Dorpen naaif Kamer voor vliegkamp Duin Bollenstreek De Keiebijters voor drie jaar onder dak Michelinprijs voor mangerie Zegers Justitie eist celstraf tegen drugsdealers SPRINGTIJ Dertig maanden celstraf geër wegens misbruik stiefdochter Rechter wijst vordering schilder t< Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 ZATERDAG 29 JANUARI 2000 Conducteur bedreigd in Voorhout voorhout De politie heeft gisteren een 30-jarige Rotterdam mer aangehouden omdat hij een treinconducteur met een mes zou hebben bedreigd. Dat gebeurde in een treinstel dat op dat moment stilstond bij station Voorhout. De man maakte in de coupé veel stennis en vernielde het meubilair, totdat hij dooi agenten werd overmeesterd. De conducteur bleef ongedeerd. Het motief van de man is nog niet bekend. Hij is overgedragen aan de spoorwegpolitie. Als gevolg van de arrestatie van de Rot terdammer liep de trein, vanuit Haarlem richting Leiden, ver traging op. Onderscheidingen voor brandweerman rijnsburg Rijnsburger C. van der Kwaak is 25 jaar actief bij de plaatselijke vrijwillige brandweer. Gisteravond kreeg hij voor zijn verdiensten het verzilverd brandweerkruis opgespeld door burgemeester Van der Lee. De voorzitter van de brandweerver eniging heeft hem op dezelfde, jaarlijkse, brandweeravond de gouden daspeld uitgereikt. Acht spuitgasten mochten verschil lende diploma's in ontvangst nemen. Katwijkse Oranjestichting zoekt ideeën katwuk De gemeente Katwijk en de Oranjeverenigingen Kat wijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn hebben zich verenigd in de stichting 'Katwijk en Oranje 2000. De stichting neemt de or ganisatie van de festiviteiten rond de komst van de koninklijke familie naar Katwijk op 29 april voor zijn rekening. De eerste ac tie van 'Katwijk en Oranje 2000' is het openen van-een ideeën bus. Tips en suggesties kunnen worden opgestuurd naar: Stich ting Katwijk en Oranje 2000, postbus 408, 2220 AK Katwijk of naaf a.glasbergen@hccnet.nl. Het stichtingsbestuur is ook op zoek naar informatie voor de krant met bijzonderheden over Katwijk en het koningshuis die voor het bezoek van de koningin wordt uitgegeven. Maandag hoorzitting over Defensienota Katwijk, Valkenburg en Wassenaar sturen maandag zware delegatie naar Den Haag om in de Tweede Karint opnieuw te pleiten voor het openhouden van mari- vliegkamp Valkenburg. De drie doen dat tijdens <m hoorzitting over de Defensienota 2000. Een kleine me iz derheid van de Kamer is voorstander van sluiting van vliegkamp ten behoeve van woningbouw. Koks werken in de keuken van mangerie Zegers druk aan de voorbereiding van de maaltijden. foto mark lamers noordwijkerhout» MONIQUE WITTEMAN De toekomst van carnavalsver eniging De Keiebijters uit Noordwijkerhout ziet er weer wat gunstiger uit, nu ze de be schikking heeft gekregen over een nieuw onderkomen op het terrein van St. Bavo. Het pand Sprokkelenburg behoort voor de komende drie jaar toe aan De Keiebijters. Wat er daarna gaat gebeuren, is niet duidelijk. Immers ook Sprokkelenburg staat - als zo veel panden van het psychiatrisch ziekenhuis - op de nominatie om gesloopt te worden. Aad Duivenvoorden en John van Steijn van de carnavalsver eniging zijn opgelucht. ,,Het is een spannende tijd geweest voor ons. Ons oude onderko men, het gebouw Tarcisius is inmiddels tegen de vlakte ge gaan. Wel hebben we veel spul len weg moeten gooien en dat is jammer geweest. Met het aanstaande carnaval zal blijken of we voldoende hebben, over gehouden." In ieder geval zullen De Keie bijters de komende drie jaar 'gewoon' carnaval kunnen vie ren. Een volgend probleem ligt dan echter alweer op de loer, want de Rijngeest Groep (stich ting Langeveld, centrum voor psychiatrie) is zo druk bezig met verhuizen, dat het daarna de vraag is of er voldoende pati ënten overblijven op de locaties in Noordwijkerhout en Noord- wijk. ,,Voor hen vieren we hoofd zakelijk de feesten. Overigens blijven de mensen van de stich ting Bollenstreek wel in het dorp. Zoals het er nu naar uit ziet, hebben we dit jaar zo'n vijfhonderd tot zeshonderd car navalsvierders. Vroeger waren dat er wel 1.800," herinnert Duivenvoorden zich. Overigens laten De Keiebij ters zich daardoor niet afschrik ken. ,,Als er in de nabije toe komst te weinig mensen over blijven om in de feesthal in Noordwijkerhout te carna vallen, dan trekken wij ook de streek in bijvoorbeeld naar Oegstgeest. Want ons hoofd doel blijft: feest maken met en voor de bewoners van de zie kenhuizen." Op dit moment zijn De Keie bijters al weer heel druk bezig met de voorbereidingen van het grote feest, dat begin maart ge houden wqrdt. De wagen voor de optocht wordt gebouwd, ve len zijn druk bezig met het ma ken van de zaalversieringen en de draaimolen wordt voor de speciale kindermiddag weer in gereedheid gebracht. Ook zul len binnenkort weer acht men sen plaatsnemen achter hun naaimachine, om de achthon derd carnavalskranten letterlijk in elkaar te naaien. ,,Dat klinkt best raar, maar de kranten zit ten dan wel muurvast in el kaar," zegt Van Steijn. NOORDWUKERHOUT» WIM VAN WANROOY Mangerie Zegers stijgt verder op de Michelinladder. Het Noordwijkerhoutse restaurant van eigenaar Arjan Houwaart kreeg gisteren als eerste in de Bollenstreek een zogenaamde Bib Gourmand. Een prijs voor restaurants die de prijs en de kwaliteit 'verbazingwekkend' op elkaar af weten te stemmen. Zegers was een van de achttien nieuwkomers die tot deze orde in Nederland mogen worden gerekend. Daarmee komt het totaal met een Bib onderscheiden Hol landse restaurants op zeventig. „We zijn ontzettend verrast, maar wel erg trots", reageert Houwaart op de uitverkiezing. „Dit is een erkenning voor twintig jaar hard werken. Het is ook een stimulans om gemoti veerd te blijven. Je zou het een mijlpaal kunnen noemen." De mangerie-eigenaar brengt in herinnering hoe hij met zijn bedrijf zeven jaar geleden een nieuwe koers zocht. „Twee jaar geleden werden we als lid toe gelaten tot Eurotoques, een ver eniging die onder meer staat voor eerlijke, verse producten, het aanbieden van streekge- rechten, promoten van seizoe nen. Toen wisten we dat we op de goede weg zaten. We heb ben vervolgens een goede jon gen in de bediening genomen en een extra kok in de keuken. Vanaf dat moment was ons streven zo'n Bib te krijgen. Gastvrijheid en een goede prijs- kwaliteitsverhouding staan bij ons hoog in het vaandel. Wij vinden dat heel belangrijk in de horeca. We hadden al twee be- stekjes in de Michelingids, maar dit is natuurlijk fantas tisch." Zegers, dat vier koks heeft en drie man in de bediening, weet dat in de directe omgeving al leen De Moerbei in Oegstgeest en De Geleerde Man in Benne- broek op gelijke hoogte staat. Het restaurant kreeg al eerder onderscheidingen. Twee jaar geleden werd het uitgeroepen tot 'Leerbedrijf van het Jaar', onder meer omdat er leerlingen aangenomen worden op basis van karakter en niet alleen op vakkennis. Eigen initiatief en inzet worden in Noordwijker hout hoog geprezen. Op de jaarlijkse Horecavabeurs won Zegers in 1992 een zilveren vork, een prijs in de categorie toeristenmenu. De nu gewonnen Bib Gour mand werd acht jaar geleden door Michelin geïntroduceerd. DEN HAAG/HILLEGOM ROB ONDERWATER De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren twee jaar celstraf geëist tegen een 44-jarige Hillegommer voor de handel in verdovende middelen. De man, die in alle toonaarden ontkende, was daarover hoogst verbaasd. De officier irriteerde zich daaraan. „Ook al ontkent u alles, ik zie geen aanleiding om voorwaar delijke straf te eisen." Een andere Hille gommer (29) bekende de handel in cocaïne wel en hoorde twaalf maanden eisen, waar van zes maanden voorwaardelijk. Net als de officier kon rechter R. Eiker bout niet geloven dat de 44-jarige Hille gommer bleef ontkennen. Diverse getuigen verklaarden dat hij de man was bij wie de verdovende middelen konden worden ge kocht. Ook luisterde de politie zijn telefoon af. Ook hieruit bleek dat er sprake was van handel in drugs. Dat gebeurde in en rond Hillegom. De 44-jarige had een klantenkring van onge veer dertig personen. Diezelfde personen wezen aan de hand van een foto de man aan als de dealer in cocaïne. „Waarom zeg gen die mensen dat", vroeg de rechter zich af. Advocaat J. van Vulpen zette vraagtekens bij het onderzoek van de politie. Volgens hem zijn er geen eigen waarnemingen van de politie, maar slechts aanwijzingen.' In de zaak van de 29-jarige Hillegommer lagen de zaken een stuk duidelijker. De ver dachte gaf toe in drugs te hebben gehan deld. Hijzelf verklaarde niet langer dan twee maanden, de officier dacht aan drie jaar. De aanklager kon dat echter moeilijk hardmaken, er was alleen een verklaring van een getuige, die zei drie jaar geleden drugs van de Hillegommer te hebben'ge kocht. Wat wel bewezen kon worden was han del in verdovendende middelen tussen 1 oktober '98 en 20 oktober '99. De politie heeft dat kunnen vaststellen door de tele foon af te luisteren. De jongste verdachte dealde in dezelfde groep als de 44-jarige Hillegommer. De twee kennen elkaar, ze voerden telefoonge sprekken met elkaar. Uitspraak over veertien dagen. DEN HAAG HANS JACOBS HAAGS REDACTEUR Burgemeester Van Wouwe van Katwijk doet in gezelschap van de Wassenaarse wethouders Klooster en Vriesendorp-Dutilh en wethouder Van der Nagel van Valkenburg, een poging de Kamercommissie voor Defensie op andere gedachten te bren gen. „Ze zijn een opvallende buitenstaander tussen de Ne derlandse Officierenvereniging, de vredesbeweging en Pax Christi", merkt GroenLinks-Ka- merlid Harrewijn bij voorbaat dan ook op. „Het is niet onre delijk dat ze voor hun belangen opkomen", oordeelt D66-Ka- merlid Ravestein over het ver zoek om spreektijd. Harrewijn valt haar bij. „Het is moedig dat ze het proberen, maar ze moeten wel met een heel sterk verhaal komen willen ze een deukje twijfel in ons standpunt veroorzaken," waar schuwt hij voor te veel optimis me. „Er zijn bouwlocaties no dig in de regio. Valkenburg is daarvoor het meest geschikt. Maak daar maar een groene wijk van, daar heb je meer aan dan de 'open ruimte' van een vliegveld dat verder niet toe- gankelijk is", aldus Harrewijn. D66, SP en PvdA denken daar ook zo over. „Wij zijn voor op heffing van de marinelucht vaartdienst en sluiting van Val kenburg. De taken van de MLD kunnen worden ondergebracht bij de luchtmacht. Verhuizing naar Woensdrecht of Eindho ven ligt dus voor de hand", zegt PvdA-woordvoerder Zijlstra. „Maar er is natuurlijk niks mis met hun komst", vindt het Ka merlid. Collega Stellingwerf (RPF) verwacht echter dat de boodschap 'in het licht van de andere zaken' die aan de orde komen 'niet veel aandacht zal krijgen'. De Defensienota gaat toch vooral over de toekomst van de gehele krijgsmacht en niet specifiek over Valkenburg. Stellingwerf heeft zelf voorge steld de MLD te verplaatsen naar Leeuwarden. Voor het vliegveld kiest hij voor 'weinig huizen, veel groen'. CDA-woordvoerder Van der Knaap meent dat Woensdrecht een goed alternatief is voor Val kenburg, maar zijn partij neemt Sluiten Valkenbur kost half miljard DEN HAAG ANP Sluiting van het marinevli r: kamp Valkenburg kost tus: a< de 300 en 500 miljoen g den. Dat is de prijs van nieuw vliegveld dat no zou zijn voor de zeven Ori< patrouillevliegtuigen die opereren vanaf Valkenbir Dat schrijft minister De G z' ve in antwoord op Kamerv gen over zijn Defensienota u In de kosten voor i nieuwe vliegbasis is grondaankoop van een bied van 300 hectare nog i inbegrepen. Het bedrag 1 tussen de 300 en 500 miljc"( gulden gaat volledig op infrastructuur als een stie baan, hangars, verkeerstor c gebouwen, magazijnen overige infrastructuur v de Groep Maritieme Patro levliegtuigen. als enige nog geen stand] ,5 in. Van Wou we kan bij zijm tijgenoten dus nog wat dingswerk verrichten. Van Knaap gunt Leiden bouwgr maar liever niet ten koste CDA-kiezers in de kuststrei Zoeterwoude. „Ten noo van Leiden zie ik alleen n grasland, misschien is dat: mogelijkheid", aldus VaniNl Knaap, die wacht op een beDts van het kabinet alvorens zér; kiezen. Alleen VVD-Kamerlid ihc den Doel schaart zich bij vl baat achter het pleidooi f Katwijk c.s. „Wij delen he- zichtspunt van Defensie en tegen sluitiing. Ik wil niet uitlopen op wat de gemeei gaan zeggen, maar als ze al; valshoek kiezen dat het ab veld daar uitstekend ligt, ij goede buffer vormt tussenl den en Den Haag en zorgt I werkgelegenheid, dan ka me best voorstellen dat zf hier onder de aandacht 1 brengen", meent Van den I -fit Bij een nieuw millennium horen mijmeringen over toekomstmuziek, brede digitale snelwegen en de nieuwste technologische snufjes. In Valkenburg hebben ze besloten het niet bij mijmeren alleen te laten. De inwoners van het rustige dorpje werden in de eerste maand van 2000 door hun bankdirecteur aan de haren de 21ste eeuw binnengesleurd. De Rabobank plaatst de eerste pinautomaat in Valkenburg. 'Pinnen', dat was voor de Valkenburger vroeger even naar het strand rijden om de juiste schelpen te jutten. Maar vanaf 2 februari is in het plaatselijke bankfiliaal vierentwintig uur per dag, zeven dagen in de week knisperend papiergeld te krijgen. Een gewaagde sprong in de 21ste eeuw en slim gevonden, moesten ze ook in het raadhuis toegeven. De gemeente kon natuurlijk niet achterblijven: een dag later al kwam de mededeling dal de wijk Veldzicht op natuurstroom aangesloten gaat worden. Een pinautomaat én elektriciteit, ze weten van geen ophouden, die Valkenburgers. Een deel van de dorpse charme gaat natuurlijk wel verloren, zo. Niet langer bij de groenteboer een kip ruilen voor tien kroppen sla, geen handgeknoopte kleedjes meer wisselen tegen flessen melk en Heeft iemand er wel aan gedacht wat het kost om op alle borden de naam Leiden door Rijnstad te vervan gen? Op de begroting van een dorp als Valkenburg hakt dat er aardig in. foto frans roomer pakken vla, maar gewoon, pasje erdoor en pincode intikken. En geen gehannes met dikke pakken girokaarten tijdens de bingo in De Terp. Alleen de bank zelf haalt zich waarschijnlijk meer werk op de hals dan gedacht. Want wie van de Valkenburgse Rabobank- klanten kan zich nog herinneren welke viercijferige combinatie ze in een grijs verleden bij hun pasje kregen meegeleverd? Apk Weinig vernederingen blijven Koos Smit dit jaar bespaard. Eerst regelden vijf raadsleden op een achternamiddag wat de Noordwijkse onderwijswethouder in negen maanden niet was gelukt: een noodlokaal voor De Duinpieper. Vervolgens kondigde burgemeester Hans van der Sluijs aan hoogstpersoonlijk tot 1 maart te gaan onderzoeken wat er in de Noordwijkse schoolstrijd allemaal is fout gegaan. En afgelopen week kreeg Koos van voormalig partijgenoot Peter van Bockhove vanwege dezelfde kwestie een motie van afkeuring aan de broek. Een motie van afkeuring houdt meestal niet meer in dan de boodschap: nooit meer doen. Het mikpunt zegt 'sorry, ik zal het nooit meer doen' en klaar is-ie. Je wordt in de politiek niet afgekeurd zoals je door een verzekeringsarts wordt afgekeurd. Of hooguit voor vijf procent. Maar in dit geval, zo bleek uit de toelichting van Van Bockhove, moet Koos wel degelijk op zijn tellen passen. De motie is voorlopig aangehouden, maar Peter sprak veelbetekenende woorden tegen Koos. 'Zie het maar als een herkansing. Mijn auto kwam ook pas de tweede keer door de apk.' Het klonk bemoedigend, maar je zag Koos toch even slikken. Want opeens kreeg het woord afkeuring een heel andere lading. Je zult al in je tweede jaar als wethouder naar de keuring moeten die eigenlijk voor oude exemplaren is. En nog erger: Je zult als wethouder met de auto van Peter van Bockhove worden vergeleken. En dan te bedenken dat daarvan alle versnellingen het nog deden, de ramen gewoon open konden en hij altijd ruim op tijd richting aangaf. Je hebt nog een maand om te sleutelen, Koos. Maar het is een korte maand! ERIC DE JAGER en JOB DE KRUIFF DEN HAAG/KATWUK ROB ONDERWATER Het openbaar ministerie heeft gisteren dertig maanden on voorwaardelijke gevangenis straf geëist tegen een 55-jarige Katwijker voor het jarenlang verkrachten van zijn stiefdoch ter. De man had vanaf 1992 tot eind vorig jaar twee tot drie keer per week gemeenschap met de dochter van zijn tweede echtgenote. De praktijken van de Katwij ker kwamen aan het licht toen zijn eigen dochter naar de poli tie stapte en haar vader, be schuldigde van ontucht. Die zaak was echter al verjaard. Ook sprak zij het vermoeden uit dat de man haar stiefzusje mis bruikte. Onderzoek bevestigde de lezing van de dochter. De Katwijker verklaarde in eerste instantie dat het initiatief van de stiefdochter was uitge gaan, maar de rechter geloofde dat niet. Schoorvoetend gaf hij uiteindelijk toe dat hij haar on der druk had gezet. Later be taalde hij zijn stiefdochter, die toen zelf al moeder was, voor haar diensten. Ze had schuld vanwege drie paarden, die haar veel geld kostten. De man dreigde de dieren naar het slachthuis te brengen als zij niet meewerkte aan de vrijpar tijen. De Katwijker ontkende die aantijging. De moeder van het meisje had al die jaren niets in de ga ten. Zij verbleef geregeld in een kliniek, w aardoor de mai spel had. En als de vrouw thuis was., wachtte hij t( sliep voordat hij met zijn dochter gemeenschap had keer snaplie de vrouw hen. De Kafijvijker vluchtte eil dagen heit huis uit. Toen h4 rugkwam beloofde hij het i je nooit meer aan te r Maar de man ging op de H voet verdier, totdat zijn do naar de politie stapte. „Ik blij dat ze het heeft gei want anders hadden er ve gere dingen kunnen gebeu zei de Katwijker, die vooi gedrag e en dagbehandelin De rechter doet over vei dagen u itspraak. DEN HAAG/NOORDWU K PERSBUREAU CERBERUS Het duo mevrouw M. van der Poel en D. Meijer uit Oegstgeest is gisteren in kort geding bij de Haagse rechtbank veroordeeld tot betaling van 448.717 gulden aan Admiraal Schilders uit Noordwijk. De schuld heeft betrekking op de vennootschap Le Tre Buchet in Voorschoten waarvan mevrouw Van der Poel bestuurder is. Van der Poel en Meijer hebben zich in februari 1996 als privépersoon hoofdelijk borg gesteld voor de schulden van Le Tre Buchet. Admiraal Schilders stapte naar de rechter om dat zij geld wilde zien. Het schildersbedrijf was er achter gekomen dat Van der Poel onlangs haar woning heeft verkocht rnet een netto opbr van ruim een half miljo en gulden. Van dei en Meijer wilden de vordering van Admiraa eb betalen omdat zij zegge-n dat de opbrengsl0Qn' het huis over meer schuldeisers verdeeld ,0li( worden. Advocaat mir. M. Aukema var Noordwijkse bedrijf beschuldigde Meijer - door 'list en bedrog' aan de vordering te onttrekken. Tijdens het kort geding bood Admiraa schikking aan. Meijer bleek echter niet te murwen en zei de procedures te willen voo ten. „Het is absoluut n iet zo dat ik er vando - met het geld." Hij word echter door reel Willink terechtgewezen. ,,U laat het er ma aankomen"

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20