'Indiaanse spiritualiteit heeft de natuur als tempel 'Voor talloze vergrijpen schrijft Hij de doodstraf voor' Geloof Samenleving ZATERDAG 29 JANUARI 2000 VANDAAG 29 Hij staat nog op de heiligenkalender: Johannes de Milddadige. Maar hij is eigenlijk nog nau welijks bekend. Uit het oog, uit het hart, is het waarschijnlijk, want bij zijn leven, van circa 550 tot 619 na Christus, moet dat anders zijn geweest. Zijn functie, patriarch van Alexandrië, gaf hem natuurlijk al het nodige aanzien. Maar het was zijn buitengewone vrijgevig heid ten opzichte van de armen die hem grote faam gaf. Hagiograaf Jacques de Voragine uit de dertiende eeuw be steedt daarom veel aandacht aan hem. Maar Johannes de Milddadige is in de loop der eeuwen in het vergeetboek geraakt. Hij wordt op zijn feestdag, 29 januari, door nog maar een handjevol mensen herdacht. o r» Twee heilige wouwen staan vandaag op de *5" Roomse kerkelijke kalender: Aldegonde uit de zevende eeuw en Martina die in de derde eeuw leefde. Er veranderde veel in de vierhonderd jaar tussen de Romeinse Martina en de Belgisch/Franse Aldegonde: het Romeinse rijk viel uit elkaar, het christen dom kwam op. Maar wat niet veranderde was dat veel vrouwen werden uitgehuwelijkt. Trouwen uit liefde was er meestal niet bij. Zowel Martina als Aldègonde werd ge dwongen een huwelijk aan te gaan. Beide vrouwen weiger den. Aldegonde nam de benen en werd kloosterzuster. La ter stichtte ze zelf kloosters. Martine had de pech dat de heidense keizer Alexander Severus een oogje op haar had laten vallen. Haar afwijzing van de keizer werd Martines dood. Ze had één troost: tijdens de folteringen die ze moest ondergaan, beschermde de Heilige Geest haar zo danig dat ze geen pijn of angst voelde. Kopten geven politie schuld bloedbad cairo Koptische christenen in Egypte beschuldigen de politie ervan verantwoordelijk te zijn voor het bloedbad in El Kosheh, dat begin dit jaar aan negentien christenen en twee moslims het leven kostte. Volgens de kopten heeft de politie te weinig ge daan om het geweld tegen te gaan. Dat staat in het tijdschrift van de koptische christenen. Hoofdredacteur van het tijdschrift is paus Shenouda III, hoofd van de Koptisch-Orthodoxe Kerk in Egypte. De rellen in El Kosheh braken op 2 januari uit na een ruzie tussen een koptische en islamitische winkelier. Bij de ge vechten kwamen 21 mensen om het leven. De kopten verwijten de autoriteiten de zaak in de doofpot te willen stoppen. Rechter geeft Molukse kerken gelijk utrecht De Kerkvoogdijraad van de Molukse Kerken (KVR) heeft bestuurslid P. Papilaja voldoende inzage gegeven in stuk ken die hij wenste te zien. Het betreft papieren over de investe ring van 50 miljoen gulden in een project van Engelse en Zwit serse oplichters. Dat heeft de rechter in Utrecht uitgesproken in het kort geding van Papilaja tegen de KVR. Papilaja, die namens de Nood Gemeente in Leerdam in het bestuur zit, heeft al lan ger problemen met zijn medebestuursleden. Voordat hij in het bestuur kwam, had de KVR 50 miljoen gulden geïnvesteerd in een uiterst dubieus project. De Amerikaanse regering heeft be slag gelegd op dat geld, dat op een bankrekening in New York stond. Volgens Papilaja werd hem inzage in cruciale stukken onthouden. De KVR voerde aan dat Papilaja alle stukken had mogen inzien in het archief. Filmprijs voor Journey to the Sun geneve De Konferentie van Europese Kerken (KEK) heeft de John Templeton-filmprijs dit jaar toegekend aan de film Jour ney to the Sun van de Turkse regisseuse Yesim Ustaoglu. De thema's van de Turks-Nederlands-Duitse productie zijn racis me en de problemen van de Koerdische bevolking in Turkije. Aan de prijs is een geldbedrag van 7000 Zwitserse frank (6000 gulden) verbonden. De uitreiking van de onderscheiding is zon dag 13 februari in een kerk tijdens het Internationale Filmfesti val van Berlijn. Vertelling over prins Siddharta leiden De Leidse boeddhistische monnik Zeshin van der Plas vertelt komende zondag in zencentrum Suiren-ji aan de Hoge- woerd in Leiden het verhaal van het leven van prins Siddharta. De monnik probeert het 2500 jaar oude verhaal op eigentijdse wijze te vertolken. De vertelling in het pand aan de Hogewoerd 162 begint om twee uur 's en de toegangsprijs bedraagt vijf gul den. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Katwijk aan Zee (wijkgemeente Ichthus), J.B. Alblas te IJmuiden-West. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Eemdijk, K.F. Dwarshuis, kandidaat uit Zwolle. Indianen worden vaak ten onrechte afgeschilderd als gebrekkig sprekende bar baren. Theoloog en verha lenverteller Peter Vermaat uit het Friese Slappeterp ging op zoek naar hun spi ritualiteit. Hij wijdde een cursus en een solotheater voorstelling aan de natuur volken. LEEUWARDEN GPD Indianen hechten aan de plek waar iets is gebeurd en wester se christenen worstelen veel met de vraag of iets waar is ge beurd. Het is een van de ver schillen waarop Vermaat stuitte bij zijn zoektocht naar indiaan se spiritualiteit. Hij gaf er drie cursusavonden over in het Ti tus Brandsmahuis in Leeuwar den. Ook wijdt hij er de voor stelling 'Raafmens vertelt' aan. Religie van indianen is ruim telijk gebonden. Zij gaat over bergkammen, bronnen, rotsen en rivieren. Hun grond is gewij de grond, waar ze ook voor wil len vechten. Hun godsdienst speelt zich niet af in een kerk of tempel, maar in de natuur. Christelijke bekeerders kwa men juist met een tijdgebonden geloof en cultuur. Zij hadden een agenda, 24 uur in een et maal en een in de tijd uitgezette religie: in den beginne schiep God de hemel en de aarde, toen kwam de zondeval, verderop in de tijd Jezus' verzoenende werk en uiteindelijk Zijn weder komst. Indianen geloven volgens Vermaat, dat alles om hen heen heilig is en geladen met Yvakan tanka', goddelijke kracht. „Zij Eeuwwisseling in Puerto Iguaz in Venezuela. Bij de ceremonie werd, om de natuur te beschermen, geen vuurwerk afgestoken. de Noord-Amerikaanse tak, door Karl May geromantiseerd. „Alleen daar al zijn een paar honderd verschillende stam men, talen en culturen. De rijke culturen van Maya's en Azteken van Zuid-Amerika zijn nog een verhaal apart. Het is jammer dat indianen blanken zijn afge- hebben erg veel eerbied voor het alledaagse. Wat onze ge loofsbeleving betreft, kunnen ze eigenlijk alleen goed uit de voeten met de heilige geest, die waait waarheen hij wil. Met die geest hebben wij juist het meeste moeite." Somige historici menen dat de indianen, jagersvolken die aanvankelijk achter mammoets en later bizons aan gingen, uit Siberië afkomstig zijn. Met het droogvallen van de Beringstraat moeten ze ooit in Noord-Ame- rika terecht zijn gekomen en af gezakt zijn tot in Zuid-Amerika. Vermaat heeft zich beperkt tot schilderd als primitief en ach terlijk. Kijk maar naar hoe ge brekkig sprekend ze in films meestal worden opgevoerd." Peter Vermaat noemde zijn cursusserie 'Is God rood?' Hij verwijst daarmee naai' de indi aan en theoloog Vine Deloria, die zich in zijn boek 'God is red' afzette tegen het christen Deloria beschrijft hoe i schaafd' gemaakte indi 1 met kortgeknipt haar co 01 teerden, dat Jezus en zijn v)L lingen aan het laatste av maal afgebeeld worden lang haar. Een andere inci r, quentie noemt hij de chri; ke boodschap van vrede, t( 8 indianen juist met zoveel jj logszucht zijn geconfrontei De verhalenverteller echter ook dat indianen i tenen niet botweg mogen kenen op de gruwelen vai/ voorbeeld de kruistochten dianen hebben zich even schuldig gemaakt aan mei offers en martelingen." Deloria haalt Jezus aan laatste echte christen. Hi schrijft hem als een ine 1 een niet-blanke van arme J Eif, die zich in de woestijn bergtoppen terugtrok om c sioenen te wachten, geen spaarde en hebzucht en matisme veroordeelde. „Voor indianen zijn dr< cjc en visioenen van groot bean Ze vasten om in trEince t men en op die manier iets de toekomst te weten te koe^ Opvallend is ook dat de gri zende wonderen van Jezus verwant zijn met sjama sche verhalen uit Siberië, d kermat van de indianen.-,( Ongeveer de helft va overgebleven paar miljoe^ dianen is aangesloten b^( Native American Church ,e twintig jaar geleden officië^ kenning kreeg in Noord-A^ ka. „Ze hebben moeite m pretenties van het christeli loof", weet Vermaat. „Ze den het niet beleefd ver van anderen niet mooi o waar te noemen." Compassie. Daar viagen de mannen om die door de reclamejongens van Benneton als fotomodel zijn gebruikt. Vanaf de billboards kijken zij ons aan. De witte man met het spaarzEime blonde haar en de vragende rimpels in zijn voorhoofd. De zwarte man met de bril op het voorhoofd. Ge zichten van kwetsbare, intelligente mannen. Als het er niet onder stond, zou je niet weten dat het om ter dood veroordeelde criminelen gaat. Het gebrek aan 'misdadigerstrekken' doetje twijfelen aan de juistheid van het vonnis dat over hen is geveld. De Benneton-fotograaf wil twijfel zaciien aan de vonnissen, zodat er ruimte komt voor de gedachte dat wij allen mensen zijn. Benneton maakt kleren voor iedereen, dus ook voor ter dood veroordeelden. Ik voel me ongemEikkelijk bij deze mm foto's. Zouden deze mannen ook ^9 mijn compassie oproepen als het dubbelportretten waren? De ter LU dood veroordeelde samen met zijn slachtoffer? Want ik neem U4 aan dat deze mannen een moord op hun geweten hebben. Mis schien een moord die ik of u ook gepleegd zou kunnen hebben, maar toch een moord. Iedere sidra - het bijbelgedeelte □L van de week - wordt aangeduid <met het belangrijkste eerste woord in de beginzin. De sidra van deze week is vernoemd naar Jithro, de schoonvader van Mo- TS zes. Jithro is geen nakomeling van Jakob en dus geen jood, maar Hkomt uit Midian, waar hij priester is. In Jithro staan de Tif n Woor den, zoals ze in het Hebreeuws heten. De Tien Geboden. Alle aandacht gaat doorgaans uit naar de Tien Woorden, door velen als het hart van de bijbelse ethiek beschouwd. Immers, God zelf geeft met zijn Tien Uitspraken richtlijnen voor het leven. Maar voor het denken over een reclamecampagne waarin ter dood veroordeelden figureren is het eerste stuk van de sidra Ji thro ook heel bruikbaar. Nadat Jithro van Gods bevrij ding van het joodse volk uit Egyptische knechtschap heeft gehoord zoekt hij Mozes op om alles uit diens eigen mond te horen. De volgende dag, na hun gesprek, spreekt Mozes recht in de conflicten die hem worden voorgelegd. Tot verbijstering van Jithro staat het hele volk om Mozes heen en behandelt hij al le zaken zelf. Van de woege och tend tot de late avond bepaalt Mozes aan de hand van Gods weiten wie er gelijk heeft, in grote ztiken en in burenruzies. De zorgen die Jithro zich maakt klinken door in de manier waarop hij Mozes toespreekt: „Watje doet is niet juist. Je zult afgemat raken, jij en het volk, want de zaak is te zwaar voor je; je kunt het niet alleen af." Mozes, die door het joodse volk uiteindelijk als de grootste onder ^1 zijn leiders zal worden beschouwd, luistert naar de oplos sing die zijn niet-joodse schoonvader aandraagt. 'Degelijke mannen die God vrezen, mannen van waarheid, die eigenbaat haten' moet Mozes kie zen en aanstellen als oversten over duizenden, over honderden, over vijftigtallen en over tiental len. Alleen de meest ingewikkelde zaken moet Mozes zelf behandelen. Met een beetje kwade wil zou je bij deze zeer ver doorgevoerde trapsgewijze rechtspraak aan het sociale controlesysteem van de nazi's kunnen denken, die ook met opzichters over kleine en grotere sociale eenheden werk ten. Met een beetje goede wil zou je je kunnen afvragen of de bur ger meer vertrouwen zou heb ben in het recht als straten en buurten 'godvrezende, waar- heidslievende en onbaatzuchti ge' mensen hadden die bemid delden in conflicten. (Waar je die mensen vandaan zou moe ten halen, laten we even bui tenbeschouwing) Zouden burenruzies minder lang voortslepen? Zouden mis handeling en vernedering in het gezin minder lang voortdu ren? Zou treiteren minder vaak tot moord binnen de familie voeren? Zou er meer consensus zijn over hoe mensen in vrede, fatsoenlijk en met respect moeten leven? Of zou de sociale controle nog verstikkender zijn? En hoe zou het met de doodstraf gaan? De massa is vaak wraakzuchtiger dein de rechters. Dat was al zo in bijbelse tijden. God Zelf is trouwens ook een hardhEindige jongen. Voor talloze vergrijpen schrijft Hij de doodstraf voor. Maar de rabbijnen (die feitelijk juristen zijn) zijn minder onbekookt. In iedere strafzaak moeten er minstens twee getuigen zijn die met eigen ogen hebben gezien dat het misdrijf werd gepleegd. Dat is bij zaken waar de doodstraf kan worden uitgesproken niet anders. Verder zijn er strik; regels wie als getuige kan optreden en wie n En verder, als de doodstraf wordt uitgesprol zijn er vier mogelijkheden: steniging, verbra ding, ophanging en wurging. Bij steniging n f ten de getuigen de eerste sténen gooien. Als I dat weet, bedenk je je wel twee keer voordat niEind van een halsmisdrijf beschuldigt. Een van de Tien Geboden is het verbod om moorden. Dus niet, zoals meestal verkeerd t taald, een verbod om te doden. Een andere verbod om een valse getuigenis af te leggen.B niet, zoals meestal verkeerd vertaald, het veil om te liegen. God geeft aan dat zowel moord als het afleggen van een valse getuigenis de k reldorde ondermijnt. En juist daar gaan de cEimpagnes tegen de dF straf over: wat zijn de getuigenissen waard ir die gevallen waEirin de doodstraf werd gegetfc Al in de tweede eeuw was de meerderheid vl rabbijnen tegen de doodstraf en er wordt ze|| beweerd dat de doodstraf zelden werd uitgel ken. Het sanhedrin, het gerechtshof met zevj| rechters dat veertig jaar vóór de vernietiging de Tweede Tempel in het jaar 70 ophield te §1 staan, moest in de ogen van de grote rabbiji^ niet te veel doodstraffen uitdelen als het e peet wilde afdwingen. Een uitspraak uit de Misjna, een basistekst het jodendom die even belangrijk is als de b luidt: Een SEinhedrin dat een keer in de zeve|| een man ter dood brengt wordt een moordllj sanhedrin genoemd. Rabbi Eliazar ben Azai zegt: „Zelfs bij een keer in de zeventig jaar."b bi Tarfon en Rabbi Akiwa zeiden: „Als wij inL sanhedrin hadden gezeten, zou er nooit een doodstraf zijn uitgedeeld." Maar, waarschuil Rabbi Shimon ben Gamliël: „Zo zou het aanf moordenaars zijn vermeerderd." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Denemarken: Zaterdag regen en kans op wes terstorm. Zondag minder nat en winderig en een enkele opklaring. Zaterdag temperaturen rond 8 graden, zondag circa 5. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Veel bewolking en perioden met regen of motregen. Vooral in het noorden kans op een wester storm. Zondag minder wind en een enkele opklaring. Tempera tuur tussen 7 graden in Noord- Schotland en circa 12 in het zui den. België en Luxemburg: Veel bewolking en perioden met regen, in de Ardennen zaterdag nacht mogelijk nog sneeuw. Za terdag veel wind. Temperatuur rond 9 graden, in de Ardennen oplopend van 2 naar 7 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en perioden met regen of motregen, in het oosten zaterdagnacht en -ochtend nog kans op sneeuw. Vooral zaterdag veel wind. Temperatuur oplopend naar 10 tot 13 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag bewolkt en af en toe (mot)regen, vooral in de heuvels en bergen eerst sneeuw. In het zuidoosten zonnige perioden bij een aantrekkende Mistral, bon dag ook elders enkele opklarin gen. Maxima oplopend naar 9 tot 15 graden. Spanje: Droog en perioden met zon. Landinwaarts plaatselijk mist. Maxima oplopend tot ongeveer 14 graden, aan de zuidkusten tot dichtbij 20. Portugal: Droog en vooral zaterdag perio den met zon. Maxima oplopend naar ongeveer 15 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Droog en flinke perioden met zon. Maxima oplopend naar 17 gra den. Tunesië: Perioden met zon. In het noorden toenemende wind en bewolking en kans op een bui. Maxima van 15 graden in het noorden tot 19 in het zuiden. Madeira: Af en toe zon maar ook kans op een fikse regen- of onweersbui. Aantrekkende wind. Maxima op lopend naar 20 graden. Duitsland: Overwegend bewolkt en perioden met regen, in het zuiden en zuid oosten eerst kans op sneeuw en ijzel. Vooral zondagnacht veel wind en aan zee kans op storm. Temperatuur oplopend naar 7 tot 10 graden. Oostenrijk: Zaterdag toenemende wind en bewolking, gevolgd door sneeuw of ijzel, beneden 1200 meter overghaand in regen. Tempera tuur in de dalen oplopend tot on geveer +5 graden. Zwitserland: Bewolkt, vooral in de bergen veel wind en perioden met sneeuw, beneden 1200 meter overgaand in regen. Eerst ook kans op ijzel. Aan de zuidflank van het Alpen massief droog. Temperatuur in het laagland oplopend naar 10 graden. Tsjechië en Slowakije: Zaterdag eerst nog droog en enke le opklaringen. Verder veel wind en bewolking en perioden met re gen, eerst ook kans op sneeuw en ijzel. In de bergen boven 1200 meter veel verse sneeuw. Tempe ratuur oplopend tot naar 3 tot 6 graden. Italië: Perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Maxima oplo pend naar 10 tot 15 graden, in het noorden iets minder zacht. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en vrijwel oe- vral droog. Maxima oplopend naar 11 tot 15 graden. Malta: Nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Zondag toenemende wind. Middagtemperatuur omstreeks 15 graden. Turkije en Cyprus: Droog en zonnige perioden. Maxi ma van 10 graden aan de Turkse westkust tot 15 aan de zuidkust en op Cyprus. ZONDAG 30 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.24 Zon onder 17 .21 Maan op .03.19 Maan onderl2.44 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.00 23.56 10.33 23.29 Laag 06.24 18.45 06.05 18.26 MAANDAG 31 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.23 Zon onder 17.23 Maan op 04.22 Maan onderl3.15 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.15 00.00 07.03 23.48 Laag 07.30 «19,35 19.16 23.41 Weerrapporten 28 januari 16 u Bordeaux onbewolkt half bew Sneeuw Klagenfurt Kopenhagen half bew 01 ZW 5 0 -13 00 4 3 0.3 bewolkt onweer warmtefront Las Palmas Lissabon licht bew ZW5 NO 2 18 13 0.0 12 7 0,0 regen ff* koufront Londen half bew. Z01 ZW5 5 -7 0.0 5 -1 0.0 Mm opklaringen hagel L lagedruk Luxemburg Madrid Malaga Mallorca licht bew. half bew. licht bew. ZW4 NI NW2 02 1 -5 0.0 9 3 0.0 16 8 0.0 16 3 0.0 mist zonnig windrichting 19 temperatuur H -1000- hogedruk luchtdruk in hecto pascal Sneeuw ZW 2 Warschau Wenen half be Buenos Aires li^ht bew. Casablanca half bew Johannesburg half bew. Los Angeles licht bew New Orleans New Vork Tel Aviv Vancouver onbewolkt LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 5i Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 11 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstri het automatisch afschrijven var abonnements- geld, ontvangen 1,- koi betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binne worden verzonden geldt een toeslag va aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB Voor mensen die moeilijk lezen, slech hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een van het regionale nieuws uit het Leid! Dagblad op geluidscassette beschikba informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, G K N H U I Z EK N0 2 18 9 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum. 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14