Bouw Alphens stadhuis begint in maart 30% Stoelen Rijn Veenstreek Er wordt dmk gemopperd in de 'zandbak' sluit over rijksweg 11 mist wettelijke basis Dressoirs ^thouder Born krijgt penning bij afscheid Ui 'Storm in een glas water' Boete voor Alphenaar na ruzie met amazones Geleidelijke verzelfstandiging openbaar onderwijs Rijnwoude Jsl-Lff iwe bomen pas na zomer ERiNCDe Ripselaan en de Oud Adeselaan in Rijpwete- jrden pas na de zomer weer geflankeerd door bomen. Op ment woedt er een rupsenplaag in de bermen waar on- lle populieren werden omgezaagd. Pas als de plaag is uit- kerd, kan er nieuw groen worden geplant. De gemeente- sluit komende zomer welke soort bomen ervoor terug- 's I. De raad gaf onlangs te kennen dat dat niet per se popu- a8f toeven te zijn. ">s «sn met potloodventer dop» Een 15-jarig meisje uit Noorden heeft aangifte ge- an openbare schennis. Afgelopen dinsdag nam ze rond 3 ir een lift naar Alphen vanaf de bushalte aan de Achter- 8e Nieuwkoop. Ze dacht dat ze de bus gemist had en wilde laat komen voor een tentamen. De automobilist van de eblindeerde bestelbus stopte diverse keren, zogenaamd 'ee plassen. Naast de auto bevredigde hij zichzelf echter. De is op zoek naar getuigen. in gezicht aan den run Een achttienjarige vrouw is in het Alphense iad De Hoorn in haar gezicht geslagen. Rond 17.30 uur i ze twee meisjes schelden en sprak hen daarop aan. Ver- s kreeg ze de klap. Ze heeft aangifte gedaan. Aannemer en gemeente bereiken akkoord over prijs Binnenkort kan het werk in de bouwput naast het Al phense stadskantoor weer doorgaan. Twee maanden la ter dan gepland is de gemeente eruit met aannemer HBG Utiliteitsbouw uit Capelle aan den IJssel. alphen aan den run prijs. In maart kan de bouw van saskia buitelaar het nieuwe stadhuis beginnen, zei wethouder Lyczak gister- HBG is akkoord gegaan met een avond tijdens de raadsvergade- bedrag dat tien miljoen gulden ring verheugd. Volgens de wet- lager is dan de oorspronkelijke houder is hij binnen het budget gebleven. De gemeente legt op haar beurt twee miljoen gulden bij, afkomstig uit de pot voor onvoorziene kosten van het stadhuis. Geld dus, dat door de gemeenteraad al was gereser veerd. De aanbesteding van het stadhuis liep vertraging op, toen in november vorig jaar bleek dat alle vijf de aannemers die zich hadden ingeschreven, ver boven het budget zaten. De bouw van het nieuwe stadhuis mag van de gemeenteraad niet meer dan 81 miljoen gulden kosten. Zelfs de laagste bieder, HBG, was twaalf miljoen gulden te duur. Dat kwam deels door de overspannen bouwmarkt, legt Lyczak uit. Daarom is er twee miljoen gulden uit de post on voorzien nodig. Ook had de aannemer de prijzen voor ma teriaal en onderaannemers veel te hoog geschat. Alphen had vantevoren veel werk gestoken in het opvragen van prijzen. Met die lijst in de hand kon de gemeente HBG er van overtuigen dat het allemaal veel goedkoper kan. Tot grote veranderingen in raad Ter Aar laa de afscheid van Ter Aar imethouder Bom de ere- van de gemeente ge- De 71-jarige nestor van ikt leenteraad was gister- In antroerd toen waarne- htt urgemeester Lyklema itgt kleinood gaf. Bom, die g< ort verhuist naar Wou- :n daardoor zijn zetel in moet opgeven, liet het w eind van de gemeente- ilattgadering bij een kort ord. ke oornaamste kandidaat en'ertrekkende wethouder )lgen is Borns partijge- n Doorn. Zij is fractie- ?r van Gemeente Belan- 10 februari buigt de ge- aad zich over de opvol- n Bom. Als kandidaat- draagt Gemeente Be- dan G. Koeleman- voor. Raadslid Van der )rdt vermoedelijk de fractievoorzitter, innen het CDA zijn ver gen aanstaande. Frac tievoorzitter Otto kondigde gis teravond zijn vertrek aan. Vanaf 1 mei maalrt hij vanwege druk ke werkzaamheden als oplei dingsmanager aan de Haagse hogeschool geen deel meer uit van de gemeenteraad van Ter Aar. De eerstvolgende kandi daat op de CDA-lijst, oud raadslid E. Kelder, vult zijn plaats vermoedelijk op. Raads lid De Jong wordt waarschijnlijk de nieuwe fractievoorzitter. Ook de andere partijen in de Ter Aarse raad zijn sinds de ge meenteraadsverkiezingen van 1998 al van samenstelling ver anderd. Oppositiepartij PAK raakte in een vroeg stadium haar moegestreden voorman Boelens kwijt. De WD-fractie brak onlangs zelfs in tweeën. Oud-fractievoorzitter Riedel zat gisteravond voor haar nieuwe partij 'De echte liberaal' in de raad. De WD, die alleen wet houder Hoogervorst nog in de raad heeft, wil Riedel royeren. Volgens het afvallige raadslid hoeft dat niet meer, omdat zij inmiddels haar lidmaatschap heeft opgezegd. i'ee gevallen van nekkramp I egio's Leiden en Alphen h;ze week twee gevallen r ;kkramp geconstateerd, daevestigt de GGD Zuid- ïd Noord. De twee ge staan los van elkaar, t v personen zijn buiten le- ivaar. Besmettingsge- er alleen voor de naaste Ltie «leden, die inmiddels ich tibiotica-kuur volgen, kr; cramp is een ontsteking e) hersenvliezen, die een rdtjke afloop kan hebben. 3nstigste vorm, waarvan stelling vierbaansweg in regio met instemming begroet oude marieta kroft in deze gevallen sprake is, wordt veroorzaakt door de bacterie Meningococ. Bij deze vorm van nekkramp geldt een meldingsplicht. Overigens kunnen mensen de bacterie Meningococ ook bij zich dra gen zonder nekkramp te krij gen, aldus M. Vledder, arts in fectieziekten van de GGD. Nekkramp kan in deze tijd van het jaar nogal verraderlijk zijn. De sympthomen koorts, braken, sufffigheid, nekstijf- heid en hoofdpijn lijken op die van griep. Langeraars winkelcentrum De Strooplikker al anderhalve maand zonder bestrating saskia buitelaar Zuchtend en steunend duwt een oud dametje haar brom fiets door het zand. Ze moet veel moeite doen voor de zak roomboterkoekjes die ze zo juist bij de Langeraarse bakker Otto heeft gehaald. De 'zand bak' rond het nog altijd onbe strate winkelcentrum De Strooplikker zorgt voor steeds meer mopperende klanten. En valpartijen, weet ver koopster Sabrina Burgmeijer van de bakkerij. Laatst zag ze hoe een kind van een jaar of drie voorover uit de buggy viel op het 'racecircuit' van Langer- aar. „Er liggen dan wel stalen platen naar de winkeldeur, maar die zijn onhandig voor kinderwagens en rolstoelen. En ze kunnen ook niet voorkómen dat het na een regenbui één grote blubberbende is." Zelfs met droog weer is het een chaos rond de onlangs ge opende winkelstraat aan het Kerkpad. Niemand komt zon der zanderige schoenen bij de groenteboer, bakker of drogist. Over het hele terrein slingert bouwmateriaal voor de huizen die boven de winkels in aan bouw zijn. Stof van het sloop werk bij de voormalige super markt verderop kriebelt in de longen. De dagelijkse bood schappen worden door de ma noeuvres tussen bouwvakkers op ladders en lossende trucks bijna een survivaltocht. Menig zandhaas zou er jaloers op zijn. „Een paar weken is het wel uit te houden, maar na ander halve maand wordt het geklaag steeds erger", zegt groenteboer J. van Kessel. Hij heeft het het slechtst getroffen: voor zijn winkeldeur gaat het steil een meter naar beneden. Hij heeft al verschillende oude mensen moeten oprapen uit het zand. Het wachten op de bestra- TU r" «9* T ting, al sinds de opening op 15 december, is in de groentezaak het gesprek van de dag. Niet al leen de klanten mopperen. Ook het personeel krijgt het heen en weer van het zand tus sen de kroppen sla. „We kun nen blijven vegen." En dat terwijl het allemaal al af had kunnen zijn, zegt Van Kessel. „Maar als de straten maker van de gemeente nu pas de opdracht krijgt, moet hij eerst zijn stenen nog bestellen. En dan is hij nog wel twee we ken bezig om het hier netjes te krijgen, heeft hij mij verteld." Twee oudere dames die met de fiets door het zand hebben geploegd, zijn blij dat ze nog stevig op hun benen kunnen staan. Want voor mensen die nog ouder zijn is dit een ramp, zeggen ze. „Vreselijk, toen het vorige week zo glad was. Je zou er toch bijna niet meer naar toe gaan. Maar sinds de rijden de verswagen is gestopt, zijn we afhankelijk van de winkels hier. En ik zeg je, met al dat vrachtverkeer dat er rijdt: over een half jaar moeten ze op nieuw bestraten." De ophef over de zandvlakte rond het Langeraarse winkelcentrum De Stroop likker noemt wethouder Hoogervorst 'een storm in een glas water'. Gister avond zei hij dat de eerste belijnings- wejkzaamheden zijn verricht en dat de straat over twee a drie weken af kan zijn. Met de Langeraarse aannemer J. van Tol van Hartol, die de voorberei dende werkzaamheden heeft uitge voerd, overlegt Hoogervorst vandaag nog over de verwijdering van materia len die bestrating in de weg staan. Volgens de wethouder is er geen sprake van problemen tussen Van Tol en de gemeente. Hoogervorst: „Als ambtenaren op het gemeentehuis an dere geluiden laten horen, lossen we dat intern wel op." Van Tol neemt voorlopig genoegen met die mededeling van Hoogervorst. „Er wordt al veel te negatief geschreven over Ter Aar", zegt hij. „Maar ik ga stei geren als ik de zwarte piet krijg toege schoven. Ik heb ruimschoots aan mijn verplichtingen voldaan. Mijn spullen zijn opgeruimd en het zand ligt zelfs vijftig centimeter hoger dan afgespro ken. Als extra service betaal ik zelfs 1400 gulden per maand aan platen waarover de klanten naar de winkels kunnen lo pen. Maar ik geef toe dat de situatie ge vaarlijk blijft. Zaterdag ging ikzelf bijna ook op mijn plaat." Volgens Van Tol had de gemeente al lang actie kunnen ondernemen en de firma Schelvis opdracht tot bestrating kunnen geven. De Langeraarse onder nemers hadden zelfs met minder mooi straatwerk genoegen willen nemen, omdat iets mooiers op dat ogenblik niet voorradig was. En de mensen zijn hier al zo tolerant geweest."De Haarlemse aannemer Schelvis staat al vanaf 15 de cember paraat. Hij wacht nog steeds op officiële opdracht van de gemeente. Af gelopen dinsdag is hem mondeling toe gezegd dat hij de bestratingsklus mag klaren. Een datum is toen echter niet genoemd. Als hij vandaag nog de be vestiging krijgt, kan hij volgende week aan de slag, zegt Schelvis. opluchting van de wethouder. „Even ben ik bang geweest dat we rigoureus moesten schrap pen of een nieuw ontwerp ma ken." Zijn eerdere vermoeden dat de vijf aannemingsbedrij ven onder één hoedje hebben gespeeld is Lyczak nog niet he lemaal kwijt, maar bewijzen daarvoor heeft hij niet. Een Alphense 'paardenhater' heeft een boete gekregen voor zijn aandeel in een ruzie met twee amazones. Voor een klap in het gezicht van een paard, bedreiging van de meisjes en vernielingen moet de 67-jarige Alphenaar van de Haagse poli tierechter een boete van 250 gulden betalen. Tegen hem was een boete van 400 gulden geëist wegens bedreiging van de rui ters en vernieling en beschadi ging van paardenhoofdstel en - teugels. De officier van justitie en de rechter waren het er over eens dat de man te ver was gegaan. De man kreeg toen hij zijn op 22 april 1998 zijn hond uitliet ruzie met twee amazones langs de Doorneburg in Alphen. De Alphenaar vond dat de ruiters met hun paarden weg moesten gaan, terwijl de meisjes van de man verlangden dat hij zijn hond aan de lijn hield. De Alphenaar was extra ge prikkeld, omdat zijn hond een jaar daarvoor op dezelfde plek door een paard was getrapt. Het beest moest voor meer dan 3000 gulden fysiotherapie en een operatie ondergaan. Maar volgens de rechter gaf dat de man geen excuus voor zijn woede-uitbarsting. Hij zou de meisjes hebben uitgescholden en vervolgens de paarden zo hardhandig hebben aangepakt, dat de tuigen beschadigd raak ten en dat een paard zelfs licht gewond raakte. Ook de rij zweep, die hij uiteindelijk uit het meisje haar hand rukte, brak. Volgens de verdachte hadden de meisjes hun paarden expres laten steigeren. „Toen heb ik die paarden tot de orde moeten roepen", verklaarde hij zijn ac tie jegens de beesten. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit dat de rechter zijn voorgeschiede nis en verwonding door een klap van de rijzweep amper meewoog. Zijn advocaat vroeg om vrijspraak. Ji' Netelenbos nam het age besluit om de hele tussen Alphen en Zoe le open te stellen voor keer, zonder dat zij de ke basis daarvoor kent. terstaat spreekt daarom .i 'tamelijk unieke situa- inen enkele weken gaat Oerstaat met de gemeen- "jnwoude, Zoeterwoude |S hen en de provincie olland om de tafel om lelijke basis te zoeken. ^°ainister besloot woens- •^dat ze op weg naar Al- n over de veelbesproken !n$d gereden, dat rijkswa- nog deze week de 28 ki- e pylonen moest wegha- uitvoerende rijksdienst de klus gisteren meteen lur )akken. Sinds gistermid- Minister Netelenbos. maken van de hele weg. Dat de twee linker rijstroken tot voor gisteren niet toegankelijk waren n het verkeer gebruik voor het verkeer is een j ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN van een procedure die het Rijk nog niet had gevoerd. Deze procedure zou twee jaar gaan duren. Het ministerie van verkeer en waterstaat wil niet reageren op eventuele risico's. Die loopt de minister nu ze een besluit heeft genomen zonder de vereiste re gels te volgen. Als er immers maar één bezwaar binnenkomt tegen de vier banen is de kans groot dat de rechter het besluit van de minister terugdraait. „De indringende wens van de regio heeft bij de minister de doorslag gegeven om de weg nu al volledig open te stellen", al dus een woordvoerster van het ministerie. „Ik ga niet specule ren over eventuele risico's." De openstelling van de rijks weg is in de hele regio met gro te instemming begroet. Vooral de automobilisten die halver wege bij Hazerswoude invoeg den vonden de situatie ter plaatse gevaarlijk. De invoeg- strook was kort en automobilis ten konden niet via de linker- strook de invoegers de ruimte geven. Het WD-statenlid van de provincie Zuid-Holland C. Huigen heeft zich de afgelopen tijd opgewonden over de vol gens haar 'idiote situatie'. „Ik was dan ook aangenaam ver rast toen ik gisterochtend over de weg reed." Dat de minister hiermee hoogstwaarschijnlijk officiële procedureregels aan haar laars lapt, vindt Huigen niet belangrijk. „Als ze dit be sluit niet had genomen, zou ze ook een risico hebben gelopen vanwege de procedurefout die in het verleden is gemaakt. De verkeersveiligheid die in het ge ding was, weegt zwaarder dan de procedureperikelen." Rijkswaterstaat verwacht nog geen verkeersaantrekkende werking nu de auto's ruim baan hebben gekregen. „Die komt er pas als ook het stuk rijksweg tussen Alphen en Bodegraven er ligt", aldus een woordvoer der. runwoude marieta kroft De verzelfstandiging van het openbaar onderwijs in Rijn woude is een stapje dichterbij gekomen. De raad van Rijn woude kiest voor een geleide lijke overgang en besloot gis teravond tot de instelling van een zogenoemde bestuurs commissie. Bij deze bestuurs vorm die in het schooljaar 2001/2002 moet ingaan, houdt de gemeente nog enige in vloed op het bestuur van de vier scholen. In een later stadi um streeft Rijnwoude naar vol ledige verzelfstandiging. Rijnwoude telt vier openba re scholen: Amoldus van Os in Benthuizen, De Rijnschans in Koudekerk aan den Rijn, De Springplank in Hazerswoude- Dorp en de J.P.F. Steijaert in Hazerswoude-Rijndijk. Uit eerdere overleg met de school directies en de medezeggen schapsraden bleek dat ze net als de gemeenteraad voor een geleidelijke overgang kiezen. De aanleiding voor de ver zelfstandiging van het open baar onderwijs is het feit dat het Rijk steeds meer onder wijstaken doorschuift naar de gemeenten. Het gemeentebe stuur wil de schijn van belan genverstrengeling vermijden. Wethouder Van der Lecq wees op enkele beperkingen bij de verzelfstandiging van het openbaar onderwijs in haar gemeente. Twee openba re scholen uit Ter Aar en Ja- cobswoude hebben een stich ting gevormd. Bij het samen werkingsorgaan van zes ge meenten, het Rijnstreekbe- raad, klopten ze vervolgens aan met de vraag welke scho len zich nog meer bij deze stichting willen aansluiten. „Daar gaan we dit jaar dus ook nog over praten." Ook zei de wethouder benieuwd te zijn hoe veel mensen zich aanmel den voor het bestuur van de openbare scholen. „Ik vrees dat we zelfs mensen moeten vragen. Ouders zijn nog wel geïnteresseerd in.de klas van hun kind en de juf of meester, maar voor het bestuur is wei nig belangstelling. Het is vaak maar een kleine groep die zich verantwoordelijk voelt." ruimin MEUBELPLEIN 4 LEIDERDORP WOONADVISEURS TELEFOON

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17