'CAO a la carte' op ministeries 'Tbc en malaria niet langer verwaarlozen' Economie 'Modernste tankstation' (tegrip bonden voor ntslagen DSM-Gist Vakbonden blijven tegen sluiting Corus-afdeling Lange Producten Twee maanden geen schol bij AH Spoorwegbond FSV welkom bij FNV jtrecht Het congres van FNV Bondgenoten is gisteren una niem akkoord gegaan met de fusie met de radicale spoorweg- ,akbond FSV. Morgen wordt bekend of de leden van de FSV naar Bondgenoten willen overstappen. Jarenlang leek een fusie an een FNV-bond met de gestaalde kaders van de Federatieve ipoorweg Vakvereniging onmogelijk. Niet in het minst omdat Jeze immer tot staken bereid is. Volgens FNV Bondgenoten valt het radicalisme van de FSV tegenwoordig wel mee. FSV en FNV Bondgenoten hebben in totaal rond 13.000 leden bij het spoor. Fiasco hamburgerketen Quick imtwerpen De Belgische hamburgerketen Quick heeft zich te ruggetrokken uit Nederland. Deze week zijn de laatste restau rants in Rotterdam en Breda gesloten. Concurrent McDonald's •n de gekkekoeienziekte hebben het Nederlandse avontuur loen mislukken. Quick opende in 1996 restaurants in Breda, ilburg en Eindhoven met de ambitie nummer twee te worden ip de Nederlandse hamburgermarkt. Drie jaar geleden kwam er oog een mega-restaurant in Rotterdam bij met 400 zitplaatsen, i Toen waren er nog plannen voor 40 a 50 van dergelijke eetgele- benheden. Het avontuur kostte Quick zo'n 22 miljoen gulden. Invoering euro kost bedrijf miljoenen haag» De invoering van de euro kost bedrijven miljoenen. Grote ondernemingen zullen elk gemiddeld 123 miljoen gulden kwijt zijn aan de overschakeling op de Europese munt. Dat is ijf keer meer dan de kosten die zij maakten in verband met het millenniumprobleem. Een en ander blijkt uit berekeningen die ïccountantskantoor KPMG gisteren presenteerde. KPMG schat jat de totale kosten op ongeveer 1.100 miljard uitkomen. Vlinister praat met varkensboeren ;n haag De nood onder de varkenshouders is zo hoog geste- jen, dat de boerenorganisatie LTO-Nederland weer met minis- er Brinkhorst van landbouw is gaan praten. Eind november vo rig jaar schortte LTO het overleg op met de minister, uit protest egen de strenge mestplannen. Gisteren praatten partijen over ren opkoopregeling voor varkenshouders, extra financiële steun de mestplannen. Daarvoor is minstens 500 miljoen gulden ixtra nodig, zo benadrukt LTO. De minister heeft vooralsnog ïiets toegezegd. Volgende week praten de partijen verder. Prestatieloon niet populair bij FNV itrecht Het congres van FNV Bondgenoten voelt weinig voor iet invoeren van prestatiebeloning. Waar het bondsbestuur nog oorstelde tot 'ja, mits', kiest het kader massaal voor 'nee, ten- ij'. Vandaag stemt het congres in Utrecht over een desbetref- ende passage uit de voorstellenbrief van het bestuur. Het loofdbestuur van Nederlands grootste vakbond wil prestatiebe- oning onder strikte voorwaarden toestaan. Het moet gaan om xtra geld bovenop de voor iedereen geldende loonsverhoging. Vieuwe vergunningen mobiele telefonie :n haag Staatssecretaris M. de Vries van verkeer en waterstaat vil vijf in plaats van vier nieuwe vergunningen voor mobiele te- efonie veilen. Het gaat om de zogenaamde UMTS-techniek vaarbij de telefoon niet alleen als belapparaat kan .worden ge- iruikt, maar ook als internet en video-ontvanger. Als het aan de laatssecretaris ligt, heeft de veiling in juni pteats. Er zijn mo- nenteel vijf bedrijven in Nederland die mobiele telefonie aan rieden: KPN, Libertel, Telfort, Ben en Dutchtone. De nieuwe trgunning wordt afgegeven voor een periode van 15 jaar. iamenwerking Fiat/DaimlerChrysler y<t iIilaan Fiat en DaimlerChrysler staan op h^t punt om nauw te 7( ';aan samenwerken. De Italiaanse krant II Giornale meldt dat de ee autobouwers een belang in elkaar nepipn en dat de auto- üvisie van het Italiaanse concern overgaat naar de Duits-Ame- ikaanse onderneming. Volgens de krant zal de familie Agnelli, [rootaandeelhouder van Fiat, een van de kernaandeelhouders an DaimlerChrysler worden. II Giornali noemt geen duidelijke nonnen. Een andere Italiaanse krant, II Messaggero, spreekt elfs van een complete fusie tussen de twee concerns. De beide oncerns zelf bewaren totnogtoe het stilzwijgen. I i c i Ol w< houten Benzinemaatschappij Totalfina heeft bij indu- ke platte dak. Het dak, in combinatie met metalen scher- strieterrein Rondeel in het Utrechtse Houten het naar eigen men rond het station, houden wind en regen volledig bui zeggen modernste tankstation van Nederland geopend. ten de deur. Het tankstation is als eerste in Nederland uit- Het station bestaat uit een constructie van glas en metaal. gerust met een ringlijn voor doven en slechthorenden. Die Het ontwerp van dr. ir. Ph. Samijn is voorzien van een maakt het mogelijk dat zij het personeel van het station al- schuine overkapping die veel groter is dan het gebruikelij- tijd goed kunnen verstaan en niet worden gehinderd door omgevingsgeluid. Ook nieuw is de plek van de LPG-pom- pen. Die staan opgesteld bij de benzine- en dieselpompen en dus niet meer op een aparte plek binnen het station. De gemeente Houten is zo enthousiast over het ontwerp dat ze Samijn ook de opdracht gaf een nieuwe brandweerka zerne in Houten te ontwerpen, foto gpd robin utrecht Proef met variabele inzet loon voor computer of kinderopvang den haag gpd Ambtenaren van vijf ministeries mogen op jaarbasis maximaal tachtig uur meer of minder gaan werken. Wie meer werkt kan extra verdiensten laten uitbetalen, op fiscaal aantrekkelijke wijze omzetten in een nieuwe computer of in een bijdrage voor kinder opvang. landse zaken overwegen of er een structurele regeling voor al le 106.000 ambtenaren komt. Uit enquêtes blijkt dat de in teresse onder personeel groot is. Bij het ministerie van verkeer en waterstaat start de proef al halverwege dit jaar en duurt dan tot 1 januari 2002. Proble- Overheidsdienaren die minder gaan werken, krijgen evenredig minder salaris maar behouden hun volledige aanstelling. Het gaat om een proef die is afge sproken in de CAO voor rijks ambtenaren. De proef wordt ook wel 'CAO la carte' ge noemd. De departementen verkeer en waterstaat, financiën, volksge zondheid, welzijn en sport, bin nenlandse zaken en justitie ne men er aan deel. Slaat het sys teem aan, dan zullen vakbon den en de minister van binnen- men met te veel of juist te wei nig personeel op afdelingen worden niet verwacht. In de praktijk komt tachtig uur per jaar meer werken neer op één anderhalf uur per week extra. Dat merkt bijna niemand, meent H. Kruitman, zegsman van V&W. Hoewel de vakbonden voor stander zijn van flexibelere ar beidsvoorwaarden, kleven er volgens R. Paping, hoofd be leidsstaf bij de AbvaKabo ook nadelen aan. „In principe zijn wij tegen verkoop van tijd voor geld, omdat daarmee de 36-uri- ge werkweek onder druk komt te staan." Paping pleit er voor dat er in de CAO's garanties komen die keuzevrijheid 'afgrendelen'. Pa ping: „Allereerst zou de ver koop van tijd voor geld beperkt moeten blijven tot bovenwette lijke vakantiedagen. Verder moet de 36-urige werkweek kei harde norm in de CAO zijn." Corus levert superlichte delen Audi A2 umuiden-duffel pieter van hove Corns IJmuiden gaat mee doen aan de constructie van een superlichte auto. Het dochterbedrijf Hylite in IJmuiden heeft opdracht ge kregen voor de levering van 120.000 Hylite vloerpanelen voor de nieuwe Audi A2. De productie heeft plaats bij een bedrijfsonderdeel van Corus in het Belgische Duffel. Het is de eerste keer dat Hylite op grote schaal wordt toege past in de automobielindu strie. De eerste auto's wor den in juli opgeleverd. Hylite is een nog door het voormalige Hoogovens ont worpen materiaal, dat be staat uit twee dunne laagjes aluminium met daartussen een plastic coating. Daarmee is het het dunste en lichtste autoplaatmateriaal ter we reld. Ter vergelijking: het product weegt 30 procent minder dan aluminium en maar liefst 65 procent min der dan staal. Per auto wor den aan de voorkant twee vloerpanelen aangebracht. Voor de 60.000 auto's is in totaal 120.000 vierkante me ter Hylite nodig, te vergelij ken met de oppervlakte van 24 voetbalvelden. De rest van het frame en de carrosserie van de auto bestaan geheel uit alumini um. Dit maakt de Audi A2 ongeveer 43 procent lichter dan soortgelijke auto's. De kostprijs van de lichtgewicht auto is iets hoger dan de hui dige ontwerpen. Daar staat echter tegenover dat die ex tra uitgave snel wordt terug verdiend door minder benzi neverbruik en lagere (wegen belasting. Daarbij komt nog dat de Europese Unie heeft aangekondigd de uitstoot van vervuilende stoffen door auto's 'substantieel' te willen terugdringen. In het verleden is Hylite in kleine hoeveelheden geïntro duceerd in bodempanelen van de Aixam, een Franse in- validenauto. Op basis van de resultaten van die proefmo dellen is in het Product Ap plicatiecentrum (PAC) op •het terrein van Corus IJmui den het materiaal verder ontwikkeld. Volgens een Co- rus-woordvoerder bestaat bij grote Europese automerken veel belangstelling voor het ultralichte materiaal. Nieuwe contracten zijn tot dusverre nog niet getekend. iet is geen Philips-verhaal' maar 1.300 zijn. De nieuwe re organisatie is er één in een lan ge reeks en waarschijnlijk ook niet de laatste. De problemen zijn ontstaan en somber verhaal", zegt W-woordvoerder F. Jansen, triest", meent ook FNV- i L. van Beekum. Toch door de lage prijs van ruwe pe nen beide vakcentrales begrip nicilline op de wereldmarkt, or de forse ingrepen bij DSM. Die kelderde in een paar jaar Delft bij de voor - en spi- usfabriek, nu iM Gist, verliezen eer dan 200 werk- mers hun baan. Ontwikkelingen de penicilline- arkt maken die itwikkeling onver- ijdelijk. „Normaal sproken willen ons eerst laten overtuigen de noodzaak van zulke re iki# ganisatieplannen", zegt de 493Ü W-woordvoerder. ,,In dit ge- j29o 1 begrijpen we het best. Het is in Philips-verhaal van: We neren de boel om in het bui- 6420 "land drie dubbeltjes meer te innen verdienen" Problemen ontstaan door tijd met zestig pro cent. Zowel DSM als de vakcentrales ver wacht dat de prijs laag zal blijven. Van Beekum van het FNV is daarom bang lage prijs ruwe dat zonder reorgani penicilline satie de hele vesti ging in Delft wel eens het onderspit zou kunnen delven. „Ons is verzekerd dat de vesti ging blijft bestaan. Daarom hebben we ook begrip voor de plannen. We moeten ons nu in zetten voor de werkgelegenheid van de overige werknemers." De bonden gaan op 7 februa ri met DSM praten. Inzet is een sociaal plan dat de ontslagen Eind jaren tachtig werkten er werknemers nieuw werk moet bieden. Herplaatsing binnen de Delftse vestiging lijkt problema tisch, gezien eerdere reorgani saties. CNV-er Jansen: „Delft Ondanks aanvullende informatie top staalbedrijf umuiden pieter v FNV Bondgenoten en Industriebond CNV blijven fel gekant tegen sluiting van Corus-afdeling Lan ge Producten in IJmuiden. De aanvullende infor matie van de top van het staalbedrijf heeft hen niet kunnen overtuigen. Alleen de Unie BLHP kan zich -met moeite- vinden in het voornemen van de Corus-leiding. Dit bleek gisteravond tijdens een gesprek tus sen het management van het staalbedrijf en de vakbonden over de toekomst van de Ilmuidense vestiging van Corus. De bijeenkomst was mede bedoeld om de vakbonden inzicht te geven in de beweegredenen om I^ange Producten gefaseerd te sluiten. Hierbij komen zeshonderd arbeidsplaatsen te vervallen. De personeelsleden worden volgens Corus elders in het hedrijf geplaatst. CNV-voor- man G. Mastenbroek stelt echter vraagtekens bij dit plan. „Het is nog onduidelijk wat er met de overige afdelingen gebeurt. Als daar ook banen worden geschrapt, komen de mensen van Lange Producten moeilijker aan de bak. Vooral voor de genen met een lagere opleiding vrees ik het erg ste." FNV Bondgenoten noemt in een reactie het be sluit van de leiding 'een bewijs van het gebrek aan durf. „Uit het business-plan blijkt dat met de nodige investeringen Lange Producten de ko mende zeven jaar een gemiddeld rendement haalt tussen de elf en dertien procent", stelt FN- V'er J. Duynhoven. „Desalniettemin durft de Raad van Bestuur het niet aan hier geld voor vrij te maken. Het argu ment is dat de afzetmarkt te onzeker is. Maar dat geldt ook voor onderdelen waar Corus wél in wil investeren. Het is belangrijk dat de top initiatie ven blijft ontwikkelen voor IJmuiden. Anders blijft hier op den duur weinig over." A. van der Molen (Unie BLHP) vindt het 'triest' voor Lange Producten dat het dicht gaat. „Geluk kig hebben wij van Corus de toezegging gekregen dat er in de toekomst alles aan wordt gedaan om de mensen elders onder te brengen. Uitdrukke lijk is beloofd dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen." De DSM-vestiging in Delft. In dit bedrijfsonderdeel verliezen meer dan 200 werknemers hun baan. foto anp hans steinmeier >9,10 Delft nog 3.300 mensen, eind n« jaar no8 naar 1-700 en als plannen zijn doorgevoerd len het er waarschijnlijk nog heeft wat dat betreft een goede reputatie, maar bij de laatste re organisatie was de druk al enorm groot. Eén keer houdt het op". Ook Van Beekum ziet nauwe lijks kansen om ontslagen werknemers elders bij de Delft- se vestiging onder te brengen. Daarvoor zullen het er te veel zijn, vermoedt de FNV-woord- voerder. „Ik verwacht dat er veel meer mensen uit moeten dan 200. Daarom mogen we straks al blij zijn als we ge dwongen ontslagen kunnen voorkomen. Gelukkig zit het economische tij mee, maar als er veel laagopgeleiden ontsla gen worden, wordt het een hele klus". Supennarktketen neemt voortouw om kuitzieke dieren te ontzien Artsen Zonder Grenzen vraagt medemenselijkheid van World Economie Forum «ve bob kroon «respondent isen Zonder Grenzen (AZG) doet een emmend beroep op regeringen en fmaceutische industrieën om volks- :kten als tuberculose en malaria 'niet nger te verwaarlozen'. De oproep ïrd gericht tot de 2.500 politieke en onomische kopstukken die in Davos ieen zijn voor het monstercongres 1 n het World Economie Forum, dat lieren werd geopend. zitterschap van Dr. Gro Harlem Brundt- land, de directeur-generaal van de We reldgezondheidsorganisatie. Die is van plan de in Davos aanwezige miljardairs als Bill Gates geld uit de zak te kloppen, voor het goede doel. Gates heeft trou wens al zo'n 100 miljoen dollar (222 mil joen gulden)toegezegd. Dr. J. Obinski, president van AZG, con stateerde dat in de huidige globaliseren- de economie miljarden beschikbaar zijn voor de strijd tegen kanker, hartziekten, corpulentie en impotentie. „Maar niet voor de volksziekten die het aantal ar men in de wereld decimeren." Dagelijks sterven 10.000 mensen aan tbc, een ziekte die resistentie van de tuberkelba cil tegen antibiotica meer slachtoffers maakt dan ooit. „Het is ironisch", aldus Dr. Obinski, „dat de machtigen der aarde bijeenko men in Davos, eens een sanatorium voor rijke tbc-lijders, terwijl de multina tionale farma-industrie weinig of geen onderzoek doet naar nieuwe medica menten tegen deze volksziekte. Arme patiënten zijn nu eenmaal geen lucratie ve markt". AZG meent dat regeringen desnoods de farmaceutische multinationals moeten dwingen meer te investeren in de ont wikkeling van nieuwe geneesmiddelen tegen 'verwaarloosde ziekten' als tbc en malaria. „Per jaar sterven 17 miljoen mensen aan besmettelijke ziekten. Maar de industrie spendeert slechts 0,2 pro cent van zijn onderzoeksbudget aan tbc, malaria of diarree, het soort ziekten waaraan elke drie seconden een kind ten offer valt", staat in het AZG-mani- fest. De aids-pandemie breidt zich in Afrika en op het Indiase subcontinent stor menderhand uit, omdat moderne medi camenten door patentbescherming voor die landen onbetaalbaar zijn. Als het WEF in Davos de wereld wil verbeteren, zegt AZG, moeten 'de hoogmogenden der wereld' ook daar eens aandacht aan besteden en niet alleen aan hun econo mische groeicijfers. zaandam-ijmuiden govert wisse Albert Heijn verkoopt de ko mende twee maanden geen vers verpakte schol. De kwali teit is volgens het bedrijf in fe bruari en maart te matig. In de ze periode is de vis kuitziek. Schol zit dan in zijn voortplan- tingstijd. Aangezien het kuitvormings proces veel energie kost, wordt het visvlees dun en glazig en is een deel van de vangst slecht geschikt voor consumptie. Al- bert Heijn en ook een enkele viswinkelier hebben daarom besloten om tijdelijk de ver koop van schol(filet) stop te zetten. Volgens de supermarkt keten is het ook gedaan om de visstand in de Noordzee op peil te hóuden. Albert Heijn neemt met de maatregel stelling in de discus sie over de verkoop van kuitzie ke schol. Bedrijfsleider J.Schil- ling van de visveiling in IJmui den juicht het toe. „Laat kuit- zieke vis zwemmen, is mijn motto. Ik ben er een groot voor stander van dat we geen vis vangen in de periode dat ze kwalitatief wat minder' is. De consument zou dan diepvries- vis kunnen nemen. Het is wel jammer, dat Albert Heijn er nu ineens mee komt. Het was bij voorbeeld beter geweest om nu te melden dat begin 2001 geen schol wordt verkocht. Dan is zo'n actie veel breder op te zet ten en heeft het meer effect." Hoewel schol in het begin van het jaar minder van smaak is, neemt de aanvoer in deze maanden over het algemeen toe. Schilling: „De kuitzieke vis gedraagt zich wat slomer en is dus makkelijker te vangen. Ver gelijk het met een zwangere vrouw. Die loopt ook minder hard". Hoewel er bij de consument op zich minder vraag is naar schol, vinden de vangsten gre tig aftrek. Aangezien de schol echter minder visvlees oplevert, hebben fileerbedrijven juist meer vis nodig om de benodig de hoeveelheid filets te leveren. Een kist met schol is door de bank genomen goed voor bijna 20 kilo filet. Nu levert een kist niet meer dan 13 kilo op. IJmuidenaar H. Schoorl, be horend tot de top-vijf van Ne derlandse visdetaillisten, haalt schol nu niet van zijn restau- rantkaart en uit zijn winkels. „De hele sector is ervan over tuigd dat het geen ideale schol periode is, maar moet ik mijn klanten dan nee verkopen?", al dus Schoorl. Hij erkent dat de vissoort nu wat minder smaakt. „Maar dat wil niet zeggen dat het op dit moment een slechte vis. Hij voldoet aan alle biologi sche en bacteriologische kwali teitsnormen." Volgens Schoorl loopt de scholkwaliteit al half december terug en wordt de vis magerder „Als AH echt de knuppel in het hoenderhok wil gooien moet het bedrijf van half december tot eind april geen schol verko pen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9