■foeterwoude uim vier ton guurder uit 'Ik heb een mensenportefeuille, dat spreekt me aan' Bank sponsort bewonersvereniging 'Moeder breit nog zonder bril' ;iiëntenpanel zoekt versterking iassenaar Het Wassenaarse cliëntenpanel van uitkeringsge- chtigden zoekt versterking. Dat is nodig nadat een aantal le en is opgestapt, omdat het een baan heeft gevonden. Belang- ellende Wassenaarders - met een bijstandsuitkering - kunnen ch melden bij voorzitter L. Wagner (tel. 070-5118458) of secre- ris P. Aerts (070-5122309). Het cliëntenpanel adviseert de ge- eente over alle zaken die uitkeringsgerechtigden aangaan, ethouder Hupkes (sociale zaken) heeft het panel een jaar ge- den geïnstalleerd. lanenmarkt Duinrell 3 tssENAARDuinrell houdt op 5 februari een banenmarkt. Het II [assenaarse pretpark, dat dit jaar zijn 65 jaar bestaat, is op iek naar z'n 250 seizoen- en vakantiemedewerkers voor de pe il ode maart tot november. Er is onder andere plaats voor gast- ouwen en -heren en receptiemedewerkers. De banenmarkt is J in 10-16 uur. Op 23 februari is er een tweede banenmarkt, van |-21 uur. lieuwe poging verplaatsing monument Assenaar De landmacht doet maandag een nieuwe poging n het monument voor de Franse commando's aan de Wasse- aarse Slag te verplaatsten. Vrijdag mislukte een poging om het jf ton wegende beeld een stukje te verschuiven. De kraan die aarvoor werd gebruikt, was te licht. Het beeld moet een stukje ischuiven omdat het anders schade oploopt als gevolg van hurend stuifzand. Het gedenkteken eert de zes Franse com- 6 ando's die in de nacht van 27 op 28 februari 1944 op het Was- naarse strajid zijn gesneuveld. Ze liepen op het strand in een ndernis. Het monument is in 1985 geplaatst. wknapbeurt Noordbuurtsexveg lis kosten voor het opknappen en verfraaien van de ordbuurtseweg en de kademuur in Zoeterwoude val- r ruim vier ton duurder uit. In de begroting was nog 'jegaan van bijna drie miljoen gulden. In werkelijk- d wordt dat 3,4 miljoen. Hierin zijn ook de kosten be- pen van een rioolpersleiding. De plannen worden op s' bruari in het gemeentehuis gepresenteerd. "lë ERWOUDE JAN PREENEN !ZC vankelijk dreigde het pro- nóg kostbaarder te worden, die reden werd een in- lakavond in december op laatste moment geschrapt, ii W vonden de ideeën te litieus. Na onderhandelin- met de aannemer werd be- in om te bezuinigen op ma- j len en zonodig de plannen een boulevardachtig trot- I langs het water en het op- I :n van het plein voor het I eentehuis in een later sta- uit te voeren. X elk geval staat vast dat de tussen de Schoutenbrug bij Watertje en de Dirk van ihorstweg veiliger wordt, was de belangrijkste voor- rde van het college, dat wil de maximumsnelheid op de rdbuurtseweg teruggaat van vijftig naar dertig kilometer. Een klankbordgroep, be staande uit bewoners en verte genwoordigers van onder meer busmaatschappij Connexxion, de politie en de gemeente, heeft suggesties aangedragen voor onder meer het verhogen van kruispunten, het aanbrengen van drempels, het verbreden van trottoirs en het aanbrengen van 'knikken' en wegversmal lingen. Raadsleden hebben tijdens een commissievergadering in middels laten weten dat het college met de plannen naar buiten kan komen. Het project mag echter niet duurder wor den dan 3,4 miljoen. Zoeter woude hoopt dat dat bedrag nog omlaag kan. In het kader van dorps- en stadsvernieuwing is subsidie aangevraagd bij de provincie. m: Frans Ruigrok tijd: 44 iep/functie: huisman se- aris Fietsersbond ENFB Jrdwijk en medewerker j iting ReCreatief Fietsen gerlijke staat: getrouwd, kinderen (6 en 8) mplaats: Noordwijk lis uw liefste bezit? meest vanzelfsprekende le zeggen is natuurlijk: mijn w en kinderen. Mijn vrouw >kmijn m'aatje, dat is heel Maar aan mijn huis ben ik heel verknocht. We hebben en stuk bij het huis ge- ivd en nu hebben we een te keuken. Een hele fijne en, waar we ons erg happy voelen. Het verhoogt het igenot enorm. We lopen jt nu niet meer in de weg kijken, afwassen en de reutemeteut. fietsvakantie in de Betuwe n rondreis door Indonesië? erlands barst van de leuke jes. Elk jaar gaan we een of keer met de kinderen op ntie in Nederland. We ne- de fiets mee en gaan kam- n. Maar als ik dan toch kiezen wordt het een reis door indonesië. Zo'n laat je natuurlijk niet lig- zou u graag overdoen? origine ben ik eigenlijk verpleegkundige. Het is een htig vak en ik was het werk g blijven doen. Maar ik heb iel veel rugklachten door L ïgen en kan het, na vijf ia's, niet meer doen. Dus eraf gezien had ik de keuze een vak misschien moeten doen. Al is het niet zo dat ik 'ijt van heb dat ik ooit dat ;p heb gekozen. LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN Een bank die een bewonersvereniging sponsort. Geen alledaags verschijnsel, maar sinds donder dag is het in Leiderdorp een feit. De ING-bank in Leiderdorp geeft de bewonersvereniging Leyhof per jaar tweeduizend gulden, in elk geval de ko mende drie jaar. De bewonersvereniging van de nieuwste wijk in Leiderdorp gebruikt het geld om een band te smeden tussen de huidige en de toekomstige be woners. Ook hoopt het bestuur dat zo de conti nuïteit van de vereniging gewaarborgd is. De ING hoopt op deze manier klanten te wer ven onder de Leyhoffers. De bank krijgt adver tentieruimte in het blad van de vereniging. Daar naast komt er een link van de binnenkort gelan ceerde eigen internetsite van de bewonersvereni ging naar de homepage van de sponsor. De bewonersvereniging Leyhof blijft niet stil zitten nu dit sponsorcontract is getekend: het be stuur hoopt er snel meer te kunnen binnenhalen. Burgemeester van Wassenaar moet uitstraling en humor hebben Wat is uw favoriete plek in Noordwijk? Noordwijk-Binnen is erg mooi. Vooral de straten met lindebo men, zoals de Voorstraat en het Lindeplein. Jammer alleen, dat er zoveel blik in die straten staat. En verder vind ik de Coe- pelduynen erg mooi en het landgoed Offem. Wie is uw held(in)? Als wijkverpleegkundige ben ik veel mensen tegengekomen die moeten leren leven met ziekte en pech. Niet alleen de zieken zelf, maar ook hun partners en familieleden. Er zijn er die daar heel goed mee om kunnen gaan. En daar heb ik erg veel respect voor. Het zijn gewone mensen, die op grootse wijze leven. Sommigen van hen heb ik nu soms nog voor ogen als voorbeeld. Wat moet er in Noordwijk be slist komen? Een verkeerscirculatieplan, want de verkeersdruk is hier enorm groot. Dat zeg ik even als secretaris van de fietsers bond. Noordwijk is het onvei ligste dorp in de hele duin- en bollenstreek. We verstikken onszelf. Zo zou Noordwijk-Binnen ei genlijk alleen vanaf de zijkant bereikbaar moeten zijn voor auto's. Het centrum is niet ge schikt om er helemaal door heen te rijden. Ook in nieuw bouwwijken moet het veel makkelijker worden om de fiets te pakken. Er moeten sowieso meer aparte fietsvoorzieningen komen. Het moet comfortabe ler en leuker zijn om de fiets te pakken. Wat is uw slechtste eigenschap? Als ik het leven wat luchtiger zou nemen, zou het allemaal veel makkelijker gaan. In de omgang met mensen, met alles. Ik neem dingen vaak te serieus, te moeilijk. Waar mogen we u 's nachts wakker voor maken? Een telefoontje van mijn broer. Hij is geëmigreerd naar Austra lië en ik mis 'm wel. Waaraan bent u verslaafd? E-mail. Ik zou niet weten wat ik zonder e-mail zou moeten. Het zou het leven erg ingewikkeld maken. En van het spelletje mahjong, dat op mijn compu ter zit, kan ik ook erg slecht af blijven. Wat is uw motto? In de leus van de Franse Revo lutie kan ik me nog steeds erg vinden: vrijheid, gelijkheid en broederschap. TEKST: ERNA STRAATSMA FOTO: HIELCO KUIPERS Wassenaarders lijken geen be hoefte te hebben aan een geko zen burgemeester. Slechts één inwoner heeft gebruik gemaakt van een oproep om mee te den ken over het 'profiel' voor de nieuwe burgemeester. Wat deze Wassenaarder voor wens heeft is onbekend. De commissie die de benoeming van een nieuwe burgemeester regelt, heeft de reactie vertrouwelijk behan deld. De vertrouwenscommissie, die de oproep eind december deed in een aantal plaatselijke bladen, heeft een profielschets opgesteld die maandag aan de gemeenteraad wordt voorge legd. Die schets bevat een aan tal algemene kenmerken waar aan de opvolger van P. Schoute moet voldoen. Zo vindt de ver trouwenscommissie onder meer dat de nieuwe burge meester 'enthousiast, inspire rend en toegankelijk' moet zijn. Humor 'Hij is een authentieke persoon lijkheid met uitstraling', 'heeft gevoel voor humor', 'kan relati veren' en 'beweegt zich gemak kelijk in internationale kringen'. Het hebben van nevenfuncties wordt door de vertrouwens- commisie 'gewaardeerd'. Al moet het burgemeestersambt 'altijd prioriteit' hebben. Hoe wel het in de profielschets con sequent over 'hij' gaat behoort een vrouwelijke burgemeester wel tot de mogelijkheden. 'De nieuwe burgemeester van Was senaar is een man of vrouw, waar in de tekst hij staat kan ook zij worden gelezen.' De vertrouwenscommissie die zich over de opvolging van Schoute buigt staat onder voor zitterschap van WD-wethou- der Van Dijk. Wim Carabain, nieuwe PvdA-wethouder in Voorschoten Burgemeester Cannegieter op verjaardagsvisite bij mevrouw Brouwer. fotomarklamers Cannegieter feliciteert honderdjarige Voorschotense VOORSCHOTEN JAN PREENEN Wim Carabain is heel duidelijk. Hij is géén Piet den Hartog. Daar mag geen enkel misver stand over bestaan. „Hij kwam steeds met zaken aanzetten waaraan iets moest worden ge daan. Iedereen wist hem altijd te bereiken. Hij werd gebeld of mensen klampten hem op straat aan. Die onnavolgbare manier van contact leggen met burgers, nee, die tref je bij mij niet aan." De 38-jarige opvolger van de vorige week overleden Voor schotense PvdA-wethouder is wat formeler. Minder losjes. Geen echte 'volksvertegen woordiger', die midden tussen de mensen staat, zegt hij zelf. „Dat was Piet wèl. Hij was onze spreekbuis. Wij waren de kno- pendoorhakkers, de contro leurs van het college. Maar mis schien gaat het in mijn nieuwe rol nog veranderen. Ik heb het pakket overgenomen van Piet met onder meer sport en wel zijn en sociale zaken. Een echte mensenportefeuille. Dat spreekt me wel aan." Maar ook al gaat de vergelij king met zijn voorganger niet op, toch laat Carabain Piet den Hartog als een rode draad door het interview lopen. Dat kan ook niet anders, omdat de twee jarenlang nauw met elkaar heb ben samengewerkt. In het voor malige jongerencentrum De Lindehoeve al waar zij elkaar aan het eind van de jaren ze ventig ontmoetten. Als vrijwilli gers. Met een groepje zorgden zij ervoor dat er een eethuis kwam. „Met iemand anders had ik het initiatief daarvoor genomen. Piet kwam met de ideeën om het uit te werken. Hij was een doener. Ik ben eer der een denker. Daarmee wil ik niet zeggen dat hij geen denker was en ik niets doe." Geen mis verstand. De in Eelde geboren, in Den Haag en Leidschendam geto gen en al 26 jaar in Voorscho ten wonende Carabain kiest zijn woorden zorgvuldig. Zoals hij dat donderdagmiddag ook deed tijdens de herdenldngs- dienst in de Dorpskerk. „Piet, je was en blijft ons grote voor beeld", zei hij vechtend tegen VOORSCHOTEN ERNA STRAATSMA Ze woonde tot haar 95ste zelf standig, in een woning in Den Haag. Vijf jaar geleden verhuis de Jannetje Brouwer-Hogen- doorn naar 't Hofflants Huys in Voorschoten. Daar kreeg ze gis teren bezoek van burgemeester Cannegieter, die haar feliciteer de 'met haar honderdste ver jaardag. Een groot gedeelte van de Brouwers familie was gister middag op bezoek in 't Hofflants Huys. „En de burge meester is er toevallig ook", al dus een van haar twee zonen, die samen zes kinderen hebben en acht kleinkinderen. Het ne gende achterkleinkind van Jan netje Brouwer is onderweg. Jannetje Hogendoorn werd op 28 januari 1900 geboren in Hilversum, samen met haar tweelingbroer Paul. Ze groeide op in een gezin dat uiteindlijk veerrtien kinderen telde. Vader Hogendoorn had een klein schoenmakersbedrijf. Twee lingbroer Paul werd in het be gin van de Tweede Wereldoor log naar Duitsland gestuurd om te werken. Hij overleed daar aan een ingewandsziekte. Wim Carabain op de markt in Voorschoten: „Een tweede Piet den Hartog is er niet en ik zal ook niet proberen de tranen. „Op zo'n moment kan je natuurlijk niet gaan staan huilen." Carabain en Den Hartog vormden ook een twee-eenheid toen ze na de verkiezingen twee jaar geleden onderhandelden met de andere partijen en ver volgens met z'n tweeën hoofd stukken als sociale zaken, sport en welzijn schreven voor het collegeprogramma. Precies het terrein waarop de nieuwe be stuurder nu gaat wethouden. Rouwproces Als plaatsvervangend-wethou- der werd Carabain steeds bijge praat over de ontwikkelingen in het college. Daarom was het ook geen verrassing toen Den Hartog zijn partijgenoot vorig jaar zomer belde om even te komen buurten. „Wim, zei hij, je moet rekening houden met het post-Piettijdperk. Hij had te horen gekregen wat de diagno se was van het ziekenhuis en die was niet goed. Of ik hem wilde opvolgen. Een tijdje heb ik daarover nagedacht. Half de cember zei ik dat ik beschik baar was." Uit respect voor de familie kwam dat nieuws pas gisteren naar buiten. „Middenin een rouwproces praat je niet over de toekomst." Daarom wachtte hij ook met de mededeling dat Claudia Regoor de nieuwe frac tievoorzitter is geworden en Ni co Laterveer het nieuwe raads lid voor de PvdA. Laterveer wordt in april geïn stalleerd. Eerder is waarschijn lijk niet mogelijk. Carabain is met 'onmiddellijke ingang' aan de slag gegaan dankzij de in het collegeprogramma vastgelegde vervangingsregeling. „Maar ik ga niet meteen hele dagen wer ken in het gemeentehuis. Als voorlichter van de gemeente Den Haag moet ik nog heel wat overdragen. Ik stop daar boven dien niet helemaal. Ik ben nog jong, 38, ik heb een goede baan en de volgende verkiezingen zijn over twee jaar. Moet ik dan mijn baan opgeven? In mijn ei- om hem na te doen." FOTO MARK LAMERS gen partij heb ik de voorwaarde gesteld dat dat niet zou hoeven. Ik schroef het aantal uren wel terug. Naar veertig nu, naar acht of zestien. Het is een fan tastische baan. In Den Haag zit ik met een team wethouders, die voor mij een prima bron van informatie vormen. Die baan wil ik niet opgeven." Mond houden Hoe leuk het wethouderschap hem ook lijkt, voegt hij eraan toe. Want al moet hij zich van nu af aan als bestuurder gedra gen, een grote omschakeling is het zeker niet. Goed, in de vori ge raadsperiode kon Carabain nog lekker tekeer gaan. Bijvoor beeld tegen oud-wethouder Hans Smits van D66 die volgens de sociaal-democraat te Weinig deed aan sociale vernieuwing. Maar toen zat de PvdA nog in de oppositie en had zij de han den vrij. „De afgelopen tijd heb ik als lid van een collegepartij geleerd m'n mond te houden. Je moet toch rekening houden met wat er in B en W is afge sproken." Dat betekent niet dat Cara bain in de raadzaal voor was senbeeld oefende. Integendeel. Hij drong aan op het verhogen van de onroerend-zaakbelas- ting en ontlokte wethouder Pe ter Verschoor de toezegging dit jaar met een voorstel te komen. Carabain vindt ook nog steeds dat Voorschoten kritisch moet kijken naar de bezuinigingen nu sprake is van een meevaller van twee miljoen in 1999. „Dat geldt bijvoorbeeld voor het schoolzwemmen. Daar ben ik echt niet gelukkig mee. Ik pro beer geld ervoor te vinden. Ze ker als het weer beter gaat met de financiën. Het gaat me nog niet eens om het diploma. Dat geloof ik wel. Maar het is be langrijk dat kinderen bewegen en zich kunnen afreageren. Je leert door sport omgaan met verlies. Met tegenslag. Je moet kinderen ook niet de hele dag in een lokaal opsluiten." Dan realiseert hij zich plotse ling dat hij op het terrein van collega-wethouder Aad Draijer zit. Die heeft onderwijs in zijn pakket en dus ook het school zwemmen. „Maar ik heb wel sport en dat is toch ook belang rijk. Je moet niet alleen investe ren in gebouwen en wegen, maar ook in mensen. Landelijk zie je ook een verandering. Er wordt meer gedacht aan men sen die het nodig hebben. In het onderwijs, in de zorg. We moeten dat vertalen in de Voor schotense situatie. En verder moeten we natuurlijk blijven opkomen voor de minima, werklozen en mensen uit ande re culturen." Het is duidelijk wie het voor beeld voor Wim Carabain is, ook al wil hij geen tweede Piet den Hartog worden. „Een twee de Piet is er niet en ik zal ook niet proberen om hem na te doen." Jannetje leerde Jan Brouwer uit Friesland kennen en trouw de direct na de Eerste Wereld oorlog met hem. Ze verhuisden naar Den Haag, waar Jan Brou wer. bij de politie werkte. Niet lang na zijn pensionering op 65-jarige leeftijd, overleed hij. Hoewel de geboren en geto gen Gooise een groot gedeelte van haar- leven in Den Haag woonde, heeft ze soms toch nog heimwee naar 'thuis'. „Moeder was altijd het middel punt van het gezelschap. Om dat ze uit een groot, maar ge zellig en hecht Goois gezin kwam heeft ze altijd heimwee naar thuis gehouden", aldus een van haar zoons. „De kerst en andere feesten van ons gezin werden dan ook altijd in het Gooi gevierd." Dat Brouwers cohditie er met de jaren op achteruitging was er vijf jaar geleden de oorzaak van dat ze van Den Haag naar een verzorgingshuis in Voor schoten verhuisde. Haar 'korte geheugen' laat haar af en toe in de steek en buiten lopen is een probleem, maar voor de rest gaat het goed. „Moeder kan nog breien zonder bril en hand werken in de huiskamer van het Hofflants Huys. En ze genoot gisteren van alle cadeaus die ze kreeg." rabin Van D,fk Sas

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17