Doormodderen met Thorbeckiaanse constmcties uit 1848 is zelfmoord Leuk geprobeerd, deze poging om aan nieuwe bouwgrond te komen Lezers over Rijnstad Hopelijk een eerste aanzet tot effectiviteit Naam Leiden laten verdwijnen onbegrijpelijk en onverstandig Bizarre arrogantie van wethouder Van Rij 'Van Rijstad': schijnoplossing voor schijnprobleem Plan in een ander jasje om Valkenburg in te pikken ZATERDAG 29 JANUARI 2000 De naam kon niet fantasielozer, maar het idee is goed. Er is geen alternatief, het Pavlov-nee uit het koor der randgemeenten ten spijt. Er is haast geen maat schappelijk terrein dat al niet regionaal georganiseerd en be langrijker, beleefd wordt. Of het nu gaat om mobiliteit, werkge legenheid, recreatie, onderwijs, politie en brandweer, gezond heidszorg, water- en energie voorziening, zorg en cultuur, er is geen ontkennen en ontko men aqn: op deze terreinen be staan geen gemeentegrenzen meer. Waar dat nog wel zo is, fungeren ze als nodeloze bar rières. Met bijna 5300 inwoners per vierkante kilometer heeft Lei den (na Den Haag) de meest compacte agglomeratie van Ne derland, wat tot heel specifieke problemen leidt op de woning markt, het stadsonderhoud, mobiliteit en het leefklimaat. Wie prijs stelt op ruimte, geld en auto, koopt zich vrij en ver huist naar de randgemeenten, maar blijft functioneel gewoon 'lid' van de regio. Burgemeesters voeren de ei gen identiteit van Oegstgeest en Valkenburg hoog in het vaandel om Leidse woningzoekers (Val kerhout) af te wenden. In feite worden lokale lasten door rijke gemeenten op arme centrum gemeenten afgewenteld. Het beroep op eigen identiteit ver dwijnt gezwind zodra de echte Warmonder een avondje uit wil naar de Leidse Schouwburg, zijn dochter op het Stedelijk Gymnasium zou willen aan melden, een haring eten op 3 oktober of zich een heuppro these laten aanmeten in het Leids Universitair Medisch Centrum. Zo zijn er natuurlijk veel meer voorbeelden te ge ven, ook van het omgekeerde, maar de nettoverdeling holt ou de centrumgemeenten uit en bevoordeelt randgemeenten. Landelijk en Europees is het verzet tegen de negentiende- eeuwse gemeente potsierlijk. Alleen grote gemeenten vinden gehoor in Den Haag en Brussel voor problemen. Wie kibbelt en onderling geen vuist maakt, wordt overgeslagen bij de ver deling van fondsen en Europe se vleespotten. Grote bestuurlij ke eenheden hebben eigen lob byisten in Brussel en slepen re giosubsidies uit het vuur. En dat geldt even goed voor min der in geld uit te drukken 'prij zen' zoals het oplossen van ver keersknelpunten, aanwijzing van groene zones, of aanslui ting op het NS-intercitynet. In dat spel past geen gejere mieer a la 'Valkenburg is boos op Leiderdorp' of 'Katwijk loopt weg uit overleg met Leiden'. In een nieuwe bestuurlijke con structie, waarin de regio het uit gangspunt is, zijn natuurlijk volop mogelijkheden om pu blieke taken te decentraliseren en hoeven deelburgemeesters zich over hun baan geen zorgen te maken. Doormodderen met Thorbeckiaanse constructies uit 1848 is politieke zelfmoord. ARCHIEFFOTO TACO VAN DER EB Welke stad hoort er in het vol gende rijtje niet thuis: Den Bosch, Roermond,Tilburg, Lei den? Inderdaad, onze eigen sleutelstad. Niet omdat de an dere steden meer gezellige car navalsvierders hebben, maar omdat ze gelegen zijn tussen een aantal kleine dorpen en buurtschappen, die ze schaam Situatie nu is beter dan een opgesplitste supergemeente Beleidsmatig heb ik de ge meente Leiden niet echt hoog zitten. Recent liep de raad (voorlopig) enige mil joenen mis omdat men niet in staat was een gedegen beleidsnota aan de minister te overhandigen vanwege het grotestedenbeleid. De reactie hierop was dat men dit op korte termijn wel voor elkaar kon krijgen. Waarom kan het in tweede instantie wel, zo vraag je je af. Wat Leiden nu wil, is in mijn ogen doodgewoon landje-pik. Natuurlijk wil een stad zijn inwoners pas sende woonruimte kunnen bieden en Leiden zit duide lijk aan de grenzen van zijn mogelijkheden. De manier waarop dit plan wordt ge lanceerd, getuigt echter niet van goed overleg op basis van gelijkwaardig heid. De reacties van de diver se burgemeesters maken duidelijk dat de meesten bereid zijn om op basis van gedegen overleg te praten over zaken die alle betrok kenen aangaan. Infrastruc turele zaken zoals wegen en openbaar vervoer, bij voorbeeld. Maar ik kan me ook andere zaken voorstel len, die men in goed we derzijds overleg kan berei ken, zonder de eigen iden titeit te verliezen. Ik heb het onderhuidse gevoel dat men gebruik wil maken van de - verouderde - ideeën van minister Pe per. Ik vind deze meneer een gelijksoortige kwaliteit hebben als onze eigen wet houder Van Rij: weliswaar de indruk wekken dat je een echte democraat bent, maar ondertussen vanuit je eigen machtspositie je ei gen plan trekken. Dat gaat mij net een beetje te ver. Gemeentes die feitelijk al met elkaar 'vergroeid' zijn, zouden wellicht samen kunnen gaan, mede omdat toewijzing van gelden door de 'wet van de grote getal len' in het voordeel kan werken. In die context zou den bijvoorbeeld Leiden en Oegstgeest kunnen fuseren. Alle andere genoemde ge meentes liggen ofwel geo grafisch, ofwel door na tuurlijke grenzen, mijns in ziens te ver van Leiden om zinvol samen te gaan. Ik ben daarom net zo ver baasd over dit Rijnstad plan als de burgemeesters van de betrokken gemeen ten. Ik hoop van harte dat Leiden leert om met de col lega's te communiceren over gezamenlijke belan gen op alle mogelijke ter reinen. Een supergemeente zal toch moeten worden opgedeeld in deelgemeen ten: dan vind ik de huidige situatie beter. Omdat dan toch de betrokkenen vanuit een positie van zelfstandig heid kunnen praten. teloos aan hun eigen grondge bied kunnen toevoegen. Arm, tragisch Leiden. Om ringd door gemeenten die bijna allemaal net zo sterk en krach tig zijn als zijzelf, wil het maar niet lukken om de lege bouw terreinen van de omringende gemeenten binnen zijn ka dastrale grenzen te trekken. En omdat het versneld doordraai en van grondstoffen en groene gebieden maar al te vaak wordt verward met economische groei, moest er een nieuw plan op tafel komen. Plak alles aan elkaar tot een monsterlijk ge drocht, Rijnstad geheten. De grootste giller is hierbij wel het bestaan van de stuur groep Krachtige Gemeenten. In zijn voorzichtige poging bijna een zevende van de provincie naar zijn grondgebied toe te cij feren, wil Leiden vooral niet de indruk wekken erop uit te zijn de andere gemeenten te over schaduwen. Ja, men stelt met een voor zichzelf in een aantal deelgemeenten uiteen te laten hakken. Nee hoor, wij zijn niet op macht uit, kijk maar! Hoezo krachtige gemeente? B en W van Leiden, geef het nou gewoon toe; deze stad is te klein voor annexaties, maar ze ker te klein om als een losse verzameling wijkjes voort te be staan. Leuk geprobeerd, deze poging om aan nieuwe bouw grond te komen. Maar probeer het gewoon onder ogen te zien. De grenzen zijn bereikt. Tot hier en niet verder. Het is op. Wees liever trots op je oude, eerbiedwaardige stad met zijn boeiende historie, respecteer de relatieve rust die een middel grote provinciestad te bieden heeft. Wees blij dat er gelijk waardige gemeenten tegen je grenzen rusten, dat kan in de toekomst eerder een bescher mende dan een belemmerende factor blijken. Ook hier geldt: in de beper king toont zich de meester. Dat Leiden met Rijnstad de Zuid-Hollandse matras duchtig opschudt, is mij duidelijk. Dat blijkt wel uit de subjectieve commentaren van een aantal burgemeesters en wethouders, zoals die zaterdag in het Leidsch Dagblad waren te le zen. De ene smoes klonk nog geloofwaardiger dan de 'volgen de. Doel: lijfsbehoud en ego tripperij. Een politicus is iemand, die je in zulke mooie bewoordingen naar de hel wenst, dat je niet kunt afwachten er te komen. Na Rijnstad, met of zonder Lei den, zou er voor vele B's en W's geen plaats meer zijn in de po litieke herberg. Moeten ze ge woon weer aan het werk! Wellicht is het zinvol na te gaan, hoeveel wij met z'n allen betalen aan de salarissen aan voornoemde bedreigde dier soorten. Laten we dat geld ge bruiken voor themanummer 1 in Nederland: de openbare or de. En laten we alle overtollige B's, W's en G's (gemeentesecre tarissen en gemeenteraadsle den) omscholen tot meer blauw op straat. Het is van de gekke dat aller lei echt belangrijke taken zijn geregionaliseerd, terwijl je op elke straathoek een gemeente huis tegenkomt. Hopelijk is dit de eerste aanzet tot wat in de grote wereld effectiviteit wordt genoemd. Een verontruste hartekreet van een inwoonster van Leiden. Wat moet de Leidse burger wel niet denken van de Leidse poli tiek die rondom de stad 'landje pik' wil spelen, de naam Leiden wil laten vallen en een nieuwe naam Rijnstad wil invoeren? (Lekker verwarrend met de nieuwe Utrechtse woonwijk Leidse Rijn, trouwens). Al jaren wordt in de Leidse politiek gesproken (en gelukkig ook in vele gevallen gedeeltelijk gerealiseerd) over: 'Leiden op de wereldkaart zetten','Leiden- promotie' en 'Leiden Museum- stad'. Nationaal en internatio naal is Leiden bekend als (oud) industie-textielstad, universi teitsstad (Boerhaave en andere beroemde wetenschappers, on der wie Nobelprijswinnaars), het verblijf van de Pilgrim- fathers, de schilders Rem brandt, Gerard Dou, Jan Steen en Jan van Goyen en de schitte rende collecties in de musea, die zich kunnen meten met in ternationale collega's. En actu eel: de Von Siebold-collectie. Er is ongetwijfeld nog meer op te sommen. Vele steden zouden zich zo'n visitekaartje wensen. Leiden is ook nog één van de oudste steden van Hol land. De naam Leiden laten verdwijnen is daarom onbegrij pelijk en onverstandig. Samenwerking met omlig gende gemeenten op velerlei gebied is nuttig en werkt (hope lijk) efficiënt, maar mag niet ten koste gaan van de naam en identiteit van de stad Leiden en de andere gemeenten die 'wor den opgeslokt. Van Rij en collegegenoten be staan het om de lokale autono mie en daarmee de lokale de mocratie van hun buurgemeen ten om zeep te willen helpen ten behoeve van het oplossen van een Leids schijnprobleem. Dit schijnprobleem is een door Van Rij zelf in het leven geroe pen werk-woonspiraal. In de afgelopen tien jaar zijn achtereenvolgens de bedrijfs terreinen Roomburg en de Leeuwenhoek volgebouwd. In middels ligt de Oostvlietpolder alweer klaar om bebouwd te worden met bedrijven. En nog is het voor Van Rij niet genoeg! De nieuwe bedrijfsterreinen trekken voor een groot deel nieuwe bedrijven aan, die ge deeltelijk worden bemand door mensen van buiten de Leidse regio. Gevolg: deze mensen gaan een huis zoeken in of bij Leiden. Er is een tekort aan wo ningbouwlocaties, roept Van Rij vervolgens. Niet logisch toch, zo'n beleid? ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN Met verbazing heb ik geluisterd naar het in terview met wethouder Tjeerd van Rij dat werd uitgezonden via Radio West. Het ge sprek ging over de annexatie van zo'n der tien buurgemeenten door Leiden. Van Rij - wie heeft er niet van hem gehoord? - is ini tiatiefnemer van dit plan. Mijn verbazing gold vooral de bizarre ar rogantie die Van Rij tentoonspreidde. Het volledig voorbijgaan aan de belangen van de andere gemeenten. De gesprekspartner was in dit geval de burgemeester van Rijns burg., Arie van der Lee. De steekhoudende argumenten van deze burgervader gingen bij Van Rij het ene oor in en het andere uit, waarbij je je kunt afvragen wat er dan tus sen die oren zit. Onophoudelijk gaf Van Rij aan dat de be treffende gemeenten blij moesten zijn met de visie en de onbegrensde mogelijkheden die hen door hen] werden aangedragen. De hooghartigheid van Van Rij kende geen grenzen en hij was zozeer overtuigd van zijn eigen gelijk dat de mening van anderen er voor hem niet toe deed. Terwijl hij in ei gen gemeente toch voldoende infrastructu rele problemen zou kunnen oplossen. Probeer maar eens op een normale ma nier te parkeren in de binnenstad, of in een wijk als de Stevenshof. De middenstanders in de binnenstad zouden voor Van Rij pitti ge gesprekspartners kunnen zijn. Nee, me neer Van Rij, doe eerst maar eens uw eigen huiswerk en haal hier een voldoende voor en laat het dicteren van anderen - in dit ge val de omliggende gemeenten - gewoon achterwege. S.Y. Grondel, Leiden. Dit is nu echt weer een voor beeld van hoe de dames en he ren politici uit 'de grote stad' menen dat zij even de boel moeten regelen. Je ziet het bij alle grote steden: Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Eindhoven. Ook burgemeester Deetman van Den Haag heeft zo'n hou ding naar omliggende gemeen ten. Zo van 'ik begrijp jullie bezwaren, maar toch krijg ik lekker mijn zin'. Wethouder Van Rij van Lei den zou wat dit betreft een broer van Deetman kunnen zijn: dezelfde houding, dezelfde arrogantie, maar toch ook wel een goed bestuurder. Ik noem dat 'de arrogantie van de macht'. Het afschuwelijke van wet houder zijn in een 'grote stad' is dat je gaat zweven; je komt los van de grond. Zoveel macht werkt karaktervormend. Ze ver geten bijna wie hen heeft geko zen en namens wie ze iets mo gen zeggen. Ze vergeten bijna Anschluss De territoriale eis tot Anschli van de regiogemeenten aan Groot Leidsche Rijk, die de stuurders in de Breestraat n nen te kunnen stellen, getu van een arrogantie die duidel maakt dat sommige mens ei absoluut niets hebben gelede van de geschiedenis. Is er in Leiden geen straat naar Marinus van der Lubb^ei vernoemd? Rauw Een vreemd en naar het voorkomt ondoordacht vo stel. Het komt, net als die en me hagelstenen in Spanje, ra op het politieke dak vakken. Koos van Arkel (RPF/GF Alphen aan den R 0j Vooroordelen): Het plan Rijnstad van meente Leiden is het bewijs de vooroordelen die bij veel woners van omliggende meenten ten aanzien van de woners van de sleutelstad den.heersen, in elk geval op stuursniveau niet geheel on grond zijn. Prullenbak Eén grote stad? Blij te lezen alle gemeenten tegen de Lei plannen voor herindeling zij Peper was burgemeester Rotterdam en kreeg 't niet v elkaar. Rotterdam stond op achterste benen en wilde Wil hij het nu met Leiden omliggende gemeenten prc)v ren?! Iedere gemeente heeft zijr genheid en zijn specifieke blemen. Géén samenvoejj dus, wél goede samenwerktl Ik vind dat Leiden, dat de liggende gemeenten n heeft, wel erg hoog van de tc blaast. De problemen zu mijns inziens eerder toe dar nemen. Gooi die utopie ma; de prullenbak. Zonde Geboren en getogen in Lei vraag ik mij af. Waai' blijft den als universiteitsstad? Er lakenstad? Waar blijft Lei als de stad van dé Hortus B nicus? Waar blijft Leiden hofjesstad (uniek in de wert^ En waar blijft Leiden als 3 o berstad? De musea, de mooie grac en nog veel meer; dat is Lei De toerist komt naar Leide niet naar Rijnstad. Zonde de vele, vele uren van verg ren. Die kun je beter best; aan besturen. Efficiency Het Leidse voorstel venR, het, omwille van efficiency, mindering van de versnipp gemeentelijke bureaucratie zovoorts, om zo snel mof' gerealiseerd te worden. et wat ze eigenlijk nog binnen hun eigen gemeentegrenzen moe ten doen. De mening van de burger is in deze kennelijk niet meer relevant. Terwijl een refe rendum over dit onderwerp na tuurlijk uitkomst zou bieden. Verder is het plan Rijnstad gewoon een plan in een ander jasje om vliegveld Valkenburg in te pikken. Het staat natuur lijk heel democratich en nobel om van jezelf te zeggen dat Lei den dan maar wordt opgeheven en met anderen op te gaan in een nieuwe gemeente Rijnstad. Maar toch zal het centrum van de macht wederom in het oude Leiden komen te zitten. Nee, laat Leiden eerst maar zijn eigen stad goed op orde krijgen. Wij werken dan nog wel even door met het Samenwer kingsorgaan Duin- en Bollen streek, want daar wordt op al lerlei gebied al intensief samen gewerkt. L. Zwitser, Katwijk. Rijnstads ontz Het ontzet van Rijnstad! universiteit van Rijnstad? D Leiden in last. Ron Ruy Rijnstad uh... Le Arrogant Zoeterwoude let op uw zal beschouw het Rijnstadpla een verkapte poging van L( om toch zeggenschap te ki over de Grote Polder. We z f dan zien dat deze binne kortste keren wordt i bouwd, of het nu nodig niet. De grens van het Groene wordt ongemerkt opgeschi Het enige goede van het pl dat Leiden zichzelf opheft,^ kunnen ze ook niet meer rogant doen. Samenwerken is prima, niet ten koste van de klein meenten waar het bestuu^ goed functioneert. Peter A.H. Kl Zoeterw;

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 30