Israël in ban van illegale fondsenwerving Buitenland Behandeling zaak Elian in maart Russen op hun hoede na Tsjetsjeense dreigementen 'IRA laat zich niet tot ontwapening dwingen' 'State of the Union' reclamespot Gore 'Processen tribunaal sneller' As Hitier uitgestrooid over Oost-Duits riviertje Populist Haider ruikt wat er onder de mensen leeft IJDAG 28 JANUARI 2000 elastingadviseur CDU stapt uit partij inkfurt am main De vroegere belastingadviseur van de CDU 11 de deelstaat Hessen, Horst Weyrauch, heeft de christen-de- »g3 ocratische partij verlaten. Dat heeft een woordvoerder van de DU vandaag meegedeeld. Weyrauch kon beschikken over de iheime rekening die de Hessische CDU in Zwitserland had. et Openbaar Ministerie verdenkt hem van kwade trouw en ude. De CDU in Hessen maakte gisteren bekend dat de partij december 1983 meer dan twee keer zoveel geld op de gehei- ie rekening heeft gestort dan eerder bekend was gemaakt. De ssische minister-president, Roland Koch, noemde een som ongeveer 19,5 miljoen gulden. Eerder werd van acht mil- :n gulden gesproken. timbabwaanse president wint loterij «rare De Zimbabwaanse president Mugabe heeft gisteren de Jterij gewonnen van de Zimbabwe Banking Corporation. De Rationale geluksvogel, één van de weinige Zimbabwanen die Éet onder de armoedegrens leven, kan aanspraak maken op en hoofdprijs van ongeveer 5.600 gulden. „De ceremonie meester kon zijn ogen nauwelijks geloven, toen het lot van Zijne jccellentie R.G. Mugabe de hoofdprijs van 100.000 Zimbab- aanse dollar won", aldus een verklaring door de bank. De nk, waarin de staat een aandeel heeft van 42 procent, verloot- het bedrag onder ieder die meer dan vijfduizend Zimbab- aanse dollar bij de instelling had ondergebracht. Uitsterven dieren dreigt ssel Binnen Europa worden verscheidene diersoorten met Ststerven bedreigd. Door toenemende economische bedrijvig- pid en de milieuvervuiling wordt de leefomgeving van veel die nt steeds kleiner. Het Wereld Natuur Fonds (WNF) is daarom in campagne begonnen om erger te voorkomen. Volgens het INF is de lynxpopulatie in Spanje en Portugal de afgelopen Jen jaar gehalveerd. Het laatste exemplaar van de Pyreneeën- ■eenbok overleed kort geleden. Onder de bedreigde diersoor- In zijn verder de zoetwatermossel, de bruinvis, de moeraspa- llmoervlinder en de kwartelkoning. Volgens het WNF is het jrobleem dat richüijnen die de diersoorten moeten bescher men door landen onvoldoende worden nageleefd. Arrestatiebevel voor topman Kremlin avosZwitserland heeft een internationaal arrestatiebevel uit- :vaardigd tegen de vroegere topman van de financiële staf van 3 Russische president Jeltsin. Pavel Borodin wordt verdacht [g.g in het witwassen van zwart geld en van het aannemen van neergeld van het Zwitsers bouwbedrijf Mabetex voor renove- gswerk in Moskou. Borodin sprak in een eerste reactie van 0g4 :n provocatie. Een Zwitserse onderzoeksrechter zei gisteren at de hoofdaanklager in Genève het arrestatiebevel enkele da- in geleden heeft doen uitgaan. De komende dagen zijn in de- jlfde zaak nog twee arrestatiebevelen te verwachten. Borodin 3tc erd 10 januari door interim-premier Poetin ontslagen. Tegen gm loopt in Rusland een onderzoek wegens corruptie. BL ïuropa herdenkt slachtoffers nazi's ;rlun-stockholm Duitsland beleefde gisteren de Dag van Her- nking van de Slachtoffers van het Nationaal-Socialisme. Vier ar geleden riep president Herzog deze dodenherdenking in 3t leven. Hij koos de dag van de bevrijding van het vemieti- ngskamp Auschwitz-Birkenau op 27 januari 1945. Het Duitse erde Rijk (1933-1945) heeft circa zes miljoen burgers ver- ioord of laten vermoorden door handlangers. De meeste achtoffers waren joodse Europeanen. Joodse leiders en politi- onder wie de Duitse bondskanselier Schroder, onthulden steren in Berlijn een plakaat op de plaats waar in 2001 een ionument voor de slachtoffers moet verrijzen. Vooronderzoek tegen dictator Tsjaad akar* De procureur-generaal in het Afrikaanse Senegal opent :n gerechtelijk vooronderzoek tegen de voormalige leider van sjaad, Hissène Habré. Verscheidene mensenrechtengroepen ebben aangedrongen op de arrestatie en berechting van Ha- ré, die sinds 1990 in Senegal leeft. Habré wordt de 'Pinochet tn Tsjaad' genoemd, omdat hij net als de Chileense generaal s ex-dictator wordt vervolgd wegens schending van de men- inrechten. Het is de eerste keer dat een voormalig Afrikaans aatshoofd wordt vervolgd op basis van het principe dat ge- ichtshoven wereldwijd jurisdictie hebben over misdaden te- 3n de menselijkheid en foltering. lysterieuze ziekte velt Vlaamse koeien aldegem In de Belgische grensgemeente Maldegem in Oost- laanderen is een nieuw geval van de mysterieuze koeienziekte ?constateerd. In een maand tijd zijn op een boerderij in deze laats acht koeien gestorven. Verschillende koeien lopen ziek >nd. Het is het derde geval van plotselinge sterfte van koeien in ost-Vlaanderen. Laboratoriumonderzoek heeft nog geen dui- 3lijke oorzaak van de ziekte aan het licht gebracht. Inspecteurs' in het Belgische ministerie van landbouw en van justitie in ent hebben op de drie betreffende boerderijen monsters ge- )men van de daar opgeslagen bietenpulp, afkomstig van sui- irfabrieken in Moerbeke en Fransnes. Eerder haalden de fa- ieken grote hoeveelheden geleverde bietenpulp op bij boeren ijnj e klaagden dat hun koeien het niet wilden eten. 'echter beslist maandag over Pinochet inden Het Hooggerechtshof in Londen doet maandag uit- iraak in de zaak tegen de mogelijke vrijlating van de Chileense c-dictator Pinochet. België en verscheidene mensënrechtenor- inisaties hebben de zaak aangespannen. De mensenrechten- oepen en België eisen onder meer inzage in het medische Dssier van Pinochet op grond waarvan Londen 'geneigd' is Pi- ochet te laten vertrekken naar zijn vaderland. De klagers willen it Pinochet terechtstaat voor misdrijven gepleegd tijdens zijn ctatuur (1973-1990). De uitspraak van het 'High Court' richt ch op de vraag of er een bodemprocedure kan beginnen. De itse minister van binnenlandse zaken, Straw, heeft al eerder izegd de beslissing van het hof te zullen afwachten voordat zij idere stappen zet in de al maanden slepende kwestie. moskou Rtr-afp-dpasische televisiezender NTV. Zo wel de veiligheidsdiensten en De Russische veiligheidsdien- lokale overheden zijn alert op sten zijn in de hoogste staat van paraatheid gebracht nadat er uit Tsjetsjenië dreigementen kwamen over mogelijk terroris tische acties tegen steden in Rusland. Dat heeft een woord voerder van de binnenlandse veiligheidsdienst FSB vandaag bekendgemaakt. Er zijn maatregelen getroffen tegen mogelijke aanvallen van Tsjetsjeense opstandelingen zo als aangekondigd door rebel lenleider Chattab, zo verklaarde de zegsman tegenover de Rus- „In een poging de Russische opmars te stuiten, kunnen ze de meest wrede daden begaan. We weten dat ze een actie voor bereiden tegen Boedennovsk en andere steden willen inne men", aldus de woordvoerder over de rebellen. In 1995 tijdens de eerste oorlog in Tsjetsjenië liepen opstandelingen Boeden novsk ook al eens onder de voet. Meer dan honderd men sen werden toen gedood. Miami Een afbeelding van de re volutionair Che Guevarra wordt door de straten van Havana ge dragen. Duizenden Cubanen de monstreerden gisteren voor de te rugkeer van Elian. Een Ameri kaanse rechter maakte gisteren bekend dat de rechtbank de zaak van het Cubaanse bootvluchtelin- getje in maart behandelt. Het is onwaarschijnlijk dat Elian voor die tijd wordt teruggestuurd naar Cuba. De zaak is aangespannen door de Amerikaanse familielei- den van Elian. Zij willen zo de Amerikaanse immigratiedienst dwingen hét zesjarige jongetje politiek asiel te geven. Elian is het middelpunt geworden van een in ternationale rel over wie de voog dij over de jongen moet krijgen. Zijn Cubaanse vader wil dat de jongen terugkomt naar hem, de familie van Elian wil hem in de Verenigde Staten houden. FOTO AP GREGORY BULL londen harm harkema correspondent Het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) laat zich niet door de Unionisten opjagen tot het vroegtijdig inleveren van wapens. Gerry Adams, leider van Sinn Féin, de politieke tak van het IRA, heeft die bood schap gisteravond afgegeven. Daarmee dreigt het Noord-Ier se vredesproces wederom in een moeilijke fase te belanden. Adams zei te begrijpen dat de Unionisten #op korte termijn ontwapening door de IRA ei sen. „Maar het is niet gemakke lijk om de IRA en ook andere gewapende groepen zo ver te krijgen dat ze daar haast mee maken", aldus Adams. Hij riep de Unionisten op geduldig te zijn. En dat zijn de Unionisten nu juist niet. David Trimble en zijn UUP zijn in december wel iswaar samen met 'vijand' Sinn Féin gaan regeren. Maar dit op voorwaarde dat het IRA in fe bruari begonnen moet zijn met het inleveren van zijn wapenar senaal. Zo niet, dan treden Trimble en zijn partijgenoten af, is er geen Noord-Ierse rege ring meer en ligt het vredespro ces in duigen. Premier Barak komt er met berisping vanaf De Arbeiderspartij van de Israëlische premier Barak moet een boete van ruim zeven miljoen gulden betalen wegens het voeren van een financieel onreglementaire verkie zingscampagne. En dat is nog maar het begin. Procureur-generaal Rubinstein heeft een gerechtelijk onderzoek gelast naar de manier waarop de partij in de campagne van 1999 fondsen heeft geworven. tel aviv ad bloemendaal correspondent kamer, die gisteren een rapport heeft gepubliceerd over de campagnefinanciering. Maar Barak zelf is ervan af gekomen dat kan veranderen als in de met een berisping door het loop van het onderzoek nieuwe hoofd van de Algemene Reken- feiten boven water komen. Barak zegt dat hij het in de campagne veel te druk had met andere zaken om zich ook nog te bemoeien met de financiën, maar niet alle Israëliërs geloven dat. De oppositie heeft in ieder geval al duidelijk gemaakt dat ze niet zal rusten voor er ook gerechtelijke stappen worden ondernomen tegen de premier. Verkiezingscampagnes van politieke partijen worden in Is raël door de overheid gefinan cierd, op basis van een bedrag per zetel in het zittende parle ment. Daarnaast mogen de par tijen zelf fondsen werven, met een maximum van 950 gulden per huishouden of instelling. Partijen kunnen met het sys teem sjoemelen door een deel van de campagne te laten ver zorgen door zogenaamd onaf hankelijke instellingen zonder winstoogmerk Het gebruik van dit soort mantelorganisaties en het over schrijden van de financie ringslimieten is niet nieuw in de Israëlische politiek. Volgens het rapport van de rekenkamer hebben bij de jongste verkiezin gen niet minder dan twaalf van de vijftien in de Knesset geko zen partijen er zich in meer of mindere mate aan schuldig ge maakt. Tegen vijf, waaronder de Likud, is een gerechtelijk on derzoek geopend. De procu reur-generaal houdt er reke ning mee dat een aantal partij en zich ook heeft schuldig ge maakt aan het witwassen van zwart geld. Laatste 'troonrede' Clinton geen afscheidsspeech den haag gpd washington «john wanders correspondent President Clinton heeft zijn achtste en laatste 'State of the Union' gisteravond aangegre pen om zijn plaatsvervanger Al Gore een handje te helpen in diens strijd om de Democrati sche nominatie. Clinton bena drukte afgelopen nacht in de grote vergaderzaal van het Huis van Afgevaardigden in Was hington tijdens de jaarlijkse 'troonrede' nog eens hoe goed het met Amerika gaat. Met slechts vier dagen te gaan tot de belangrijke voorverkie zingen in de staat New Hamp shire, presenteerde Clinton een pakket voorstellen dat in grote lijnen overeenkomt met de plannen die Gore dagelijks ont vouwt in zijn campagne. In na volging van zijn vice-president beldemtoonde Clinton dat vooruitgang in de praktijk al leen stapsgewijs valt te realise ren, niet met grote sprongen. „Dat is altijd zo geweest", aldus de president. Gore's tegenkandidaat in de Democratische race om het Witte Huis, oud-senator Bill Bradley van New Jersey, hamert er in zijn campagne juist op dat Amerika sterke behoefte heeft aan een leider met 'grote, stout moedige, bevlogen ideeën'. Bradley denkt als president in betrekkelijk korte tijd een eind te kunnen maken aan grove misstanden in de samenleving, in het bijzonder op het gebied van de gezondheidszorg, het onderwijs en de sociale onge lijkheid. Clinton, die in 1994 zijn eigen ambitieuze plan tot hervorming van de gezondheidszorg zag sneuvelen in het Congres, prees Gore voor diens alternatieve voorstellen op dit terrein. Hij attendeerde het Congres speci aal op Gore's suggestie om ou ders met een gering inkomen in aanmerking te laten komen voor een ziektekostenverzeke ring voor hun kinderen. De pre sident erkende dat het aantal onverzekerden sinds zijn aan treden in 1993 verder is toege nomen. In de VS, een land van 265 miljoen inwoners, lopen veertig miljoen mensen onver zekerd rond. Clintons laatste State of the Union was zeker geen af scheidsspeech. De president legde het Congres een waslijst wensen voor, in de hoop daar van op de valreep nog zoveel mogelijk te realiseren. Zo kon digde hij een forse belastingver laging aan. Speciale gast van de president De Amerikaanse president Clinton straalt tijdens zijn laatste State of the Union. Vice-president Gore klapt op de achtergrond vrolijk mee. FOTO REUTERS was Tom Mauser, vader van een van de dertien dodelijke slachtoffers van de schietpartij op de Columbine High School in Littleton (Colorado), april vo rig jaar. Mauser is na de ge welddadige dood van zijn 15-ja- rige zoon in actie gekomen te gen de ongecontroleerde ver spreiding vein vuurwapens. Zijn campagne sluit aan bij een van de prioriteiten van Clinton. De president van het Joegoslavië-tribunaal, de Franse rechter Jor- da, wil de procedures bij het VN-hof strakker aanhalen. Het baart hem 'in toenemende mate' zorgen dat verdachten van oorlogsmis daden maanden- zo niet jaren in preventieve hechtenis blijven, doordat processen bij het tribunaal te lang duren. Jorda zei dat gis teren op zijn eerste persconferentie 'sinds hij in november aantrad als president. Tijdens een bezoek aan de Scheveningse gevangenis, waar de Verenigde Naties een eigen cellenblok hebben, sprak Jor da met 'bijna alle verdachten' van het tribunaal. de stoffelijke resten ook mee. Later werden ze herbegraven in Maagdenburg. In 1970 droegen de Sovjets barakken in Maagdenburg over aan de Oost-Duitsers. Om te vermijden dat de stoffelijke res ten zouden worden ontdekt, werd het lijk naar boven ge haald en verbrand. De beende ren en enkele gouden tanden werden in munitiekisten opge borgen. Deze werden besproeid met petroleum en in brand ge stoken. De as werd even later in een zak gestopt en uitgestooid in de Ehle. Van het lijk van Hiüer zijn nog twee onderdelen in tact. In geheime archieven van de KGB in Moskou ligt een kaak. Een deel van Hitiers schedel wordt bewaard in het staatsarchief van de Russische federatie. londen anp Na jaren van onduidelijkheid is de laatste rustplaats van Adolf Hitier bekend geworden. Sov jetsoldaten hebben de as van de Fiihrer in 1970 in de rivier de Ehle bij het voormalige Oost- Duitse plaatsje Biederitz ver strooid. De KGB, de voormalige geheime dienst van de Sovjet unie, wilde zo voorkomen dat de stoffelijke resten onderwerp werden van verering door neo nazi's. Dit blijkt uit archiefstuk ken van de geheime dienst. Hitier maakte op 30 april 1945 een eind aan zijn leven. Zijn lijk werd door Sovjettroe pen bij een Berlijnse bunker ge vonden en in Buch bij Berlijn begraven. Toen de Russische legereenheid werd overge plaatst naar Rathenau gingen lun peter van nuusenburg gezicht dus gelijk. Alleen, Haiders pro gramma's betekenen niet veel. Zijn ver kiezingsprogramma is niet zoals bij de meeste, fatsoenlijke partijen een catalo gus van beleidsvoornemens. Hij weet dat kiezers zelden partijprogramma's le zen. Zijn 'programma' bestaat daarom vooral uit slogans, waarvan hij weet dat ze goed aankomen. Jörg Haider is een populist. En binnen dit genre een heel goede. Hij ruikt wat er onder 'de mensen' leeft. Hij snuift als geen ander de angsten en het onbeha gen op die de Oostenrijkers beheersen en weet die ook pakkend te verwoorden. De stemming onder de bevolking is het richtsnoer van zijn politiek. En omdat die stemming vaak vluchtig en ongrijp baar is, is zijn politiek dat ook. Het kost hem absoluut geen moeite om vandaag een standpunt te laten vallen dat hij gis teren nog met grote overtuiging verkon digde. Een ding is hij zeker niet: een (neo-)nazi. Haider noemde de nazi-concentratie kampen ooit 'strafkampen' en de SS 'een eervolle Duitse legereenheid'. Hij verontschuldigde zich hiervoor in no vember. Hij drukte iedereen op het hart dat het Derde Rijk (1933-1945) een wre de en bloedige dictatuur was. Haider kent zijn grenzen en ziet zijn beruchte landgenoot niet als lichtend voorbeeld. Antisemitisme bijvoorbeeld is nog steeds een Oostenrijkse volksziekte, maar van Haider zijn geen antisemiti sche uitspraken bekend. Zijn luidruchti ge uitvallen tegen immigratie zijn als het erop aankomt niet veel radicaler dan het beleid wat 'gematigde' regeringen elders in Europa in stilte uitvoeren. Een populist is in de eerste plaats een opportunist. Haider neemt uit de pro gramma's van andere partijen ongege neerd over wat van zijn gading is. Ideeën van sociaal-democraten en voorstellen van christen-democraten worden pro bleemloos door zijn eigen cocktail ge roerd, als hij denkt dat ze de smaak daarvan verbeteren. Zodra de kiezer de cocktail niet meer hoeft, spoelt Haider het brouwsel gelijk door de gootsteen. Opportunisme alleen is natuurlijk niet voldoende. Een populist kan zijn vaak tegenstrijdige boodschap alleen verko pen als hij charisma heeft. Haider heeft daar een overdosis van meegekregen. Hij is net vijftig geworden, gebronsd als een skileraar, barst van de energie en is een goed spreker. Hij kan ook geestig zijn, al gaan die grappen vooral ten kos te van zijn tegenstanders en zijn ze zel den subtiel. Een populist, hoe charismatisch ook, kan alleen gedijen in een klimaat waarin de traditionele partijen hun aantrek kingskracht hebben verloren. Dat is in Oostenrijk onmiskenbaar het geval. De twee grote partijen, de sociaal-democra tische SPÖ en de conservatieve ÖVP, hebben het land na de oorlog geregeerd in een grote coalitie onder het motto: de ene hand wast de andere. Het land is daar wel bij gevaren: het is een van de rijkste van de EU. Maar veel kiezers zijn het handje-klap van steeds weer de zelfde figuren, de on doorzichtige deals in achterkamertjes, beu. De politiek ruikt naar mottenballen en verschaalde eau de cologne. De be hoefte aan 'frisse lucht' is groot. En veel kiezers denken dat Haider voor die frisse lucht kan zorgen. Internetten in 't weekend voor 's Nachts en in het Weekend kunt u internetten voor 2 cent per minuut. Starttarief: 10 cent.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7