Leidsch Dagblad Prijzenoorlog tussen supermarkten serieus topmerk oet één keer gek Extreemrechtse Haider ligt Brussel zwaar op de maag Veronica FM blaast anti-flitspaalactie af Baronie weg uit Alphen V r Winter in Sarajevo Verfbommen op treinstellen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD -^DAG 28 JANUARI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 13 Verwarring over invoering inrijverbod voor zwaar verkeer 16 Katwijk kan niet meer zonder ontsluitingsweg Westerbaan 17 Zand struikelblok voor klanten en personeel van De Strooplikker 19 Opgeknapte Lange Voort krijgt straks een rauw op het dak kleine Hema 21 Kafelnikov staat in finale Australian Open tegenover Agassi sterbork zoekt 'De paniek heeft toegeslagen Marslander adiosterrenwacht in het tse Westerbork heeft een 1 igrijke rol gekregen in de tocht naar de Mars Polar sr. Deze landde op 3 de er vorig jaar op Mars, na NASA geen enkel ra- luid meer opving. De telantennes in Wester- kunnen exact op de golf- e afstemmen waarop de tesonde signalen uit- 35» De grootste supermarktketens in Nederland beginnen maandag een prijzenoorlog. De prijzen van enkele honderden artikelen gaan flink omlaag. „De paniek heeft toegesla gen' aldus Dirk van den Broek van de gelijknamige supermarktketen. ten vinden Igoeding te laag ide voorgestelde vergoe- I van 250 miljoen gulden Ite weinig. De vergoeding Jdoeld als gebaar ter com- latie van het profijt dat jrland heeft gehad van ge ile tegoeden. Een meer- leid in de Tweede Kamer dat het kabinet ook ex- moet maken, ia 2 ia3 en derde chelin-ster enkel Nederlands restau- mag komend jaar een e Michelin-ster voeren. Nederlanden in Vreeland er één bij, La Sapiche in en werd voor het eerst rscheiden met een ster. Rozenrust in Leidschen- raakte hem kwijt. ;es voor verlies ïen bij Corus Bondgenoten vreest dat orus in IJmuiden honder extra arbeidsplaatsen ver- i gaan. Dit als gevolg van isie vorig jaar tussen het en aluminiumconcern ;ovens en British Steel. [verlies aan arbeidsplaat- komt bovenop de eerder ekondigde sluiting van de ig Lange Producten in iden, waarbij zeshonderd Isplaatsen verdwijnen. 19 immerborden irden vervangen de grootscheepse omwis- tie van kentekenplaten It op 1 februari een begin lakt. Alle nieiiwe auto's motoren) die de weg op jworden vanaf die datum ^"^ien van nieuw ontwor- nummerborden. In 2003 ten alle auto's in Neder- ze hebben. Met deze mil- enoperatie wil de over- vooral fraude met num- ilaten tegengaan. zaandam arnout heemskerk Albert Heijn, Edah en Super De Boer - onderdeel van het beurs genoteerde Laurus - gaan de prijzen van vlees, wasmiddelen, luiers, frisdranken en zuivel verlagen. Van den Broek zegt 'verbaasd' te zijn door de aan- ;TÖ^tg| M if i y I» 'f kondiging. ,,De klanten van die bedrijven zullen zich goed ge pakt voelen. Zij hebben de afge lopen jaren dus veel te veel be taald." Albert Heijn verlaagt de prij zen met 'enkele dubbeltjes tot enkele guldens', aldus een woordvoerster. AH, van wie het marktaandeel het afgelopen jaar sterk onder druk stond, wil vooral gezinnen met kinderen terug de supermarktwinkels in krijgen. „Voor die groep heb ben we in het verleden onvol doende het accent op de prijs gelegd. Ze werden daarom min der winkeltrouw", aldus woordvoerster I. van Kuilen burg. Edah en Super de Boer ver laagden de afgelopen weken de prijzen al van melk. Maar vanaf maandag gaan ook prijzen van andere artikelen omlaag. De bedrijven ontkennen overigens op elkaar te reageren. „De prijs dalingen vallen toevallig sa men", zegt M. Ruis van Laurus. Volgens hem zijn januari en fe bruari de meeste geschikte maanden voor prijsverlagingen, omdat consumenten na de drukke feestmaanden minder geld uit willen geven aan krui denierswaren. Met de blijvende acties wor den de prijsverschillen van be kende artikelen, de zogenoem de A-merken, minder, aldus Al- bert Heijn. Maar het bedrijf ver wacht niet op alle fronten even goedkoop te worden als 'dis counters' als Dirk van den Broek of de Dekamarkt. „Men sen komen ook voor ons assor timent en de mooie winkels", aldus L. van Kuilenburg. Sarajevo* Bezoekers van een begraafplaats in Sarajevo moeten zich een weg door de sneeuw banen voor ze bij het graf van hun overledei is door de winter overvallen, de temperaturen in Sarajevo daalden gisteren tot twintig graden onder nul. alphen a/d run anp Baronie-De Heer, fabrikant van onder andere paaseitjes en bonbons, sluit zijn vesti ging in Alphen aan den Rijn. Het machinepark is te oud om efficiënt te kunnen pro duceren. Alle 150 medewer kers verhuizen naar de vesti ging in Rotterdam. Daar breidt het bedrijf uit. De in vestering bedraagt 15 miljoen gulden. Voor de expansie is de keu ze op Rotterdam gevallen om dat daar de productielijn mo derner is. De totale capaciteit blijft 10.000 ton per jaar. Mid den volgend jaar moet de ver huizing rond zijn. Baronie-De Heer heeft in totaal 253 men sen in dienst. De voordelen van een sa menvoeging zitten vooral in een doelmatiger gebruik van de productielijnen voor cho colaproducten, vertelt direc teur J. van Logtestijn. Het te rugdringen van de kosten is nodig omdat de winsten in deze branche al enige tijd on der druk staan. De 'chocola- demarkt' kampt met een stag nerende groei. De vakbond CNV Voeding wil op korte termijn overleg met de directie over een soci aal plan voor de betrokken werknemers. Er moet een re geling komen voor de mensen die niet naar Rotterdam mee kunnen of willen. De bond wil in elk geval een regeling voor de extra reistijd. INDAAG 2<l PAGINA'S enland ïnland Groenfront! in actie tegen Betuwelijn uur en Kunst iomie of en Samenleving irek van de Dag /isieprogramma s roverzicht en Wiel 13,15,16,17,19 in Groen/Strips driebergen-arnhem anp De NS hebben het treinverkeer tussen Arnhem en Nijmegen en Arnhem en Tiel vanochtend stilgelegd. Dat is gebeurd nadat actievoerders van GroenFront! rond half tien verfbommen naar een trein gooiden. De afgesloten baanvakken lo pen door het gebied rond de krakersbolwerken Bungalow eri De Boze Wolf in Ressen. Groen Front! - dat actie voert tegen de één keer per jaar verkopen wij enkele originele SieMatic keukens i een 'afbraakprijs'. Omdat deze showroomkeukens plaats moeten pn voor de allernieuwste SieMatic modellen. De opruimkeukens worden [pleet op maat geleverd. Op is helaas op. Kom snel kijken en bespaar duizenden guldens! OICiVmIIIv Alphen a/d Rijn Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (t.o. Avifauna), 0172-422100 Leiderdorp SieMatic Keukencenter Meubelplein 9 (onder dak bij Mijnders Meubelen), 071-5412615 aanleg van de Betuwelijn - heeft dit stuk grond uitgeroepen tot vrijstaat. Vanmorgen was niet duidelijk hoe lang het treinver keer hinder ondervindt van de actie. Er zijn bussen ingezet om gestrande treinreizigers verder te vervoeren. De actievoerders probeerden eerder in de ochtend de politie te provoceren met het afeetten van de provinciale weg Arn- hem-Nijmegen nabij restaurant De Reethse Brug. Rond vier uur werd daar water op het wegdek gespoten dat bij zeven graden vorst al snel bevroor. Ook zijn dakpannen op het wegdek ge gooid. Op een bijeenkomst vooraf gaande aan de blokkade, zeiden woordvoerders van Groen Front! 'het spelletje van de poli tie zat te zijn'. Ze hoopten dat de politie, uitgedaagd door de versperring van de provinciale weg en de toegangsweg tot het bolwerk in Ressen, in actie zou komen. De weg werd echter tussen half zes en zes uur zon der problemen schoongemaakt. De krakers hadden van de rechter tot vandaag de tijd ge kregen om bezette panden vrij willig te verlaten. De actievoer ders hebben er voortdurend re kening mee gehouden dat de politie ook meteen tot ontrui ming zou overgaan. Ze hebben aangekondigd dat ze niet vrij willig vertrekken, maar zich tot het uiterste geweldloos verzet- brussel marc peeperkorn correspondent Het Verdrag van Amsterdam zwijgt erover in alle elf officiële EU-talen: hoe verwijder je een lid staat uit de Unie als deze zich niet langer demo cratisch opstelt. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de Unie, noemt iedere uit spraak voorbarig. Maar het houdt de Brusselse gemoederen in toenemende mate bezig: de mo gelijke komst van extreemrechts in de Oosten rijkse regering. De Oostenrijkse conservatieven en de extreme Vrijheidspartij van Haider uit Karinthië, sleutelen immers driftig aan een regeerakkoord. En al be looft Haider in zijn geliefde provincie te blijven, het nationalistische en anti-Europese gedachten- goed van zijn Vrijheidspartij komt wel naar We nen. De Commissie zit ermee in de maag. Oos tenrijk, sinds 1995 lid van de EU, beschikt net als hilversum anp De commerciële radiozender Veronica FM heeft de actie van presentator Je roen van Inkel tegen flitspalen afge blazen. Vanavond was door Van Inkel uitgeroepen tot landelijke anti- flitspaalavond. Gisteren liet justitie aan Veronica FM weten dat de om roep zich hiermee schuldig maakt aan een strafbaar feit, en mogelijk ver volgd wordt. Van Inkel roept al ruim een week luisteraars op 'genadeloos toe te slaan' tegen flitspalen. Volgens het openbaar ministerie (OM) maakt hij zich hiermee schuldig aan opruiing. Het college van procureurs-generaal waarschuwt dat Veronica FM hiervoor kan worden vervolgd. Ook wordt de zender in een brief aansprakelijk ge steld voor eventuele schade. Het OM wijst er daarin ook op dat de acties ge vaar kunnen opleveren. Los van de ju ridische aspecten noemt het OM het gedrag 'onbehoorlijk en verwerpelijk'. Van Inkel heeft de tekst van die brief gisteren in zijn uitzending voorgele zen. Vanavond had de apotheose moe ten worden van de actie van Van Inkel maar Veronica heeft de campagne af gebroken. Volgens een woordvoerster was het niet de bedoeling om luiste raars aan te zetten tot vernieling van de flitspalen. Het was een ludieke actie om zaken bespreekbaar te ma ken", aldus de woordvoerster. De afgelopen week zijn op verschil lende plaatsen, onder meer in Rotter dam, flitspalen verwoest Ook werd bij Veronica FM het binnenwerk van een camera bezorgd: De woordvoerster van de zender zegt dat nog niet duide lijk is wie voor de schade gaat op draaien. „Het is geen initiatief van Ve ronica FM geweest maar een actie van Van Inkel", zegt de woordvoerster. NR. 42220 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 De Vomar is net als Dirk van den Broek niet onder de indruk van de aankondiging van Albert Heijn, Edah en Super de Boer. Van den Broek zegt zijn prijzen niet verlagen, omdat het vol gens hem niet nodig is. „We zit ten nu gemiddeld bijna twintig procent lager. Een flink prijs verschil blijft altijd bestaan." Ook de Vomar zegt om die re den voorlopig haar prijzen niet te willen verlagen. HIT WOORD IS AAN Godfried Bomans Wie vrolijk is, laadt de schijn op zich van opper vlakkigheid. 5° regen en ifflviw veel wind ft J* SfTÜSS. 7*/9° r/9° «78° SjJ 60% 50% 60% aSSS&tf 20% 20% 30% Leiden 'zuinig' met afscheid van Goekoop leiden-hilversum heraaan joustra anp Leiden heeft zich met het af scheid van Goekoop betrekke lijk sober gedragen. De festivi teiten rond het vertrek van de burgemeester hebben de ge meente om en bij de 100.000 gulden gekost. Dat zegt een woordvoerder van de gemeente in een reactie op de televisie uitzending van NOVA van gis teravond. Daarin werd gemeld dat het afscheid van burge meester Peper Rotterdam 335.000 gulden heeft gekost. NOVA stelde een top-twintig samen van dure afscheidsfees tjes van bestuurders. Tweede op die lijst is de Amsterdamse burgemeester Van Thijn. Zijn vertrek kostte de stad 272.291 gulden. Na hem komt Beelaerts van Blokland, wiens afscheid als commissaris van de konin gin van Utrecht een rekening van 226.499 gulden opleverde. Leiden komt op die lijst hele maal niet voor. Voor Pepers afscheidsrecep tie in De Doelen trok Rotter dam in 1998 169.000 gulden uit. Een video die ter gelegenheid van zijn vertrek naar Den Haag is gemaakt, kostte 40.000 gul den. Voor een speciaal boek met foto's en een interview met de vertrekkende burgemeester moest de gemeente 126.500 gulden neertellen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. de andere lidstaten over het vetorecht en kan daarmee tal van naderende besluiten blokkeren. De uitbreiding van de Unie met twaalf of dertien landen bijvoorbeeld, waarvan er vier (Tsjechië, Slowakije, Hongarije, Slovenië) grenzen aan de bergstaat. Een gezamenlijk asielbeleid kan even eens effectief met een veto worden getorpedeerd, of anders wel de verdragswijzigingén die noodza kelijk zijn om al deze ambities waar te maken. De sociaaldemocratische regeringsleiders als Jospin (Frankrijk), Schroder (Duitsland) en Pers- son (Zweden) buigen zich reeds over een geza menlijke actie tegen een extreemrechtse regering in Oostenrijk. De Belgische premier Verhofstadt wil de EU-ministers van buitenlandse zaken bij eenroepen om 'de Oostenrijkse situatie te be spreken en eventueel stelling te nemen'. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99.90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100.90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot 1 automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I I I Leidsch Ë*Ês Dagblad DE WERELD OM Jt HEEN. 'ice, Stuur deze bon In oen ent zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnei Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl sandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1