De rij angst voorbij Henk de Gier helpt een handje De kilte van Kok Relletjes rond glazen huis in Santiago ik Beeld Beatrix in Kanselari VRIJDAG 28 JANUARI 2000 COMMENTAAR De presentatie van het rapport van de Commissie Van Keme- nade dreigt een onsmakelijk staartje te krijgen door een open lijk meningsverschil in het kabinet over het al dan niet aanbie den van excuses aan de joodse gemeenschap. Aan de voor avond van de presentatie sprak premier Kok woensdagavond in Stockholm het joods Wereldcongres toe. Die toespraak was historisch, omdat een Nederlandse minister-president voor het eerst toegaf dat de van onderduik-adressen en uit kampen teruggekeerde joden hier een 'kille' ontvangst wachtte en dat de overheid lang te weinig oog heeft gehad voor hun leed. Vijfenvijftig jaar na dato werd dat hoog tijd. De feiten dié Van Kemenade heeft gepubliceerd zijn in de meeste gevallep riiet nieuw en geven hooguit een onderbouwing van een al veel langer bekend beeld. Het is daarom pijnlijk dat Kok het zorg vuldige en bewogen karakter van zijn toespraak tenietdeed door een ronduit kille toelichting achteraf. Hij betreurt de fei ten, maar vindt spijt, laat staan excuses niet op zijn plaats. Gelukkig is inmiddels duidelijk dat de premier een minder heidsstandpunt inneemt. Een Kamermeerderheid en ndar verwachting ook een meerderheid in het kabinet, zal hem vandaag of volgende week wel dwingen op zijn schreden terug te keren. Dat neemt niet weg dat de minister-president een formidabele taxatiefout heeft gemaakt en daarmee veel be trokkenen voor de zoveelste keer op hun ziel heeft getröpt. Het tekent Koks stijl van leiderschap dat hij door de mand valt op de momenten dat hij management moet combineren met een menselijk gezicht. Zijn speechschrijvers weten hem daar voor nog te behoeden, maar zodra die regie ontbreekt, blijkt Kok de verantwoordelijkheid voor zijn eigen boodschap niet te kunnen nemen. Dat maakt de boodschap er niet geloof waardiger op. Onze God is beter Fel domineetje. die Hans Schouten van de EO. Jong nog, prie mende ogen achtereen moderne bril. snorretje, drukke geba ren. Hij presenteert op de donderdagavond een serie die Gelo ven met verstand heet. De titel doet vermoeden dat de kijkers een soort vergelijkend warenonderzoek op religieus gebied voorgeschoteld krijgen. En in zekere zin is dat ook zo. Maar de uitkomst van dat On derzoek staat - wat zou je ook anders verwachten bij de EO - al bij voorbaat vast. Schouten zit aan een glanzend houten tafel, in de verte Zien we uitpuilende boekenkasten, en bij hem aan tafel zitten zes jongeren die hongeren naar des dominees kennis. Vanavond gaat het over Jezus, Boeddha en Mohammed. De eerste vraag is voor Schouten een inkoppertje.Wat heeft Jezus wat Boeddha niet heeft?" Nu, dat wil dominee Wel uit leggen. „Toen Boeddha een moeder meteen overleden kind zag zei hij: Vrouw, baar geen kinderen meer en je zult geen kinderen verliezen. 'Jezus, in dezelfde situatie, wekte het kind weer tot leven en gaf het aan de moeder terug.1 -0 voor Jezus, zegmaar. Christendom heeft de mens het eeuwige leven te bieden. Boed dhisten moeten zich juist van het leven afkeren om het nirva na te bereiken. En dus is het christendom beter, zegt Schouten. Een van de jongeren is inmiddels al zo onder de indruk, dat zij de dominee vraagt: hoe weet u dat allemaal? „Dat weet ik uit allerlei boekies die ik gelezen heb", grinnikt Schouten. „Ik heb al mijn kennis uit boekies. Met de islam is de dominee ook snel klaar. Want als goed ge lovig christen 'kun je er zeker van zijn dat je behouden wordt', als goed gelovig islamiet moet je dat maar afwachten. In de is lam ben je alleen zeker van behoud wanneer je als martelaar sterft, zegt Schouten. Een van de jongeren gooit nog een balletje op over de kruis tochten. Dat was toch niet zo mooi van de christenen in die tijd. „Ik ben het hartstikke met je eens dat de kruistochten hartstikke fout waren", erkent Schouten. „Maar de andere kant had ook zijn slechte kanten. "Ziezo, die aanval is ook weer gepareerd. Het moge duidelijk zijn: Geloven met verstand gaat niet diep. Onze God is natuurlijk beter: dat is eigenlijk de enige bood schap van Schouten. Het was alweer aflevering vier gisteravond. Als de dominee zo tussen neus en lippen door in elke aflevering twee religies af- serveert kan het nooit een lange serie worden. Veel regen en harde wind ,,Als ik januari was, dan deed ik de ketel over het vuur bevrie zen," luidt een gezegde dat on ze voorouders gebruikten. Aan kou in de louwmaand kende men voorheen grote waarde toe, maar winters weer is het ditmaal in Nederland nauwe lijks geweest. Het bleef bij één nacht met plaatselijk matige vorst. Een opmerkelijke dreun werd de afgelopen dagen wel uitgedeeld aan het Alpenge bied. In het plaatsje Glattalp in het Zwitserse kanton Schwyz werd dinsdagochtend -41,4 graad gemeten. Dat benaderde het Zwitserse record van -41,8 graden, gemeten in januari 1987 in La Brévine. Onder invloed van een zeer die pe depressie (kerndruk 945 hPa), die van de regio IJsland naar Scandinavië onderweg is, wordt het dit weekeinde aan merkelijk zachter. Het lage drukgebied stuwt een grote hoeveelheid subtropenlucht naar het Noordzeegebied. Mor gen wordt het 8-9. lokaal wel licht 10 graden. De weersom standigheden nodigen echter niet uit. Fronten veroorzaken veel regen (er kan tot meer dan 20 mm vallen) en aan de kust Jan Voerman begeleidt bij trauma 's en fobieën in het verkeer Trillend achter het stuur, met klamme handen in de auto en zeker niet over de snelweg. Ongeveer een miljoen Nederlanders hebben last van rijangst. Bij de één wordt die angst veroorzaakt door een traumatisch verkeersongeluk, de ander is doodsbenauwd voor tunnels en weer een derde vindt het eng achter het stuur te kruipen omdat hij of zij ja renlang niet gereden heeft. Maar voor rij-instructeur Jan Voerman maakt het niet uit. „In principe kan iedereen autorijden." Het Chileense kunstproject waarbij een jonge vrouw twee weken in een glazen huis woont, zorgt voor problemen met de openbare orde in Santi ago. In het transparante huis woont de 25-jarige actrice Da- niella Tobar. De bedoeling is dat de vrouw gewoon doorgaat met haar alledaagse leventje in clusief bezoekjes aan de wc of douche. De laatste dagen vin den er steeds meer ongeregeld heden plaats rond het huis. De aandacht voor het glazen huis op honderd meter afstand van het presidentiële paleis is zoda nig toegenomen dat Tobar haar dagelijkse routine niet meer kan volgen. Een grote groep mannen, van wie een aantal dronken, hield woensdagavond de wacht bij het huis tot Tobar thuiskwam. De actrice, gewaarschuwd door de bedenkers van het kunstpro ject, besloot echter niet naar huis te gaan. De gefrustreerde .Ik hi menigte bij het huis zag ee dere \touw, die toevallig vi bjj liep in minirok, aan voo bar. De mannen stormden haar af en dwongen haar z uit te kleden. Uiteindelijk de vrouw haar toevlucht in politieauto. Onbekenden beerden het hangslot te foi -r; ren dat het huis afsluit. Tol kon de volgende dag het h niet in. De politie heeft inn dels maatregelen getroffen te voorkomen dat er relletj ontstaan en de toegang tot1 buurt wordt verstopt. Noch de Chileense politie, de politiek weet wat ze aar )tl moet met deze kunstuiting Vooralsnog gaat het projecr door. Het glazen huis moe gens de initiatiefnemers mensen aan het denken ze over de grenzen van opent heid en het privéleven." Ib( Prins Bernhard onthult maan dag een bronzen beeld van zijn oudste dochter, koningin Bea trix. Dat gebeurt in de Kansela rij der Nederlandse Orden in Den Haag. De onthulling van het beeld van kunstenares Jikke van Loon vormt het sluitstuk van een grondige verbouwing van de Kanselarij. Het pand van de Kanselarij maakt deel uit van de monumentale gevelwand van de Nassaulaan, die 150 jaar geleden in neo-gotische stijl werd gebouwd in opdracht van ld Koning Willem II. Een unii element aan het gebouw i< an port-cochère, een historisigh koetshuis dat in oude staa ist waard is gebleven. Het bef 0 o van de koningin krijgt in dan ruimte een centrale plek. Kanselarij der Nederlands j|< den, een van de Hoge Coll 1 van Staat, houdt zich bezi| ge; koninklijke onderscheidind De ongeveer 25 medewerl idf registreren gedecoreerden dtc adviseren de regering ovei dy coratievoorstellen. Rij-instructeur Jan Voerman (r): „In principe kan iedereen autorijden." Voerman begeleidt nu tien jaar mensen met rijangst. „Tussen mijn vijftiende en dertigste had ik allerlei fobieën, dus ik weet goed wat angst is." Hij wijst in zijn lesauto op een spiegel te gen de onderkant van de voor ruit. „Zo zie ik angst bij mensen aankomen. Ik kijk via dat spie geltje naar hun ogen en dan weet ik alles." De 'RijRelaxed'-methode, die hij ontwikkelde om mensen van hun angst af te helpen, is ge richt op 'informatiemanage ment'. „Mensen moeten leren overzien wat er in het verkeer gebeurt. Als je snapt hoe het werkt, voel je je machtig en kun je je angst overwinnen." Gewo ne rijopleidingen besteden daar volgens hem te weinig aan dacht aan. „Er worden dingen aangeleerd omdat de examina tor dat zo wil", foetert hij. „In structeurs moeten langer zelf de technische handelingen zo als koppelen en schakelen doen. Dan kan de leerling zich op het verkeer richten." Voerman heeft al zo'n zeshon derd mensen van hun angsfc af geholpen. „Je bent de heerser over dit landgoed en de men sen die hier rijden zijn bij jou op bezoek houdt hij zijn ban ge klanten voor. „We gaan nu een ritje maken om te zien wat al die gasten hier uitspoken. Ie dereen moet zich aan jouw re gels houden en jij staat overal boven." Dat gevoel heeft Carla van Hout (61) nog niet helemaal. „Ga weg engerd", moppert ze tegen een motorrijder die vlak voor de les- wagen langs scheurt. „Ik ben altijd al bang geweest", vertelt Van Hout, die negen jaar niet gereden had toen zij bij Voer man in de auto stapte. „Ik had nachtmerries over autorijden. Maar ja, ik had dat klerepapier tje, dus ik moest er ook wat mee." Zij is een sprekend voorbeeld van de ménsen die bij Voerman terechtkomen. „Driekwart van mijn klanten, vooral vrouwen, heeft tien tot vijftien jaar niet gereden en vindt het moeilijk de draad weer op te pakken", zegt hij. „Dan zijn er nog de mensen met fobieën en trau ma's. Dat kan zich als een don derslag bij heldere hemel ont wikkelen. Mensen met jaren lange rijervaring die ineens de snelweg niet meer op durven, vaak hoogopgeleide mensen die veel eisen aan zichzelf stel len. Vertegenwoordigers, maar ook artsen en juristen... ik heb ze allemaal in de auto gehad." Mannen zijn het moeilijkst. „Vrouwen zijn redelijk open over hun trauma's of fobieën, maar bij maftnen ligt dat gevoe liger. Zoiets tast hun imago aan. De baas en hun collega's mo gen niet weten dat meneer bij mij op les komt." Volgens Voerman neemt het aantal mensen met rijangst snel toe en gaan de rijscholen niet goed met hen om. „Rijscholen zijn erg individualistisch bezig. Iedereen denkt alles te weten en niemand luistert naar pieu- we ideeën." Voerman kan nog kwaad worden over de Bovag, die alle rijscholen met een fol dertje over rijangst het predi kaat 'specialist' meegaf. „Er is geen enkele kwaliteitscontrole. Steeds meer instructeurs pro beren makkelijk geld te verdie nen aan mensen met rijangst. Ze denken dat het met een beetje geduld en een aardige stem wel op te lossen is." Ook Carla van Hout weet dat die 'middelen' niet voldoende zijn om haar angst te doen ver dwijnen. „Ik heb na het halen van mijn rijbewijs drie keer op- nieuw les genomen om er van af te komen, maar het hielp niets." Met de RijRelaxed-les- sen van Voerman gaat het nu uitstekend. „Het kost wel bak ken geld, maar ik ben niet bang meer", zegt zij. „Ik heb nu al zin om straks weer in mijn ei gen auto te oefenen." Maar dan wel ergens waar geen heuvels zijn, want de hellingproef ver loopt nog niet naar wens. „Dit leer ik nooit", verzucht ze wan hopig na acht pogingen. Voer man lacht ontspannen. „Dat zullen we nog wel eens zien." INGRID OOMES MENSELIJK Diego Maradona kan het niet ten. De in Cuba afkickende voet baller mag nog graag een partijtje spelen in de tuin van het hotel in Havanna waar hij tijdens zijn be handeling logeert. foto afp iel Ontbijt-TV brengt vanaf m, dag iedere week een MAXIlirni JOURNAAL. Daarin besteedt KRO-programma aandacht de vriendin van kroonprins lem-Alexander. De progran makers beperken zich niet feiten: er is ook ruimte vooi culatie en roddel. Volgens bijt-TV is een bruiloft aansl de: ,,Dat er over enige tijd lijksklokken gaan luiden is delijk." Alle reden om uitgjier in te gaan op de prins en zi vriendin. Elke week wordt I ken wat de kranten en roddtro den hebben bericht over d< ninklijke romance. Diverse kundigen en Oranje-kenne ven toelichting. De uitzend hebben thema's: maandag bekeken hoe het staat met marketing rond Maxima Zo guieta. In latere edities var journaal, dat enkele minuti gaat duren, is er aandacht castingbureaus die look-a- van de Argentijnse verhure komen vorige Oranje-huwe aan bod, wordt de smaak v jl( kh de O staat een harde, mogelijk stormachtige zuidwester. De eerste regens bereiken ons vanavond en kunnen in het binnenland door sneeuw wor den voorafgegaan. Voor zondag oogt de situatie iets beter. De regenkansen nemen tijdelijk af, het kan enige tijd opklaren en er staat minder wind. Later op de zondagmiddag of tijdens de avond gaat het opnieuw rege nen en ook na het weekeinde komen nieuwe storingen op draven. Op de lange termijn houdt het wisselvallige weer dan ook aan. Bovendien blijft het zacht, soms zeer zacht met maxima tot rond 10 gradén. De depressiehausse op At lantische Oceaan héeit te maken met de strenge koli in het oosten van de Ver enigde Staten en Canada. Boven zee botst de ijs1 koude lucht met luchtmassa's uit de subtropen het geen de vor- „Ik ben geen vervanger van medici, maar een aanvulling. Als ik twijfel stuur ik mensen naar de dokter. Ik kan wel veel doen aan stress, rug- en nekpijn, maar de mensen moeten hun afspraak met de fysiotherapeut niet afzeggen." Aan het woord is magnetiseur/handop legger Henk de Gier (49), een man met bijzondere gaven. In zijn wachtkamer in Leidschendam hangen foto's van beken de Nederlanders die hij heeft behan deld. Lee Towers en Marco Borsato springen meteen in het oog. Zijn niet- bekende patiënten zijn hem echter even lief, wars als hij is van sterrenverering en sterallures. De klanten betalen al jarenlang 25 gul den per consult. „Ik zou het dubbele kunnen vragen, maar hier kan ik prima van leven en ik wil met een goed gevoel in de spiegel kunnen blijven kijken. Ik hoef er niet rijk van te worden, maar ik moet ook gewoon huur betalen", zegt De Gier. Zijn afsprakenagenda is, hoewel hij nog nooit een advertentie heeft gezet, tegen woordig zo vol dat nieuwe klanten even geduld moeten hebben. Sinds hij in 1996 voor zichzelf begon, is hij verschil lende keren op televisie geweest en zijn er vele krantenartikelen over hem ver schenen. Een groot artikel in een lande lijk ochtendblad zorgde er onlangs voor dat zijn telefoon roodgloeiend stond. „Maar harder werken wil ik niet", zegt De Gier, die ook tijd voor zichzelf en zijn gezin wil overhouden. De zaterdagochtenden reserveert hij al vijftien jaar voor de spelers van Feyen- oord. „Ik ben daar voor het mentale ge deelte: ik moet ze scherp houden. Cruz scoorde maar niet. Toen ik hem had be handeld ging het zeven wedstrijden ach ter elkaar goed. Paul Bosvelt maakt zel den een doelpunt, maar nadat hij bij me was geweest, zag ik de volgende dag op Teletekst dat Feyenoord dankzij Bosveld op 1-0 stond. Dan heb ik het naar mijn zin." Dat had hij ook toen hij vorig jaar met Frans Bauer („een fijn joch") werkte, die een serie optredens verzorgde in Ahoy'. De Amerikaanse actrice Bobbie Eakes (Macey in 'The bold and the beautiful') gaat hij in juni weer behandelen en als René Froger in de Kuip optreedt staat Henk de Gier hem bij. „Bobbie zei: 'als jij naar Amerika komt ben je binnen twee jaar binnen', maar daar heb ik geen zin in. Ik hecht veel waarde aan mijn omgeving." Hoe komt hij toch aan al die bekende klanten? „Jaren geleden bracht mijn beste vriend Jan Vermeulen me in con tact met Jan Rietman, waarna ik elk weekeinde meereisde met 'Los vast'. Als er wat was met een artiest, zei Rietman: 'Laat Henk even naar je kijken'. Zo is het begonnen." Magnetiseren gaat via de handen, die spontaan gaan trillen als ze over het hoofd en het lichaam van de patiënt glijden. Het bijzondere is dat hij ook op afstand, zonder aanraking, kan voelen wat er mis is met iemand. „Nie mand hoeft te vertellen wat hij man keert. Ik durf mijn nek uit te steken door het op voorhand te zeggen. Ik krijg beel den door en ingevingen, ook tijdens de behandeling." Nadrukkelijk zegt hij: „Ik ben geen ver vanging voor de medici, maar een aan vulling. Als ik twijfel stuur ik mensen naar de dokter. Ik kan wel veel doen aan stress, rug- en nekpijn, maar de mensen moeten hun afspraak met de fysiothera peut niet afzeggen. Het is de combinatie die werkt". De Gier, die ook „spectacu laire dingen heeft gedaan als para gnost", ontdekte bij toeval dat hij tot meer in staat was dan voorspellen. „Uit een test bleek dat ik ook een genees krachtige gave had, maar daar geloofde ik geen moer van. Voor de lol heb ik het geprobeerd en het werkte." Wordt hij geleid door een Hogere Macht? „Ach, het is een talent, net als zingen", zegt hij. JACQUES GELUK ng Vaartjes Als je wat ouder wordt, las ik vaak toen ik nog jong was, verlies je de lust om romans en verhalen te lezen. In plaats daarvan grijp je dan liever naar biografieën. Ik geloofde daar toen niets van. ik kon mij absoluut niet voorstellen dat ik ooit het plezier in het lezen van romans zou verliezen. Maar warempel, het blijkt waar te zijn. Geef mij een roman en ik leg in ne gen van de tien gevallen na honderd bladzijden dommelend het boek weg. geef mij een vuist dikke biografie en klaarwakker geniet ik. Een levensbeschrijving die ik met buitengewoon veel genoegen gelezen heb, is het ruim zeven honderd pagina 's dikke boek van Gé Vaart jes over Herman de Man. Indertijd heb ik de boeken van Herman de Man verslonden. Vooral Rijshout en Rozen en Het wassende water vond ik prachtig. Maar ook Scheeps werf de Kroonprinses en Zonen van de Paar- dekop. In de boeken van De Man liepen altijd meisjes rond met een 'trantelige stap'. Wat ik •mij daarbij precies moest voorstellen, wist ik weliswaar niet. maar zo'n stap was hoe dan ook opwindend. Ik denk niet dat er nu nog veel mensen zijn die de boeken van Herman de Man lezen. Zelf heb ik een AARTEN 'T HART poosje geleden Rijshout en Rozen weer eens opgesla gen, maar dat viel mij niet mee. Wat een breedvoerige verteltrantWat een onbeholpen dialogen! Nee, De Man, dat is uit de tijd, net als Aart van der Leeuw en Jacques van Looy en Top Naeff. Daarom vraagje je af: wat kan Vaartjes bezield heb ben zo'n turf te vervaardigen over een schrijver die te recht vergeten is? Dit temeer daar hij duidelijk een hekelaan De Man heeft gekregen toen hij metz'n boek bezig was. Op Eva, de vrouw van De Man daar entegen, is hij verliefd geworden. Van De Man schetst hij een gruwelijk beeld: hij sloeg zijn vrouw, hij maakte haar elke keer zwanger ofschoon de artsen al na 't vijfde kind hadden gezegd dat ze moest ophou den met baren, hij bejegende z'n kinderen bruut, hij loog, hij stal. hij was een opschepper en praatjesma ker. Zeer bewogen vertelt hij over het gruwelijk lot van Eva en vijf van haar kinderen. Die werden al in 1942 weggevoerd naar Auschwitz en daar vergast. Herman de Man zelf zat toen in Frankrijk waar hij vlak voor 10 mei 1940 naar toe was gegaan om in alle rust te schrijven. Hij kou niet meer terug. Vrouw en kinderen kwamen daardoor in uiterst behoeftige omstandighe den terecht. Zelf is Herman de Man. nadat hij nog een poosje zijn enige overgebleven dochter getiranniseerd heeft fop 14 november 1946 bij een vliegtuigongeluk op Schiphol omgekomen. Mij was toen 48 jaar oud. Wat een tra gisch einde van een tragisch leven! Als kind heb ik vanaf de windselen te horen gekregen dat katholieke mannen altijd hun vrouwen en kinde ren slaan. Toen ik een jaar of tien was, heb ik zelf af en toe bij een katholiek, die op de Zuidvliet in Maas sluis woonde, naar binnen gespied omdat ik had ver nomen dat daar regelmatig het geluid van klappen opklonk. Ik nam toen waar dat deze tengere man niet sloeg, maar juist geslagen werd. Door zijn kloeke vrouw. Maar Herman de Man, zo blijkt uit het boek van Vaartjes, was zo'n echte katholiek waarover ik in mijn jeugd altijd hoorde, zo'n man die er op los tim merde. Zou Vaartjes daarom dit prachtige boek geschreven hebbed? Hoorde hij als kind ook altijd dat papen hun vrouwen sloegen en wilde hij dat aan De Man de monstreren? Ik weet her nier, misschien schetst Vaart jes wel een veel te somber beeld van De Man. Niette min, het is een geweldig boek, maar ik denk niet dat Herman de Man er zelf blij mee zou zijn geweest. i vrouwen van de kroonprins analyseerd en de familie v< Maxima in beeld gebracht. Parende roeken maken eer '0 gekende hoop herrie. De bi1 J ners van de Wiegershof in r ne weten daar over mee te ten. Vanaf een uur of vier 'I nachts worden ze uit hun sfn gehouden door de honderd1 b gels die nu alweer een jaar en. den vlakbij zijn neergestrel ad Binnen afzienbare tijd is h 7 bleem echter voorbij, hope De president van de Bosscl rechtbank bepaalde gistere een door de bewoners aang n spannen kort geding dat driai meente de beesten moet v( Ju gen. De naar schatting 80( >eri gels hebben domicilie geki >ai vlakbij de huizen op een st ooi gemeentegrond. De Jacht/if verbiedt het afschieten van ken. De gemeente heeft in verleden bij het ministerie een vergunning aangevraa|oo maar die is afgewezen. Voo ey gemeente was dat reden oi maar helemaal niets meer doen, zegt raadsman WOU van de getergde omwoneni Nu zijn pleidooi in het kort ding is gehonoreerd door d rechtbankpresident, dreige roeken de dupe te worden, overigens maar betrekkelijl de raadsman uit. „Afschie helemaal niet nodig. De pr dent heeft niet bepaald da vogels moeten worden bej; maar verjaagd. Als de gem^AG een valkenier inzet, zijn dn beesten binnen een paar njnei ten verdwenen om nooit mfet rug te komen." IV Het bestuur van TAIPEH, 11 v hoofdstad van Taiwan, vim vuurwerk maar gevaarlijk, viering van het traditionele nese nieuwjaar veilig te lat 'ei verkopen heeft het daarom 'eb geluidsbandjes verspreid re' luidsopnamen van knallen lak jes en sissende vuurpijlen, cassettebandjes zijn gratis oer moeten het gebruik van vuurwerk beperken. Het Cl PP nieuwjaar valt op 5 februai tie 9

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2