MNGEN 'VOORBIJGAAN oranjebitter en lastige huisbazen Jacquethoge Leiden Regio STADSGEZICHT Beeld uit vervlogen tijden: leden van zou hem later opvolgen. stond dan onder meer in aan welke wijken de burgemeester een bezoek zou brengen. Hij moest wel een keus maken, want hij kon natuurlijk niet overal langsgaan. Op een gegeven moment waren er zelfs zeventien wijk- en buurtverenigingen. En allemaal wilden ze dat hij en zijn gezel schap een kopje koffie dronken, een gebakje aten en een oranje bittertje dronken. Een pittig spulletje hoor, dat oranjebitter. Wil je dat overleven dan moet je zorgen dat je van tevoren al heel wat in je maag hebt. Maar als de burgemeester ergens kwam, dan werd dat natuurlijk bijzonder op prijs gesteld. Wat aardig was: in die tijd kwam ook de feestviering in de verschillende wijken van de grond. Ook in Leiden-Noord waar toch van oudsher veel so cialisten woonden. Dat daar het feest ook van de grond kwam, was toch heel aardig. Toch een bewijs dat het vorstenhuis enorm leefde, al zul je altijd luitjes houden die roepen dat er een republiek moet komen. Ik herinner me nog dat ik in Leiden-Noord een keer de af trap verrichtte van een voetbal wedstrijd. In jacquet. Dus kreeg ik allerlei opmerkingen. En er werd geroepen. Niet echt naar hoor, maar een jacquet zagen ze daar niet zo veel. Kijk, een jacquet en hoge hoed hebben als voordeel dat je natuurlijk heel herkenbaar bent. En dus ook makkelijk aanspreekbaar. Maar aan de andere kant had de vereniging natuurlijk heel goed door dat die kleding wat overdreven was, niet meer pas send bij de moderne ontwikke lingen van die tijd. Hoed en jaquet werden dus afgeschaft. Met een prachtig oranje lint waren we ook nog heel herken baar. Elke wijk had zo zijn eigen buurtvereniging. En die begon nen steeds vaker wat te organi seren met Koninginnedag. Ze ontwikkelden hun eigen pro gramma. Daar was ook geld voor. De Vereniging Koningin nedag kreeg subsidie van de ge meente Leiden. Dat verdeelden wij weer onder de verschillende wijkverenigingen aan de hand van hun programma's. En dat waren bijzonder leuke pro gramma's hoor. Veel festivitei ten voor kinderen. Ook bij stu dentenverenigingen als Miner va en Augustinus waren er kin derspelen. En activiteiten voor ouderen, bingo bijvoorbeeld. Een van de festiviteiten vond al tijd plaats op het Pieterskerk plein, 's avonds om een uur of acht. Een défilé met verschil lende muziekgezelschappen, tot een uur of half tien. Daar vóór gingen we steevast naar Minerva. Vanaf zes uur werd daar een oranjeborrel gegeven voor het bestuur. Dat was nog in de tijd dat de studenten 's ochtends met een oorkonde of zoiets naar Soestdijk liepen. Liepen ja, in estafette. Bij het bordes boden ze dan hun felici tatie aan. Dat was traditie. Ik kwam er graag, bij de stu denten. Ik ben ook nog jaren lang studentenadvocaat ge weest. Ze kregen gratis advies van mij, voor de tijd van het bu reau voor rechtshulp was dat. Voor die studenten had ik elke woensdag spreekuur. Vaak zat de wachtkamer belachelijk vol. Soms zaten daar wel tien man. Dan was ik toch wel blij als de laatste vertrokken was. Ik heb trouwens nog een tijdje samen met Teekens kantoor gehouden op het Rapenburg. Vanaf 1968 tot 1975. Op nummer 116, waar prins Willem-Alexander later heeft gewoond. Waarom de studenten bij mij kwamen? Soms hadden ze ruzie met hun ouders over het krij gen van studiegeld. Of ging het om verkeersovertredingen. Hadden ze in één of andere gammele eend rondgereden die in beslag was genomen. Ik her inner me nog de zaak van twee studenten die in een dronken bui een autoradio hadden ge stolen. Ze hadden dat ding bij hun op de kamer gezet. Toen ze de volgende ochtend weer nuchter waren, realiseerden ze wat ze gedaan hadden en brachten de radio weer terug. Er kwam toch een kort-geding van omdat de huisbaas ze eruit had gegooid. Met als verklaring dat hij geen gestolen waar in zijn huis wilde hebben. De pre sident beval echter dat ze weer terug moesten, ledereen begaat in zijn leven wel eens een stom miteit, betoogde hij. Hadden ze problemen met hun huisbaas, dan kwamen ze ook bij mij. En dat was soms echt erg in die tijd hoor. In sommige studentenhuizen ontbraken de meest elementaire voorzienin gen. Levensgevaarlijke kamers, de brandveiligheid was bene den elk niveau. Maar als stu dent moest je dan niet te veel babbels hebben, andérs ging het niet zo goed met je. Er heerste op dat moment een enorme kamernood, de studen ten waren dus heel afhankelijk. Bovendien waren er huisbazen die hun eigen knokploeg had den. Ik heb in elk geval heel wat procedures gevoerd tegen huis bazen. Vaak met succes. Be langrijk was hoe je zelf over kwam. Je moest rustig blijven. Dat werkte goed, zeker bij schreeuwende huisbazen. Ge luk daarbij was ik bij de presi dent van de rechtbank vaak een gewillig oor vond. Hij moest niks hebben van slechte huis bazen. En hij had zelf in Leiden gestudeerd. Zelf studeer ik trouwens nog steeds. Heerlijk. Aan de Leidse universiteit, hoger onderwijs voor ouderen. Colleges gegeven door oud-hoogleraren. Over Hugo de Groot bijvoorbeeld, of de apostel Paulus. In februari zijn er colleges over de figuur van Jezus. Dat interesseert me allemaal enorm. Ja, en dan Pie- ter de la Court, die bekende fi guur uit de zeventiende eeuw. Van hem heb ik vrij veel boe ken. Een staatsgezinde, geen orangist. Fel tegen het konings huis. Hij zei: we hebben een koopmansstad die voor ons welvaren zorgt. Laat de koop mansstand dan ook de lakens uitdelen en niet die machtswel lustelingen van het konings huis. Ach, in die tijd waren er argumenten genoeg om tegen vorsten te keer te gaan. Daar zaten een paar minder prettige figuren tussen. Voor ons koningshuis gaat dat natuurlijk niet op. Weet je wat een van de hoogtepunten was tijdens mijn jaren bij de Vereni ging Koninginnedag? De ge boorte van Willem-Alexander. Toen Beatrix op het punt van bevallen stond, vergaderden we. Met een getransistoriseerde radio naast ons. Toen de ge boorte van het koningskind werd aangekondigd, hebben we een fles oranjebitter openge trokken en zijn we aan de bor rel gegaan. Wat een feest!" HERMAN JOUSTRA t de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Maandag 29 januari WASSENAAR - De werkzaamheden voor de a.s. gasverlichting vorderen goed. De gasfa briek zelf is klaar, de ketel is reeds gesteld en de pijpen liggen voor een groot deel in verschil lende straten. Dat particulieren zullen aanslui ten, daarvan hoort men zeer weinig. Toch zul len deze binnenkort in de gelegenheid worden gesteld kennis te maken met het licht. In den winkel van den heer A.S. De Smit is een ge- heele leiding aangelegd. Een kleine machine in een gebouwtje op zijn erf is in gereedheid gebracht en deze zal het benoodigde gas leve ren voor de verlichting van den winkel. Er is ook sprake van, dat buizen gelegd zullen wor den naar den Deijl. BUITENLAND - Te Londen is deze week we derom een bokser overleden ten gevolge van een slag, dien hij bij een prijskamp in de Na tional Sporting Club ontving. Hij heette Mi chael Riley en was bokser van beroep; zijn te genstander, Matthew Recions, evenseen bok ser van beroep, en het bestuur van genoemde Club zullen zich wegens het gebeurde voor den rechter te verantwoorden hebben. ANNO 1975 ERDAG 29 JANUARI 2000 Foto's in de/c rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 iu zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, t.a.v. I.cidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Roosevcllstraal 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Woensdag 29 januari DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft vandaag de 26-jarige ex-politieagente Helma V. uit Rijswijk vrijgesproken, tegen wie de offi cier van justitie vier maanden gevangenisstraf had geëist wegens het voor justitie en politie verbergen van de 'meesterkraker' Aage M. De rechtbank achtte het te nl astegel egde, het op zettelijk verborgen houden van Aage, niet be wezen. Bij de behandeling van de rechtszaak heeft Helma verklaard zich onschuldig te ach ten, omdat zij met het ontvangen van Aage in haar huis niet de bedoeling had gehad hem aan de nasporingen van politie en justitie te onttrekken. De twee waren verliefd op elkaar geworden en zijn inmiddels verloofd. Helma was door de vrijspraak zeer verrast. Aage M. had in juli een paar maal de nacht met Helma doorgebracht in haar flat. Zij was toen nog in dienst bij de Rijswijkse politie, maar had ont slag genomen. Aage was voortvluchtig sinds april. Hij v/as ontsnapt uit het huis van bewa ring in Leeuwarden, waar hij een straf van vier- en-een-half jaar uitzat, hem opgelegd door het gerechtshof voor een omvangrijke reeks kra ken. Vanuit zijn onderduikadres in Den Haag bezocht Aage Helma enkele malen. De Haagse politie was van hun romance op de hoogte doordat zij de telefoon van Aage's onderduik adres afluisterde, alvorens op 6 augustus de befaamde in- en uitbreker aan te houden. DEN HAAG - Als eerste gemeente in ons land zullen in Den Haag vrouwelijke agenten deel gaan uitmaken van de bereden brigade. De lei ding van het Haagse politiekorps heeft hierover een positieve beslissing genomen, ondanks het feit dat de huidige - uitsluitend mannelijke - leden van de bereden brigade blijkens een on derzoek er tegen zijn dat vrouwelijke collega's van dit onderdeel deel gaan uitmaken. Het streven is erop gericht dat de vrouwelijke agen ten nog dit jaar op de politiepaarden klimmen. Voorlopig zijn er pas enkele vrouwen in het Haagse korps, die kenbaar hebben gemaakt graag bij de bereden brigade te willen. ;raafplaats Groenesteeg. foto hielco kuipers de Clercq werd op 13 juni 1928 oren in Noordwijk. In de oorlog ïuisde hij met het gezin - pa, ma en ier kinderen - naar Leiden, de stad ruit hij sindsdien niet meer is geweest. Na zijn gymnasiumopleiding ;ijn rechtenstudie, trad hij in de tsporen van zijn vader en belandde hij in de advocatuur. Naast zijn werk was De Clercq onder andere bekend vanwege zijn inspanningen voor de Vereniging Koninginnedag. Over zijn advocatenwerk, over de Koninginnedagen van vroeger en over zijn niet aflatende studiedrift vertelt hij in deze aflevering van 'De dingen die voorbijgaan'. Leidenaars blikken terug op hun verleden ook in het bestuur. Toen me neer Lambermont op een geven moment aftrad, werd ik secre taris. Nog weer later ben ik me neer De Gast, die politiefunc tionaris was, opgevolgd als voorzitter. Hoe lang ik in het bestuur heb gezeten, weet ik niet. In elk geval heel lang. Ja- aaren. Ik heb verschillende bur gemeesters meegemaakt: Van Kinschot, Van der Willigen, Vis en Goekoop. En nu is het dan de eerste keer dat de koningin met Koningin nedag naar Leiden komt. Heel erg leuk. Wij van de Vereniging Koninginnedag hebben daar nooit om verzocht. We hebben altijd het idee gehad dat lobby en niet hoorde. Zoiets deed je niet. We wachtten altijd rustig af. Bovendien, dat de koningin niet meer op Soestdijk blijft, is iets van de laatste jaren. Zo lang trekt ze het land nog niet in. Maar ook zonder koningin kan een Koninginnedag heel leuk zijn, hoor. Dat heb ik wel erva ren. De festiviteiten begonnen in die tijd, de jaren vijftig en zestig, al 's ochtends vroeg. Om zeven uur. Fanfarekorpsen be gonnen dan op verschillende punten van de stad een tocht. Al musicerend. Maar voordat zo'n korps vertrok, was het de gewoonte dat iemand van het bestuur de muzikanten toe sprak. Met hoge hoed en in jac quet. Dat eindigde dan met: 'Lang leve de koningin'. En dan gingen ze op weg. Tenminste, dat was de bedoeling. Ik weet nog dat ik me een keer versliep. De muzikanten waren al ver trokken toen ik aankwam. Om negen uur volgde dan de officiële vlaghijsing op het Stad huisplein. Met het Wilhelmus. Alle kinderen van de zesde klas sen stonden daar dan, met hun meesters, te zingen. Daarna gingen ze dan met z'n allen naar de Zoeterwoudsesingel, waar de kinderspelen plaats vonden. Voor wij, van de ver eniging dus, de stad introkken, dronken we eerst nog koffie in de koffiekamer van het stad huis. Alle vertegenwoordigers van de buurt- en wijkverenigin gen waren daarvoor uitgeno- .digd. Zij kregen dan een pro gramma van die dag mee. Daar NOORDWIJK-De bekende scheidsrech ter Charles Corver was gisteravond te gast in de Noordwijk- kantine bij een spel regelavond. Tijdens de bijeenkomst licht te de Voorburgse scheidsrechter actue le voetbalzaken toe. Achter de tafel: vice- voorzitter van de CO- VS-afdeling Leiden, de heer v. d. Akker, Arie van Staveren en Bert Jansen. (Oranjegezindheid heb ik 's paplepel ingegoten ge- ^n. Mijn ouders waren erg ijegezind. Ik herinner me pat we in de oorlog Konin- ledag thuis vierden. Dan «rden we stiekem naar de de Engelse radio. Naar de yraak van de Koningin. Dat icte een enorme indruk op Dooi mijn rechtenstudie e oorlog en mijn liefde voor ?jiderlandse geschiedenis is pfde voor het koningshuis verder gegroeid. Het ko- phuis heeft een bindende vie in de Nederlandse sa menleving. Nederlanders voe len daar een band mee. Presi denten hebben dat niet, daar gaat geen bindende kracht van uit. Die functioneren een tijdje en verdwijnen dan weer. Daarom vond ik het ook zo leuk dat ze me in het bestuur vroe gen van de Vereniging Konin ginnedag, in 1955. Meneer Lin- denbergh, de directeur van het energiebedrijf, was toen voor zitter. Secretaris was meneer Lambermont, hij had een zaak in huishoudelijke artikelen op de Breestraat. Meneer Voorbij en meneer Van der Neut zaten Je Clercq: „Maar ook zonder koningin kan een Koninginnedag euk zijn hoor. Dat heb ik wel ervaren." foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15