Provincie: zand winnen in Rode Polder Rijn Veenstreek Laatste kruidenier Aarlanderveen dreigt te stoppen Nieuwe woonwijk voor Leimuiden ieu we parkeerautomaten in inkelcentrum De Ridderhof Ontwikkeling kassengebied in Hazerswoude vertraagd Personeel gaat onzekere tijd Statenleden naar Alphen Meer passagiers in buurtbus - MERDAC 29 JANUARI 2000 19 Ook CDA Rijnwoude voor windmolens Alkemade voelt zich overdonderd door plannen junwoude Het CDA in Rijnwoude kan leven met windmolens n de gemeente. De andere fracties hadden hetzelfde standpunt inkele weken geleden tijdens de commissievergadering al be kendgemaakt. Het CDA onthield zich toen van stemming, om- lat de fractie eerst de leden wilde raadplegen. Tijdens de raads- ergadering deze week maakte fractievoorzitter Démoed alsnog iet CDA-standpunt bekend. Inmiddels liggen er al plannen uljoor in totaakelf windmolens ten z„uiden van rijksweg 11. Of die W|aar mogen komen wat de maximale hoogte zal zijn, besluit de aad in een later stadium. a ïeen drempel op de Geerweg unwoude De Geerweg in Benthuizen krijgt geen drempel. Een rappe raadsmeerderheid van de SGP/RPF, het CDA en de PvdA P' temde tegen het voorstel van burgemeester en wethouders, imdat zij een drempel overbodig vindt. Het college wilde er wel en snelheidsremmer om zo het sluipverkeer te ontmoedigen. 'ijdens de vorige raadsvergadering staakten de stemmen. itelende glazenwasser krijgt werkstraf z( en haag/ter aar Een glazenwasser die bijna 2000 gulden stal j2 it de slaapkamer van een klant in Ter Aar, heeft gisteren bij de laagse politierechter een taakstraf van honderd uur plus een ïaand voorwaardelijke celstraf gekregen. De 24-jarige Hage- aar bekende dat hij op 18 augustus 1998 de verleiding niet had m unnen weerstaan toen hij het slaapkamerraam aan het Kievits- 59 ad aan het wassen was. Via zijn ladder klom hij het op dat mo- ïent verlaten huis in en maakte 1850 gulden buit. Tien dagen iter werd hij gearresteerd nadat een collega zijn mond voorbij p" ad gepraat. De glazenwasser kon direct een andere baan zoe ken, zonder dat hij voor de maand augustus uitbetaald kreeg. an dat ingehouden loon betaalde zijn oude baas de schade ^Jan de gedupeerde vrouw in Ter Aar terug. Dat gold voor poli tierechter M. Houben als verzachtende omstandigheid, maar ejt fficier van justitie N. Boersma had geen goed woord voor de n erdachte over: ,,Dit drukt een stempel op het beroep van gla- enwasser. Dat neem ik je extra kwalijk." Zij eiste drie maanden nverwaardelijke celstraf. De gemeente Alkemade voelt zich overdonderd door nieuwe plannen van de provincie voor zandwinning in de Rode Polder bij Oud Ade. In dat geval kan er een re creatiepias komen. Voor het onderzoek daarnaar roept de provincie binnenkort een projectgroep in het leven. Ook de Vereniging Agrarisch Natuurbeheer voor het Adegebied (Vanade) acht het initiatief van Zuid-Holland in strijd met eerdere afspraken. bestaan al sinds 1993. Toen be dachten diverse wethouders uit de Leidse regio dat zo'n plas een mooie buffer vormt tegen het verstedelijkte gebied aan de ene kant en het Groene Hart aan de andere kant. In 1997 probeerde Grond- en zandex- Wethouder Beelen is bang dat de provinciale plannen serieu zer zijn dan ooit. Ideeën over zandwinning in de polder en de aanleg van een recreatiepias ploitatie Rijnland de polder te kopen. De grond bevat beton en metselzand van een goede kwaliteit. Alkemade is er altijd fel tegenstander van zandwin ning geweest, evenals de Vana de. De provincie wil nu een pro jectgroep samenstellen, met daarin vertegenwoordigers van de gemeente Alkemade, de pro vincie en het waterschap. „Sa men kunnen we dan onderzoe ken hoe we het ruimtelijk kun nen regelen", zegt een woord voerster van de provincie. Bee len is over deze gang van zaken niet te spreken. „De provincie ontkent de geruchten steeds, maar met zo'n projectgroep lij ken ze toch vastere vormen aan te nemen. En wij staan nog steeds niet te trappelen om zo'n plas." Na het wegzuigen van dit zand zou er een plas van zestig hectare ontstaan, geschikt voor recreatie en waterberging. „Wij moeten dan het bestemmings plan aanpassen", aldus Beelen. „Ook al willen we dat niet, uit eindelijk delven we het onder spit." Kurt van der Heden van Va nade kijkt op van de plannen van de provincie. „Mij is deze week nog verzekerd dat de pro vincie gaat bepalen hoe lang zij zandwinning nog kan uitstel len. Dat juich ik toe. Als de pro- ikelcentrum De Ridderhof is Is gisteren drie nieuwe par- rautomaten rijker. De oude ^paraten deden het niet goed er. Mensen die een kaartje „den trekken zagen dat het ef fors was gestegen, van kwartje per uur naar per j92artje per tien minuten. Na- _4 winkeliers de gemeente ^gilden ingelicht, was het mis sstand opgehelderd. Het op- ^Irift was fout. Het oude tarief kl.-«ft gehandhaafd. Betaald par- 7-5}en in De Ridderhof is de fikeliersvereniging al jaren na een doorn in het oog. De on dernemers vinden het niet eer lijk dat in het winkelcentrum De Herenhof parkeren gratis is. „Het is meten met twee maten. Of je laat mensen zowel in De Herenhof als in De Ridderhof betalen, of je schaft het af in beide winkelcentra", zegt on dernemer R. Ten Brink van Cl 000. Wethouder Groen in 't Wout stelt dat er geen enkele aanlei ding is om het beleid te wijzi gen. Overigens konden bezoe kers gistermiddag gratis parke ren. Door een storing werkten de automaten niet. MARIETA KROFT ontwikkeling van een kas- ur [ngebied ten zuidoosten van kzerswoude-Dorp is met een vertraagd. Dat maakte :thouder Uljee deze week in ,er' raadsvergadering bekend, gemeente en de provincie id-Holland willen geen en- [1 risico met de te voeren icedures nemen nu de :hter de bouw van de woon- tjk Oosterheem in buurge- J Meen te Zoetermeer heeft stil- 1. „Het is spijtig voor de maar de zorg- Hdigheid staat voorop", al- is Uljee. Een maand geleden ilde de gemeente nog vaart jtten achter de ontwikkeling het zogenoemde JPCT-ter- in (pot- en containerteelt). B en W stelden voor om het kwekers via een versnelde procedure mogelijk te maken zich nog dit jaar op het terrein te kunnen vestigen. Ze vrees den dat anders kwekers afha ken voor een plek op de eerste 45 hectare. Drie kwekers de den dat al omdat ze het te lang vonden duren voordat al les rond is. Nadat de commis sieleden enkele weken gele den hadden aangedrongen op een zorgvuldig besluit, besloot Uljee nog eens 'contact op te nemen met de provincie. „De provincie twijfelde, dus dan gaan wij ook geen besluit ne men", aldus de wethouder. De gemeenteraad is unaniem akkoord gegaan met de op stelling van milieurichtlijnen voor het gebied. Het bedrijf van De Baronie, dat na 46 jaar Alphen verlaat. Alphense werknemers reageren gelaten op sluiting Baronie TIM BROUWER DE KONING Ongeveer honderd Alphense werknemers van chocoladefa briek Baronie gaan een onzeke re toekomst tegemoet. Dat voorspelt vakgroepsbestuurder L. Bons van het CNV. Hij ver wacht verloop onder het perso neel, dat deze week te horen kreeg dat de fabriek aan de Prinses Beatrixlaan in Alphen aan den Rijn volgend jaar sluit. Alle 150 personeelsleden kun nen terecht bij de Baronie-ves tiging in Rotterdam. Directeur Van Logtestijn sleutelt aan een goede vervoers- en verhuisrege- ling voor het personeel. Vakbondsbestuurder Bons betwijfelt echter of met name de Alphense werknemers het geduld hebben om te wachten op een goed sociaal plan. „Het personeel gaat een onzeker jaar tegemoet", zegt Bons. „In Al phen weten zij wat zij hebben. Zij behouden hun baan welis waar, maar niemand vindt zo'n verhuizing leuk. Zij komen in een andere werkomgeving, met een andere sfeer en moeten een tijd rijden. Hemelsbreed ligt Rotterdam weliswaar niet zo ver van Alphen af, maar het lijkt mij een hele onderneming." Directeur Van Logtestijn zegt dat zijn bedrijf er alles aan doet om het woon-werkverkeer voor de Alphense werknemers zo goed mogelijk te regelen. „De Baronie zorgt voor het vervoer. Voor mensen die nu al in de buurt van Rotterdam wonen speelt het niet zo, maar voor de ongeveer honderd Alphenaren speelt dat wel. Gelukkig zijn de werktijden zo, dat zij vaak bui ten de spits kunnen reizen." Bij de personeelsbijeenkom sten die Van Logtestijn organi seerde om het nieuws over de sluiting te vertellen, doken de vragen over het woon-werkver- keer steeds weer op. Van Log testijn: „Sommige personeelsle den hebben alleen maar een fiets tot hun beschikking. Voor hen moeten we in het sociaal plan iets regelen. De mensen reageerden vol begrip op het bericht van de aanstaande slui ting. Voor hen is het natuurlijk geen gemakkelijk verhaal, maar zij zijn in elk geval blij dat zij hun baan behouden." Bons betwijfelt of die blijd schap opweegt tegen de onze kerheid die de sluiting van de Alphense fabriek met zich mee brengt. „De directie legt er nu de nadruk op dat de Alphense vestiging zo verouderd is. Ik weet niet of dat wel zo'n slim me zet is." Ondernemer wacht al twee jaar op toestemming voor nieuwbouw ierel anderveen annette lameuer 1 in 2 ,jne anderveen dreigt de enige ermarkt in het dorp kwijt te n. Kruidenier Van den Berg Sde gemeente Alphen aan Rijn kunnen het niet eens den over nieuwbouw. Na jaar onderhandelen is on- hemer Van den Berg het zat park< vji hij zjjn winkel sluiten als gemeentebestuur niet als- het plan voor nieuwbouw mge^keurt. t ing nder het afdakje staat een 1 met koffie. Poes Sloerie lit om de tafelpoten, op naar een aai. Kruidenier den Berg begroet de af en lopende klanten en doet ertussen zijn verhaal, or de uitbreiding van ons rtiment groeiden wij uit jasje. In maart 1998 hebben een eerste gesprek gehad wethouder Van der Veen irstadt. We hebben aan de d van een plattegrond onze Cc men uitgelegd. De wethou- was enthousiast. Hij vond fantastisch. 'Kom met goe- Suisi 'lannen, ik werk wel mee', -Gr hij. „We spraken met de tandscommissie. Die wilde aantasting van het dorps- t.v. eicht. We moesten architect OSI'peek uit Leiden nemen, die ing heeft met dorpsker- Tussen de welstandscom- RVAl ;ie en de architect is er con- taanp geweest. Omstreeks juli brocti' kwam Verbeek hier. Hij porva I het een geweldige loca- 3 20? architect maakte een «J EN l lopig ontwerp en stuurde Binneu'ervolgens naar de afdeling IVR 1 enbouw van de gemeente. het vierde ingediende plan: een permanente noodwinkel op het erf en nieuwbouw van een dub bele woning. Van den Berg be nadrukt dat in Aarlanderveen ruim 1200 inwoners gebruik kunnen maken van zijn winkel. „Ik krijg hier 200 klanten per dag binnen. Het is hier ook een ontmoetingsplek, niet alleen voor ouden van dagen maar ook voor jongeren. Eigenlijk voorzien wij in alles. Door de halstarrige houding van de wet houder wordt het slot hier om- Kruidenier Van den Berg druk in de weer bij zijn zaak: „Ik krijg hier 200 klanten per dag binnen." Van den Berg: „Stedenbouw vroeg zich af of zo'n winkel pand met vier appartementen op de eerste etage wel passend was in het dorp. De wethouder zei ons toen dat hij het veel te groot vond voor Aarlander veen." Hij zag bovendien geen kans om toestemming te krij gen voor de bouw van vier hui zen in het dorp. De kruidenier gaf de moed nog niet op. Hij probeerde met steun van voorzitter Stoop van de VOA (Vereniging van Onder nemingen in Alphen aan den Rijn) en directeur Esveld van de Rabobank in Nieuwkoop argu menten aan te dragen voor goedkeuring van de plannen. Zo dachten zij bijvoorbeeld aan FOTO HENK BOUWMAN plaatsing van een geldautomaat van de Rabobank in de winkel. „Want je kunt hier nergens in Aarlanderveen flappen tap pen." De ondernemer heeft inmid dels een afwijzing binnen voor Van der Veen Meerstadt zegt dat hij er alles aan heeft gedaan om Van den Berg tegemoet te komen. „Maar de plannen zijn wel drie tot vier keer veranderd. Het ging steeds meer op een plan van een projectontwikke laar. lijken. Voor de poorten van de hel heb ik twee a drie con tingenten (toestemming voor de bouw van twee a drie hui zen, red.) kunnen bemachti gen." De wethouder vindt het laat ste plan van Van den Berg niet goed. „Als de ondernemer na een jaar beslist om zijn nood- winkel in de achtertuin te slui ten is Aarlanderveen een voor ziening kwijt, maar heeft Van den Berg wel een mooie dubbe le nieuwe woning." Van den Berg licht zijn zaak op 1 februa ri toe in de commissievergade ring in het stadskantoor. Mevrouw J. de Roos, een trouwe klant, pakt nog een kropje sla. „Vreselijk als de win kel dicht gaat. Vooral ouderen zijn daar de dupe van. Ik zie mezelf niet met de bus naar Al phen gaan." vincie het nu omdraait en er snel mee wil beginnen, dan is dat tegen alle afspraken in." De agrariër blijft faliekant tegen. „De provincie erkent dit gebied als het meest unieke weidevo- gelgebied in Zuid-Holland. Zandwinning past absoluut niet in het beleid van de provincie." De eerste kandidaat voor het zand in de polder lijkt voorals nog Zandexploitatie Midden Holland. Deze is in onderhan deling met de provincie. Zodra de projectgroep is begonnen, wil het bedrijf voorbereidingen treffen voor de aanvraag van een vergunning, laat L. Banc- ken van de Zandexpoitatie we ten. Er zijn echter nog meer ka pers op de kust. Agrariërs in de polder zijn de afgelopen tijd herhaaldelijk benaderd door medewerkers van Ballast Ne- dam die proefmonsters wilden nemen. Zowel de provincie als Banc- ken ziet de eventuele inpolde ring van 't Joppe bij Warmond niet als alternatief voor de Rode Polder. „Het zand in 't Joppe is van mindere kwaliteit. Dat kun je alleen gebruiken als ophoog- zand", aldus Bancken. De pro vinciewoordvoerster: „Het is een gemeentelijke plas, dus de provincie heeft daarover niet zo veel te zeggen." ALPHEN AAN DEN RUN/DEN HAAG HANS JACOBS Alphen aan den Rijn krijgt de kans leden van Provinciale Staten uit eerste hand te laten zien en te vertellen waar de knelpunten van de gemeente zitten. De provinciale streek- commissie Oost nam deze week de uitnodiging van Al phen aan om op werkbezoek te komen en daar te vergade ren. Alphen wil het met de, sta tenleden vooral hebben over de ruimtenood, die voor een groot deel voortvloeit uit de li miet die is gesteld aan het bouwen in en rond gemeen ten in het Groene Hart. Het Alphense Statenlid Vrugt (CDA) vroeg commissie-voor zitter Dekkers (GroenLinks) nadrukkelijk om ook de hui zenbouw op een deel van het voormalige terrein van Arche- on op de agenda te zetten. Gemeente en projectontwikkelaar uit impasse LEIMUIDEN JANNEKE DE JONGE Leimuiden krijgt er een woon wijk bij. Op 2 april 2001 gaat de eerste paal in de 7,5 hectare grond langs de Beukenlaan. Uiteindelijk is er daar ruimte voor ongeveer 300 huizen, maar zo veel mag de gemeente Jacobswoude van het Rijk niet bouwen. Het gaat in eerste in stantie om 65 huizen. De plannen voor huizen bouw in het gebied (grofweg tussen de sportvelden en de Kerklaan) liggen al sinds 1997 in de ijskast. Oorzaak is de twist tussen de twee betrokkenen, Ja cobswoude en Woningbouw Centraal Nederland (WCN) uit Nieuwegein. De projectontwik kelaar meent een juridische claim op de grond te hebben. Hij zou drie jaar geleden een af spraak met de eigenaar ge maakt hebben om de 7,5 hecta re te kopen. Onverwacht voor WCN ging Jacobswoude er in augustus 1997 met de lap grond vandoor. Daarvoor betaalde de gemeente 2,2 miljoen gulden. WCN stapte vervolgens naar de rechter. Die rechtszaak is nu van de baan. Volgens burgemeester Van Beek zijn de partijen met elkaar in gesprek en zit er een compromis aan te komen. „WCN kan daardoor binnen af zienbare tijd huizen op het ter rein bouwen", aldus Van Beek. Het zou gaan om maximaal 26 woningen. De overige huizen laat Jacobswoude door andere bedrijven bouwen. Jacobswou de wacht op een reactie van WCN. „Die moet er in februari zijn. We kunnen dit niet te lang blijven uitstellen." sDirecteur G. Ensing van WCN bevestigt dat er gesprek ken zijn. „Dat gebeurt nogal eens tijdens een lopende rechtszaak. Beide partijen gaan dan kijken of ze er niet op een andere manier uit kunnen ko men. Daar zijn we nu mee be zig." Ensing laat niets los over het aantal huizen dat zijn be drijf mag bouwen. Ook over de termijn waarop die huizen er komen zegt hij niets. „Ik ga ver der niet in op details, omdat we nog met elkaar onderhandelen. Een broedende kip moet je met rust laten." Het perceel langs de Beukenlaan is de laatste plek binnen de bebouwde kom van Leimuiden waar nog huizen bouw mogelijk is. Nog geen extra subsidie voor gymnastiekvereniging Excelsior alkemade JANNEKE DEJONGE Gymnastiekvereniging Excelsior moet extra subsidie van de ge meente Alkemade krijgen. FVdA-fractievoorzitter Schoon- derwoerd zei dit deze week tij dens de raadsvergadering. Als halverwege dit jaar de nieuwe gymzaal van sporthal De Twee sprong klaar is, gaat Excelsior die gebruiken. De huur van de club stijgt dan fors. Nu betaalt Excelsior 17.000 gulden per jaar. Na de verbou wing is dit 29.000 gulden in het eerste jaar. De huurprijs loopt op tot 37.000 gulden in het der de jaar. „We hebben anderhalf jaar geleden al besloten dat we dit verschil door subsidie zou den goedmaken", zegt de FVdA'er. Hij twijfelt eraan of dat gaat gebeuren. In het welzijns- programma voor 2000 staat Ex celsior namelijk niet bij gega digden voor de pot 'noodlijden de verenigingen'. Deze clubs ontvangen gemeentelijk geld omdat ze zichzelf niet volledig kunnen bedruipen. Wethouder Beelen wil eerst een jaar wachten met de ver- strekldng van de subsidie. „Ik kan nu nog niet overzien hoe groot dat verschil wordt, maar na het eerste jaar wel. Dat vindt u misschien geen nette ma nier." Hij zegde, toe dat de ge meenteraad zich er in een later stadium nog over mag buigen. De wethouder vroeg Schoon- derwoerd nog waarom hij dit niet eerst in de raadscommissie welzijn aan de orde had gesteld. Schoonderwoerd antwoordde dat hij dat expres niet heeft ge daan, omdat hij ervan 'baalt' dat discussies uit de commis sies zelden in de raadsvergade ring worden herhaald. „Daar om begin ik er nu over in de raad. Ik kies voor de besluitvor mende vergadering." ALKEMADE Het aantal mensen dat ge bruik maakt van de buurtbus Alkemade neemt gestaag toe. In 1999 pakten 12.157 mensen de bus, terwijl er in 1998 11.761 passagiers werden ver voerd. Daarmee kwam het wekelijkse gemiddelde op 233 reizigers. De buurtbus over treft ruimschoots de normen van de provincie Zuid-Hol land: 92 per week. De buurtbus pendelt dage lijks tussen de Gogherweide in Oude Wetering en winkelcen trum Blokhuis in Lisse. De piekuren wijzen uit dat veel mensen uit Alkemade de bus gebruiken om in Lisse te gaan winkelen. Op dinsdag en op woensdag tussen 10.30 en 13.30 uur en op zaterdag zijn er veel reizigers. Ook stijgt het aantal mensen dat met eerste bus (van 7.30 uur) naar school of werk te gaan. De exploitatie van de Vereniging Buurtbus Alkemade valt onder verant woordelijkheid van vervoers maatschappij Connexxion.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19