Van Rij wil zeker opvallen in Haagse kringen n de vorming van Rijnstad liggen kansen voor de regio Lezers over Rijnstad oede samenwerking beter an slechte samenvoeging Samenvoegen steden stuit overal op protesten VVD Zoeterwoude mordicus tegen stadsprovincie Rijnstad Wat hebben we eraan de grootste stad te worden? Leiden is vooral goed in op gevoelige tenen gaan staan bol: ai presentatie van het Leidse om één grote stad met der deelgemeenten te creëren ens en ongelukkige actie. Dat eleclen forse problemen heeft het gebied van ruimtelijke iat cning, woonruimteverdeling erkeer en vervoer staat bui- kijf. Dat de omliggende ge nten een bijdrage kunnen ew noeten leveren aan oplos- en is ook geen punt van ussie. Maar dan wel op ba- 'an een goede samenwer- en niet een slechte samen- (>ng- ist op het moment dat de ggende gemeenten zich - et voorzichtig - willen bin- aan een verplichte vorm samenwerking in plaats een vrijblijvende, komt Lei met de roep om gemeen- samen te voegen. Een psy- n R ogische blunder. Het verle- (Rotterdam, Amsterdam, Haag) wijst immers uit dat elijke discussies niet tot ssingen hebben geleid. wel tot bestuurlijke hak- in het zand. Het kost alleen (dig veel tijd en energie en oort het lopende proces e komen tot goede samen- ïng. it gemeentebestuur van en bewijst zijn eigen inwo ners ook geen goede dienst door de discussie op deze ma nier te voeren. Het leidt de aan dacht af van de echte proble men. Daarbij wordt de afstand tussen burger en bestuurder al leen maar groter. Het risico dat samenvoegen van gemeenten leidt tot een log, bureaucratisch, ver van de bur ger afstaand gedrocht is groot. Zitten de inwoners van Leiden (en van de omliggende ge meenten) hier nu echt op te wachten? Wij in ieder geval niet. Het lijkt ons beter dat het college van Leiden dit idee snel in de ijskast zet en samen met de re gio tijd en energie steekt in het opzetten van een goede samen werking. Een samenwerking die houdbaar is voor de toekomst en de burger wat oplevert. Mis schien dat we dan over 25 jaar vanzelf in een andere indeling van gemeenten terecht zijn ge komen. Of niet, omdat een an dere werkwijze ook of juist wel leidt tot zaken waar burgers be hoefte aan hebben. Dat is de missie van het politieke be stuur, en niets anders. Erwin Stolk (PvdA), Katwijk. Het plan van de gemeente Leiden om zichzelf op protesten van de bevolking stuit. En wat zou zo- te heffen om met dertien regiogemeenten één iets allemaal niet kosten? Miljoenen! En dat mi- nieuwe stad - Rijnstad - te vormen, vind ik géén nister Peper het een goed idee vindt, is van geen goed plan. De naam en de stad Leiden bestaan al enkel belang (meer), honderden jaren en dat moet zo blijven. Overal is gebleken - vergelijk Hengelo, Ensche- B. Scherft, de - dat het samenvoegen van steden op grote Leiden. Leiden heeft de buurgemeenten niets te bieden Het is weer hetzelfde liedje met Leiden. Door onder andere het verhogen van de lasten en het slechte parkeerbeleid is de stad steeds verder in de problemen gekomen. Leiden heeft geen geld en geen grond, de proble men die dit met zich mee brengt, willen ze oplossen door het inlijven van de buurge meenten. Want met welk mooi woord het ook wordt gebracht, het blijft annexatie. Het is mij onduidelijk hoe een gemeente zonder geld en grond de eventuele problemen van de buurgemeenten kan op lossen door de buurgemeenten in te lijven. Beter kan het er niet op worden. Want Leiden heeft de buurgemeenten niets te bie den. Eén aardig idee stond er in het stuk: het opdelen van Lei den in deelgemeenten. Als alle buurgemeenten dan een stukje krijgen van het voormalig Lei den zijn de problemen en het eeuwige gezeur over het inlij ven en volbouwen van de buur gemeenten gelijk opgelost. R. van Rijn, Katwijk. pro ii;n- aagt je al jaren af, wanneer komt het? En ja als éen dief in de nacht presenteert wet- ler Van Rij van de gemeente Leiden zijn plan de Rijnstad. Naar mijn bescheiden mening al om op te vallen in de Haagse kringen, daar wil het politieke dier natuurlijk uitein- terechtkomen. En dan moet je met grote len komen. Plannen, die de burger veel geld ■n en bij de burger veel ergernis veroorza- En niet te vergeten met plannen, die na heel overleg gewoon weer van tafel verdwijnen. even terug naar het plan zelf. De dertien ffende gemeenten zijn stuk voor stuk zich- j especterende dorpen die op tal van onder den samenwerkingsverbanden en/of overleg je turen zijn aangegaan. En die samenwerking' (opt, voor zover ik daar als buitenstaander 1(oordeel over mag hebben, best goed. Al- i, mijn nekharen zijn er nog nimmer van :ind gaan staan. t is toch gek dat diezelfde nekharen keer op >vel overeind gaan staan als Leiden, lees Van an het woord komt. Het vliegkamp Valken is het aloude voorbeeld en dan nu de Van Rij(n)stad. Terwijl heel Nederland overgaat naar een platte organisatie, willen de Leidse bestuur ders er een bestuurslaag bij. En maar zeggen dat van annexatie geen sprake is. De vos verliest wel zijn haren maar niet zijn streken, zou ik willen zeggen. Voor Van Rij kan het allemaal niet snel genoeg gaan. Als we hem geloven moeten, zou het alle maal geregeld moeten zijn voor de eerstvolgende gemeenteraadsverkiezingen. Waar zit het gezond verstand van die man. De partij die hem afvaar digt zou zich in het algemeen belang eens over zijn functioneren moeten beraden. Naluürlijk gaat het allemaal om de woning nood van Leiden. En als je mensen inwoner van Rijnstad maakt, dan ontneem je hen de argu menten om voor huisvesting op Leiden aangewe zen te zijn. En als er binnen de nieuwe stads grenzen genoeg bouwlocaties zijn, dan is de wo ningnood (van Leiden) opgelost. In de praktijk zal het er op neerkomen, dat er een stroom Leidenaars naar de omliggende ge meenten op gang komt. De plannenmakers moe ten zich realiseren, dat het risico groot is dat juist de welgestelde Leidenaar - al dan niet noodge dwongen - het eerst wegloopt en dat de deelge meente Leiden verwordt tot een woongebied voor sociaal zwakkeren, met alle gevolgen van dien. Het komt mij voor dat Leiden kampt met grote - en grotendeels door haar bestuurders veroor zaakte - problemen. Die problemen zijn niet op te lossen door de buurgeme'enten en hun bur gers ermee op te zadelen. Ik denk dat het goed is dat er eerst een onafhankelijk onderzoek wordt opgestart naar de oorzaak en de ernst van de Leidse woningnood. Deze onderzoekscommissie, bestaande uit bestuurders en ambtenaren van de omliggende gemeenten, moet ook met aanbeve lingen komen. Niet te vergeten zullen de Leidse fondsen voor stadsvernieuwing moeten worden aangewend voor het uitwerken van de herstructureringsplan nen en dit onder het motto: meer bouwen op ei gen grond. Een Leidenaar wil uiteindelijk toch het liefst in Leiden blijven wonen. Betrek bij het uitwerken van deze plannen gerust wat aanne mers/projectontwikkelaars uit de Duin- en Bol- Slokop iken weer teruggeven aan die hun destijds moesten af- Tn aan deze slokop: Voor baten, Leiderdorp, Zoeter- ide en de deelgemeente enJ gezien de verdeling van tevens het cen- van de regiostad moet den: Oegstgeest. Schrikbeeld el scoren voor open doel prestatie van mager ir is, kan ik de verleiding niet weerstaan. De schrij- in het zaterdags redactio- :ommentaar 'Rijnstad: een zou de betekenis van 'oord 'utopie' eens in het ienboek moeten opzoe- lij of zij schrijft, dat uit de 1 reacties valt op te maken ijnstad voor veel gemeen- et meer is dan een utopie, uit die reacties lees ik pre- ïet tegenovergestelde: ze n het een schrikbeeld. :ls ik toch zout op slakken et leggen ben: ik kan me oorstellen dat het Marine- amp Valkenburg buiten jstad (Freudiaans zetdui- valt, zoals het LD-kaartje Valkenburgers zien hun naam al helemaal niet terug. Wat een leed in de "V De bestuurlijke zwakte van Lei den wordt'1 niet opgelost door samenvoeging van veertien ge meenten tot één gemeente. We zullen in die nieuwe situatie niet worden geconfronteerd met nieuwe bestuurders maar met dezelfde bestuurders die nu al niet in staat zijn het huidi ge Leiden goed te besturen. Ook verliezen de gemeenten, die nog beschikken over groene ruimten, de zeggenschap over hun polderland. Zonder slag of stoot worden die ruimten inge- vuld met bouwlocaties, of de noodzaak hiertoe nu wel of niet aanwezig is. Voor de WD is het onacceptabel dat op die manier de Grote Polder wordt vol ge bouwd. Ook de gedachte dat het ste delijke bestuur gaat bepalen hoe bepaalde wijken of dorpen zich moeten ontwikkelen, is een regelrechte inbreuk op de lokale democratie en gaat voor bij aan de specifieke cultuur die vooral bij de dorpen hoort. Er is echter een uitstekend al ternatief voor Rijnstad: laten we gaan samenwerken zoals het zou moeten en zoals het ook kan: in vertrouwen en met we derzijds respect. Aan deze laat ste aspecten heeft het binnen het regionaal overleg vooral de afgelopen jaren ontbroken. Peter Engels, Tineke Dantuma, Ingrid Sanders (WD-fractie), Zoeterwoude. lenstreek, want die hebben bewezen over creati viteit te beschikken. De planologen en beleids ambtenaren van de gemeente Leidep zouden in de tussentijd kunnen worden uitgezonden voor een stage bij de buurgemeenten. Ik denk zelf dat het met de beheersbaarheid van de Leidse woningnood wel zal meevallen. Over een jaar of twee, dus voor de gemeente raadsverkiezingen, moet de hele operatie zijn af gerond. Het electoraat bepaalt dan uiteindelijk welke kant het op wil en met welke bestuurders. Natuurlijk moet Leiden bij de behandeling van zijn problemen op de kleine steentjes lopen. Lei den is de noodlijdende buur, die zich zalig moet prijzen dat het best door zijn naasten geholpen wil worden. In ieder geval is een compleet andere attitude een eerste vereiste. Bij Van Rij c.s. bereik je dat alleen nog maar door hen op het gebied van de aanpak van de woningnood onder curatele te stellen. ARCHIEFFOTO DICK HOGEWONING Geen Rijnstad. Wat hebben we eraan om de grootste stad te worden? Doen we een wed strijdje soms? Wist ik niet! Als inwoner van Noordwijk zeg ik daarom nee tegen Rijnstad. Ook ben ik niet van plan om het sinterklaasbeleid van de heer Laurier te sponso ren, die - net als de rest van B en W - zijn (wan)beleid aan ons wil opdringen en voor ons de dienst wil uitmaken ter meer dere eer en glorie van hemzelf en Leiden. Leiden ziet in deze annexa tie/herindeling (wat het in wer kelijkheid wel is), een melkkoe en een oplossing voor woonge bieduitbreiding (vliegveld Val kenburg). Als Rijnstad wel zou door gaan dan zullen we meer belas tingen moeten gaan betalen. De opbrengsten zullen dan voor het grootste gedeelte in Leiden gebruikt gaan worden, en ook zullen we voor allerlei diensten (paspoort, rijbewijs etcetera) meer moeten betalen. Voor dit laatste zullen we niet meer in het eigen dorp terecht kunnen. Ik zeg dus nee tegen Rijnstad. E. ter Lingen, i Noordwijk. Mij lijkt het logisch de 'gematigde' reac tie van de buurge meenten te verlda- ren uit het tevoren gevoerde overleg tussen Leiden en die gemeenten. Ze waren niet verrast, maar voor bühne en achterban moest het voorstel worden afgewezen. Het is nauwelijks de vraag of het slim was om het voorstel nu in de openbaar heid te brengen. Dat was het niet. Beter was geweest via een neutrale be middelaar het over leg met de buren verder voort te zet ten en pas bij een zekere mate van overeenstemming het resultaat naar buiten te brengen. Maar het Leidse bestuur lijkt sterker in het op de (gevoe lige) tenen van de buren te gaan staan, dan om tot werke lijk vernieuwende ideeën voor samen werking in de regio te komen. Wellicht zou een goede aan pak en onderbou wing van de plan nen in het kader van het grote ste denbeleid een handvat kunnen zijn om met de buurgemeenten te overleggen voor een verdergaande sa menwerking. Nee bedankt Supergemeente? Een grote dis cussie voor politici, maar de vraag die de burger stelt is: waar is dat goed voor? En hoe zo moet het vormen van een grootgemeente extra geld kos ten? Fuseren van economisch werkende bedrijven gebeurt toch juist om geld tebesparen. Toen ik de keuze moest ma ken waarheen te verhuizen, heb ik Leiden met zijn hoge jcosten gemeden en bewust voor Kat wijk gekozen. En dat wil ik ook niet doorkruist zien. Grootgemeente, nee bedankt! C. Junginger, Katwijk. Slechte zaak Als een gemeente zoals Leiden geheel volgebouwd is, kan men overschakelen van ontwikke lingsgemeente naar beheersge- meente. Maar dit strookt blijkbaar niet met de Leidse ambities, waar door men ook hier het annexa tiemodel heeft gekozen. Men kan evenals in de Haagse regio slechts doorgroeien door de grond van de buurgemeenten vol te bouwen. Een slechte zaak dus. O.Tulen, Alphen aan den Rijn. Tegen Li ki eze reactie op uw bericht- over 'Rijnstad', wilde ik nkelijk de D66-wethouder Leiden complimenteren, 'k wel heel snel gehandeld (ben na de regio-nieuw- prrel van D66 op 14 janu- aar sprak ik mijn gedach- P over een 'groot-gemeen- iden', bestaande uit de meenten Leiden-Ste- ors, Meren-Leiden, Lei- ^)ud/Rijndijk, Oegstgeest, wijk, Katwijk etcetera, hten die- veel overeen- vertonen met het voor in Leiden om te komen i gemeente Rijnstad. Zo snel kan, denk ik, zelfs een wethouder van Leiden zijn ei gen bestuur niet overtuigen. Er zal dus wel sprake zijn van een toevallige samenloop van idee- en. Ik maak, hoe dan ook, graag gebruik van de door het Leidsch Dagblad geboden mo gelijkheid om inhoudelijk te reageren op de berichtgeving over Rijnstad. Het zal duidelijk zijn dat de gedachte aan Rijnstad mij in hoge mate aan spreekt. Toewerken naar een gemeen te Rijnstad, die bestaat uit zo'n zestien of zeventien deelge meenten, lijkt me een prima begin. Geen utopie, maar een goede start. En niet, zoals via uw krant de burgemeester van Oegstgeest meldt, een start aan het verkeerde eind. Of, zoals de burgemeester van Rijnsburg reageert, tien jaar te vroeg of te laat. In alle jaren van moeizaam zoeken naar gezamenlijke op lossingen voor gezamenlijke problemen, liepen we in deze regio steeds aan tegen een gi gantisch gebrek aan vertrou wen in elkanders goede (of po litieke) wil. Leiden als grote broer irriteerde door arrogantie en het willen opleggen van zijn wil. Maar regiogemeenten ble ken ook steeds gebrekkig begrip te hebben voor de problemen van de grote stad en de mate waarin zij mede-verantwoorde lijk zijn voor het vinden van op lossingen daarvoor. Er komen in Rijnstad drie (of vier?) Leidse deelgemeenten die qua omvang en invloed op het zelfde niveau staan als de overi ge deelgemeenten in Rijnstad. Grote Broer verdwijnt van het toneel en er komt een einde aan de vrijblijvendheid van de samenwerking. Van twee kan ten. Daarin liggen kansen voor de regio. Regio, grijp die kansen op het vrijwillig inleveren van arrogantie en beter weten en op het afzweren van de vrijblij vendheid. Natuurlijk moet er met ver stand nadere invulling worden gegeven aan de vraag welke be voegdheden komen te liggen bij Rijnstad en welke bij de deelge meenten. En natuurlijk zou het proces ook op provinciaal ni veau gevolgd moeten worden door verstandige stappen, bij voorbeeld in de richting van het samenvoegen van twaalf pro vincies tot drie of vier regio's die zelf directe contacten on derhouden met Europa. Maar daarover in een Einder verband wellicht eens wat meer. Rijnstad hoeft daarop niet te wachten. Behoud van eigenheid en dorpscultuur worden niet be dreigd door het voorstel voor Rijnstad. Integendeel. Wat mij betreft blijven de bevoegdhe den van de bestaande gemeen ten op de terreinen welzijn, cul tuur, onderwijs en sociale za ken volledig bij de deelgemeen ten. Maar op de terreinen ruim telijke ordening, milieu, verkeer en vervoer en economische za ken mogen er best wat be voegdheden worden overgedra gen aan de gemeenteraad van Rijnstad. Voorwatirde is wel dat de ge meenteraad van Rijnstad recht streeks wordt gekozen door alle inwoneriden. Daardoor zal er eindelijk sprake zijn van een werkelijk democratische con trole. Iets waaraan iedere (po ging tot) regionale samenwer king tot nu toe mank ging. Ik ben benieuwd wie zich als burgemeester voor Rijnstad verkiesbaar stelt. A. Koningsveld (D66-fractie), Oegstgeest. Verbaasd las ik in de krant van zaterdag dat de gemeente zich zelf wil omdopen in Rijnstad. Als geboren en getogen Leidse ben ik hier tegen. Leiden is ver over de grenzen en in eigen land een begrip. Het gemeentebestuur zit er toch na mens zijn burgers. Maar waar is onze inspraak? In Leiden heb ben we pas inspraak als alles al beslist is door de gemeente. Ik denk trouwens dat ik niet de enige Leidse/Leidenaar ben die dat wil blijven. En in de der tien regiogemeenten zullen de burgers ook hun eigen plaats naam willen behouden. Vol gens mij kunnen we toch sa menwerken zonder onze plaatsnaam te verliezen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 31