Regio r- Bezoek aan De Bakkerij fors gestegen r 'De Summing Krakersadvocaat dient klacht in tegen justitie :ZH staat met de ig tegen de muur Lekker 'grazen' op het schoolplein Rijnstad het duinrell ERDAG 29 JANUARI 2000 Veer asbestalarm Hoge Morsweg pen Rond de Hoge Morsweg gold gistermiddag opnieuw as- istalarm, nadat er voor de tweede keer brand was uitgebroken i een schuur. Donderdagmiddag besloot de politie geluidswa- :ns de Mors in te sturen om bewoners te waarschuwen ramen deuren dicht te houden. Ze vreesde namelijk dat door de and in de schuur asbestvezels waren vrijgekomen. Uiteinde- Ie bleek er niets aan de hand te zijn. Gistermiddag moest de andweer opnieuw naar het schuurtje uitrukken nadat daar eer brand was uitgebroken. Zekerheidshalve werden ook deze er de geluidswagens de wijk ingestuurd om te waarschuwen ior asbest. Na een uurtje konden ze alweer melden dat er geen irake was van gevaar. De politie vermoedt dat er ook bij de reede brand sprake is geweest van brandstichting. batten met minister Van Boxtel P*Jden Minister Van Boxtel van grotestedenbeleid en wethou- y ir grotestedenbeleid Pechtold gaan aanstaande maandag een ïr on line om te chatten met iedereen die is geïnteresseerd in it grotestedenbeleid. De twee bestuurders reageren van 20.30 21.30 uur direct op vragen, opmerkingen en ideeën over hun ileidsterrein. De virtuele discussie vindt plaats op het internet- 'res www.rogervanboxtel.nl. Dit adres is ook te bereiken via de mepagevan de gemeente Leiden (www.leiden.nl/gemeente). Boxtel heeft in het recente verleden al vaker geëxperimen- rd met digitale discussies. De discussie van aanstaande w is daar een logisch vervolg op. Volgens de minister is t in digitale discussie een goed middel om veel mensen de kans geven direct met de overheid te communiceren. ëitschappelijk werk krijgt 45 mille De Stichting Maatschappelijk Werk Leiden heeft 45.000 i gekregen van het Juliana Welzijnsfonds. Het geld is be- voor meubilair en automatisering. fursus tegen faalangst Volwassenen die last hebben van faalangst kunnen van- Jmaandagavond 6 maart in het centrum van Leiden een cur- s volgen om meer zelfvertrouwen te krijgen. In acht bijeen- Imsten kunnen deelnemers via ontspannings- en concentra- ■oefeningen en een training tegen piekeren proberen de faal- Igst aan te pakken. De kosten bedragen 500 gulden. Voor Jeer informatie: A. van der Reijt 5144637, of M. Stolwijk-Het- |ga 5123762. blijkt nu meer 'import-stroom' te hebben aangevraagd dan is gehonoreerd en staat voorlopig met de rug tegen de muur. De EZH is overigens volop met NUON in overleg om een oplossing te bedenken. Het elektriciteitsbedrijf hoopt zo het kort geding te kunnen voorko men. Deze maand was er al eerder een conflict ontstaan tussen de distributiebedrijven Eneco en Remu met hun concurrenten NUON, Essent en Delta. De eerste twee wilden veel goedko pe energie uit het buitenland importeren en stuitten ook op techriische problemen vanwege een tekort aan hoogspannings kabels. Beide hadden intussen te weinig stroom bij Nederland se producenten besteld en moesten voor de te laat bestel de stroom een 'straftarief beta len. Een compromisprijs voor kwam bij deze ruzie een kort geding. Volgens onder zoek van TNO is een op de vijf Nederlandse jongeren te zwaar. foto marklamers Het aantal bezoeken aan De Bakkerij, het dienstencen trum voor dak- en thuislozen, is in de afgelopen twee jaar explosief toegenomen. Bezochten in 1997 dagelijks nog gemiddeld 68 personen de dagopvang aan de Oude Rijn, in 1998 was dat opgelopen tot gemiddeld 87 perso nen en in 1999 tot 97. Op jaarbasis is het totaal aantal bezoeken met ongeveer dertig procent gestegen (22.130 bezoeken in 1999 en 22.680 in 1998 tegenover 17.199 in 1997). EN CONNIE VAN UFFELEN fOLG VAN VOORPAGINA [H levert nu maar een klein ttje van wat we hebben afge- _pken, zo'n tien procent", t P. Knoers, directeur com- (ïicatie van NUON. „De an- b negentig procent moeten nu zelf op de Amsterdamse Bombeurs APX bijkopen en kost handenvol geld. Onge- een miljoen per dag. Wij m garant staan voor de triciteitsvoorziening aan de e EZH verwijst naar het turn dat de overheid heeft •steld. „Vanwege de liberali- ïg van de markt kunnen be- 'en die stroom willen im- teren daarvoor intekenen", EZH-woordvoerder M. ïwer. „De hoogspanning6- ;ten kunnen echter maar epaalde hoeveelheid om aan." Mede daarom is :en quotum ingesteld. EZH RODY VAN DER POLS De schooldeur slaat open, de eerste pauze op het Bonaven- tura College is aangebroken. Massaal verlaat de schooljeugd het pand en spoedt zich naar Mariton, de ouderwetse koffie- tent tegenover het schoolge bouw. Terwijl de rij langer wordt, druppelen de eerste scholieren met hun buit naar buiten: blikjes frisdrank, lollies, snoepgoed in alle kleuren, re pen en de specialiteit van het huis, dampende broodjes bal- mayo. „Meestal ga ik naar de Hendo", vertelt een scholier, „maar die is nu nog niet open". Snackbars en andere eetten- ten hebben goede klanten aan de scholieren. De Nederlandse jeugd kan al het lekkers maar moeilijk laten staan. Van die zelfde jongeren is maar liefst één op de vijf te zwaar, zo blijkt uit een onderzoek van TNO waarvan de resultaten deze week werden gepubliceerd. En dat is een verdubbeling ten op zichte van 1980. „Het wordt tijd om aan de bel te trekken", meent dr. Verloove-Vanhorick, een van de onderzoekers. Voor het onderzoek werden in 1997 bijna 15000 kinderen en jonge ren (tot 21 jaar) gewogen en ge meten. Vergelijldng van de re sultaten met die van een onder zoek uit 1980 wees uit, dat de jeugd zowel langer als zwaarder geworden is. De extra centime ters kunnen echter niet com penseren voor het toegenomen gewicht. De conclusie is onont koombaar: gemiddeld torsen jongeren twee kilo's extra met zich mee. Rig Mutschler kan er als jeugdarts bij de GGD in Leiden over meepraten. Meer dan re gelmatig komt ze kinderen met overgewicht tegen. „Laatst was ik nog in een schoolklas waar van meer dan de helft van de kinderen te zwaar was. Dat is weliswaar een extreem geval, maar het is wel een teken aan de wand." De 12-jarige Lisanne, lollie in de hand, denkt wel te weten hoe het komt dat kinderen steeds zwaarder worden: „Veel Laat die^pui -j i Een kunststof schuifpui van Van der Ploeg brengt niet alleen licht en ruimte, hij is ook volledig onderhoudsvrij. Van der Ploeg: een kei in k MBI AC/* jTTkVEU Kunstslof Raamfabrikant b.v. TeL: (071) 331 53 61 Internet www.vanderploeg.nl unststof schuifpuien het hoofdstukje 'historie' de gemeentegids Rijnstad, van stadsdeel Cen- e tweede helft van de zes de eeuw werd in de Neder- len een vrijheids- en gods- istoorlog uitgevochten tus- de Hollanders en de Span den. In 1573 en 1574 sloe- de Spanjaarden het beleg stadsdeel Centrum. Dat I een spannende tijd. Zou sdeel Centrum standhou- Wanneer de wijk viel, was and verloren. Want stads centrum had een strategi- i ligging. Mede dankzij het idige optreden van deel- lsvoorzitter Van der Werff de wijk stand. En op 3 ok- :r 1574 trokken de Span den zich opeens terug uit st voor de geuzen en voor water dat over de landerijen omden. Drie oktober is sdien een feestdag waarop hele stadsdeel vrij heeft. En aam van de moedige leider inmiddels voort in het hem vernoemde Deel- Isvoorzitter Van der Werf- nvloed van Rijnstad litdrukking 'Dan is Rijnstad st' herinnert nog aan het van Stadsdeel Centrum, ijn trouwens nog veel meer rukkingen en woorden rin de naam van de stad is rerkt - en waaruit wel blijkt de gemeente door de eeu- heen van groot belang is geweest. Uiteraard komt de naam voor in tal van producten die van oudsher in de stad zijn vervaardigd, zoals Rijnstadse kaas en het steeds zeldzamer Rijnstads laken. Ooit was de Rijnstadse fles een bijzondere technische doorbraak en het Rijnstads rood een zeer geliefde kleur. Wie kent trouwens niet de befaamde schilder Lucas van Rynstad? En hebben we ons niet allemaal wel eens ergens met een 'Jantje van Rijnstad' vanaf afgemaakt? Beter Neem nou zo'n interim ge meentesecretaris. Kost driedui zend gulden per dag. Schijnt in zijn soort nog niet eens idioot duur te zijn, maar toch. Het is een boel geld. Kijk, dat zou je in Rijnstad nou nooit overkomen zijn. Wie wil daar nou niet werken, in de vierde stad van Nederland waar grazige weiden, witte stranden, uitgestrekte bollenvelden en een historische binnenstad al lemaal onder één bestuur zijn gebracht? Al moeten ze geld meebrengen, daar zullen ze zich inspannen voor het welzijn van het volk. Het zou in Rijnstad natuurlijk ook ondenkbaar zijn gewpest dat burgemeester en wethou ders stiekem doen over het prijskaartje dat aan zo'n over gewaardeerde uitzendkracht hangt. Rijnstad staat voor openheid. En dan hebben we het al helemaal niet over stoute raadsleden die zich niet aan de regels houden en staande de ouders douwen hun kinderen vol met patat." Haar vriendin (12) vindt dat de kinderen er zelf ook aan meedoen: „Als je thuis op de bank voor de televi sie zit, dan is het gewoon lekker om er een zak chips bij te heb ben." Hiermee zitten de meisjes niet ver naast de mening van de experts. Verloove-Vanhorick, hoofd van de afdeling jeugd bij TNO Preventie en Gezondheid, legt uit: „Het evenwicht tussen eten en bewegen is zoek. Aan de ene kant bewegen kinderen steeds minder. Ze spenderen uren achter de tv, achter de computer, ze worden met de auto naar school gebracht. En aan de andere kant eten ze steeds meer. Eten is lekker, ver leidelijk en de hele dag door voorhanden." Mutschler benadrukt wel dat aanleg een belangrijke rol speelt bij overgewicht. „Maar heb je die aanleg", vertelt de jeugdarts, „dan is het van groot belang om daar bij het eten re kening mee te houden." Vooral het zogenaamde 'grazen' is vol gens haar een grote boosdoe ner. „Dat is het voortdurend tussen de maaltijden door snacken. Kinderen zien dat bij volwassenen en nemen het over." Ook maakt ze vaak mee dat kinderen het ontbijt over slaan. „Hierdoor gaan de kin deren nog onregelmatiger eten, wat het gewicht alles behalve ten goede komt", waarschuwt Mutschler. Als het gewicht van kinderen blijft toenemen ziet Verloove- vergadering uit vertrouwelijke stukken gaan citeren. Rijnstad se raadsleden zijn nette men sen die zich keurig aan de re gels houden. In Leiden moet de politiek zich binnenkort buigen over de her invoering van de ambtseed. De verplichting dat ambtenaren die nieuw in dienst komen zwe ren of plechtig beloven dat zij niet dubbel zullen declareren en niet onder het mom van een dienstreis twee weken op een palmenstrand aan de Tequila Sunrise gaan zitten te lurken, is jaren geleden zo'n beetje overal afgeschaft. Nu schijnt het dat sommige ambtenaren en in een enkele havenstad zelfs de bur gemeester daardoor zijn gaan denken, dat zo'n tripje naar de Bahama's gewoon tot de secun daire arbeidsvoorwaarden gere kend mag worden. En daarom moet als het aan personeels- wethouder Hans Baaijens ligt de eed in Leiden worden inge voerd. In Leiden gaat dat natuurlijk weer heftige discussies opleve ren. In Rijnstad zou dat geen enkel probleem zijn. Daar staat iedere ambtenaar zonder mor ren met twee vingers in de lucht. En waarom ook niet? Een Rijnstadse ambtenaar is im mers de betrouwbaarheid zelve. Want niets lijkt op Rijnstad. De gemeente koopt een ge bouw van hoogheemraadschap om het met de grond gelijk te maken. Maar omdat het duur verbouwde stadhuis te klein is, moet voorlopig een berg amb tenaren in dat afbraakpand worden opgeslagen. Een origi nele vorm van kraakwacht, dat wel. Maar niet echt chique na tuurlijk. Nee, dan in Rijnstad... TEKST: WIM WEGMAN EN RUUD SEP Vanhorick de toekomst somber in. „Voor de kinderen zijn de ri sico's nog niet zo groot. Die kunnen best een paar kilo extra hebben", verklaart ze. Het pro bleem doet zich pas over 25, 30 jaar voor. „Want dikke kinderen worden vaak dikke volwasse nen. En bij die leeftijdsgroep brengt overgewicht allerlei na righeid met zich mee: een ver hoogd risico op hart- en vaat ziekten, artrose, verhoogde bloeddruk en suikerziekte." Volgens Verloove-Vanhorick is het zaak om tijdig en op grote schaal in te grijpen. „Met het onderzoek is voor het eerst zwart op wit aangetoond dat we daadwerkelijk met een maat schappelijk probleem te maken hebben." De enige oplossing is volgens haar het eet- en be- weeggedrag van de kinderen veranderen. Want vroeg ge leerd, is oud gedaan. „Er be staan al allerlei programma's voor, men is er al mee bezig. Maar deze uitkomsten zijn toch wél een duidelijk signaal dat we er met z'n allen nog harder aan moeten trekken." Anthony (14) en Gerald (15) maken zich er voorlopig nog geen zorgen over. Regelmatig bezoeken ze de snackbar, tij dens of na schooltijd. „Niet ie dere dag, maar wel een paar keer per week", vertelt Gerald. Dik zullen ze er niet van wor den, denken ze. „Nee, we spor ten vaak, dus het zal wel mee vallen." En met veel smaak werken ze hun patatje oorlog naar binnen. LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN „Als je deze cijfers zo op papier ziet is dat schrikken", zegt di recteur L. Keppel van Stichting De Binnenvest. Volgens haar valt het in het Dienstencentrum zelf namelijk niet zo op. „Daar wordt het heel geleidelijk druk ker. Soms is er wel sprake van topdrukte. De ruimte leent zich daar niet voor. Als er zeventig mensen binnen zijn, is het vre selijk." Volgens Keppel heeft deze toename te maken met het feit dat meer mensen het Diensten centrum weten te vinden. Voor al mensen met verslavingspro blemen en mensen die financi ële problemen hebben. „Het gaat dan bij voorbeeld om mensen die niet met hun uitke ring kunnen omgaan en schul den krijgen of gedreigd worden met uitzetting uit hun huis. Maar we zien ook veel mensen die psychiatrische hulp nodig hebben en deze niet willen of kunnen krijgen en dan vastlo pen. Die komen als eerste bij De Bakkerij terecht." Bezoekers kunnen hier onder meer een kopje koffie of thee drinken, douchen, de was doen en hun post ophalen. Keppel zou de opvang echter niet zo zeer willen uitbreiden, maar meer willen doen aan preventie. En dan bijvoorbeeld via begeleiding van probleem huurders, zoals dat gebeurt bij het Beverproject. „Als woning bouwcorporaties, De Binnen vest en andere partners als GGZ, GGD, gemeente en zorg verzekeraars de handen ineen slaan, lopen de problemen niet zo hoog op. Begeleid wonen is ook preventief en zorgt voor maatschappelijk herstel." On langs tekenden De Binnenvest en de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting dan ook een in tentieverklaring voor uitbrei ding van projecten voor bege leid wonen en het opzetten van een 'oefenhuis' voor probleem huurders. Verder laat Keppel onderzoe ken hoe het komt dat er vaak periodes zijn met minder aan meldingen bij de crisisopvang voor mensen met psychische nood. „Ieder jaar hebben we zo'n periode waarin het een paar weken rustig is, vorig jaar was dat februari/maart. Als dat structureel is, kunnen we daar voortaan rekening mee houden met onze planning wat betreft cursussen." lea passent t re tiet reir I eter een iiiitiriiimiiUiitiMi TEKENING: MAARTEN WOLTERINK Advocate Ineke van den Brule van het Leidse Kraakspreekuur heeft deze week bij de Nationa le Ombudsman een klacht in gediend tegen officier van justi tie M. Horstman. Horstman zou volgens de raadsvrouwe van de krakers onterecht toe stemming hebben gegeven voor de strafrechtelijke ontrui ming op 3 september vorig jaar van de panden Aalmarkt 1-3. Eerder al klopte het Kraakspreekuur bij de ombuds man aan met klachten over buitensporig hardhandig poli tieoptreden bij de ontruimin gen van de Aalmarktpanden op 3 en op 5 september. Indertijd raakten drie mensen dusdanig gewond dat ze zich moesten la ten behandelen in het zieken huis. „Wanneer de Nationale Om budsman het optreden van de officier van justitie afkeurt, be tekent dat dat er geen grond voor ontruiming was", meldt het Kraakspreekuur. „Wij zijn van mening dat de gemeente Leiden, toen vertegenwoordigd door wethouder Pechtold, de gedupeerde krakers (er zaten er zes in de panden aan de Aal markt, red.) alsnog tegemoet moet komen. De gemeente dient de gewonde krakers en sympathisanten zowel financi eel, materieel als met excuses tegemoet te komen." Volgens advocate Briïle had de officier van justitie geen en kele grond om opdracht te ge ven voor een strafrechtelijke ontruiming. De krakers hadden de panden aan de Aalmarkt be gin augustus bezet: ze troffen ze leeg aan en de deur stond open. Na de kraakactie volgde een ge sprek in het politiebureau met wethouder Pechtold. Hij zou hebben verklaard dat de ge meente op zoek was naar een passende gebruiker voor de panden maar dat net een kan didaat was afgehaakt. Het Kraakspreekuur presenteerde zes kandidaat-bewoners, maar Pechtold vroeg bedenktijd tot 1 september. Op 8 augustus te kende hij een verklaring waarin stond dat de gemeente de zes krakers een standaard gebruiks- overeenkomst zou aanbieden als er voor 1 september geen andere kandidaat-gebruiker was gevonden. Pechtold zou daarna - zo stellen dé krakers - niets meer van zich hebben la ten horen. Zij kraakten de Aal marktpanden opnieuw. Vlak voor de ontruiming op 3 september was er opnieuw overleg tussen de krakers en de gemeente, die justitie vroeg om strafrechtelijke ontruiming. De krakers spanden een kort ge ding aan om een dergelijke ont ruiming te voorkomen: een ge faxte dagvaarding lag al op het bureau bij officier van justitie Horstman. De Haagse recht bank had niet eerder tijd voor het kort geding dan 14 septem ber en ging er van uit dat een beslissing over ontruiming tot de zitting zou wachten. Deson danks gaf Horstman opdracht aan de politie om de panden te ontruimen. Justitie kon gistermiddag geen commentaar leveren. KOM ZATERDAG 5 FEBRUARI NAAR DE BANENMARKT OP DUINRELL! Voor de leukste van Nederland moet je in Wassenaar zijn. Duinrell zoekt ieder seizoen weer enthousiaste full- of part-timocollega's voor o.a het attractiepark, het Tikibad.de receptie.de schoonmaak, het animatie- en recreatieteam.de ingangs controle. de schminkwinkel. de restaurants, de supermarkt, de keukens en bars. Ben jij servicegericht. ga je graag met mensen om. spreek je naast Nederlands nog een woordje over de grens en heb je geen bezwaar tegen werken in het weekend, dan is werken op Duinrell zeker iets voor jou! Bel voor meer informatie of een sollicitatieformulier: 070 - 51 SS 155 of kom naar de banenmarkt op S februari van 10.00 tot 16.00 uur of op 23 februari van 18.00 tot 21.00 uur ttttt IHT17.MX1I1LL

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13