Lange Voort krijgt straks kleine Hema 'Wij verliezen een kanjer, maar houden een voorbeeld Regio vvee lokalen extra voor oeterwoudse school Carabain ïieuwe Wethouder Beeld weet niet van wijken Visvijvers uitgebaggerd Voetballend keuterboertje Ip| -iRlp: Felle discussie over bouw huizen langs A4 IIJDAG 28 JANUARI 2000 i" V assenaarder gewond bij brand k'a (ASSENAARBij een brand in zijn huis aan de Weijermanstraat in Pe'Wassenaar heeft een bewoner gisterochtend brandwonden op- elopen aan handen, gezicht en rug. Hij is met een ambulance aar het LUMC in Leiden gebracht. De brand ontstond op de erste verdieping van het huis. Toen de brandweer aankwam, °8 oegen de vlammen uit de dakkapel. De schade aan het huis rordt geschat op 50.000 gulden. De oorzaak van de brand is og niet bekend. lc' Treinverkeer gestremd na ongeval oorschoten Het treinverkeer tussen Leiden en Den Haag is in e ochtendspits korte tijd gestremd geweest als gevolg van een ngeval ter hoogte van Voorschoten. Volgens de politie is het ngeval 'hoogstwaarschijnlijk' veroorzaakt door een zelfdoding. 'ir t fletef rooms-katholieke basis- nciool Westwoud in Zoeter- lude krijgt waarschijnlijk cee nieuwe lokalen. De ge en ;ente en de Stichting Katho- k Onderwijs in Leiden zijn arover in gesprek. Het is de doeling dat de school aan de ldzichtstraat in Zoeterwou- Dorp de extra ruimte aan begin van het nieuwe ceiooljaar in gebruik kan ne- Op dit moment heeft erestwoud acht lokalen. Tijdelijk krijgt één groep nu toé in de aula. Omdat sprake is vein een noodoplossing heeft de vejchting er bij de gemeente op igdngedrongen zo snel mogelijk eraatregelen te nemen. De ge- neente houdt er rekening mee j t|t de school als gevolg van de le hssenverkleining over een half car nóg een lokaal nodig heeft, usjarom onderzoekt het college d» mogelijkheden om in één ;1 der voor twee lokalen te zor- it dn, zodat Westwoud in elk ge- aeijl de komende jaren geholpen Op welke plek die uitbrei- n ihg komt, is nog niet bekend. >mUit het huisvestingsprogram- latja onderwijs .2000 blijkt verder dat een andere katholieke school in Zoeterwoude, Klaver weide aan de Westeindseweg, niet wordt vergroot. Eén groep van deze school is onderge bracht in de openbare basis school Corbulo, die al geruime tijd een lokaal heeft leegstaan. L. van Aubel, bestuurscoördi- nator primair onderwijs van de stichting, vindt dat voorlopig een 'redelijke' oplossing: „We zijn blij dat we van het lokaal in de Corbuloschool gebruik kun nen maken. Binnenkort praten we verder met de gemeente. Ook over Westwoud." s« jorschoten jan preenen RIANTE RAMEN? Kom snel naar onze nieuwe showroom en kies uit een keur van kwaliteitsramen. Gemaakt van hoogwaardig aluminium of kunststof. Voorzien van KOMO-keur Mooier kunnen ramen niet zijn Tot ziens. Showroom: Prouuklieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn tel. 0172 43 26 21 Openingslijden showroom: maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 u zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur wassenaar Man en macht waren gisteren niet genoeg om het mo nument voor de Franse commando's aan de Wassenaarse Slag van z'n sokkel te krijgen. De kraan waarmee de landmacht het vijf ton we gende granieten gedenkteken wilde verplaatsen bleek te licht Het monument moet een stukje verplaatst worden, zodat het minder last heeft van opstuivend zand. Zodra de mannen van de genie zwaarder materieel hebben opgedoken, waarmee ze het karwei wel kunnen klaren, komen ze terug. Het gedenkteken eert de zes Franse commando's die in de nacht van 27 op 28 februari 1944 op het Wassenaarse strand zijn gesneu veld. Deze mannen van het 'Premier Bataillon de Fuseliers Marins Commando' kwamen daar aan met een landingsvoertuig, met de be doeling een verkenning uit te voeren, maar ze liepen in een hinder laag. Dit wordt nog elk jaar herdacht. Het monument is in 1985 door de Nederlandse staat aangeboden. foto dick hogewoning voorschoten Hengelaars kunnen binnenkort weer zonder problemen vissen rond de begraafplaats Rosen- burgh in Voorschoten. De ge meente begint volgende week met het uitbaggeren van de vij vers. De Hengelsportvereniging Voorschotense Visserij Belan gen dringt al jaren aan op het schoonmaken van het viswater. De vereniging lietop eigen kos ten het ministerie van land bouw en visserij een onderzoek uitvoeren. Daaruit bleek dat de len van de vijvers geen zuurstof meer bevatten, waterplanten ontbreken en er nog maar wei nig vissen zijn. De gemeente geeft 125.000 gulden voor het uitbaggeren, het ministerie draagt een ton bij en de vereni ging drieduizend gulden. Secretaris B. Merczel van de hengelsportvereniging noemt het uitbaggeren van de vijvers 'de kroon op het werk': „Na de zomer wordt nieuwe vis uitge zet. Dan zijn alle problemen voorbij." Drie varianten voor parkeren De verschillen tussen de drie varianten van architectenbureau RPHS hebben voornamelijk te maken met parkeren. Zo bevat model 1 slechts een kleine privé-parkeerkelder met circa tachtig plaatsen. In model 2 is een parkeerkelder opgenomen met on geveer 130 plaatsen voor zowel bewoners als winkelpersoneel. De klanten kunnen in beide gevallen hun auto's bovengronds kwijt en dan met name op het grote parkeerterrein tegenover de Lijtweg-flat. Model 3 gaat weer een stap verder met een onder grondse garage voor 240 auto's, voornamelijk van klanten. Om zo n grote kelder te bekostigen moeten er zeker twee wooncom plexen bij komen op het huidige parkeerterrein. Dat heeft vol gens architect Hagg de 'gekke consequentie' dat er op dit ter rein, als er markt is, maar 27 parkeerplaatsen overblijven. 38-jarige Wim Carabain is nieuwe wethouder gewor- ;n in Voorschoten. Hij is de (volger van de vorige week erleden Piet den Hartog. ladslid Claudia Regoor (43) ;emt de plaats van Carabain als fractievoorzitter van de ,dA en de 66-jarige Nico La teer neemt de opengevallen aats in de raad in. Op basis van een eerder afge- roken vervangingsregeling is irabain met onmiddellijke in- ng aan de slag gegaan. Hij mbineert het wethouder- hap met zijn werk als voor ster van de gemeente Den ig. In het college neemt hij portefeuille over van Den artog: sport, welzijn, sociale ken, kunst en cultuur jeugd- jongerenbeleid en subsidie- accommodatiebeleid. Hoewel Carabain zich de af lopen twee jaar als fractie- jiiorzitter vooral heeft bezig- mden met financiën weet hij ;t nodige af van het terrein aarop hij nu actief wordt. „In vorige raadsperiode had ik :ze zaken al in mijn pakket ten." Nieuweling Nico Laterveer waarschijnlijk pas tijdens raadsvergadering in april OFden geïnstalleerd.'In de ver- dering van maart worden >or de raad zijn geloofsbrie- n onderzocht. Voor de PvdA iat hij zich bezighouden met (enbare werken en verkeer en gemene zaken. Daaronder ilen onder andere politie en ahdweer. Laterveer was tot n pensionering hoofd van de deling voorlichting van de aagse politie. Op dit moment hij nog eindredacteur van het ad van het internationale irscentrum Nieuwspoort. t Ülï "t "-'■lijgOi leiderdorp» De agrarische beeldengroep op de Leyhof-rotonde in Leiderdorp wordt steeds echter. Nu heeft het keuterboertje van de Zaltbommelse kunstenaar Joris Baudoin -ook al een hempje aan. Een shirt van de Leidse voetbalclub FC Rijnland, om precies te zijn. Een geamuseerde Ton Brakhoven, penningmeester van die club, weet van niets. „Geel met twee banen aan de zijkant? Dat is een héél oud shirt. Daar speelden we een jaar of acht gelpden in. Die zullen ze wel ergens onderuit een zak hebben gehaald." Volgens Brakhoven komen meerdere clubleden als dader in aanmerking. „Haha, ja, bij FC Rijnland lopen wel meer van die malloten rond. En er zijn er verschillende die in Lei derdorp wonen." De penningmeester is niet van plan de krant op hun spoor te zetten. Net zo min als hij iets zal ondernemen om de Rijnlandse tweekleur te verwijderen. „Veel te leuk om te kijken of hij 'm volgend jaar nog aan heeft. Want dan vindt iedereen hem mooi." Het kunstwerk zelf heeft door deze simpele ingreep een ietwat andere betekenis ge kregen. Staarde het boertje eerst nostalgisch uit over de ongerepte weilanden van de Bo- terhuispolder, nu lijkt 'ie te denken: „Wanneer maken ze daar nou eindelijk eens een paar fatsoenlijke voetbalvelden van?" foto hielco kuipers Architect garandeert behoud uitzicht Het Oegstgeestse winkelcentrum Lange Voort krijgt een kleine Hema, van circa 650 vierkante meter. Daarover bestaat geen twijfel meer na een korte presentatie die ar chitect J. Hagg van het Voorburgse bureau RPHS gister avond gaf in de commissie financiën en grondzaken. „De Hema heeft verklaard zich te willen vestigen in het winkelcentrum", aldus Hagg. oegstgeest winkelcentrum Lange Voort'. judynihof Ter hoogte van slagerij Van der Zalm, naast Albert Heijn, denkt de architect aan een doorgang. Daar schrok een be woner van, omdat hij bang is dat er op die manier een nieu we hangplek ontstaat. „En we hebben al zoveel last van jonge ren." Hagg opperde het idee de doorgang 's avonds af te sluiten en iets te veranderen aan de in hammen bij de flats, waar nu vaak jeugd rondhangt. Op de Irislaan voelt Hagg niets voor 'tweezijdig winkelen'. „Er zou hoogstens een enkele kiosk kunnen komen." En op de Wijttenbachweg denkt de ar chitect aan acht villa-achtige woningen - 'met patio's - tus sen het 'historische deel en het naoorlogse deel van de straat'. Het Irispark blijft onaange tast, althans wat oppervlakte betreft. Wel vindt Hagg dat het park hoognodig een face-lift moet krijgen. Een landschaps architect zou het gebied een 'meer open karakter' moeten geven, aldus de architect, die ook het idee opperde voor een theehuis in het park. Het leek wethouder Smitsloo wel aardig om iets te doen met de resten van het kasteel De Ouden Hof, die verborgen liggen in het Iris- park. „Misschien is het moge lijk om een deel van de burcht tevoorschijn te toveren. Ik denk dat op zo'n plan wel subsidies binnen te halen zijn." De architect was in allerijl door de gemeente uitgenodigd om tekst en uitleg geven over de plannen met de Lange Voort, nadat deze enkele dagen gele den per ongeluk waren uitge lekt naar het Leidsch Dagblad. Dit tot ongenoegen van winke liers en bewoners, die in een klankbordgroep met de ge meente overleggen over de in richting van het gebied. Nu wa ren ze niet als eerste op de hoogte van de plannen. Met de inhoud van de plan nen hadden de aanwezige le den van de klankbordgroep zo op het eerste gezicht minder moeite. Architect Hagg maakte duidelijk dat 'respect voor uit zicht, bestaand groen en be staand eigendom' uitgangspunt is geweest voor RPHS. Om het uitzicht voor de huidige bewo ners van de Lange Voort niet te bederven, krijgen de nieuwe winkels tegénover hun huizen op de meeste plaatsen niet meer dan twee lagen. Op de hoeken komen wel ho gere gebouwen. „Boven op de bibliotheek stel ik voor een woontorentje te maken. Smal, in een vrije vorm, zodat het uit zicht op het park is gegaran deerd." Aan de andere kant, op de plek van de Montessori school, komen vier lagen op de winkels 'als markering van het tien meter hoog neer te zetten. Het is een kwaliteitsverbetering voor het hele gebied. In dit ge val blijkt dat, als Leiden zich minder macho opstelt, er veel mogelijk is." Het CDA is bang dat in de hé le Meerburgerpolder huizen ko men: „Ons is eerder gezegd dat 14,5 miljoen nodig is. Maar daar komen nog vele miljoenen bij: zes miljoen voor het ver plaatsen van de voetbalvelden van Meerburg en een paar mil joen voor grondaankopen, het verplaatsen van de molen et cetera. Het op te brengen be drag loopt zo al tegen de 25 miljoen en die moet worden verdiend op de grond van het huidige Meerburg. Een leek kan zo zien dat dat niet kan", aldus fractievoorzitter Ates. Wethouder Stuijt bracht daar tegenin, dat die bedragen nog helemaal niet vaststaan: „U heeft het over een bedrag dat is genoemd door een extern advi seur. Niet door mij. Er komt een onderzoek. Daaruit kan net zo goed blijken dat een wandel park langs de A4 in Zoeterwou de de mooiste oplossing is. In dat geval is de bijdrage van Zoeterwoude 0,0. Er kan ook worden voorgesteld dat er hui zen moeten komen, maar hoe veel weet ik niet. Maar er komt echt niet alleen beton." Ates: „De gevolgen zijn dus nog nog compleet onbekend Dat vind ik heel zorgwekkend." Stuijt: „Het is de bedoeling dat de voorstellen in mei in de raad komen. Dan kunt u op basis van feiten uw mening geven." Maar het CDA hield ook na een schoring voet bij stuk. Zoeterwoude heeft haast. In juni komt Rijkswaterstaat met een nieuw ontwerp-tracébesluit voor de A4. Voor die tijd moe ten de plannen klaarliggen. zoeterwoude jan preenen Zoeterwoude kan nog geen on derzoek laten doen naar de haalbaarheid van de plannen om huizen te bouwen langs de A4 en de opbrengst te steken in het verdiept aanleggen van de snelweg. Gisteravond hielden voor- en tegenstanders (6-6) in de gemeenteraad elkaar in evenwicht bij de stemming over een voorstel van B en W om voor dat onderzoek 230.000 gulden beschikbaar te stellen. Op 10 februari volgt een nieuwe stemming. Het CDA ziet, in tegenstelling tot Progressief Zoeterwoude en de WD, niets in de plannen. Dat bleek op 13 januari al, toen de christen-democraten zich fel verzetten tegen het vestigen van het voorkeursrecht in de Meer burgerpolder. Dat betekent dat het eigenaars land bij verkoop eerst aan de gemeente moeten aanbieden. In januari waren de collegepartijen compleet en was de uitslag van de stemming 7-6. Gisteravond ontbrak PZ- fractieleider Ooijendijk, die voor werk in het buitenland is. PZ en WD deden verwoede pogingen om het CDA op ande re gedachten te brengen. „Dit is een eenmalige kans. Zoeter woude betaalt nu tien procent van de totale kosten van het on derzoek, Leiden en Leiderdorp de rest. We moeten het erop wagen", zei De Lange van PZ. Fractieleider Sanders van de WD voegde daaraan toe dat 'we toch niet meer in het ste nen tijdperk leven': „Dit is een nieuwe ontwikkeling. We heb ben nu de kans om samen met Leiden, Leiderdorp, de provin cie en de ministeries van VROM en Verkeer en Waterstaat de A4 verdiept aan te leggen in plaats van geluidsschermen van veer- ep jorschoten Herdenkingsbijeenkomst voor Piet den Hartog in Voorschoten llV/lUUtJJVlll^OL'lJUUlliVVJlIlOl V UOl X UC/11 Jl lOl lUg, lil T WIOVIIVIV/U et] n preenen et muziek, rode rozen, toespraken applaus is gistermiddag massaal ;cheid genomen van de vorige :ek zaterdag overleden Voorscho- lS nse PvdA-wethouder Piet den Har ig. Het applaus klaterde op toen de st met het stoffelijk overschot uit Dorpskerk werd gedragen. Met het opvallende eerbetoon inkten familie, vrienden en colle t's 'deze enige Hoge Piet, kanjer, grote voorbeeld, helper van de zwak- sten, maatschappelijk werker, man van de oplossingen en de ware volksvertegenwoordiger.' „Succes volle politici kijn zelden bij iedereen geliefd. Piet den Hartog was dat wél. Hij streed voor zijn idealen vanuit een nobele, humane inborst, opko mend voor de zwakkeren en bou wend aan een zijns inziens rijkere, boeiender en bevredigender samen leving", roemde burgemeester Peter Cannegieter de kwaliteiten van Den Hartog als mens en politicus. Als er voor hem al verschil tussen die twee bestond. Hij was immers altijd 'Piet, doodgewoon Piet', zoals zijn zussen Ellis en en Marianne hem noemden. „Een gigant, die zijn vrouw Astrid moest delen met heel Voorschoten." Cannegieter stelde vast dat 'deze enthousiaste man die op tien fron ten tegelijk bezig was en er dan ook nog wel wat bij kon doen' op z'n 51ste veel te vroeg is overleden. „Hoe kan deze man in de kracht van zijn leven zo worden weggerukt? Ie mand die meer van zijn jonge leven heeft gemaakt dan velen die heel oud worden, die doorging tot hij er bij wijze van spreken bij neerviel en die openstond voor iedereen", zei hij. De woorden pasten eigenlijk niet bij de stijl van leven van Piet den Hartog, die altijd vrolijk en optimis tisch was. Zelfs, of misschien wel juist, in zijn laatste maanden, die hij als 'blessuretijd' beschouwde. Hij plande zijn agenda voor dit jaar on danks alle slechte berichten van spe cialisten gewoon vol. Of zoals zijn broer los opmerkte: „Hij bleef ande ren helpen en vooruitkijken. Op zijn computer schreef hij dat 1999 voor hem het rotste, maar ook het mooi ste jaar van zijn leven was, waarin hij veel heeft geleerd." De betekenis van het woord som berheid leek Den Hartog niet te ken nen. Daarom was de muziek in de Dorpskerk opbeurend en inspire rend, zoals hij zelf was. Rozen keer den daarin als een refrein terug. In 'L'important e'est la rose', van Gil bert Bécaud. In 'The Rose' van Bette Midler. De rode roos was zijn lieve lingsbloem. Maar niet alleen daarom heeft hij voor de PvdA gekozen. Fractievoorzitter Wim Carabain: „Hij hielp mensen die in de knel zaten. Tot het laatst was hij de volksverte genwoordiger, die een grote kracht en veel visie had en over het talent beschikte om mensen bij elkaar te brengen. Hij maakte grappen over zijn uitzichtloosheid. Dit is een dra matisch verlies. Voor zijn vrouw As trid, zijn familie, zijn vrienden. Maar ook voor de PvdA. Jarenlang hebben wij geprofiteerd van zijn kennis. Hij was de spreekbuis van de partij. Ons voorbeeld." De 'man van twaalf ambachten, zonder ongelukken', zoals journalist Joop Peeters hem noemde, zal, aldus Cannegieter, 'voortleven als een de mocraat in hart en nieren, een man van de straat aan wie wij de beste herinnering bewaren'. Piet den Har tog werd na de herdenkingsbijeen komst in besloten kring gecremeerd. „Wij verliezen een kanjer, maar hou den een voorbeeld."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19