Bollenstreek mag buitenpoorter were 'Hoe ienvaudig hebbe die mense toch vrouger ewees Gemeenteraad geeft zeejachthaven nekslag Duin Bollenstreek Hoogheemraadschap verbiedt Katwijk afzanden zeereep 101 worden met gym en Pleegzuster Bloedwijn Katwijk heeft Westerbaan nodig Voorhouts gemeentebestuur krijgt meer sala4 Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 VRIJDAG 28 JANUARI 2000 Volledig e-mailadres Koetillers noordwukerhoutIn het Streken-verhaal over dweilorkest De Koetillers uit Noordwijkerhout, in de krant van gisteren, is een foutje geslopen. Een deel van het e-mailadres van De Koetillers is weggevallen. Het volledige adres is: info@dweilorkesten.net. Ruime ton voor verslavingsonderzoek katwijk Voor Katwijks onderzoek naar drugs- en alcoholge bruik in het dorp en de effectiviteit van de verslavingszorg heeft de gemeenteraad gisteravond 115.000 gulden beschikbaar ge steld. SGP/GPV-raadslid Van Duijn vroeg daarbij om een verge lijking met andere plaatsen in Nederland. „We hebben een goed gevoel over het Katwijkse Platform Verslavingszorg, maar is het wel het ei van Columbus?" zei Van Duijn. Wethouder Post (RPF) vreesde echter dat die vergelijking maar summier zou zijn: „Er zijn niet veel gemeenten van dezelfde omvang als Kat wijk, waar een zo uitgebreid beleid is." Dronken bromfietser rijbewijs kwijt sassenheim Een 31-jarige Lissenaar bleef ongedeerd toen hij gisteravond op de Hoofdstraat in Sassenheim werd aangereden. De politie hield de man wel aan en nam zijn autorijbewijs af, omdat hij viermaal zo veel gedronken had als is toegestaan. De man reed op de brommer richting Lisse. Toen een 39-jarige Sassenheimse automobilist hem passeerde, botsten de twee. Jongens aangehouden voor geweld voorhout Twee Voorhouters van 17 jaar zijn woensdagavond aangehouden nadat ze een 15-jarige Warmonder geslagen had den. De drie jongens hadden eerst in een snackbar aan de He renstraat in Voorhout een woordenwisseling gehad. Het slacht offer deed gisteren pas aangifte. Katwijks museum laat vooroorlogse opname van Katwijks dialect beluisteren De geplande afzanding van de duinen voor de Katwijkse Bou levard is door het Hoogheem raadschap van Rijnland verbo den. Katwijk was van zins om in februari de zandheuvels tussen de Voorstraat en de Strandweg een kopje kleiner te maken. Daarmee zou vóór het begin van het strandseizoen op 1 maart het uitzicht op zee vanaf de wandelpromenade en vanuit de woningen aan de Boulevard worden hersteld. De duinen liggen op het hoogste punt 7,65 meter boven NAP, 65 centimeter boven het oorspronkelijke minimum van Rijnland. Het Hoogheemraad schap heeft echter besloten om die grens te verhogen naar acht meter. Onder de nieuwe regel zijn de Katwijkse duinen zelfs 35 centimeter te laag. Ook een verzoek om de duin toppen dan tenminste te egali seren, is daarom door het Hoogheemraadschap afgewe zen. De bewoners van de Boule vard zijn gistermiddag per brief op de hoogte gesteld van het veto van Rijnland. De gemeente legt zich neer bij het verbod. katwijk peter van egmond Ruim vijftig bezoekers, door gaans échte Katwijkers, kwa men er de deur voor uit: een zeldzame, oude opname van Katwijks dialect. Stammend uit 1938, jarenlang bewaard bij een stapel klederdracht. Vorig jaar bij toeval ontdekt door Leen den de Vink, promovendus aan de opleiding Nederlands van de Universiteit Leiden. De vijfenvijftig bezoekers kwamen natuurlijk voor dat échte Katwijkse dialect van vroeger. Maar ze kwamen ook een beetje in de verwachting dat ze een echte glazen gram mofoonplaat zouden zien, en zo'n nostalgische platenspeler. Dat er een blikken naald op de plaat zou neerdalen en dat dan krakerige geluiden vanuit een ver, Katwijks verleden door het museum zou klinken. Die verwachting kwam niet helemaal uit. De massieve, zwartgelakte glasplaat is sinds de herontdekking één keer af gespeeld, want bij elke opname slijten de groeven verder uit. De bandopname van die ene keer was gisteravond te beluisteren. Leendert de Vink, die werkt aan een proefschrift over 'Dialect verlies in Katwijk aan Zee', gaf daarbij toelichting. Voor een plaat uit 1938 is het gepraat verrassend goed te ver staan. Ondanks een lawine aan gekraak en bijgeluiden, on danks de krassen en deuken in de plaat. De mompelende stem is van C. Varkevisser - de in 1968 overleden directeur van de Katwijkse Visserijschool, een plaatselijke beroemdheid. Hij leest voor uit de verhalen die hij kort daarvoor in steno had op getekend uit de mond van toen al stokoude vissers. Varkevisser Leendert de Vink vertelt over de glazen 78-toerenplaat en laat de bandopname horen. De plaat zelf blijft veilig nam de plaat op met hoogle raar G. Overdiep, aan de Gro ningse universiteit. Samen schreven ze later de boeken De volkstaal van Katwijk aan Zee en Woordenboek van de volkstaal van Kativijk aan Zee. De band draait. Het publiek luistert aandachtig naar de mompelende stem, een trans criptie van de gesproken tekst in de hand. Onder de toehoor ders bevinden zich mannen die vroeger nog les van Varkevisser hebben gehad. Even weer naar de oude meester luisteren. Af en toe klinkt gegrinnik om de anekdotes. Over ruzies om vis- serstouw en over de vraag of dat nu 'Katteks' of 'Nöörtechs' touw is. Over de rechtszaak die de burgemeester daarover in De Zwaen houdt. Over schepen die moeten uitvaren, maar waarbij de zeilen nog niet bol len door gebrek aan wind. Aardig is de passage over een 'arts' die Jaecob Bent een nacht lang op straat laat lopen om diens reuma te bestrijden, ,,'s in de vitrine. FOTO TACO VAN DER EB Ochens mosse-z'-'m van de straet of-haele. Hij kon iet maer lööpe van de stijfte. Dat waere gien dokters, dat ware olieköö- pers. Je mot 'r om lache, hoe of 't tochvrouger toeging. Hoe ienvaudig hebbe die mense toch vrouger eweest." Aldus een bejaarde Katwijkse visser in 1938. Ik ke ssl Als de band twee keer ist j draaid, branden de vragij0 en drommen de oud-Viss de Katwijkse dames sami de vitrine met de 'elpee geboren Katwijkse wijs Vink, alvorens haar hoof weer om te knopen, oi dichteres die Katwijkse ge jes schreef. Of dat niet om vast te leggen in een b De Vink noteert het idei mensen zijn trots op hu lect", beseft hij. Varkevissers dialect mq niet authentiek zijn, het een nabootsing van de s| wijze van oude vissersmc in 1938. Het benadert di,' beetje het dialect dat uit rige eeuw stamt. Daarb dialectdeskundige én als een Katwijks gezin wist visser aardig wat hij zei. Op één punt, merkt et zoekster op, gaat hij som: fout. De echte Katwijks* van bijvoorbeeld 'v\ klinkt bij Varkevisser to< beetje als een gewone H< se 'a'. Niet gek, vindt De Want de visserijschool- teur bracht zijn jeugd d Amsterdam, en dat laa sporen na. „Wat je op d< hoort is de oudste opnam het oudste Katwijks." Gistermiddag bleek n< hoe uniek de zwartgelakt iet plaat is: het Meertens In an in Amsterdam berichtt ur Vink dat ze ook na uitg k archiefonderzoek geen gi oi opnamen van Katwijks ;n konden vinden. Waarmee renlang rondzingende g ten dat ergens wasplatfrg; wasrollen met Katwijks éor moesten liggen, de nek o ren gedraaid. De Varkeoc plaat, dat is echt de er ei Nederland. olj el D66/Gemeentebelangen kijkt al vooruit naar nieuwe mogelijkheden Noordduinen eric de jager De meerderheid van de Katwijkse ge meenteraad heeft gisteravond het plan voor een zeejachthaven in 't Wantveld de definitieve nekslag gegeven. De col legepartijen SGP/GPV en CDA wilden, samen met D66/Gemeentebelangen en GroenLinks, geen medewerking verle nen aan een haalbaarheidsonderzoek, dat de gevolgen voor financiën en na tuur moet verduidelijken. Wél moet er zo snel mogelijk boven tafel komen wat er dan met het gebied gaat gebeuren, vinden raad en college. RPF-wethouder Post steunde als enig collegelid de aanvraag voor het onder zoek. WD'er Van Paridon volgde haar partijgenoten niet en stemde tegen, omdat het plan de gemeente te veel geld zou kosten. Dat kwam haar gister avond op verwijten van RPF-fractie- voorzitter Ten Hove te staan: „Zij heeft wethouder Post alleen laten staan, door niet met haar fractie mee te gaan. Had zij dat wel gedaan, dan had de burge meester de beslissende stem en was de discussie misschien behoedzamer ge voerd." Zijn WD-collega Van der Plas vond dat een onterechte beschuldiging: „De RPF maakt niet uit wat onze wet houder moet vinden. Zij heeft haar ei gen standpunt bepaald en die vrijheid heeft zij." Voor burgemeester Van Wouwe was ■de zaak glashelder: „We hebben op grond van vier argumenten in 1998 al besloten dat we geen zeejachthaven willen. Op grond van dat besluit en on gewijzigde omstandigheden, doen we ook niet aan een haalbaarheidsonder zoek mee." De raadsleden van SGP/GPV, CDA en Lijst 8 vonden bo vendien dat nu maar eens onderscheid moest worden gemaakt tussen de zee jachthaven, die bedoeld is voor de ple- ziervaart, en de vissershaven waar Kat wijk bijna een eeuw lang naar ges macht heeft. WD'er Van der Plas had zijn twijfels bij de volledigheid van de vier college argumenten (de zeejachthaven is ste denbouwkundig niet gewenst, is een te grote ingreep in de natuur, levert te weinig op en kost te veel). Hij werd daarin gesteund door de RPF en de PvdA. „Als alle beweringen die ik ge hoord heb vaststaan, dan zijn wij ook tegen de haven. Maar dat is het nu juist, we weten het nog niet. Daar is on derzoek voor nodig", zei PvdA-fractie voorzitter Griep. Ten Hove verbaasde zich hogelijk over het feit dat Katwijk geen oog had gehad voor het Europese Mayaproject, dat studie verricht naar verbetering van watersport en toerisme in de kustgebie den van Frankrijk tot Katwijk, waaraan de provincie Zuid-Holland deelneemt. „Dat is een Europees project, met flin ke potten geld, waarin Katwijk met na me wordt genoemd. Katwijk kan zo'n uitnodiging niet afslaan. Hiermee is echt sprake van een gewijzigde situatie. We hoeven niet naar de provincie, de provincie komt naar ons." De RPF'er had een dag eerder ge sproken met een projectontwikkelaar the de provincie adviseert over aan Maya deelnemende gemeenten. Daar uit bleek volgens Ten Hove dat gëld geen struikelblok hoefde te zijn. Maar burgemeester Van Wouwe was daarvan niet onder de indruk: „Dat is een pro jectontwikkelaar, een commerciële man, natuurlijk ziet hij mogelijkheden. Denkt u dat wij na. al onze overwegin gen sinds 1997 ineens achteroverslaan van het enthousiaste verhaal van ie mand die er commercieel belang bij heeft?" Bovendien wordt zelfs bij pro jecten waar de Europese Unie subsi dieert verwacht dat de lokale overheid flink in de bus blaast, verzekerde de burgemeester. Volgens hem was de ge meente Katwijk ook nooit officieel be naderd om aan het project deel te ne men. D66/GB zag ook geen heil in een on derzoek naar de jachthaven. Fractie voorzitter Slings eiste wel snel duide lijkheid over de toekomst van 't Want veld en de Noordduinen. „Elk nadeel heeft een voordeel", citeerde zij Johan Cruijff. „Het belang van toerisme is na melijk duidelijk geworden in deze dis cussies. Er is veel vraag naar verblijfs- accommodatie. We moeten ons sterk maken voor een nieuw plan, in overleg met de toeristische sector in Katwijk." Van Wouwe en wethouder Berkheij we zen onder andere op de plannen die campingeigenaar Kromhout heeft voor verblijfstoerisme in de Noordduinen. Huizen onder 350.000 gulden alleen voor regiogenoten De provincie Zuid-Holland stemt in met verhoging van de koopprijsgrens voor huizen in de Duin- en Bollen streek naar 350.000 gulden. Dat betekent dat woningen onder die prijs alleen aan inwoners van de regio mogen worden verkocht. De huidige grens van 250.000 gulden biedt nauwelijks bescherming tegen instroom van bui ten en de extra druk die dat op de regionale woning markt geeft. den haag/duin- en bollenstreek jobdekruiff Voor de bestaande woning voorraad zal de verhoging wei nig invloed hebben. Woningen onder de 350.000 gulden zijn schaars in de Duin- en Bollen streek. Het gaat dan meestal om kleine appartementen en slecht onderhouden eengezins woningen. Met de nieuwe maatregel wordt dan ook vooral beoogd om bij nieuwbouwplannen de woningen rond drie ton voor ingezetenen van de regio te kunnen reserveren. Dat bevor dert ook de doorstroming van huur- naar koophuizen, waar mee jongeren, ouderen en vooral starters gediend zijn. Momenteel is het voor starters heel moeilijk om aan een be taalbaar huurhuis te komen. In een regeling die waar schijnlijk later dit jaar ingaat, staat dat de koopprijsgrens niet meer dan de helft van het wo ningbestand in een regio mag omvatten. De provincie de toelichting bij haar aan dat daar in dit geva sprake van is. De helft huizen in de Duin- en leg streek die in het eerste h;zi van 1999 van eigenaar \;k selden, kostte meer daev ton. De bescherming tegei tenstaanders' geldt niet huizen die in Hoogh TeiÊvj in Voorhout worden geb Dat is een VINEX-locatie:le iedereen op mag inschtil Die regel blijft ook van kr< er; het (onwaarschijnlijke) dat een huis daar wordt verkocht beneden de 3|ns gulden. Tegen de nieuwe koo grens staat nog beroep Hij gaat pas in als de Di Bollenstreekgemeenten I kale huisvestingsveron eraan aanpassen. rob onderwater Het geheim van Neeltje De Mooij-Langmuur uit Rijnsburg? Een paar glazen Pleegzuster Bloedwijn per dag. „Daarvan blijf ik gezond." Het is wellicht een reden om 'aan de drank' te gaan, want de Rijnsburgse werd gisteren 101. Toch een leeftijd die voor velen niet is wegge- legd. Iedere morgen doet Neeltje de Mooij-Langmuur nog aan gymnastiek De laatste tijd blijft het beperkt tot het opsteken van de armen, want lopen gaat niet meer zo goed. Maar dat komt omdat zij vorig jaar haar heup heeft gebroken. „We dachten dat ze niet meer zou kunnen lopen", zegt dochter Riet De Leeuw-De Mooij (61). „Maar inmiddels loopt ze weer. Ze is niet kapot te krijgen. Drie jaar geleden herstelde Neeltje nog van huidkanker. Horen doet de Rijnsburgse eeuwling niet zo goed meer, maar in de bovenkamer is nog alles in orde. Breien kan ze nog als de beste. Voor haar truien staan ze in de rij. Een middag dutje is er ook niet bij. 's Avonds laat zoekt ze pas haar bed op. „Om elf ure", zegt ze in Rijnsburgs dialect. Tot vijf jaar geleden nam de enige dochter (er zijn nog drie zoons, zes kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen) moeder Neeltje elke zomer mee op va kantie. „Maar dat doen we maar niet meer", zegt de doch ter. Nu blijft ze in zorgcentrum De Vlietstede, waar zij al 26 jaar woont. In die tijdspanne heeft de Rijnsburgse het zorgcen trum naar haar hand gezet. Ze zat in de woningcommissie, de eetcommissie en de klachten commissie. „Ze kon haar mondje wel roeren", zegt doch ter Riet niet zonder trots. De Mooij-Langmuur heeft zelf nooit gedacht dat ze zo'n hoge leeftijd zou bereiken. „Ik word nooit oud", zei ze altijd als ze weer eens werd geveld door een maagaandoening. Maar toen ze de vijftig eenmaal was gepasseerd, knapte de Rijnsburgse op. Ze komt uit een taai Katwijks geslacht. Haar moeder en haar zusters werden allemaal minstens negentig. Maar Neeltje spant de kroon want 'krakende wagens houden het het langst vol' concludeert ze. En ze schenkt nog maar eens een glaasje bloedwijn in. Milieustudie houdt aanleg niet tegen eric de jager Het nut van een derde ontsluitingsweg is niet alle politici duidelijk, maar de meer derheid van de Katwijkse gemeenteraad heeft gisteravond toch ingestemd met het voornemen de veelbesproken Westerbaan aan te leggen. In eerste instantie tot aan de Koningin Julianalaan maar, als later toe stemming van het rijk wordt verkregen, aansluitend op de Meeuwenlaan. Vooral GroenLinkser Boland verzette zich tegen de uitkomsten van de milieu studie, waaruit bleek dat de miljoenen kos tende weg het beste op de Meeuwenlaan kan uitkomen. De verwachting is dat de verkeersdrukte op de Julianalaan tot grote overlast voor buurtbewoners en wegge bruikers leidt. Het liefst zien burgemeester en wethouders de weg daarom doorge trokken tot aan de Sportlaan, maar dat plan is door provincie en rijk van tafel ge veegd, omdat er te veel natuurgebied ver loren zou gaan. Zelfs in het scenario-Meeuwenlaan is dat volgens GroenLinks, PvdA en D66/Ge- meentebelangen nog het geval. Zij willen de Westerbaan niet aanleggen als ontslui tingsweg voor heel Katwijk, zoals de Zee weg en de Hoornesiaan, maar alleen als ontsluitingsweg voor de nieuwbouwwijk Zanderij, met een aansluiting op de pro vinciale weg en op de Julianalaan. Wet houder Berkheij ziet die oplossing echter niet zitten: „Je krijgt hoe dan ook sluipver- keer." Boland maakte zich druk over de con clusies die Berkheij uit het integraal ver keersplan (IVP) en de milieu aspecten stu die (MAS) had getrokken: „U begint te zeg gen dat de groei van het autogebruik en - bezit beperkt moet worden, maar vervol gens wilt u een weg aanleggen die het ge bruik van de auto stimuleert." Volgens de wethouder was het echter een 'dubbelop- kwestie': het autogebruik moet inderdaad minder snel toenemen, maar tegelijkertijd kan Katwijk niet zonder een derde ontslui tingsweg, omdat de capaciteit van de Zee weg en de Hoornesiaan niet toereikend is. Fractievoorzitter Slings van D66/GB had daar echter haar twijfels over. „Met de drukte op de Zeeweg valt het buiten de spits wel mee. Het probleem is niet zó groot dat er natuurgebied voor moet wij ken." Uit gegevens van de Stichting Duin behoud en het Duinwaterbedrijf maakte zij op dat de gevolgen voor flora en fauna in het duingebied groter zijn dan in de ver- keersstudies van de gemeente wordt aan genomen. De PvdA, die net als D66/GB wél instem de met de plannen om de Katwiiker meer met de fiets en het openbaar vervoer en minder in de auto te laten reizen, keurde de Westerbaan ook af. Fractievoorzitter Griep pleitte in het kader van beter open baar vervoer voor een snellere busverbin ding tussen Katwijk en Rijnsburg: door be drijventerrein 't Heen, langs de fietsroute. voorhout annette van der elst Voorhoutse raadsleden, wethoud u ambtenaren maar ook de burgemee kunnen volgend jaar een leuke sal» jj verhoging tegemoet zien. De loonsfj hoging is mogelijk doordat Voorhout voorschotje neemt op de groei van aantal inwoners. Voorhout valt nu met haar 13.000 woners in de salariscategorie 8. 14.000 inwoners. De salarissen zijn op afgestemd. Maar voor uitbreiding! meenten zoals Voorhout is het mog een categorie hoger te worden ii schaald en de daarbij behorende sal: sen te krijgen, zo vertelde De Ronde teravond aan de commissie bestuur aangelegenheden. Hij stelde voor deze mogelijkheid gebruik te maken. De vergoeding van de raadsleden dan met 1.600 gulden per jaar omh( de wethouders krijgen 1.300 gulden maand meer en ambtenaren en bu I meester komen in een hogere schaal. Ronde stelde verder voor de regeling 1 januari 2000 en niet met terugwerl de kracht in te laten gaan. Dit beht formeel wel tot de mogelijkheden. Waar het geld vandaan moet kome nog niet duidelijk. „Ik heb wel iet mijn hoofd. U zult dat zien in de naja nota", verklapte de burgemeester, commissie ging met het voorstel koord.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16