zijn derde jaar in de hoofdmacht het jaar van de doorbraak. Door zijn sterke fy- siek en zijn snelheid is Sprink huizen levensgevaarlijk in de contra-aanval vanaf de midach- terplek. In zijn eerste seizoen, toen De Zijl nog in de hoofd klasse acteerde, scoorde hij een keer, vorig jaar zes keer en dit jaar staat hij halverwege al bo ven dat aantal. „Op dit moment gaat het gewoon lekker. Ik leer per training veel dingen bij. Ik denk nog niet aan verdere mo gelijkheden. Zo lang ik nog niet de beste ben in het team, kan ik me verbeterenj" In zijn jeugdjaren zat Sprink huizen tegen de nationale se lectie aan. Twee keer viel hij vlak voor een groot toernooi buiten de selectie. Ook nu de bond een jeugdteam als speer punt heeft genomen om toe te werken naar de Olympische Spelen van 2008, valt hij er bui ten. Teamgenoot Twan Martijn zit wel de kerngroep, maar die is een jaar jonger. „Ik wilde ook naar de Olympische Spelen toen ik klein was. Nu ben ik wat realistischer, weet dat ik weinig kans heb. Ik denk ook niet of ik er alles voor opzij wil zetten. Ik ben bewust van het feit dat er meer is naast waterpolo. Ik wil in ieder geval eerst mijn school afmaken." De Zijl/LGB staat er goed voor in de eerste klasse. Met BZPC en VZC, beide ploegen hebben twee punten meer, strijden de Leidenaars om het kampioenschap. Mocht het zo ver komen, dan keert de club sneller dan verwacht terug op het hoogste niveau. Sprinkhui zen vraagt zich af of het in dat geval niet te snel gaat. ,,Als de kans zich voordoet moet je ge woon gaan. Natuurlijk wil ik in de hoofdklasse spelen, maar of het nou zo slim is met zo'n jong team, vraag ik me af. We zou den een sterspeler erbij moeten hebben. Iemand die het spel naar zich toe kan trekken. An ders vliegen we er zo weer uit." Niettemin is De Zijl/LGB ook het afgelopen halfjaar weer dui delijk gegroeid. „Tegen BZPC thuis hadden we het heel moei lijk. We werden verrast door het harde spel en verloren. Wij houden niet zo van fysiek spel, doen het liever op techniek. Als midachter spring ik er liever overheen om de bal te verove ren, dan dat ik ga hangen, trek ken en duwen. Maar we heb ben nu wel meer getraind op het zware verdedigen en heb ben het daardoor minder moei lijk dan in het begin. We zijn constanter geworden al moeten we uitkijken dat we in uitwed strijden niet te veel onder ons niveau spelen." Als aanstaand gymleraar zal hij minder snel het water kun nen opzoeken. Voor de zeker heid heeft hij dus maar op school het papiertje waterpolo- trainer A gehaald. Naast pupil- lentrainer bij De Zijl/LGB is hij ook een paar uur per week zwemtrainer voor de allerklein sten in Den Haag. „Je ziet al aan die kinderen van vier of ze voor water geboren zijn. Die zijn niet bang, ook al zitten er bij die in het diepe springen en als een baksteen naar de bo dem zinken. Dan moet ik er toch induiken om ze naar bo ven te halen. Maar dat gevoel voor water hebben ze. En dat gevoel raak je nooit meer kwijt." Jeroen Sprinkhuizen: „Zo lang ik nog niet de beste ben in het team, kan ik me verbeteren." terwijl de kracht van de ploeg juist lag in de gevarieerdheid van de aanvalsopzet. Het mo derne korfbal, waarin veel ruimte is voor sco rende dames en waarmee Trigon vorig jaar zo veel respect vergaarde, komt nu minder uit de verf. „Het nadeel is van het sterke verdedigen is dat we minder energie over hebben om aan te vallen. In de hoofdklasse wordt beter verde digd. We hebben altijd veel doelpunten ge maakt, maar als het even niet lukt en we ge dwongen worden om andere oplossingen te zoeken, zijn we te beperkt. Tactisch kunnen we aardig mee, maar als bepaalde mensen lamgelegd worden, weten we het niet meer. Vroeger dwongen we de tegenstander om keu zes te maken, waardoor andere spelers vrij kwamen. Het was een soort kettingreactie. Nu zijn we kwetsbaarder. Dat komt ook doordat we gedwongen worden tot statisch spel. Het is net breien dat is niet onze kracht. Je moet ge woon drie keer kijken anders ben je de bal kwijt. Er wordt in de hoofdklasse tien keer na gedacht, voordat er een schot wordt gelost. Dat gaat ten koste van onze creativiteit." Van der Horst, die gisteren zijn afstudeer project in het kader van zijn studie informatie kunde aan de Haagse Hogeschool bij De Zijl Bedrijven in Leiden afsloot, had het graag an ders gezien. De kille feiten stellen, dat Spor ting Trigon aan een nieuw leerjaar bezig is. Schallenberg stelde na de wedstrijd tegen For- tuna zelfs, dat een eventuele teruggang naar de overgangsklasse geen rampzalige gevolgen hoeft te hebben voor de vereniging. Van der Horst onderschrijft die stelling. „Voor de club is het geen ramp. Er zijn genoeg dingen gaan de binnen de club, die ervoor zorgen dat we op topniveau blijven." Niettemin kan een eventuele degradatie lei den tot een uitstroom van spelers. Enkele top clubs hebben al regelmatig interesse getoond. Naast Van der Horst staan ook Chantal van Duijn en Bianca Joustra elders in de belang stelling. Van der Horst: „Maar je praat nu over het hypothetische geval dat we degraderen. Het zou een reden kunnen zijn om te vertrek ken ook al heb ik het altijd afgehouden. Ik wil toch het maximale eruit halen. Ik heb een snelcursus van anderhalf jaar gehad en ik heb aan mezelf gemerkt dat het niet boven mijn pet gaat als ik tegen internationals speel." Vanavond kan Sporting Trigon tegen Meeu wen aan het zelfvertrouwen werken en een belangrijke stap richting lijfsbehoud zetten. Van der Horst voorziet geen problemen, maar beseft dat de denkwijze over dit soort wed strijden is veranderd. „Voorheen zou je zeg gen: we walsen eroverheen. Dat gevoel is wat getemperd. We voelden ons verheven boven de degradatiekandidaten, maar de realiteit is anders. We gaan het heus wel redden. Daar ben ik niet bang voor. Maar dat we geen rol van betekenis hebben gespeeld, is de grootste domper van dit seizoen." Begonnen als ploeg waarmee elke korfbaltopper serieus rekening zou moeten houden, vecht Sporting Trigon de komende weken tegen degradatie. De tweede jaars hoofdklasser krijgt links en rechts complimentjes, maar is tot nu toe weinig gelukkig geweest. Sporting Trigon won tot nu twee keer - van Meeuwen en Fortu- na - en moet vandaag tegen het puntloze Meeuwen winnen om de degradatiezor- gen iets te verlichten. Tim van der Horst weet dat de Leidse ploeg niet hoeft af te dalen, maar hij had zich het zaalseizoen anders voorgesteld. „In de voorbeschou wing zag alles er nog rooskleurig uit. Maar als je naar de stand kijkt, is daar niet veel van terecht gekomen." spel, maar door over de rooie te gaan, kan ik wel een wedstrijd laten kenteren en voor een schokeffect bij mijn teamgenoten zorgen. Mijn vader zegt wel eens: 'Ieder team heeft een etterbak nodig'. Nou dan ben ik die etter bak maar." Dat 'etteren' heeft overigens zijn grenzen. Hoewel in de hoofdklasse op het vocale vlak flink wordt geïntimideerd, houdt Van der Horst zich afzijdig van dergelijke praktijken. „Ik heb een keer iemand uitgemaakt voor 'ar rogante teringhond', maar dat is ongeveer het ergste wat ik ooit gezegd heb. Er wordt wel met de meest vreselijke ziektes gesmeten, maar het grote k-woord of dergelijk 'Haags' vocabulaire, zal je nooit uit mijn mond ho ren." Hij begint al ver voor het beginsignaal met het opladen. „Ik ben ruim anderhalf uur voor de wedstrijd in de zaal. Ik drink een kopje thee, laat me intapen, maak een praatje met de verzorger en dan gaan de oren dicht. Er gaat een schuif voor en ik ben voor niemand, behalve mijn teamgenoten, meer bereikbaar. Het is mijn manier. Tot zeker een half uur na de wedstrijd moet je me niet aanspreken op dingen die in het veld gebeurd zijn. Ik moet eerst nog helemaal terugschakelen, voordat ik het kan verwoorden", zegt de man die vier jaar geleden na onenigheid vertrok bij het Sas- senheimse TOP. Na het zo succesvol verlopen leerjaar zagen vriend en vijand in Sporting Trigon op korte termijn een kandidaat voor de topplaatsen. Nu sinds dit jaar de beste vier ploegen aan het eind van het zaalseizoen strijden om de twee finaleplaatsen voor Ahoy', leek Trigon zelfs de gevaarlijkste outsider om in de hoofdklasse B te stunten. Topploegen kwamen nog net niet met knikkende knieën naar de Vijf Meihal, maar elke coach hield en houdt serieus reke ning met de Leidenaars, die vooral gevreesd worden vanwege de solide verdediging. Van der Horst, 2,01 meter lang: „Afgelopen zondag hoorde iemand de coach van Die Haghe in de bespreking zeggen dat wij verdedigend zo sterk zijn. Zo'n opmerking wordt niet voor niets gemaakt. Het accent in de training ligt nu op de defensie en die zit ook goed in el kaar. We krijgen weinig goals tegen." Niettemin schiet Trigon aanvallend tekort, De resultaten van Sporting Trigon houden niet altijd gelijke tred met het vertoonde spel. Nog niet een keer werden de Leidenaars, in te genstelling tot de mededegradatiekandidaten, weggespeeld. Tegen de 'zekere' kruisfinalisten Die Haghe en Nic. behoorde punt(en)winst zelfs tot de reële mogelijkheden. Maar de stand liegt niet en dus is de dagelijkse werke lijkheid dat de fusieclub zwaar in de proble men zit als er niet snel weer een keer gewon nen wordt. Van der Horst (26) overziet het gevaar dat boven Trigon hangt, maar stelt dat er geen sprake is van paniek bij de vereniging of bin nen de selectie. „We spelen niet verkrampt of zo. De gedachte aan het lage puntenaantal overheerst niet. Het komt erop neer, dat som mige spelers om onverklaarbare oorzaken niet in vorm zijn en hun niveau niet halen. Je vraagt je wel eens af waarom zo veel dingen niet lulcken die vroeger wel lukten. Daarbij hebben we ook werkelijk alle pech gehad, die je maar kunt tegenkomen. We hebben twee keer door een doelpunt in de laatste minuut verloren. Het zijn zwakke excuses, je moet het tenslotte zelf afdwingen, maar het kan natuur lijk ook een keer in ons voordeel omkeren." Hij formuleert rustig en bedachtzaam en is daardoor de tegenpool van de korfballer Tim van der Horst, die ongekend fanatiek in het veld staat. Tijdens de wedstrijd verwordt hij tot een beest, dat teamgenoten en arbitrage in woord en gebaar duidelijk laat merken, dat hij het met bepaalde zaken niet eens is. Trainer Peter Schallenberg houdt wel van zo'n type speler, dat het vuurtje flink kan opstoken en de boel op scherp zet. Van der Horst: „Men sen in mijn omgeving zeggen ook dat ik tij dens de wedstrijd een ander mens ben. Ik ben vrij agressief in het veld. De helft van de tijd moet ik me echt beheersen. Dan haal ik even adem en slik dingen in, die ik eigenlijk wil zeg gen. Anders kost het te veel energie en kracht. Het is een beetje een golfbeweging. Ik neem normaal ook geen blad voor de mond, maar dat is ongeveer de enige overeenkomst tussen hoe ik privé ben - vrij rustig - en hoe ik in het veld ben. Er zijn momenten dat ik me voor neem om alleen maar bezig te zijn met het /an der Horst: „Ik heb aan mezelf gemerkt dat het niet boven mijn pet gaat als ik tegen internationals speel." ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN tf* leiose 'rol F SI'ORl ER jftl - VAN DE EEUW j.yl .Gei6enKarstery.fi

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 39