'Miljoenen zoek bij privatiseren GAK' Verlies bij Coke: zesduizend banen weg Ford boekt zestien miljard winst 'Internet schept ook weer papierverbruik' Economie Schip en dok versleept Gandalf Airlines aast op zakenmarkt KLM Krul: Afblazen verhuizing van FNV historische fout - chwarzenegger uit Planet Hollywood angeles Arnold Schwarzenegger stapt uit fastfoodketen Pla- Hollywood. Zijn collega-filmsterren en medeoprichters Syl- ter Stallone, Bruce Willis, Demi Moore en Whoopi Goldberg oeten het voortaan zonder Arnie rooien. Hij wil concentreren zijn andere ondernemingen en zijn filmcarrière. Het besluit jtt n Schwarzenegger komt vier dagen nadat investeerders het drijf van faillissement hebben gered. Sinds 11 oktober ver- erde de keten in surséance van betaling. Planet Hollywood eft, sinds het in 1996 begon, continu verlies geleden. Iraks internetten in multifooncel haag Binnen enkele maanden komt het telecombedrijf 'N met de Multifoon, een telefooncel waarin zowel bellen als ternetten mogelijk is. Het wordt de opvolger van de populaire lernetzuilen, die sinds 1996 in enkele grote Nederlandse ste il staan. Vooralsnog komen zo'n honderd als test in de regio nsterdam. Als het concept aanslaat volgen er meer. logelijk magnesiumfabriek in Delfzijl lfzijl Een fabriek in Delfzijl die jaarlijks 15.000 ton magnesi- produceert, heeft goede toekomstmogelijkheden. Dat is de nclusie van het Canadese onderzoeksbureau Hydo Terra. In idracht van de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij I0M) onderzochten de Canadezen of de vestiging van een ignesium-industriecluster op het Metal Park Delfzijl haalbaar Uit het onderzoek blijkt dat de vestiging van een magnesi- nfabriek een investering vergt van 350 miljoen gulden en ruim nderd arbeidsplaatsen oplevert. Mocht er in Delfzijl inder ad een magnesiumfabriek komen, dan is dat de eerste mag- siumproducent in Nederland en in Europa. root onderzoek naar webgebruik [sterdam Acht grote hightechbedrijven, waaronder Micro- Yahoo en Excite, beginnen in februari een grootschalig on- rzoek naar internetgebruik in Europa. Met de uitkomsten ho- n de acht beter inzicht te krijgen in hoe internetters omgaan et adverenties en aankopen op het wereldwijde computernet te Het Amsterdamse bureau Pro Active International gaat t onderzoek onder 150.000 websurfers in veertien Europese iden. Vervolgens komt er twee keer per jaar een update. 1999 Europese inflatie 1,7 procent issel De inflatie in de elf landen die de euro hanteren, lag rig jaar op 1,7 procent. In 1998 was dat 0,8 procent. In Neder- id lag de geldontwaarding slechts lichtjes hoger op 1,9 pro- it. Ierland noteerde met 3,9 procent de hoogste inflatie. In de le EU stegen de prijzen vorig jaar eveneens met 1,7 procent ;en een procent in 1998. Dat blijkt uit gisteren verspreide van rostat, het EU-bureau voor de statistiek. Na Ierland noteerde nemarken, dat aanstalten maakt om alsnog toe te treden tot iroland', de hoogste inflatie van 3,1 procent. PN levert netwerk belastingdienst sterdam KPN gaat voor de Belastingdienst een datanetwerk uwen. Het contract loopt vijf jaar, met de mogelijkheid de pe- de met drie jaar te verlengen. De orderwaarde is tussen de e- en vijfhonderd miljoen waard afhankelijk van de ontwik- ing die het netwerk in acht jaar doormaakt. ogo beschermt webconsument issel Er komt een logo waaraan consumenten kunnen zien internetbedrijven zich houden aan een gedragscode. Die om- onder meer correcte informatievoorziening, een opzegpe- de, volledige terugbetaling bij tijdige annulering en bescher- ng van de privacy. Logo en code zijn ontwikkeld door consu- intenorganisaties in Nederland, Frankrijk, België, Portugal, anje, het Verenigd Koninkrijk en Italiël De duizenden e-com- ircebedrijven krijgen pas het recht het logo op hun website te brengen na een grondige controle van het bedrijf. Uit een derzoek blijkt dat 77 procent van de verkoopsites slecht lort bij het respecteren van consumentenrechten. op DaimlerChrysler nu eenkoppig lun De Duitser J. Schrempp wordt de enige topman van au- ibrikant DaimlerChrysler. Zijn Amerikaanse collega R. Eaton it per 1 april met pensioen en wordt niet vervangen. Dat ift het bedrijf gisteren bekendgemaakt. DaimlerChrysler is in ontstaan uit een fusie tussen een Duits en een Amerikaans drijf. Schrempp is in Nederland vooral bekend door zijn be- it vier jaar terug Fokker failliet te laten gaan. orm kost Allianz meer dan miljard in De zware decemberstormen gaan de Duitse verzeke- gsmaatschappij Allianz voorlopig omgerekend 1,34 miljard den kosten. In Duitsland gaat het om voorlopige betalingen 224 miljoen gulden. In het veel zwaarder getroffen inkrijk moeten de plaatselijke dochterbedrijven van Allianz na een 1,12 miljard gulden uitkeren. De definitieve schade is niet bekend. reenspan: Immigranten hard nodig shingtonDe Verenigde Staten moeten hun strenge immi- itiewetten versoepelen. Het land heeft extra arbeidskrachten in de zeldzaam goed draaiende economie. Dat opmerke- e pleidooi hield voorzitter A. Greenspan van de FED, het ïerikaanse stelsel van centrale banken, gisteren tegenover senaatscommissie. „Ik geloof dat een herziening van onze migratiewettén op de agenda moet staan in het licht van het irt economie dat we de komende decennia gaan meema- aldus Greenspan. Volgens hem zijn in alle sectoren van de inomie extra mensen nodig. 'CS neemt vertaalbureau over ierdorp De WCS Groep, met het hoofdkantoor in Leider- rp, heeft het Nijmeegse vertaalbureau Bothof overgenomen, groep bestaat nu uit vier zelfstandige vertaalbureaus met in aal 45 medewerkers. In Leiderdorp is Wilkens c.s. en Special ijects BV gevestigd. Het eerste bureau houdt zich bezig met emeen vertaalwerk. Bij Special Projects BV, dat drie jaar is gericht, ligt de nadruk op het schrijven van teksten en het zorgen van drukwerk. Het overgenomen bureau Bothof, ge- 'cialiseerd in technische en juridische teksten, heeft achttien tsoneelsleden op de loonlijst. Het eveneens in Nijmegen ge- tigde vertaalbureau SOVI heeft het vertalen van Slavische en steuropese talen als specialiteit. 'intervakanties iets minder in trek ieern Het aantal verkochte wintertrips in het seizoen 19/2000 is tot nu toe gedaald met vier procent. Vliegreizen ar de zon hebben eveneens ingeboet aan populariteit met i daling van twee procent. Volgens de overkoepelende reisor- lisatie ANVR en het onderzoeksbureau NIPO was de millen- imwisseling één van de redenen voor de vakantieganger om lis te blijven. Daarnaast wisten reisorganisaties de enorme ging van het aantal vakanties vorig jaar (plus zeventien pro- Bijh it) niet te evenaren. Voor de komende zomer verwachten de "O sorganisaties betere tijden. Het aantal mensen dat al eind |jV« 19 een zomervakantie boekte, is gestegen met zeventien pro- e Vries Robbé Gevelbouw failliet Unchem De rechtbank in Dordrecht heeft gisteren De Vries bbé Gevelbouw in'Gorinchem failliet verklaard. De 132 werk- ners is ontslag aangezegd. Het bedrijf, dat aluminium gevel- en maakt, verkeerde al lange tijd in problemen. Vorig jaar ju- i'erkocht de gelijknamige moeder het bedrijf aan Forex Lloyd. be"" Dordrechtse curator P. Nuiten gaat proberen het bedrijf te n doorstarten. Daarbij wordt bekeken of Forex het bedrijf in eslankte vorm kan voortzetten. Nuiten heeft zichzelf daar- ir een maand de tijd gegeven. LISV-voorzitter Buurmeijer laakt handelwijze top Tientallen miljoenen guldens zijn verdwenen bij de privatisering van het GAK. Het geld is onder meer terecht gekomen bij de commerciële afdelingen van de grootste uitkeringsinstantie in ons land. Dat zegt F. Buurmeijer, voorzitter van het Landelijk Instituut Sociale Verzekerin gen (LISV), deze week in weekblad Vrij Nederland. Het gaat om geld dat afkomstig is van de premies voor werknemersverzekeringen en pensioenen. den haag gpd-anpLISV heeft als taak om de uitvoerings instellingen te controleren. Het GAK werd enkele jaren geleden Buurmeijer geeft een aantal voor- gesplitst in een commercieel bedrijf en beelden van het geschuif met miljoe- een publieke uitvoeringsinstelling, nen. Zo is het automatiseringsbedrijf Door het geschuif met afdelingen is er van het GAK, ASZ, recent voor vier- veel geld over de rand verdwenen, honderd miljoen gulden verkocht aan automatiseringsbedrijf Pink Roccade. Dat geld is terechtgekomen bij het commerciële deel van het GAK. De au tomatiseringsafdeling is echter opge richt met publiek geld. Buurmeijer: „Er heeft uiteraard in de loop der jaren een waardevermeerdering plaatsge vonden die nu bij de verkoop niet ten goede komt aan het publieke deel van het GAK." Bij een ander afgesplitst onderdeel van het GAK, Svianed dat onlangs voor 350 miljoen gulden werd verkocht aan Versatel, heeft het LISV een claim van zeventig miljoen gulden neergelegd. Dat bedrag zou naar het LISV gaan. Die afspraak was volgens Buurmeijer gemaakt voor de verkoop. Maar het GAK weigert te betalen, hoewel het wel in bestuursnotulen is vastgelegd. Eerder al werd bekend dat de drie directeuren van het GAK zichzelf na de splitsing een jaarsalaris toekenden van bijna een miljoen gulden. Daarover ontstond bij het personeel en de vak bonden groot ongenoegen. Buurmeijer was hiervan niet op de hoogte. „Ik was met stomheid gesla gen. Vooral toen ik begreep dat negen tig procent van het salaris afkomstig is uit publieke gelden. Het heeft de af stand tussen ons vergroot. Dat voelen ze ook. Ik vind het prima dat de direc tie zich voorbereidt op een commerci ële toekomst. Maar wel met inachtne ming van hun publieke taken. En ik moet constateren dat de kwaliteit van de uitvoeringsinstellingen er niet beter op is geworden." Het GAK beperkt zich in een reactie tot twee volzinnen. Die luiden: „Het is jammer dat zo'n belangrijke bestuur der zo ontredderd is. We hopen dat hij nog plezier in zijn werk heeft." Op de feitelijke beschuldigingen wil het GAK niet ingaan. ATLANTA ANP-Bridge Frisdrankgigant Coca-Cola schrapt dit jaar zesduizend banen. Het concern maakte dit gisteren bekend nadat over het vierde kwartaal van 1999 een verlies was gerap porteerd van 99 miljoen gulden tegen een winst van 1,32 miljard het jaar ervoor. De omzet steeg wel, met 10,6 procent tot 10,9 miljard. Bij Coca-Cola, dat werk biedt aan 30.000 mensen, vallen de ontslagen voor een groot deel op het hoofdkantoor in Atlanta (2.500) Achthonderd banen verdwijnen op ande re Amerikaanse locaties. Buiten de VS wor den 2.700 banen geschrapt. De reorganisa tie moet een jaarlijkse kostenbesparing van 660 miljoen opleveren. Het verlies is vooral veroorzaakt door een voorziening van 1,8 miljard gulden. Die is getroffen voor de afschrijving op bottelarij en en voorraden, vooral in Rusland, de Bal- tische staten en Japan. Tegelijkertijd liet Coca-Cola weten dat in het eerste halfjaar de winst gaat tegenvallen. Het Amerikaanse concern heeft een moeilijk jaar achter de rug. Niet alleen ver scherpte de concurrentie met PepsiCo, ook kreeg het halverwege 1999 problemen in België doordat enkele kinderen ziek wer den na het drinken uit colablikjes. Daar door moest Coca-Cola blikjes in West-Eu ropa terughalen, waardoor het omzet en winst misliep. Ook de Europese kartelautoriteiten zaten de frisdrankgigant dwars. Die vielen bij en kele kantoren binnen omdat Coca-Cola zich met onoirbare verkooppraktijken zou bezighouden. Daardoor wachten waar schijnlijk nog enkele grote boetes. Over heel 1999 zakte de winst 31 procent tot 5,3 miljard gulden. De omzet steeg van 41,7 naar 44 miljard gulden. Nieuwe verbinding Schiphol-Milaan schiphol richard mooyman Een nieuwe Italiaanse lucht vaartmaatschappij gaat de KLM beconcurreren op de route Schiphol-Milaan. Gandalf Airli nes mikt vooral op zakenreizi gers die nu nog vliegen met de KLM of de Italiaanse partner Alitalia. Sinds deze week vliegt Gan dalf Airlines elke werkdag twee keer naar Milaan. De maat schappij werd vorig jaar opge richt door drie jonge organisa tiedeskundigen. De dertigers zagen een gat in de markt door de voorgenomen verhuizing van alle internationale vluchten van het Milanese stadsvliegveld Linate naar het verderweg gele gen Malpensa. De maatschappij vliegt met kleine toestellen vanuit het der de Milanese vliegveld Orio al Serio op twaalf Europese be stemmingen. Voor een deel van de zakenreizigers ligt dit kleine re vliegveld gunstiger dan Mal pensa, zo is de redenering. „Als je zaken gaat doen in Noord-Italië, dan kun je beter het rommelige Malpensa ver mijden", aldus general sales agent A. van den Boogaart. „Wij kunnen op ons vliegveld een veel vlottere check-in bieden, wat wachttijd bespaart." Gan dalf Airlines wil volgens haar 'niet zwaar' concurreren met de KLM. „Maar wij hebben zeker bestaansrecht naast KLM/Alita- lia en Malpensa." Het beursgenoteerde Gandalf is relatief klein ten opzichte van gigant KLM/Alitalia, maar toch kan de combinatie last krijgen van de nieuweling. Gandalf Air lines werkt samen met de KLM- rivalen Air France en Swissair en werpt zich eveneens op de lucratieve markt van goedbeta- lende zakenlieden. Noord-Italië behoort tot de rijkste regio's in Europa waar het aantal luchtreizigers naar verwachting sterk zal groeien. Voor de KLM is dat één van de redenen om 220 miljoen gulden te steken in de uitbouw van het Milanese vliegveld Malpensa. De samenwerking tussen de KLM en Alitalia is echter flink onder druk komen te staan vanwege problemen met Mal pensa. Alitalia dreigt dit vlieg veld voortaan links te laten lig gen als de Italiaanse regering niet snel zorgt dat alle interna tionale vluchten verhuizen van Linate naar Malpensa. Rotterdam In de haven van Rotterdam had gisteren een bijzondere verhuizing plaats. Een dok werd met schip en al verscheept van de scheeps werf van YVC Bolnes in Rotterdam IJsselmonde naar een werf in Schiedam. Het dok heeft een omvang van 160 bij 24 meter en is bijna dertien meter hoog. De verhuizing was noodzakelijk in verband met een concentratie van de bedrijfsactiviteiten in Schiedam. foto anp dick sluijter dearborn dpa/bridge/anp Ford heeft vorig jaar een re cordnettowinst geboekt van zestien miljard gulden. Het hoogste resultaat is vooral te danken aan verkopen in Noord-Amerika, verhuurdoch- ter Hertz en financiële activitei ten. In Europa verliepen de za ken stroef. In 1998 was de winst weliswaar veel hoger maar daarvan was het merendeel af komstig van de verzelfstandi ging van bankdochter Associa tes First Capital. De omzet nam toe met der tien procent tot 357 miljard. De autoverkoop groeide met ruim zes procent tot een record van 7,22 miljoen stuks. In Noord- Amerika nam de verkoop toe van 4,37 tot 4,79 miljoen auto's. In Europa, waar Ford vorig jaar de personenwagendivisie van Volvo overnam, was er een vooruitgang van 1,85 naar 1,96 miljoen stuks. Ondanks ver koop- en omzetgroei in Europa zag Ford daar de winst vorig jaar kelderen van 428 miljoen tot 62 miljoen gulden. In het vierde kwartaal van 1999 leed Ford in Europa zelfs een verlies van 122 miljoen. Om de tegenvallende resulta ten in Europa te verbeteren, gaat Ford mogelijk enkele Euro pese fabrieken sluiten. „De re sultaten in Europa zijn onac ceptabel", verklaarde financieel directeur H. Wallace. Eerder heeft Ford al besloten twee klei ne fabrieken in Polen en Portu gal te sluiten. „Dat is niet ge noeg", aldus Wallace. Ford heeft fabrieken in Engeland, Duitsland, Frankrijk, Spanje en België. Er werken in totaal on geveer 100.000 mensen. utrecht anp Het afblazen van de verhuizing van dé vakcentrale FNV en de Abvakabo FNV naar Woerden is een historische vergissing, vindt voorzitter Henk Krul van FNV Bondgenoten. „Het oude ide aal, een ongedeelde FNV, is daardoor wat verder weg", al dus Krul gisteren in zijn af scheidsrede op het congres van FNV Bondgenoten in Utrecht. Krul (53) treedt morgen na twee jaar af omdat hij ernstig ziek is en wordt opgevolgd door Hans de Vries. Kruis wens is een FNV zonder aangesloten bonden maar met bedrijfsgroepen. Een werkne mer is lid van FNV Metaal in plaats van FNV Bondgenoten. Door het mislukken van de fu sie van de onderwijsbond AOB en de Abvakabo kwam het plan om met de meeste bonden in 'vakbondscity' Woerden te gaan zitten op losse schroeven te staan. Als de bonden eenmaal in één complex zouden zitten, dan zou weinig een fusie meer in de weg staan, was de ge dachte. „We hadden met z'n allen een geweldige slag kunnen ma ken: FNV Bondgenoten, de FNV Bond voor de collectieve sector en de vakcentrale FNV. Alle drie met hun hoofdkantoor in Woerden. De stad waar de Bouw- en Houtbond al zetelt en waar ook FNV Ledenservice is gehuisvest. Ook FNV-voorzitter Lodewijk de Waal geeft toe dat het 'mooi er geweest' zou zijn als de fusie tussen de Abvakabo en de on derwijsbond en de verhuizing naar Woerden volgens plan was doorgegaan. „Het zat er op dat moment alleen niet in." Krul is er van overtuigd dat de bonden op een dag zullen opgaan in de FNV. „Wat rationeel is, komt vanzelf', zegt hij. Crown Van Gelder-directeur K. Schaafsma optimistisch ondanks lagere winst velsen pieter van hove De Velser papierfabriek Crown Van Gelder zag haar netto winst vorig jaar flink afnemen tot 12,4 miljoen gulden. In 1998 was het nog 21,4 miljoen. Oorzaken zijn onder meer duurdere grondstoffen en op lopende productiekosten. Dit laatste is een gevolg van pro blemen bij de introductie van nieuwe machines. Toch is al gemeen-directeur K. Schaafs ma voorzichtig positief ge stemd over de toekomst. ,,De kinderziektes hebben we nu wel achter de rug. En het pa pierverbruik neemt nog steeds toe." Alles leek voorjaar de goede kant op te gaan. De vraag in West-Europa naar kwalitatief hoogstaand papier was verheu gend groot. Bovendien zouden de negentig miljoen investerin gen van de laatste twee jaar in nieuwe technologie hun rende ment moeten opleveren. Maar in november temperde K. Schaafsma met een winstwaar schuwing alle hooggespannen verwachtingen. „In de praktijk bleek dat onze organisatie moeite had met de noodzakelijke omschakelingen. Dat leidde tot te veel papieruit- val. De opleidingen en trainin gen waren in het verleden vaak i V nog onvoldoende. Vergelijk het maar met iemand die rijdt zon der rijbewijs. De kans op brok ken is dan automatisch groter. We lossen dat nu op door nog intensiever opleidingen te orga niseren, zodat de mensen meer all-round worden." Bovendien, zo stelt Schaafsma, heeft de fabriek de afgelopen jaren veel kennis verloren. Veel leidinggevenden en ervaren krachten hebben gebruik ge maakt van de mogelijkheid op hun zestigste te vertrekken in plaats van twee jaar later. „De nieuwkomers zijn veelal jonge ren, die eerst nog intern moe ten worden opgeleid. Dat vergt tijd. We zijn nu bezig met een inhaalslag. Maar ik heb de stel lige overtuiging dat die lukt." Niet alleen de introductie van nieuwe technieken heeft bin nen het bedrijf, dat 350 mensen werk biedt, tot problemen ge leid. Ook de vraag van de klan ten naar nóg witter papier heeft voor hoofdbrekens gezorgd. „Een heel ingewikkeld proces waar veel chemicaliën aan te pas komen. Te vaak ging dat mis." Schaafsma hoopt hier voor een oplossing te vinden. „Momenteel gebruiken we zo geheten China-klei als ingre diënt voor het maken van hout vrij gestreken papier. Daarvoor komt calciumcarbonaat, een soort gemalen marmer, in de plaats. Dit materiaal wordt als een brij-achtige massa (slurry) per binnenschip aangevoerd. We laten dit jaar twee opslag tanks van elk 1.200 kubieke me ter bij onze afvalwaterzuivering bouwen." Crown Van Gelder bekijkt of het productieproces energiezuini ger kan gebeuren. Dat gebeurt samen met collega's, toeleve ranciers en onder meer TNO in het kenniscentrum van de Ne derlandse papierindustrie. Het zou verre van reëel zijn de winstdaling louter toe te schrij ven aan de aanpassingsmoei lijkheden binnen Crown Van Gelder. „Niets is zo onvoorspel baar als de papierbranche", licht de directeur toe. „Neem De winstmarges bij de papierfabriek de prijs van celstof, een onmis baar ingrediënt. Die steeg het afgelopen jaar meer dan de pa- pierprijs. Dat zette de winst marges verder onder druk. Dat zijn invloeden waar wij niets aan kunnen doen. Vandaar dat ik huiverig ben met het doen van winstprognoses voor het huidige jaar." Maar de eerste aanwijzingen voor het jaar 2000 zijn gunstig. De vraag van de West-Europese markt naar houtvrij gestreken Crown Van Gelder staan onder druk. papier groeit nog steeds. Schaafsma: „Die trend blijft zich voorlopig voortzetten. On danks de uitvinding van zaken als telefoon, fax en computer zie je dat het papierverbruik al die jaren toeneemt." Uit een internationaal onder zoek blijkt echter dat door in ternetgebruik mensen in het westen van sommige soorten papier wat minder gaan gebrui ken. De topman van Crown Van Gelder: „Ik merk het nu al foto anp zelf. Als ik een website bezoek met interessante informatie, dan druk ik daar behoorlijk wat pagina's af om te bewaren, om later te lezen. Een ander voor beeld: je kunt tegenwoordig ook artikelen bestellen via in ternet. Die worden afgeleverd met veel verpakkingspapier er omheen. Internet schept op die manier ook weer papierver bruik. Maar nogmaals: je weet nooit hoe die markt zich ont wikkelt."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9