U De toekomst in de hand Transposia ontgroeit de kinderschoenen Ontdek het heelal Lacen op de snelweg Multi Media u p t 6 <§j> c TERDAG 29 JANUARI 2000 lw60 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT Palm V is mooi, maar vooral uiterst functioneel Hm e Verenigde Staten heeft een illegale race bestaan, reat American Road Race, rbij de deelnemers probeer- om dwars door het norma- irkeer heen een bestem ig zo snel mogelijk te berei- imet een flink opgevoerde onenauto. Het spreekt van dat de Amerikaanse High- Patrol zeer gespitst was op inrekenen van deze wegpi- i. Het ontsnappen aan de ie was dan ook een van de igingen van de race. Te- /oordig is het met alle con- vanuit de lucht vrijwel on- elijk geworden om langdu- legaal te gaan racen, dus de ebber moet het met een 28 rwieltje achter de PC doen. zo realistisch, maar wel der gevaarlijk voor de ra- -- en de medeweggebruikers |lolstrekt legaal. dex komt de eer toe om het eerst een dergelijk spel e PC te hebben uitge- ht. Inmiddels zijn we toe de derde versie van A2 Ra- Europa Tour geheten. Het is behoorlijk populair in rland, wellicht omdat de ïstreerde automobilist in dichtbevolkte land altijd ;en keer uit de band wil ngen op de zo door files ge- ei de vaderlandse snelwe- 11 Dit keer heeft het spel niets r met de A2 te maken, want »aat om de snelwegen in Hand en Duitsland. Er zijn lalve karakteristieke land- a ppen en gebouwen uit die en te zien. En het heeft wel pm tegen de Big Ben of te- 3ajtle Brandenburger Poort op Ksen. principe van A2 Racer is t veranderd: de coureur nt in een eenvoudige auto, l'9yo hard mogelijk en ver- I daarmee geld om een be- auto te kopen. Schadevrij n is belangrijk, maar bot en zijn soms niet te vermij- Jammer dat schade aan de auto's, afgezien van een afne mend percentage dat de status aangeeft, nog steeds niet te zien is. Wat dat betreft kan Davilex nog wel wat leren van de ma kers van Carmageddon. De be sturing en de wegligging zijn wel verbeterd. Het spel ziet er leuk en kleurig uit en het is nu ook mogelijk om een kortere weg te zoeken over ruig land schap, waardoor het allemaal nog wat pittiger wordt. De poli tie is nog steeds erg vriendelijk tegen ronduit misdadige wegpi- raten: een wegversperring staat meestal zo opgesteld dat je er botsend en duwend net langs kan. Stedenrace Pride Interactive uit Ede vond het tijd worden dat Davilex wat concurrentie kreeg en brengt nu zijn eigen versie van het fe nomeen snelwegscheuren, de Stedenrace, op de markt. De Stedenrace blijft in de Benelux en er kan uit 23 routes worden gekozen. Er kan tegen de klok worden gereden of tegen een concurrent. Vaak is het een kwestie van zo snel mogelijk een afslag halen. Ook bij de Ste denrace kan in het donker en bij slecht weer worden gereden. Maar over het algemeen is het spel toch wel van mindere klas se dan A2 Racer III. De auto's en het landschap zien er niet zo fraai uit en de besturing van de auto is wat minder prettig: je kijgt soms het idee dat je de weg bestuurt in plaats van de auto. Pluspunt is dat het spel ook op tragere computers nog wel goed draait. En de gratis ijs- krabber en het wegenkaartje die bij de Stedenrace zitten zijn natuurlijk altijd meegenomen. Min. systeemeisen A2 Racer II: Pentium 166,16 Mb Ram, Windows 95/98, 3D-kaart aanbe volen. Stedenrace: Pentium 166, 32 Mb Ram, Windos 95/98. Bei de spellen kosten 49,95 gulden. Beschikbaar gesteld door Davilex en Mind Multimedia. JAN VAN DER NAT Voor de meeste gebruikers is het een veredeld adresboekje, soms de vervanger van de nor male agenda en een enkele keer zelfs een elektronisch aante kenboekje. Organizers worden ze vaak genoemd, maar in de computerwereld zijn namen als handheld, palmtop of personal digital assistent (pda) gebruike lijker. De eenvoudigste uitvoe ringen kosten een paar tientjes en worden in toenemende ma te cadeau gegeven bij een abonnement op een blad of iets dergelijks. De functies zijn ech ter beperkt. Mijn eerste organi zer was niets meer dan een te- lefoonklappertje met als leuk extraatje een speakertje. Num mer opzoeken, het speakertje tegen de telefoonhoorn hou den, knopje indrukken en het nummer werd automatisch ge draaid. Het leek een revolutio naire uitvinding, maar wie de zakcomputers van nu ziet... De prijzen liggen dan ook wel iets anders. Voor een behoorlijk handheld (met toetsenbordje) of palmtop (invoer via scherm) ben je een bedrag kwijt van rond de duizend gulden. Maar...dan heb je ook wel iets (letterlijk) in handen. Wij test ten de afgelopen tijd de Palm V van 3Com, de nieuwste in Eu ropa verkrijgbare versie van het bedrijf dat al heel lang dergelijk apparaatjes op de markt brengt. Anderen hebben inmiddels ge tracht de kunst af te kijken en de Cassiopeia van Casio, de Ae ro van Compaq en de Jornada van HP vertonen dan ook op vallende gelijkenissen. Maar in de groep 'platte organizers' neemt Palm een unieke plaats in. Vooral omdat 3Com er geen toeters en bellen aan wil han gen, die alleen maar als lokker tjes dienen en nauwelijks func tioneel zijn. De toevoeging van een tekstverwerker is bijvoor beeld uiterst betrekkelijk. Voor het maken van langere teksten zijn palmtops niet echt ge schikt. Ook een kleurenscherm ontbreekt, omdat dat alleen maar mooi is, maar niets toe voegt. Minicomputertjes zijn echter vooral geschikt voor het maken van wat aantekeningen, een memo of een kort briefje. Tekst kan op de door zijn mooie be huizing chique ogende Palm V op twee manieren worden in gevoerd: met de zogenoemde styluspen via een 'toetsenbord- je' op het beeldscherm en handgeschreven. Dat laatste vereist wat oefening, want het apparaat herkent alleen een be paald handschrift, maar de ka rakters daarvan zijn simpel te leren. Een handheld of palmtop is vooral bedoeld voor onderweg en dus moet er een goede uit wisseling mogelijk zijn met de desktop-pc. De Palm V heeft die. Via het meegeleverde doc- kingstation (de 'craddle') zijn gegevens heel simpel uit te wis selen met de grote pc. Op die manier zijn ook via het internet allerlei extra programma's bin nen te halen. Van een simpel spelletje om de tijd te doden tot en met een kaartje van het me trosysteem van Parijs. Via een (overigens behoorlijk prijzig) modem kun je met de Palm V ook overal internetten en e-mailen. Dat lijken niet be paald toepassingen, die mas saal zullen worden gebruikt. Maar dat is een veronderstel ling die niet te onderbouwen is. In de computerwereld gaat al les zó snel, dat wat nu buitenis sig lijkt, morgen heel normaal kan zijn. Met de Palm V ben je in elk geval een stukje op die toekomst voorbereid. Prijs: 999 gulden. Informatie: 020-3469545 of www.palm.com Internet Hotspots Het is algemeen be kend dat Internet voor een belangrijk deel een erotisch karakter heeft. Het nieuwe blad Inter net Hotspots van uitgever Peter Mul ler springt daar gre tig op in. Het blad staat bol van (via chatboxen ontsta ne) relaties, erotiek en seks. Blikvanger van deze maand is zangeres/actrice Jennifer Lopez, de populairste vrouw op Internet op dit moment. Maar ook aandacht voor bij voorbeeld Marie Claire, een journa liste die een boek schreef over liefde op Internet. Handig is de speciale uitneembare webgids met 1350 adressen van websites. Dat zijn overigens niet alleen adressen van erotische websites: het gaat over de meest uiteenlopende onderwerpen. Internet Hotspots kost 6,95 gulden en ligt in iedere kiosk. FRANK BUURMAN Iedereen die tijdens een onbe wolkte nacht naar de lucht heeft gekeken zal zich wel eens hebben afgevraagd hoe het zou zijn om een ontdekkingstocht te maken langs al die mysteri euze sterren. Helaas is dat al leen mogelijk in Star Trek, Star Wars of vergelijkbare science fiction-avonturen, of meer seri eus via een sterrenkundige pro gramma op de computer. As- tronomieprogramma's zijn er in diverse soorten. Sommigen zijn heel toegankelijk en een voudig in het gebruik, zoals Skywatching, andere zijn bijna wetenschappelijk, zoals Red Shift en Sterrenkunde A-Z. Red Shift van softwarehuis Ma- ris Multimedia is nog steeds het beste wat er momenteel op de markt is. Deel III is al een tijdje uit, maar wordt door uitgeverij Academie Service nu in een Ne derlandstalige versie op de markt gebracht. Maris laat zien dat je soms taaie wetenschap pelijke kost op een aantrekkelij ke manier op de computer kan weergeven. Red Shift behandelt sterrenkunde zeer serieus, maar heeft het allemaal zo fraai ver pakt met animaties en uitge kiende menu's dat het een ple zier wordt om met het pro gramma te werkqn. Het gebruik van het planetari umgedeelte is zeer simpel. Met speels gemak projecteert de ge bruiker allerlei sterrenkaarten op het scherm, nadat is geko zen voor de locatie van de waarnemer. Wie dus het ster renbeeld Zuiderkruis wil zien gaat op het Zuidelijke Halfrond staan. Dat je ook kan kiezen in welk jaar je de sterrenbeelden en as tronomische verschijn selen wil zien (bijvoor beeld in het jaar 0, de geboorte van Christus) is niet ongewoon, wel dat je zelf video's kan gaan maken van je rei zen door ruimte en tijd. Zo kan je een video maken van een zonsverduiste ring in het begin van onze jaar telling. Die was zo indrukwek kend voor de twee legers die op een antiek slagveld tegenover elkaar stonden dat ze besloten de strijd te staken. Red Shift III bevat diverse inter actieve rondleidingen: een reis door het zonnestelsel, een tocht door de diepe ruimte, en een zoektocht naar buitenaards le ven. Verder aandacht voor ont wikkelingen in de ruimtevaart. Zo is ook de recente tocht van de Marsverkenner Pathfinder opgenomen. Daarnaast bevat het programma ook een com plete encyclopedie: alle begrip pen uit de astronomie of bij voorbeeld namen van sterren kunnen met bijbehorende illu straties worden opgezocht. Spectrum Het is voor andere bedrijven niet eenvoudig om iets op de markt te brengen dat de klasse van Red Shift benadert. Ster renkunde A-Z van Spectrum Software is in feite een pure en cyclopedie: een verzameling van begrippen met illustraties, door journalist Govert Schilling bij elkaar gebracht. Het aspect multimedia is wat onderbelicht, Creative en Apple want het aantal animaties is be perkt. Ook ontbreekt een plane tariumgedeelte: het is wel mo gelijk een kaartje van een ster renbeeld op te roepen, maar dat lijkt gebaseerd op een echte foto van de nachtelijke hemel en zo'n kaartje is te donker om er veel mee te kunnen begin nen. Sterrenkunde A-Z biedt wel een prima database, met veel infor matie die onderling verbonden is met hyperlinks. Wie belang stelling heeft voor pure astro nomische informatie kan met het relatief goedkope program ma prima uit de voeten. Wie de nachtelijke hemel wil bestude ren is echter beter uit met Sky watching, dat perfect is voor beginners, of het geavanceerde Red Shift III. Min. systeemeisen: Beide pro gramma's werken goed op een Pentium met 16 Mb Ram onder Windows 95/98. Red Shift III kost 119,95 gulden en Sterrenkunde A-Z kost 42,95 gulden. Beschik baar gesteld door Academie Servi ce en het Spectrum. Het bedrijf Creative Labs. bekend van de Soundblaster geluids kaart en vele andere multimediale toevoegingen voor de PC, gaat zich voor het eerst in zijn bestaan op de Apple richten: met name de nieuwe iMac en G-serie. De populariteit van de nieu we gekleurde Apples heeft daar alles mee te maken. Zo zal de Soundblaster Live! geluidskaart, een nieuwe standaard voor de digitale muziek, in een iMac-uitvoering op de markt worden ge bracht. De apparaten van Creative Labs die voor de USB-poort geschikt zijn, zoals webcamera's, zullen voor de Apple worden aangepast. De iMac beschikt net zoals de moderne PC's over USB-poorten. Informatie: www.creative.com Babylon in nieuwe versie Het populaire Israëlische vertaalprogramma Babylon is onlangs in een nieuwe versie verschenen. Zoals gebruikelijk bij nieuwe versies is het programma weer verder verbeterd. Behalve het vertalen van Engelse woorden op websites naar allerlei andere talen, waaronder Nederlands, kan Babyion nu bijvoorbeeld ook razendsnel allerlei valuta omrekenen. Daarbij wordt gebruik ge maakt van de meest actuele wisselkoersen, mits het programma on-line wordt gebruikt, of in het geval dat de software regelma tig wordt opgefrist, iets dat overigens vrijwel automatisch ge schiedt. Het nieuwste Babylon is nog steeds helemaal gratis en kan worden opgehaald op Internet, www.babylon.com Griezelen met F13 De Amerikaan Stephen King is de onbewiste koning van het horror-genre. Over zijn kwaliteiten kun je twisten, maar hij is veruit de best verkochte auteur van griezelverhalen. Zijn nieuw ste boek heet F13 en legt een directe connectie met computers. F13 is een functieknop die op de PC niet bestaat (op de Apple overigens wel). King gaat ervan uit dat het onbedoelde gebruik van deze geheimzinnige knop leidt tot allerlei verschrikkingen voor de computergebruiker. Een zekere Dink Eamshaw is daar verantwoordelijk voor. Om een voorproefje te geven zijn bij het boek allerlei spelletjes gevoegd, waarin kakkerlakken, piranha's, zombies en andere griezels een belangrijke rol spelen. Wie stalen zenuwen heeft kan een kijkje nemen op www.frightware.com Belgisch bedrijf richt zich nu ook op volwassenen N Ie naam Transposia hoort, nmiddellijk een verbin- naar computerprogram voor kinderen. Het Belgi- bedrijf maakt al een aantal furore met toppers als li Fish, Putt-Putt en Blinky inds enige tijd richt men n Gent echter ook op ou- doelgroepen. Bijvoorbeeld elbare scholieren met de Edison. De nieuwste loot e boom wordt gevormd een programmagroep on- e naam Familiespel. Twee yen daarvan liggen inmid- n de winkel: Quizzy 2 en inde van Europa. Twee zen dat Transposia vol wassen is geworden. De titel van het eerste program ma komt wellicht wat vreemd over, want als dit tot een nieu we reeks behoort, waar is dan in vredesnaam Quizzy 1? Wel, de verklaring is heel simpel: die is er ooit geweest, maar werd niet uitgebracht door Transpo sia, maar in 1995 al door Area Production. De naam verklapt natuurlijk alles van de inhoud: een multimediale quiz. En die is bepaald niet eenvoudig. Ze ker niet voor Nederlanders. De vragen zijn namelijk voor een niet onbelangrijk deel geënt op Vlaanderen en zeker op litera- tuurgebied zullen veel 'Noor derlingen' erg veel moeite heb ben met de vragen. Bovendien blijkt de bedenker van veel vra gen een fanatiek liefhebber van stripverhalen, want om de ha verklap kom je een opgave te gen, waarbij de titel van een be paald album moet worden ge geven. Vrijwel zonder uitzonde ring zijn die stripboeken af komstig uit de stallen van Willy Vandersteen en consorten en aangezien de kennis daarvan bij de gemiddelde Nederlander niet veel verder reikt dan Suske Wiske, kun je die vragen beter overslaan. Op meer punten is het schijfje niet zo geschikt voor de Neder landse markt, maar omdat niet alle vragen beantwoord hoeven te worden om een ronde verder te kunnen komen is het vaak toch wel te doen. Bij de ant woorden reageert het program ma volgens zeggen in veel ge vallen op 'het klinkt als...', waarbij een vrijwel goed ant woord met bijvoorbeeld een foute spelling (kwis in plaats van quiz) wordt goedgerekend. Maar we kwamen ook situaties tegen, waarin een goed ant woord werd afgekeurd om een wel heel flauwe reden. Zo gaven we een keer het antwoord 'House of the Rising Sun' (het nummer van The Animals) en werd dat afgekeurd, omdat het 'THE House of the Rising Sun' moest zijn. Dat is dus wel heel kinderachtig... Europa De Ronde van Europa is een to taal ander programma, al zit er ook veel 'quizzerigs' in. Het is echter een van de meest veelzij dige programma's, die sinds lange tijd in het genre 'voor alle leeftijden' verschenen. Behalve een quiz met soms simpele multiple-choice vragen, soms opdrachten op tijd, is het ook een adventure, zitten er behen digheidsspelletjes in en is het op vele fronten zeer educatief. Wij Nederlanders kunnen na melijk nog heel wat leren van de Vlamingen. Want u zult bij de groenteboer hier niet krijgen wat u hebben wilt, als u om een alligatorpeer vraagt. Tenzij de man De Ronde van Europa kent en weet dat het om een avocado gaat... Van orgine is het een Zweeds spel, dat in het land van her komst onder de naam 'Back packer' zeer populair is. De naam 'Backpacker' maakt veel duidelijk. Je trekt als het ware met een rugzak door Europa en moet overal zelf voor zorgen. Je krijgt wat startgeld en daar moet je het mee doen. Kom je tekort, dan moet je een baantje zoeken of een gekocht souvenir elders weer verkopen en liefst met winst. Reizen doe je op een manier die het budget toelaat: per bus, boot, vliegtuig, trein. Een leuk onderdeel is de moge lijkheid om je eigen steden toe te voegen aan de 41 bestaande. Met eigen foto's en aan de hand van een eenvoudige inter face is een stad of een dorp toe te voegen. Binnenkort opent Transposia een speciale websi te, waarop eigen plaatsen kun nen worden aangeboden en worden gedownload. Als dat gaat lopen kan De Ronde van Europa voortdurend worden ververst en blijft het leuk om te spelen. Min. systeemeisen: PC 486 DX 66Mhz of Mcintosh 68040, sys teem 7.1, 20 Mb vrije ruimte op de harde schijf, Windows 95 of hoger. Prijzen: Quizzy 2 34,90 gulden en Ronde van Europa 59,90 gulden. voordraadsel ZONTAAL: 1. Waterkering; 5. ten opzichte van; 7. soort kleding; ide lengtemaat; 12. dwaas; 14. bezittelijk vnw.; 15. kleine wig; eer in Canada; 19. voegwoord; 20. muzieknoot; 21. International ïffic Association; 23. deel van een boom; 25. thans; 26. Chinese /aar; 28. Frans lidwoord; 31. rarekiek; 33. vod; 34. Palestijnse dings-organisatie. ICAAL: 2. Keurmerk; 3. hoofd; 4. Griekse zuilengang; insoort; 6. voorzetsel; 8. meerling; 9. wie zwemt; ïgspeelplaat; 12. rivier in Thailand; 13. rivier in de Ardennen; ilgewas; 16. een beetje; 18. mollgngang; 22. uitroep van pijn; iwoord; 27. schrijfvloeistof; 29. afgunst; 30. ratelpopulier; iksterm; 32. buisverlichting, ising van vrijdag: Dntaal: 1Bezems; 4. Saturnus; 6. wals; 8. doek; 9. speelveld, aal: 1. Bas; 2. zetel; 3. Mars; 5. steels; 6. wesp; 7. soes; 8. dove. Z£&, f&U£P£L, Ivoeso J£ MXVT IriA/v Al-PAT Z/rZeSEAJ jP ÉT Jfe V f A/01S, £&&.'J*ré£Z£tU> j ZfT/*r I w'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27