Varkens maken plaats voor Afrikaanse meervallen plinternieuw flexkantoor wacht op bewoners Aggreko wereldleider in lucht, koeling en vermogen Economie Jaarbeurs lonkt naar uitgever als partner JjDAG 29 JANUARI 2000 EEL SIMONE VAN PRIEL terpers voert de meervallen in de kweekbakken. foto cpd cees zorn vgeverfde bakken staan er in de loods, in elke bak 2,5 tot 5,5 kuub water b massa Afrikaanse meervallen waarvan voornamelijk de happende s te zien zijn. Niet te veel herrie maken, want als ze in de stress schie- ijn ze een dag of twee 'van de eet'. „Varkens kunnen een keer een dagje er voer, maar met de vissen moet je zeven dagen per week in de weer zegt Hans Herpers (35), in Vredepeel in De Peel. Hij is varkenshouder ikweker, maar steeds meer het laatste. Vleesvarkens, zo'n 900, houdt hij d nog als hobby. moet je er niet halsoverkop in storten, maar een kwekerij gefaseerd opzetten. En niet allemaal paling, want de vraag is be perkt." Herpers benaderde een visverwer- kingsbedrijf in het bij Vredepeel gelegen Overloon en kweekt nu op bestelling meer vallen van 1.000 tot 1.200 gram. Als filets verlaten die de fabriek, de meeste worden naar Duitsland geëxporteerd. In Herpers' loods maken de kleine meer valletjes binnen ongeveer zes maanden een tocht door de bakken. Ze arriveren als ze ven tot acht centimeter kleine friemels. Ze krijgen de eerste weken vijf tot zes keer per dag vismeelkorreltjes te eten. „Zeven dagen per week, dusjemand die denkt dat hij dit erbij kan doen, heeft het mis. Dat gaat niet", zegt Herpers. Na een paar weken worden de grotere van de kleintjes geschei den, een proces dat zich in die zes maan den tijd een aantal maal herhaalt. „Meer vallen zijn roofvissen, dus anders vreten ze mekaar op." In de bakken voor meer vol groeide vissen voeren de beesten zichzelf; een tikje met de bek tegen een staafje dat is verbonden aan een 'voederbak' boven het bassin en er daalt een straaltje korrels neer. Staatssecretaris Faber van visserij ziet in de zogeheten aquacultuur een goede manier om het tekort aan zee- en riviervis aan te vullen. Kwekers in spe konden afgelopen zomer dertig procent (deels Europese) sub sidie krijgen op investeringen in onder meer apparatuur en bouwkosten. Niette min toonde Faber zich enkele weken gele den bezorgd over de 'wildgroei' in de sec erpers sinds een kleine twee jaar tro- i vis in Hollandse polder kweekt mensen verklaren me voor gek"), is lirecte gevolg van de uitbraak van tspest in 1997. Zijn 950 mestvarkens i zeugen moesten uit voorzorg wor- idood toen op een bedrijf waar Her- Is bedrijfshulp werkte, de varkenspest [econstateerd. „Ik was daarvoor al n het zoeken welke kant het op met het bedrijf. We dachten na over idere locatie voor de zeugen. Toen de pest, we werden preventief ge- de prijzen gingen onderuit. Het was luk bij een ongeluk dat we nog niet n uitgebreid." wil je met varkens een kleine boter- ouden, dan moet je je bedrijf flink ten. En als je al agrariër bent, ga je i snel iets héél anders doen. Door een die systemen voor viskweken instal- lebben we daarom besloten om allen te gaan kweken. In de loods een proefinstallatie, in februari 1998 de eerste meervallen gekregen. Dit idden we 30, 35 ton." rs heeft voor hij de vis binnenhaalde, Ie mogelijkheden voor afzet bekeken, it volgens secretaris Wim van Eijk Nederlandse Vereniging van Vis- rs (Nevevi) essentieel is voor het wei van nieuwe viskwekerijen. „Dat be- (ken wij altijd: ga pas beginnen als je veet dat je er een markt voor hebt. Je Een Afrikaanse meerval. Hans Herpers: „Iemand die denkt dat hij dit erbij kan doen, heeft het mis". tor. Voor het welzijn van de vissen, het ge bruik van diergeneesmiddelen en de mi lieubelasting moeten regels komen om te voorkomen dat weer een nieuwe vorm van bio-industrie in Nederland ontstaat. Naar de vraag hoe vissen zo snel en pijn loos mogelijk moeten worden gedood, laat het ministerie verder onderzoek doen. Pa lingen die in zout worden gelegd om te 'ontslijmen', meervallen die op scherfijs worden gelegd en daarna nog lange tijd blijven leven, zijn praktijken die bij dieren beschermers nogal wat weerstand oproe pen. Maar, zegt een woordvoerder van het ministerie, voor je zegt dat dat niet meer mag, moet er wel een alternatief zijn. Het probleem is dat je pijn bij vissen niet kunt zien en moeilijk kunt afmeten. Of, zoals RI- VO-directeur J. W. Henfling het twee jaar geleden in een interview zei: 'In Japan is een favoriet gerecht een vis die zo vers in plakjes is gesneden dat de kop nog ademt. Welnu, is die vis dood, omdat de kop los is van de rest, of levend, omdat de bek en de kieuwen nog bewegen? De vraag 'wat is dood' is dus meer een filosofische'. Hans Herpers over welzijn en doden: ,Tja, vol gens mij hebben de vissen het hier naar hun zin. Ze eten tenminste allemaal goed. En doden doe ik zelf niet, ze gaan levend naar de fabriek. Ze gaan daar in een trom mel met ijs en volgens mij zijn ze heel snel dood. Zodra een meerval onder een tempe ratuur van achttien graden komt, is hij er geweest." Als het woord subsidie valt, reageert Her pers gestoken: „Dat vind ik helemaal ver keerd. Dan gaan misschien mensen met vis kweken beginnen die het eigenlijk alleen voor het geld doen. Dan is de markt met een kapot. Het is een gevoelige sector. Vo rig jaar is de prijs van de meerval onderuit gegaan, omdat er te veel geproduceerd werd. Als er dan al subsidie moet komen, laten ze die dan geven op de afzet." Hij ge looft evenmin dat er veel ruimte is op (je viskweekmarkt.Ik ken er hier in de om trek zo al vijf die het met vis hebben gepro beerd en het niet hebben gered. De afzet blijft een moeilijk punt. Er zijn zo'n 25 meervalkwekerijen en maar een stuk of vijf die er echt van leven". Volgens Herpers wordt daarbij te makkelijk gedaan over de ommezwaai van varkens foto cpd cees zorn naar vis. „De stallen verbouwen en de put ten dichtgooien, dat werkt echt niet. Var kensstallen zijn veel te laag, dan heb je weer dure pompen nodig. Misschien gaat het nog wel met steur of siervis." Herpers gelooft daarentegen wel in de toe komst van zijn eigen kwekerij. Tegenover het woonhuis is een enorme loods verre zen, waar plaats is voor vier kweekinstalla- ties. Elke installatie kost 250.000 gulden, hij begint er voorlopig met een. Na twee jaar soebatten met de gemeente heeft hij voor de eerste vier jaar een ontheffing gekregen om de vismest op het land te kunnen lo zen. „We hebben hier geen riool. Dus over vier jaar zal ik een zuiveringsinstallatie moeten bouwen. Dat kost een half mil joen." vil bewijzen dat het een succes is' tiC CPD opt nog niet storm op het flex- >r in Heerhugowaard. Maar dat ïl veranderen weet directeur Wil ir Meer. Binnen twee jaar zullen tien kantoren staan in Neder- flu is het nog even wachten op Bte flexwerkers op de burelen brklink Offices. „Ik ga bewijzen l een succes is." pische 'slaapstad' typeert Van :er Heerhugowaard. 's Morgens en in drommen richting Alk- n Amsterdam om 's avonds i de file terug aan te sluiten, toch raar dat we dat toelaten, apen komen we door al dat rei- uwelijks meer toe." ir Meer zag de oplossing in ;a. Niet zozeer door alle files, als or de afstanden huren bedrij- vaak werkplekken dichter bij is van hun medewerkers. Bin- n bestaand kantoor huren ze n, twee of tien bureaus, zodat edewerkers geen kilometers loeven te rijden óf stilstaan in Niet iedereen hoeft namelijk aanwezig te zijn op het kan- Baak, account manager bij het denkt vooral aan 'back-office s'. „Het werk dat achter de en gebeurt." Mensen die gege- loeten invullen, kunnen dat ook ergens anders doen. Maar ook auto matiseerders, systeembeheerders of projectleiders zijn niet aan het hoofd kantoor gebonden, redeneert Baak. Ook voor telefonische 'helpdesken' ziet Van der Meer zijn kantoor als een oplossing voor het grote verloop. „In de regio kun je bijvoorbeeld herintre dende vrouwen aannemen die graag wijlen werken, maar geen kilometers willen reizen." Steeds vaker werken werknemers thuis. Toch zijn er volgens Van der Meer werknemers en werkgevers die thuiswerken net weer te ver vinden gaan. „Er is veel minder scheiding tus sen werk en privé. Sommige werkne mers en werkgevers vinden dit niet prettig." Hoewel Worklink Offices de werknemers niet controleert, noteren ze op verzoek wel werktijden. „Dat ge beurt in het eigen kantoor ook", aldus Van der Meer. „Net zoals er regels zijn over roken, drinken en omgangsnor men." Het loopt nog niet storm in Heerhugo waard met flexibele werknemers. Sinds de opening eind vorig jaar zit er nog niemand in de kantoortuin op de begane grond. Ook boven is het stil. Houten bureaus met glimmende com puters staan te wachten om gebruikt te worden. Voor iets meer dan 1.000 gulden per maand kan een werknemer aan de slag. Zes ton heeft Van der Meer geïnves teerd in het gebouw. „Een onroerend- goed-man zal niet aan zo'n project be ginnen", vertelt hij. Ook Van der Meer zou het gebouw zo in zijn totaliteit kunnen verhuren. „Een bank wilde al de complete bovenverdieping huren. Daar begin ik niet aan. Dan is het bin nen de kortste keren gewoon een afde lingskantoor van een of ander bedrijf." En Van der Meer wil bewijzen dat zijn visie de juiste is. Interesse van bedrijven is er, verzekert hij. „Momenteel voeren we gesprek ken en komen bedrijven kijken." Van der Meer: „Ze moeten er bijvoorbeeld aan wennen dat ze van een groot ge bouw naar een klein kantoor zullen gaan. En dat ze sommige collega's niet zo vaak meer zullen zien." Ook mate riëlere zaken spelen een rol. „Een aan tal mensen zal de auto van de zaak kwijtraken. En dan staan sommigen toch liever in de file." Toch blijft hij overtuigd. „Werkgevers besparen bijvoorbeeld kilometerver- 'goeding. Goed om te weten nu de ben zineprijs weer omhoog is gegaan." Het zal even duren, maar bedrijven zullen er 'kalm aan' achter komen dat ze hun werkplekken beter moeten spreiden, meent Van der Meer. „Ze zullen het merken aan het ziekteverzuim. Men sen wringen zich in allerlei bochten om bijvoorbeeld kinderen van de crè che te halen. Dan kun je beter dicht bij die crèche werken." i medewerkers Patty Appelman en Emrico Baak voor foto cpd phil nijhuis IECHT GERT ONNINK itje met opdrachtgevers van ag- r inverhuurder Aggreko mag er et vermeldt de ontmanteling Brent Spar in Noorwegen, de iwing van de luchthaven Schip opnamen van de film Titanic in i, grote sportevenementen als voetbal en atletiek, de Olympi- >elen en de Formule I, maar ook !CT en Verolme Botlek in de lamse haven, het Pinkpop-festi- zelfs het veelbesproken tv-pro- la Big Brother. sl nende zomer wordt daar Euro m toegevoegd, het EK voetbal erland en België. Aggreko levert en airconditioning. „Het is niet rootste opdracht", zegt mana- c rk van Dijk „Maar wel een om onze naam mee te vestigen." Begin deze maand sloot Aggreko een contract met het tv-samenwerkings- verband FORTO 2000 (NOS, VRT en RTBF) voor de levering van stroom en 'airco' aan de acht EK-stadions. „We waren niet de goedkoopste, kregen we te horen. Wel kwalitatief de beste. Bo vendien hadden we vestigingen in bei de landen." In België zetelt Aggreko in Wilrijk, vlak bij Antwerpen. .Aggreko staat voor Aggregaten Koop- mans, de man die 38 jaar geleden in een boerenschuur ergens in de Alblas- serwaard met de verhuur begon. Nu zijn we een aan de Londensê beurs ge noteerd concern. Het bedrijf kende vorig jaar een groei van vijftig procent en telt 120 vestigingen in 22 landen met in totaal 1.600 werknemers. „We kunnen grote hoeveelheden ver mogen, koeling en lucht leveren", zegt Van Dijk. In Engels jargon noemt Van Dijk Aggreko een total solution supplier'. „We zitten overal in: scheep vaart, entertainment, sport, chemie en farmacie. In de verhuur zijn we we reldleider." Tijdens Euro 2000 staan bij de acht stadions in totaal 35 generatoren op gesteld. Eén apparaat kan vierhonderd huishoudens van stroom voorzien. „Bij elk stadion komt vijf kilometer ka bels te liggen." Aggreko zet voor het EK circa 110 mensen in. De extra stroom is vooral bedoeld voor de me dia die veel faciliteiten vergen. De sta dions zelf zullen van het gewone stroomnet gebruik maken. „Maar men wil gescheiden systemen. Voor de ca mera's en mengpanelen, noem maar op. Het signaal moet uiteindelijk in het International Broadcasting Center in Amsterdam terecht komen, vanwaar het de hele wereld overgaat." De verwachting is dat zeker één mil jard tv-kijkers in 160 landen het EK zullen volgen. Aggreko mikt nog op ex tra opdrachten van Euro 2000 voor de vip-dorpen bij de stadions en de cate ring. „Wmit daar is ook apparatuur voor noaig. De eerste generatoren worden rond 20 mei bij de stadions geïnstalleerd, op 5 juli gaan de machi nes weer naar een volgende klus. Lange tijd maakte Aggreko deel uit van het Scandinavische megaconcern Christian Salvesen. Sinds twee jaar is het Papendrechtse bedrijf zelf een be kende naam in de City, het financiële centrum van Londen, waar het in han den is van onder meer Schotse aan deelhouders. Van Dijk noemt het suc ces een voorbeeld van de veelgeroem de Nederlandse handelsgeest. „We waren er met de verhuur van ag gregaten als eerste bij en zitten nu overal ter wereld. Er wordt niet meer geaccepteerd dat de zaak ergens stil komt te staan. Er moet een 'back up' zijn." Hij noemt als voorbeeld Amerika en de natuurrampen die dat land nog al eens teisteren. „Dan moeten er ag gregaten klaar staan." Van Dijk geeft aan dat zijn concern verder wil groeien. De nog altijd stij gende verkoop van gsm-telefoons, waarvan het netwerk generatoren no dig heeft, en het openstellen van de Europese energiemarkt bieden Aggre ko grote mogelijkheden. „We gaan werken aan onze naamsbekendheid, want daar is nog heel wat aan te verbe teren." UTRECHT GPD Een internationaal opererende uitgever zou voor de Koninklij ke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht een goede partner kun nen zijn. „Niet om de boel te verkopen, maar om de continu- iteit van het bedrijf veilig te stel len", zegt Ruud van Ingen, top man van het beursbedrijf. De verboden fusie met de RAI was bedoeld om vooral interna tionaal steviger te staan tegen over de concurrentie van multi nationale beursorganisatoren als Miller Freeman en Reed Ex hibition Companies. Dat laatste bedrijf organiseert wereldwijd twee keer zoveel beurzen als RAI en Jaarbeurs samen. Bo vendien is er de concurrentie van de nieuwe media. Van Ingen: „Jarenlang was het organiseren van beurzen in op zet een vrij simpele aangelegen heid: je had een hal waar je standhouders en bezoekers bij elkaar bracht. Maar computer en internet hebben een volledig nieuw platform gecreëerd. Daarom ook zijn we drie jaar geleden ons eigen internetbe drijf gestart. Dan heb je de Eu ropese eenwording en de enor me groei van de wereldhandel. Je moet het blikveld volledig verleggen. Buitenlandse mark ten worden steeds belangrijker en de effecten daarvan gaan ook aan ons niet voorbij", zegt Van Ingen. De Jaarbeurs had zich samen met de RAI op die wereldmarkt willen begeven. Maar nu dat niet mag moet de Jaarbeurs haar internationale ambities sa men met een andere partij ont plooien. Een andere keus is er volgens Van Ingen niet. „De markt voor beurzen heeft zich allang geïnternationali seerd. Als ik daar niet in meega, zouden wij onze eigen positie verliezen. De wereld van de communicatie ontwikkelt zich razendsnel. Die ontwikkelingen kunnen alleen door organisa ties met voldoende financiële slagkracht worden gevolgd", meent de Jaarbeurstopman. Niet alleen om de beurzen zelf te organiseren maar vooral ook om de ontwikkeling van de di gitale infrastructuur, een com puternetwerk voor uitwisseling van informatie. Van Ingen: „Over een aantal jaren is het beheer van onze database onze kernactiviteit - de handel in in formatie. Ook andere partijen zijn daar druk mee bezig. Het organiseren van virtuele beur zen op internet, daar ligt onze toekomst. We zitten in zo verrot veel branches. Daar kun je nog heel veel mee doen." Overigens is de Jaarbeurs al een paar jaar internationaal actief. Zo wordt samengewerkt met beursorganisaties in Brazilië, Turkije en China. In eigen land gebeurt dat met uitgeverijen van vak-en hobbybladen (Agra risch Dagblad, woonbladen), de showwereld (Endemol bij de exploitatie van het Beatrix The ater) of de radio en tv (Megafes- tatie, Kid's World en Mega- danceparty's). Ondanks de opmars van inter net is het volgens Van Ingen nog lang niet gebeurd met de klassieke beurs. „Het gaat uit stekend met het medium. Iede re beurs heeft een levenscyclus, net als de producten in de schappen van de winkel." Dat het met sommige vakbeurzen momenteel wat minder gaat, heeft volgeps Van Ingen vooral met de economische conjunc tuur te maken. „Het gaat nu in Nederland ex treem goed. Dan komt het be drijfsleven niet en massa naar beurzen. Onze beste jaren be leefden we toen het in Neder land slechter ging. Toen kwam iedereen om zijn orderporte feuille te vullen. Nu komt men om aan relatie-marketing te doen, zijn klanten te treffen en te informeren." Daarnaast constateert Van In gen dat een aantal grote beur zen in kleinere wordt verknipt om zich beter op specifieke doelgroepen te kunnen richten. „In dat opzicht gaat het prach tig. Er blijft altijd behoefte aan persoonlijk contact. En dat kunnen wij uitstekend organi seren", aldus Van Ingen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11